OudeBoll ELTAX 6661SERMET STADSNIEUWS VRIJDAG 27 MAART 1936 TWEEDE BLAD PAG 6 De zeeslag bij Jutland ^zlng van gep. Vice-admiraal Quant. Op uitnoodiging van -de afd. Leiden van liet Verbond voor Nat. Herstel hield gep. Viee-Admiraal Quant gisteravond in d? Burchtzaal een lezing over de ongeveer 20 jaar geleden geleverde groote zeeslag tus schen de Duitsche en Engelsche vloot. Het volgen van de bewegingen der beide vloten werd zeer vergemakkelijkt doordat het terrein van den strijd met de aangren zende continenten en alle schepen der vlo ten in miniatuur waren opgesteld en naar gelang van het verloop van den strijd wer den verplaatst Na een beschouwing over de voorgeschie denis van deze slag en de argumenten waar op beide partijen op dat moment gekomen waren tot den beslisten wensch om slag te leveren werd het geheele verloop van deze grootste zeeslag welke in de geschiedenis der marine bekend is in tijdsvolgorde door spr. geschetst Hierbij was bij verschillende momenten van den strijd gelegenheid om te wijzen op karakter en behoeften van onze marine in verband met de verdediging van Neder- ladsch-Indië. Een harmonisch geheel kan volgens spr. alleen bestaan bij een logische opbouw van de vloot uit kruisers, torpedo booten en -jagers en onderzeebooten. Vlieg tuigen kunnen in dit geheel geen vervangen de plaats innemen. Wel kunnen zij goede diensten bewijzen en zijn voor bepaalde doeleinden onmisbaar. Onze huidige vloot nu is harmonisch opgebouwd, doch de quan- titeit is onvoldoende, evenals dit hij het leger het geval is. Daarom acht spr. het zoo verblijdend, dat onder leiding yan den mi nister-president maatregelen zijn getroffen om den achterstand in te halen en hij gprak den wensch uit. dat het hem gegeven mocht zijn in zoo kort mogelijken tijd een quanti- tatief en kwalitatief parate weermacht ter zee en te land op te bouwen en op te leiden. Want de slag bij Jutland heeft op vele mo menten bewezen, dat waar menschelijker- wijze geen kans meer bestond om met een gegeven minderheid iets uit te richten en theoretisch de slag verloren was. toch met prima materiaal, zooals ook wij bezitten, de kansen nog zoodanig kunnen keeren, dat suqeessen worden behaald. Na dank aan den spr. werd deze bijeen komst besloten met het. zingen van het eerste couplet van het Wilhelmus en een driewerf hoezee voor de Koninklijke Neder- landsche Marine. Protestantsch Bureau voor Sociale Adviezen Verslag over 1935 !P 'Aan dit verslag is 'het volgende ontleend: Niet zonder voldoening wordt op het afge- loopen jaar teruggezien. Wel is waar bracht het geen zaken, die het Bureau in het mid delpunt der belangstelling konden plaatsen zöóals wel een enkele maal geschied is, maar toch hield het groot aantal personen die advies kwamen inwinnen en het per centage der zaken, welke tot tevredenheid dikwijls van beide partijen, werden ten ein de gebracht een aanmoediging in om op den ingeslagen weg voort te gaan. Het algemeene beeld van de ter sprake komende belangen veranderde niet veel; ge schillen over huur en verhuur, arbeidsge schillen, dienstbodenkwesties, oneenigheden tusschen man en vrouw, vragen over be lasting. steun, verzekering, hypotheek, voog dijkwesties, naturalisaties, vormden de hoofdschotel van ons spreekuur. Soms wa ren onze avonden heel sterk bezet, al was bet uit den aard der zaak niet steeds even druk. Onze penningmeester, de beer K. West legde zijn functie neer en werd vervangen door den heer L. N. den Older. In bet laatst van het jaar ontviel ons onze voorzitter, de heer J. F. de Ren die mede-oprichter van het Bureau was en vanaf het begin de leiding als voorzitter had. Het nieuwe jaar stelt ons voor het moei lijke vraagstuk een opvolger te vinden die evenzeer zich zal voelen aangetrokken tot het niet altijd gemakkelijke en steeds tijd- roovende werk dat dit ambt met zich medebrengt. Het Bestuur was zoodoende l>ij het emd van ons verslagjaar samengesteld als volgt: "Mr. D. H. Pieron, le secretaris, J- de Ren, 2e secretaris, L. N. den Older, penningmees ter, G. F. E. Kiers, 2e voorzitter, J. van Po- lanen, alg. secundus, W. Wiethoff, voórz. van de Diaconie, W. J. Batist en K. West, diakenen. Als medewerkers zijn o.a, aan het Bureau verbonden: Mr. F. H. van der