ZATERDAG 21 MAART 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland I HITLER ONWRIKBAAR! In de parlementen te Brussel, Londen en Parijs hebben de leiders van de buitenland- .sche politiek dezer drie landen gisteren een exposé gegeven van het accoord, dat na moeizame onderhandelingen tusschcn de overgebleven Loearno-staten in de Britsche hoofdstad is bereikt. Daarbij hebben zij in onderscheiden toonaarden de verwachting uitgesproken, dat Duitschland het gematigd karakter van deze voorstellen zou begrijpen, en er den nadruk op gelegd, dat er te Londen een drievoudig doel werd nagestreefd. Zoo- als de Belgische minister-president Van Zeeland het formuleerde: men heeft gepoogd den vrede te verzekeren, de verbroken inter nationale orde te herstellen, en niet ligheidswaarborgen te scheppen. Zou Berlijn weigeren, in deze voorstellen to treden, dan zou desondanks toch de inter nationale wet in de wereld door dit incident zijn hersteld, immers de militaire toenade ring tusschen Groot-Brittannië, Frankrijk en België zou dan een feit worden, en er toe bijdragen, de positie dezer drie gewestelijke mogendheden te verzekeren. Het behoeft weinig verwondering te baren, dat deze trits van premiers zich er alle drie van hebben onthouden, dieper dan den ver formeelen kant op het Locarno-vraagstuk in te gaan. Niet aangeroerd wérd de vraag, of, afgescheiden van wat er op den zevenden Maart heeft plaats gegrepen, het niet zoo langzamerhand tijd wordt om de oogen openen voor het vraagstuk, dat ten slotte aan heel deze verwikkelingen ten grondslag ligt: Duitschlands verlangen, thans, zooveie jaren na den vrede van Versailles, volkomen gelijkwaardige positie te geraken als zijn voormalige overwinnaars. Uit den gang der diplomatieke besprekin gen blijkt wel op duidelijke wijze, dat het geen Berlijn gedaan heeft, namelijk de an dere mogendheden stellen tegenover het vol dongen feit der Rijnbezetting, voor dit land inderdaad de eenige methode heeft kunnen uitmaken om te herkrijgen, waarnaar het zoozeer ''erlangde. Dit vast te stellen betee- kent echter daarom nog niet hetzelfde als Hitiers stap zonder meer goedkeuren; het doel kan nimmer het gebruik van middelen heiligen; dit zou hierop neerkomen, dat de eenige maatstaf, welke men deze zou moe ten aanleggen zou wezen, of zij effectief zijn. Zooals de toestand is, ziet het er naar uit, of Frankrijk en België erop moeten rekenen, nimmer de gedemilitariseerde Rijnland-zone hersteld te zien. Hitler's vierde verkiezings rede, ditmaal sprak hij in Hamburg, laat 'e dien opzichte nauwlijks nog ruimte voor twijfel. Ook de Duitsche pers, die als de Faam uit de mythologie der Ouden ge woonlijk als met duizend monden steeds het zelfde zegt, zet zich schrap tegen alles, wat de Londensche Locarno-conferentie heeft be sloten. Over de zitting van den Volkenbonds raad, waarin Duitschlands veroordeeling plaats had, schrijft de „Völkischer Beobach- ter" zelfs, dat dit vonnis slechts kan wor den beschouwd als de eigenzinnige kant- teekening van een registratie-ambtenaar in de boeken der Europeesche geschiedenis, „die voor hem ondoorgrondelijk zijn". ,;Te Berlijn schijnt men zich overigens over de plannen der generale staven van Frank rijk en Groot-Brittannië niet ongerust te maken. Men verklaart dat deze technische besprekingen van geenerlei waarde zijn, daar zij berusten op de hypothese, dat Duitschland tot een oorlog zou overgaan, een voornemen, hetwelk naar men zegt aan het Derde Rijk vreemd is. Intusschen zal onder dit optimis me toch een zekere onrust niet te verheelen zijn. De gedachte, zich omringd te weten