JBrtuue gnttëcfaGTuurattt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken JONG HOLLAND SNAKT NAAR WERK VESTIGING VAN KLEINE ZELFSTANDIGEN GRATIS TOT 1 APRIL abonnementsprijs Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 '.'oor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Jij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling osse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct £nr<4-<»Mad nJrt afzonderlijk ve-' ia* No. 5738 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 24 MAART 1936 15e Jaargang gtrtjertentieprijjtn: Van I tot 5 regelsf.171/» Elke regel meer0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 E'ke regel meer- 0-45 Voor bet bevragen aan 't bureau V wordt berekend0.10 GEKUISCHTE TAAL De tijden zijn voorbij, dat althans In de Eerste Kamer hoog en deftig Ncderlandsch gesproken werd en wij treuren daar niet over. Stijve statigheid is niet noodig om beschaafd te zijn. Doch het is ons nog lie ver, dat de Kamerpresident alle „sierelijke" franje van de Vries en Te Winkel aan zijn altijd keurige toespraken hecht, dan dat een senator spreekt, zooals een sociaal democratisch afgevaardigde de vorige week deed. De heer Moltmaker meende namelijk geestig te zijn door een banale, om niet te zeggen vieze woordspeling tc maken op de initialen van de N.S.B. Terecht riep de voorzitter hem daarover tot de orde. Def tige afgemetenheid leidt tot doodende saai heid; maar ordinaire banaliteit verlaagt '1 aanzien van de Eerste Kamer, gelijk van elke fatsoenlijke kring. Al te hard moet men echter den rooden spreker ook weer niet vallen. Het is een volksondeugd, dat men in 't alger gaarne onkieschc aardigheden ten beste geeft of onwelvoeglijke taal gebruikt, al thans om vulgaire en onbehoorlijke aan beden lacht. Wat fatsoenshalve binnen hut decorum van de Eerste Kamer afgewezen wordt, zou bij wijze van spreken in de koffiekamer met applaus beloond zijn. 't Onderwerp leent er zich niet toe om cr uitvoeriger over te spreken, maar men on. moet telkens beschaafde en welopgevoede menschen, die in zeggen en doen herinne ren aan het milieu, waarin „Bartje" leefde (o.i. vaak al te plastisch door den schrij ver geteekend) die aan platte- en erger beeldspraak dc voorkeur geven. Zij toonen daarbij weinig geleerd te heb ben van de vermaning van Jezus toen hij sprak over de dingen, die, den mensch ver ontreinigen. En zij kunnen een voorbeeld nemen aan den Esperantoleeraar, dr. Czeh die op één van zijn cursussen, op een ove rigens behoorlijke vraag over de spijsver teringsorganen antwoordde: in een fat soenlijk gezelschap converseert men niet over elk onderwerp, al is het voor de me dische studie van het grootste gewicht. Men spreke overal, maar vooral onder senatoren, gekuischte taal en mijde vul- gaire beeldspraak. Dr. COLIJN LICHT ONGESTELD Do minister-president, Dr. H. Colijn, moet wegens een zeer lichte ongesteld heid, zijn kamer houden. In verband hiermede werd de radio rede, die de minister gisteravond heeft gehouden, op gramofoonplatcn uitge zonden. 31 r. Dr. W. G. .4. VAN SONSBEECK, :c benoemd is tot Commissaris der Koningin in dè provincie Limburg. Invoer van versche en bereide vruchten Wijziging voor Indische en Surinaamsche producten De Minister van landbouw heeft onthef fing verleend van het bepaalde omtrent invoer van versche en bereide vruchten voor zoover betreft: toebereide ananas, waarvan ten genoegen van voornoemde Stichting is aangetoond, dat zij van Nederlandsch-Inddë herkomstig is, zulks tot een gezamenlijk gewicht van ten hoogste 10.000 kg. 