idüpperibvsch WERK KOMT HET TOT ANTI-DUITSCHE SANCTIES? ZATERDAG 14 MAART 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland DURENDE ONZEKERHEID DE BESPREKINGEN TE LONDEN WORDEN VOORTGEZET De besprekingen, welke gisteren te Lon den tusschen de vier overgebleven Locarno- mogendheden hebben plaats gehad over de ij wijze waarop zij tegen de vijfde Locarno- i Het vraagstuk der staat, Duitschland, die hen in den steek j RijiifortificatieS gelaten heeft, zullen moeten optreden, heb-| ben nog bitter weinig klaarheid in den toe- De besprekingen der Locarno-mogend- stand gebracht België, en in het bijzonder heden inzake de gedragslijn welke men"te- Frankrijk staan erop dat de formeele ver- genover Duitschland moet volgen, hebben dragsschending, waaraan Berlijn zich heeft blijkbaar een moeizaam verloop De Belgi- schuldig gemaakt, niet slechts duidelijk zal worden geconstateerd, doch dat zamenlijk zal voortschrijden tot maatrege len, die den weerspannige tot rede zullen kunnen brengen. Men denkt hierbij, geluk kig, niet aan militairen dwang, desnoods voor sanctiedruk niet willen terug schrikken. De Engelsche diplomaten schijnen bet onderling in dit opzicht nog niet eens te zijn, daar althans bij een deel hunner het besef moet overwegen, dat men langs deze gedragslijn voorloopig tot zuiver negatie resultaten zou komen, terwijl bij hen vooi namelijk het doel voorzit, het vertrouwen en de rust te herstellen langs den zoo weinig mogelijken weerstand, met als eindpunt een nieuw-Locarno op voet van gelijkheid tusschen de verschillende parti cipanten. Doch, zooals gezegd, binnen het kader der Britsche delegatie moet men het onderling nog niet eens zijn, hoever men gaan wil. Italië tenslotte verkeert in een zeer netelige positie, daar het een verklaar de tegenstander is van sanctie-uitoefening, en ter andere zijde in het niet treffen maatregelen tegen Duitschland eeD meten met twee maten zou zien. daar het immers zelf zoo zwaar onder den Geneofschen druk te lydcn heeft. Bijzonder onaangenaam treft intusschen bet optreden van Sovjet-Rusland, dat zich gehaast heeft te verklaren, dat bet ertoe bereid is een anti-Duitsche dwang-actie met olie middelen te steunen, en dat reeds bij voorbaat beloofd heeft zich te verzetten tegen alles, wat op concessies aan het Duit. sche standpunt zou gelijken. Men proeft hier overduidelijk de haat en de vrees voor Berlijn, waardoor de bolsiewiki be zield zijn. Het zou uitnemend in hun kraam te pas komen, onder het mom een volkenbondsactie met hun gehaten centraal-Europeeschen tegenstander te kun nen afrekenen. Intusschen blijft nog steeds de vraag, Waar alles om draait, in hoeverre Adolf Hitler genegen zal blijken, wat water in zijn wijn te doen. Naar verluidt zou men Duitschland thans eenigszing verontrust zijn geworden over de afmetingen, welke de Rijnland-affaire aanneemt, en een nomische krijg zou op dit tijdsgewricht het Derde Rijk al bijzonder ongelegen komen, daar het met zijn zeer bedenkelijke staats huishouding bijzonder kwetsbaar is. Onbevestigde geruchten in Londensche kringen willen doen gelooven, dat Berlijn thans geneigd zou zijn, tot een compromis te komen, dat daarin zou bestaan, voorloopig de zware artillerie-afdeelingen wit het Rijnland zouden worden teruggeno^ men. Voor het prestige der Franschc regee ring zou op deze wijze althans iets gered zijn, daar dan de paniek verwekkende foto's van machtig Duitsch geschut niet langer op de foto-pagina's der boulevard-pers zou den kunnen verschijnen. Wat de mogelijkheid van economische druk op Duitschland aangaat, moet men rekening houden met het feit, dat wellicht een aanzienlijk deel der volkenbondsleden voor zulk een dwang niet veel zou gevoe len. Men heeft aan dien eenen economi- schen oorlog, die tegen Italië gevoerd wordt, voorloopig genoeg; men zal er wei nig lust in hebben zich te mengen in een geschil, dat tenslotte toch allereerst en allermeest