Tas, advo caat, Dr. J. Riemens, Predikant, Dr. H. C Jclgersrna, psychiater, Dr. J. F. R. Rassers, arts, Ds. D. Kuilman, predikant, P. C. A. G. Wijkmans, Ambtenaar der Kinderwetten. Dank zij den bijstand van haar medewer kers, slaagde de vereeniging er in bijna alle aanbangig gemaakte geschillen op bevredi gende wijze op te lossen. Gemakkelijk ging dit lang niet altijd: geduld en overredings kracht bleken weer onmisbare eigenschap pen te zijn, zeker in een vereeniging wier statuten de behartiging van de belangen van beide partijen voorschrijft. De Algem. Vergadering, waarin dit ver slag werd uitgebracht, koos Mr. F. H. van der Tas. tot bestuurslid en wees den lieer J. de Ren als voorzitter aan. SCHAAKWEDSTRIJD In Huize Feenstra vond1 gisterenavond de wedstrijd van de Chr. H. B. S. Schaakclub „Stemitz" tegen M.T.G.S. plaats. De uitslag was: Steinitz M.T.G.S. A. Mulder—A. Prins 1—0 tf. Per a-C. H. Hins 0—1 C. J Francken—Kolff v. Oosterwyk 1—0 H. SleeboomA. J. v. d. Mey 1—0 R. de Hartog—L. D. v. Eek 0—1 J. Bergman—Dolf Jansen i~Jj G. Zweers—O. Crabbendam 1—0 H. R. RuysG. Delfos 0—1 D C. v. d. Vijver—J. Cannoo 1—0 A. Ai-entshorstF. Fontein 1-0 7—3 BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: A v d Metf—v d Meij d M J H G v EsBodün z E v Scaooaderwoerd den Bezemer—Pot d. OVEREDEN. H J Peeman. m. 76 Jr A v Rosse, m. 32 Jr M Chr v d Zeeuw—Verhoef wede. 83 jr M P v Wök. ong?eh vr., 74 Jr N v Varlk, wedr 77 jr ONDERTROUWD: J Dirkse 28 jr en A Ph .Be>*nee 27 Jr E Veiaiu'u'zen 28 jr en J 11 L Vnjj'blocd 24 jé Openb. Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens" De voorjaarsvergadering In het gebouw aan de Breestraat werd gistermiddag de gebruikelijke voorjaarsver gadering der Leeszaal „Reuvens" gehouden, welke onder leiding stond van den voorzit ter, dr. A. A. van Rijnbach. De notulen dei- vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. Aan het jaarverslag over 1935 van den secretaris, ir. Rauwenhoff is het volgende ontleend: Het aantal leden is ook dit jaar weder eenigszins teruggeloopen, hetgeen blijkt uit de volgende cijfers: 1933 2235; 1934 2156: 1935 1980. Het aantal donateurs bleef hetzelfde, n.l. 5, Het ledental zou ongetwijfeld nog sterker teruggeloopen zijn, indien niet een commis sie, gevormd uit leden en eenige bestuursle den, zich ernstig met het werven van nieuwe leden had bezig gehouden. Het totaal aantal uitgeleende boekwerken is dit jaar wederom vermeerderd, niettegen staande den achteruitgang van het aantal leden. In 1935 werden 108.995 boekwerken uitgeleend tegen 101.539 boekdeelen in 1934, is een vermeerdering van 7.456 boekdeelen. Deze vermeerdering is grootendieels ont staan door de nog toegenomen uitleening aan werkloozen, welke uitleening vorig jaar 11.879 boekdeelen omvatte en dit jaar 16.135. De subsidies van Rijk en Provincie zijn ook dit jaar weder verlaagd en het is dan ook te betreuren, dat voor het omvangrijke werk, dat de Vereeniging, geheel belangeloos, de werkloozen verricht, noch van Ge meentewege, noch van Vereenigingen op so ciaal gebied, ook maar eenige steun werd verkregen. Op eeq+tot den Raad der Gemeente ge richt adres d.cL 4 Februari 1935, inhoudende een verzoek tot een bescheiden tegemoetko ming in de kosten, verbonden aan het gratis uitleenen van boeken aan de werkloozen, mocht nog steeds geen antwoord' worden ont vangen. De Vereeniging zal dan ook in de naaste toekomst gedwongen zijn haar werkzaamhe den op dit -gebied belangrijk te beperken, 'O niet geheel stop te zetten. Het boekenbezit steeg van 26349 tot 26798 boekdeelen, terwijl 531 boekwerken werden opgeruimd, dus een feitelijke vermeerdering in 980 boekdeelen. In de Kmderleeszaal werden 20.236 boek deelen uitgeleend tegen 15.435 vorig jaar. De studiezaal werd in 1935 door 990 per sonen bezocht. Het aantal leden in het correspondent schap Voorschoten bedroeg 67; het totaal aantal uitgeleende boekdeelen bedroeg 6343, weer een kleine vermeerdering due. Naar aanleiding van dit verslag stelden verscheidene aanwezigen vragen over de kosten, verbonden aan de uitleening van boekwerken aan werkloozen. De voorzitter antwoordde hierop, dat wanneer van over heidswege niets wordt gedaan ter tegemoet koming in die kosten het bestuur hoogst