DE TELEGRAAF IN HUIS DE KARTEERINGS-VLIEGER VONK VERTELT Van zijn tocht naar Nieuw-Guinea DINSDAG 24 MAART 1936 TWEEDE BLAD PAG. 5 WEER NIEUWE BELASTINGEN Reis-, koffie-, radio- en herkenningsbelasting Reeds in de Troonrede van 193-i werd ge zegd, dat verhooging van de reeds zoo Zwaar drukkende belastingen „zonder ge vaar voor ineenstorting niet mogelijk wordt geacht". Ongetwijfeld was elk belasting betaler het daarmee roerend eens. Nochtans heeft hij ervaren, dat de regeering, ondanks bovengenoemde dreigende ineenstorting voortgaat de belastingen te verhoogen. De vraag rijst, of dit zoo kan doorgaan; of het moment niet aangebroken is, dat alles beter te dragen is dan belastingver- hooging, vooral wanneer deze ook en soms in de eerste plaats de smalle beurzen treft. Doch juist daarom begrijpen wij er niets van, dat van sommige zijden wordt geadvi- eeerd om de voorgenomen reisbelasting door een verhoogde omzetbelasting te ver vangen. Dat is nu toch de onbillijkheid in 't kwadraat. Wie geld heeft gaat in 't bui tenland goedkoop leven; wie thuis moet blijven, mag extra betalen. Niet zonder wrevel namen we kennis van het anti-reisbelasting-adres van de ons ove rigens zoo sympathieke A.N.W.B. Dat rcis- vereenigingon en toeristenclubs bezwaren tegen de reisbelasting aanvoeren, kunnen we ten volle billijken. Die bezwaren versperren als hinderpalen het wegverkeer. Maar absurd lijkt ons cle redeneering van de A.N.W.B., „dat voor slechts een klein deel van reislustig Nederland plaats is in ons vaderland, omdat het hier voor vele bescheiden beurzen te duur is, en dat buitenlandsche pleizierreizen geen uitingen zijn van weelde of overbodige luxe, daar de meeste reizigers niet meer kunnen en wil len betalen dan hoogstens f3 per dag voor volledig pension, een bedrag, waarvoor men hier te lande slechts een beperkte logeer- golegenheid aantreft" Heusch, men moet ons niet van alles wijs •willen maken: het is wel een zeer betrekke lijke armoede als men ter wille van de zuinigheid naar 't buitenland gaat. In de laatste maanden en op dit oogeu- blik men informeere maar hebben de reisbureaux het druk met reisplannen voor wintersport of naar badplaatsen aan de Middellandscho ZeeEen deskundige van zoo'n bureau verzekerde ons, dat het buitenland weinig van de belasting merken zal. Men gaat toch. Zijn dat soms menschen, die zuchten onder der tijden druk? Wie overdrijft schaadt zijn eigen zaak: het felle adres van de A.N.W.B. lijkt ons niet verstandig. Nog erger maakt het de I-Iaagsche Post, die de reisbelasting zou willen ver vangen door twee andere. „Het eone denkbeeld is de verplicht stelling van een identiteitskaart (een per soonskaart) voor iederen Nederlandschcn staatsburger boven een zekere leeftijd ad vijftig cents. Deze verplichting bestaat ook in vele andere landen, en zij is, dunkt ons, zegt de H.P., zeer nuttig. De tweede suggestie is die eener radio- belasting. Wie, die dagelijks geniet van dit wonder der techniek, zou daarvoor niet een zeer geringe cijns aan de schatkist willen betalen?" De nuttigheid van de identiteitskaart en de mogelijkheid eener radiobelasting betwis ten we thans niet Maar even onbillijk als we verhooging der omzetbelasting vinden om de reisbelasting te ontgaan, even onrecht vaardig acihten wij het de reisbelasting van hen, die zich do weelde eener buitenland sche vacantie kunnen veroorloven af te wentelen op de breede, maar niet draag krachtige rug van de groot© massa. Het orgaan der Ned. Reisvereeniging moge een aardige variatie geven op een bekend gezegde: „Als iemand verre reizen doet, dan kan hij veelbetalen"; men mag ook de nadruk leggen op het woordeke kan; en wie een verre reis kan betalen, komt de belasting ook wel te boven. De bestrijders der reisbelasting kunnen heel wat bezwaren aanvoeren, maar argu inenten als we thans besproken hebben, ver zwakken de positie der Regeering niet. 