TUINBOUW fixaatuwdfe |)oet als hij Boter en „boter" In het „Algemeen Weekblad voor Christen dom en Cultuur" vonden wij in de rubriek „Oog en Oor" het volgende interessante ar tikeltje: Ten huize van een als heer verkleed persoon speelde zich het volgende af. Op de keukentafel lag een pakje Blue Band en een aardappel. „Nou, heb je 't niet gezien?", zed Blue op gewonden. „Wat gezien?" zei Pieper droog. „Nou, die advertentie van gisteravond! Ik heb nou evenveel of meer vitamine als echte boter!" „Echte boter? Echte boter? Boter is boter. Daar valt niet over echt te praten. Jij bent margarine: dat is Geen Boter". „Begin je weer? Met 't verkeerde been uit T bed gestapt?" „Nee, je weet heel goed dat ik geen bee- nen heb; ik rol uit 't bed; maar dat gepoen van jou kan ik niet uitstaan. Jij hebt de naam boter geleend: je doet de kleur vaD boter na; omdat boter gekarnd wordt ben jij ook gaan karnen; je blauwe band is een blauwe streep. Je bent precies als de baas. Als die een aristocraat ziet met beige slobkousen dan loopt hij de heele stad af tot hij er een paar van de zelfde kleur heeft; maar toch blijft het een hopelooze plebejer. Jij lijkt nou in alle onbelangrijke ei/renschappen op boter, maar je bent en blijft een gewoon stuk margarine 1" „Ja, maar die vitaminen dam?!" „Je dacht zeker dat de menschen boter eten om de vitamine? Ik heb zelf veel minder vitamine C dan b.v. een citroen, en xal me er ook nooit op beroemen, maar toch lever ik menschen veel meer vita mine C dan de citroen, om de eenvoudige reilen dat ze meer aardappels eten dan citroenen. Eq je weet toch ook wel dat 't in Nederland met de voorziening van vita mine A heusch wel in orde is; daarvoor hoef jij geen extra kunsten te ondernemen. „Piepertje, Piepertje, wat ten je ver ouderd i Zeg nou maar dat de baas en ik hopelooze plebejers zijn; hij heeft het aar dig ver gebracht en ik ook! Jij raakt met je ouderwtsche begrippen van traditie en degelijkheid ook nog eens ander den voet De tegenwoordige tijd is nu eenmaal an ders; het oog wil ook wat hebben „En de neus en de tong ook! Als ik met Jou in de pan ben zet de meid de ramen naar de tuin open, en als ik niet boter in de pan ben zet ze de ramen naar de straat ppen! Als ik met jou gebakken wordt schiet er altijd wat over, en als ik met boter ge- bakken wordt, eten ze alles op! Maar van dingen gesproken: hoe heb jij die directeur van dat Instituut voor volksgezondheid er toe gekregen om dat vitamine gehalte van jou met dat van boter te vergelijken? Er bestaan toch officieele eenheden voor vita mine! Aan het vitaminegehalte van boter is niets officieels; 't is zelfs niet eens aJtijd gelijk. Stel je voor als ze mij eens gingen onderzoeken vn het rapport was: „net zoo goed als de aardappels die de burgemeester eet als hij pas salaris gebeurd heeft?!" Hoe krijg je die man er toe zoo'n verklaring af Runderhorzel- bestrijding Groote schade wordt door de rnnder- horzellarve aangericht De Runderhorzelbestrijdingscommissie, die sedert 1925 propaganda gemaakt heeft voor de bestrijding van de runderhorzel, heeft met genoegen kunnen constateeren, dat in verschillende deelen van ons land deze be strijding door particulier initiatief ter hand is genomen. Helaas is gebleken, dat een deel van de veehouders nog onwillig