Merkwaardige Kerkbouw in Lacombe (Canada) DE KARTEERINGS-VLIEGER VONK VERTELT Van zijn tocht naar Nieuw-Guinea MAANDAG 16 MAART 1936 Gemeenteleden die zelf de handen uit de mouwen staken NA VIER WEKEN WAS HET GEBOUW GEREED! Dank aan onze lezers Een beroepdat niet onbeantwoord bleef I Enkele weken geleden heeft de Christian Reformed Church te Lacombe in de provincie A1- berta (Canada) een nieuw kerkge bouw in gebruik genomen. Deze ge meente is langs zeer bijzondere wegen geleid, voor en aleer het zoover was. Het merkwaardigste van alles is wel, dat ibijna alle gemeenteleden bij den kerkbouw persoonlijk de handen uit de i hebben gestoken! Nederland is in kerkelijk opzicht een rijk gezegend land. Maar zoo iets behoort toch tot de onmogelijkhe u regel komen we niet verder dan ,-c.u ie geven benoodigd voor den bouw (of te leenen) en laten net er verder bij. In Lacoml^p is het anders toe gegaan! Men zal zich herinneren, dat Dr. J. F. R o it s m a in ons blad van 25 October een brief gewijd heeft aan het kerkelijk leven in Lacombe. Hij deed toen ook een beroep od de lezers om te helpen kerkbouw in La combe mogelijk te maken. We ontvingen thans een schrijven uit Lacombe, waarin wordt medege deeld, dat dit beroep niet onbeantwoord Js gebleven. Men ontving in totaal 153 dollars van lezers, resp. te Rotterdam en Wommels (Fr.) woonachtig. Zij worden langs dezen weg voor hun mil de giften hartelijk dank gebracht Die 153 dollars hebben in Lacombe „heel wat gewicht in de schaal gelegd". Zoo op het eerste gezicht zou men dat niet denken. Men is dan geneigd het bedrag niet al te hoog aan te slaan. Maar wie dét doe»t, heeft het bij het verkeerde eind. Hetgeen blijken mag uit den brief van den heer P. Bruinsma uit Lacombe, die ons over den kerkbouw u-itvoprig schreef. We laten hein verder zelf aan het woord. Men krijgt uit zijn mededee- lingen een uitstekende indruk van het ker kelijk léven in Canada. Hoe het vroeger wan Toen wij, aldus de heer Bruinsma, veria- 'den zomer het voorrecht hadden Dr. Reit- sma en zijn echtgenoote een paar weken in ons midden te hebben, waren wij nog niet geïnstitueerd als gemeente, doch behoorden bij de gemeente te Edmonton, 160 kilometer ten Noorden van Lacombe. Heit ligt voor ie hand. dat we bij dgl. afstanden als groep geheel op ons zelf waren aangewezen. Het was immers onmogelijk in contact te blijven met Kerkeraad en gemeente. Wel hadden wij het voorrecht Ds. De Waal Malefïjt van Edmonton, thans onze consulent, en Ds. ,v. d. W o u d e. van N e e r 1 a n d ia (280 K.M Noordelijk van ons) zoo nu en dan in ons midden te hebben, doch van geregelde b- arbeiding kon toch geen sprake wezen. Door den Kerkeraad waren twee van onze leden aangewezen, om de Godsdienstoefenin gen te leiden en aan de doopleden cateche tisch onderwijs te geven. De samenkomsten werden geregeld iederen Zondag, 's zomers tweemaal en in den winter eenmaal, gehou den in een dichtbijzijnde countryschool, ">ns door den schoolboard daartoe welwillend af gestaan. Hoe dankbaar we hiervoor ook wa ren toch bracht dit nog heel veel moeilijkhe den met zich mee, want twee maal is het voorgekomen, dat de school voor on bepaal den tijd werd gesloten wegens heerschende kinderziekten, zoodat wij dientengevolge ook geen plaats hadden om onze samenkomsten 1e houden. Ten lange leste hebben we daarom hij de classis Pacific een verzoek Inge diend om als gemeente te mogen wor den geïnstitueerd, en hoewel wij klein in zielental waren (10 gezinnen, sa men tellende 19 belijdende leden.en 29 doopleden) heeft de Classis ons ver zoek ingewilligd. Op 26 October 1935 werden wij als gemeen te geïnstitueerd. Er werden ambtsdragers ge kozen, nl. twee ouderlingen en één diaken, en dien dag bevestigd. Plannen voor kerkbouw Reeds lang hadden wij behoefte gevoeld Ban een eigen kerkgebouw, doch het groote probleem was hoe we aan geld