rodgOi) clVajcVLde,lj{adm,o^ GEESEL'ING MAANDAG 16 MAART 1936 DERDE BLAD PAG. 9 BINNENLAND K.E.M.A.-KWESTIES De verplaatsing naar Delft gaat om financiecle redenen niet door Gelijk bekend, beeft de - regeering haar cfsch, dat de K.E.M.A. van Arnhem naar Delft zou worden verplaatst, laten vallen en daarop heeft de aandeelhoudersvergade .ring der K.E.M.A. besloten de vestiging in Arnhem te handhaven en de uitbreiding Aan de bestaande gebouwen goedgekeurd. De heer-Van der Waerden heeft over deze aangelegenheid schriftelijke vragen gericht lot de re.geering, welke de ministers van Waterstaat en van Onderwijs, K. cn W. •aanleiding geven hot gcheole verloop dezer ziiKk' in den breede uiteen te zetten, alsook Zij betoogen daarin, dat van den "eisch van verplaatsing naar Delft om financieele redenen o. a. de kosten zouden voor het rijk aanmerkelijk hoo- ger worden is afgezien. Nu hierdoor de Technische hooge- srhonl geen beschikking krijgt over het hoogspanningslaboratorium van genoem de N.V. zal de T. H. een eigen labora tor.)'iim krijgen, voor den bouw waar van de eerste termijn binnenkort zal worden aangevraagd en welks stich ting minder kost dan verplaatsing der K.E.M.A. zou vragen. Naar-de regeering vertrouwt, zal het zoo gewenschte levend contact tusschen onder richt eii "practijk" zoodoende geleidelijk wor den verkregen. Door het van Rijkswege vaststellen van keuringsvoorschriften voor electrotechni- sfche materialen en apparaten en door het houden van algemeen toezicht op de na leving dier. voorschriften zooals in de liedooling van de Regeering ligt is de zeggenschap der Regecring ter zake op af doende wijze verzekerd. Voor liet verrichten van onderzoekingen verband houdend met dit door de regeering ie houden toezicht, behoudt zij zich het recht voor daarvoor zooveel noodig gebruik te' maken van de inrichtingen der K.E.M.A. in verband daarmede zij bereid is te be vorderen, dat aan de K.E.M.A. een bedrag >an 40.000 ineens wordt uitgekeerd. EERSTE NEDERLANDSCHE POU-DU-CIEL Het toestel voltooid Binnenkort de eerste proefvlucht De eerste Nederlandsche „Po_u-du- Ciel", het product van de „Ned. Ver- eenigmg ter beoefening van de kleine luchtvaart", is gereed gekomen. Het toestel is in kleuren van zilvergrijs en A -iilauwgehouden en heeft ongeveer 1000.— gekost. liet toestel is vervaardigd in een dei- oude gebouwen op het Marine-etablisse ment aan de Groote Kattenburgerstraat te Amsterdam, waai de nog jonge vereeniging baar werkplaats heeft. Het kleine toestel neemt slechts een bescheiden gedeelte van tie werkplaats in beslag. Opval'ond is, in vergelijking met de geringe afmetingen van do laagliggcnde romp, waarin de be stuurder een zitplaats heeft, die „precies pas is", het groote vleugeloppervlak. Het toestelletje is uitgerust met een moior van -10 PK., die voordien zijn diensten heeft bewezen aan een Pandertje en waarvan de cylinders ter weerszijden naar buiten uit steken. Deze Pou vertoont een aantal lerschillen met het l-'ransche project van Mignet. Het heeft o. in. een voetenstuur, omdat de Ne derlandsche piloten in het algemeen niet zijn ingesteld op hel uitsluitend besturen reet den knuppel. Voorts is de vorm v den vleugel veranderlijk, terwijl deze, tegenstelling met den Franschen Pou, ver sterkt is door een constructie van twee stijlen, bestaande uit - twee stalen buizen met slroomlijnomkleeding. rOndcr 'de romp is, in \erband met bet :feit nat deze zich laag hij den grond be vindt, een schaats aangebracht, teneinde 1e voorkomen dat voor het geval het toe stel hij hei landen om een mogelijkheid 1e noemen in een greppel zou raken, dé bodem \an don romp versplinteren zou, met liet daaraan verbonden