't Is toch al erg genoeg dat er nu weer een kof- fiebelasting wordt opgelegd, welke een klei ne vier millioen moet opbrengen. Immers, hier wordt per jaar ongeveer 30 millioen k.g. koffie verbruikt, terwijl de heffing ongeveer 12 ct. per Kilo (ongebrand) zal bedragen; en dan wordt, zegt men, de koffie 10 cL per pond duurder. Het schijnt te moeten; want in de Indische cultures is bij wijze van spreken geen droge rijst te verdienen. En de koffiebelasting zal nu eenige verbetering kunnen brengen. Dit is een respectabel argument. Maar men diende dan toch zooveel mogelijk er tegen te waken, om niet van de armen hier te vragen wat aan de armen elders ten goe de moet komen. En dat gevaar schijnt heel groot te zijn. Het bestaat reeds, omdat de belasting niet proportioneel is, waardoor op de goedkoope koffie meer accijns gelegd wordt dan op de dure. Het wordt vergroot door de waarschijn lijkheid, dat men de belasting alleen op de goedkoop© koffie zal leggen, omdat het voor de dure niet de moeite waard is. Dit is in hooge mate onbillijk. Als 't moet dan moet het; dat geldt ook van deze ver hooging; maar dan verlieze men de verdee- lende rechtvaardigheid, ook bij het dragen der lasten, niet uit het oog. Inspectie der Posterijen te Maastricht Wordt opgeheven Met ingang van 1 Juli zal de inspectie van de posterijen te Maastricht worden opgeheven. Het dienstgebied dezer inspectie zal met ingang van dien datum gevoegd werHon bii de inspectie Den Bosch. De in spectie is thans 35 jaar in Maastricht ge- Vcsugd. Momenteel zijn cr aan verbonden 1 inspecteur, 1 adjunct-inspecteur, 3 refe rendarissen. 3 adjunct kommiezen, 2 locale krachten, 1 hoofdbcsteller en een huis bewaarder. Het vertrek van deze geëm ployeerden en het verplaatsen van den dienst beleekent «»r de stad een belang rijk verlies, Tikken op de lange afsiand De wonderbaarlijke verreschrijver. Het nieuwe dienstmeisje „deed" de kamer, 't Was nog vroeg in de morgen. Ze had kind noch kraai om zich heen. In de hoek van het vertrek, waar zij niet aan 't stoffen was, stond de piano. De kat was buiten en liep niet over de toetsen. Toch werd er een wijsje gespeeld. Het meisje zag, dat dc toetsen zich bewogen, zonder dat een hand ze aanraakte. En gil lend stoof ze de kamer uit. Bevend bleef ze in de keuken zitten. Daar vond mevrouw haar, gansch ontdaan. Maar kind, zei de dame die aan spiritisme deed, schrok je daar zoo van. Dat vind ik heel gewoon. Het gebeurt telkens. Jammer, ik had het je van te voren moe ten zeggen. Ga maar gerust aan het werk. De geesten doen geen kwaad. Stel U voor, dat het mogelijk was, dat we ons in deze dagen nog over iets verbaasden, dan zouden de werksters, die 's morgens in do vroegte de ï'edactiebui'eaux van een groote krant komen doen, zich een ongeluk schrikken Lezer, lach er niet om. U moest maar eens te middernacht of in de schemering van het ochtendkrieken ons radio-lokaal binnentre den en daar voor oogen zien, dat een schrijfmachine lustig aan het tikken is; dat bericht na bericht op de meterslange rol in goed leesbaar schrift verschijnt; dat een ex tra belangrijke tijding wordt aangekondigd met klinkend belgeluiden want nü komt hetJ dat dit alles geschiedt zonder dat er een sterveling in de kamer is. De toet sen van