is ten op zichte van deze bestrijding, omdat zij waar schijnlijk niet op de hoogte zijn van de enor me schade, welke dit insect aan onze vee stapel veroorzaakt. In het buitenland daarentegen is men daar van wel overtuigd. Om enkele gegevens te noemen is ons gebleken, dat deze schade in Duitschland vóór de oorlog al 90 millioen goudmark per jaar bedroeg. Door nauwkeu rige onderzoekingen is verder koenen vast te staan, dat runderen, die met 5 runderhorzel- larven besmet waren, in 11—17 maanden 11—32 Kg. in gewicht achterbleven. Het bleek, dat kalveren na de onthorzeling ge middeld 20.9 Kg. in gewicht waren toegeno men. terwijl niet behandelde dieren in dien- zelfden tijd gemiddeld slechts 7.1 Kg. waren toegenomen. In het district Garmisch was de schade in 1928 bij 2333 stuks rundvee 74.656 RM, alleen al door het minder toenemen in gewicht der aangetaste dieren.' Men heeft kunnen berekenen, dat melkkoeien, die met meer dan 30 worrnknobbels bezet waren, ge durende 2 maanden tijd 1.75 K.G. minder melk per dag gaven. Een middelmatige in fectie met ongeveer 10 larven was de oor zaak, dat_gedurende 4 maanden per dier 69.6 Kg. minder melk werd geproduceerd dan door larven-vrije dieren. Voor de huid- en lederindustrie heett men berekend, dat m Duitschland jaarlijks 9 mïllioen RM. schade veroorzaakt wordt door de runderhorze! In Finland bedroeg de schade, volgens de laat ste berekeningen in Finsche Marken, voor dp huiden 3.132.000 M.. voor het vleesch 3.915 000 M. (10 Kg. gewichtsverlies per dier) en voor de melk 25.116.480 M., een totaal van 33 mil Hoen marken (ruim 1 y2 millioen gulden) De Commissie is in de loop der jaren tot de conclusie gekomen, dat wij in ons land nnoil tot een volledige uitroeiing van de runder horzel zullen geraken wanneer de veehou ders niet door wettelijke maatregelen ge dwongen zullen worden de bestrijding ter hand te nemen. In andere landen heeft men dit reeds lane ingezien, zoodat in Denemarken, België, Duitschland (1933) en thans dit jaar In En geland wettelijke voorschriften zijn inge voerd. De maatregelen, die zoo Juist in Engeland voorgeschreven werden, laten wij hier vol gen: te geven?" „Ja, dat wou Je wel weten?! Maar dat zeg ik je lekker niet! Zoö kijk je die boeren de kunst afl" H. HARING IJZEREN HOOI- EN GRAANBERGEN 2 - 3 - 4 EN 6 ROEOEN IN ALLE GROOTTEN BILLIJK ZEER SOLIDE BOSKOOP TEL. 128 MET WORMWIEL-VEILIGHEIDSLIEREN Het Ministerie van Landbouw en Visscherij deelt mede, dat met goedkeuring der land bouworganisaties en districtsautoriteilen in Groot-Brittanje een wet uitgevaardigd is, genaamd: Voorschriften ter behandeling van vee legen de runderhorzellarven. De zelfde voorschriften zijn gelijktijdig uitge vaardigd in Noord-lerland en den lerschen Vrijstaat. Het voorschrift houdt in, dat vee, dat zicht baar besmet is met larven van de runder horzel, behandeld moet worden op één van de 2 hieronder volgende wijzen: a) Het besmette vee moet ieder jaar gedu rende eenige maanden behandeld worden, beginnende half Maart tot het tijdstip, dat de larven uit de rughuid van het vee ver dwenen zijn. De behandeling moet geschie den met een derrispreparaat, dat bereid is volgens de eischen, welke door deze wet hieraan zijn gesteld. b) De rijpe larven moeten ieder Jaar ujt de ruggen van het