moes ten komen. Geld leenen bij de Bank of ai» particulieren, was onmogelijk. Wel bestaat er bij onze kerken een fonds voor kerkhülp, hetwelk gelden verschaft aan gemeenten voor het bouwen van kerk of pastorie, doch door de malaise was dit fonds uitgeput en bijgevolg ook die weg voor ons afgesloten. Ds. De Waal Malefijt plaatste daarom een bede om hulp in beide kerkelijke bladen „The Banner" en „De Wachter", welke door Dr. Beets, den bekenden Zendingsdirecteur, warm en krachtig werd aartbevolen. Tot onze groote verrasssing en blijdschap werd daarop door verschillende vrienden en vrien dinnen in de V. S. 210 dollar geschonken, welk bedrag op den dag van de institueering aan ons werd afgedragen. Inmiddels hadden wij onder onze eigen menschen 80 ve zamel d. Een van onze leden schonk een acre grond, zoodat wij bij de insti tueering in bezit waren van 290 en den grond. We meenden thans niet lan ger meer te mogen wachten en we be sloten de zaak krachtig ter hand te nemen. Zelf aan 't werk! Ons kapitaaltje was echter nog niet eens voldoende om al het benooddgde materiaal aan te koopen. Ten einde de uiterste zuinig heid iu acht te nemen, besloten we het werk „in eigen beheer" uit te voeren. Ieder zou als hij een oogenblikje tijd had mee ht»l pen bouwen. Een van de gemeenteleden heeft toen een plan op papier gezet Het gelukte hem de instemming van al de anderen te verwerven hoewel hij in 't vroegere vaderland nooit eenig timmerwerk onder handen had gehad Het kwam er nu op aan 't noodige materiaal in te slaan. Twee van ons zouden dat kar weitje opknappen. Er werd een vrachtauto gehuurd en 's Maandagsmorgens om 7 uur toog men op pad. Er was ons nl. medege deeld, dat bij een der houtzagerijen genopg hout te koop was tegen den prijs van 12 per 1000 voet. Deze houtzagerij was op 75 K.M. gelegen. We berekenden de vracht op 8 3 per 1000. zoodat we meenden voor 15 het hout goed en wel op het terrein af te kunnen laden. Doch deze raming viel geducht tegen want bij de zagerij gekomen, was daar peen belegen hout te krijgen. Er werd medege deeld. dat bij een der zagerijen ongeveer 100 K.M. verder Noord-West genoeg belegen hout lag opgeslagen. Dit werd echter ver kocht tegen den prijs van 8 16 per duizend. Bovendien zou de vrachtprijs verdub beid worden, tengevolge van den verderen afstand. Dit was dus een tegenvaller voor ons van 60 op het hout alleen. Toch werd er moedig op afgetrokken. Op de plaats van bestemming aangekomen, bleek inderdaad genoeg hout aanwezig »e zijn, doch het moest eerst nog geschaafd orden. Ook dat gebeurde en 's avonds oni 5 uur was de truck geladeu met 5000 voel hout Het was 's avonds elf uur, toen men goed en wel in Lacombe terug was. De truck werd gelost en een uur later lag de helft van het hout op het terrein. Den volgenden dag werd nogmaals de reis ondernomen om de andere 5000 voet op te halen. Daarna •erd ander materiaal in den vorm van shingels voor dakbedekking, deuren, ven sters enz. gekocht, en, daar nu alles voor elkander was, kon met het werk een aan vang worden gemaakt Het fundament gelegd! Vrijdag 14 December werden de boomen op het terrein gekapt, en de sneeuw opgeruimd. Daarna werd begonnen met het leggen van het fundament De omroep om te helpen bouwen, werd door de leden zooveel move- lijk opgevolgd en er waren dagelijks 8 of 10 >ms wel 12 man aan het werk. Hoewel geen architect onder ons werd gevonden, noch een vakkundig timmerman leiding kon geven, en alle bouwers bestonden uit niet-vakmen- schen, toch was binnen den tijd van 4 weken ons kerkgebouw in zoo verre voltooid, dat het Vrijdag 10 Januari LL in gebruik kon worden genomen. HET ZUIDERZEEFONDS Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer Verschenen is de memorie van antwoord betreffende de begrooting van het Zuider- zeefonds voor 1936. Het volgende is er aan ontleend: Zooals bekend is, zal