VON RIBBENTROP VERTREKT NAAR LONDEN WOENSDAG 18 MAART 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland EEN GENTLEMAN'S AGREEMENT? Een tragedie vol verwarring zou men ïcunnen noemen hetgeen zich deze laatste dagen te Londen afspeelt. Er is geen onder linge eenstemmigheid te verkrijgen, naar het schijnt evenmin tusschen de landen, wier veiligheid door Duitschlands troepen bewegingen geschonden zou zijn, als tus schen hen, die voor deze veiligheid in 1925 te Locarno plechtig hebben beloofd, garant te zullen blijven. Zoowel wat de eventueele bestraffing van den overtreder betreft en de graad van diens schuld, als over wat cr nadien zou moeten gebeuren aan nieuw, op bouwend werk, blijft men steeds min of meer van meening verschillen. Een rede, als die de Russische gedelegeerde Litwinof gisteren heeft gehouden, en waarin hij cp een wijze, die toch waarlijk de perken te buiten ging, tegen het Derde Rijk heeft ge fulmineerd. heeft er bovendien geenszins toe bijgedragen, de stemming op de Lon- densche diplomaten-bijeenkomsten te ver- hoogen. Buiten dit alles om hoeft intusschen de Britsche minister van buitenlandsche zaken onvermoeid met de Duilsche delegatie te Londen en met Berlijn in verbinding ge staan. 'm het besef, dat ten slotte positieve nieuwe dingen, die voor de toekomst van West-Europa van beteekenis kunnen wor den geacht, slechts door samenwerking mef Duitschland tot stand zouden kunnen ge raken. Het ging er alleen maar om. hoe het mogelijk zou zijn, dit land tot zulk een medewerking over te halen, nadat het posi tief had verklaard, er niet aan te kunnen denken zijn Rijnlandbezctting ook maar ten deele veder ongedaan to maken. Het geheele geschil over deze al of niet ^symbolische" ontruiming van het Rijnland werd bovendien verzwaard door de bijko mende omstandigheid, dat zoowel de re geerders te Parijs als te Berlijn momenteel extra hoog te paard zitten, daar komende verkiezingen, ook reeds in normale tijds omstandigheden een gevaarlijke kracht meting, in het onderhavige geval wel zeer in het bijzonder de prestige-vraag aan kracht doen winnen. Flandin en Sarraut nemen deze even hoog op als Hitier. welke laatste nu eenmaal krachtens zijn Führer- schap een soort van beroepsmatige on schendbaarheid en onfeilbaarheid moet trachten te bestendigen, waarin de toover- kracht en tevens de hachelijkheid van zijn positie weerspiegelt Tenslotte is het Eden, die blijkbaar in den strijd der moeningen een goede dosis Britsch flegma bewaard heeft, dan toch gelukt tus schen Londen en Berlijn een brug te slaan, waarlangs Hitier zijn vertrouwensman Von Bibbentrop ter volkenbondsvergadering kan laten trekken. Morgen hoopt hij aldaar acte de présence te kunnen geven, vermoedelijk in dezelfde zitting, waarbij het oordeel over Duitschland als verdrag-schender zal wor den uitgesproken. Welke procedure daarbij Bal worden gevolgd moet nog worden afge wacht, doch naar het zich laat aanzien zal deze veroordeeling niet geschieden, aleer de Duitsche gedelegeerde eveneens tot uiting ral hebben gebracht, hetgeen hij op bet hart heeft. Het door Litwinof gisteren ge sprokene kan hem daartoe een uitstekend j&anknoopingspunt verschaffen. Gelijk men weet, had Frankrijk wel gaar ne gezien, dat het heele geschil van Londen naar Den Haag was verhuisd, op voorwaar de o.a., dat Duitschland zich aan de uit spraak van het Internationale Hof aldaar rou onderwerpen, en dat het reeds bij voor- haat door nieuwe troepenbewegingen aan Frankrijk concessies zou doen. Het moet Hitler intusschen veel meer gewenscht voor komen, de formeele rechtskwestie ver der te laten rusten, nadat daaraan door een Volkenbondsraad-uitspraak definitief een einde zal zijn gemaakt, om vervolgens te kunnen voortschrijden tot een opklaring der internationale verhoudingen, met behulp van Britsche en eventueel Italiaansche