IHeuiur |Criïl5(lj* (tToumnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken GRATIS TOT 1 APRIL Slbonnemcntaprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 7'/» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkriigbaat Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (ia 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 girtjertmtitprtptn: Van 1 tot 5 regels 1.17"/» Elke regel meer 022'It Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 230 EJke regel meer 0l45 Voor bet bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 No. 5735 VRIJDAG 20 MAART 1936 15e Jaarganr KOSTPRIJS EN LOONPEIL Soms kan het verhelderend werken om gegevens, welke van verschillende zijden komen, met elkaar te vergelijken. De roode pers, welke aanvankelijk zonder vreugde (maar dat gevoelen is algemeen) met de voorgenomen Reisbelasting kon meegaan, sloeg later óm en acht, gezien en gehoord de aangevoerde bezwaren, het wetsontwerp vrijwel onaannemelijk. Dat kan niemand haar kwalijk nemen. Er schuilt in de Reisbelasting niets prin cipieels, en wanneer de bezwaren ernstiger rijn dan de voordeelen, is afwijzing plicht Maar, één der argumenten is, dat de rijkaard de dure hotels langs onze zeekust kan betalen en dat de kleine man het goedkoope België kiest. Ook-dat is in 't algemeen juist. De s ken verschillen, doch iemand, die om roepsredenen elke week een paar dager België vertoeft, verzekerde ons, dat hij op elk Belgisch station even goede koffie koopt voor vijf cent als te Rozendaal voor twin tig cent; ongerekend de fooi van (zeer royaal) een halve stuiver aan de Zuidkant en (heel gewoon) een heele stuiver aan de Noordkant van de grens. De oorzaak daarvan? Die zit misschien voor een deel in de accijns op koffie en suiker en crisistoeslag op de melk (belang hebbenden kunnen dat wel eens nagaan); maar een zeer belangrijke factor is in elk geval de lage levensstandaard bij onze Zui derburen Het prijsverschil mag dus zeker niet ten volle aan de hotelhouders geweten worden. Wie het goedkoope België prefereert, accep teert daarmee ook de lage loonen etc., welke daar gelden. Het gaat er feitelijk net mee als met devaluatie, waarvoor ook als argument geldt, dat wij niet met het buitenland kun nen concurreeren, als de kostprijs onzer producten niet daalt. Wanneer devaluatie die daling nu stimuleeren zal, dan ligt daarin opgesloten, dat men ook waarde vermindering van het loon accepteert Want dit zal in overeenstemming moeten ge bracht worden met de ioonen elders. Waarschijnlijk nemen velen te weinig notitie van deze consekwentie. Zij zullen goed doen na to denken over de beschou wingen, welke Dr. Oortwijn Botjes in de Economisch-Statistische Berichten gewijd heeft aan het loonpeil in de West-Europee- pche landen. De statisticus kwam, al vergelijkend, tot de conclusie, dat Nederland op dit oogen- blik in heel Europa het hoogste loonpeil heeft, in goud gerekend. Dit blijkt uit.de volgende vergelijkingscijfers: Londen 57, Kopenhagen 56, Stockholm 49, Berlijn 56, Parijs 57, Brussel (reeds vóór de devaluatie) 41 en Amsterdam 73. Het loon te Amsterdam Is 28 pCt. hooger 'dan het loon te Londen. Dit is te frappan ter, daar het loon in Nederland vóór de oor log geregeld lager was dan dat in Engeland. Nu was het cijfer voor het Amstcrdamsche loonpeil in 1930 nog 85; het is dus sinds dien met 12 punten of met 16 pCt gedaald, wat echter niet veel is vergeleken met Lon den, dat sinds 1930 van 100 op 57 terug kwam (in goud