voor de uitvoering van de werken geleend worden. Het ligt in de bedoeling aanvankelijk de vereischte be- dragen aan het Zuiderzeefonds te verstrek ken als kortgeld, met wisselenden rente voet, welk gemiddelde belangrijk lager is dan die van geconsolideerde schuld; indien voor laatstbedoelde schuld een rentevoet van 4 procent wordt aangenomen, schijnt een gemiddelde rente van 3Y2 procent wel aannemelijk. Windbemalfng komt voor den NO. pol der niet in aanmerking wegens de hooge eischen welke aan het drooghouden var den polder moeten worden gesteld. De mi nister is van oordeel, dat voor een naar moderne eischen ingerichten diepen polder, grootendeels uit bouwland bestaande, slechts mechanische bemaling in aanmer king komt De voor drie jaren met de stichting tot De Maasvede.etecim& v Gbave tot DkicL- Op bovenstaand i opleiding van Joodsche uitgewekenen „Joodsche Arbeid" te Amsterdam geslolen pachtovereenkomst voor een boerderij in -ie Wienngermeer loopt op 1 November af. Nagegaan wordt, of na afloop van dezen termijn de overeenkomst voor verlenging in aanmerking komt. Afgescheiden van de vraag, in hoeverre do onttrekking van leidingwater aan de duinen voor de kustverdediging en instand houding onzer duinen schadelijke gevolgen kan hebben op theoretische gronden valt wellicht te betoogen dat voortgezette water onttrekking niet volstrekt onschadelijk is te achten is de minister uit anderen hoofde overtuigd, dat met geregeld? water- onttrekking aan onze duinen niet kan wor den voortgegaan en dat weldra een belang rijk deel van het drinkwater voor het wes stelijk deel des lands aan andere bronnen zal moeten worden ontleend waarvoor de bovenrivieren en het IJsselmeer in aanmer king komen. Op grond van de thans verkregen gege vens mag worden aangenomen, dat aanleg van den polder de voorziening met leiding water uit het IJsselmeer tezamen met de peil verlaging niet zoodanig zal bemoei lijken dat gedurende een reeks van jaren een bevredigende oplossing van het water- leidingvraagstuk niet zou worden verkre gen. Of de directies der gemeentelijke drink waterleiding van Amsterdam en van het provinciaal waterleidingbedrijf van Noord- Holland voornemens zijn eerlang met den bouw van een of meer prises d'eau te be ginnen, Is den minister niet bekend. De vraag, hoe het staat met de ontzilting van hst IJsselmeer. beantwoordt de minis ter aldus, dat het niet wenschelijk wordt geacht den watertoevoer uit den Gelder schen IJssel gedurende eenigszins lange perioden te verminderen. De minister deelt mede, dat met den aanleg van den N.O. polder de meest mogelijke spoed zal worden betracht. WELKE VISSCHEN BEVOLKEN HET IJSSELMEER? Causerie van Prof. L. F. de Beaufort Voor de Vereen van Zolderzee-gemeenten. De Vereen, van Zuiderzeegemeenten heefi te Amsterdam een vergadering gehouden, waarin Prof. L. F. de beaufort gespro ken heeft over de vraag- „Welke vischsoor ten zijn voor de toekomstige hevisschine van het IJsselmeer var belang?" Allereerst ging spr. na hoe de toestand vroeger was. De Zuiderzee had drie soorten visch: en- kwamen er om te broeden, om te groeien en de zoogenaamde blijvers. Tot de eersten behoorden de haring en de ansjovis Als jonge dieren verlieten zij de Zuiderzee om elders heen te trekken. Tot de groeiers be hoorden de bol en de garnalen. Als ze vol wassen waren, trokken ze weg om elders te Over Azië's eindelooze vlakten n Tot Cairo vliegen we over een schilderach tig landschap. Voor Caïro dalen we langza merhand en op een honderd meter scheren we langs drie pyramiden over de stad. We zoeken even naar het vliegveld; er zijn er nl. meer dan één. Het is een uur of vier en behoorlijk warm. Met een vaartje gaan we naar het hotel om een bad te nemen en ons van kleeding te voorzien meer aangepast aan den lande. Het is volle maan, bijzonder geschikt voor een tochtje naar de pyramiden. Er