be middeling. Hoewel Groot-Brittannië ten opzichte van Bitiers befaamde zeven punten zich geens- y.ins zwart op wit heeft vastgelegd, heeft het reeds meermalen niet ondubbelzinnig blijk ervan gegeven, dat het er zeer veel voor gevoelt, op deze basis binnen afzien- baren tijd tot onderhandelen te komen. Het 6chijnt, dat er momenteel inzooverre om trent deze onderhandelingen tusschen Lon den en Berlijn overeenstemming bestaat, dat Eden als het ware bij gentleman's agreement zich verplicht heeft, het zijne te doen aan de verwezenlijking van deze plannen. Meer mocht Hitier, gezien de positie waarin Groot-Brittannië zichzelf bevindt, momenteel niet verlangen. Blijkbaar is hij voorloopig met deze belofte ook content. Het roode proces te Weenen Een Incident op de tribune De verhooren te Weenen in het proces te gen de .sociaal-democraten, die van hoogver raad worden beschuldigd, hadden een bewo gen verloop on werden onderbroken door een heftig incident op de tribune en door de arrestatie van iemand van het publiek. De beklaagde Felleis had juist bijzonder heden medegedeeld omtrent een sociaal democratische conferentie te Brno, in Tsje- cho-Slowakije, waar een resolutie was aan genomen. waarin werd geëischt, dat in Oos tenrijk de rechten der arbeidersklasse zou den worden hersteld en het socialistische programma zou worden uitgevoerd, dat den socialisten de macht zou moeten verzekeren Hij had hier nog aan toegevoegd, dat naar rijn meaning de socialisten de In Oostenrijk geldende wetten kunnen overtreden, zonder rich aan hoogverraad schuldig te maken en voorts de wettigheid van do aan het bewind Zijnde regeering betwist. Toen hij tot de orde werd geroepen, vond .op de tribune een incident plaats. Plotseling 6tond een vrouw op om met krijschende stem en drukke gebaren een lofrede te hou den op de sociaal-democratie. Zij werd on middellijk vastgegrepen en van de tribune verwijderd, doch niet, dan nadat zij de poli tieagenten had verwond. Zij bleek de vrouw van een der op de zit ting aanwezige journalisten te zijn. De wensch, haar echtgenoot, met wien zij op het oogenbllk in een echtscheidingsproces is gewikkeld, te compromittecren, zóu aan het gebeurde niet vreemd zyn. DE OORLOG IN OOST-AFRIKA DE TOESTAND IS ONGEWIJZIGD De negus zelf troepen-aanvoerder? Volgens hot legcrbericht van maarschalk Badoglio is de toestand aan het Ei itrea-front en aan liet Somalifront ongewijzigd. Uit Dessie wordt volgens Stefani verno- nieu, dar de taak, het verslagen leger van Ras Moeloegheta te reorganiseeren, is op gedragen aan Ras Ebada, den voonnali- gen gouverneur van Dessie. De Negus zou persoonlijk het hevel op zich hebben genomen van eau belangrijk leger, dat zou willen trachten, den Ita- liaarusc.hen opniarsch te stuiten. Intusschen zijn de Italiaansche troepen aan liet noorderfront thans bezig met de vol tooiing van de zuivering van het Tembien- gebied. waarin vrijwel geen vijanden meer worden aangetroffen. De laatste groepen Abessijnen onderwer pen zich spontaan. Zekere hoofden, die in staat zouden zijn geweest te vluchten, heb ben ook verkozen zich te onderwerpen, aan gezien zij de nutteloosheid inzagen van hun pogingen den strijd voort te zetten. Een der belangrijkste onder deze'hoofden is Dedjas Amare Gheressillosi, luitenant van Ras Seyoem, die, toen bij zich onderwierp, ver klaarde, dat iedere tegenstand van Abessi- nlê van nu af ij-del is. Volgens het Italiaan sche persagentschap heeft deze luitenant hieraan nog toegevoegd, dat Ras Scyoem mo reel en phvsiek uitgeput is. Ras Kassa zou gevaar hebben geloopen den Italianen in handen te vallen, doch hij zou er als door een wonder in geslaagd zijn, beschut door de duisternis, te ontkomen. Tot op het laatste oogenblik zou de Ras niet den ernst van zijn nederlaag hebban begrepen. Een monument op den Aladji De zesde groep van