n B AARDAPPELMEEL m m K DINSDAG 24 MAART 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland HET MOEILIJKE CONTACT De oorlog in Abessinië, dat zoo liarüneL Tig en met zulk oen w isselend succes vo<-;- zijn vrijheid strijdt, dreigt in de aandacht op den achtergrond te geraken. Zorgen, die dichter bij huis zijn. als de bepaling van de nieuwe verhouding tussclien Frankrijk. België en Duitsehland, nemen de publieke belangstelling in beslag. En niet alleen deze. tloch evenzeer de officieele instanties, die internationaal zijn aangewezen om een bemiddelende, althans slechtende rol te sjielen. Hot heeft lang geduurd, de ide missie van dertien, dat is de volkenboiuls- iaad met uilzondering van Italic, aan \y e Lkc de bemiddeling m cl it geschil wa> toevertrouwd. Intusschen venneerderde bet aaiital gciiichten, dat rond dit Abessijnsche- conflict en zijn oplossing gaande was, bijna dagelijks. Hardnekkig werd verteld, dat er rteds tusschen Rome en Addis Abeba een officieus contact zou bestaan, hetwelk ech ter met evenveel volhoudcndheid door Ita lië bevestigd, als door Abessinië geloochend werd. Eveneens werd medegedeeld, dat aan don Abcssijnschen zaakgelastigde te Parijs zou zijn opgedragen, o'm de Fransclie regeer mg te ruadplegen over een basis tot beëindi ging van den oorlog, in welk verband men zich zal herinneren liet woord van Musso lini; dat het niet van het al of niet ophef Jen der sancties, doch slechts van het Iia- liaausclie opperbevel in Oost-Afrika z«u afhangen, of aldaar de vijandelijkheden zul len worden gestaakt. Intusschen heeft de commissie Van der tien dan t°ch eindelijk weder eens iets van zich laten hooien. Zij is te Londen bijeen geweest, en heeft onder meer besproken de klachten over de oorlogvoering, welke door ]>eide bclligerenten tegen elkander zijn in gebracht. Zoowel de vraag of de Abessijnen ongeoorloofde primitieve, dan wel of de Italianen dito geraffineerde wreedheden toepassen, bijvoorbeeld in den vorm van gasbommen, hoopt men naar verluidt nader onder oogen te zien. Doet men dit in een zelfde tempo als de overige werkzaamheden kan kunnen wij wellicht na dato, dus als het Oost-Afrikaansche pleit onherroepe lijk is beslist, een min of meer interessant rapport verwachten, met zuiver historische Waarde. Thans hebben de heeren De Madariaga en Avenol de opdracht gekregen, zich zoo wel met Rome als Addis Abeba in verbin ding te stellen, opdat de commissie zoo sppedig mogelijk met beide partijen bespre kingen zal kunnen openen over het neer leggen der wapenen. Zij hebben daarmede een taak aanvaard, die nog al in het vage ligt, w'ijl hun immers elke basis voor on derhandelen is onthouden. Op een desbe treffende vraag van De Madariaga moet hem zijn geantwoord, dat in het algemeen de vroegere werkzaamheden van den vol- kciibond, onder andere die van de commis sie van vijf, als richtsnoer zouden kunnen dienen. Met dit materiaal zal niet veel kunüen 'worden uitgericht, dat is reeds thans met een vrij aanzienlijke mate van zekerheid te voorspellen. Een basis, door Italië verworpen toen zijn positie op Abes- «sijnsch gebied nog beduidend zwakker was, zal thans met nog minder reden als deug delijk kunnen dienen. Logischer was dan ook, wat Li twin of in het midden bracht, namelijk dat heide partijen eerst zelf maar eens de voorwaarden om tot onderhande ling te geraken moesten preciseeren. De ge volmachtigden van den Raad hebben zich daarop dan ook zoowel tot Grandi als AVolde Mariam gewend, als eerste stap op een langen en moeizamen weg. Hoe uit zichtloos een en ander voorloopig nog is moge men afleiden uit het feit, dat er voorshands geen