loopt een autoweg tot aan de voet van de kolossale bouwwerken. De maan werpt mi grijsachtige glans over en scherp ste ken ze af tegen de heldere hemel. Majes tueus op ons neerziende, spreken ze zwijgend i de roemrijke tijden der oude Egyptena l Middenin op een enorm voetstuk ligt een sphinx, als een dreigende wachter van begraven schatten. Onze gids vertelt allerlei bijzonderheden over de bouw en de begraven koningen. Hij spreekt echter zulk een gebro ken Engelsch, dat ik er weinig van versta en dat weinige ben ik alweer zoo ongeveer vergeten. Al die nieuwe indrukken volgen elkaar met dusdanige snelheid op, dat ver werken ervan onmogelijk is en jammer ge noeg veel verloren gaat. Eiken dag een ander land, andere omgeving, andere men schen, vreemde talen en gewoonten; het komt plotseling op ons af en verdwijnt weer even snel. Op de terugweg beginnen de chauffeur en onze gids druk met elkaar te redeneeren m een onverstaanbaar taaltje. Ze winden zich De eerste brief stond in ons blad van 10 Maart, nogal op en op onze vraag antwoordt de gids, dat de chauffeur één Egyptisch pond meer wil hebben dan was afgesproken. Hij was hem gaan uitschelden dat dat geen ma nier was, maar de chauffeur had voet bij stuk gehouden en na veel moeite was het hem z.g. gelukt zijn eisch tot een half pond terug te brengen. Het ligt er dik op, dat die twee onder één hoedje spelen en we betalen dan ook het afgesproken bedrag. Het gevolg is, dat ze nu werkelijk ruzie krijgen en het verschil is zeer duidelijk merkbaar. Den volgenden dag verlaten we Afrika weer en vliegen over de grens het geweldige Azié binnen. Het beroemde Suezkanaal stre ken we dwars over, een wit lint kaarsrecht door de dorre woestijn. Boven Palestina Bij Gaza komen we Palestina binnen. Het geeft een eigenaardig gevoel over een vreemd land te vliegen, wat je eigenlijk toch bekend voorkomt. Jeruzalem is al van verre te zien. Er onder het kleine Bethlehem. Als van zelf komen verschillende gebeurtenissen in m'n gedachten op; ze worden nu méér aanschouwelijk en wezenlijk. Van het Noor den uit stroomt de Jordaan en lost zich op in de Doode Zee. Duidelijk is de groene vruchtbare Jordaanvlakte te onderkennen. Direct daarna begint de groote woestijn tot aan de Perzische Golf toe. Een pijpleiding loopt van Oost tot West en bewerkstelligt een zekere navigatie. Halverwege ligt Rubah Wells te mid den van de dorre omgeving, U wel be kend door de tragische ondergang van de Uiver. Een oogenblik denk ik aan de strijd, die de bekwame bemanning tevergeefs gevoerd heeft Men dacht zich onoverwinnelijk, maar Eén was machtiger en de strijd was verloren. Maar het verleden ligt achter ons en De jrinmtdQ van Gisi met Aratderemtorp op den voorgrond. Panorama van Jeruzalem, het heden geldt nu; moge daarbij de stem, die toen sprak, niet tevergeefs gesproken hebben. In Bagdad Na de eindelooze d&rre vlakte zien we ten slotte in het N.O. de Euphraat en de Tigris, omzoomd door groene oevervlakten. Recht voor ons uit ligt Bagdad, aan weerszijden van de rivier. Onder het dalen wordt de tem per at uur steeds hooger; wanneer ik m'n hand buiten boord steek, doet de lucht vei zengend warm aan. Vlak na eikaar landen we op het vliegveld. In het stationsgebouw draaien groote fans aan de zoldering; als je daar nu maar met je hoofd onder gaat zitten, heb je geen nooo Ondertusschen hoor ik, dat de temperatuui hier 115 gr. is. Er worden hier we! tempera turen van 130 gr. bereikt, terwijl het 's win ters vinnig koud kan zijn. Voor we aan het hotel komen, moeten we een lange smalle brug over, waar passeeron niet mogelijk is. Van eenige regeling is geen sprake, zoodat een stroom van de tegenover gestelde richting moeilijk te onderbreken is. Puffend en transpireerend wachten we tot er even een hiaat komt en zijn er dan als de kippen bij. Ten spoedigste klimmen we in *t bad en verkleeden ons; ln