het sformbataillon zwartheraden heeft op den top van uen Amba Aladji een marmeren monument op gericht, ter herinnering aan den heldendood van majoor Toselli. den heldhaftiger^ verde diger van den Amba Aladji m 18S5 tegen de Abessijnen, die hem met zijn hebben afgemaakt. Het monument, dat uitgevoerd is doorlioi bataillon „Vcspri", bestaat uit eon buste van Mussolini en een plaquette met opschrift waarin de vreugde van het Italiaansche leger wordt gouit. dat de dood van Toselli thans is gewroken. Aan de onthulling van het monument ging een mis vooraf, die in een carré van zwarthemden gecelebreerd werd. De zwart- hemden juichten daarbij onder het zwaaien hunner dolken voor koning en Duce. Na de onthulling van het gedenkteekon werd een weg ingewijd van 10 K.M. lengte en 6 M- breedte, die in veertien dagen naar den top van don Amba Aladij was aange legd door de zwarthemden. In een vergadering te Kangaroo Valley heeft Hughes, de Australische minister van volksgezondheid, gesproken over het bevol kingsvraagstuk voor de Common wealth. Hij zeide, dat de bevolking tot 1930 met 2 pet per jaar is toegenomen; daarna stokte de immigratie, terwijl het geboortecijfer daalde. Het bevolkingscijfer is daardoor sta- tionnair geworden, hetgeen voor een volk een ongunstig teeken is. Het belang van de binnenlandsche markt maakt toeneming der bevolking tot een vitale noodzakelijkheid. De minister wees er verder op, dat de markt van het Vereenigd Koninkrijk aan be teekenis had verloren, sedert dat land voor ziet in een derde deel van de binnenlandsche behoeften, terwijl vroeger zes zevenden moesten worden ingevoerd. LITWINOF FULMINEERT TEGEN DUITSCHLAND „VERDRAGSBREUK EN SABELGERINKEL" In de Volkenbondsraad tc Londen heeft Litwinof gisteren op de volgende manier tegen Duitschland gefulmineerd: Men kan niet strijden voor de organisatie van de collectieve veiligheid zonder maat regelen tegen het plegen van Inbreuk op de internationale verplichtingen. Dc Volken bond kan niet gehandhaafd worden, wan neer hij den aanvaller er aan went geen rekening te houden met zijn aanbevelingen, vermaningen en waarschuwingen. Wil de Volkenbond Duitschland laten streven naar de hegemonie over de totaliteit van het vasteland van Europa? Litwinof Geen enkel land ter wereld wenscht Duitschland aan te vallen. Diegenen, die liet Duitsche aanbod van een niet-aanvals- pact voor 25 jaar beschouwen als ingegeven door liefde voor den vrede, vergeten, dat het verdrag van Locarno, dat Duitschland beeft verscheurd, precies zoo'n pact vorm de. Ieder land, dat een nonagressiepact met Duitschland zou onderteekenen, zou zich tot bewegingloosheid veroordeelen in het ge val van een aanval van Duitschland op een derde mogendheid. Duitschland schijnt te trachten Europa te verdeelen in twee of meer partijen, ten einde de handen vrij te krijgen tegen andere partijen. Slechts wanneer bet zal hebben getoond, op overtuigende wijze, dat onze twijfel en onze vrees ongegrond zijn, zullen wij den terugkeer van Duitschland naar den Volkenbond kunnen beschouwen als een bijdrage tot de zaak des vredes. De voorstellen van Hitier zijn evenwaar dig aan een campagne tegen de volkeren der staten, die ik vertegenwoordig. Wij hen ben bezwaren tegen de opvatting, dat het, terugtrekken uit den Volkenbond, de bru tale inbreuk op internationale verdragen én bet gerinkel met sabels een staat het voor recht verleenen geheel Europa zijn voor waarden te dicteeren, onder welke hij zal onderhandelen, naar zijn welgevallen te kie zen wie. aan de onderhandelingen moeten deelnemen en zijn eigen accoord-ontwerpen op te leggen. Wij zijn van meening, dat de óprechte aanhangers van den vrede niet miDder het recht hebben dan de schenders van ver dragen hun ontwerpen voor de organisatie van den Europeeschen vrede in te dienen, wij zijn voorstanders van het