enkele regeling is getrof fen voor een volgende bijeenkomst der commissie, die zich blijkbaar contenteert Try>t dit nieuwe bewijs van haar voort bestaan te hebben geleverd. Ill Britsche kringen vermoedt men, dat <1q affaire, na enkele nieuwe Abessijnsche tegenslagen, zal eindigen in ecu overeen komst, volgens welke liet veroverde gebied in Italiaansche handen blijft, en het overige onder bestuur van den negus, met precies zooveel armslag a oor dezen vorst, als een volkenbondstoezicht hem daarin zal kun nen en willen laten. Men sjireekt er weliswaar van, dat in dit nieuwe Italiaansche koloniale gebied dan de opendeur-politiek zal moeten worden toegepast, met andere woorden dat elk land er gelijke economische rechten zal moeten kunnen laten gelden, doch ten slotte zal niemand zich hierdoor van de wijs laten brengen. Dit is slechts een „modus", om to bemantelen dat de aanvaller tevens de winstnemer in deze droevige historie wordt. .Want niemand zal vermoedelijk in ernst aannemen, dat Italië, nadat het onder uiterst moeilijke omstandigheden de kas tanjes uit het vuurgestolen heeft, deze kameraadschappelijk met anderen zal gaan deelen. De schaduw der hergemilitariseerde Rijn- fönê dreigt te vallen over liét nieuwe in ternationale recht. Kort Nieuws De Duitsche ambasadeur Von Ribbentrop zou zich in den loop van heden naar Lon den begeven, ter hervatting der Locarno-be- eprekïngcn. Tusschen de bewoners van twee Maxi- ca'ansche dorpen is het wegens ïncenings- verschil over landkWesties tot bloedige ge vochten gekomen, waarbij niet minder dan aclrt dooden en dertig gewonden vielen. On der het luiden der kerkklokken vielen de beide dprpsbeuden op elkaar aan. De strijd werd eerst beëindigd, toen federale troepen ter plaatse arriveerden. De vier inzittenden van een auto zijn bij Jefferson in Georgië (Ver. St.) door een zestal negers uit een hinderlaag beschoten. Een der automobilisten werd gedood, de an dere werden gewond. De politie heeft vier negers gearresteerd. Het is gebleken, dat de aanvallers wraak hebben willen nemen, nadat gedurende de carnavalsviering eenige jon ge negers door de auto in kwestie zijn aan gereden. DE COMMISSIE VAN DERTIEN VERGADERT Op zoek naar contact De commissie van dertien heeft een reso lutie aangenomen, waarin verklaard wordt, dat kennis genomen is van de Italiaansche en Abessijnsche antwoorden op haar oproep van 3 Maart. De commissie draagt aan De Madariaga en Avenol op. zich met Italië en Abessyiiic in verbinding te stellen, opdat de commissie zoo spoedig mogelijk in staat zal zijn, besprekingen niet de beide partijen te arrangeeren en liet daarheen te leiden, dat binnen liet kader van den Volkenbond en in den geest van het convenant zoo spoedig mogelijk de vijandelijkheden gestaakt wor den en de vrede hersteld wordt. De commissie heeft eveneens do kwestie van het bombardeeren van de Roode Kruis-eenhedcn en open steden besproken en besloten den betrokken regeeringen te verzoeken nadere in lichtingen te verstrekken. De kwestie der sancties is niet besproken. Er is geen enkele regeling getroffen voor de eerstvolgende bijeenkomst van de com missie van dertien. Naar de speciale verslaggever van Ilavan nog mededeelt, hadden de besprekingen vooral betrekking op de taak, waarmede De Madariaga is belast. Op een vraag van De Madariaga aan zijn collega's, welke minimum- voorwaarden gewenscht geacht wer den, werd geantwoord, dat in het al gemeen de vroegere werkzaamheden van den Volkenbond, onder andere het rapport der commissie van vijf, als richtsnoer konden dienen. Litwinoff wees er op, dat het vooral aan de twee partijen tot het