de machine dansen met een snel- lieidvan 428 letters, cijfers of teesteekens i n deminuutopen neer; neen de radste typiste zou dat niet kunnen klaarspelen. Een zoo razend tempo wordt met menschcn- handen niet bereikt. En zoo wordt het verhaal der kabou ters dus waarheid en werkelijkheid Als de- journalist 's morgens verschijnt, is zijn werk af. Hij scheurt eenvoudig dc strooken copie van deTelex, ja, zoo heet dit nieuwe wonderding en geeft ze per meter door naar de zetmachines, die looden regels maken. Hier valt een lezer ons in de rede: waar om schakelt men de typograaf ook niet uit? Men kan de zetmachine toch even goed be spelen als de schrijfmachine? Natuurlijk, dat komt ook nog wel. Maar er is voorloopig één ernstig bezwaar. Een krant is niet onmetelijk en dc zwaarste ar beid is elke dag om dóór de copie heen te komen: d.w.z. om althans het belangrijkste in de krant te krijgen en met de rest zóó te handelen, dat schrijvers van ingezonden stukken, berichtgevers van jubilea en vele andere vèr-sch rij vers al te ontvreden wor den. De redacteuren zijn altijd blij als er iets van henzelf in de krant komt. Maar, wat moet dat nieuwe ding dan. vraagt ge; dieTelex; die vernuftige verreschrijver. Ja, dat is gauw gezegd. Bij de berichtge ving komt het vooral op vlugheid aan. Nieuws kan men niet met de trekschuit ver zenden. Per brief en spoor gaat ook niet vlug genoeg. Telegraaf en telefoon brachten uitkomst. De radio kwam èn... toen was 't volmaakte bereikt. Ongetwijfeld: men was heel ver gekomen Wordt ergens een radio-rede gehouden, dan volgen de zetmachines den spreker bijna op de voet; maarer zijn heel wat tus schenschakels. De Telex nu schakelt weer eenige tus- schenstations uit. Want mot spiritisme heeft ze niets van doen. De toetsen van de schrijf machine worden wel bediend en er komt ook wel een typiste aan te pas; doch zij zit niet op ons bureau maar op het Persbureau in Amsterdam of den Haag en langs de te lefoon bedient zij straks 76 dagbladen tegelijk. En zij tikt 72 woorden per minuut, vraagt ge ongeioovig. Maak dat anderen wijs. Neen, dat doet zij niet. Maar eenige typis ten werk en-samen. Haar copie wordt samengevoegd en in een papierband geponst en door deze combina tie kan men de maximum-snelheid zoo on gelooflijk lioog opvoeren. Het is ook mogelijk een tekst, behalve op het blad als getypt bericht, in de vorm van geponste band te ontvangen. De ver- resell rij ver moet daartoe voorzien worden van een „ontvang inrichting voor geponste band", die gemakkelijk op elke machine als klein nevenapparaat aangebracht kan worden. Ook hiervan zal het A.N.P. ongetwijfeld gebruik maken voor die berichten, welk men daar per verreschrijver van anderen ontvangt en die bestemd zijn om aan de dagbladen doorgegeven te worden. Het A.N.P. hoeft ze dan niet over te ponsen. Uit dit laatste kan de lezer reeds afleiden, dat een ontvangtoestel tevens een zender is. D.w.z., men kan onmiddellijk antwoor den op ontvangen berichten. Anders was immers een volledig uitgeruste schrijfmachi ne op de redactie-bureaux overbodig. De P.T.T. spreekt dan ook van de „Tele graaf in huis". Indien twee zakenvrienden thans een te lex hebben, dan kunnen ze elkaar brieven schrijven, zonder van de postwagen gebruik te maken: Ze schrijven om zoo te zeggen, tegelijkertijd een brief thuis en leggen hem bij hun collega op tafel. Natuurlijk, dat zal wel niet gauw gebeu ren. Want zoo'n telex-appnratff, al ziet men niets dan eer» schrijfmachine met een klein zwart monster er naast, is een duur ding. Met dergelijke beschouwingen vallen