besmette vee verwijderd worden door uitdrukken of op een andere mechanische Wijze; dit moet geschieden met tusschentijd van maximum 10 dagen, tw» ginnende half Maart en doorgaande tot het tijdstip dat de larven verdwenen zijn. De larven moeten vernietigd worden. Na 30 Juni is de behandeling volgens deze 2 methoden niet meer vereischt. De veehouders worden ervan in kennis ge steld, dat de derrispreparaten, die volgen* deze voorschriften bereid zijn, voorzien zul len zijn van duidelijke etiketten, waarop alle inlichtingen betreffende gebruik verunning staan aangegeven en waarop te vens verklaard wordt, dat het preparaat be reid is volgens de in de voorschriften ge stelde eischen. Het is verboden, preparaten, welke niet op deze wijze geëtiketteerd zijn, te verkoopen voor de in deze voorschriften genoemde doeleinden. Hieruit blijkt dus, dat men de bestrijdings- methode vrij Iaat, d.w.z. men kan de larven mechanisch verwijderen, hetzij door uit drukken uit de huid, hetzij met instrumen ten. maar ingeval men gebruik maakt van larvendoodende middelen is men gebonden aan derrispoeder of preparaten, daarvan be reid. Men heeft dit aangedurfd, omdat dit de laatste jaren gebleken is, dat derrispoe der en derrispreparaten uitstekende bestrij dingsmiddelen zijn tegen de runderhorze larven, waarvan men de zekerheid heeft, dat mits deze behandeling oordeelkundig wordt toegepast, gunstige resultaten te ver wachten zijn. Het is te hopen, dat ook onze Regeering thans tot de conclusie zal komen, dat wet telijke maatregelen voor ons land 't eenige zou zijn om de groote verliezen, die jaar lijks door de runderhorzel aan onze vee stapel veroorzaakt worden, te voorkomen. Bedrijfsconsulenten en assistenten voor de landbouw Als bedrijfscoosutenten met hun assis tenten voor den Landbouw, zijn de volgende personen werkzaam: Groningen: Ir. G. Veenstra, Gronin gen, Mr. Modderman laan 27, Telef. 5301. Assistenten: A. R. Dijkeima, Godlinze, gem Bierum; J. K. Veenkamp, Delfzijl, Uitwier- derweg; H. C. van Dijk, Feerwerd, gem Ezinge; E. Tijdens, Nieuwenschans, Ham- dijk 23; J. S. Zandt. Baflo; R. Schrikkeima Ezn„ Slochteren; H. Vogelzang, O.N.S. Nieuw Roden; T. Bouman, Veendam, Zuid wending 30. Friesland: Ir. G. K. Veldman, Leeu warden, Marssumerstraat 1, Telef. 6870. Assistenten: F. A. LJgersma, Leeuwarden. Steynstraat 16; Y. Miedema, Blessum; I. MC. CORMICK RUPSBAND T20 petroleum 30 P.K. TRACTOR TD40, diesel 50 P.K. De tractor heeft ook in Nederland algemeen ingang gevonden. Werd oorspronkelijk een tractor van geringer vermogen voldoende geacht, thans blijkt op den duur een tractor van wat grooter vermogen beter aan de eischen van de bedrijven te kunnen voldoen. Ook de rupsbandtractor heeft een paar jaar geleden zijn intrede gedaan. MC. CORMICK, reeds algemeen bekend in zijn wieltractoren, levert ook rupsbandtractoren en ook deze in een constructie, zooals men van MC. CORMICK verwachten kan, iets wat een ander niet maakt. KONINKLIJKE HANDELMAATSCHAPPIJ v.h. BOEKE HUIDEKOPER N.V. HAARLEM, GRONINGEN, LEEUWARDEN, ASSEN, ZWOLLE, GOES Strooit Fijngemalen Kainiet De doelmatigst* Onkruid verdelger AANWENDING OVER DAUWNAT GEWAS BIJ HELDER WEER 800-1200 Kg. PER H.A. Onder den naam van Fijngemalen Kainiet rijn producten aan de markt, die onvoldoende fijn en droog rijn. Deze zullen geen afdoend resultaat geven. WEIGERT DERGELIJKE PRODUCTEN, DOCH EISCHT ONZE FIJNGEMALEN KAINIET In de ORIGINEELE WATERDICHTE SO Kg.