sicheppen van veiligheid voor alle naties van Europa en tegenstanders van een semi-vrede, die in werkelijkheid oorlog is. Rusland is bereid deel te nemen aan alle maatregelen, die kunnen worden voorge steld aan den Raad door de mogendhe den en die aanvaardbaar zullen zijn voor de andere leden van den Raad. HIJ VERSCHIJNT DONDERDAG IN DEN VOLKENBONDSRAAD Is thans het pad geëlfendP De Duitsche Rijksminister Von Neu- rath heeft gisteravond aan Avenol. den secretaris-generaal van den Volkenbond geseind, dat Von Ribbentrop vanaf Donderdagmorgen de Duitsche regee ring in den Volkenbondsraad zal ver tegenwoordigen bij het onderzoek van de door de Belgische en Fransche regeering opgeworpen kwestie. Hertog Ernst van Saksen-Coburg en Gotha, die verwant is met de Britsche koninklijke familie, zou eveneens naar Londen op weg zijn, belast met een speciale geheime zending door den Duitschen Rijkskanselier. De Duitsche delegatie, die de reis van Berlijn naar I/inden ondernemen zal in twee speciale vliegtuigen, staat onder lei ding van Joachim von Ribbentrop en telt 15 k 20 personen, secretarissen, tol ken, enz. inbegrepen. Het schijnt dat de Rijksregeering, alvo rens er definitief in toe te stemmen zich te Londen te laten vertegenwoordigen, nog nadere inlichtingen heeft verzocht omtrent de zinsnede in het telegram van dcu Vol kenbond, welke luidt: „het behoort niet tot de bevoegdheden van den raad. de Duitsche regeering dc verzekeringen te geven, die zij verlangt", welke zinsnede, zooals men weet, betrekking had op het openen van de door Berlijn verlangde onderhandelingen ov»r de voorstellen van Hitler. Berichten uit Berlijn duidden er op, dat de Duitsclie regeering, na dit antwoord van den V.B -raad, ook tevreden zou zijn met een verklaring vau de Britsche regeering, dat deze. wat haar betreft, zou trachten de kwestie vaD Hitlei-'s vredesvoorstellen in haar geheel te doen bespreken, en de Brit sehe regeering heeft daarop de Duitschp rijksregeering een dergelijke verklaring doen toekomen, welke luidde, dat „de Brit sche regecring al het mogelijke doet en zal blijven doen, om een middel te zoeken, om een vreedzame en bevredigende regeling van alle actueele moeilijkheden tot stand te brengen. Het is de Britsche regeering duidelijk, dat de voorstellen van den Duitschen rijks kanselier, evengoed als de voorstellen, welke door de andere belanghebbende par tijen worden gedaan, te gelegenertijd moe ten worden besproken. De Duitsche regeering zal er zich intus schen rekenschap van dienen te geven, dat het voor de Britsche regeering op dit oogen blik onmogelijk is een meer uitdrukkelijke verklaring aan te gaan". Bij 't afleggen van deze verklaring drong F.den er bij den ambassadeur op aan. dal hij zijn regeering zou adviseeren zoo spoedig mogelijk haar vertegenwoordigers te zendon. Om kwart over vier werd gisteren het officieele antwoord van de Duitsche regee ring op het secretariaat van den Volkenhond ontvangen. Verwacht wordt, dat de Duitschers Don derdagvoormiddag in den Volkenbondsraad hun standpunt zullen uiteen zetten en dat de Volkenbondsleden zich het recht om op de Duitsche zienswijze te antwoorden zuil ?n voorbehouden. Men meent te weten, dat in ieder geval de Roemeensche minister van buitenlandsche zaken, Titoelescoe. zaï ant woorden. In den namiddag is nog een geheime zit ting van den Volkenbondsraad gehouden Besloten werd. dat de Raad terstond de openbare besprekingen zou hervatten en dat hederi opnieuw een openbare zitting zal gehouden worden. De stemming over de Fransche resolutie, waarin de overtreding van Duitschland wordt geconstateerd, zal gehouden worden Donderdagmorgen tijdens oen openbare zitting, waaraan de Duitsche delegatie deelneemt Flandin denkt Donderdagmiddag naar Parijs terug te keerea. E®n Britsch garantie-voorstel? Men meent te weten dat oen