Jlifttuir Crihsrljr (Hmtmiti Meestgevend, goedkoopst Christelijk Dagllad Tot 1 April a.s. gratis voor nieuwe lezers WOENSDAG 18 MAART 1936 TWEEDE BLAD PAG 6 STADSNIEUWS Afvaardiging naar buitenlandsche universiteiten In de bladen van de Arbeiderspers is bet bericht, dat de Engelsche universiteiten de uitnoodigrng voor de herdenking van bet 550-jarig bestaan der Universiteit Heidei- bf rg hebben afgeslagen, gevolgd door de mededeeling, dat ook de Leidsche Univeii- toit geen vertegenwoordigers zendt „met de xii tvlucht, dat men alleen op eeuwfeesten en aiiet op halve eeuwfeesten ingaat". Ter voorkoming van misverstand acht "net bestuur van den Leidschen Senaat het ge- wenscht uitdrukkelijk vast te stellen, lat hier van een uitvlucht geen sprake is. Reeds sedert vele jaren worden aan de Leidsche Universiteit de gedragslijn gevolgd zich in het buitenland alleen te doen vertegenwoor digen bij heele eeuwfeesten en in overeen stemming daarmede heeft deze universiteit, toen zij zelve haar 300-jarig bestaan her dacht, de buitenlandsche universiteiten uii- genoodigd, doch bij het 350-jarig bestaan zich tot de Nederlandscho instellingen van hooger onderwijs beperkt. Aan een „uit- vlucht*" mag bij de Leidsche Universiteit na tuurlijk in geenen deele worden gedacht. Yereeniging van Christelijke onderwijzers Zaterdag 28 Maart 's avonds om 7 uur, hoopt de afdeeling Leiden van de „Yereeni ging van Chr. Onderwijzers pn Onderwijze ressen" in het Nutsgebouw een vergadering to houden, Ds. van Nes is een deskundige op dit ge- Woords voor de Zending onder de .loden van de Gereformeerde Kerken in Neder land zal dan D. V. een lezing met lichtbeel den geven over: „Het Joodsche leven van de wieg tot het graf'. Ds' van Nes is een deskundige op dit ge bied. We venvachten, dat velen van deze gelegenheid willen profiteeren. Gasten zijn welkom. Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg-Mij. Conferentie met de vakorganisaties Gistermiddag had ten hoofdkantore van "de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maat schappij de 3-maandelijksche conferentie met de vertegenwoordigers van de drie vakorganisaties, waarin het personeel is georganiseerd, plaats. De directeur gaf in de eerste plaats eenige inlichtingen omtrent de geldelijke uitkom sten van het bedrijf en deed mededeeling aangaande de waarschijnlijke vooruitzich ten betreffende de bedrijfsuitkomsten ge durende het jaar 1936. Behandeld werden vervolgens verschei dene onderwerpen van min of meer bijzon dere en persoonlijke aard. Uitvoerige inlichtingen gaf de directeur omtrent de voorgenomen reorganisatie ten opzichte van het personeel, belast met rijdienst, welke een noodzakelijk gevolg is van <de tegenwoordige bedrijfsomstandig heden; over deze maatregel werd uitvoerig yan gedachten gewisseld. Om gelijke reden, sis hiervoren bedoeld, verklaarde de direc teur zich genoodzaakt, gedurende de as. zomermaanden een gedeelte der vrije Zon dagen in te trekken onder gehoudenheid. die in het najaar te vergoeden door het geven van een andere vrije dag. Tenslotte werd den vakorganisaties de gelegenheid verschaft, haar zienswijzen weer te geven omtrent een eventueele ver andering in de wijze van aftreding van de bestuursleden van het Onderling Ondersteu ningsfonds en hun al of niet herbenoem baarheid. Eenstemmig verklaarden de ■vakorganisaties, dat zij de voorkeur gaven aan handha\ing van de bestaande toestand in deze. Ned. Vereen, van Huisvrouwen Demonstratie-dagen in het Nntsgebouw De afdeeling Leiden van de Ned. Vereen. Voor Huisvrouwen organiseert vandaag en morgen in het Nutsgebouw demonstratie- dagen. Verschillende Leidsche firma's zijn uitgenoodigd om met hun artikelen een stand in te richten en aan de Leidsche huisvrouwen te toonen de deugdelijkheid