-verpakking Inlichtingen an brochure* gram b<) da N.V. VEREENIGDE KALIMAATSCHAPPIJ AMSTERDAM-C - HEERENGRACHT 342 Drenthe en O v e r ij s s e 1: Ir. H. F. Tjallema, Zwolle, Juiianastr. 37, Telef. 3463 Assistenen: P. G. ten NVolde, Meppel, Blee- kerseiland 5; J. J. Eshuls, Hengelo (O.); H. ('osterveld, Zwolle, Tulpstraat 2; H. Oldcn- beu ving, Buinen B 135; G. Schootuiterkamp, Haarle (gem. Hel Ier, rloorn); B. Colenbran- der, Hardenberg, Voorstraat 6; J. A. Kuks, Nutter (bij Ootmarsum); P. Schutrups.. Zuid-Barge (Dr.); R. Andringa Kzn., Assen Stationsstraat L Gelderland en Utrecht: Ir N. H. H. Addens, Arnlhem, Schelmscheweg 15, Telef. 22375. Assistenen: H. L. J. Brienon, Poederoyen; J. D. Nijenhuis, Kotten; J. H. ten Cate, Haarle; Th. A. C. Ébbers, Breden- broek (bij Dinxperlo); A. Siero, Klaren- beek; Ir. P. J. Donicte, Utrecht, Catharijne- singel 76; T. v. d, Brink, Heteren; J. H. Jansen, Rheden. Noord-Holland: Drs C. Brakman, Alkmaar, Rippingstraat 16, Telef. 2531. Zuid-Holland: Ir W. C. v. d. Meer, Barendrecht, Oostweg 449, Telef. 143. Assis tenten: G. A. Korteueg, Brielle, Kaaistr. Wijk II, No. 8; C. Leeniher, Rhoon; B. Ro- zendaal, den Haag, Emma3tr. 21L Zeeland. Ir. A. Ovinge, Goes, Lelie straat 80, Telef. 410. Assistenten: J. Schip per, Kloetinge, Molenweg C 68A; C. den F.ngelsen, Goes, Wilhelrainastr. 16; M. Mur- re Mzn., Goes, Middelburgschstr. 29. West-N. Brabant: Ir. G. J. Heymeyer, Kliui'dert, Telef. 24. Assistent: P. A. L. A. O. d Nijs, Kruisland, Dorp D 259. O o s t-N. Brabant: Ir. H. J. M. Steen bergen, Tilburg, Goirtscheweg 110, Telef. 1079. Assistenten: P. vam Rijswijk, Berkel— Enschot A 115; L. C. van Geffen, Tongelre (bij Findhoven), Koudjenhovenscheweg 2; A. P. G. Poos, GasseL Limburg: Ir. J. Dewez, Roermond. Kapellerlaao 70, Telef. 743. Assistenten: J. H. Hendrix. Sevenum (Broek): H. H. Bee- len. Heythuysen, Vlasstraat; Jos. Vranken, Roermond, Neerstr. 18. Ir. J. Nysingh, Zwolle, Veerallee S5, Telef. 234. Marktoverzicht Medegedeeld door het Centr. Bureau VOERARTIKELEN In de afgeloopon week heorschte op de graanmarkt een zeer vaste stemming; de prijzen gingen bijna dagelijks omhoog De oorzaak van een en ander is hoofdzakelijk te zoeken in den politieken toestand van Europa. Tevens was de maismarkt door de kleine voorraden, voor disponibele waar. vast gestemd. Hoewel de voorraad gerst grooter is. ging ook hiervan de prijs omhoog, ook voor stro mend en op aflading. Daar de inlandsche rogge zoo goed als geruimd is en het san- hod van Poolsche ook niet zoo groot meer is, werden voor dit artikel ook hoogere prij zen gevorderd. De inlandsche tarwe is even eens in prijs gestegen. Over het algemeen bestond er een goede consumptie vraag. De markt bleef voor lijnkoeken vrijwel onveranderd. Met de inlandsche lijnkoeken is de situatie nog onveranderd. Grondnotenkoeken zijn practisch gespro ken voor spoedige levering niet te krijgen. Alleen nog grondnotenschiLfers, doch hierin Is het aanbod ook niet ruim. InL cocoskoek onveranderd; Java's zeer schaarsch Inl. soyaschroot blijft eveneens zeer schaarsch voor spoedige levering. MESTSTOFFEN