jflmwt Cciiisrijr (Courant Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken Daqelijks verschijnend HET EENIGE PLAN CORSETS ELASTIEKE KOUSEN SIMONIS EBERTO-schoenen BOUWWERKEN GRATIS TOT 1 APRIL abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd Is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Lossv nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5736 ZATERDAG 21 MAART 1936 15e Jaargang Stobtrtentirpriptn: Van I tot 5 regels1.17% Elke regel meer0.22'/» Ingezonden Mededeellngen van 1—5 regels 230 EJke regel meerCL45 Voor bel bevragen aan 't bureau x wordt berekend 0.10 ORDENING DOOR GOD GEWILD „Neemt ter ooren en hoort mijn stem, merkt op en hoort mijn rede! Ploegt de ploeger den geheelen dag om te zaaien? Opent en egt hij zijn land den geheelen dag? Is het niet alzoo? wanneer hü het bovenste van hetzelve effen gemaakt heeft, dan strooit hij wikken en spreidt komijn, of hij werpt er van de beste tarwe in, of uitgelezen gerst, of spelt, elk aan zijn plaats. En zijn God onderricht hem van de wijze, Hü leert hem. Want men dorscht de wikken niet met de dorschwagen, en men laat het wagenrad niet rondom over het komijn gaan; maar de wikken slaat men uit met een staf, en het komijn met een 6tok- n Het broodkoren moet verbryzeld worden, maar hij dorscht het niet ge- duriglijk dorschende; noch hij breekt het met het wiel zijns wagens, noch hij verbrijzelt het met zijn paarden. Zulks komt ook voort van den Heere der heirscharen. Hij is wonderlijk van raad, Hij is groot van daad." Wat moet de dichter van deze melo dische zang, welke ruischt als een gol vend korenveld, toch dicht bij het land volk gestaan hebben, om in zoo beeld rijke taal de grootheid van Gods daden en de wijsheid van zijn beleid te ver tolken. Hier ter plaatse gaan wij niet exe- geeren, of het mocht zijn, dat wij aan de ontroerende exegese herinneren, welke een ongeloovig schrijver gaf. In het tweede deel van Schapers mooie levensboek dat, met oordeel des onderscheids gelezen veel goeds kan stichten vertelt de ongeloovige schrijver van een dame, die een probaat middel aan de hand deed om de kinde ren voor „de dwaasheid van het Chris telijk geloof" te bewaren. Men late, zoo luidde het advies, het kind van de ge boorte af, opgroeien tusschen boomen en bloemen. Wanneer het dan de gang der dingen ziet, hoe alles zich geleide lijk door de natuurkracht ontwikkelt, dan zal het nimmer op de idee komen, dat er een God is, die alles leidt en draagt. Klinkklare onzin, schampert Schaper dan. Laat anders die wijze dame mij dan maar eens duidelijk maken, hoe het komt, dat juist op het platteland, waar men zoo dicht bij de natuur leeft, de Bijbel nog het meest in eere is. De boer lacht om die praatjes over de natuurkracht, want, waar komt die vandaan? De terechtwijzing is even duidelijk als raak. 't Is alleen maar jammer, dat de schrijver niet met Jesaja antwoordt: Zulks komt ook van den Heere, die groot en wonderlijk is in zijn doen. De uitlegkunde kan hier rusten; we behoeven zelfs de gang van het zoo levendig en kleurrijk geteekende land- bouwproces niet vers voor vers na te gaan om tot de conclusie te komen: Ziehier nu het ware, het eenige plan voor de arbeid; het eenige plan, dat nimmer faalt, omdat het in de schep pingsordinantiën Gods rust, die alles schoon maakt op zijn tijd- De groote vermaning van dit voor schrift, dat God zelf aan den landbou wer gaf, is dit: alles.op zijn tijd, alles op zijn plaats, alles naar zijn aard. Ploegen en eggen, zoolang het noodig is; het passende zaad strooien op de geëigende akker; en alles naar de wijze, welke het Goddelijk onderricht hem leert en voorschrijft. Dan vertrouwend wachten op de oogst, en soort na soort bearbeiden gelijk ieders aard dat vergt uitkloppen met een stok of dorschen met de vlegel en straks het broodkoren niet ruw en lomp plat laten trappen, maar verbrijzelen tusschen de molen- steenen, opdat het dienen kan tot men- schelijk voedsel. Waarlijk, de Heere der