waarschijnlijk genoodzaakt zal zijn deze uit leening aanzienlijk te beperken of zelfs ge heel te staken. Het verslag van den secretaris werd onder dank goedgekeurd. De penningmeester, dr. I. M. van der Vlerk bracht vervolgens finantieel rapport uit. De ontvangsten bedroegen f 16.330, waar- ui aan contributiën en su-bsddiën van parti culieren f 4000, van de gemeente Leiden f 5350; van- de provincie Zuid-Holland1 f 875 en van het Rijk f 2500; voorts werd' van het kapitaal f 1000 opgenomen. De uitgaven bedroegen, inclusief een na- deelig aanvangssaldo van f 1425, f 17.525, zoodat er een nadeelig saldo is van- f 1200. In aanmerking nemende -alle bijzondere omstandigheden hebben de uitgaven de ont- -angsten met circa f 175 overtroffen. Op voorstel van de Kascommissie werd de penningmeester gedéchargeerd voor zijn be heer, waarbij de voorzitter hem dank bracht vopr het vele werk, door hem in het belang der leeszaal verricht. Van de rondvraag werd door geen der aanwezigen gebruik gemaakt, zoodat hierna de vergadering werd gesloten. Cantus Firmus-zingen In de Hooglandsche kerk Men schrijft ons: Zondag a.s, zal tijdens den jeugddienst, welke 's morgens IOV2 uur m Hoogland sche kerk wordt gehouden, de eerste proeve worden genomen met het het z.g. „Cantus firmus-zingen". Cantus firmus-zingen is het gezang der gemeente het gewone kerkelijke lied dus met orgelbegeleiding, hetwelk tegelijker tijd omzongen wordt door kunstvolle koor- polyphonie in obligate partijen. Derhalve 'n veelstemmig lied dus, dat zijn verrassende werking hierin vindt, dat het kerkkoor niet de gemeentemelodienoten verdubbelt, doch er tegenin cn 'bovenuit zingt of contra- puncteerL Deze manier van kerkzang is terugkeeren tot de oude traditie, die door de loop der tijden verloren is gegaan. Immers in de kerk vóór de Reformatie had het meerstemmig gezang haar hoogtepunt bereikt tegen het einde der 16e eeuw. Na dien werd het te kunstig om reden al meer stemmen door elkander gevlochten worden en op die mani#r de cantps firm-us (d. i. de melodie) niet meer te onderscheiden was. In de tweede plaats is liet zingen van koor en gemeente tezamen imeer in stijl der muziek en liturgie, dan het na de preek zingen van een of ander willekeurige mo tette van Bach, Bortnianski e.a. Want als het er op aankomt staat deze muziek in los verband met den eeredienst. Ten slotte kan deze oude manier van kerkzang mits de uitvoering er van aan redelijke eisohen 'oldoet strekken tot. een belangrijke ver betering van onzen tegenwoordigen kerk- hter is er een moeilijkheid, waar ovar heen gekomen moet worden. Waar halen we de muziek vandaan, die in de praktijk uit- oerbaar is? Derhalve moet door de orga nisten of leiders van kerkkoren zelf in die richting gewerkt worden. Aan hen ligt de taaie de gemeentekoralen te bewerken, zoo dat we een specifiek eigen protestantsch- kerkelijke kunst krijgen. Een kunst, die zich alleen des Zondags In de diensten laat uitvoeren en zich beweegt enkel en alleen om het koraal In Amsterdam is inmiddels eenige weken terug een aanvang gemaakt met het zg. Cantus firmus-zingen. dank zij het initiatief den heer Jan Zwart, die, als organist der Herst. Evang. Luth. Gemeente aldaar, met zijn kerkkoor de eerste was die dit idee verwezenlijkte Leiden is thans na de Amsterdamsche Herst. Evang. Luth. Gemeente de eerste waar in de Hervormde Kerk „Cantus fir mus-zingen" in uitvoering wordt gebracht. BESTRIJDING DER WERKLOOSHEID LEZING VAN MINISTER SLINGENBERG In de Academie Gisteravond heeft de Minister van Sociale Zaken, rar, M. Slingenberg, in bot Klein Auditorium der Leidsche Universiteit voor de Studentenvereeniging voor sociale lezin gen een voordracht gehouden over: het sa menstel van regeeringsmaatregelen tot be strijding van de werkloosheid en baar ge volgen. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. de president-curator mr. A van de Sande Bakhuyzen, de secretaris van cura toren. mr. P. J. Idenburg, de heer Meyer de Vries, hoofdinspecteur ten departeme.nte, prof. mr. D. van Blom, eere-voorzitter der Vereeniging en diverse academische autori teiten. Mr. Slingenberg betoogde allereerst de noodzakelijkheid de oorzaken der werk loosheid op te sporen. I11 West-Europa is een der voornaamste ervan de wereldoor log, waarvan andere landen hebben gebruik gemaakt om de eigen industrie op te voe ren en de wereldmarkt te veroveren. De lage prijs van Oostersche producten sloot Wes- tersche concurrentie uit. Gevolgen daarvan waren afweer-maatregelen in liet Westen door sluiting der grenzen, ineenstorting van den groothandelsprijs tot beneden kostprijs en allerwegen mechanisatie eu rationalisa tie. waardoor steeds minder personen bij het productie-proces werden betrokken. Spr. stelde de vraag of de regeering daartegen maatregelen moet nemen. Bij vroegere crises bleef de regeering lij delijk toezien. Ondanks de vele ellende vol trok de aanpassing zich toen in een veel sneller tempo. De regeeringsmaatregelen van thans dragen soms een dualistisch karak ter. Mr. Slingenberg gaf als voorbeeld de bepaling van den graanprijs op een niveau, dat bij lagere loonen den boer toch nog een bestaansmogelijkheid biedt, terwijl ander zijds de broodprijs steeg. De omstandigheden noodzaken de regeering de handelspolitiek volkomen te wijzigen, hoezeer vele leden van het kabinet, dr. Colijn aan -het hoofd, voorstanders blijven van den vrijen handel. Gelegenheid tot export hebben we alleen door gelijktijdige maatregelen, teneinde te voorkomen, dat ons land met goedkoope buitenlandsche producten wordt over stroomd. Gematigde autarkie is thans noo- dig, aldus spr. De geheele steunverleening gaat uit van het principe, dat niet de staatskas moet subsidieeren, maar dat de consument den producent "moet betalen. De steun aan den- landbouw zou anders den staat ruim hon derd millioen hebben gekost. Hierdoor kan het staatscrediet onverzwakt blijven. Spr wees voorts op contingenteeringsmaatrege- len tot steun va nde industrie, die echter het bezwaar hebben, dat de kostprijs blijft lig gen boven het internationale marktpeil. De regeering overweegt dan ook deze maatregelen te vervangen door de heffing van invoerrecht. Minister Slingenberg behandelde vervol gens den steun aan de scheepvaart en aan den middenstand en betoogde, dat zonder deze maatregelen de aanpassing ongetwij feld veel sneller zou zijn verloopen, maar dat er dan veel meer slachtoffers zouden ged weest zijn. De indusrialisatieplannen der regeering berusten op de gedachte, dat onze handels balans een hooger invoercijfer vertoont dan dat van den uitvoer. Het zal nooit mogelijk zijn, die balans in evenwicht te brengen", doch het verschil, in 1934 nog 327 millioen, kan worden verkleind en is in 1935 terugge bracht tot 260 millioen. De Minister besprak verder den regee- ringssteun aan industrieën, die anders moesten worden stilgelegd (beperking der werkloosheid) en het streven naar verla ging van den kostprijs en van de vaste las ten. Beheerscht en langs lijnen der geleid© lijkheid tracht de regeering derhalve het Voor deze eerste proeve is gekozen een be werking van Ev. Gezang 49. Vers 1 is gezet voor koor; vers 4 voor sopraan, solo en viool, terwijl van vers 5 de melodie door de gemeente wordt gezongen en het kerk koor zijn eigen obligate partijen zingt. Een eenvoudige koorpolyphonie is gekozen, zoo dat niet de minste onevenwichtigheid be hoeft te ontstaan tusschen koor en gemeen tezang. Het kerkkoor der jeugddiensten zorgt, onder leiding van den organist Feike Asma, voor de uitvoering der koorpartijen. De solo wordt niet gezongen door een be roepszangeres, docsh door een goedzingend gemeentelid. De bedoeling is dat de gemeente zang hoofdzaak b lijve en het koor slechts „versierend" werkt. De triptiek „Het jongste oordeel' in de Lakenhal Het weder te voorschijn brengen van het beeld van God den Vader Nu de restauratie van het meesterwerk van Lucas van Leyden in de Lakenhal in het vorige jaar begonnen, geheel is geëin digd en de nieuw opgebrachte vernis is bestorven, zoodal bet drieluik nu op de meest gunstige wijze kan worden be schouwd in het blanke voorjaarslicht, zal het misschien velen welkom zijn iets na ders omtrent deze hoogst belangrijke restauratie te vernemen. Eerst een korte beschrijving en de geschiedenis van het stuk: Het middenluik vormt één geheel rnet de zijluiken. De gelukzaligen worden naar links hemelwaarts gevoerd door en gelen en de verdoemden naar rechts in deu muil van het hellemonster door