van hun waren en allerlei nieuwe snufjes, die de taak van de huisvrouw kunnen ver lichten of die voor haar nut en voordeel kunnen afwerpen. Er is op de expositie dan ook zeer veel te zien en tc leeren. Vooral ook de stand van het Instituut voor ver- licting bij de huishouding zal de aandacht trekken. Wij kunnen een bezoek aan het Nutsgebouw hartelijk aanbevelen. De demonstratiedagen werden hedenmor gen geopend door de presidente van de af deeling Leiden der Ned. Vereeniging voor huisvrouwen. Mevr. A. v. Gilse-Geldermal- sen, die de aanwezigen en speciaal de eere- presi ;dente, Mevr. v. d. Sande Bakhuyzen- Gericke, welkom heette. Spr. wees er op dat Leiden een stad is die gemakkelijk voor de bewoners der buitengemeenten bereikbaar is, maar ook een stad die men gemakkelijk verlaat om elders inkoopen te doen. Van daar deze reclame van Leidsche firma's, waarmede de Leidsche huisvrouwen ver maand en opgewekt worden hun inkoopen in de eigen stad te doen. Spr. dankte spe ciaal ook het Instituut voor voorlichting bij de huishouding voor zijn aanwezigheid en sprak den wensch uit dat de tijd niet ver meer zou zijn, dat alleen door dit Instituut goedgekeurde artikelen gekocht zullen wor den. Daarna werden de verschillende inte ressante stands bezichtigd. Ivantteekeningen bij het Raadsverslag Over de raadszitting van Maandag vallen niet veel opmerkingen ie maken. De mede- deelingen van den Voorzitter inzake het uit stel van tic groentendistrihutie en de in trekking van' het nieuwe gastarief spreken voor zich zelf. Het laatste is min of meer een fiasco geworden, want hoezeer ook de vraag: Zijt gij de 20 al gepasseerd in onze stad populair geworden is, de toepassing van het gastarief zelf stuitte op zooveel he zwaren, dat dc directie dor Stedelijke Licht fabrieken in arrenmoede maar besloten heeft een nieuw tariefsysteem te ontwerpen. Wat de groentendistrihutie betreft, B. en W. heb ben te kennen gegeven, dat zij het voorals nog onmogelijk achten de kleinhandelaren bij deze distributie in te schakelen. Een uiteenzetting is daarbij niet gegeven, zoo dat wij wat betreft de motieven die B. en W. tot dit standpunt hebben geleid, in het duister tasten. De groentendistributie is in middels „paar een voor de te nemen proef gunstiger tijdstip" verschoven. Het laatste woord zal over deze zaak nog wel met ee- zegd zijn. Het eerste debat punt was het voorstel van B. en W. om het crediet van f 1000, dat indertijd beschikbaar is gesteld voor het in orde brengen van het veemarkt ter rein van de groote vee- en zuiveltentoon- stelling met f 1300 te verhoogen en verder het bedrag van f 3000, waarmede de ge meente zich garant gesteld had. voor deze tentoonstelling uit te keeren. Dit laatste lokte uit den aard der zaak geen verzet, maar tegen de voorgestelde crediet-verlioo- ging kwum vooral de lieer Wilbrink in het geweer. Hij verweet dc commissie weinig verantwoordelijkheidsbesef en meende dat liet suppletoir crediet niet te verdedigen was, omdat indertijd reeds de f 3000 garan tie werd voorgesteld als een geldsom die alleen in het uiterste geval zou worden aan gesproken. Als dit uiterste geval zich had voorgedaan, fiat, dan waren de f 3000 voor de gemeente verloren, maar daarmee moest het dan ook ophouden. Tegenover den heer Wilbrink kreeg de tentoonstellingscommis sie een pleitbezorger in den persoon van den heer Goslinga, die in herinnering riep de uitzonderlijk slechte weersomstandighe den waaronder de tentoonstelling plaat9 vond (met stormschade en regen zonder eind) en die voorts wees op het feit dat het gemeentebestuur niet geheel onschuldig is geweest aan de totstandkoming van de tentoonstelling en op liet belang daarvan voor het welwezen van onze stad, zoodat al met al de goede trouw tegenover de com missie