door machten, die onverhuld elkander raadplegen over militaire samenwerking, moet niet be moedigend wezen, al zal het toetreden tot die anti-Duitsche groepeering van het be zadigde Groot-Brittannië aan de Berlijnsche machthebbers iets meer zekerheid verschaf fen inzake het Fransch-Russische bondge nootschap, hetwelk zoo het tot avontuurlijke bewegingen mocht leiden, wel in evenwicht zal worden gehouden door de toediening van een extra dosis Britsch flegma. Hitier heeft te Hamburg bout gesproken. Een onherroepelijk „neen", dat nog eens extra onwrikbaar wordt verklaard, kan on der gewijzigde omstandigheden soms tot een hinderlijk sta-in-den-weg worden. Heeft hij het geuit, speciaal met het oog op de verkiezingspropaganda? Uitgesloten is deze mogelijkheid o.i. niet, hoewel zij niet lijkt te liggen in de lijn der waarschijnlijkheid. WAT HET LONDENSCH ACCOORD BEHELST DE OVERSTROOMINGEN IN DE VER. STATEN HET WATER ZAKT EANGZAAM Aantal dooden tot 163 gestegen! Tengevolge van de ernstige overstroomïn- geu, waardoor de oostelijke staten van Noord-Amerika worden geteisterd, is het aantal dooden tot 163 gestegen. Voorzoover men den toestand thans kan overzien, bedraagt het aantal dakloozen on geveer 300.000; alleen in het westen van Pennsylvanië zijn al 70.000 menschen zon der onderdak. De sch,ade in het geheele ge teisterde gebied wordt geschat op 250 mil- lioen dollar; het grootste deel daarvan is niet door verzekering gedekt. Nader wordt gemeld, dat het water in het grootste deel van het geteisterde gebied langzaam zakt. nu de regenval tengevolge van de daling der temperatuur heeft plnats gemaakt voor sneeuwval. Alleen in Nieuw- Engeland blijft het water wassen. In vele fabrieken zijn de werkzaamheden gestaakt, daar de machines door het water zeer hebben geleden; '75.000 arbeiders zijn werkloos geworden. Er zijn 150 000 men schen dakloos. Meer dan honderd bruggen, waaronder vier groote spoorbruggen, zijn Vernield. Op order van de federale regeering wordt aan het reddingswerk deelgenomen door 50.000 tewerkgestelden en door de kust wacht- De Londensche besprekingen De Volkenbondsraad heeft gisteren beslo ten zijn zitting tot Maandagmiddag half vijf te verdagen. De Commissie van Dertien is tegen Maan- tiag half elf bijeengeroepen. DUITSCHLAND MOET ZICH OPNIEUW AAN CONTROLE ONDERWERPEN Het alternatief: bedreiging met den Volkenbond De hoofdpunten van hetgeen de Locarnc mogendheden van Duitschland verlangen, blijkens het accoord dat zij onderling te Londen hebben getroffen, komen op hel volgende neer: 1. Het Fransch-Russische pact wordt aan het Haagsche Hof voorgelegd. 2. Duitschland wordt gevraagd, zich met de inrichting van een 20 K. M.- breede gedemilitariseerde zóne langs de geheele Fransch-Belgische grens aan Duitsche zijde accoord te verklaren. Deze zóne zal met Engelsch-Italiaan- sche troepen worden bezet. 3. Duitschland moet de toezegging geven, de andere gebieden der oor spronkelijk gedemilitariseerde zóne niet te versterken en mag bovendien het aantal der daar staande troepen niet uitbreiden en ook geen stoottroepen daar in garnizoen leggen, 4. De doorvoering van deze maat regelen zal door een internationale commissie gecontroleerd worden. 5. De generale staven van Frankrijk, België en Engeland zullen zich onmid dellijk beraden over den grondslag voor maatregelen in bepaalde noodgevallen. 6. Voorwaarde voor onderhandelingen over het nieuwe Rijnland-statuut vormt de aanneming van alle genoemde pun ten door Duitschland. Indien niet, dan lo. De Britsche regeering zal Frank rijk en België onmiddellijke militaire hulpverleening verzekeren, in overeen stemming met het verdrag van Locarno. Italië verklaart zich bereid, hetzelfde te doen. 2o. Engeland zal terstond met Frank rijk en België besprekingen aanknoo- pen over de treffen maatregelen. 