fantasti sche duivelgestalten. In het midden boven Christus met de Apostelen en boven Christus een duif (de H. Geest) en God den Vader in een stralenkrans. De buiten zijden der zijluiken geven de beeltenissen van Petrus en Paulus. Het drieluik werd in 1526 door Lucas van Leyden geschilderd voor een kapel in de Pieterskerk te Leiden, in opdracht van den Schepen Claes Dercksz. van Swieten. Bij den Beeldenstorm werd het gered en in 1577 op het Raadhuis geplaatst. Vermoedelijk kort na deze plaat sing werd de figuur van God den Vader om Calvinistische gevoeligheden te ontzien, overgeschilderd en vervangen door den naam Javeh in Hebreeuwsche karakters. Aldus verminkt ging het schilderij van de eene generatie op de andere. Bij 'n restau ratie, in de eerste helft der 19e eeuw moet de figuur van God den Vader weer voor den dag gekomen zijn, maar op last van de Leidsche overheid weer opnieuw bedekt en olgens de overlevering zelfs weggeschuurd. In het vorige jaar werd besloten hierom trent zekerheid te verkrijgen. Een Röntgen- opnarne gaf geen opheldering, waarom aan den heer J. C. Traas, restaurateur van het Museum Mesdag te Den Haag werd opgedragen een klein gedeelte van de over schildering voorzichtig te verwijderen. Het resultaat was bemoedigend, Een schoone Nederlandsche volk naar een lager levens peil te brengen. Spr. betoogde daarbij de noodzakelijkheid van bezuiniging, niet al leen op de staatsbegrooting, maar over de geheele linie der overheidshuishouding. Het wetsontwerp ter beperking van de mechani satie in het sigarenbedrijf, achtte spr. onge twijfeld een terugzetting van de klok, maar onder de huidige omstandigheden zij:i rationalisatie en mechanisatie er oorzaak van, -dat duizenden arbeiders blijvend hij het productieproces zijn uitgesloten. Emi gratie ter bestrijding der werkloosheid achtte de minister op zichzelf geen toe te juichen maatregel, die echter onder de huidige omstandigheden valt te verdedigen. In het bijzonder 'besprak spr. de emigratie paar Zuid-Afrika, die nog vele bestaans mogelijkheden biedt. Ook roerde die minis ter terloops -de wet tot wering van buiten landsche arbeidskrachten aan. Vervolgens kwam spr. tot de regeering! maatregelen ter bestrijding van den nood onder de werkloozen. Werkverruiming noemde spr. in de eerste plaats. In de laatste 15 jaar heeft de regeering niet min de -dan 1500 millioen gulden uitgegeven voor uitvoering van normale werken. Spr. noemde uitbreiding van het wegennet, af sluiting van dö Zuiderzee, bruggenbouw etc. Ook provincie en gemeenten lieten zich niet onbetuigd. Om financieele en techni sche redenen zijn in dit opzicht de moge lijkheden echter beperkt. Spr. wees verder op het werkfonds 1934, dat tot den laatsten gulden thans zijn bestemming heeft kregen, al zijn niet alle werken tot uitvoe ring gebracht. Zonder steun van dit fonds waren de werken niet te financieren weest. De iets lagere loonen leverden niet alleen de werkverruiming, maar ook de aanpassingspolitiek. Spr. kwam daarna tot de werkverschaf fing, waardoor regelmatig jaarlijks 50 tot 60 -duizend erkloozen arbeid vinden. Vele duizenden hectaren woeste grond zijn tol cultuurgronden herschapen. Spr. wees daar enboven op de verbeterde afwatering in vele gewesten en schatte dat op deze wijze globaal een bedrag van driehonderd mil lioen gulden aan de arbeidsmarkt is ge komen. De gevolgen van dft loonbijslagen o.a. in den landbouw vallen thans nog niet geheel te overzien. De steunverleening, al dus dft minister omvat thans ongeveer 180 millioen. In dit verband behandelde spr. het. systeem der steunverleening, waar voor rijk en gemeenten in 1935 negentig millioen gulden bijeenbrachten en voor de werkverschaffing daarenboven 38 millioen. Dp. regeering kan niet voortgaan deze uitgaven, die zich nog steeds in stijgende lijn bewegen te continueeren Beperking van de uitkeering aan iedere werklooze is een der richtlijnen van de regeering, verder een billijke verdeeling van de beschikbare middelen. Een geheel anderen kant uit gaat de vaststelling van een minimum voor noodzakelijk levenson derhoud der werkloozen, die in iedere ge meente verschillend is. De stelling, dat, steun nooit mag stijgen boven een bepaald percentage van het loon in het