voorschreef, dat de gemeente een grooter deel van een eventueele schade droeg dan zij zich aanvankelijk had voor genomen. De commissie blijft toch nog met een strop van f 900 zitten. Een zeer groote meerderheid bleek het standpunt van den heer Goslinga te deelen, zoodat de commis sie haar suppletoir crediet heeft ontvangen. Het voorstel inzake de aanschaffing van nieuw materiaal voor de brandweer was gesneden koek en daarover is dan ook wei nig gezegd. Meer stof werd opgeworpen door het voorstel van B. en W. om aan de Kroon te verzoeken het salaris van den commissa ris van politie in verband met liet onder brengen van fie brandweer bij de politie, met f 500 te verhoogen. Hiertegen kantte zich in de eerste plaats de heer Van Eek met zijn trawanten, 'die een dergelijke 6ala risverhooging in een tijd, waarin zelfs ook de lagere salarissen telkens aan kortingen worden onderworpen, niet verantwoord acht te. Nu is een dergelijke redeneering zeer aan trekkelijk, maar zij is in dit geval toch wel erg simplistisch. Het feit ligt er toe, dat de commissaris van politie, door de samenvoe ging van politie en brandweer, commandant geworden is van deze poli tie-brand weer en dat heeft zijn taak op niet geringe wijze verzwaard. Dat dit geen phrase is heeft de burgemeester duidelijk aangetoond. De vraag is nu: mag de gemeente op belang rijke wijze uitbreiding geven aan het werk van een bepaalden fuctionaris, zonder daar tegenover een bepaalde geldelijke vergoe ding te stellen, zonder i.e. pogingen in het werk te stellen daaraan een bepaalde gelde iijke vergoeding te verbinden. Want dit is eigenlijk de zaak. De Raad bepaalt niet het salaris van den commissaris, noch stelt zijn instructie vast Den commissaris wor den door hoogere instanties werkzaamheden opgedragen, waarvan de Raad niet afweet. Ook die werkzaamheden namen hand over hand toe, naar de burgemeester mededeel de, en nu daar nog bij kwamen de extra werkzaamheden, in verband met het com man do van de brandweer, aldus was de redeneering, die aan het voorstel van B. en NV. ten grondslag lag, is er alle aanleiding aan de Kroon te verzoeken of Zij geen ter men aanwezig acht 't salaris te verhoogen, temeer daar dit salaris, in vergelijking met andere gemeenten niet aan den hoogen bant is. Men zou zich een geval kunnen indenken waarin een functionaris voor een belangrijke verzwaring van zijn taak bedankte en dat zeker deed als er niets tegenover stond. Wij willen verder geen oordeel over deze kwes tie uitspreken, maar meenden haar wel aldus zuiver te moeten stellen. Merkwaar dig was dan ook wel, dat enkele raads leden ruiterlijk erkenden dat het betoog van den Voorzitter hen tot andere gedach ten had gebracht. Dergelijke bekeeringen ko men in de vroedschap slechts sporadisch voor. Er waren echter niet genoeg bekeer lingen om het voorstel van B. en W. te zien aangenomen. Het werd met de kleinst mo gelijke meerderheid (1716) verworpen. 's Avonds: de rechtsregelen voor het onder wijzend personeel, waarin de Raad, die wee-r zeer breedsprakig was, halverwege bleef steken. Tevreden zijn is gelukkig zijn. Wilt U volkomen tevreden zijn over Uwen schoonmaak, vergeet dan niet OSALON stijfsel ook voor Uwe gordijnen ie gebruiken. I. M. Bijzonder Vrijwillige Landstorm De plaatselijke leider van den B. V. L. ver zoekt ons mede te deelen, d/it de schiet oefeningen, welke des Woensdag ,n de Morschpoort Kazerne worden gehouden, tot nadere mededeeling vanaf heden zijn ge staakt. Grieksche sculpturen in het rijksmuseum van oudheden Lezing van dr J. H. Holwerda Het stuk Jer klassieke afdeeling van het Museum, waarover spr. gistoravond handel de, is de Pan-figuur, die deel uitmaakt van het legaat Papenbroek en een der weinige stukken van eenige beteekenis in deze af- dcoling vormt