w< onze lezers echter niet lastig. Het hinkendi paard blijft binnenshuis; wat naar buiten treedt is het resultaat: de baat gaet voo cost uyt. wat zullen we er nu nog meer van vertellen? Zullen we de geleerdheid na schrijven, waarmee deskundigen ons geluk kig willen maken? Heeft men daar iets aan, hoe het komt, dat alle functies van de ont- •angende machine, als wagen terugloop, nieuwe regel, enz. altemaal van de zendzijde worden bestuurd? Het lijkt ons genoeg, dat zij weten, hoe de berichtgeving weer verbeterd en versneld is. Nieuws behoeft niet meer eerst stenografisch opgnomen en dan overgeschreven te wor den; het gaat ünea recta van 't persbureau naar de zetterij. Dïtt is, vooral in spertijd, een groot voor- De Verreschrijver is dus een uiterst ver nuftig, practisch en arbeid hesparend instru ment, dat in de practijk al zijn nut bewezen heeft, zij het nog niet op zoo groote schaal. De Nederlandsche Verreschnjversdienst, die beheerd wordt door de P.T.T., dateert al van 1933 en zij was de eerste op liet vaste land van Europa; maar tot heden slechts bij en kele bladen in gebruik. Straks, op 6 April zullen 76 kranten in ons land op deze wijze met hot centrale nieuwsbureau in verbin ding staan. Vooral voor de bladen in de pro vincie is dit een groote vooruitgang. I-Ict. telex-telegraafnet van het Algemeen Ned.erlandsch Persbureau „A.N.P." stichting van de vereeniging „De Nederlandsche Dag bladpers", zal op Maandag '6 April des mid dags te half vijf in tegenwoordigheid van den minister van Binnen]. Zaken, mr J. A. de Wilde en van den directeur-gene raal der P.T.T., ir. M. TI. Damme, vergezeld- van eenige zijner voornaamste medewerkers, in bedrijf worden gesteld. Minister De Wilde heeft zich bereid ver klaard via hel nieuwe telex telegraafnct een eerste mededceling aan de Nederlandsche bladen te richten. Zou het bijzonder actueel nieuws zijn? Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN 'olg-ende onderscheldini Ned. ScJieepv. Mij; ?rlund"J. Hal e zllv. medaille in van de St.v. M(i „Nedei van de St.v. M(j Rott. Lloyd: H. Vo< i de Kon. Nod. Stoomb. Mi): (J J van c ing. van de St.v. MU Java-Chlna-Japar i de Ver. Ned. Scheepv. Mü. iris der PTT. F H Schocma- s directeur van het post- en Almelo, is eervol ontslag WATERSCHAPPEN in. In de prov. het hoogheei De wijziging van de Hinderwet Verzwaring van lasten voor vele inrichtingen Oordeel van de Tweede Kamer Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer inzake de voorgestelde wijzi ging der Hinderwet» Sommige leden merkten op. dat tie regee ring in dit ontwerp een aantal wijzigingen voorstelt, welke zullen leiden tot verzwa ring van de lasten van vele inrichtingen. Aan de bedrijven welke tol dusver niet onder «Ie bepalingen van de Hinderwet vielen, kunnen voorwaarden worden opgelegd, terwijl menige belanghebbende, die zich in zijn belangen, hoe klein ook, geschaad acht, van de voorgestelde wijziging van artikel 17 gebruik zal maliën, om het opleggen van nieuwe voorwaarden te verzoeken, waardoor het bedrijfsleven in voortdurende onzeker heid zal komen te verkeeren. of liet al dan niet zwaarder zal worden belast. Deze leden achtten dc bezwaren het ern stigst voor de landbouwindustrieën, zooals aardappelmeel-, stroocarion-, suiker- en zuivelfabrieken, welke voor de zuivering van haar afvalwater thans reeds groote offers brengen. Verscheidene andere leden erkenden, dat dc voorgestelde wijziging er inderdaad toe kan leiden, dat aan bedrijven nieuwe voorwaarden zullen worden opgelegd. Dit moge tot verzwaring van lasten leiden, daar tegenover