Stikstofmeststoffen. Weinig vraag was er in de afgeloopen week te bespeucou. In vergelijking met andere jaren is het stil. Blijkbaar heeft de landbouw voorloopig ge- noeg slikstof voor de akkers, waarop hij da stikstof nu aanwenden kan. We wachten dus maar af hoe de markt zich verder ontwikkelt. Het wordt nu zaak voor ons en voor allen, die voor <ie disiri. butie hebben te zorgen, om maatregeleu te nemen, dat er straks voldoende voorraad is om spoedig te kunnen helpen. Immer*- in April en later koopt men geen stikstof meer op leveringstermijn, doch dan gaat alles voor onmiddellijke levering. Voor de andere stikstofmeststoffen lsgeen verdere verhooging onzes inziens te wach ten. Het huidige peil heeft zich afdoen 1e bij de officieele producentenprijzen aangepast. Thomasmeel. Het Tliomasmeelse'.&ien spoedt ten einde. Met den meesten spoed worden alle nog ioopende contracten afgewerkt De schenen voor de tweede helft Maart-levering komen deze week reeds binnen. Omtrent het nieuwe seizoen valt nog wei nig te zeggen. De fabrikanten hebben zich een prijs- idee gevormd, dat ongeveer neerkomt op 9y2 cent per procent citroenzuuroplosbaar fosforzuur spoorvrlj IJsel. Het vorige jaar is men met de prijzen ook te hoog begonnen en is de prijs nader hand ingezakt. De koopers zijn dan ook van meening, dat zij zeer zeker niet meer willen betalen dan de basis van het vorige jaar, zelfs nog iets minder, omdat, ondanks het feit, dat de afzet vlot is geweest, de vooruitzichten voor de nieuwe campagne niet zoo gunstig geacht worden. Zoo is het bij het begin eener nieuwe campagne steeds weer even moeilijk de juiste basis te vinden. Wie heeft gelijk? De tabriek of de importeur? Invoeroverschot Nederland: Februari 1936: 47.200 tan April 1935/Febr. i936 366.500 ton Februari 1935: 50.400 ton April 1934/Febr» 1935 324.200 ton De vraag naar superfosfaat is voor deiï tijd van het jaax niet groot. 318 De vorige week bleef er voor mijn praatje geen plaatsje over en daarom moest ik er 't twijgen aan toe doen. Dat was natuurlijk een temptatie voor mij want ik had nieuws, dat nu al geen nieuws meer is, en als oudbak ken aan de kant is gelegd. En nu ik wel praten moet gaat het Juist an dersom. Nu weet ik niet waar mee te be ginnen. Begin dan maar eene weer over de tuin en het werk. dat daar is te doen, zal menigeen vragen. Dat zou kunnen. Maar ik ben wat ban£ geworden. Bang, omdat critiek is uit geoefend op mijn adviezen. Alsof de praatjes maker daar bang voor is! meesmuilt menig een. Toch ben ik er bang voor. Niet voor deze of gene bediller of betweter, dië 't zélfs beter weet dan de leden van Rekenkamer en Tweede Kamer en nog meer hoogstaanden, rulke eigenwijze lui lust ik wel. Maar voor hen die blijk geven op de hoogte van het on derwerp te zijn. En dat was, het bleek uit al les, al schreef hij het ook niet, iemand die mij schreef over het snoeien van rozen, waar ik het over had, een week of drie terug. Eerst KREEG IK ZOO'N PORRETJE IN MIJN RIBBEN över het feit, dat ik alles: Montbretia's, Le- lie's, Gladiolen en Irissen maar over éën kam schoor cn alle bolgewassen noemde. Alleen de lelie heeft pen bol en de andere zijn knolgewassen werd, en terecht, opge merkt. Die zit, kreunde ik; 1—0: nul voor toij! En 'k wreef mijn schenen Want 'i is Wat ik hoorde en