'sjaurs; versche sinaasappelen, waarvan ten noegen van voornoemde Stichting is aan getoond, dat zij van Suriname herkomstig zijn, zulks tot een gezamenlijk gewicht 's jaars, waarvan dc invoerwaarde 15.000 niet te boven gaat; versche bananen, waarvan ten genoegen van voornoemde Stichting is aangetoond, dat zij van Suriname herkomstig zijn en als proefzending geconsigneerd aan den Ondernemersraad van Suriname, zulks tot een gezamenlijk gewicht van ten hoogste 100.000 kg. 's jaars; ananas, zoowel verseh als toebereid, waarvan ten genoegen van voornoemde Stichting is aangetoond, dat zij van Suri name afkomstig is, en zulks tot een geza menlijk gewicht van ten hoogste 10.000 kg. 's jaars. De Minister-President doet een beroep op het Prot. Chr. Volksdeel DE WERKKAMPEN OPEN, OOK IN 1936! Meer dan een ton gevraagd Gisteravond is voor de microfoon van den N.C.R.V.-zender een radio avond uitgezonden, welke stond in het teeken van „Jong Holland snakt naar werk", de arbeid van de Centrale voor wcrkloozenzorg, gesticht op initiatief van den Raad van Nederlandsche Ker ken voor Practisch Christendom. In den loop van den avond heeft de Minister-president, dr. H. Col ij n, een rede uitgesproken, getiteld „Werkkampen voor Jong Holland", waarin hij een warm en dringend beroep deed op ons Prot. Chr. volksdeel om straks één ton en zoo mo gelijk meer bijeen te brengen voor den arbeid onder de werklooze jeugd, die in werkkampen van de Centrale geschiedt. Na een korte inleiding wees Z.Exc. Dr. H. Colijn er op, dut de toekomst van ons volk bepaald wordt door de waarde van lien, die thans de jeugd uitmaken. Wanneer, aldus spr., het jonge geslacht zijn energie be houdt, wanneer slechts de jeugd niet in dof fe moedeloosheid wegzinkt, dan mag men blijven hopen, dat volk en vaderland hun plaats tc midden der naties met cere zul len blijven innemen. Wanneer daarentegen de j'eugd haar zelf vertrouwen verliest, wanneer zij reeds bij de intrede in het practisch leven zich aan wanhoop gaat overgeven, dan zou het er met de toekomst van ons volk donker uitr zien. Daarom moet dat voor zoover het bin nen ons vermogen ligt, worden voorkomen. Gaarne heeft spr. zich daarom bereid ver klaard. door de radio een woord te spreken in het belang van den arbeid, die er op ge richt is onze jeugdige werkloozen de hel pende hand te reiken. Veel is door de Prot. Chr. Centrale voor WertrtoOTCTTZorg Yeeüs ten behoeve van de jeugd gedaan. Meer zou zij kunnen doen ais de middelen nog ruimer vloeiden. In ver schillende deelen van het land zijn een zeventien-tal werkkampen ingericht gewor den, waar de jonge werkloozen om beurten enkele weken nuttigen arbeid kunnen ver- iehtcn. Van die zeventien worden er acht crzorgd door de Prot. Chr. Centrale voor Werkloozenzorg. t is mogelijk geweest, omdat de regee ring bij eiken gulden, dien de Centrale door een collecte bijeen brengt, er drie bijvoegt. Wie dus een bijdrage gaf, voldoende om écn :ligen werklooze aan een kamp tc doen deelnemen, hielp er niet één, maar vier: hielp vier jonge menschen aan nuttige werk gelegenheid gedurende veertig iu-en per E11 nu is cr weer geld noodig. Want deze arbeid is niet af. Hij moet worden voortgezet. De vorige maal vroeg de Centrale 50.000. Zij ontving 73.000. Thans vraagt zij een ton, dus tweemaal 50.000. Laat het antwoord dan even royaal zijn als het vorige, dan komt cr tweemaal 73.000, is 146.000. Dat moet het wel worden, want dc Cen trale heeft minsten een ton noodig, dat wil zeggen méér dan een ton. En nu zijn wij er iii het afgeloopen jaar geen van allen rijker op