staat, dat het algemeen belang daardoor zal worden gediend. Tegen mis bruik van rechit door lagere organen waakt de Kroon. En ook thans kan ieder belang hebbende aan 't bestuur dat de vergunning geeft, het verzoek doen nieuwe voorwaar den op te leggen, hoewel dit niet afzonder lijk in de wet staat. Dat hem nu een recht, van beroep op de Kroon wordt gegeven, maakt zijn positie niet Sterker dan billijk is. Het vraagstuk van het afvalwater der industrieën achtten de hier aan het noord zijnde leden van uitnemend publiek belang. Te lang is hieraan niet voldoende aandacht geschonken. Binnenlandsch Luchtverkeer Naar aanleiding van de berichten over het binnenlandsch luchtverkeer in 1936, deelt de K.L.M. mede, dat gedurende den zomer van dit jaar de luchtdiensten op Zeeland en Groningen tweemaal per dag gevlogen zullen worden; bovendien zal gedurende het hoog seizoen de Zeeland-lijn tot Knocke-Zoute worden doorgetrokken. Omtrent de luchtdiensten op Twente en Eindhoven zijn nog onderhandelingen met de betrokken instanties gaande. Binnenkort zal hieromtrent een beslissing vallen De N.V. Philips heeft in samenwerking met den bekenden beiaardier J. Vincent een aamtal gvaniafoonpla Len-opnamcn vervaar digd van cariLlon-muziek, teneinde deze door middel van een speciale radao-electri- sohe installatie weer uit te zendien in plaat sen, welke niet in het bezit zijn van. een klokkenspel. Purmerend zal dc primeur hebben van een diergelijke uitzending. Deze zal geschieden uit het Stadhuis, op Vrijdag 27 Maart, des avonds te zeven uur. IV. De laatste dagmarsch Ik zou u wel alle meer of minder aange name avonturen kunnen gaan verhalen, maar ik zal deze als bekend veronderstel len en verder achterwege laten. Twee dagen later slaap ik weer op een zacht bed in Rangoon en is alle leed weer geleden. Elke morgen als we wakker worden han gen de wolken laag boven de grond en plonst de regen onverstoorbaar neer. Meest al zitten we ongeveer de heele dag in het hotel te lezen e.d. Tusschen de brieven door glippen we even naar buiten; veel aardig heid is er niet aan, alles is nat en modde rig. Al die omstandigheden werken nogal deprlmeerend en wanneer na een week het weer dragelijk is cn Bangkok vrij goede weerberichten geett, zijn we blij onze hie len te kunnen lichten en Rangoon achter ons te laten. Edoch, na een uur vliegen, ziet de toestand boven de bergen er zóó kwalijk uit, dat we noodgedwongen on zo schreden weer naar Rangoon moeten rich ten. Om de stemming niet te veel te doen zakken, drinken we een koud biertje en na een goede lunch voelen we ons weer sterk genoeg om deze tegenslag te dragen Toch wrijf ik dc volgende morgen m'n handen als na de start de gevreesde ber- genrij onbewolkt aan de horizon verschijnt Op 3000 M. laten we de bergen onder ons en duiken aan cle andere zijde onder do laaghangende wolken. Dio kunnen ons echter geen kwaad doen in het vlakke land en zoo komen we teil langen leste aan in Bangkok, Op dc betonnen landingsbaan komen we vlug na elkaar neer. In de beste stemming gaai) we nu voor de afwisseling per trein naar de stad. On- dertusschen is het prachtig weer gewor den. 