gerekend). Wie de concurrentie-mogelijkheid dus al leen door loondruk wil vergrooten, is er nog lang niet Maar dat gaat heel moeilijk; en vandaar, dat steeds meer economen devalu atie aanprijzen; dat is een prachtige camou flage-methode. Het feit, dat door allerlei crisismaatrege len de koopkracht der Nedertandsche loo nen sedert 1929 in ons land meer daalde dan elders en waarvan we volledigheids halve melding maken, verzwakt het boven Btaande betoog niet in het minst Er volgt alleen uit, dat de verhouding vroeger nóg gunstiger was. Kostprijs en loonpeil houden nauw ver band met elkaar. SAMENVOEGING VAN ZES GEMEENTEN? Wenschelijkheid in de Rijnstreek zou gebleken zijn Belangrijke besparing mogelijk Reeds jaren geleden heeft men het plan gehad om 6 kleine gemeenten in de Rijnstreek. n.L Barwoutswaarder, Waarder, Rietveld. Hekendorp, Pape- kop en Lange Ruige Weide, tot één ge meente te vereenigen. Dit plan is toen niet doorgegaan, omdat de betrokken gemeentebesturen niet wilden mede werken. Naar de „TeL" verneemt, heeft wethouder J. de Vlieg van Barwoutswaarder zich thans met een schrijven tot den Minister van Binnenlandsche Zaken gewend met hot verzoek de mogelijkheid van samenvoeging nog eens onder het oog te willen zien. Het resultaat daarvan zou geweest zijn, dat Ged. Staten van Zuid-Holland zich tot B. en W. der betrokken gemeenten hebben gewend met het verzoek hierover advies uit te brengen. Volgens de laatste opgave, zoo deelde wethouder de Vlieg mede, bedraagt het lenaantal der betrokken gemeenten in totaal 4257. Deze zijn over een zeer uitge strekt gebied verspreid en worden op het oogenblik geregeerd door 2 burgemeesters en 42 raadsleden, waarvan 12 wethouders. Voorts zijn er 2 secretarissen, 4 ontvangers en 6 veldwachters. Hierop ware een belangrijke bezuiniging te verkrijgen. Daar de burgemeester Barwoutswaarder, Rietveld en Waarder den pensioengerechtigden leeftijd bijna heeft bereikt, zou ontslag van een der functiona rissen vermeden kunnen worden. Het aantal secretarissen zou, aldus d«> wethouder, kunnen worden gehalveerd, de vier ontvangers tot één worden terugge bracht, van de zes veldwachters zou men er ook eenigen kunnen missen en het aau tal raadsleden zou van 42 tot 11 dalen, het geen een aanmerkelijke besparing op het presentiegeld zou beteekenen. Voor de samenvoeging pleit ongetwijfeld ook het feit, dat het administratieve beheer over één gemeente zeker heel wat eenvou diger zou zijn dan thans. Nochtans is er bij de betrokken gemeen tebesturen niet veel sympathie voor het plan. Hetmeerendeel der bevolking-ech ter is voor de samenvoeging, omdat men begrijpt, dat dit allen ten goede komt Het Telex-Telegraafnet gaat werken Opening op 6 April a.s. in tegen woordigheid van Minister de Wilde Het telex-telegraafnet van het Alg. Ned. Persbureau „A.N.P.", Stichting van de Vereen. „De Ned. Dagbladpers", bij welk net 76 Nederlandsche dag- en nieuwsbladen zijn aangesloten, zal op Maandag 6 April a.s. des middags te half vijf in tegenwoordigheid van den Minister van Binnenlandsche Zaken, Mr. J. A. de Wilde en van den Direc teur-Generaal der P.T.T.. Ir. M. H. Darnme, vergezeld van eenige zijner voornaamste medewerkers in bedrijf worden gesteld. Minister Mr. J. A. de Wilde, heeft zich bereid verklaard via het nieuwe telex- telegraafnet een eerste mededeeling aan de Nederlandsche bladen te richten. Bij de in dienststelling van het net, welke met eenige plechtigheid zal geschie den, zullen tegenwoordig