sag. las en dacht, op reis en thuis zoo, vroeger op school, later op les zou Ik me niet vergissen in dit opzicht Nu, nn zooveel jaren, 'n fout, een blunder. En toch ook weer niet zoo erg. Want ik doe mijn best het gewone publiek wat te zeggen. En dat publiek spreekt van bollen, ook als het knol len zijn. Trouwens ik zag het even na de meeste bekenden op tuindersgebied spre ken van boilen als het knollen zijn of gebrul ken de woorden door elkaar. Herwig b.v. in zijn lijvig boek: Een geheel jaar in den tuin, en Bronkhorst in zijn: Gids voor de juiste behandeling van bloembollen en J. H. Hy- tunadi (pseudoniem van een bekend bloem- bollenexporteur) in zijn boek: Bloembollen voor kamer en tuin en meer anderen. Maar fout is het en het doelpunt, dat mijn brief schrijver maakte is verdiend. Of ik het later anders en dus heter zal doen?Ik betwij fel het Het woord „bol" is gemeengoed ge worden. Niemand voelt het verschil en het zou maar verwarrend werken. En ik schrijf voor leeken. Dat stemt de briefschrijver trou wens ook toe Maar nu gaat hij verder over hetgeen fk schreef over HET SNOEIEN VAN ROZEN Ik had het eerst over kleinrozen en ben mis schien door mijn kortheid onduidelijk ge weest Men moet goed bedenken, dat klein rozen bloeien op de krachtige stevige scheu ten. die het vorige jaar ontstonden. Die laat men dus. De slappe scheuten, die te laat ontstonden en de oude. die al een jaar of wat bloem gaven en die wild dooreen gaan (glooien neemt men weg. i reurrozen zijn niet veel anders dan kleinrozen en moeten dus ook enkel wat uitgesneden worden d.w.z. de slappe scheuten, en de al te oud geworden takken. Dit mede in antwoord op enkele an deren, die over snoeien van treurrozen na dere inlichtingen vroegen, 'k Ben wat heel kort geweest. En rozen snoeien is niet in een regel of wat te beschrijven tot in alle bijzon derheden toe. Zoo had ik er nog bij kunnen voegen, dat struikrozen zoo gesnoeid dienen te worden, dat het bovenste oog naar buiten staat Dat geef een open struik. Natuurlijk zal men de kleine, de z.g. slapende oogen. die aan de voet van de tak zitten, niet mee tellen. Alleen de oogen aan de tak zelf. En zeer terecht wordt mijn aandacht er op gevestigd, dat er ook struikrozen zijn, die de kraohtige snoei, die ik aangaf niet beloonen met veel bloemen, doch met veel bladeren en twijgen. En dat is de bedoeling niet. Dat zijn de sterke groeiers. Mijn geachte rib- bestooter noemt Hugh Dickson, Mrs. John Laing; Souv. de Claud. Pernett; Frau Karl Druschkl;, Carolina Testout; Gen. Mac. Ar thur; ik zou er nog bij voegen: Gruss in Teplitz, Ulrich Brunner, die men ook we! i ziet. Deze bloeien op lang hout. De zware takken kort men tot op de helft in cn de oudste verwijdert men. Natuurlijk kan ik geen schriftelijke cursus geven, waarin alles tot in de puntjes is be handeld. Dan zou de lezer 't eerste vergeten zijn vóór ik aan het laatste toe was. Men moet er liefhebberij voor hebben en voelt dan heel veel aan. Daarom zei ik ook niets over de botanische rozen. Dat zou ook maar weer venvaring geven. En dat is niet goed. Even min als het goed is om bij een sering de scheuten, die rondom uit de grond komen te laten staan. Er af en er uit met die scheu ten, sap- en dus voedseldieven van de oude plant, die het zijn. En wil men