Aan de hand van een aantal lichtheiden liet spr. zien hoe zich dc Griek sche sculptuur als ideaalkunst ontwikkelde. Het waren vooral Polvkleitos en Lysippus, repectievelijk in het midden der vijfde en liet latere gedeelte der vierde eeuw levende, die grooten invloed ook op latere, minder belangrijko meesters uitoefenden. Dien in vloed vindon wij ook terug in de Leidsche Pan-figuur, die het werk is van zulk een minder belangrijken meester Het is typisch dat deze Panfiguur in verschillende, vrijwel identieke exemplaren over de wereld ver spreid is en waaryan enkele opschriften dragen, die in verband zijn gebracht met kunstenaarsnamen uit een speciale kunst school, welke omstreeks 100 vopr Chr. op 't eiland Paros heeft gebloeid. Do leden van deze school werkten blijkbaar oc|; voor de versiering van de groote Romeinsche land huizen; twee exemplaren van de Leidsche Pan-figuur werden in de ruïnen van zulke landhuizen weergevonden. Het waren spe ciaal jongelingsfiguren, die deze Parischo kunstenaars vervaardigden en het waren dan ook hoofdzakelijk zulke figuren, welke in het begin van deze eeuw bij het eiland Anticythera werden gevonden. Een neemt aan, dat deze stukken met een massa an dere beelden, van brons, maar vooral ook van marmer, den inhoud hebben gevormd van een aldaar vergaan transportschip. De daarbij ook gevonden stukken grof aarde werk, klaarblijkelijk liet gebruiksgoed van de schippers, dat naar zijn vorm te dateeren is in de eerste eeuw voor Cfir., rechtvaardigt het vermoeden, dat men hier te doen heeft met een transport van 't eiland Paros naar Italië, hoewel hierover nog andere theorieën bestaan. Spr. besloot zijn lezing met het noemen van den kunstenaar Cossutius Cer- do aan wien hij meende de vervaardiging van de Leidsche Pan-figuur te mogen toe schrijven, Poiitie-Voetbal Gisteren speelde te Bloemendaal voor de competitie van den Ned. Politie-Sportbond Bloemendaal tegen Leiden. Leiden, die dezen wedstrijd moest winnen om nog kans te maken om de degredatio te ontgaan, zette alles op alles. De rust ging in met o—O. Na de rust werkten alle Leide- naars dat het een lust was en toen midvoor Junink een pracht goal maakte kwam er nog meer moed in de gelederen. Het bleef echter bij deze eene goal. De stand is nu: Hoofdklasse: gesp, gew. gel. verl. v. t. pntj! Rotterdam I S 7 1 2011 14 Den Haag 15 4 1 14— 6 9 Haarlem 1 7 1 2 4 822 4 Leiden 5 113 813 3 Utrecht 3 1 2 714 2 Bloemendaal 6 1 5 713 2 BURGERLIJKE STAND BEVALLEN": Otto z v H C Vermü cn a I Bedgen G Vissers—v d Burgh d G Paauw Hogewonl.ig t, jo OVERLEDEN: L C Bosv d Poel, vr., 43 jr UIT DEN OMTREK ALKEMADE LOONBIJ SLAG-REGELING In verband met een te verwachten wijzi ging in dc loonbijslag-regeling wordt >1e ge legenheid tot het indienen van aanvragen, welke oorspronkelijk was bepaald op Woensdag 18 Maart, tot nader bericht ver schoven. ALPHEN a.d. RIJN Interessante en leerzame lezing. Dinsdagavond was de bovenzaal van ho tel „Centraal" geheel gevuld met belangstel lenden voor de Voordrachtavond van de afd. Alphen a. d. Rijn E.H.B.Ö. Deze belangstel ling was begrijpelijk gezien het onderwerp. Hier werd verteld en toegelicht op zeer des kundige wijze, n.L door den heer A. Meije- rink van Haarlem. De heer Allart voorz. van de E.H.B.O. sprak enkele inleidende woorden en hoopte dat de reddingsbrigade in ledental zal voor uitgaan. Nederland, aldus de heer Meijerink is een land met veel water. Zeearmen in het Noorden en Zuiden en rivieren in het Oosten. Duizenden personen komen door verdrinking om het leven. Een onderzoek van 19031910 wees uit dat 1576 vrouwen (meisjes) en 5002 mannen (jongens) ver dronken. Dit is een gemiddelde van 933 per jaar. Nadien is liet zwemmen zeer toege nomen en daarmee de volksgezondheid, en al verdrinken Pr