conflict stond, hun vredesvoorwaarden te preciseeren. Dit is de reden, waarom De Madariaga en Avenol achtereenvolgens met Grandi en Wolüe Mariam een ontmoeting zouden hebben. Monteiro (Portugal) wees op de noodza kelijkheid, de onderhandelingen te bespoe digen. Lord Halifax over Locarno Lord Halifax, die één der Britsche gede legeerden is geweest bij de viermogendhe- den-besprekingen zoowel in Parijs als in Londen, heeft Eden als spreker vervangen een vergadering in Bristol. Sprekende over de Duitsche zaak, zooals die door von Ribbentrop bepleit was. zeide Halifax, dat daar veel in was, dat sympa thie zou kunnen vinden in vele kringen, maar welke sympathie de Engelsclien ook mogen gevoelen voor de groote omtrekken an deze Duitsche zaak, hun constructieve erbied voor de wet zou hen altijd een actie doen veroordeel en, die in directe schending daarvan ten uitvoer werd gelegd. De thans geformuleerde voorstellen, zoo zeide Halifax, moeten niet beschouwd worden als een ultimatum, dat door Duitseh land aanvaard moet worden. Maar wanneer ze onaanvaardbaar gevonden zouden worden in eenigerlei opzicht, hebben de andere mo gendheden liet recht, de Duitsche regeering te vragen, andere voorstellen naar voren te brengen, die niet minder doeltreffend zullen in liet vonnen van een werkelijke bij drage van Duitsehland aan de zaak der re geling en die op gelijk niveau zouden staan met de bijdrage van zelfbedwang, die geg°- ven is door Frankrijk en België en de bij drage tot. de veiligheid, die door de Britsche regeering is gegeven. De Britsche verklaring van volledige aan vaarding der verplichtingen van het ver drag van Locarno en de overeenkomst be treffende practische besprekingen met Bel gië en Frankrijk, bij voorbaat, over de mid delen. waarmee hun hulp zou kunnen worden verleend in geval van een niet-uit- gelokten aanval, zijn naar spr. gelooft, een werkelijke bijdrage geweest tot het scheppen van een atmosfeer, waarin de besprekingen kunnen plaats hebben en waarin de vrede gevestigd kan worden. Wat zal Duitsehland antwoorden De berichten uit Berlijn, waaruit zou kun nen blijken, dat Duitsehland zal weigeren, zijn goedkeuring te hechten aan de essen- tieele bepalingen van den door de Locarno- mogendheden opgestelden tekst, doch wel bepaalde opmerkingen naar voren zal bren gen, waardoor de deur voor onderhandelin gen geopend zou blijven, worden te Londen uitgelegd ais een teeken, dat na de terug komst van de Duitsche delegatie zonder twij fel besprekingen zullen aanvangen tusschen Von Ribbentrop en Eden, als gemachtigde van de Locarno-mogendheden, teneinde na te gaan, in welke mate het mogelijk zou zijn de standpunten onder de huidige omstandig heden nader tot elkaar te brengen. Ten aanzien van hetgeen bepaalde buiten- landsche persorganen hebben geschreven over een rapport, dat van het Britsche mi nisterie van Koloniën afkomstig zou zijn, en •in het denkbeeld zou worden geopperd eener herverdeeling der gebieden in Equato riaal Afrika, doet men in bevoegde kringen opmerken, dat geen enkel document van dien aard is opgesteld, en dat Thomas, de minister •an Koloniën, het standpunt van Engeland oldoende heeft uiteengezet. Zijn verklaring, volgens welke Engeland er niet aan dacht, eenig grondgebied af te staan, dat onder Britsche jurisdictie of man daat staat, is, zoo zegt men, nog geheel van kracht. Slechts binnen het kader van een al gemeen en zeer uitgebreid accoord, waartoe de werkzaamheden van een wereldconferen tie wellicht zouden kunnen leiden, zou, zoo voegt men hier nog aan toe, het vraagstuk van de herverdeeling der grondstoffen ge plaatst kunnen worden. Men