zijn het bestuur de Vereen. „De Ned. Dagbladpers" en de Raad van Beheer van het A.N.P. VOORSTELLEN OP MONETAIR GEBIED Rede van Prof. Dr. W. C. Mees in druk verschenen Bij H. Veenman en Zonen te Wageningen is in druk verschenen de rede, uitgesproken ter gelegenheid van den 18den verjaardag der handelshoogeschool te Rotterdam op 9 Maart jl. door Dr. W. C. Mees R.A.zn. Hierin bespreekt hij eenige merkwaardige, weten schappelijke nog weinig besproken voorstel len op monetair UITKEERINGEN AAN TARWETELERS Restant 1934 nog niet geheel uitgekeerd Gistermorgen, onder stralend voorjaarsweer, defileerde het 3e Half Regiment Huzaren te Den Haag voor de Koninklijke Familie op het Alexanderveld, Koningin en Prinses liaan vol bewondering de troepen gads In aansluiting aan de vorige berichten terzake kan thans worden medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt, binnenkort een crisisheffing op alle koffiesoorten op basis van 12 cents per k.g. ongebrand in te voe ren. Verwacht kan worden, dat deze heffii .binnen een paar weken zal ingaan. Tot deze .rithetaafri1 1934 gelever in tverkingtreding blijft de invoer beperkt lot het strikt noodzakelijke. Navordering zal niet worden toegepast. De contingentee. ring zaJ spoedig na de in werkingtreding der heffing, weer worden opgeheven. Crisisheffing op koffie De contlngenteering zal spoedig worden opgeheven Enkele dagen geleden heeft het Tweede Kamerlid Ver voorn vragen aan Minister Deckers gesteld betreffende de uitbetaling van het restant van de aan de tarwetelers in een aantal provincies alsnog toekomende uitkeering wegens geleverde tarweoogst 1934. Hierop heeft Minister Deckers thans geant-, woord, dat in de provincies Gelderland, Utrecht en Overijssel een restant van de uit keering v( tarwe nog niet is uitbetaald. Ook in de andere provincies Is het restant nog niet geheel uitgekeerd. Aangezien <Je rekening over het betreffende oogstjaar npg niet kan worden afgesloten, is bij alle Ge westelijke Tarwe-Organisaties een klein be-J drag in reserve gehouden. Wegens de liquidatie van de Vereenigingen Gewestelijke Tarwe-Organisaties, als gevolg van de omzetting in Stichtingen (Crisisorga nisaties), is het niet mogelijk overboekingen te doen geschieden en dient gewacht-te -wor den tot de Vereenigingen Gewestelijke Tar we-Organisaties geheel zijn geliquideerd. Dit zal het geval zijn wanneer de vereffening van alle vorderingen en schulden heeft plaats gehad en de afrekeningen door den Crisis- Accountantsdienst zijn gecontroleerd en goed gekeurd. In Gelderland is in zoover een van de andere gewesten afwijkende regeling getrof fen, dat daar door de algemeene vergadering van de Gewestelijke Tarwe-Organisatie was besloten, de nog resteerende uitkeering tege lijk met de liquidatie te doen plaats hebben. Daar deze liquidatie evenwel langer op zich liet waohten dan verwacht werd. is besloten een voorloop ige uitkeering van het restee rende gedeelte te doen plaats vinden, zooals in andere provincies. Deze uitkeering is grootendeels geschied. Het is onjuist, dat de in de hierbedoelde provincies geleverde tarwe moet voldoen aan monsters van in Zeeland geleverde tarwe. De monsters worden getrokken uit in het betreffende gewest gegroeide, tarwe en voor de bloemwaarde vergeleken met de monsters uit de andere gewesten. De standaardmon sters zijn gelijkwaardig. In het systeem van cïassificeeren is nimmer eenige wijziging ge bracht. De Minister is vanmeening, dat wij ziging achterwege