voorstel, gistermorgen door Eden aan de l'Yan*irhc en Belgische delegaties te Londen overhan digd, een samenwerking in twee fases in houdt van Groot-Brittannië, mei Frankrijk en België. In het eerste stadium dezer samenwer king tusschen de drie mogendheden zou hof doel zijn, den Internationalen toestand, die door den „coup de force" van Duitschland getroffen is. te herstellen. Wanneer dit resultaat zal zijn verkregen, zou een permanente garantie door Groot Brittannië gegeven worden ten behoeve van de onschendbaarheid van de Rijn-grens. Het desbetreffende accoord zou dan zonder twij fel yoor Duitschland open staan. PILLEN 19 IDEAAL pijnloos laxeermiddel, het welk tevens verstopping GENEEST I Recept van Prot. Dr. med. MUCH. Tsjecho,Slowakije en de internationale toestand Een verklaring van minister Krolta De Tsjechoslowaakschc minister van b tenlandsehe zaken, Dr. Krofta, heeft een rede voor de -commissies der beide kamers verklaringen afgelegd over den bui tenlandscheu toestand, waarbij hij ook te spreken kwam over do bezetting van het Rijnland. Bij de beoordeeling van deze geste van Duitschland sloot spr. zich geheel aan bij de Fransche opvattingen. Wat de houding ,van Tsjecho-Slowa kije zelf betreft zette do minister uit een. dat deze niet alleen bepaald wordt door de trouw aan de verdragsver plichtingen. aan welker geldigheid Tsjecho-Slowakije vasthoudt, maar ook door de trouw jegens de bondgenooten. Wij staan, zoo zeide dr. Krofta, met de regeeringen van Zuid-Slavië en Roe menië in ononderbroken contact Wij zijn voornomens met deze regeeringen overleg te plegen tijdens de zitting van den permanenten raad van de Kleine Entente, waartoe hot misschien in de eerstvolgende dagen zal komen. Aangezien wij, zoo zeide de minister ver der, geen onderteekenaars zijn van het Rijnpact willen en zullen wij in dit ernstige geschil der Westelijke mogendheden met Duitschland geen initiatieven nemen. Wij willen en zullen echter die taken en offers niet uit den weg gaan, die voortvloeien uit ons lidmaatschap van den Volkenbond en uit onze bondgenootschappelijke verdragen. Wat het aanbod betreft tot het sluiten van een niet-aanvalspact tusschen Duitsch land en Tsjecho-Slowakije zette de minister uiteen, dat de Tsjecho-Slowaaksche regee ring alleen zoodanige bilaterale verdragen sloot, die naar den inhoud passen In het kader van de collectieve veiligheid. Goerings verkiezingstournèe Te Dortmund heeft minister-president Goering een verkiezingsrede gehouden, waarin hij o, m. zeide: Moge eindelijk het verstand tot zijn recht komen. Wij willen niet weerloos zijn, omdat wij niet zonder vrede willen zijn, want in de geschiedenis heeft de weerlooze steeds zonder vrede moeten zijn. De Ftihrer heeft tegenover Europa hot grootste gebaar gemaakt, dat een staats man ooit zou kunnen maken: het-aanbod van een -vredp voor den duur van 25 jaar. Over verstandige voorstellen willen wij gaarne op verstandige wijze onderhandelen. Tegenover de bolsjewistische geweld daden deed Goering een beroep op het ver stand der volken. Duitschland wil den vredp en wanneer liet verstand zou over winnen, zal men erkennen, dat de Ftihrer njet zijn stap een groote bijdrage heeft ge leverd voor den tvrede, de welvaart en Het geluk in Europa en in de wereld. „Wij hebben een goed geweten en wij hebben iuist gehandeld", aldus besloot Goe ring. „Indien men ons aan gene zijde van de grens begrijpt, is de weg vrij voor een duurzame overeenstemming." De Britsche luchtvaartbegrooting Bij het indienen van d© luchtvaartbegroo ting in het Lagerhuis heeft Sir Phillip S a s s o o n, de onderstaatssecretaris voor de luchtvaart o. m. verklaard, dat aan het einde van 1936 het aantal eerste klasse vliegtuigen verdubbeld zal zijn. De regee ring is zeer tevreden over het nieuwe model toestellen, zooals de nieuwe eendek- kers, die een gemiddelde