gevaar van beenbreuk voor den bestuurder en zoo zijn er, o. a. wat het instrumentarium be lieft, nog meer veranderingen aangebracht, dje naar gehoopt wordt, evenzoovele ver beteringen zulten blijken te zijn. Nog deze week zal deze eerste Nederland Sclie Pou-du-Ciel gedemonstreerd en naar Zaterdag werd in de residentie een straat collecte gehouden ten bate van. het Haagsche Crisis-Comité welke collecte ongeveer f 10000 opbracht. Meisjes in Biedermayer onder nemen een aanval op burgemeester de Monchy, die onmiddellijk tot offeren bereid bleelt Schiphol getransporteerd worden en in .dit erband hoopt men dat de toestemming •oor do eerste vlucht niet te lang op zich zal laten wachten. De bekende sportvlieger Iloekstx-a zal het toostel invliegen. Bestrijding werkloosheid te Amsterdam In tegenwoordigheid van het voltallige College van B. en W. is Zaterdagmorgen in de P»aadzaal geïnstalleerd de commissie van advies inzake de bestrijding van de werk loosheid te Amsterdam. Deze installatie geschiedde door den bur gemeester, Dr. W. de Vlugt, dia de com- ie uit de burgerij, speciaal uit zaken- kringen, uitvoerig heeft toegesproken en daarbij wees op de moeilijke internationale omstandigheden, die het werk dezer com missie belemmeren. Wijzende op den omvang van de werkloos heid in de hoofdstad het aantal werk- loozen, ingeschreven op 1 Februari jl., was 60.319 betoogde de burgemeester, dat alle mogelijke middelen moeten worden aange- end teneinde de werkloosheid te vermin deren. Spr. had gememoreerd de onont beerlijke medewerking van de regeering, het werkfonds, de provincie cn de vakcentralen, en uitte verder de hoop op een vast con tact te dezen aanzien tusschen het gemeente bestuur en de plaatselijke industrie. B. en W. hopen, ging Dr. de Vlugt voort, dat ieder in zijn kring,'in zijn bedrijf zal nagaan op welke wijze werkverruiming zou kunnen worden verkregen. Van deze commissie ver wacht het gemeentebestuur een sti mulans tot werkverruiming, ook in het particuliere bedrijf, zoo noodig met behulp der Overheid. De installatiereden van den raadsvoorzitter is namens de commissie beantwoord door Mr H. F. van L e e u w e n, directeur van de Twentsche Bank, die verzekerde dat de commissie doen wil wat in liaai- vermogen is. Spr. wees op de teekenen van opleving i: het buitenland, geconstateerd door een Engelsch economisch tijdschrift, hetwelk tevens Zwitserland en Holland aanweei de landen, waar de depressie nog niet i: stuit. Moge de commissie, eindigde spr., er toe medewerken dat de depressie hier te lande wordt tegengegaan. Hierna heeft de commissie hare werkzaam heden aangevangen onder leiding van ha ren \oorzitter, wethouder de Miranda. eerste vrije geneeskundige behandeling en betaling van 50 van het loon. Ziektewet en werkloosheidsverzekering be staan er niet en voor regenverzuim wordt niets vergoed. Zoo is men dus in vele dingen op zich zelf aangewezen. Met Kerstmis en Nieuwjaar liggen alle bouwwerken 14 dagen stil; dan heeft vacantie. Maar ondergeteekende kan dit geen vacantie noemen, daar er van doorbetaling op a of andere wijze geen sprake is. De arbeidstijd bedraagt 8 uur per dag Zaterdags 4 uur, dus 44 uur per week. Alzoo heeft men hier de 8-urendag nog. De contracten worden door het Gouverne ment wettig verklaard en bij ontduiking wor den de overtreders gestraft". Misschien hooren we later iets over de werkgelegenheid zelf. UIT HET SOCIALE LEVEN De sociale toestand in Zuid-Afrika In De Opbouw (orgaan der Chr. Bouw arbeiders) komt een brief voor uit Kaapstad van een oud-lid der organisatie, waarin deze iets van zijn weden-aren vertelt. Nu de bouw vakarbeiders met karavanen naar Zuirt- Afrika vertrekken, is