heirscharen moet wel wonderlijk van raad en groot van daad zijn, als Hij zoo den land bouwer onderwijst en hem een plan voor de arbeid leert, waarnaar hij zich met vertrouwen richten kan. Meer dan één conclusie dringt zich als van zelf op. Een bevriend blad stelde ons dezer dagen de vraag of het niet wat onvoor zichtig was om te spreken van Chris telijke patroonsorganisatie als „eisch van Gods Woord". Men moet, zoo luid de het advies, niet al te gauw van alles een beginsel maken. Deze waarschuwing is zeker niet overbodig. Er is in dit opzicht in onze kringen vaak gezondigd en dat gaf later moeilijkheden. Als het b.v. over bepaalde, welomschreven politieke pun ten gaat, dan zij men hoogst voorzich tig met beginseleischen. Doch, wij zouden willen vragen, wat we met onze beginselen zullen doen, wanneer ze geen leiding en steun geven als we ons organiseeren in bonden en vereenigingen? Men verlieze niet uit het oog, dat Jesaja uitsluitend spreekt over handen arbeid en dan betoogt en herhaalt; Zijn God onderwijst hem. Zoodra we ons echter organiseeren treedt het geestelijk element op de voorgrond en zouden we het dan zon der de onderwijzing Gods kunnen stel len? Het beginsel staat vast. Indien we in alles de eere Gods als hoogste doel moeten kiezen, dan zal dat ook in ons organisatie-leven tot uiting dienen te komen en dan is organisatie onder eigen banier eisch van Gods Woord; al valt daarbij rekening te houden met onderscheiden aard en omstandigheden. Want, dat is de tweede conclusie, welke we voor ditmaal wenschen te trekken: alles zal naar zijn aard moe ten geschieden. Met andere woorden: er behoort ordening te zijn. Dr. Bavinck zegt ergens: Het is den redelijk-denkenden mensch onwaardig om zonder plan, in 't wilde weg zijn arbeid te verrichten. God leert hem anders. Planmatig, geordend, met over leg dient de arbeid te geschieden. Neen, als er over ordening gesproken wordt, dan mogen de Christenen niet in het achterste gelid staan; zij behoo- ren voorop te gaan, want zij bezitten het eenig ware plan voor de arbeid. Alleen maar, wat voor den akkerman als van zelf spreekt, moet in het orga nisatie-leven vaak met groote inspan ning nagespeurd en door moeizame studie tot klaarheid gebracht worden. Deze waarheid dringt tot milde be oordeeling van elkander en onafgebro ken biddend onderzoek bij het licht der Schrift. Met - het verdwijnen van de sneeuw verschijnen de lentebloemen in de berg weiden bij Graubunden in Zwitserland DUITSCHLAND ZAL NIET BUIGEN „Wat er ook moge ge beur ent wij zullen niets prijsgeven van onzen eisch inzake gelijke rechten" Tn Hamburg heeft Rijkskanse» lier Hitier gisteravond een ver kiezingsrede gehouden, waarin hij inzake de Londensche besprekin gen o.m. verklaarde: „Wat er ook gebeuren moge, wij zullen niets van onzen eisch inzake gelijke rechten prijsgeven. Ik wil samenwerken aan de Europeesche ordening in Europa, maar er is geen ordening in Euro pa, zonder gelijke rechten. Ik beklaag de staatslieden, die meenen, dat een samenwerking voor een nieuwe orde moet wor den begonnen met nieuwe ver nederingen. Duitschland zal niet buigen voor het geweld. Dat zal het op 29 Maart a.s. bewijzen. Wij willen een herziening van den geest van Versailles en een einde maken aan de oorlogspsy chose. Indien men ons niet wil begrij pen, zal Duitschland alleen blij ven staan: Dit, mijn besluit, is onwrikbaar. Ik handhaaf mijn edelmoedig aanbod. De wereld heeft echter geen recht, om van schending van verdragen te spreken". BUIKBANDEN BREUKBANDEN SPECIALITEIT ANNO 1846 3 RIVIERVISMARKT DEN HAAC CEEN FILIALEN MILITAIRE LUCHTVAART De lult ter xee der 2e kL J. H. Oeerllng^-ls geplaatst bU het vliegkamp „do Kooy". C.A.O. Bouwbedrijf i Modernen verwerpen voorstellen I De afd Den Haag van den Alg. Ned. Bouw- arbei iersbond heeft Donderdag een druk be- zochte ledenvergadering gehouden in ver band met de nieuw af te sluiten landelijke collectieve arbeidsovereenkomst voor het I bouwbedrijf. Na langdurige