de onderteekenaars van het Locarno-verdrag aanbelangt. Heeft Frankrijk dus een dubieuse kans, zoo het op algemeene sanctie-uitoefe ning staat maakt, ook zonder zulk een uni- verseelen druk kan het aan Berlijn zijn ernstig misnoegen nog duidelijk genoeg doen gevoelen, daar het met zijn bondge- nooten en zijn vrienden elders in Europa toch nog een blok van bijzonder groote be- tcekenis vormt, welke invloed men goe zal doen, niet te onderschatten. Inmiddels zou Italië stappen hebben ge- 'daan, in den loop der volgende week met «de besprekingen inzake Abessinië te begin nen, waartoe de Geneefsche commissie van dertien, eveneens te Londen, zou bijeen komen. Misschien hoopt Mussolini, nu deze beide groote problemen zoo in elkander vervlocb ten blijken, tot een voordeelige oplossing te geraken? De formatie der Britsche luchtvloot Het Britsche ministerie van luchtvaart Öeelt mede, dat vier eskaders der luchtvloot zijn ingedeeld bij de hulpvloot, die daardoor 15 eskaders zal tellen. In overeenstemming met het defensie-ontwerp zal de sterkte dezer hulpvloot in den loop van dit jaar echter op negentien eskaders worden gebracht, welke een deel van de defensiestrijdkrachten in het Vereenigd Koninkrijk zullen vormen. Naar de „Daily Express" meldt, heeft het j Britsche ministerie van luchtvaart bij de De Havilland-fabrieken een uitgebreide or der voor den bouw van draadloos bestuurde vliegtuigen geplaatst. Binnen drie weken zal een aanvang gemaakt worden met de uit voering der bestelling. Het blad voegt hieraan toe, dat Engeland de eerste staat is, die een vloot van draad loos bestuurde vliegtuigen doet bouwen. POOLSCHE JODEN IN DE KNEL De Poolsche joden worden bedreigd door een verbod van het ritueele slachten. Een rabbijnen-congres, dat te Warschau 's nachts bijeen is geweest, heeft besloten, dat de Poolsche joden zioh pen maand lang van het gebruik van vleesch zullen onthouden en een dag van stilte in acht zullen riemen, gedurende welken alle Joodsche winkels, werkplaatsen en Kantoren gesloten zullen blijven. ontwerp resolutie, waarin de punten opgenomen zul len worden, waarover tusschen de vier deel nemende mogendheden overeenstemming zou zijn bereikt en waarin voorstellen moe ten worden gedaan betreffende een toekom stige gedragslijn. Naarmate de besprekingen vorderden zou men met voldoening hebben waargenomen, dat een nauwere toenadering der opvattingen naar voren kwam. In Fransche kringen schijnt een algemee ne indruk van tevredenheid te heerschen. Geen nieuwe Britsche démarche Men meent te weten, dat Eden den Duit. schen ambassadeur heeft medegedeeld, dat de Britsche regeering de voorstellen aan Duitschland handhaaft, welke Woensdag avond werden gedaan om door een spontane geste bij te dragen tot een regeling. Geen nieuwe démarche zal bij de Duitsche regeering worden ondernomen Wat het terugtrekken van althans een deel der Duitsche bezettingstroepen aan gaat» gaan er in Londen geruchten, dat Duitschland bereid zou zijn, uit de Rijn zone al zijn zware artillerie-afdeelingen terug te nemen, teneinde duidelijk te laten uitkomen, dat de bezetting zuiver symbolisch is bedoeld. Bevestigd zijn deze geruchten tot op heden niet Het Fransche standpunt Ofschoon Frankrijk erop staat, dat Duitschland moet beginnen met zijn troepen uit het Rijnland terug te trekken, zou he* niet weigeren, na deze daad over het al- schaffen der gedemilitariseerde zone te on derhandelen. De Volkenbondsraad is bijeen- eengeroepen, niet slechts om te beslissen de vraag, of er al of niet sprake is van een schending van het Locarno-pact, doch eveneens om de aanbevelingen vast te stel len, die hij onder de gegeven omstandighe den wenschelijk acht Er wordt reeds gesproken van het instellen van een speciale commissie, bestaande uit de vertegenwoordigers van Denemarken, Portugal, Spanje, Tsjecho-Slowakije en Zuid-Amcrika, die zich met deze kwestie zouden hebben bezig te