het interessant te ver nemen, hoe hy daar werkt. Eerst wyst hij er op, dat timmerlieden bij eenige stagnatie in het werk gemakkelijk naar huis gestuurd worden om het „evt te zien", en voorts zegt hij: „Wat de sociale wetgeving en toestand be treft is men hier nog ver achter by Holland. Er is alleen een Ongevallenwet, welke pas 1 Juli j.l. in werking is gegaan. Deze geeft ten CRISISPUBLICATIE Import van veevoeder De Nederlandsche Meelcentrale maakt bekend: Behalve het sub 1 van de Miuist price Ie Beschikking van 30 Augustus "1935, no. 11896, genoemde bedrag ad O.öO per 100 kg. veevoeder zijn de prijsvei-schillen bij invoer van tot veevoeder verwerke o Li eh ouden dr zaden, pitten en noten als volgt vastgesteld. voor lijnkoeken voor soyaschroot voor soyakoeken voor gronidmootkoekon voor grondnootschilfers voor cocoskoeken voor Ned. Oost-Indische cocoskoeken voor tot andere soorten veevoeder verwekte oliehoudende zaden, pitten en noten „0.50 0.50 Indien men zijn import op verderen ter mijn n-u reeds wenscht vast te leggen tot bovengenoemde'prijsverschillen, gelieve men zich daarover ra-et ,de Nederlandsche Meel centrale te 's-Gravenhape in verbinding te stellen, Warmoezerijgewassen en vroege Aardappelen De Nederlandsohe Groenten- en Fruit- cenijtrale maakt het volgende bekend: Bij de vaststelling der oppervlakte, inge nomen door armoe zerij ge wassen en vroege aardappelen als-onderteelt in boomgaarden en fruit tuinen, wordt veelal van de mee rling uitgegaan dat steeds 50 genomen kan worden van de totale oppervlakte boom gaard of tuin, waarop de onderbeplanting piaats heeft. Dit is echter in strijd met de geldende voorschrifen. die een zoodaulgien uitleg niet Gij behoeft U niet oud te voelen en zeker niet vóór Uw tyd, mits Ge er voor zorgt niet gebukt te gaan onder de schade lijke, Uw energie en levenslust ondermij nende gevolgen eener gebrekkige of onvol doende spijsvertering. Het middel daartegen? Volg daarvoor de M.S.S.-gewoonte. Reinig Uw ingewanden en organen op geregelde tijden ran al die kwade cn vergiftige afval-stoffen die daarin zijn achtergebleven en die veelal de oorzaak zón van Uw hoofdpijnen. Uw onbehaag lijk gevoel. Uw fletse gelaatskleur. Uw puistjes enUw steeds toenemend gevoel van lusteloos heid, prikkelbaarheid, moeheid, kortom van dat neerdrukkende gevoel oud te worden vóór Uw tijd. Volg daarvoor de M.S.S.-gewoonte. Neem eiken Vrijdag en eiken Zaterdag, vóór het naar bed gaan zoo'n M.S.S.-cachet die Uw ingewanden zuivert zonder die overmatig te prikkelen. Ze zijn een vinding van Apotheker Dumont en ze hebben een gunstigen invloed op geheel Uw gestel, op Uw lever, en evenzeer op de bloedsomloop. De reinigende M.S.S.-ertjes, deze inwendig© zuiveraars, zijn voor Uw gestel even on misbaar als een bad voor Uw uitwendig lichaam. Ze frisschen Uw gestel geheel opl .uw. rond. kokerijs» «rk.nl. kokertje». D. i --^,ej gelijk. toelaten. Ter voorkoming van moeilijkheden wordt er daarom de aandacht op gevestigd, dat ook bij onderbeplanting met warmoezerij gewassen en vroege aardappelen moet wor den uitgegaan van de „werkelijke opper vlakte". waarop deze gewassen zijn geteeld en dat ook bij .controle alleen met deze „werkelijke oppervlakte" rekening .wordt gehouden Fijne manieren De arbeiderspers kwam met een plaat, waarin in beeld werd gebracht een poging van dr. Colijn om prof. Aalberse buiten de Raad van State tc houden: „We zijn veel te blij met u als voorzitter van uw Kamer fractie". Hierop reageert de Maasbod o als vo!gt: De plaat is een dwaasheid, omdat or eenvoudig geen sprake is geweest van een benoeming van prof. Aalberse in do Raad van State; de laatste vacature was een niet-katholieke en