3o. Engeland, Frankrijk en België ge ven elkaar op wederkeerigheid berus tende verzekeringen ter bescherming tegen een niet geprovoceerden aanval 4o Groot-Brittannië zal de generale staven der drie mogendheden voor be sprekingen bijeenroepen, en 5o. Groot-Brittannië, België en Frank rijk zullen gemeenschappelijk den vol kenbond verzoeken, de noodige maat regelen aan te bevelen die geëigend zijn, om het internationale recht weer in vólle kracht te herstellen. HET LOCARNO-ACCOORD EN DE PARLEMENTEN Eden, Flandin en Van Zeeland leggen hun verklaringen af Gistermiddag heeft Eden in het Lager huis verslag uitgebracht over de besprekin gen, welke de laatste dagen te Londen zijn gevoerd en welke tot overeenstemming heb ben geleid tusschen de vertegenwoordigers van Frankrijk, België, Engeland en Italië over de gedragslijn, die tegenover Duitsch land zal worden gevolgd. „De zitting van den Volkenbondsraad, al dus Eden. is niet geëindigd, en waarschijn lijk zal op Maandag a.s. nog een bijeen komst plaats yinden". Met betrekking tot do voorstellén, die door de vier Locamo-mogendheden zijn uitgewerkt, zei de Eden, dat het hoofd doel van de Britsche regeering is, het vertrouwpn in het internationale recht te herstellen, en voorwaarden te schep pen, waaronder een poging kan worden gedaan, de Eurofjeesche stabiliteit te herstellen. Het doel. dat Engeland zich bij de bespre kingen der Locarno-landen had gesteld, was volgens Eden tweeledig geweest: „Wij hebben ernaar gestreefd het gevaar af te wenden, en tevens gezocht naar een regeling in West-Europa op vasten, duur- zamen grondslag. Wij meenen de laatste dagen bij het vol brengen van deze moeilijke taak belang rijke vorderingen te hebben gemaakt en de Britsche regeering zal haar streven krach tig voortzetten". Consolidatie van de vrede In de Fransche Kamer verklaarde minis ter Flandin o.a.: „De regeering brengt u na de moeilijke en spannende dagen de consolidatie van den vrede Zij is daarin kunnen slagen zonder n gebreke te blijven ten opzichte van de be ginselen, die zij onmiddellijk op den eersten dag te kennen heeft gegeven". Flandin zeide verder, dat Duitschland,, )ordat tot eenige onderhandeling zal wor* >n overgegaan, alle prealabele voorwaar den, die één geheel vormen, zal moeten aan" vaarden. Er was volgens Flandin geen sprake van, dat een internationale troepen macht een gedeelte van Fransch en Bel gisch grondgebied zou bezetten. „Dit zou een monsterachtige onrechtvaar digheid zijn, die de Fransche onderhande laars nooit zouden hebben aanvaard", aldus spreker. Spr. was op h-'it gematigde karakter van aan Duitschland gedane voorstellen. Wanneer deze mochten worden afgewezen, is de Britsche regeering het eens met de Fransche regeering, dat de toestand onmid dellijk aan een niéuw onderzoek moet wor den onderworpen. „Welkp ook de hulp moge zijn", aldus ver volgde hij, ,,die wij van onze vrienden zou den kunnen verwachten, wij rekenen in de eerste plaats ons zelf. Dé les. die'uit de ge beurtenissen getrokken moet worden, is, dat Frankrijk zijn eigen veiligheid moet ver zekeren". Het Duitsche vredes-aanbod Zoo do Duitsche regeering de in het Loo densche accoord vervatte voorstellen, on met name het beroep op het Haagsche Hof zou aanvaarden, zou vervolgens een onde»* zoek kunnen worden ingesteld naar het Duitsche vredesaanbod van 25 jaar, met in begrij. van het non-agressiepact