dien tijd is het vijf uur geworden, zoodat de zon niet meer zooveel kwaad kan doen. Met Tideman samen neu zen we in de stad rond. Nauwe straatjes, modderige smerige huizen, kooplui met hun waren op straat, onooglijk uitziende inwo ners in havelooze kleeding en over dit alles heen hangt een bijna ondragelijke stank. We houden echter koppig vol en glijdend en bot send in de overvolle straten, hier en daar een koopman ontwijkend, komen we verder Ten slotte lijkt 't ons toch gemakkelijker om te rijden en springen we in een der vele rij tuigen, die al zweepklappend en met beige rinkel zich een weg weten te banen. We kun nen nu alles beter overzien: een prachtig type van een Oostersche stad. Op een soort plein staat een prachtige tempel, waarvan de gouden koepel schittert in de ondergaan de zon. Langzamerhand wordt het donker en «en beetje lui achterover leunend laten we ons terug brengen. Boven ons is een smalle reep hemel zichtbaar tusschen de huizen rijen, beginnen de straten te glanzen*, rond om ons allerlei voor ons oor vreemde gelui den, die in deze omgeving mysterieus aan doen. 's Avonds zitten we op het terras van het hotel aan de oever van de rivier. Onder ons bewegen donkere schimmen, die de rivier in en uitgaan; ook de zwartjes zoeken afkoeling in het vrij drabbige water. Het is windstil en nog drukkend warm. Veel zin om naar bed te gaan heb ik niet. maar op den duur moet ik er wel aan gelooven om de noodige rust te krijgen. Van slapen komt echter niet veel. wel heb ik de volgende morgen een verkoud heid opgeloopen door de ronddraaiende fan boven m'n bed. Naar Bushir Om zeven uur starten we weer. Als oen groote, onregelmatige figuur uit een bouw doos ligt Bagdad onder ons. Alles staat od en tegen elkaar; straten zijn niet te zien, zoo dicht staat alles opeengepakt De eenige on derbreking zijn de talrijke minarets, aan alle kanten omhoog stijgend. Na een korte draal liggen we op de koers naar Bushir. We steken een paar enorme moerassen over, dan wordt het land gaandeweg droger en ten slotte zien we tot aan de horizon weer de dorre verlaten woestijnvlakte. 'In het Oosten steken kale grijze rotsen hun toppen omhoog. Onherbergzame gebieden, steile rotswanden en diepe, grillig gevormde kloven. Schuin rechts voor ons ligt de Perzische Golf. De douane in Bushir is vrij lastig; als Je ze het niet naar den zin maakt, zien ze er geen been in je een uurtje te laten wachten ArgeIoo3 hadden we een paar snapshots ee maakt; dat is streng verboden en Tideman is de sigaar De heele film moet uit het toe stel gehaald en vernietigd worden. Hij map nog van geluk spreken, dat ze niet het ap paraat in beslag nemen. Dan kun je wei zeggen „Tabé", want waarschijnlijk zie je het dan niet meer terug. We verliezen hier zooveel tijd, dat we de lunch mee moeten nemen. Eenvoudig is dat niet, maar tenslotte gooien we aardappelen, vleesch, visch, groenten en saus bij elkaar in papieren doozen en zetten ze druipend in de toestellen. Het smaakt overieens uitsto kend, waar de honger vee] aan toe doet paren. Tot de blijvers behoorden de spie» ring en de paling. Nu de dijk gelegd is, kunnen de twee eerste categorieën niet meer binnenko. men. De haring en de ansjovis zijn dan ook verdwenen, de bot nog niet geheeL Het is echter de vraag, of de achteigebte. ven bot er nog genoeg voedsel vindt. Z® heeft er nooit gepaard en men moet af. wachten of de overgeschoten bot dat zal doen. Vermoedelijk zal dat met het geval zijn. De garnalen kunnen wel worden afco» schreven. Een blijver als de spiering za! waar# schijnlijk wel behouden kunnen blijven. Waarschijnlijk zal deze visch door het zoet* waier wat donkerder en kleiner worden. Do spiering dient ook als voedsel voor dé snoekbaars. Of de paling zich zal kunnen blijven handhaven is ook nog een vraag. Misschien kan door spuiïnR hier iets worden bereikt. Kan nu. vroeg