daarboven een ko loniale, die door een koloniale specialiteit moest worden aangevuld. Dat de arbeiderspers deze plaat gaf Is niet zoo érg. Erger en ergerlijker isr dat zij dit kon doen door een insinuatie van een katho liek dagblad, dat het nog wat ouhebbe- Iijker uitdrukte clan de arbeiderspers: Colijn ziet n.l. prof. Aalberse veel liever aan het hoofd van de fractie dan m»\ Goseling. Fijne manieren zijn anders. Dat hadden wij ook al gedacht. Maar sommige H.K. bladen laten helaas geen gelegenheid voorbijgaan om de ver wijdering te vergrooton 't Is jammer, heel jammer. Goed gezien ïn d« „S o c i a a l-D e m o c r a a t" voert de' bekende onderwijsman, de" heer G. van Veen het pleidooi voor klaarheid in ziin partij in zake de nationale verdediging. Hij weet weL dat de religieus-socialisten dit duidelijk po sitie kiezen liever niet zien. Een verklaart dan: Wat ik wou zeggen is dit. Deze weife lende houding van het relieieus-sodali;- me heeft reeds de partij heel wat stem men gekost- Menschc-n. die de C.D.U. goed kennen, hebben mij verzekerd, (wat ik uit mijn onmiddellijke omgeving dat de groote steromenaanwas va: C.D.U. goeddeels te danken is geweest aan religieus-socialisten, die voor het eerst de sociaal democratie uit pacifis tische gevoeligheid in den steek laten. ..Tijd en taak" is een uitstekende voor school voor de CD.U. De schrijver vervolgt: Misschien vindt men mij lichtzinnig, maar ik vind het niets erg, dat naar dien kant soa dem. stemmen verloren gingen, zelfs niet als eenige duizenden volgen. In de eerste plaats kómen velen van hen te rug. als wij eindelijk zoover zijn (en dat wordt ook tijd) dat in de „Arbeiderspers" de belangrijke kwestie van de landsver dediging duidelijk wordt belicht. Wat blijkens mijn ervaring velen irriteert, dat is juist hét onzekere geluid dat de be weging op dit punt nog immer doet hoo ren. Zooals wij nu staan, zijn wij yleesch noch visch en niemand is bevredigd. Dus kiezen Laat de CD.U. de ethieïsten gerust van ons overnemen. Zij zijn voor het sodalis, me niet verloren, omdat Van Houten as f\Syat hun economische politiek betreft, naast onze beweging staan en ze zullen ons heusch niet overvleugelen. Ten slotte zegt de schrijver nog, dat de soc. dem., door zich kloek uit te spreken "voor de landsverdediging, wel eenige pakjes ;van hun zwaarbeladen wagen zullen verlo zen aan de C.D.U. Maar wat geeft dat? De CD.U. zal ze oprapen en ze ons wel nabren gen op de weg naar het socialisme. ,Mein Kampf" gecorrigeerd Het opzienbarend interj^ew van Hitler met Bertrand de Jouvenel in „Paris Midi" zal met .gemengde gevoelens" ontvangen worden. Op zichzelf is het natuurlijk een ding van zeer groote beteekenis, dat da schrij- ver van „Mein Kampf" als het ware open lijk een deel van zijn politieke geloofs belijdenis, welke in Duitschland als een soort van nationaal-socialistisch heilig dom wordt, beschouwd, herroept met de verontschuldiging: „Men moet rekening houden met de omstandigheden, waaron der dit boek indertijd werd geschreven. Ik breng eiken dag correcties aan door mijn daden op het gebied der buiienland- sche politiek, die toenadering tot frank rijk wil. Ik rectificeer in liet. boek der Historie". Maar, zoo zegt het HbL, het ware met dat al toch wellicht niet overbodig om de recti ficaties ook te doen aanbrengen in het boek, waarmede de Duitsche jeugd aan haar nieu we levensbeschouwing wordt geholpen, waarin, dank zij het „leidersbeginsel" aan Hitier een soort van onfeilbaarheid toekomt. Het schoonste aller volksliederen Dat mén bij de sociaal-democraten nog erg onwennig staat tegenover de door de omstandigheden opgedrongen geesteshou ding, blijkt uit" het volgende, schrijft