vrije bedrijf, vindt men terug in het systeem der werk loosheidsverzekering. Aan bet slot van zijn rede stelde spr. de vraag of de toestand wanhopig is of dat er perspectieven zijn. Wanhopig acht spr. den toestand niet hij wees daarbij erop, dat de kostprijzen in de Europeesche landen elkaar_nadercfi. Dij wees voorts op de toenemende activiteit van tal van industrieën en vele gunstige jaarverslagen over 1935. Er is geen reden tot optimisme, maar evenmin mag men zeggen, dat de aanpas singspolitiek van het Kabinet heeft ge faald. Spr. eindigde zijn rede met: En'die dés- pereert niet. BOLL& DUNLOP 3.75 SCHIEDAM lichtpurperen kleur kwam aan het licht, zoodat doorgegaan werd met het werk en na dagen van moeizamen arbeid de geheele figuur van God den Vader, zeer weinig be schadigd, te voorschijn kwam. Lucas heeft God den Vader voorgesteld ten voeten uit in een lichtpurperen mantel met paais- grijze hooge muts en paarsgrijs onderkleed, de rechterhand vermanend opgeheven. Daar de figuur niet door wolken wordt gesteund, maar in een lichtenden stralen krans is geschilderd, wordt zij gedragen door zes engelen. Na dit zeer gelukkige resultaat werd de geheele triptiek ontdaan van vuil en zeer onnoodige retouches, dik wijls eenige c.M. over de oorspronkelijke schildering aangebracht, welk werk dooi den heer Traas zeer consciëntieus werd vol- oracht. Het werk van Leidens grooten zoon prijkt nu weer zooals hij het heeft gedacht en voleindigd, een lichtende vreugde voor dit en volgende geslachten. Verlichting van driewielige transportrijwielen, hand wagens en rijtuigen Streng politietoezicht Ingevolge het Motor- en Rijwielreglement moeten transportrijwielen, handwagens en rijtuigen, waarmede over weg wordt gere den, bij duisternis voorzien zijn van twee witte voorlichten en een rood achterlicht. De lantaarns mogen naar haar zij kanten geen gekleurd licht en naar haar achterzijde geen li.c.h.t uitstralen. Dit voorschrift wordt her haaldelijk overschreden. De oorzaak is, dat veelvuldig gebruik gemaakt wordt van 7. g. stormlantaarns, welke naar alle z ij d e 11 hetzij wit, hetzij rood licht uitstralen. Wel tracht men soms, door allerlei hulpmidde len aan bedoeld voorschrift te voldoen, bijv. door een deel van de lantaarns met ge kleurd of ongekleurd papier te bedekken. Dit is echter in strijd met het voorschrift. Door de politie zal op de verlichting van transportdriewielers, handwagens en rijtui gen streng toezicht gehouden worden. Tot 15 April zal men evenwel in de gelegenheid zijn de verlichting in orde te brengen, ter wijl daarna yerbaliseerd wordt. Ie. Drastische Tariefsverlaging 2e. Grootere afstanden voor minder geld 3e. EEN Tarief voor GEHEEL LEIBEN. OEGSTGEEST, MORS CHKW ARTIER en ZOETER- WOUDSCHE WEG (TOMATENSTRAAT). 1 PERS. 2 PERS. 3 PERS. 1 5 cent 20 cent 25 cent Voorrijden 5 cent DES NACHTS van 1 uur tot 6 uur 30 per wagen voor stadsritten 25 cent toeslag.. BUITENRITTEN, per wagen, incl. voorrijden, o.a.: DEN HAAG 2.25 KATWIJK ZEE 1.20 WASSENAAR (DEYL) 1.00 NOORDWIJK/ZEE 1.40 RITTEN BOVEN 100 KM. ONGEKEND GOEDKOOP. G standplaatsen 8 telefoonlijnen 30 GRATIS bestelkantoren. Afscheid rijkslandbouwcosulent ir. A. A. Neeb Een hartelijke huldiging Zooals begin dezer week gemeld heeft de heer ir. A. A. Neeb, rijkslandbouwconsulent in noordelijk Zuid-Holland, wegens het be reiken van den 65-jarigen leeftijd zijn func tie neergelegd. Heden was het de laatste zitdag van den heer Neeb in hotel Rijnland en het behoeft gezien de populariteit welke de heer Neeb bezit geen verwondering te wekken dat deze laatste zitting een bijzonder ka rakter droeg. Er had zich uit de leden van de land- bouw-organisaties een comité gevormd om officieel afscheid van ir. Neeb te nemen. Namens het comité, gevormd uit leden van den L.T.B., de Holl. Mij van Landbouw en den C.B.T.B., werd het woord gevoerd door den heer C. Bakker uit Oegstgeest. Deze dankte Qe vele belangstellenden voor hun aanwezigheid. Onder hen merkten we o. m. op den heer v. d. Weyden, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, den lieer L. A. Mennes, directeur van den Markt en Havendienst te Leiden, dr. G. Ubbels, veearts hier ter stede, den heer Bondae ver tegenwoordigers en leden der verschillende