kan derhalve aannemen, dat alle berichten, die met deze these in strijd zijn, onjuist zijn. Hess spreekt te Kassei In een te Kassei uitgesproken redevoering zeitic de plaatsvervanger van tien Fiilirer, Rudolf Hess, 'o.m liet is een satyre, welke voor de latere ge schiedschrijvers moet worden hew aard, dat Italic deel zal uitmaken van de internatio nale politie, welke in liet Rijnland toezicht zal moeten houden. Italië, dat dooi den Volkenbond pas schul dig is bevonden van verdragsschending en onder sancties staat, dit land zal thans in opdracht van den Volkenhond bij ons poli- lie spelen, de volksmoraal beschermen, om dat wij in ons eigen souverein gebied vre de ^garnizoenen hebben gelegd. DE OORLOG IN OOST-AFRIKA De toestand aan het noordelijk front Djidjiga is een puinhoop Stefani seint: Zekere liuitenlandsche dag bladen hebben berichten gepubliceerd over den z.g. criticken toestand der Italianen in den sector Amba Aladji en over de bloe dige gevechten, die geleverd zouden worden op dit oogenblik in de zóne van Adoea, Ak- soem, Makalle en Tembien. Deze berichten zijn zuiver verzinsels en doen zelfs de buitenlandsche journalisten, die zich aan het Italiaansche front bev den, lachen. De Italiaansche soldaten van den sector Amba Aladji worden zoo weinig bedreigd, dat zij met het grootste enthousiasme den zeventienden verjaardag hebben gevierd van de stichting van hot fascisme. Terzclfdertijd hoeft men een rijweg inge wijd, die den top van den berg overschrijdt in Zuidelijke richting. De inlandsche bevolking gaat met de grootste kalmte voort met haar landbouw- werkzaamheden. Wat het tweede bericht betreft, de on waarheid daarvan wordt bewezen door het feit, dat. Italiaansche soldaten rustig kam peeren in de streken van Tzana, Tzembelen Seloa, Adiot, Avergalle en Enderta, die veel verder Zuidwaarts liggen dan Adoea, Ak soem, Makalle en Tembien. In werkelijkheid staat men hier voor be richten. die van a tot z verzonnen zijn dour journalisten, die blindelings gelooven of geloof willen slaan aan de inlichtingen, die door de Abessijnsche autoriteiten worden verstrekt. De Italiaansche operaties De Italiaansche voorposten, die de Tak- kaze zijn overgetrokken, rukken verder op zonder tegenstand te ontmoeten. Zij zouden door de inlandsche bevolking welwillend worden ontvangen. Uit Dzjiboeti meldt Stefani, dat volgens geloofwaardige berichten groote Abessijn sche troepenbewegingen naai' het Noorde lijk front gaan. De negus zou aan het hoofd van dit leger naar liet Noorden oprukken. Het lot van Djidjiga In tegenstelling met de geruchten, die de ronde hebben gedaan, en volgens welke vele slachtoffers zouden zijn te betreuren, zou het aantal dooden en gewonden bij het tweede luchtbombardement van Djidjiga niet zeer groot zijn, aangezien de stad na de bombardeering van Zondag reeds voor het grootste deel was ontruimd. De Abessijnsche regeering is van mee ning. dat de raids boven Djidjiga de eerste zijn van een nieuwe reeks van luchtaan vallen. Het nog op geen zeventig kilometer van Djidjiga gelegen Harrar zal waarschijnlijk het doel van den eerstvolgenden luchtaan val zijn, alsmede de spoorweg tusschen Di- redawa en Djiboeti. De luchtaanvallen op Djidjiga werden ge- ieid door generaal Ranza. Naar Reuter nog verneemt, werd een groot gebouwencomplex van de katholieke missie niet door de vliegtuigen aangeval len. Het escadrille had de stad bereikt, voordat iemand het ook maar had opge merkt. Geen Albaneezen naar het front Het in het buitenland verspreide bericht volgens hetwelk talrijke mailschepen uit Napels naar de Albaneesche kust zouden vertrekken om daar Albaneezen