onderhandelin- gen heeft een door werkgevers en werkne mers ingestelde commissie een compromis be reikt. Het bondsbestuur adviseert de voor stellen van werkgevers aan te nemen. In de vergadering van gisteravond bleek echter geen meerderheid voor deze voorstellen aanwezig. Het over wegend argument tegen de voorstellen is de loonsverlaging, welke wordt voor gesteld n.l. om het uurloon voor ge schoolden terug te brengen van 67 op 64 cent en dat van geoefenden van 62 op 59 cent. Sinds 1931 is reeds 16 cent op het uurloon gekort en de vergade ring was van meening, dat thans de grens bereikt is. CHR. ROND VAN SCHOENMAKERS PATROONS EN -WINKELIERS De Bondsdag van den Chr. Bond van Schoenmakerspatroons en -winkeliers wordt Woensdag 24 Juni gehouden. Van bovengenoemden Bond is dezer da gen te Stadskanaal (Gr.) een af dealing opgericht. DE NIEUWE CONSUMPTIEMELK-REGELLING AFWIJKEND VAN DE VORIGE Het contract aan den boer niet aan de boerderij Met ingang van 1 April a.s. vangt een nieuwe regeling aan wat aangaat de levering van consumptiemelk. Voortaan wordt het contract toege kend aan den veehouder en niet meerals voorheen aan het bedrijf. Zij die thans bij de N. Z. C. ingeschreven staan als „consumptie-melkers" kunnen ook voor he1- volgend seizoen voor een bepaalde taxe een contract afsluiten. Deze taxe mag niet hooger zijn dan die in 1935-'36. Alleen als door bijzondere omstandigheden de ge leverde hoeveelheid melk in het vorig melk- seizoen lager was dan toegestaan had kun nen worden volgens de geldende bepalingen mag voor het volgend seizoen meer gecon tracteerd worden, doch niet meer dan voor het voorgaand seizoen toelaatbaar ware ge weest. In overleg met de N. Z. C. kan de veehou der zijn leveringsrecht geheel o'f gedeeltelijk aan een ander over dragen. Nieuwe bedrijven kunnen alleen In de taxe-levering ingeschakeld worden als de melk van de rechthebbenden volledig is geplaatst. Nieuwelingen kunnen geen grootere taxe krijgen dan van 6 L. per koe en per dag. Zij die voor het eerst een boerderij pachten krijgen dus niet dadelijk een contract, ook al zou voor heen voor deze boerderij een taxe-con- traot gegolden hebben: de contracten kranen ineens aan de veehouder en niet aan de boerderij. Het scheuren van grasland heeft geen invloed op de grootte van de taxe. Voorzoover in voorgaande jaren con sumptiemelk werd geleverd op z.g. 3- liter-contracten, zijn ook voor het komende jaar dergelijke contracten toe gelaten. In afwijking evenwel met het te dien aanzien bepaalde in artikel 1 van het Regeeringscontract, zal niet al- leen de kooper van melk op een derge lijk contract gedurende de periode 1 April tot 1 November 1936 het recht mis sen op levering door verkooper van alle gewonnen melk, doch zal bovendien het leveren van meer dan één melkmaal per dag in genoemd tijdvak verboden zijn, tenzij de Centrale van dit verbod ont heffing heeft verleend. Overdracht van taxe-recht als eerder bedoeld is ten aan zien van 3-liter-contracten slechts mo gelijk voor volledige 3-liter-taxe, daar taxen van minder dan 3 liter niet zijn toegelaten. Wat de «vlnt ariavering aangaat is bepaald, dat gedurende de periode 13 Sept. 1936 tot 13 Febr. 1937 door de melkleveran- ciers op Rageeringscontract niet meer dan 90 pet. van de goedgekeurde taxe als taxe- meik geleverd zal mogen worden. Bedrijven die ondanks het werk derMelk- controle Stations niet de hoogst noodige verbeteringen aanbrachten zullen ui tge- sloten worden van het recht consumptie- melk te leveren. Dit is het geval met hen. die v.an 1 April tot 31 Dec. 1935 minder dan 30 pet eerste klas melk leverden en met hen wier stallen een lager cijfer dan 2 be haalden bij de laatste inspectie. Voor- waarde lijke goedkeuring volgt als iemand minder dan 30 pet. eerste klas melk had. doch voor de stal een 4 verkreeg. Voor 1 Juli moet dan meer dan 30 net. eerste klas melk geleverd worden. Aan het eind van het contractjaar kan aan veehouders 't praedicaat „erkend consumptiemelker" toegekend