geworden. De vraag naar giften werd niet geringer, doch wel grooter en vooral dringender. Toch meen ik, dat de Centrale orn dit bedrag van minstens een ton vragen mag. Ja, ik durf het nog wel sterker te zeggen, zij moet het doen. Want dit werk moet worden voortgezet en wij moeten haar aan dit bedrag helpen. Om de bcteckcnis van het werk zelf, maar ook om de wijze waarop het verricht wordt. Want hier wordt nu waarlijk practisch Christen dom beoefend. En daaraan doen wij mee als wij met ons geld dien arbeid mogelijk maken. Een ietsje meer practisch Christen dom zal ons zeker niet schaden. Aan dien kant is cr eerder te vreezen voor een tekort, dan voor een teveel. Dat practisch Christendom komt allereerst in het werk zelf, maar houdt daarmede niet op. Ook het samen lezen van den Bijbel, het samen bidden, hot samen loven van God in het lied en psalmgezang is eveneens een uiting van practisch Christendom, waa meer clan een vrucht ervaren werd. Jong Holland snakt naar werk. Laat het Prot. Christelijk volksdeel van Nederland de Centrale voor Wcrkloozenzorg binnen kele dagen helpen aan wat zij noodig heeft. Dat is minstens een ton. Ik dank u voor de aandacht. Later in den avond heeft ook de Minister van Onderwijs. Prof. Dr. J. R. Slotem k e r de Bruine, het woord gevoerd over: „Geeft hun een kans". De Voorzitter van de Centrale, de heer W. J. II e m ni e s, kon tenslotte de verheu gende raededeeling doen, dat het in het voornemen ligt van I-I.K.H. Prinses Juliana, tegenwoordig tc zijn bij de officieele opening van- het belangrijk uitgebreide en op volle capaciteit gebrachte werkkamp „Roden" te Roilcn (Dr.). De openingsplechtigheid zal vermoedelijk plaats vinden in de tweede helft van April. Met behulp van gramofoonplaten brachten de luisteraars in het begin van den avond een bezoek aan de werkkampen. HET AANGEKONDIGDE WETSONTWERP BIJ DE STATEN-GENERAAL INGEDIEND BURGEMEESTER J. HUIZINGA Zijn aischeid van Terneuzen Heel de bevolking van Temeuzen is gisteren op de been geweest om afscheid te nemen van burgemeester J. H u i- zinga, wien tegen 3 April a.s. eervol ontslag is verleend. 's Middags hebben de gemeente-ambtena ren en de politie den scheidenden Burge meester voor 't laatst de hand gedrukt. De heer Huizinga werd toegesproken door den Gemeentesecretaris, den heer B. I. Zonne- wlle en den inspecteur van politie M. C. Hack, die hem liet geschenk der gemeente ambtenaren, de versierselen van officier in de orde van Oranje Nassau, op de borst hechtte. ,T 's Avonds werd burgemeester Huizinga ge huldigd iu het Luxortheater, dat geheel ge vuld was met de leden van het. Comité, afgevaardigden van vereenigingen en tal van ingezetenen. Toen do Burgemeester met zijn echtgenoo- te de zaal binnentrad, werd een welkomst lied gezongen. Na de pauze werd de heer Huizinga toegesproken door den lieer J. A. van Rompu, lid van Ged. Staten, voor zitter van het Huldigingscomité, die hem prees voor de wijze waarop hij steeds de belangen van do gemeente heeft behartigd. Steeds was de burgemeester, wiens wc! willend hart voor ieder openstond, onver moeid werkzaam. Dc vruchten zijn niet uit gebleven. Al kon hij niet al zijn idealen verwezenlijken, toch werd veel bereikt. De gemeente breidde zich sterk pit, en kreeg een geheel ander en fraaier aanzien. Dat het havenverkeer niet tot grooter bloei kon worden gebracht, vindt zijn oorzaak in na den oorlog ontstane internationale geschil len op welker oplossing nog steeds wordt Hierna bood spr. den scheidenden Burge meester een salon-ameublement aan, bene vens een enveloppe