voor het Oosten en den terugkeer van Duitschland tot den volkenbond. De betreffende onderhandelingen zouden tot onderwerp kunnen hebben de revisie van het Rijnpact, de aanvaarding van een nieuw pact van wederzijdsclien bijstand, vervangende het verdrag van Locarno, tus- schpn Frankrijk en Engeland, België en Italië. Ten slotto zou bij deze onderhande lingen de kwestie onder het oog worden gezien, om een later bouwen van vestingen te verbieden of te beperken. Het tweede gedeelte van het document dat uit tien bladzijden bestaat, houdt zich bezig met het initiatief, dat de volken bondsraad moet Een internationale conferentie. De raad moet een internationale confe rentie bijeenroepen, welker program de or ganisatie zou omvatten van de collectievé veiligheid en de nadere regeling van de toe passing van art 16; verder de beperking der bewapening, de ontwikkeling van de economische betrekkingen, de organisatie van het ruilverkeer, en ten slotte het on derzoek van de jongste voorstellen van Duitschland van 7 Maart, de regeling van non-agressiepacten in 't Oosten van Europa en den terugkeer van Duitschland in den volkenbond. De Locarno-mogendheden stellen den raad voorts een resolutie voor, waarbij op plechtige wijze een eenzijdige opzegging van verdragen wordt afgekeurd. Flandins mededeelingen In de Fransche kamer heeft minister Flandin omtrent het Locamo-accoord nog medegedeeld, dat in de ontruimde zóne van twintig kilometer internationale troe pen zullen worden gelegerd, welker aanwe zigheid er van getuigen zal, dat do inter nationale wet het gewonnen heeft In de rest van de gedemilitariseerde zóne zullen de Duitsche troepen niet mogen wor den opgevoerd boven het getal, dat officieel op 7 Maart is genoemd. Zij zullen geen en kele versterking mogen ontvangen, terwijl zendingen oorlogsmateriaal verboden zullen blijven en geen enkele fortificatiowerk- zaamheid zal zijn toegestaan. Ook zal goen enkel vliegveld mogen wor den aangelegd. „Van onzen kant hebben wij", aldus Flandin, „evenals België erin toegestemd in de periode der onderhandelingen iedere troepenzending te staken naar de zóne, die langs de Fransch-Belgische grens loopt Een internationale commissie wordt ermede belast te waken over het inachtnemen der aangegane verbintenissen. Het geheel der voorgestelde maatregelen moet door Duitschland worden aanvaard, opdat onder: handelingen zullen kunnen worden aange knoopt over een'nieuw Rijrisfatuut". In de geëvacueerde 20 K.M.-zöne", zei- de Flandin, „zullen internationale troe pen v/orden gelegerd, welker aanwezig heid ervan getuigen zal, dat de inter nationale regel het gewonnen heeft Van onzen kant hebben wij, evenals België, er in toegestemd, in de periode der on derhandelingen geen troepen te zenden naar de zóne, die langs de Fransch-Bel gische grens loopt Van Zeelands verklaring In de Belgische Kamer verklaarde minis ter-president Van Zeeland, dat de mo gendheden er naar gestreefd hadden nie mand te kwetsen. Wanneer deze regeling verwerkelijkt wordt, aldus de minister, denk ik, dat de vrede is verzekerd. Het oorlogsrisico zal verdwenen zijn, internationale troepen zullen zich vóór ohze grenzen bevinden bij wijze van s mbool. Ziet gij niet dat per slot van rekening en voor de eerste maal in de geschiedenis de schending van een in ternationaal verdrag de verzwakking ten gevolge heeft gehad van de diplomatie van het land, dat inbreuk pleegde op een internationale wet? Dit is van kapi taal belang voor België en voor den wereldvrede. Wij zijn tot het uiterst mogelijke vooreen natie gegaan. Wanneer Duitschland accep teert zullen wij