organisaties, enz. De heer Bakker zei de het een eer en ge noegen te vinden den heer Neeb te mogen toespreken. Spr. roemde de eenvoud, harte lijkheid, 'u soort vaderlijkheid en gemoede lijkheid van den heer Neeb, welke hoeda nigheden al van jaren her dateeren. Spr. dankte den heer Neeb voor de vele wijze les sen, op zoo uitgebreid landbouwgebied aan zoovelen gegeven. Zijn werk noemde spr. zoo vruchtdragend, omdat de heer Neeb wist er besefte, dat hij steeds stond tegenover een voudige menschen. Steeds heeft hij getracht allen te dienen, zonder zichzelf of een of andere groep te bevo<?rdeelen. Met de beste wenschen, dat den heer Neeb nog vele gelukkige levensjaren mogen wor den geschonken bood spr. den her Neeb als aandenken een zilveren sigarendoos met in scriptie aan. De directeur van den Markt- en Haven dienst, de heer L. A. Mennes, zeide persoon lijk van den heer Neeb niet zoo heel veel te kunnen vertellen, doch hij sprak toch een afscheidswoord van spijt, in de eerste plaats, omdat de heer Neeb heengaat, maar verder ook. omdat de korte kennismaking tusschen beiden nu reeds verbroken werd. Toch ken de spr. den naam Neeb al twintig jaar en hij weet, dat er in dien tijd veel van hem is gevergd geworden. De menschen, die van de kennis van den heer Neeb geprofiteerd heb ben, zijn zeer talrijk, maar ook tal van over heidsinstanties, niet in het minst de ge meentebesturen hebben de vruchten hiervan geplukt. Namens het college van B. en W. te Lei den. bracht Spr. dank voor hetgeen hij in zijn fuct.ie in het district Leiden heeft ge daan. Spr. wenschte den heer Neeb een ge lukkigen levensavond toe. De heer De Hartog, uit. Den Haag, sprak vervolgens een woord van waardeering voor hetgeen de heer Neeb als landbouwleeraar vóór de boeren is geweest. Toen de -land- bouwvoorlichtingsdienst onder leiding van den heer Lovink en later van den heer Hoek een aanvang nam, heeft de heer Neeb zeer goed aangevoeld wat er van hem gevraagd werd. En zijn taak heeft hij vervuld zonder over de ruggen der boeren naar boven te willen klimmen. Spr. dankte hem vooral ■oor hetgeen hij heeft gedaan voor -de nieu- vere richting in het landbouwonderwijs, het gebruik van kunstmest, de oprichting van rundvee-fokvereenigingen, enz. De heer S. van <ler Stoel, uit Wassenaar, wees er nog op, hoe door de medewerking van den heer Neeb bij dft inrichting van de landbouwcursussen te Wassenaar, welke alleen door zijn hulp aan af deeling en aan Spr. als voorzitter dier cursussen, konden plaats hebben en daardoor uitstekend ge laagd konden heeten. Namens de jongeren uit de landbouwwe- •eld sprak de heer Roest uit Leiderdorp :en woord van dank. omdat de werkzaam heden niet alleen vriicht hadden voor de ouderen, maar ook voor de jongeren. De heer Verkley uit Sasseniheim memo reerde ten slotte het werk van den 'heer Neeb voor de landbouwwintercursussen. De heer Neeb sprak vervolgens 'n woord, van dank. Hij dankte voor de prettige sa- menwerking met zoo velen ondervonden. Toen spr. in 1901 in Leiden terug kwam (hij is oud-Lei denaar) vond hii hier een groot arbeidsveld, want er was nog heel waf, le doen. Er waren in de heele provincie slechts acht, landibouwonderwijizers, welk aantal hij 'oor het Noorden der provincie tot honderd heeft weten uit te breiden. Het gebruik vau kunstmeststoffen was totaal onbekend en al weten allen de juiste waarde er on bet oogenblik nog niet voldoende van. geleidelijk aan wordt het toch beter. Toch blijft er voor SDr.'s opvolger nog voldoende werk over en sür. hoopt niet anders, dan dat hot werk met liefde gedaan zal worden zonder amlite- narij. want daar is spr. steeds afkeerig van geweest. Sür. schetste vervolgens zijn werk gedu rende den oorlog en zijn werkzaamheden voor het Noordelijk deel van Zuid-Holland. Veel heeft spr. steeds voor Leiden gevoeld en vele herinneringen binden hem aaut stad en omgeving. Wat zijn leiding voor de jongeren betreft, zeide sdi\ steeds de leus van 'het Wago- ninesch Studentencorps: ..Durf te leven" to hebben voorgehouden in de iuiste. in de hoo- gere betcekenis van het woord. Zich tot den heer Bonda richtend als ver tegenwoordiger van den handel, zeide spr., dat hij den (handel hier van een andere ziide RADIO DISTRIBUTIE VRIJDAG 27 MAART Programma 3: 8 Brussel VI: 9.20 Keulen: 9.35—10.05 Deutschl-sender; 10.35 Parijs R; 13.05 Brussel VI; 15.05 Parijs R; 15.20 Deutsl.