ook goeJe zwemmers, toch is gebleken dat bij toename van zwemmers het aantal personen dat verdronk afnam Van 19201934 was het gemiddelde 675 per jaar, terwijl de bevolking met 2'/& mill, toe nam. Toch is ook 675 een groot getal en hij de toeneming van het snelverkeer neemt het gevaar too. Spr. gaf verschillende statische gegevens. n.l. dat in '34 van de 85 ernstige auto-ongelukken -43 personen verdronken en in '35 van de 108 ongelukken 36.. Door de heeren Van Veen te Haarlem en Sm iet to R'dam werden lichtbeelden vertoond en toe gelicht door den spreker. In Rotterdam heeft de reddings-brigade een kist gemaakt, geslo ten als een auto en daar proeven mee ge nomen. Delft hield oefeningen met e\n nor male auto; Bols ward met auto zonde:' wie len en treeplank. In A'dam liet de comm. van politie 50 keer een auto zonder inzit tenden in het water rijden en het bleek dat nimmer de portieren waren ontzet en de auto nooit op de achterkant in het water lag- Door personen van de Marine zijn in de Fordhaven te Amsterdam proeven genomen omtent de toestand onder water. Daar block dat bij acht meter diepe val de portieren gemakkelijk zijn to openen, als de even wichtstoestand intreedt Deze toestand treedt in als er water in de auto komt en de samengeperste lucht tegen de kap van de auto komt. Dit moet men dus rustig durven afwachten. Ook werden lichtbeelden vertoond van verschillende auto-ongelukken, waarbij werd aangetoond dat kap stuk slaan, meestal kans tot redden ontneemt Dan komt het water binnen en worden de personen ge wond. Voor alles moet men trachten het portier open te maken. Tot slot gaf de lieer Meijerink den vol genden rand: le. Toestand overzien; 2e. stuur omstanders om medische hulp en geestelijke hijstand; 3e laat ladders halen 4e. begeef U te water, als dit niet diep is stap dan op de treeplank; 5e open portier en tracht de personen op den wal te bren gen; 6e als het portier niet open kan, dan eerst kap stuk slaan; 7e. inslaan ruiten is gevaarlijk; 8e. lukt het eerste niet dan een touw aan de auto en met veel menschen trachten deze op te trekken of anders zelf met een lijn om het middel te water gaan om zoo te redden wat mogelijk is- Ook werden voorzorgsmaatregelen aan gegeven n.l.: Bij het plaats nemen in ecu auto overtuige men zich van de wijze van deuropening; 2e. op smalle wegen langs wa ter met dichte ramen rijden; 3e. op zekere afstanden stilstaan en ramen open voor frissche lucht; 4e. zelfbeheersching; 5e scha kel op gevaarlijk wegen het licht in, red ders kunnen dan eventueel de auto zien en zij die in de auto zijn hebben daar voor daar voordeel van 6e overtuig u dus altijd in een auto hoe het licht moet worden in geschakeld. Tot slot bij snelverkeer geen alcohol, want één glas bier heeft nadeelige invloed op den bestuurder. INBRAAK In de afgeloopen nacht is ingebroken in hel kaaspakhuis van de firma Keus. Door het forceeren van het slot is men binnen gekomen Vermist worden eenige kazen, maar de hoeveelheid kon men ons nog niet meedeelen. Vermoedelijk heeft men een bezoek willen brengen aan het kantoor, maar men is hierin niet geslaagd. SPEELTUIN „BLOEMHOF" Door het bestuur van de speeltuin vereen. ^Bloemhof" is de speeltuin gesloten, in ver hand met moeilijkheden aangaande het toe zicht. Het toezicht werd uitgeoefend in werk verschaffing en hiertegen heeft het Rijk bezwaar gemaakt. Gemeente en speeltuinver eeiL kunnn het toezicht niet betalen eu daar om besloot hot bestuur tot sluiting. Dit be sluit wordt naar we vernemen door de leden betreurd. SCHOOL MET DEN BIJBEL HOOFDSTRAAT. Onder leiding van den heer J. P. Bos, werd de jaarvergadering gehouden van de bijz. Chr. Nat School aan de Hooftstraat, hoofd de heer W. J. v. d. Brink. De heer J. v. d. Meent gaf als secr. het jaaroverzicht, waarin