uit de moeilijkheden zijn gekomen. Wanneer het weigert is zelfs dan de situatie der Westelijke mogendheden versterkt Duitschland zou in tegenspraak komen met zichzelve, wanneer het ons voorstel afwees. Ik ben er meer en meer van overtuigd, dat de moreele krachten van fundamenteel belang zijn op het gebied der werkelijk heden. Niemand heeft getracht ons een ver wijt te doen en in den loop der onderhan delingen heeft België kunnen beantwoor den aan een zijner historische redenen om den vrede te herstellen. Of Duitschland nu aanvaardt of afwijst, door den vrede te wil len en den wensch te hebben het goede te doen is men er in geslaagd een oplossing tot stand te brengen, die hierop neer zal komen: de internationale wet zal in de ereld versterkt zijn. Na zijn rede werd Van Zeeland hartelijk toegejuicht. Alleen de Vlaamsche nationa listen en de communisten onthielden zich van applaus. DE OORLOG IN OOST-AFRIKA GEEN STAKING DER VIJANDELIJKHEDEN In de Fransche kamer heeft minister Flandin gisteren verklaard, dat de opening van de vredesonderhandelin gen inzake het Abessijnsche conflict spoedig zouden moeten leiden tot ge lijktijdige staking van de vijandelijk heden en van de sancties. In bevoegde kringen te Rome wordt verklaard, dat deze uiting van grond ontbloot is. Men voegt daaraan toe, dat een stopzetten der vijandelijkheden slechts kan afhangen van - het oordeel der militaire autoriteiten in Oost- Afrika. Stefani seint, dat Italiaansc.be vliegtuigen boven Harrar verschenen zijn en daar met hun machinegewcervuur belangrijke vijan delijke troepenafdeellngen uiteen hebben gejaagd, die zich in het midden der stad voortbewogen. Het agentschap voegt hier aan toe, dat dit wel bewijst, dat de Abes sijnsche berichten, volgens welke de stad van alle soldaten ontbloot zou wezen, on waar zijn. Het Abessijnsche afweergeschut Een der Italiaansche aviateurs. die heb ben deelgenomen aan de vernietiging van de Abessijnsche vliegtuigen, constateert, dat het Abessijnsche luchtafweervuur zoo goed georganiseerd is. hetzij met mitrail leur-kruisvuur, hetzij in het gebruik van luchtafweerkanonnen, dat het niet moeilijk is te raden, dat deze organisatie afkomstig is van Europeesche deskundigen. Makonnen gedood i Bldwoded Makonnen, aanvoerder van een der Abessijnsche legers in het Noorden, zou bij een stormaanval op de Italiaansche stellingen ten noorden van den Amba Alatsji door het machinegeweer der vlieg tuigen zijn gedood. Rickett te Addis Abeba De financier Rickett is te Addis Abeba aangekomen. Hij werd ontvangen door Spencer Byanki, juridisch adviseur van de Abessijnsche regeering. Zieke soldaten te Napels Het mailschip „Helouan" fs te Napels oangekomen met een zeker aantal zieke soldaten en officieren aan boord. Kroon prins Umberto is aan boord van het schip gegaan om zich op de hoogte te stellen van hun toestand. NIEUWE BINNENWEG 260 Tel. 37033 ZWAANSHALS 374 TeL 41378 ROTTERDAM VEERSTRAAT 50 Telefoon 6819 HILVERSUM SCHOTERWEG 1 Telefoon 16659 HAARLEM Hauptraann's terechtstelling De executie van Hauptmann is vastge steld op 31 Maart om 8 uur des avonds. De machtigingen voor bijwoning der terecht stelling zijn gereed en zullen aan de offl- cieele getuigen worden toegezonden, bene vens aaa de journalisten. Intusschen tracht de gouverneur van New Jersey een onderhoud tot stand te brengen met Condon. Nieuwe verschepingen Groote groepen vrijwilligers, soldaten zoo wel als werklieden, blijven naar Oost- Afrika vertrekken. Vanuit Bologna, Gros- soto, Foggia en Piacenza zijn militairen en arbeiders in de havens Genua en Napels aangekomen, om zich naar