kan blijven. De ambulance in Abessinië Dr. van Schelven toch gewond? De berichten uit Abessynië over een aan val die zou hebben plaats gehad op de Ne derlandsche ambulance, blijven vaag en verward. Thans meldt een eengiszins ver minkt telegram uit Addis Abeba dat Dr van Schelven bij een der jongste luehtaan vallen boven Kworam toch gewond zou zijn evenals 3 'leden van de Britsche ambulance. De Britsche ambulance, die met een onderdeel van de Nederlandsche ambu lance in dit gebied samenwerkte, hield zich bezig met'de verzórging van Abes- sijnen, die aan gasaanvallen hadden blqot gestaan. Door vijandelijke vliegtuigen is in deze buur een vliegtuig van het Ethiopische Roode Kruis tot daling gedwongen. Toen de dokters zich naar het vliegtuig spoedden, om de bemanning hulp te verleenen, werden zij door de vijande lijke machines aangevallen, die met mitrailleurs op hen vuurden. Men zal goed doen niet al te vee' waarde te hechten aan dit bericht Het telegram van Dr. Winckel men zie ons blad van gister lijkt ons het meest betrouwbaar Er is geen reden tot ongerustheid. Al schijni wel vast te staan, dat er iets aan de hand is geweest. We dienen echter de rapporten van Dr. Winckel af te wachten Het zal nog wel een paar weken aanloopen voor deze binnenkomen. Inkrimping van het binnenlandsche luchtverkeer Op de lijnen Amsterdam—Groningen, AmsterdamTwenthe en Amsterd am—Eindho v en Omtrent de plannen van de K.L.M. tot inkrimping van het binnenlandsche lucht vaartverkeer. waarover de Minister van Waterstaat gister in de Eerste Kanier sprak, vernemen wij nader, dat deze In krimping neerkomt op een verkorting van het aantal maanden, tijdens welke in het zomerseizoen de luchtlijnen Amsterdam— Groningen, AmsterdamTwenthe en Am sterdam—Eindhoven worden geëxploiteerd. In plaats van vier maanden zal namelijk slechts gedurende drie maanden nl. In het z.g.n. hoogseizoen worden gevlogen op de lijn naar Groningen, terwijl omtrent de beide andere genoemde lijnen de onder handelingen, om deze gedurende drie maan den in exploitatie te hébben, nog gaande zijn. BURGEMEESTER DE GOEY -f Te Udenhout is in den ouderdom van jaar plotseling overleden de heer M. G. de Goey, sinds 1932 burgemeester van deze gemeente. Voordien was de heer de Goey burgemeester van Baardwijk. KOLONEL W. v. d. VLERK Benoemd tot Commandant van de Burgerwacht te Rotterdam Met ingang van 1 Mei is gep. kolonel tit van het Ned.-Ind. leger W. vanderVlerk, onder-commandant van de burgerwacht, be noemd tot commandant van de burgerwacht te Rotterdam. Kolonel van der Vlerk volgt mee generaal-majoor Veltman op, aan wien tegen dien datum als commandant eer vol ontslag is verleend. NOTARIAAT Aan 1L Kluwer is ontslag verleend uit zijn jtrekk 5 van notaris to Amsterdam. Dreigend conflict in de textielindustrie afgewend De Rijksbemiddelaar Prof. Jos. Jitta heeft Donderdagavond voor de tweede maaJ ver gaderd met de partijen, betrokken bij het dreigend arbeidsconflict bij Ankersmit's ka toen fabrieken te Deventer Na de eerste con ferentie had hij voorgesteld het door de werknemers gestelde ultimatum een weck op te schorten waarin de arbeiders hadden toegestemd. Aan het einde van de tweede confe rentie heeft de Rijksbemiddelaar geconsta teerd: 1. De directie is bereid toe te zeggen, dat de reeds aangekondigde tariefswijzigingen in de weverij, drukkerij en de overige atdee Iingen. waar tot nu toe nog geen verlaging is ingevoerd worden teruggenomen, wan neer er een staking uitbreekt. 