met inhoud voor dc dere inrichting van de woning te Amci foort, waarheen burgemeester Huizinga verhuist. De burgemeester van Goes, mr b. m. v a n D'usseldorp overhandigde namens het hoofdbestuur van de Ned. Vereen, het Roodo Kruis de medaille van verdienste. Namens het onderwijsfonds voor de Bin nenvaart sprak de heer J. van 't Hof uit Dordrecht. Tenslotte werd het woord ge voerd namens een 30-tal vereenigingen welke er verscheidene geschenken aan- boden De heer'Huiringa heeft hartelijk voor dc hem gehra-htp hulde en voor de betoonde vriendschap dank gebracht. Meer waarborgen inzake deskundigheid en financieele draagkracht Ongeschikten worden geweerd Ingediend is thans het reeds lang aangekondigde wetsontwerp, houdende regeling betreffende het vestigen van inrichtingen, waarin eenige tak van detailhandel, ambacht of kleine nijver heid zal worden uitgeoefend. De Minister stelt zich hierbij ten doel het verkrijgen van meer waar borgen inzake deskundigheid en finan cieele draagkracht van hen, die be oogen zicli als ondernemer te vestigen. Daarbij ontstaat tevens de mogelijk heid om. zij het langs indirectcn weg, de in de verschillende branches van het kleinbedrijf bestaande overbezet ting tegen te gaan. In de toelichting op dit wetsontwerp merkt de Regeering o.m. het volgende op: De vrijheid van vestiging, welke tot m toe in detailhandel, ambacht en kleine nij 'erheid, in welke branches liet midden- Mandsbedrijf nog altijd de overhand heeft, geldt, heeft juist hier veelal andere dan gunstige gevolgen gehad. Zoo is geenszins nieuw de klacht, dat het aantal dergenen, die met een weinig of geen vak- of koop mansbekwaamheid als zelfstandig onder nemer een zaak beginnen, alle perken te buiten gaat. Mogen al enkelen slagen, groot is het aantal dergenen, die bij gebrek aan kennis en ervaring teleurgesteld uitkomen en zoodoende het weinige kapitaal, dat zij als inzet in den strijd om een zelfstandig be staan konden bijbrengen, inboeten. Van mededinging, die een heilzame, selecteeren- de werking uitoefent, tot een rationeeler bedrijfsbeheer leidt of de kosten van voort brenging op een lagcr peil brengt, is geen sprake. Veeleer wordt aldus een ongezon de concurrentie iu de hand gewerkt, kapi taal vernietigd en door vermindering van de omzetten per onderneming, daling der kos ten belemmerd, wellicht zelfs prijsverhoo- ging teweeggebracht Levensduur van vele winkelzaken ontstellend kort Alleen wie met het bovenstaande reke ning houdt, begrijpt waarom de gemiddelde levensduur der winkelzaken ontstellend kort. hun sterftecijfer ontstellend hoog is, getuige onderstaande dor -inisoh Instituut voor den Middenstand op grond nauwgezet onderzoek bijeen gebrachte cijfers. Van 109 kruidenierswinkels, in Mei 1928 te Tilburg geteld, bestonden er in Juli 1934 nog slechts 53. In het Hoefkade-district Den Haag werden in 1927 95 kruidenierswinkels aangetroffen, waarvan er in Juli 1932 nog 36 n leven" bleken te zijn. Tijdens een in een achttal gemeenten in gesteld onderzoek naar het euvel der uit- e.rkoopen (November 1933Februari 1934) e.rdwenen iu 16 weken tijds 61 van de 2049 rinkels, waarover zich het onderzoek uit strekte. In deze toestand verbetering te brengen ts de bedoeling van dit wetsontwerp, gelijk hierboven aangegeven. De toestand is daarbij niet, te waarbor gen, dat slechts volkomen voor hun taak be rekende personen zich vestigen, maar al leen, den grooten stroom van ongeschikten te keeren, die zich, blijkens de cijfers, bij voorkeur juist in deze zóne van het econo misch leven plegen te wagen. 