snelheid hebben van ruim 300 mijl per uur, terwijl een an der model, waarmee proeven genomen wor den minstens dezelfde snelheid hebben be loofd. Het huidige program voorziet in 123 es kaders en 1500 eerste klasse toestellen, ter wijl voldoende reservetoestellen van het nieuwste model vervaardigd worden. Sassoon zeide ten 6lotte, dat de regeering de hoop niet laat varen, dat een luchtpact in West-Europa tot stand zal komen. dat eventueel later zal kunnen worden uit gebreid. Lord Cecil houdt anti-Duitsche rede Lord Cecil heeft een radiorede gehou den, die naar de Vereenigde Staten is uit gezonden. Hij gaf als zijn meening te ken nen. dat de kwestie van de hermilitarisa- tie van het Rijnland allereerst moet worden veiwezen naar het Haagsche hof. Naar aanleiding van Hitiers aanbod tot het sluiten van nonagressiepacten voor dei tijd van 25 jaar merkte Cecil op, dat Duitschland zich reeds door de onderteeke- ning van het Kellogg-pact verplicht heeft, den oorlog nooit als instrument van natio nale politiek te bezigen. Duitschland heeft de instelling van een nieuwe gedemilitari seerde zóne voorgesteld, maar welke zeker heid is er aldus vroeg Cecil dat de Duitschers op zekeren dag ook niet in deze zóne binnentrekken? Cecil zeide ten slotte, dat men zich hij de verklaringen van Hitier betreffende bn perking der luchtmachten eD eventueelen terugkeer naar den Volkenhond de gehen en snelle uitbreiding der Duitsche lucht strijdkrachten en het plotselinge uittreden uit den Volkenbond moet herinneren. De Britsch-Egyptische besprekingen De Engelsch-Egyptische onderhandelingen vorderen slechts langzaam. Naar verluidt zijn de Engelsche militaire eischon, die eerst op verzet .tieten van de Egyptische delegaties en die betrekking hadden op de Engelsche troepen in Cairo en Alexandrië. gematigd, zoodat thans een overeenstemming mogelijk is geworden. Grootere moeilijkheden bestaan nog in de kwestip van veteterking van het Egyptische leger nasst een evenredige vermindering der Engelsche bezettingstroepen. Naar verluidt wordt van beide kanten ook de oplossing van het Soedanprobleem, dat tot dusverre bij de onderhandelingen nog in het geheel niet ter sprake is gekomen, als bijzonder moeilijk beschouwd. VENIZEL0S OVERLEDEN Hedenmorgen om 8.50 u. is te Parijs op 71-jarigen leeftijd overleden do Grieksche staatsman Eleftherios Ven i ze los, die een menschenleven lang in de politiek van zijn vaderland zulk een belangrijke plaats heeft bekleed. II ij was Kretenzer van geboorte, en starndo uit zeer aanzienlijke familie, zoo- dat. hij reeds krachtens zijn afkomst op Kreta een man van invloed bleek. Kreta was destijds nog onder Turksch regiem, en Venizelos was de man, die aan de vrij heidsbeweging en het streven naar aan sluiting bij het Grieksche koninkrijk nieu we impulsen verleende. Uit dezen zelfden tijd dateert reeds zijn botsing met de Grieksche monarchie. Met den toenmaligen prins George geraakte hij in een conflict dat in het aftreden van dien prins ein digde. Venizelos t Toen Venizelos in 1910 minisfer-presidsnt van Griekenland werd, bracht hij o.m. een herziening van de constitutie tot stand en had hij lxtvendien een werkzaam aandeel in het stichten van den Balkanhond. Tijdens den wereldoorlog 6tond hij steun- verleening aan Servië voor, en wist hij in 1915 de geallieerden te bewegen troepen te zendon om Servië te helpen. Dit verwekte verwijdering tusschen Veni zelos en den toenmaligen Griekschen koning Constantijn. Ook Constantijn was genood zaakt voor dezen geduchten tegenstander het veld te ruimen, door afstand te doen van de regeering, waarna Venizelos in 1917 weer leider van de Grieksche regeering werd. Bij den vrede van Versailles wist deze han dige diplomaat voor zijn vaderland belang rijke gehiedswinst te verkrijgen, ten koste van Turkije, dat aan Duitsche zijde den