2. De directie is den eersten tijd niet van plan nieuwe loonsverlagingen in te voeren, tenzij de omstandigheden zich ingrijpend wijzigen. 3. De directie zegt toe. dat zij zorg zal dragen, dat de getrouwde mannen in de spinnen] zulke garens.ontvangen, dat de loonsverlaging niet boven 5 pCt. komt T.a v. ongehuwde mannen zal zij trachten hetzelf de resultaat te bereiken. In de Donderdagavond onder leiding van de besturén van St Lamhertus. Unltas en de Eendracht gehouden persnneelvergadering kwam tot uiting, dat de consessies feitelijk niet voldoende worden geacht. In de gege ven omstandieheden werd echter besloten met het bpreikte resultaat genoegen te ne men en het ultimatum in te trekken. De contract-actie in de bouwbedrijven In zake de contract-actie voor het bouw en schildersbedrijf deelt men van werkne- merszijde het volgende mede* Maandag 23 dezer komt de Bondsraad van den Ned Chr. Bouwarheidersbond te Utrecht bijeen ter bespreking van het advies van het centraal bestuur. Het centraal bestuur adviseert met het oog op den ernstigen be- drijfstoestand en den moreolen plicht om het collectief contract niet in de moeilijkheden van .dezen tijd te gronde te laten gaan. tot aanvaarding van de overeengekomen voor stellen. In de ledenvergaderingen van de afdeelin gen Den Haag en Scheveningen is dit ad vies door de meerderheid der leden aan- Dievenbende in Twente gesnapt Groot aantal inbraken en diefstallen opgehelderd Door een rijksveldwachter werd te Buurse gemeente Haaksbergen, een viertal personen aangehouden, die op hun rij wie len goederen vervoerden, welke afkomstig bleken te zijn van een inbraak in een land huisje. Twee van hen wisten te ontkomen. doch de beide anderen, de 28-jarige S. ui' Enschedé en diens 20-jarige vrouw slaagden niet in te ontvluchten. De anderen wer- _-.i in den loop van den avond te Enschedé gearresteerd. Het bleken te zijn een 19-jan- ge broer van den man en een 13-jarig broer- tje van de vrouw. De vier aangehoudenen zijn schuldig aan een groot aantal inbraken in Enschedé en omgeving gepleegd. Tot nu toe hebben zij toegegeven aan drie en twintig inbraken era diefstallen schuldig te zijn. Tal van ont vreemde artikelen zijn in beslag genomen. Het onderzoek van de politie duurt nog INBRAKEN IN HET GOOI Het aantal inbraken in het Gooi en in het bijzonder te Laren en Blaricum neemt schrikbarend toe. De inbrekers hebben het speciaal gemunt op tijdelijk onbewoonde villa's. Thans is weer ingebrokenv in een lia te Blaricum en in een villa te Laren. Te Blaricum was uitgekozen een villa aan het Bierwegpaadje, waar toegang ver schaft werd door het indrukken van een voordeurruitje. De inbraak werd ontieiit tóen de bewoonsters thuiskwamen. Een geld'kstje met een vrij bedangrijk bedrag aan geld en een gouden horloge w -r.ien o.m. medegenomen. Van de daders ont breekt elk spoor. Te Laren v. erd een bezoek gebracht aan de villa van de dames S. aan den Legras- eg, die de villa slechts eenige uren veria ter. hadden. Ook hier verschafte men zich toegang door het stukslaan van een ruitje. Geld werd niet gevonden, waarom een gramafoon werd meegenomen. EEN VUIL INDIVIDU Reeds eenigen tijd houdt zich in de omge ving van Nootdorp-Delfgauw Zoetermeer een individu op. dat vrouwen tracht aan te ran den Onlangs nog probeerde de onverlaat 's avonds mej S. aan te randen, die op weg naar Delfgauw was. Op haar hulpgeroep nam de aanrander te vlucht. EEN NACHTELIJK AUTO-DRAMA Twee jongemannen in de modder