1-Iet is te dien einde, dat de minister, als gezegd uitsluitend voor den detailhandel, het ambacht en de kleine nijverheid zou wenschen aan te sturen op het geleidelijk tot staud brengen van een stelsel van tigingscischen, wel te verstaan in dien dat het ieder, die daaraan voldoet, vrijstaat, zich als ondernemer te vestigen. Het inschakelen van dc Kamers Koophandel en Fabrieken als wettelijke ver tegenwoordiging van handel en nijverheid zal aan de uitvoering der wet stellig len ;oede komen Het vergunningsstelsel Art. 1 voorziet in de mogelijkheid, bij al- getneenen maatregel van bestuur voor het vestigen van inrichtingen, waarin een tak van detailhandel, ambacht of kleine nijver heid zal worden uitgeoefend, ten aanzien waarvan het noodig is gebleken zekere eischen te stellen, een stelsel van vergun ningen in te voeren. Intusschen kan het wenschelijk blijken, deze regeling slechts voor bepaalde gemeenten van toepassing te verklaren en met name gemeenten ten plat- telande, waar b.v. de detailhandel of het ambacht niet voldoende gedifferentieerd zijn. daarvan uit te sluiten. De Minister acht het gewenscht, de mo gelijkheid open te stellen, bij algemeenen maatregel van bestuur, uitzonderingen te maken ten aanzien van die soorten van zeer kleine handels- en ambachtslieden, van wel ke het voldoen aan vestigingseischen be zwaarlijk te vergen is. Artikel 2 houdt met het bovenstaande rekening. Het in artikel 3 vervat'e voorschrift be treft de kern der beoogde Dat tigingseisrken Piei -/n" '-"i vr steld, dan nadat dc M' aa-l Beheerders en filiaalhouders Het beginsel, dat degenen, die de leiding gr inrichting zullen hebben, aan de ves tigingseischen moeten voldoen, brengt uiter- met zich mede, dat ook beheerders, filiaalhouders, e.d. daaraan zullen moeten voldoen liet is gewenscht, in verband met het ge- 'icht van de beslissing der Kamers Koophandel en Fabrieken, hiervan beroep open te stellen en wel bij den Minister, die met de uitvoering van deze wet zal zijfi belast. Dc Minister acht het noodzakelijk, dat uit breiding van het in een bestaande inrioli- uifgpoefende bedrijf met een nieuwe tak van detailhandel, zoomede verandering in de leiding eener inrichting, bij wijziging Ie personen van ondernemers of beheer ders, tot op zekere hoogte aan dezelfde re- delink, als voor de vestiging van een in richting zal gelden, wordt onderworpen. Voortzetting van bestaande bedrijven De regeling ten aanzien van de voortzet ting van het in een inrichting uitgeoefende bedrijf brengt een eigenaardige moeilijkheid met zich mede, welke die ten aanzien van de vestiging van een zoodanige inrichting niet kent. Alvorens tot vestiging wordt overgegaan, kan het verkrijgen der desbetreffende ver gunning daartoe worden afgewacht; ten aanzien van de voortzetting van liet bedrijf kan zulks in bepaalde gevallen niet wel mo gelijk zijn, n.l. indien de omstandigheden medebrengen, dat de gelegenheid ontbreekt. log tijdig een vergunning aan te vragen of te verkrijgen, of, indien bij overlijden b.v. de voortzetting reeds een feit is, al vorens tot aanvrage der vergunning kan worden overgegaan. Het wil den Minister voorkomen, dat het hiertoe het beste is, dc Kamer van Koop handel en Fabrieken een voorloopige ver gunning te doen verleenen, welke bij het vcrleenen der definitieve vergunning door dez laatste zal worden vervangen. De voor loopige vergunning sanctionneert de voort zetting op het tijdstip der wijziging. De uitvoering der beoogde regeling zal voor de K. v. K. niet onbelangrijke werk zaamheden met zich medebrengen. Het is billijk, dat