D T ij d: Op een vergadering voor „Eenheid door democratie!' gisteren te Amsterdam ge houden, wérd o.m. gesproken door een jong sociaal-democraat den heer H. Brug. mans, leider van het Instituut voor Ar beidersontwikkeling, Deze dreef het nati onalisme zeer ver. gelijk blijkt uit de volgende peroratie: „Straks, aldus spr., zullen we het „Wil helmus', liet schoonste aller volksliede ren, dat spreekt van strijd tegen de ty- raunie, tezamen zingen. Welk "een vreug de, dit lied te mogen zingen, allen een drachtig ondanks onze verschillende op vattingen en zonder dat jongens met op geheven arm getuigen van hun sectari- schc afscheiding!" Maar „Het Volk", dat uiteraard de re de van den partijgenoot het uitvoerigst DINSDAG 17 MAART 1936 HILVERSUM 1 1875 M. AVRO-Uitzending. 5.30 VPRO. 6.30 RVU. 8.00 Gram. pl. 9.00 Ensemble Jetty Cantor. 10.00 Morgenwij ding. 10.30 Ensemble Jetty Cantor. 11.00 Kookpraatje. 11.30 Orgel en zang. 1230 De Octophonikers. 1.30 Omroeporkest en de clamatie. 3.00 Kniples. 4.00 Pianorecital. 4.30 Kinderkoorzang. 5.05 Voor de kinde ren. 5.30 Bijbelvertelling. 6.30 Psycholo gische causerie. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Viool en piano. 7.30 Engeïsche les. 8.00 Berichten. 8.10 Toespraak. 830 Om roeporkest. 9.40 Causerie. 10.05 Omroepor kest. 10.25 Schaakles. 11.00 Berichten. HILVERSUM II 301 M. KRO-Uitz. 4.00—5.10 IHKO. 3.00—9.15 en 10.00 Gram. pL 1130 12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gram.pl. en KRO-Melodisten. 2.00 Vrouwenuux. 3.00 Modecursus. 5.05 Kro-Orkest 6.40 Espe ranto. 7.15 KRO-Orkést. 7.50 Berichten. 3.00 Lijdensmeditatie. 9.10 Zang en piano. 9.20 Sted. Orkest Maastricht. 10.30 Berich ten. 10.35 Populair concert. DROITWICH 1500 M. 11 20—11.50 Orgelspel. 12.10 Kwintetconcert. 1.202.20 BBC- Welsch-orkest. 3.10—3.55 Kwintetconcert. 4.20 Lezing. 4.40 Trio en zang. 6.50 Kamer muziek. 8.20 Het Orchestr. Raymonde. 9.05 St. Patrick's Day-programma. 10.20 Cau-i serie. 10.40 „Lots of love", gev. program- ma» RADIO-PARIS 1648 M. 11.20 Orkestconcert. 4.20 Saxofoon-kwartet en piano. 5.50 Or kestconcert. KEULEN 456 M. 12.35 Leipz. Symphonie- orkest. 1.35 Gevar. concert. 5.20 Concert. 7.309.20 Kamermuziek en koorconcert. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: plm. 12.50 Zigeunermuziek. 8.20 Omroeporkest, zang en radiotooneel. 484 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroeporkest. 1.50—2.20 Gram.pL 5.20 Zigeunermuziek. 6.50 Viool en zang. 8.20 Symphonieconcert. 10.3011.15 Gra- mofoonmuziek. i Devaluatie i s loonsverlaging Vorige week publiceerde de „Volk s- krant" een interview, dat dit blad met oud-minister Steenberghe heeft gehad oyer,- de reflex op zijn landdagrede bij Regeering en pers. Mr. Steenberghe meende allereerst <e moeten opkomen tegen de uitlating van clr. Colijn, dat devaluatie „een slinksche loonsverlaging voor onze arbeidende be volking" zou zijn. Het is hoogstens een indirecte loonsverlaging door'eenige ver. hooging der kosten van levensonderhoud, welke niet slinks wordt toegepast, omdat de devaluïsten haar nimmer ontkend hebben. De nu toegepaste deflatie vraagt veel grootere directe en reëele loonsver lagingen, omdat zij in haar aanpassing, in tegenstelling met de devaluatie, nier. de vaste lasten, betrekt Mr. Steenberghe geloofde niet dat onze kosten van levens onderhoud bij devaluatie met 10 pet. zou. den moeten stijgen, omdat de prijaAtij. ging gedeeltelijk kan worden geneutrali seerd door verlaging der heffingen yooc het landbouwcrisisfonds. Door het 'door- roesten der as is een der wiekeu van een molen in den Driemanspol- der te Leidschcn- dam naar bene den gestort, geluk kig zonder per soonlijke