aan boord te nemen met bestemming naar Oost- Afrika, aangezien zij veel beter dan de Italianen bestand zouden zijn tegen liet moerasklimaat, wordt ten stelligste tegen gesproken. De oplossing van het Abessijnsche geschil Naïeve Britsche veronderstellingen In Britsche parlementaire kringen is men z&er sceptisch gestemd ten aanzien van de huidige vooruitzichten van de pogingen dei- Commissie van Dertien, een einde te maken aan 't Italiaansch-Abessijnsch conflict, doch niettemin bespreekt men de modaliteiten eener eventueele regeling. Men is van meening, dat. het, wat het Noorden van Abessinië betreft, onmogelijk is te rekenen oj> ontruiming der gebieden, die door de Italiaansche troepen zijn bezet. Het kolonisatiegebied zou, volgens de opvatting waartoe men thans gekomen is, onderworpen moeten worden aan een regime van de „open deur", waarvan alle buitenlandsche mogendheden zou den kunnen profiteeren, waarbij men zich heeft laten inspireeren door para graaf 5. art. 22 van het Volkcnbondspact dat voorziet in voorwaarden „die even eens aan de andere leden van den Vol- kenbond gelijke voorwaarden zullen verzekeren voor het handelsverkeer". Ten aanzien van Amharlsch Abessinië,. blijft men in het algemeen het meeste voe len voor de instelling van een centraal or ganisme, afhankelijk van den Volkenbond, dat den keizer bij het bestuur en de moder niseering van liet land terzijde zou staan. Een nationale vergadering van corporaties In oen gisteren te Rome gehouden rede heeft Mussolini aangekondigd, dat de Ita liaansche Kamer van Afgevaardigden zal worden vervangen door een Nationale Ver gadering van Corporaties die geconstitueerd zal worden tot een „Kamer der Fasccs en der Corporaties". De datum van deze constitutioneele wij ziging is niet \eraf en is geheel verbonden met de roemvolle voltooiing van den oorlog in Afrika en de oplossing van de Europee- sehe vraagstukken. Mussolini besloot zijn rede aldus: „Het vitale élan van liet Italiaansche volk en zijn bereidwilligheid zijn bloed op te offe ren, waarvan het driemaal in het begin van deze eeuw getuigenis heeft afgelegd zijn elementen die het vertrouwen der Ita lianen versterken en hun de poorten der toekomst openen. De rede werd herhaaldelijk onderbroken met stoimachtigc toejuichingen en beslo ten met een manifesatie die eenige minutec aanhield. Sift nu HPI^SI voor het binden van groen ten en soepen, voor het maken van pudding en vla B |i n Uw keuken B IB B B BBBH VEREEN1GDE NEDERLANDSCHE AARDAPPELMEEL-1NDUSTRIE VEENDAM HET ROODE GEVAAR IN CHINA Communisten bedreigen het noorden Tsjang Kai Sjek naar het front Het toenemende roode gevaar in do Noord-Oostelijke provincies van China heeft de centrale regeering genoodzaakt, zoo snel mogelijk in te grijpen. Op het oogenblik worden plannen uit gewerkt voor een beslissende actie van sterke contingenten regeeringstroepen tegen de communistische leg ei-scharen, die in de provincie Sjansi oprukken. Naar hier verluidt, is maarschalk Tsjang Kai Sjek, die den communisten tot dusver de meeste nederlagen heeft toegebracht, in een vliegtuig naar het front vertrokken. Volgens de jongste berichten hebben de communisten in de laatste uren groote vor deringen gemaakt. Zij zouden o.a. er in geslaagd zijn, het spoorwegverkeer tusschen Tayoeën-Foe, de hoofdstad van Sjansi en Tsjeng-Tilli, een groote stad in de provincie Tsjili te onder breken. De Japansche militaire autoriteiten in Peking beweren, berichten ontvangen te hebben, volgens welke een uit twee duizend man bestaande communistische afdeeling Zaterdag j.l. Tsjin Yoean, dat ongeveer 100 K.M. ten westen van het communisten-ccn