worden, als uit ingekomen rapporten blijkt, dat alles buitengewoon goed in orde is. Deze komen later het eerst voor een contract in aanmerking en voor hen geldt niet de beperking in de winter maanden. Bedrijfspremies zullen weer toege kend worden, doch thans zullen de zomer- beoordeelingen mede een rol spelen. Voor 3-litercontracten wordt geen premie toege kend en „wintermelkers" kunnen slechts een halve premie bekomen. Bakkersmelk blijft berekend op in dustriebasis, doch mag alleen geleverd wor den door melkvergunninghouclers A. en al leen met goedkeuring van de Centrale. De z.g. contingent houders worden gesplitst in hen die vroeger regelmatig con sumptiemelk leverden eu in hen die alleen bij eventueel tekort dit aanvulden. De laat ste contingenten worden met 20 pet ver minderd. Verder zal alleen verlaging plaats vinden voor zoover melk geleverd werd voor bak kerij doeleinden. Gestreefd zal worden naar eon zooveel mogelijke con stante zomer- en w'interklein- handelprijs. Eventueel groote afw ij kingen in de zuivelwaar- de zullen genivelleerd wor den dooreen rekeni ng-c ourant stelsel Daarom zal de prijs van de over- melk van week tot week worden vastgesteld naar de te berekenen zui- velwaarde. De overmelkprijs zal in April. Mei en Juni y2 cent en in de overige maan den cent beneden deze zuivelwaarde lig gen, zoodat het gemiddeld verschil met regeeringscontractprijs voor le kwaliteit zal bedragen 1% en 1 x/2 cent. Alleen als door georganiseerd overleg iets anders is overeengekomen en dit overleg erkend is door de Centrale, mag van de^e, prijs afgeweken worden. Melkkoopors, die nalatig bleven met betalen zullen geen contract kun nen krijgen. Ook kan het loopend contract worden ingetrokken bij slechte betaling. Oude schulden moeten per se vóór 1 Mei a.s. betaald zijn. m«| KuKfianleog «cn >ponirubb«i O' tork <nak«c Vtmowdigd ,otge«» geneel mouw* geoctrooieerde w Firma WED. J. P. van BOMMEL Octrooi no 20075). MOERGESTEL Lente in' de natuur en welke heerlijkc dagen hebbenwe deze week genad stemt alle menschen prettig en opgewekt. Ons Zon dagsblad van deze week, dat op Lentedag 1936 verschijnt, staat dan ook wat lectuur en illustra ties betreft, voor een groot deel in het teeken van de Lente. Maar behalve dat geeft het een groote verscheidenheid interes sante lectuur. J o hanna Breevoort maakt een vergelijking tusschen twee pas verschenen boeken over Keuterboertjes. P.- van Duy ven dijk ver volgt zijn reeks Zielkundige en Opvoedkundige Brieven. Marianne M. C o lij n geeft een fijngevoeld schetsje over ,Met Offer". G. K. A. Nonhebei zegt in een Theepraatje zeer beharti- en sam enzwering tegen N apoleon herinnert aan den zoo spannenden tijd na de mis lukte Russische veldtocht. Verder de gewone rubrieken: Meditatie, Gedichten, Binnen- en Buitenlandsch Overzicht, Vervolgverhalen voor volwasse nen, kinderen en kleuters, Korte Verhalen, Schaakrubriek, Kruis woordraadsel, Kinderkrant met bijvoegsel voor de kleuters, tal rijke fraaie illustraties enz. enz. Geen wonder, dat Zaterdags avonds alle handen gretig grijpen naar Zondagsblad EEN STRAFMAATREGEL Vermindering op de uitkeering B. en W. van Rijswijk hadden, zooals men weet, indertijd werkloozen willen plaatsen bij de aanleg van het vliegveld „Ypenburg" De gemeenteraad van Rijswijk besloot voor die tewerkstelling geen credieten te verlee- nen, zoo dat B. en W. genoodzaakt waren die maatregel in te trekken. De minister van Sociale Zaken beeft nu aan het gemeentebestuur van Rijswijk ge schreven, dat hij met leedwezen van het be sluit van de raad heeft kennis genomen, omdat hierdoor voor ongeveer 30 gesteunde werkloozen de mogelijkheid om een half jaar lang te werken, is weggenomen. Dat standpunt kunnen wij ons indenken, zonder den Minister geheel bij te vallen. Im mers, de Prot Chr. raadsleden maakten be zwaar, omdat het hier een plan geldt, dat de Zondagsontheiliging zal bevorderen en in 't algemeen is het niet gewenscht parti culier werk- en