's Middags rijden we de stad door langs het Koninklijk Paleis, waar de hei lige witte olifanten te zien zijn. Gouden pajodcnkoepels glinsteren hel in de zon. Het inwendige van die tempel gaat de be schrijving te boven. Overal schittert goud en zilverwerk. Reusachtige Boecldha-beel- den geheel van goud opgetrokken. Het zijn enorme schatkamers, waarvan de waarde moeilijk te benaderen is. Op een binnenplein van een der der gelijke tempels staan beeltenissen van onverschrokken Hollanders uit de tijd dat onze Iandgenootcn hier hun entree maakten. *s Avonds scheppen we buiten cle stad een luchtje en drinken onder de flonkeren de sterrenhemel een koude dronk. Als we in het hotel terugkeeren, is er eeïi nacht feest in volle gang. Zo maken zoo'n leven versterkt door een voltallige jazz-band, clat van slapen niet veel komt De volgende morgen koersen we Zuid waarts naar Alorstad. We volgen het lang gerekte schiereiland Malakka langs de kust cn zonder hinderpalen komen we op do plaats van bestemming aan. Even na ons, landt een K.LiM.-machine mot Hondong uit Holland. Een half uur later is-ie weel- gestart voor MedanSingapore. Daar tref fen we hem vanavond weer. Te Singapore Om vier uur landen wc op hot prachtige cirkel vormige vliegveld in Singapore. In een stortregen rijden we naar het hotel; boven ons hoor ik de Douglas, clie cle bui even afwacht. 's Avonds Russisch diner en Russiscne muziek op het terras aan zee. De volgende dag worden de motoren weer extra nagekeken voor het laatste traject dat grootendeels over zee voert» 's Morgens laat ik me met een richshaw langs de bekende shops van Singapore ril den. Singapore is een vrijhaven, waar geen invoerrechten geheven worden. Alles is dus vrij goedkoop, maar smokkelen mag natuur lijk niet, In de middag bekijken we de om geving, maar veel interessants hebben we niet kunnen ontdekken; dat zal wel ©ns gelegen hebben mede door den korten Tjjd, die we op onze tocht aan dergelijke Uitstapjes konden besteden. Op 1 October 1935 vangen we de laat ste dagmarsch aan. Het eerste gedeelte tot Sumatra boven zee. In die tijd pas seer ik voor cle eerste maal de evenaar. We koersen recht op Banka aan; daar na een 200 K.M. over het dichte oer woud van Sumatra. Tenslotte steken we de Javazee over naar Batavia. Onder weg passeeren we de Duizend Eilan den. Om 12 uur komt Batavia in 't zicht en even later landen we op Tjililitan. Officieele ontvangst enz., enz., maar het voornaamste: post. uit Holland. De rest laat mo verder vrij koud. Als een klem uitstapje leggen wo des middags het laatste stukje BataviaBan doeng af, waarmee deze eerste escadrille vlucht met goed gevolg volbracht is. Een tegenvaller U allen is natuurlijk bekend, hoe w< een voorspoedige reis van Bandoeng tot Koepang op Timor, tusschen laatstgenoemde plaats en Boela op Coram met slecht weer te kampen kregen en van onze route afge zwenkt zijn naar Makasser. liet was buitengewoon jammer, dat we in 't zicht van de haven moesten stranden. Ik heb echter al eerder gezegd, dat het vliegen naar Nieuw-Guinee geheel beheerseht werd door de gedachte om do toestellen zonder mankementen op de plaats van bestemming te brengen. Alle risico moest dus vermeden worden, zelfs wanneer dat zooals in dit geval met belangrijk tijdverlies gepaard ging. Vandaar dat de toestellen te Makasser bij stukjes en beetjes op liet dek van het s.s. „Band" werden neergezet, om op deze wel iswaar ietwat onwaardige doch zekere wijze naar Babo op Nieuw-Guinee vervoerd te worden. (Nadruk verboden.) JOH. VONK. Links: Gezicht op de mooie, schilderachtige stad. Ferhtst Gpwpldige beelden, van „Hollanders ROFFELRIJMEN HET ZAL NIET GAAN De wit- en stijfselkwast regeert, De bedden worden omgekeerd, De vrouwen kiezen 't ruime sop En jagen man en landers op, De zon der lieve lente schijnt, De ramen worden ontgordijnd De,taf els worden opgetast Met ingewanden van de kast, De trappen klinken aaklig hol, De spin sneeft in de ragebol, Mijn maag is leeg, de klok staat stil, Ik zoek