met dankbaarheid werd gewaagd van de vele zegeningen. Het financieel over zicht gaf de heer S. Visser, penningmeester. Wegens periodieke aftreding van de heeren J. P. Bos en C. v. Galen werden tot be stuursleden gekozen de heeren A. Bogaard en J. Anker. Tot lid van de Bewaarschool commissie werd in de vacature wijlen den heer Ketel gekozen de heer Van Egmond. Deze door veel leden bijgewoonde jaarver gadering, waarbij mede aanwezig waren de heer A". J. Dekker e»n Ds. J. Hartkamp werd door den heer Dekker gesloten. De aftreden de bestuursleden de heeren Bos en Van Ga len. resp. eerste en tweede voorzitter werd door den heer Dekker hulde gebracht voor hun veel omvattende arbeid in het belang van de school verricht. Inzonderheid de heer Bos heeft in moei lijke dagen het schip gestuurd in veilige haven, waar het gemeerd ligt door weder zijdse!) vertrouwen en vriendschap. Niet het minst voor dit tactvol leiden werd hem als kapitein van het schip dank gebracht COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK Maandag 23 Maart ^al de algem. leden- verg. worden gehouden van de Coöp. Boeren leenbank alhier. Verkiezing van een lid van het bestuur moet plaats vinden in de vaca ture H. G E. Kroft en lid Raad van Toe zicht J H. de Wit. De balans op 31 Dec. 1935 sluit met f 1.029.'756-57 en de balans van de Spaarbank sluit met f91S.9S8.16. Wat betreft de Verlies en Winstrekening het volgende: Lasten: Uitgegeven rente a. spaargelden f28.132.96, b. in loopende reke ning f 1.308.05; bijdrage Centrale Bank f 176.97; salarissen en div. uitg. f 10.618.33; afschrijvingen f 1.651.50; Saldo Winst f 7.744.87. Totaal f 49.632.68. Baten: Ontvangen rente a voorschotten f24.242.44; b. in loopende rekening f 11.181.37; an de Centrale Bank f 1.863.39; d. cou pons f6.027.15. Exploitatie onroerende goe deren f 666.54; koerswinst offecten f 1.035; div. ontvangsten 1716.49. Totaal f49.632.68 MARTH A-STICHTING De Martha Stichting alhier voor onver zorgde kinderen ontving van mevr. B. geb. d. V. te Overveen een gift van f 100Ö. JAARVERG. CHR. AMBTENAARSBOND Onder leiding van den voorzitter den heer A. Noomcn, hield de afd. Alphen a. d. Rijn v. d. Chr. Ambten aars bond in „Concordia" haar jaarvergadering. Na gebruikelijke ope ning sprak de heer Gote vrijgestelde een op wekkend en propagandistisch woord. Uit de jaarverslagen van den secretaris en penningmeester bleek dat het ledenaantal gelijk was gebleven en het afgeloopen jaar voor de afdeeling met een klein batig saldo kon worden gesloten. Bij de gehouden be stuursverkiezing werd in de vacature van den lieer P. Koren tot secretaris gekozen de heer M. H. Rijnsburger. Namens de Chr. Be sturenbond sprak de heer A. Groeneveld, terwijl het geheel op zeer verdienstelijke wijze werd afgewisseld door enkele keurige zangstukjes van Mej. J. v. d. Helm met or gelbegeleiding. Na 't zingen van de avond zang werd de sluiting verricht door den heer Prins. BOSKOOP VEREENIGING VOOR ZIEKENHUISVERPLEGING Bovengenoemde vereen, hield j.l. Vrijdag in hotel „Neuf" haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer G van Veen, opende de vergadering met een inleidend woord. Na lezing en vaststelling der notulen bracht de administrateur verslag uit over den financi- eelen toestand, die gunstig is. Vervolgens kwam aan de orde: toetreding en bespre king van het tusschentarief vaa het streek- verband Rijnland cn Omstreken, dat beoogt om degenen, die financieel niet in staat zijn zich aan te sluiten bij het Operatiefonds, te helpen, met name wanneer de patient we gens plaatsgebrek niet in het Academisch Ziekenhuis kan worden opgenomen. De con tributie bedraagt f 1,per gezin en per jaar. Na breedvoerige bespreking werd tot toe treding besloten. Een circulaire dienaan gaande zal aan de