trum in Zuid-Hopei is gelegen, heeft inge nomen. Ter bescherming van de nabij Tsjin Yoean gelegen gebieden is een afdeeling van het twee en dertigste Chineesche legercorps ter sterkte van twee duizend man in ijlmarsch tegen de communisten opgerukt. De regeeringstroepen zouden reeds hun intocht gedaan hebben in Taikoe en daar- mede het gevaar voor inneming dezer stad door de roode legerscharen afgewend heb ben. Volgens berichten uit Engelsclie bron is een groot aantal Britsche en Ameri- kaansche zendelingen 140 K.M. ten zui den van Tai Yan Foe door de roode troe pen van de buitenwereld afgesneden. Hun positie wekt groote bezorgdheid en men wil trachten vliegtuigen naar 't gebied te zenden, om den zendelingen hulp te ver schaffen. De nieuwe protocollen van Rome De driemogendheden-conferentie te Rome is gisteravond geëindigd met de ondertee- kening van een drietal protocollen door Mus solini, Goemboes en Schuschnigg. Naar van betrokken zijde verluidt hebben de protocollen ten doel in de eerste plaats een verdieping van de politieke en economi sche samenwerking van Italië, Hongarije en Oostenrijk. In het bijzonder zou de consul tatie zijn uitgebreid in den zin van een nog krachtiger contact zoeken der drie lan den bij alle hen intei esseerende problemen. Voorts verluidt, dat de drie mogend heden de volledige militaire rechtsgelijk heid van Oostenrijk en Hongarije, zoo mogelijk ook inet Fransclie steun, op de agenda van de September-ziUing van den Volkenbond willen plaatsen. Wat de gedachte aan uitbreiding der over eenkomsten van Rome tot andere landen aangaat, verluidt, dat deze slechts in zeer algemeenen vorm is aangeduid. Op econo misch gebied zou Hongarije belangrijke con cessies hebben verworven. Resumeerend wordt de bevestiging van de reeds bestaande overeenkomsten het kernpunt van de nieuwe accoord en genoemd ROODE ONGEREGELD. HEDEN IN KRAKAU Politie door demonstranten aangerand Gevolg: tal van dooden en gewonden Het personeel van een fabriek in Krakau (Polen), dat een loonconflict had, en wei gerde het fabrieksgebouw te verlaten, is na eenigen tijd met geweld daaruit verwijderd, hetwelk de vakvereenigingen aangrepen als motief voor een algemeene proteststaking van 24 uur, welke slechts voor de electri- sche centrale, de waterleiding en de gasfa brieken niet van kracht was. In een gesloten lokaal hielden de stakers daarop een bijeenkomst, welke door de auto riteiten werd toegestaan op voorwaarde, dat na afloop geen optocht zou worden ge vormd. Na afloop van de meeting, toen deelne mers het lokaal verlieten, hebben op straat onverantwoordelijke elementen met steenen gegooid naar een groep agenten, op wie zij eveneens schoten. Verscheidene agenten werden gewond, waarna de politie van de wapens ge bruik maakte. De menigte werd verspreid, maar op aandringen van agitatoren verzamelden de betoogers zich opnieuw. Zij wierpen van eenige winkelmagazaijnen de ruiten in en roofden in de etalages tentoonge stelde voorwerpen. Een groote groep betoogers verzamel de zich op den boulevard, waar zij met behulp van banken een barricade pro beerden op te werpen. Toen de politic wilde ingrijpen, werd zij met steenen bekogeld, terwijl wederom op haar werd geschoten Zij zag zich ook dit maal genoopt van de wapens gebruik te maken om de menigte te verspreiden. Meer dan 20 betoogers wérden gewond, van wie zes intusschen zijn bezweken. Twaalf politie beambten werden gewond. Eenige tiental len personen zijn gearresteerd. Na de Italiaansch-Albaansche besprekingen Wat de Joegoslavische pers ervan denkt Joegoslavische bladen zijn van meening, dat met het sluiten van de nieuwe