veel en mooie bloemen hebben in het volgend jaar snij er dan dit jaar niet te veel bloemen met lange takken af. En breek ze er in geen ge val uit. Maar nu moot ik eens wat anders bepraten 11s ook weer de tijd voor het uitstrooien van kunstmest En nu wil ik even waarschuwen Want VEEL KUNSTMESTSTOFFEN ZIJN GIFTIG. Reeds vele malen heeft men kunnen consta Uerer, dctk'pnen stierven als ze weidden op pas met kalksalpeter bestrooide graslanden of boomgaarden. Dat is ook het geval Dij chilisalpeter. Ook kalizouten zijn giftig en geven vaak aanleiding tot plotselinge dooo van vee en kippen. Omdat kalium het hart aantast. Men kan gerust zeggen, dat men met alle kunstmeststoffen voorzichtig moet zijn. En zoolang die op de grond nog liggen, dus nog niet in de bodem trokken moet men de dieren van de weiae houden. Als het droog weer is kan dit soms lang duren. Doch bij wat vochtig weer, regen of zware dauw is de kunstmest meestal spoedig in de grond getrokken. En dan zal de plant in andere vorm er wel weer uittrekken wat deze noodig heeft voor een goede groei. Wat voor de verbouwer weer noodig is. Doch ook is noodig, dat steeds weer gewerkt wordt aan het verbeteren der verschillende gebruikte .gewassen ZOOALS KUHN DEED VOOR VERBETERING VAN DE SUIKERBIET Die kan met recht zeggen, dat de arbeid door de werkers aan hun bedrijf verbonden, gedurende bijna een halve eeuw voor het economisch leven van ons vaderland zijn be- teekenis niet heeft gemist. Ze hebben aan den Nederlandschen landbouw een biet we ten te leveren, die in staat was de verbete ring in den bietenverbouw, door den land bouwer aangebracht, door stijgende opbreng sten aan bieten te beloonen, zonder dat daar bij aan het gehalte moest worden opgeofferd. Het gehalte kon zelfs nog worden opgevoerd, zoodat de suikeropbrengst per H.A. en daar gaat het tenslotte toch om sedert 1900 een stijgende lijn vertoont, welke vooral na 1915 opvallend kan worden genoemd, 't Gevolg is dan ook dat sinds 1915 het in Nederland veredelde zaad een naar verhou ding steeds grootere plaats heeft weten in te nemen en in dezelfde mate de uitheem- sohe soorten zijn teruggedrongen. Daarom kan de Nederlandsche landbouw trotseh zijn op een veredelingsbedrijf als dat van Kuhn er een is. Wij hebben indertijd met bewondering van haar noest en moeilijk streven kennis genomen. Daar wordt met energie gewerkt. Dat moet ook gedaan worden om de bastaard satijnvlinder te bestrijden. Overal richt de rups van deze v!';.u'or groote schade aan Iu Den Haag worden DE WERKLOOZEN GEMOBILI SEERD OM DE RUPSEN NESTEN TE ZOEKEN. Want er dreigt groot gevaar, dat als thans niet krachtig opgetreden wordt dezen zomer de rupsenplaag zoo ernstig zal worden, dat een groot gedeelte van het Haagsche ge boomte zal worden kaal gevreten. De duinen krioelen momenteel van rupsennesten, spe ciaal van de schadelijke bastaard-satijnvün- der. Het merkwaardige is, dat de vlinders speciaal de duinen hebben opgezocht om daar eieren te leggen, waaruit straks de vraatzuchtige rupsen zullen groeien. Niet alleen in de duinen heeft de Gemeentelijke Plantsoendienst deze nesten gevonden, ook in de plantsoenen der gemeente zelf en tal rijke nesten in de tuinen van particulieren. De dienst heeft reeds talrijke particulieren aangeschreven. In de