do daaruit, voortvloeiende kosten tot zeker maximum 10) op de belang hebbenden kunnen worden verhaald. HET CONTRACT IN 1IET BOUWBEDRIJF Door den Ned. Chr. Bouw-.. arbeidersbond aanvaard Dc Bondsraad van den Ned. Clir: Bouwarbeidersbond is Zaterdag tc Utrecht bijeengekomen ter bespreking van de voorstellen inzake het nieuwe collectief contract, waarover na onder- handeling tusschen de besturen'der werkgevers- en werknemersorganisaties voorloopig overeenstemming was be reikt. Hoewel mét name van Rotterdam- sche zijde bezwaren werden geopperd is liet aangeboden collectief contract door den Bondsraad aan vaard. In de vergadering van de Rotterdamsche afdeel ing was het voor stel verworpen, omdat men er niet toe wenschte mede te werken, dat Rotter dam in een uitzonderingspositie werd geplaatst door de vorming van een tus- schenklasse, met lagere loonen, dan clie welke in de andere groote steden. Omtrent de voorstellen zal de moderne bond morgen en de r.k. bond Zaterdag een beslissing hebben te nemen, terwijl omtrent enkele ondcrdeelen van de ar beidsvoorwaarden, welke zullen gel den voor plaatsen in het Noorden des lands nog besprekingen gaande zijn. Het contract zal, indien het door alle instanties wordt aanvaard, gelden tot 1 Januari 1937. Dr. H. J. Lovink ernstig ziek Naar wij vernemen, is de heer Dr. H. J. Lovink, lid der Tweede Kamer, oud directeur-generaal van den landbouw in NecL-lndië en oud-burgemeester van Alphen aan de Rijn, reeds sinds eeni- gen tijd ernstig ongestseld. De heer Lovink is opgenomen in h- Anthonie van Leeuwenhoekhuis te Amster dam, -waar hij tenminste nog vijf weken zal moeten worden verpleegd voor het on- dergaan van een speciale behandeling. Verdeeling van de suikerbieten garantie In aansluiting op de vorige berichten in- zake de -verdeeling van de beschikbare sui kerbietengarantie wordt van bevoegde zijde medegedeeld, dat de voor de Veenkoloniën beschikbaar gestelde extra-bietengarantie ad 5 niet in mindering zal worden g< bracht van de totaal beschikbare garantie oor 15iU millioen kg. suikerbieten. De den hiervoor is, dat dc Minister van Land bouw goedgekeurd heeft, dat door de geza- mcnlijke suikerfabrieken de bicten, die door deze beslissing boven de 1540 millioen Kg. zullen worden verbquwd, zullen worden onverlet tot veevoeder. Er is een overeenkomst niet de suiker fabrieken getroffen, waardoor deze in staat zijn, den garantieprijs ook voor deze bieten uit te betalen. De telers ontvangen als regel tenminste l van hun toewijzing in 1935, terwijl de •erige 10 ter beschikking wordt gesteld in dc Provinciale Landbouw Crisis Orga- saties, teneinde daarmede zooveel moge lijk kleine onbillijkheden en verschillen te kunnen wegnemen. Ned. Heide Maatschappij Straf bij overtreding Het niet nakomen van de voorschriften dezer wet dient' te worden gestraft als een overtreding. De strafmaat houdt verband met de bet eekenis der door deze wet te be veiligen belangen. Een bijzondere regeling eischt het geval, waarin een vergunning door misleiding van dc Kamer van Koophandel en Fabrieken is verkregen. De vergunninghouder heeft zich den toegang tot het betreffende bedrijf we ten te verschaffen zonder dat is komen vast te staan, dat aan de daarvoor gestelde eischen in feite door hem wordt voldaan. Iïot belang van het bedoelde bedrijf, in 1 licht van de onderhavige regeling gezi> hrengl mede dat de op grond van onjuiste gegevens toegelaten ondernemer daaruit kan worden verwijderd VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Aan De Madariaga en Avenol is opdracht