gestikt Men meldt ons uit Gel drop (N.Br.): In den afgeloopen nacht te half één heeft alhier op den Mierloschen weg een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Op genoemden weg naderde uit de richting Helmond een vier persoons-sportwagen, be stuurd door den heer Meyer, terwijl naast hem was gezeten de heer De Meester. Achter in de auto bevonden zich de heeren J. Hegge, en H. Verberne. Alle vier heeren waren afkomstig uit Eindhoven. De auto, welke met zeer groote snelheid reed, botste door nog onbekende oorzaak tegen de beton nen Dommelbrug op den Mierloschen weg, waarbij het linker achterwiel van den wagen werd afgeslagen en een dertigtal meters verder terechtkwam. De wagen sloeg hier door over den kop en kwam in een langs den weg loopenden sloot terecht. In de buurt wonende personen, die den slag hadden gehoord, snelden te hulp en wisten na veel moeite de heeren Meyer en De Meester van onder den wagen vandaan te halen. De achterin zittende personen kon men niet bereiken. De hulp van politie en brandweer werd ingeroepen. Na een half uur gelukte het de brandweer de wagen te lichten. Het bleek toen echter, dat de heeren J. Hegge en H. Verberne, bei den ongeveer twintig jaar oud, reeds waren overleden. Waarschijnlijk zijn zij in de modder gestikt. De lijken werden overgebracht naar het St. Annaziekenhuis te Geldrop. Ook de beide geredden, die slechts lichte verwondingen hadden bekomen werden naar genoemd zie kenhuis vervoerd. Ernstige autobotsing Alle inzittenden gewond Op den Spaarnwouderweg, nabij den Hoofdweg te Haarlemmermeer .s een personenauto, bestuurd door den heer H. v. Pr. uit 's-Hertogenbosch en waarin nog gezeten waren zijn vrouw en de héér C. V. en echtgenoote pit Haarlemmermeer,, plo'seling aangereden door een uit de rich ting Schiphol komende vrachtauto, bestuurd door den heer S.. die, terwijl hij links pas seerde, veel te gauw weder naar rechts reea Het gevolg was, dat door het rechterachter- wiel van zijn wagen het linkervoorwiel van de personenauto gegrepen werd en deze auto een zoodanige schok kreeg, dat hij iu de wegsloot terecht kwam. Alle inzittenden bleken door glasscherven gewond te zijn Twee dames werden op advies van Dr. K. naar een ziekenhuis vervoerd; de heeren werden ter plaatse verbonden. De vrachtauto-bestuurder was doorgere den. De politie stelde echter direct een uit gebreid onderzoek in en slaagde er in er achter te komen wie de eigenaar van de auto was en door wien deze op het tijdstip van het ongeluk werd bestuurd. De auto's werden in beslag genomen. Inbraak in kerken Te Westerhaar en te Vriezen- veen 'Ov.) is ingebroken in de kamers der Ned. Herv. Kerk. In eerstgenoemde plaats wefd een offer- bus en in Vr. twee bussen ontvreemd. De politie heeft van den vermoedelijken dader een signalement, hoewel dit nog niet tot aanhouding heeft geleid, Toen de koster van de R.K. kerk aan de Rapenburgschestraat te Lichtenvoor de in de kerk kwam, ontdekte hij dat in brekers aan het werk waren geweest. Een onderzoek werd ingesteld. Hieruit is ko men vast te staan, dat de dief of dieven zich vermoedelijk in de kerk hebben laten insluiten. De daders hebben met behulp van een trap, welke zij van achter het al taar wegnamen een glas-in-lood raam, dat op twee A tweeen-een-halve M. boven den vloer gelegen is, ingedrukt. De dieven hebben een offerblok, dat achter in het kerkgebouw aan den muur was geschroefd, medegenomen. Vermoede lijk hield dit blok niet meer dan circa 30 h vijftig