overeen komsten met Italië de Albaneesche regee ring de politiek der Balkan-oriëntatie defi nitief heeft opgegeven en zich volledig aan de zijde van Italië heeft geschaard. De „Politika" meent op grond van ge loofwaardige inlichtingen den inhoud der recente. Italiaansch-Albaneesche overeen komsten al=? volgt te kunnen samenvatten: 1. Benoeming van Italiaansche instruc teurs in alle afdeelingen dc-r Albaansche administratie en in alle diensten, speciaal in het leger. De Italiaansche chef van den instructiedienst voor het leger, een generaal, zal den titel „chef van het koninklijke mili taire kabinet" voeren. 2. Aanleg van versterkingen op de hoog ten van Karatoerna in de haven van Valona, waardoor het vóór de haven gelegen Itali aansche eiland Saseno beschermd zal wor den. Instelling van een zelfstandig bestuur voor de haven van Durazzo. dat zich geheel in Italiaansche handen zal bevinden on een leening zal opnemen voor de verzorging van alle nodozakelijke havenwerken. 3. Heropening van de in 1933 gesloten Roomsch-Kathoheke en Italiaansche scholeu in Albanië. •i.Stichting van een landbouwbank met Italiaansch kapitaal; reorganisatie van het tabaksmonopolie met de hulp van Italiaan sche organisatoren en een Italiaansche lee ning; uitbreiding van de bestaande Italiaan sdie petroleumconcessies in Albanië. 5. Nieuwe leaning van Italië aan Albanië ten bedrage van 40 millioen goudon franken, in jaarlijksche termijnen van 8 millioen franken. Ter gelegenheid ran den naam dag van Maar schalk Pilsoedskl werd in het sint Belvedère te War schau een herden kingsdienst ge houdenPrési dent Moscicki ver laat het gebouw. Staat van oorlog afgekondigd in Brazilië De president der Braziliaansdie repu bliek heeft voor een tijdperk van 90 da gen den staat van oorlog algekon ligd, in verband met ernstige revolutionaire bewegingen in het land, die zich sinds November j.l. hebben voorgedaan. Het betreffende decreet is terstond in werking getreden. Het einde der vlootconferentie Het einde der Londensche vlootconferentie in het zicht. Morgen zullen in de Britsche hoofdstad nl. twee protocollen worden on- derteekend. In het eerste wordt uiting gegeven aan do hoop, dat het systeem van voorafgaande be kendmaking de-r vloobbouwprogranima's niet tegelijkertijd met liet afloopon van het •erdrag, waarvan de duur tot zes jaar is beperkt, zal worden prijsgegeven. Het tweede heeft betrekking op de over gangsperiode tusschen de onderteekening en de toepassing van de conventie. De onderteekenaars verplichten «icli, om anaf dit oogenblik den geest van het toe komstige verdrag te eerbiedigen en onder ling overleg tc plegen, ingeval eenige anrlera mogendheid zou overgaan tot aanbouw van nieuwe oorlogsschepen, die niet met dezen geest in overeenstemming is. Het verdrag bevat geen enkele bepaling betreffende een duikbootenoorlog, die noch tans het onderwerp van eensgezinde ver klaringen van de zijde van alle delegaties in de openingszitting is geweest Allen ver klaarden zich toen bereid, de principes van de humaniseering van dezen tegen de koop vaardij ge rich ten oorlog, die het onderwerp vormt van deel IV van het vlootverdrag van Londen, te bekrachtigen. Om technische redenen echter zal het toekomstige verdrag geen enkele bepaling te dien aanzien be vatten. De vijf signatair-mogendheden van het verdrag van Londen zullen zich ertoe bepa len, alle andere zeemogendheden uit te noo- digen, haar instemming te betuigen met de bepalingen, die hieromtrent in 1930 zijn vastgelegd, met de bedoeling, dat zij voor onbepaaldcn tijd van kracht zouden blijven. De neutralen en Loearno Te Londen meent men