gegeven, met Rome en Addis Abeba over den rede tc onderhandelen. Tsjanq Iiai Sjek is naar Noord-China ver trolcken ter bestrijding van het communis tisch gevaar in Sliansi. In Krakau hebben ernstige roode onlusleit plaats _gehad. Te Eist brandde tot de grond toe af het 2300 31.2 groote vcilingsgebouw. Ingediend is een wetsontwerp tot regeling van de vestiging van bedrijven en winkelt ons land. Bij de Nederlandsche aardappelcentralc kwamen belangrijke knoeierijen aan het. licht. Octrooibureau Bartels behandelt octrooi* zaken, deponeert handelsmerken. Dessinx Gebrauchsmuster etc. in alle landen. Bezui denhout 63. Den Haag. Telef. 7200120012, GEWELDIGE BRAND IN DE BETUWE Vijf-en-twintig honderd vierkante meter in vlammen Een schade van sVi ton Hedennacht omstreeks half één is te Elsfi bij Arnhem een geweldige brand uitgebro ken in de loodsen met manden en kisten van de veilingvereeniging „Over Betuwe". Een geweldige vuurzee zette den gelieelen om trek in rossen gloed. Spoor; jgmensohen, die den brand ontdekten, wekten de omwo nenden, die hun huizen in allerijl ontvlucht ten, medenemend, wat zij het meest noodig achtten. Ook het veilinghotel en het winkel huis liepen groot gevaar. Een paard is in do vlammen omgekomen. De brandweer is in volle actie, doch zal voorloopig tegen de ge weldige vuurzee niet veel kunnen uitrichten. Omtrent dezen brand vernemen wij nader, dat deze zich over een gebouwencomplex van ongeveer 2500 vierk. M. heeft uitgebreid, Gezien het groote gevaar voor uitbreiding, dat werd geducht, werd de hulp van de Arn- hemsche brandweer ingeroepen, en toen kon met twaalf stralen op de waterleiding en op de nabij liggende slooten het blusschings- werk worden voortgezet Dank zij het geza menlijk energiek optreden wist men het ho- tel en het winkelhuis, die tegen de veilings hal zijn aangebouwd, te behouden. Van heinde en verre stroomde publiek too om dezen geweldigen brand, welke tot ver in den omtrek werd waargenomen, te aan schouwen. Het kostbare mijntoestel, alsmede een auto zijn door het vuur vernield. Aangezien het veilingsbedrijf over verschil lende uit elkander liggende gebouwen is ver deeld, zal het niet behoeven tc worden stil gelegd. Het is de grootste brand, die de Betuwe a, vele jaren heeft gekend. Het veilinggebouw alsmede de loodsen, welke met manden en kisten voor het a.s. seizoen tot den nok gevuld waren, zijn ge heel afgebrand. Slechts het ijzeren geraam te staat nog verwrongen overeind. De gebouwen zijn verzekerd bij een Belgi sche maatschappij. Dc schade wordt op 2 a Zy2 ton geschat Onder de aanwezigen werd ook opge merkt Mr. T. E. Th. C. baron Spevart van Woerden, substituut OfHcier van Justitie bij de Arrondissementsrechtbank te Arnhem. In de gister te V e 1 p gehouden verga dering van commissarissen der Ned. Heido Maatschappij is aan ir. J. P. van Lonkhui zen eervol ontslag verleend als directeur dezer Maatschappij wegens liet bereiken van den 60-jarigen leeftijd. In zijn plaats is benoemd de heer Th. van Maanen. thans adjunct-directeur. Tot adjunct-directeuren werden benoemd do heeren G. J. Born en J. Houtsagers, thans inspecteurs. Na afloop der vergadering boden de com missarissen den heer Vau Lonkhuizen een afscheidstliee aan. Wie zich heden op ons blad abonneert, ontvangt de tot 1 APRIL a.s. ver schijnende nummers gratis. Aanbrengers van nieuwe lezers voor minstens één jaar, kunnen recht doen gelden op de fraaie zilveren theelepel Voor eiken abonné een exemplaar. Abonné's op te geven aan 0 DE ADMINISTRATIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1