- sender; 15.20 Parijs R; 17.20 Keulen; 18.50 Brussel Fr; 19.20 Berlijn; 21.20 Londen R; 22.15 Brussel VI; 22.30 Brussei Fr; 23f20 Weenen of diversen Programma 4: 8.05 Parijs R; 8.20 Diversen; 10.35 Londen 'Reg; 12.10 Droitwlch; 13.35 Lon den Reg; 17.35 Droitwlch; 18.20 Diversen; 18.50 Londen Reg; 20.20 Gram,-muz. GRD; pl.m 22.30 Londen Reg. ZATERDAG 28 MAART Programma 3: 8 Brussel VI: 9.20 Keulen; 10.50 Deutschl-sender; 11.20 Keulen; 12.2n Bru3 sel VI; 15.20 Keulen: 18.20 Brusseu Fr; 19.10 Bcromunster; 20.20 Berlijn; 21.20 Weenen of diversen; 22.10 Berlijn Programma 4: 8.05 Parjjs R: 8.50 Diversen; 10.35 Londen R; 13.20 Droitwich; 18.20 Diversen 18.50 Londen Reg; 20.05 Droitwich; 21.50 Lon den Reg; 22.20 Droitwich Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst der- apotheken wordt van Maandag 23 tot en met Zondag 29 Maart a.s. waargenomen door do apotheken: J. C. Pelle, Kort Rapenburg 12, telef. 594: J E. M. ten Dijk, Haven 18, telcf. 85 en C. van Zijp, Wilhelminapark S, Oegst geest, telef. 274. heeft leeren kennen dan in andere provin-t cies. Boerenibelangen zijn dikwijls niet de zelfde als handelsbelangen, doch een goed inzicht in beider belangen kan veel leering geven. Spr. dankte tenslotte voor de belangstelt ling van zoovelen en voor het stoffelijk aan denken, hem aangeboden, waarna hij besloot met d.e verzekering, dat» hij Leiden en omge ving niet zal vergeten. De lieer Bonda gaf hierna nog een korte uiteenzetting over het totstandkomen van deze huldiging. Voorts huldigde spr. in den heer Neeb vooral dit, dat hij zijn adviezen steeds heeft weten te geven, getoetst aan de> practijk, daartoe in staat gesteld door zijn eigen proefvelden. De heer Bakkes sprak hierna een sTot« woord, waarmede de bijeenkomst werd ge- eindigde Afd. Rijnland Ned. Roode Kruis Op initiatief van bet (bestuur had gisteren avond in het Gemeentehuis te Oegstgeest een gecombineerde vergadering plaats van de Doctoren der Afdeeling, de Burgemees ters van Oegstgeest-, Rijnsburg, Katwijk en Valkenburg, de hoofden van den Luchtbe schermingsdienst en hoofden v.an takken van dienst in die gemeenten. Nadat de vergadering door den voorzitter. Prof. Dr. G. O. M. Lignac, was geopend, gaf Dr. H. J. M. Boonacker een kort overzicht an de maatregelen, dié hij in verband met den Luchtbeschermingsdienst wenschelijk .achtte en hoe hij zich de samenwerking van de verschillende organisaties had voorge steld. Na uitvoerige besprekingen werd eeu contact-commissie ingesteld, waarin zitting namen een vertegenwoordiger van het Ge meentebestuur te Oegstgeest, Rijnsburg, Kat wijk en Valkenburg en vanwege de Afdee- ling de doctoren mevr. Dr. Hendr. Leemhuis, Dr. II. J. M. Boonacker, beiden te Oegstgeest. G. J. Rijkman te Rijnsburg en J. C. A. Cls- veringa te Katwijk aan Zee. Nederlandsch Werkliedenverbond „Patrimonium" Jaarvergadering der afd. Leiden Gisteravond heeft de plaatselijke afdeeling .'an Patrimonium in de met bloemen ver sierde bovenzaal van haar gebouw, onder voorzitterschap van den heer J. Slegtcu-. horst op gezellige wijze haar 53ste jaarver gadering gehouden. Uit de verschillende jaarverslagen bleek dat Patrimonium in Leiden met vrucht werkzaam is. maar ook dat de vereeniging behoefte heeft aan versch bloed, aan de toetreding van nieuwe, en vooral van jonge leden, opdat zij haar vitaliteit kan behouden en bewaard wordt voor verstarring en.ten slotte voor uit sterving. De avond werd opgeluisterd door uit stekende declamaties vau den heer De Die en door muziek van het Chr. Muziekgezel schap „Symphonia" onder leiding van den heer J. Plu. Feestavond Bovengenoemde vereeniging heelt gister-' avond in de bovenzalen van „De Harmonie" op opgewekte wijze baar jaarfeest gevierd. De voorzitter, de heer N. C. Uitendaal, sprak een kort welkomstwoord en droog daarna de leiding van de bijeenkomst over aan den voorzitter der feestcommissie, den beer Lagerwey. De humorist, de heer Spaan derman, aa.n de piano begeleid door den heer Gé Hofink, wist op voortreffelijke wijze de stemming er in te brengen en te houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6