dan nog wel voor een sport-vliegveld in werkverschaffing uit te voeren. Wie de lusten wenscht, moet ook de lasten willen. Doch dit alles daargelaten, zijn we toch wel geschrokken van de strafmaatregel, welke de Minister trof. Immers, thans deelt de „Vooruit" mee: Op grond van de raadsbeslissing heeft de Minister thans bepaald, dat over de maanden Maart tot en met Augustus van dit jaar op het bedrag aan uitkeeringen voor de gesteunden te Rijswijk een ver mindering van 12yz pet moet worden toegepast, waarin dan ook geen subsidie zal worden toegekend. Het percentage van 12y2 komt ongeveer overeen met het aan tal arbeiders, dat in die maanden steun zou hebben ontvangen. Aldus: de gesteunden zullen moeten boeten voor de „fout", welke de gemeenteraad maakte. Welk kwaad hebben deze menschen dan bedreven? Hebben ze werk geweigerd? Hebben ze looneischen gesteld? Voorshands kunnen wij noch de billijk heid, noch de rechtmatigheid van deze steun verlaging inzien. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit DRIE bladen en het ZONDAGSBLAD Hitier heeft te Hamburg verklaard* dat Duitschland voor geweld van de zijde der Locarno-moqendheden niet zal buigen en niets van zijn rechten zal prijs geven. In Londen, Parijs en Brussel zijn in parlementen verklaringen inzake het Lo» camo-conflict afgelegd. Te Dreumel heeft een ernstige brand gewoed, waarbij tal van woningen in de asch zijn gelegd. De statistiek over de Inkomens en ver» mogens in de groote steden laat zien, dat Amsterdam en Rotterdam zwaar door de crisis zijn getroffen. Be nieuwe regeling voor de consumptie» melk die met 4 April in werking tie'dt, wijkt op sommige punten belangrijk van de vorige af. Een artikel over de verbetering van di winning van melk die voor de consumptie bestemd is. Te TJtrecht is heden de jaarvergadering gehouden van de Bond van Besturen van. Chr. Mulo-scholen. Jaarvergadering van de Prov. Zuid-Hol- landsche Bond van de Geref. Vereen, voot Drankbestrijding. De Eerste Kamer heeft de begrootingeit van Landbouio en Vlsscherij en van het Zuiderzeefonds aangenomen. Daarna is m*.ii begonnen met de Begrooting van Defensie^ Wat de crisisheffing op de koffie heeft 14 beteekenen. te Amsterdam. N.V. AANN. MIJ. J. P. v. EESTEREN ROTTERDAM De Nat Christen Onder-Officieren Vereo- niging hoopt haar algenneene vergadering te houden op 27 Mei a.s. Inbrekers op heeterdaad betrapt Gevecht met een bedrijfsleider In de Matzefabriek van de firma A. J. de Haan en Zn. te Amsterdam, aan da Valkenburgerstraat is tegen het middernach lelijk uur de bedrijfsleider der firma slaags geweest met twee inbrekers, die hij, toen hij een controleronde door het fabrieksge bouw deed, op het kantoor op heeterdaad betrapte, terwijl zij bezig waren met het forceeren van de brandkast Toen zij zich ontdekt zagen wierp een van hen zich on* middellijk op den bedrijfsleider, doch deze. die een man van flink postuur is, wist zijn aanvaller de baas te blijven en zou hem zeker vastgehouden hebben als de andera inbreker ziin makker niet te hulp was tre komen. Beiden wisten te ontvluch- ten, achtervolgd door den bedrijfs leider en eenige burgers, die op da vluchtenden attent waren gemaakt. Van het tweetal wist er één te ontkomen; de ander was een buis binnengevlucht, vermoedelijk' bewoond door kennissen, en daar werd hij aangehouden en naar het bureau J. D. Meyerplein overgebracht De aangehoudene i9 een ongeveer 30-jarige man, die zeer ongunstig bekend staat In het kanfoor is een aantal inbrekers- werktuigen in beslag genomen. Later is de tweede verdachte gearresteerd, waarschijn lijk de man met wien de bedrijfsleider slaags is geweest Wie zich heden op ons blad abonneert ontvangt de tot 1 APRIL a.s. ver schijnende nummers gratis. Aanbrengers van nieuwe lezers voor minstens één jaar, kunnen recht doen gelden op de fraaie zilveren theelepel Voor eiken abonné een exemplaar. Abonné's op te geven aan W DE ADMINISTRATIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1