cent in. Tevens is een altaarkleed medegenomen. De helft h'ervan heeft men later teruggevonden in den aan de kerk grenzenden tuin van het St. Jozefgesticht. Via dezen tuin wisten de dipven onopge merkt de straat weer te bereiken. In den tuin zijn door de politie voetsporen gevon den. DOODELIJKE VAL Te Bobeldljk onder Berkhout (NH.) is de arbeider G Bakker uit een boom ge vallen en op den brharden rijweg terecht gekomen. De man ,ls met een ernstige sche delbreuk opgenomen en is spoedig daarna aan de gevolgen overleden. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaal uit DRIE bladen Nadere berichten over de Nederland sche ambulance in Abessynië. Dr. Van Schelven zou toch gewond zijn. Binnenkort zal een crisisheffing op koffie worden ingevoerd van 12 cent per K.G. ongebrand. De Jaarbeurs te Utrecht is gister gesloten. De Eerste Kamer heeft de begrootlngen van het Verkeersfonds. het Staaisvisschers- havenbedrijf te IJmuiden en de Staatsmijnen, aangenomen Een bezoek aan het Gooische Werkkamp. Met algemeene stemmen heeft de Volken* bondsraad Duitschland aan verdragschertA ding schuldig verklaard. Tusschen de vier overgebleven Locarno* mogendheden i, een accoord gesloten, (lat reeds door Londen en Parijs bekrachtigd w, Abessinië heeft te Genève geprotesteerd tegen het vernielen van een Roode Kruis vliegtuig. De overstroomingen in de oostelijke slateit van N.-Amerika houden aan; ook Washing ton wordt thans bedreigd. Gesperde premies ztjn geweest i het knoeien geeft thans gauw d Vaarwel en keere nimmer De kampioen neemt hans dt w.Kr Rüdt FISK! Do beste band UIT OOST INDIE De tocht van den Gouverneur-Generaal FORT-DE-COCK. 20 Maart (Aneta). De Gouverneur-Generaal arriveerde 16 Maart te Fort-de-Cock; hij werd opgewacht door tal- looze hoofden in adat-costuum en door schoolkinderen, die vlaggen meevoerden. Alom bestond geweldige belangstelling. Ten huize van den assistent-resident werd Z.R. door een commissie van ontvangst verwel komd. Des avonds had een drukbezochte receptie plaats. Op den 17den maakte het gezeL-chap een tocht naar het Manindjau-meer; hij te rugkomst daarvan te Fort-de-Cock had een indrukwekkende huldebetuiging plaats door de volkshoofden van de gehcele Padangsche Bovenlanden. Vervolgens bracht het gezel schap een bezoek aan het Gem. Dierenpark en aan de Weefschool. Des avonds brachten schoolkinderen een serenade. Op den ISen bracht Z E. een bezoek aan het. Gouverne- memts-veetokstation te Padang. PADANG SIDF.MPOEAN. 20 Mrt (Aneta). De Gouverneur-Generaal, zijn gezelschap en gevolg arriveerden gisteren te 12 uur aan de grens van de residenties Sumatra's West kust en Tapanoeli. Z. E. werd aan de grens verwelkomd door den Resident van Tapa noeli. Te circa 1 uur kwam het gezelschap aan de pasangrahan te Hoeta Nooan aa-ru waar Z. E. volgens adat werd ontvangen- Des middags werd audiëntie verleend aan de Inlandse.he hoofden en landsdienaren. Da Gouverneur-Generaal en zijn gevolg over- nachlten in de de pasangrahan, waarvoor deze speciaal was ingericht en van electrisch lioht was voorzien. SCHOOLNIEUWS UNIVERSITEIT VAN LEIDEN an Zee: mej. O. u-óouwer. Nljmesen. Wie zich heden op ons blad abonneert, ontvangt de tot 1 APRIL a.s. ver schijnende nummers gratis. Aanbrengers van nieuwe lezers voor minstens één jaar, kunnen recht doen gelden op de iraaie zilveren theelepel Voor eiken abonné een exemplaar. Abonné's op te geven aan W DE ADMINISTRATIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1