Oost-Afrika in te schepen. Het vertrek ging gepaard met geestdrif tige uitingen van vaderlandsliefde. Ambtenaar en lijfstraf Addis Abeba bericht, dat de Abessijnsche regeering een verbod heeft uitgevaardigd voor de ambtenaren om zich uit te laten 'er politieke kwesties. Voor degenen, die in strijd handelen met dit verbod, worden lijfstraffen in het voor uitzicht gesteld; indien de delinquent een Europeaan is, wordt hij het land uit gezet. Abessijnsche ofEderen gebombardeerd Italiaansche oorlogsvliegers hebben bom men geworpen op 'n kleine afdeeling goed. geüniformeerde Abessijnsche officieren in de omgeving van het Ashangi-meer, naar het schijnt, wijl zij vermoedden, dat het leden waren van de keizerlijke garde, onder wie zich de negus wellicht kon bevinden. De officieren marcheerden óver een berg plateau in de nabijheid van het Ashangi- meer. Zestien hunner werden gedood, terwijl een nog grooter aantal ernstig werd ge wond. Kort Nieuws De Britsche admiraliteit heeft gelast, dat de onderzeebooten op den Atlantischen Oceaan zullen geschilderd worden in groen grijs, in de Middellandsche Zeein het blauw en in de Roode Zee in het zwart, ten einde de vaartuigen, tijdens het duiken, onzichtbaar te maken. Prins Pierre van Monaco heeft een aanklacht wegens ontvoering ingediend te gen den regeerenden vorst, prins Louis II, dien hij er van beschuldigt, prinses Antoi nette, de t5-jarigè dochter van Pierre, uit diens appartementen te hebben doen weg voeren. Bij Singapore is een vliegtuig der „Royal Air force" tijdens bombardements oefeningen in zee gestort. De drie inzitten den vonden den dood in de golven. ft BEGRAFENIS ONDERNEMING N.V. BEGRAFENIS ONDERNEMING W. J. INNEMEE ZONEN Telefoon 1155HO (2 lijnen) b.g.g 111314 DENNEWEG 71—73 DEN HAAG De conferentie te Rome De Oostenrijkschc Bondskanselier Schusch- nigg, de Oostenrijksche minister van bui- tenlandsche zaken Von Berger-Waldcnegg, de Hongaarsche premier Goemboes en zijn minister van buitenlandsche zaken Kanya zijn gisteren te Rome aangekomen. De Ita- iiaansch-Oostonrijkscli-ITongaarsche confe rentie zal vandaag worden geopend in het Palazzo Venezia. Kreta rouwt over Venizelos Het eiland Kreta is in diepen rouw over den dood van Venizelos. Alle kantoren en winkels zijn gesloten, de electriscke ver lichting in de etalages is met rouwfloers omhangen en de balkons der huizen zijn mil rouwcrêpe gedrapeerd. Overal hangen beeltenissen van den „Leeuw van Kreta" en de vlaggen zijn half stok geheschen. Gistermorgen werd in de Grieksche ka thedraal een plechtige rouwdienst gehouden, welke door een ontzaglijke menigte werd bijgewoond. Naar de 40-urenweek Van officieele zijde wordt medegedeeld: De paritaire commissie der Antwerpsche diamantnijverheid heeft besloten de regee ring te verzoeken dadelijk als overgangs maatregel de 44-urenweek in te voeren, voor allen, in welke tak der diamantindustrie zij ook werkzaam zijn. Deze maatregel strekt zich ook uit tot de huisindustrie. Over een jaar, dus einde. Maart 1937, zou volgens het voorstel de 4ó-uren week van kracht worden, op de overtreding waarvan strafbepalingen zullen worden gesteld. GÜSTAV FRENSSEN Wij vernemen nader over Gustav Frens- seniis overgang tot den vriendenschaar van Ludendorff, dat deze overgang reeds zijn voorbode vond in het nieuwe werk van Frenssen „Der Glaube der Nordmark", dai In het nieuw-heidensche orgaan „Durch bruch" deels werd gepubliceerd en binnen- kort in boekvorm verschijnt. De overgang van Gustav Frenssen, wiens werken .Jöm Uhl" en „Hilligenlei" geliefd zijn en wiens „Dorfpredigten" vóór den wereldoorlog sterk de