plantsoenen zelf is het eigen gemeen te-personeel aan het werk getogen. Voor de duinen heeft men het plan hiervoor speciale ploegen van jeugdige ongeoefende werkloo- zen aan te stellen. Voorloopig zal onder technische leiding van den Plantsoendienst met twee ploegen van leder 20 werkloozen worden begonnen. De keuze der werkloozen geschiedt onder lei ding van het hoofd der gemeentelijke vak cursussen. Overal dus moeite en zorgen. En het lijkt nog niet veel op verbetering. Ook in het buitenland niet. De Deenscha minisler van landbouw zeide laatst niet te gelooven. dat vooreerst de „ongeordende toe stand" van voor 1930—1931 terug zal kee.ren Hij drong aan op MEER ORDENING IN HET LANDBOUWBEDRIJF wat de productie aangaat. Er zullen, naar minister Bording beweerde, verschillende maatregelen genomen moeten worden tot saneering van het bedrijf. Allereerst moet men den landbouw beschermen tegen dum ping van agrarische producten uit het bui tenland, hetzij door een speciale wet. he'zij door middel van de Valutacentrale. Daar naast moet echter de landbouw wel goed weten, dat andere bedrijfstakken met het zelfde recht hetzelloi. kunnen eischen. Onder de huidige omstandigheden is het echter ongemeen moeilijk, den export te verhoogen, daar het onmogelijk is, ook maar één kilo boter meer te verkoopen als wij ons niet tevens verplichten andere goede ren te koopen, verklaarde de minister. Twee derde van den invoer moet voor grondstof, fen gereserveerd blijven, en slechts één der de kan voor eindproducten beschikbaar worden gesteld. Voorts moet, aldus de minister, de Deen- sche landbouw waken tegen schadelijke prijsschommelingen. Aanbevelenswaardig achtte hij het, dat de boeren evenals de ar beidersvakbonden crisiskassen stichten, ten einde paraat te zijn tegen slechte tijden. Dat is mooi om ulke kassen te stichten* Maar daar is geld voor noodig en daar ont breekt het de boeren aan. Althans de Hol- landsche boerer^ En de HoIIandsche burgers ook. Want al daalt de boterprijs ook met 7 cent. dit is geen voordeel voor de huisvrouw omdat DE BOTERACCIJNS WEER MET 5 CENT OMHOOG liep. Zoo zal het boterverbruik blijven af nemen. Want de eene dag lezen de huis vrouwen in de krant: de boterprijs is thans 45 cent (vorige week 52 cent) (dat is per kilo. hoor!) en de volgende dag leest men weer: de heffing is van 100 op 105 cent ge bracht. Zoo wordt een verkeerde peest ge kweekt. Misschien is er wel weer een of an der. die van de crisis leeft, omdat hij een baantje er door heeft. die mij verwijt een verkeerde geest te kweeken; ik geloof, dat ik weergeef, wat duizenden denken en ook wel zeggen. De groothandelsprijs stijgt in plaats van te dalen, wat noodig is. wil men aanpassen. Verleden jaar was de prijs mid den Maart 37 cent -4- 1 pulden heffing is [1.37, de week daarvoor 42 ent. en 1 gulden is f 1.42. Dit jaar is het respectievelijk f150 en f 1.52. Dat wil dus zeggen, dat de huis vrouw 10 ft 13 ent. meer moet betalen dan een jaar terug. Zoo loopt het niet goed. En dan de huisvrouwen verba liseeren. die de adviezen van het mede d<™r p^n dapnrip. ment uitgegeven blad opvolgen en marga rine maken. 'n Rare wereld fs het. 'k moet nondie even bekomen, hoor! Tot de volgende week. PRAATJESMAKER,

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8