spr.. een waardevoller visch het IJsselmeer gaan bevolken? Men heeft go dacht aan zalmachtige visschen. De kans op gelukken is. naai- spr. meent met groot, omdat deze soorten koud water moe'en heb. ben en naar een harden bodem vragen. Ec zijn, zei spr., niet zoo heel veel soorten, voor de Zuiderzee in aanmerking kun. komen. Men heeft ook gedacht aan een steursoort uit de Kaspische Zee. Echter ooit dat is nog een open vraag, aangezien dezs veel dieper is dan het IJsselmeer. Spr. ein digde zijn causerie men de opmerking, dat de bevolking van het IJsselmeer nog niet vast staat (Nadruk verboden). JOH. VONK VAN ONZE ADVERTEERDERS Fabriek van Ijzerwaren Fa. Gebr. Bodegraven Nieuwkoop Hieronder volgt een kort historisch over# xicht over deze firma. In 1881 doet de naam Bodegraven in het eerst kleine bedrijf zijn intrede. Een oorn van de tegenwoordige firmanten zette deze zaak voort terwijl de vader van de huidige firmanten in 1886 de leiding op zich nana, om deze in 1917 af te staan aan zijn beide zoons de heeren N. en A. Bodegraven. Werd in 1908 een kx/2 P.K. -motor geinstal* leerd, 't eerste teeken van machinaal wer ken in Nieuwkoop, reeds in 1910 werd deze vervangen door een zuiggasmotor, die 38 machines in beweging bracht In den loop der jaren werd echter steeds meer naar uitbreiding gestreefd. Al spoedig moest naar meer ruimte worw den uitgezien en verrees er naast de be- staande complexen een nieuwe fabriek. De verlichting van het geheele bedrijf ts in eigen hand. door middel van een batterij. Installatie terwijl in 1930 het geheele bedrijf werd geëlectrificecrd. Thans zijn er een aantal electro-motoren met een vermogen van 53Vfe P.K, welke oir* ca 80 machines in werking brengen, terwijl de gebouwen en opslagplaatsen een opper* vlakte beslaan van circa 1 ha. Wat brengt dit bedrijf nu in hoofdzaak? Alle artikelen voor de bouwvakken, als ankerwerk, kozijnankers, kruisbengseli, «pouwijzers, raamhoeken, aanlascheinden vele honderden meer. te veel voor een alg!> heele opsomming, worden hier gefabrice^-d. Sedert een viertal jaren voert men tevens een nieuw Patent artikel, bekend onder dei» □aam van .,W B. Patent Pan. en Leipaü- klemmen Ned Octrooi no. 25592". Deze panklemmen. mits naar behooron aangebracht, waarborgen uw huis voor 't ai- waaien der pannen en worden door de firma voor 100% gegarandeerd Als bewijs van uit stekend aan het beoogde doei te voldoen volstaan wij met de mededeeling. dat dezs Ideale klemmen reeds door Rijks, en Ge* meente-instellmgen speciaal worden voorge schreven. De productie vindt voornamelijk haar af zet ln het binnenland, via den Ijzerhandel terwijl een gedeelte haar weg vindt naar onze overzeesche gewesten. We tnemoreeren nog dat op fabriek en kantoor gemiddeld 60 personen werkzaam zijn, terwijl een 15 tal personen voor de fir ma in hun eigen bedrijf thuis werken. De wedstrijd van Lux Toilet-zeep De prijswinstera De Lux Toilet Zeep populariteitswedstrijd heeft heel wat menschen in het geheele land aan het werk gezet Thans is het cijfer be kend. De verkoop van Lux Toilet Zeep be droeg van 4 November31 Decembér 1935 niei minder dan 1.285,632 stukken. Maar oen een prijs te winnen was méér noodig dan een getal schatten Mevr J H v. D. te Winterswijk is de gelukkige winster van de hoofdprijs. Een buitenkansje van f 1.000 heeft zij verdiend met het volgende aardige versje over Lux Toilet Zeep: Haar werking is steeds heilzaam Haar schuim is zeldzaam zacht, Haar zeer rijk vetgehalte Geeft wonderlijke kracht Haar geur is méér dan heerlijk Haar prijs bijzonder laag; Ziet hier. waarom ik immer Naar Lux Toilet Zeep vraag. De volgende prijswinsters waren mevr. A. G. te Amsterdam mevr. S. J de B te Leeuwarden, mej M v. W. te Boxtel en J J. J M. te Laren, die resp prijzen van f 50CV f 250, t 100 en t 50 ontviugvtn,

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8