aandacht trokken, stellen velen ernstig teleur. GEMENGD NIEUWS De spaarduitjes uit de kachel gestolen Te Amsterdam bad een 70jaripe vrouw, die geheel alleen op de bovenverdie ping van een perceel in de Korte Houtstraat woont, haar spaarduitjes ten bedrage van ruim f 700 verstopt in een kachel, die nooit gestookt werd. Waarschijnlijk hebben twee tot dusver onbekend gebleven personen, du» de vrouw op het Waterlooplein. waar zij si garen verkoopt, hadden aangesproken onder het voorwendsel, dat zij de leegstaande woning boven haar étage wilden huren, tij dens haar afwezigheid de drie door haar be woonde kleine vertrekken doorzocht, waarbij hun aandacht al zeer spoedig gevestigd moest zijn op de kachel, aangezien deze door een deken was afgedekt Behalve het geld hebben zij ook nog een gouden sieraad meegenomen. De bestolene heeft Iaat aangifte gedaan, zoodat er met dat al weinig kans Is dat zij haar bezittingen zal terugzien. Botsing tusschen auto en tram Te N ij m e g e n is op de St Annastraat, hoek Groenestraat, een uit de Groenestraat komende Ieege vrachtauto van dc Kalkzand steenfabriek te Mook, bestuurd door J. R. te Malden, tegen een tram van de Maasbuurt spoorwegen gereden. Door glasscherven van de gesprongen ruiten werden R. en een bij hem zittende passagier licht gewond. De vrachtauto is zwaar beschadigd naar een ga rage aan de St Annastraat vervoerd. De lo comotief van de tram werd gehavend, o.a. is koplamp vernield ERNSTIGE BRAND BIJ TIEL Tal van woningen in de asch gelegd De beschonken blusschers Te D reu mei bij Tiel heeft Vrijdagmid dag een ernstige brand gewoed, 's Middags 2 uur werd opgemerkt, dat brand was uitgebroken in de boerderij van den land bouwer Wein aan de Dorpstraat. In een ommezien stond het geheele dak van de boerderij, die door stroo gedekt was in lichte laaie. Even later bemerkte men, dat de vlammen waren overgeslagen naar het dak van een belendend kolenpakhuis van den heer Van Teeffelen. In dit pakhuis was een partij van naar schatting 80.000 kilo steenkolen opgeslagen. Het duurde niet lang of deze brandstoffen hadden vlam ge vat, eeru enorme hitte verspreidend. Men had geen kans meer gezien om uit de boer derij ook maar iets van het meubilair te redden. De bewoners hadden zich nog tijdig uit het brandend huis gered. De hitte, die het brandend kolenpakhuis uitstraalde, was oorzaak, dat ook het woon huis en het café van den heer Van Teeffelen werden aangetast Het vuur plantte zich zeer snel voort; kort daarna sloegen de vlammen over naar het dak van een aan de tegen overgelegen zijde van den weg gelegen sla gerswinkel; ook dit perceel brandde weldra als een fakkel. Even later werd ook een aan grenzend woonhuis van den heer Van Ros- sum, door het vuur aangetast De hulp van de brandweer te Wamel werd ingeroepen, welke over een motorspuit be schikt Spoedig was men ter plaatse en of schoon het water van grooten afstand be trokken moest worden, slaagde men er toch na eenige uren in, den toestand meester te worden. Om half vijf scheen het gevaar ge weken en wist men verdere utibreiding te voorkomen. In eenige uren waren alle ge noemde perceelen totaal in de asch gelegd. De schade is zeer aanzienlijk. Alle bewo ners waren tegen brandschade verzekerd. De oorzaak moet vermoedelijk aan onvoor zichtigheid van eenige kinderen worden toe geschreven. die met vuur in een schuur had den gespeeld. De drank In de dorpelingen Een groepje dorpelingen, dat aanvankelijk bij het blusschingswerk behulpzaam was ge weest had kans gezien om uit het afgebran de café nog een kist sterken drank, te be machtigen, waaraan zij