log mede-verloren had Nog meerdere malen stond hij aan het hoofd van een Grieksch kabinet, afgewisseld met tussehen-perioden van rust, die hij meestal in Frankrijk doorbracht. Ook na den mislukten Maariopstand van voorjaar 1935, toen Venizelos de partij der rebellen had gekozen, en de onknooping hem dwong in ballingschap te gaan, was het Frankrijk dat hom het meeste aantrok. Gelijk men weet heeft deze opstand, door wijlen generaal Kondylos bedwongen, er mede den stoot toe gegeven dat in Grieken land de republiek weer eens opnieuw voor de monarchie heeft moeten wijken. Weder be klom 'n koning George den Griekschen troon. Het wijs en omzichtig beleid van den nieuwen koning zorgde voor amnestie op ruime schaal voor allen die aan politieke vergrijpen schuldig stonden. Ook Venizelos heeft daarin kunnen deelen, doch ofschoon hij zich met de huidige „gekroonde demo cratie" had verzoend bleef hij verre vau het staatkundige leven van zijn volk. In Parijs is hij thans aan een longaan doening op hoogen ouderdom hij was in 1864 geboren overleden. Zijn dood zal er wellicht nog toe bij dragen, de oude tegenstelling waardoor het Grieksche volk verdeeld word, vóór- of tegen Venizelos te verzoenen. Bloedige ongeregeldheden in Spanje De bloedige botsingen tusschen politieke tegenstanders duren in geheel Spanje voort. In Gumilla in de provincie Murcia zijn in den loop van verschillende schietpartijen twee fascisten, een sociaal-democraat en een grondbezitter gedood en ettelijke personen gewond. In Vilanueva de Castellon bij Va lencia werden twee menschen gedood en drie gekwetst. Te Mieres in Oviedo is een rechts-radicaal bij het verlaten van een herberg neerge schoten. Ook te Marcino is een doode ge vallen. Te Silla in Valencia zijn weer daden van kerkschennis gepleegd. Voorwerpen uit de kerk werden naar buiten gesleept en ver brand. Te Freijo deed het gepeupel een aanval op de pastorie: geld en sieraden van den geestelijke werden gestolen. Te Oviedo zijn alle bouwarboiders, ten ge tale van -1000 man, in staking gegaan. Zij dreigen een algemeene staking in geheel Asturië te zullen bewerkji. Indien hun eischen niet worden ingewilligd. Kort Nieuws Venizelos, van wlen reeds gemeld werd, dat hij ziek is, zou lijdende zijn aan een longaandoening, die temeer reden tot onge rustheid geeft, daar de staatsman reeds 73 jaar oud is. Zijn toestand is dan ook vrij zorgwekkend. Mevrouw Venfzelos en haar zoon bevinden zich te Parij9 aan het ziekbed. De lijder moot reeds het bewustzijn hebben verloren. Men is er thans in geslaagd een groep Russische toeristen te redden, die sedert zes tien dagen in de bergen van den Kaukasus door den sneeuw werden geblokkeerd. Hun toestand is echter zoo precair, dat men vreest, dat verscheidene hunner het leven niet zullen kunnen behouden. Gemeld wordt, dat twee hondord per sonen om het leven zijn gekomen tijdens oen brand in 'n schouwburg te Toe L'oe Talen od 20 mijl van Tientsin. Er werd luist een voor stelling gegeven, en de zaal was propvol, toen het vuur uitbrak. Te Boedapest is een auto van de brand weer in volle vaart tegen een rijdenden tram wagen opgereden. De auto werd op het trot toir geslingerd. Vijf brandweerlieden en ver scheidene passagiens zijn ernstig gewoni. Een brandwacht en een burger zijn om het leven gekomen. VOORVREFFEISIK Nachtzitting van Locarno-mogendlieden De vertegenwoordigers van de Locsrno- mogendheden zijn gisteravond om tien uur opnieuw bijeengekomen. Van Engelsche zijde namen aan de zit ting deel, behalve minister Eden, Ramsay Mac.Donald en de minister van Financiën, Neville Chamberlain. Om half één vannacht was dc zitting ge ëindigd. De commissie van dertien Te Londen is nog geen enkele voorbe reiding getroffen voor het bijeenroepen vau de zitting der Geneefsche Commissie van dertien, die naar algemeen verwacht werd aldaar