ongeval len te veroorzaken Feuilleton (20 door D. K R IJ G E R „Weineen. zeker niet", riep Herbert verheugd uit en drukte met blijdschap den man de hand. Eigenlijk voelde hij wel schaamte ook, want hij had dien man toch, al kon hij ook niet anders, onrechtvaardig behandeld. Na nog eenige plichtplegingen over en weer ging de man weg qn Herbert kon het niet langer op kantoor uithouden. Hij moest naar huis. Hij moest zijn hart voor God uitstorten en Hem danken voor Zijn hulp in den nood. Herbert had begrepen, dat God het was, die tusschenbeide was getreden en hij had berouw over zijn ongeloof. Hoe klein had hij van God gedacht en hoe groot had God hem behandeld. Thuis gekomen knielde Herbert voor het eerst van zijn leven in werkelijk gebed neer voor zijn God on stortte zijn ziel uit voor den grooten Helper in den nood. Welk een ander gebed vloeide thans van zijn lippen dan dat van den vorigen dag! Thans geen aanklacht, integendeel: stamelend kem hij slechts om vergeving vragen en God smeeken hem te loeren bidden en Zijn weg beter te leeren kennen. Herbert had zijn God gevonden. HOOFDSTUK XVI Met rust in het hart hervatte Herbert den arbeid. Weliswaar was de crisis nog niet voorbij en kwam hij nog dikwijls voor lïeete vuren te staan, maar hij leerde meer en meer niet meer op zichzelf maar op God te vertrouwen, dien hij in het gebed zocht. Wonderlijk was het hoe het gebed hem steeds meer behoefte werd en hoe hij steeds gemakkelijker den weg tot God wist te vinden. Maar toch was hij nog niet ver in de genade voortgeschreden; een juist begrip van zijn zondestaat had hij nog niet Hij vond het alleen maar heerlijk dat hij een God bezat, die hem zoo goed uit de moeilijkheden hielp. „Want werkelijk", zoo dacht Herbert vaak, „het is of de moeilijkheid niet meer bestaat als ik maar tot God bid om ze op te lossen." Het hinderde hem, dat hij zoo weinig van God en Zijn dienst afwist. Hij had er nog al zoo vaak in gesprekken op gestoft, dat hij het als een deel van iemands opvoeding beschouwde den Bijbel te kennen;en met kennis van zaken te kunnen meepraten. Vandaar dat hij naar zijn zeggen den Bijbel bestudeerd had. Maar nu het erop aankwam, moest, hij erkennen er vrijwel niels van te weten. Nooit had hij beseft, dat verstand zonder opklaring door Goddelijk licht niet in staat is tot de ware kennis van Gods Woord te voeren. Maar nu zou Herbert het gaan beseffen. Na eenig zoeken vond hij een Engelsch bijbeltje, waarmede hij zich voorloopig behelpen moest, tot' hij een Hollandschen bijbel en andere Christelijke lectuur uit het vaderland, ontvangen had. En zoo zien wij dan thans Herbert zitten, omringd door pas ontvangen boeken, die hem uitnoodigden zijn dor&t naar kennis van Gods Woord met volle teugen te lesschen. Een hee.rlijke tijd brak aan. Meer en meer kwam. zijn ziel tot rust, omdat zij die rust alleen in God zocht. Langzamerhand begon hij Herbert door het lezen der H. Schrift het donker op te klaren. De brieven van den Apostel Paulus gaven hem ge ducht veel moeite," maar toen hij eenmaal, geholpen door -^e aanwijzingen, die hij in zijn boeken 'vond, tot het wezen er van ging doordringen, tóen werden die brieven hem tot een leidpad. Hij begon nu ook zijn Heiland te vinden, want, hoe vreemd het ook schijnc, Herbert had tot nu toe genoeg gehad aan zijn God en het ware besef van den zoendood van Christus evenmin als de hulp van den Heiligen Geest waren hem nog tot bewustheid geworden. Hij-begon er iéts van te verstaan hoe de Heere Jezus alleen al het werk gedaan had en dat het dienen van God onmogelijk was zonder dien Heiland als Middelaar. Het beeld Gods in hem nam in Christus meer en meer gestalte aan. Hij kwam