zich danig te buiten zijn gegaan. De beschonken blusschers ge raakten in vuur en werden in een vecht partij gewikkeld, waarbij de politie zich ge noodzaakt zag krachtig in te grijpen. Men ging tot arrestatie van den grootsten bel hamel over, die met een geopend mes op den gemeenteveldwachter was afgegaan, doch nadat deze in arrest was gesteld ging een groote menigte zich met het geval bemoeien en trok men naar het gemeentehuis om den gearresteerde uit zijn cel te bevrijden. De burgemeester vroeg assistentie van rij ka veldwachters uit de naburige dorpen en na dat zes politiemannen in het dorp waren ge arriveerd. zag de burgemeester zich genood zaakt ten einde den toestand die zeer critiek was geworden meester te worden, een charge uit te voeren. Daarbij werden rake klappen uitgedeeld. Eerst laat in den avond Is de rust eeniger- mate teruggekeerd. Auto- en motorongelukken Bij Na ar den kwam op den Rijksweg een man, die op een open vrachtauto zat, op den weg te vallen. De bestuurder, die niets had gemerkt, reed door. De man was bewusteloos en is op medisch advies naar de Majellastichting gebracht, waar een her 8enschudding werd vastgesteld. Volgens ziin papieren is hij de 30-jarige artist D. B. uit Enschedé. Hij was waarschijnlijk van Am sterdam af onopgemerkt meegereden. Te Amsterdam beging een 7-jarigo knaap de ovoorzichtigheid aan een zij kant van een in de Groote Wittenburger- straat rijdende vrachtauto te gaan hangen. Hij moest zich los laten en kwam onder een der wielen terecht, dat hem over 't lichaam ging. In ernstigen toestand is hij naar het Onze Lieve Vrouwengasthuis vervoerd Een 52-jarige in de Haarlemmermeer wo nende motorrijder is op de N.Z. Voorburg wal bij het Spui aangereden door 'n Citax. De man kwam te vallen, waarbij hij een been brak en een hoofdwonde opliep. Hij is naar het Binnengasthuis vervoerd Volgens ooggetuigen draagt de chauffeur van de Citax door onvoorzichtig rijden schuld aan het ongeval Honderdjarigen Te D i n t eo o r d is de 100-jarige weduwe Vijfhoek—Ouack Donderdagmorgen dood op haar bed gevonden. Vorig jaar October heeft ze onder groote belangstelling haar 100ste verjaardag gevierd. Ze is tot haar Iaatsteu dag normaal geweest en men heeft niets bij zonders aan haar gemerkt. Te Kortgene viert de oudste inwoon ster van Noord-Beveland, me). Janna Klein haar honderdsten verjaardag \an jongsaf heeft Janna een werkzaam leven gehad. Janna is nooit gehuwd geweest. Ze woon de tot haar 04ste jaar geheel alleen in «en huisje. Daar verzorgde ze haar duifje, haar geraniums, en haar op het dorp bekende muskusplantjes. Reeds toen was ze büna blind Later moest ze door familie worden op genomen. De oude vrouw is stokdoof en ligt hoewel ze goed gezond is. altijd te bed. Koning Christiaan van Denemarken, die bekend staat om zijn grooten een voud, ivenscht Siefert den winnaar van geluk met zijn overwinning, De Dokter in Huis Het Maartnummer van dit populair-weten- schappelijk tijdschrift voor de Volksgezond heid (uitg. La Rivière en Voorhoeve. Zwol le) bevat o.m. van de hand van arts H van Royen een bijdrage, waarin deze over de werking van verdunningen van 1 op idem zooveel nullen frappante mededeelingen doet Dr M. L. van dei Stempel schrijft ovtr de inrichting van toevlurhten of schuil plaatsen tegen luchtaanvallen De redacteur dr J. Voorhoeve zet zijn artikelen over hart- en vaatziekten voort. Verder ta| van leerzame stukjes en, niet te vergeten, de Medische brievenbus, welker raadgevingen waarlijk niet alleen bestemd zijn voor hen die de vragen stelden

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2