heden zou bijeenkomen. In Volkenbondskringen is men nochtans van meening, dat de commissie zeer oin- nenkort vergaderen zal, teneinde te ba- raadslagen over de te volgen procedure in zake de bemiddeling tusschen Italië én Aibessinië. De noodlanding op den Sau-alp Thans Ss een reddingsbrigade doorgedron gen tot de plaats, waar een verkeersvlieg tuig van den dienst Weenen-Rome een nood landing op een berghelling heeft gemaakt. Volgens radio-mededeelingen is de toestand van passagiers en bemanning goed. De kwetsuren bleken van lichten aard te zijn. Het opsporen van het vliegtuig was zeer moeilijk, doordat de uitgezonden berichten over de positie aanvankelijk onjuist waren. Tengevolge daarvan heeft de eerste reddings brigade onverrlchterzake rechtsomkeert moeten maken. ORANGE MARMELADE PER BEKER 44 ct. GEMENGD NIEUWS Smokkelauto aangehouden Op den Rijksweg Etten—-Roosendaal na derde 's nachts een auto met vrij groote snelheid, achtervolgd door de ambtenaren van den crisis-opsporingsdienst Gekomen op de Markt in Etten sloegen zij, waarschijn lijk om de ambtenaren op een dwaalspoor te brengen, den weg naar Rvjsbergen in. Daar zij met den plaatse lij ken t0es»and schijnbaar niet goed op de hoogte waren kwamen ze in een zandweg terecht, waar de auto tot aan de assen inzakte, zoodat zij niet meer verder konden. Bij onderzoek bleek de auto te bevatten 750 K.G. Belgische margarine. Auto en smokkelwaar zijn iu beslag genomen en overgebracht naar den ontvanger van invoerrechten en accijn/.en te Roosendaal. Van de smokkelaars was echter geen spoor meer te ontdekken. Auto- en motor-ongelukken Te Eindhoven werd H. uit Deurne. die daar op 'n fiets zonder licht midden op den weg reed, aangereden door een auto. De automobilist bemerkte op het laatste oogen blik nog het gevaar en probeerde een onge luk te voorkomen. Het was echter ver- geefs. H. werd gegrepen, terwijl de auto tegen een boom terechtkwam. Het slacht offer werd met een ernstige schedelbreuk opgenomen en naar het Binnengasthuis te Eindhoven vervoerd. De auto is grootendrels vernield, doch de bestuurder kreeg geen letseL He Haren (Gr.) reed T. B. uit de Punt per luxe auto in de richting Assen. Bil het passeeren van de tram in een bocht \an den weg, kwam van de tegenovergesielae zi,jde een vrachtauto uit Zaandam. B1 de auto's botsten tegen elkaar op en werden bijna geheel vernield. B. bleek ernstige ver wondingen te hebben bekomen en is naar het diaconessenziekenhuis te Groningen overgebracht. De chauffeur van de vracht auto had slechts onbeteekenende snij won. Ion opgeloopea. Men meldt ons uit Amsterdam: Een Duitsch meisje kreeg eenigen tijd ge leden kennis aan een jongen man. Zij kwa men al spoedig overeen te rullen trou ren er> trokken daarvoor naar Duitschland vaar in Beleren het huwelijk kerkelijk vo'ttv.k- ken werd. Beiden leefden van het spoarg'dcl van het meisje. Dezer dagen hier ter s-He teruggekeerd, kwam aan het licht, dal de man al getrouwd was en dat de huwelijks voltrekking in Duitschland er een van «omm was geweest. Het was den man alleen to doen geweest goeden sier te maken van het geld van het Duitsche meisje. De man ls thans in hechtenis wegens op lichting. Aan leze zaak zit nog de /nag vast: hoe heeft deze jonge man den Duit schen geestelijke kunnen bewegen het hu welijk kerkelijk in te zegenen. Daarv #or heeft hij papieren noodig gehad waa-uit moest blijken dat het huwelijk reeds v >or den Burgerlijken Stand mopst ziin vol'nk ken, ofschoon daar nooit sprake van is ge weest. Men heeft het vermoeden dat hii een trouwboekje heeft vervalscht en den Du t- schen geestelijke heeft overtuigd, dat het huwelijk reeds burgerlijk was voltrokken. Het Duitsche meisje verkeerde na de ker kelijke huwelijksvoltrekking in de meening, dat zij wettig getrouwd vv,as.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2