te weten dat een deputatie Paul Boncour bezocht, om hem de houding van de Scandinavische landen. Finland, Zwitserland, Spanje en Nederland uiteen te zetten, die niet door een besluit an den Volkenbondsraad betrokken zouden willen worden bij een belangrijke actie in zake het Locarno-conflict. De deputatie zou zich voor verdaging van den Volkenbondsraad direct na de stemming over de resolutie over eerbiediging der ver dragen hebben uitgesproken. De overstroomingen in de Ver. Staten De strijd tegen besmettelijke ziekten Terwijl het water in het algemeen zakt. wordt thans groote aandacht besteed aan 't nemen van maatregelen tegen de versprei- dnig van besmettelijke ziekten in de geteis terde gebieden. In Nieuw-Engeland en Pennsylvania la een beginnend herstel te constateeren; al leen het water van de Ohio is hier nog niet gedaald, in Pennsylvanië is de verkoop van ongekookte melk verboden om het uitbre ken van een typhusepidemie te voorkomen. In Aunbury zijn voorzorgsmaatregelen tegen roodvonk genomen. Te Lowell in Massachu setts zijn 32 gevallen van ptomaine vergifti- ging voorgekomen; te Amherst hecrscht roodvonk. Vrachtauto's, geladen met levens middelen, zijn naar verschillende plaatsen in Massachusetts'gezonden, waar voedselge brek lieerscht. De nationale garde treedt hier streng tegen plunderaars op. In Nieuw-Engeland zakt het water in de groote rivieren met een enkele uitzondering. Te Hartford in Connecticut hebben in de groote magazijnen plunderingen plaats ge had. Hier is de noodtoestand afgekondigd; 2500 personen zijn tegen typhus ingeënt. Te Hartford zijn 9000 personen zonder on derdak; de schade wordt hier geraamd op 25 millioen dollar. Veel ernstiger is de toe stand te Pittsburgh, waar 135.000 mensclicn dakloos zijn; de schade wordt in deze stad geschat op 250 millioen dollar; 39 personen worden hier nog vermist. Te Runtington in West-Virginië hebben de overstroomingen zich nog uitgebreid, waardoor weer 5000 menschen dakloos zijn geworden. Venizelos' stoffelijk overschot Gaat rechtstreeks naar Kreta In een officieel communiqé wordt mede gedeeld, dat de torpedojager, die het stoffe lijk overschot van Venizelos van Brindisi naar Griekenland zal overbrengen, recht streeks naar Kreta moet gaan zonder Pi raeus aan te doen. Deze beslissing is genomen uit vrees, dat het opbaren van het stoffelijk overschot te Athene tot onlusten aanleiding zou kun nen geven. De Amerikaansche legerbegrooting De Amerikaansche senaat heeft de be grooting van het staatsdepartement van Oorlog, ten bedrage van 611 millioen aan genomen. Hiervan zijn 380 millioen bestemd voor direct militaire doeleinden en 231 millioen voor de verbetering van versterkingen. Deze begrooting, welke de hoogste is, dio men in vredestijd ooit heeft goedgekeurdi gaat thans naar het Huis van Afgevaardig den terug. GEMENGD NIEUWS Drie woningen in de asch gelegd Zondagavond ontstond te Al m e 1 o brand in een drietal woningen aan den Heekveld weg, bewoond door de gezinnen Beuging, Oost en Kamerling. De woningen waren aaneengebouwd en hadden gezamenlijk slechts een zolder, welke b(j den heer Kamerling in gebruik was en een schoorsteen welke binnen die zolder opgetrokken. Vroeger waren de drie woningen één perceel. Vermoedelijk is de brand ontstaan tenge volge van een lek in de schoorsteen, waar door het vuur zich meedeelde aan het op de zolder liggende hooi. In korten tijd stond het perceel in volte vlam De brandweer kon niet voorkomen dat de woning en een groot deel van de inboe dels door het vuur werden vernield. Huis en inboedels waren yerzekerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2