leden worden verstrekt Hierna sloot de voorzitter de vergadering. HILLEGOM VEREENIGING HET HOOGELAND Door R. en W. is aan de Vereeniging „Het Hoogeland" vergunning verleend om op 27 Mei a.s. een collecte te houden. PATRIMONIUM De afdeeling Patrimonium hield Maan dagavond haar gewone vergadering. De voorzitter, de heer Veremee, opende op ge bruikelijke wijze. De notulen werden met een kleine aanvulling vastgesteld. Als ver tegenwoordigers in het comité van actie voor „Jong Holland snakt naar werk" wer den aangewezen de heeren B. Versteegt en L. van Dijk. Opgewekt werd nog tot steun aan de actie voor iiet lectuurfonds. Vervol gens hield de heer H. Korbee een inleiding over het onderwerp: „Persoonlijke on gees telijke vrijheid". Inl. wees er inzonderheid op dat werkelijke vrijheid alleen mogelijk is ddar waar de ordinantiën Gods leiding gevend zijn. Een uitvoerige gedachtenwisse- ling volgde. Maandag 30- Maart zal waarschijnlijk de laatste wintervergadering gehouden wor den. Alsdan zal ingeleid worden het onder werp: „De bediening des Woords en bet sociale leven". Na de rondvraag, die niets van beteekenis opleverde, ging de heer C. v. d.. Wilde voor in dankgebed en sloot de voorzitter; goedbezochte vergadering. KATWIJK AAN ZEE VERKOOPING Ten overstaan van notaris Matthijs zijn gisteren de volgende perceelen bij opbod verkocht, volgens art. 1223 W. v. S. Perceel 1 in bod voor f 2100 L. v. Beelen; perceel 2 in bod voor f 1700 P. Bloot; per ceel 3 in bod voor f 1950 P. Bloot; perceel 4 in bod voor f 2300 L. v. d. Wiel; perceel 5 in bod voor f 2350 T. Eikelenboom; perceel 6 in bod voor f 2075 Halster. Voorts vrijwillig: perceel 7 in bod voor f 425 M. van Duijn; perceel 8 in bod f 710 P. Bloot; perceel 9 in bod voor l 125 J. Parlevliet. VCDR EEN SYMPATHIEK DOEL Door een ernstige brand is gisteren de ge heele onverzekerde inboedel van het gezin van T. v. d. Plas. wonende Lijdweg 5a, alhier verwoest. Niet alleen het meubilair en beddengoed, doch ook alle kledingstuk ken zijn verbrand, zoodat het gezin in bit tere armoede achterblijft Ten einde 3cn ernstigen nood te lenigen, tal deze week een liist langs de huizen circuleeren, waar op ieder de gelegenheid wordt gegeven naar vermogen in te teekenen en voor dit sympa thieke doel een bijdrage te storten. BEDANKT De penningmeester van de Chr. Hlst. kies vereeniging, de heer P. van Rijn, heeft voor deze functie bedankt LEIDSCHENDAM Anti-rev. Prop.-club Gisteravond vergaderde de A, R. Prop.. Club in de Vereenlgingslokaal achter de Geref. Kerk. De vergadering was matig be zocht, vooral door de omstandigheid, dat de RADIO DISTRIBUTIE WOENSDAG 18 MAART Programma 3: 8 Brus3el VI; 9.30 Keulen' 9.30 R. Normaidlë; 11.30 Kalundborg: pl. 12.15 Brussel VI; 14.20 Kali rits R: 17.20 Keuion: pl.: 14.30 Pa- il Fr; 10.20 Motala of div; 21.50 Keulen; Keu). 23.20 Weenen of dl' Programma 4: 8.05 ParUs R; 8.20 Diversen: 9.30 Gram.-muz. GRD; 10.35 Londen li; 13.35 Droitwlch; 14.2) Londen li; 15.10 Droltwirh: 18.20 Diversen: 18.50 Londen "R; 20.U5 Droitwlch 23.15 Londen Reg. DONDERDAG 19 MAART Programma 3: 8 Bru63el VI; 9.30 Keulen; .30 Par(js 'R; 13.05 Brussel VI; 14.20 Kalund borg; 15.20 Keulen; 17.20 Brussel VI; 19.05 Brussel Fr; 19.20 Leipzig; 20.20 Beromunster; 31.40 Weenen of div. Programma 4: 8.05 Partjo R; 8.20 Diversen; 9.50 Parüs R; 10.35 Londen R; 13.35 Droitwlch "4.20 Londen R; 15.20 Droitw; 16.10 London R; 7 05 Droitwlch; 18 20 Diversen; 18.50 Londen R; 19.30 Sportpraa'Je door don heer J G A Janssen (journalist); 20 Londen R; 20.20 Droit wlch; 2l.f>o Londen R; 22.20 Droitwlch; 22.40 Agenda Woensdag 18 Maart. Stadsgehoorzaal S uur. Uitvoering Leeuwkengroep der Neder- landsche padvinders. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 16 tot en met Zondag 22 Maart a.s. waargenomen door do apotheken: G F. Reyst Steenstraat 35. tel et, 136, A. J. Donk. Doezastraat 31. telef. 1S13, en G van Zijp, Wilhelminapark S OegsL geest, telef 274. tuinders tot donker werken en de lust in vergaderen na een lange daktaak niet groot is. Na een inleidend woord van den voorzitter over de gelijkenis van de Torenbouw (Luc. 14 2830) en het Plan van den Arbeid, be antwoordde de heer Den Ouden in den breede de vragen en opmerkingen in (le vorige vergadering gedaan. Vooral do toe lichting op de bijkomendo vragen: inflatie, deflatie en devaluatie bracht verheldering. Een korte bespreking volgde nog. Daarna sluiting. CHR. ORANJE.VER. „JUEIANA" Bovengenoemde vereeniging houdt een le denvergadering op Vrijdag 20 Maart a.s., 's avonds 8 uur, in het Dienstgebouw achter de Ned. Herv. Kerk. Behalvo de jaarverslagen van secretaris en penningmeester komt aan de orle be stuursverkiezing. Aftredend zijn de heeren Schwartz en Van Elswijk; alleen laatstge noemde stelt zich herkiesbaar. HONDERD GULDEN VERDUISTERD Rijks- en gemeentepolitie hebben proces verbaal opgemaakt tegen van R., wonende aan de Tedingerstraat, wegens verduistering van een bedrag van ruim f 100, ten nadeele van de Vr.. wonende aan de Voorburgsche- weg. Van R. heeft bekend het feit te hebben gepleegd. ONEERLIJK INCASSEERDER? Op aanklacht van den fabrikant T., wo nende aan de Leidschekade, is door de l.ijks- en gem.-politie proces-verbaal opgemaakt ".ei gen zekeren B., die voprheen als vertegen woordiger bij T. werkzaam was, op vermoe den van verduistering van pLm. f 200 aan ge- incasseerde gelden. AANTAL KIEZERS Het aantal kiezers voorkomende od de kie zerslijst 1936/37 bedraagt voor Stompwijk 2479 en voor Veur 1704. EERVOL ONTSLAG In verband met de wijziging van de L. O.- wet 1920 bij de wet van den 22 Februari 1936 tot verlaging van de openbare uitgaven voor het onderwijs, stellen B. en W. van Stomp wijk aan den Raad voor om aan den onder wijzer aan de o. L school aan den Westvliet te Stompwijk ongevraagd eervol ontslag te verleenen met ingang van September as. VANDALISME Door het gemeentebestuur van Veur werd indertijd een aanplakbord geplaatst aan het einde van de Damstraat, begin Damlaan. De jeugd heeft echter in deze weinig eerbied voor datgene, wat het gemeentebestuur deed. Alle bescheiden nl„ welke door den gemeen- tebode namens het gemeentebestuur worden aangeplakt, worden er geregeld afgetrokken, terwijl men Zondagmorgen kon constateeren dat alle overblijfselen op het bord in brand hadden gestaan. Weliswaar is voor het hord geen gaas aangebracht, waardoor het af scheuren en het in brand steken der beschei den zou kunnen voorkomen worden, maar waar hier toch werkelijk vernielzucht in het spel is, iijkt het ons niet overbodig, dat liet publiek zelf eens toeziet en zoo noodig do vernielers aanbrengt bij de politie. VERGADERING LTK Vrijdag 20 Maart a.s., des avonds te 7.30 uur houdt de L.T.B.-afdeeling Leidschendam en Omstreken haar jaarvergadering in het Patronaatsgebouw. Dh. M. P. v. d. Weijden, lid der 2e Kamer, zal een lezing houden o\er de beteekenis van het platteland voor da welvaart van Nederland. Op de agenda ko men verder voor: Voorstel bestuur terughe- uiling rentelooze aandeelen en regeling cr.n- tributiebetaling over 1936. Restuursverk:®- zing. Voorstel bestuursuitbreiding en oprich ting propagandaclub jonge boeren en tuin ders. AANRIJDING Zekert 3 P. v. D., wonende te Rijswijk, ho- klaevie zich gietermorgen bij de politie over het feit, dat de bakkersknecht A. H. hem in da Veenestraat met zijn rijwiel had aange reden, waardoor de glasruiten, die hij ver voerde, waren vernield. A. H. weigerde scha- devergoeding te betalen. - - - fifjUiffir ««mm»

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6