m'n pijp, ik zoek m'n bril De schilder zit in mijn crapaud, De witter op m'n schrijfbureau, De kat zit in m'n prullenmaftd, Geen plaatje blijft er aan de wandk De zuiger zuigt, de veger veegt, De vuilbak vult zich, wordt geleegd, De glazenivasscher lapt de ruit, Ik glibber in een zeeplcwal uit, Het water plonst, het ivater plast, Er wordt geen aardappel gejast, Er wordt geraagd, er wordt geragd, Op 't eten wordt voor niks gewacht De schoorsteenveger is in touw En maakt een grapje met mijn vrouw. De werkster veegt me van m'n plek, De dienstmaagd zit me op m'n nek, De witkalk dwarrelt op m'n slof, lk breek m'n hoofd: ik vind geen stof. Ik zoek vergeefs naar m'n verstomd, Er móét een roffel in de krant! Het spijt me, maar het zal niet gaanr Je vóélt: de schoonmaaktijd brak aanl (Nadruk verboden.) LEO LENS.1 Rijkscommissie werkverruiming Twee vacatures aangevuld In de een dezer dagen gehouden vergade ring van de Rijkscommissie Werkverrui ming werd mededeeling gedaan van hefc K. B., waarbij de aftredende leden, de hee ren prof. v. cl. Bilt, B. van Eesteren, mr. L, G. Kortenhorst, Mr. A. N. Molenaar en F. v. d. Walle, voor het loopende jaar zijn herbe noemd. Een tweetal vacatures is aange vuld door de benoeming van de heeren Stapelkamp en H. Kuiper, resp. vertegen woordiger van het C. N. V. en het R.-Ki Werkliedenverbond in Nederland. De vergadering nam intusschen met leed wezen kennis van het besluit van den heer B. van Eesteren om het lidmaatschap der Rijkscommissie neer te leggen. Onder in stemming der aanwezigen sprak de voor zitter, de heer Ch. J. I. M. Weiter, woorden van dank voor de toewijding en medewer king van den heer Van Eesteren. Christelijk nationale actie Behandeling van het concept-program Men meldt ons: Zaterdag j.l. werd te Utrecht een vergade ring gehouden van de Chr. Nat. Actie. De vergadering stond onder leiding van Ds. R._ Bartlema uit Zeist De voorzitter kon talrijke afgevaardigden en belangstellenden, die uit alle deelen des lands waren samengekomen, welkom heeten. De vergadering was zeer goed bezocht. Het voornaamste punt der agenda vormde de bespreking van een concept-program van beginselen. Dit concept-program was opge steld door een commissie, bestaande uit de heeren Prof. Dr. H. Visscher te Huis ter Hei de. J. Aalbers te Krimpen aan den IJssel, Ds. R. Bartlema te Zeist, F. H. C. Jansen te Zeist M. Noteboom te Hilversum en D. Schouten te Harderwijk. Prof. Visscher gaf een inleidende beschou wing, waarin hij de hoofdlijnen, die in het concept getrokken zijn, nader toelichtte. Een zeer geanimeerde discussie volgde hierop. Tenslotte werd, na een enkele kleine wijzi ging, het concept aanvaard met algemeene stemmen der aangeslotenen. Uit toelichting en bespreking bleek, hoe veel punten den aanwezigen uit het hart ge grepen waren. Wat betreft de samensprekingen met an dere groepen, werd aan de commissie ad hoe verlenging van mandaat verleend, om het reeds verkregen contact te bestendigen cn contact te verkrijgen met allen van wie ver- wacht kan worden, dat zij met het concept- programma instemmen. De samenkomst werd door Prof. Visscher met dankgebed gesloten. Bond van Chr. Bakkerspatroons in Nederland Het Gewest Drenthe van den Rond van Chr. Bakkerspatroons in Nederland zal een alge meene vergadering houden op V.' nsdag 26 Maart as., in de Geref Kerk te Emraen waar als spreker zal optreden de -ndsvoorzitter de heer J. Rakker van Groningen, met het on derwerp: ,.De nieuwe eaneering". De verga dering vangt om half drie aaa

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5