daardoor ook tot erkentenis dat God alleen zijn pad leidde en dat, hoe gevaarlijk en hoe benauwd het soms ook schijnen mocht, hij zonder vrees kon voorwaarts gaan, omdat hij bouwen kon op zijn Heiland, de sterke Steenrots. Het»leven van Herbert leek een volslagen, verandering te ondergaan. Driftig vau aard, gaarne bevelend, leerde hij meer zachtmoedig zijn weg te gaan, leerde hij thans ook te ver zoeken. De Chinees was voor hera niet meer het wezen van mindere rassoort, maar een schepsel Gods als hij, in zonden ontvangen en geboren evenals bij,, met slechts een eenigen Toeverlaat in leven en in sterven, evenals hij. Eu hij nam zich voor aandacht te schenken aan het brengen vau verbetering in het lot der werklieden zijner fabriek, voor zoover hij daarin zou kunnen bijdragen. Veel dacht hij na over den socialen nood van het Chineesche volk. HOOFDSTUK XVII In het Oosten te vertoeven en niet te droomen is een onmoge lijkheid. Het geheele Oosten droomt, van den vorst op zijn troon tot den koelie vooj zijti rickshaw toe Ook Westerlingen -uit komen er niet aan, als zij maar lang genoeg in het Oosten verblijven. En dan geen droomen als in bet koele Noorden gedroomd worden, koel als de natuur van den droomer zelf, neen, droomen, die hem voeren ver in liet land der verbeelding, waar elke kleur heller, elke gebeurtenis levendiger, elk voorval een avontuur wordt en de mystiek in alles het voornaamste deel opeischt. Nooit had Herbert zoo veel gedroomd als sinds hij in China verblijf hield. Hij sloeg geen nacht over en de eene droom was al fantastischer dan de andere. Hij vroeg zich wel eens af of er werkelijk beteekenis in die droomen" kon schuilen. Do Oosterlingen beweren het en richten hun gedrag des daags in naar hetgeen zij des nachts in droomenland doorleefden. Het gehalte van Herberts droomen wijzigde zich gaandeweg} thans niet meer wilde avonturen in ondoordringbare wouden of feesten in gouden zalen van albasten paleizen, neen, hij droomde vaak van de dingen in Gods Koninkrijk. Op zekeren nacht had hij een merkwaardige droom, die hem er toe bracht ook over den geestelijken nood van het Chineesche volk na te denken. Hij droomde, dat het Kerstfeest was. Een donkere hemel, met slechts enkele sterren. Het bed "an den slaper lag in duisternis gehuld. En in die duisternis gingen zijn gedachten uit naar Hem, Wiens geboortefeest gevierd werd. Even opende de de droomer de oogen, hij meende een heerlijk licht te zien; toen werden de oogleden weder zwaar en spoedig kwam over hem wederom de weldaad des slaaps. Dieper en zwaarder werd de droom. De slaper liep reeds urenlang op onbekend terrein rond en wist lieg noch steg. Aardedonker was het. Aan het vochtig worden zijner voeten begreep hij in water te loopen» Snel trok hij de voeten terug, maar wist verder niet wat te doen; vóór noch achter kon hij zien. Daar kwamen, heel even maair, enkele sterren van achter het wolkenfloers te voorschijn. Zij gaven juist genoeg licht om hem tot de ontdekking te brengen van een ontstellend breeden stroom, aan wiens oever hij stond. Hij was der wanhoop nabij, want, waarom wist hij niet, maar het stond bij hem vast, dat hij beslist over die rivier moest Plotseling gezang in de luent Wonderschoon! Het was de engelenzang van Bethlehem. Terwijl de droomer in aanbidding verzonken lag, scheurden zich eensklaps de hemelen uiteen en kwam er een brug nederdalen, die zich over de rivier spande. Wat was die brug schitterend verlicht! Zij leek wel uit zuivor goud en edelgesteente te bestaan. Hij bedacht zich niet. maac begaf zich op die brug en het was hem of hij gedragvn werd. .(Wordt vervolgd^.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9