houden. Deze commissie zou artikel 17 van het Volkenbondshandvest als grondslag voor haar aanbevelingen aannemen. Deze aanbe velingen zouden dan ter kennis yan de Duitsche regeering worden gebracht. Ingeval de houding van Duitschland on verzettelijk blijft, zal de Volkenbondsraad gedwongen zijn, de Volkmbondsvergadering in buitengewone zitting bijeen te roepen, om te beslissen welke maatregelen moet-en wor den genomen. Sancties tegen Duitschland? Naar Renter verneemt, zon de Fransche delegatie er krachtig op aandringen, dat sancties zullen worden voorgesteld door de Locarno-mogend- heden vn door den volkenbendsraad. Frankrijk is bereid, zoo ver te gaan, als de Locarno-mogendheden in ge meenschappelijk overleg zullen be sluiten en de volkenbondsraad zal aanbevelen te doen. Von Hoeseh zou echter op hef Foreign Ofiice hebben doen weten, dat de Duitsche regeering van meening ia, dat er, uit juridisch oogpunt gezien, geen sancties aan Duitschland zouden kunnen worden opgelegd, krachtens de bepalingen van Locarno. De kwestie der Rijnversterkingen De Deutsche Diplomatisch-Politische Kor- respondenz schrijft over het denkbeeld, dat Duitschland om onderhandelingen mogelijk te maken, zou afzien van het bouwen seerde Rijnland-zóne o.m.. dat Frankrijk langs zijn geheele Oostgrens ontzaglijke versterkingen heeft gebouwd en dat Duitsch land daaraan geen aanstoot, neemt, omdat het geen vijandige voornemens heeft en alle territoriale kwesties met Frankrijk gerei zijn. De Duitschers zouden het echter evenmin begrijpen, wanneer Duitschland een l groot deel van zijn gebied zonder bescher ming aan toevallen blootgesteld zou laten, Duitschland zal nooit afzien van rechts- lijkheid. De weerstandslinies. die Duitsch land zich moet voorbehouden vormen een uitsluitend defensief moment aan de Duit sche Westgrens. Bovendien worden fortificaties niet van vandaag op morgen gebouwd. De ♦Duitsche grensversterking zal In het Weston ook nooit zoo zwaar worden als de Fransche. Frankrijk heeft tot dusverre daarvoor reeds meer dan 8 milliard francs uitgegeven. Dat kan Duitschland niet opbrengen Er zijn dus grenzen gesteld aan do toekomstige fortificaties in het Westen, welke Frankrijk nog altijd een ge weldig overwicht zullen geven. Het systeom der Fransche grensversfer- kingen heeft volgons het oordeel van alle vaklir ii hel voordcel van absolute veilig beid. Duitschland is de laatste, die Frank rijk zijn veiligheid niet gunt. Destenieer kan het eischen. dat Duitschland van geen en kele kant de eisch en de eer wordt ontzegd ler uitoefening van zijn souvereiniteit voor de bescherming van Duitschland te zorgen. De Commissie van Dertien bijeen Reuter meldt, dat op verzoek van de Ita liaansche delegatie de commissie van der tien van de Volkenbond waarschijnlijk volgende week te Londen zal bijeenkomen. Italië is van meening. dat na de goedkeu ring van het voorstel in onderhandeling te treden over de staking der vijandelijkheden in Oost-Afrika dit met het oog op het be lang van de Italiaansche medewerking bij een overleg tusschen de Europeesche mo gendheden een geschikt oogenblik ia Britsch minister van defensie benoemd De Britsche procureur-generaal Sir Tho mas Ins kip, die krachtens zijn functie reeds deel van de regeering uitmaakte, is b« noemd tot Britsch minister van defensie. De taak de drie ministeries van landsver dediging te coördineeren, komt dus in han den van een jurist, die tot dusverre i: politiek weinig op den voorgrond is getre den. Gedurende den oorlog is Inskip verbon den aan de berichtenafdeeling van de admi raliteit. Van 1922 tot 1924 was hü advocaat- generaal. In zyn nieuwe functie zal Sir Thomas Tnskip de voornaamste vertegenwoordiger zijn van Baldwin in de rijksdefensiecommis- Hü heeft het recht een zitting van de chefs der staven büeen te roepen, wanneer hü dit noodig oordeelt. Overstroom ingen in de Vereen. Staten Reeds negentien dooden In de Noord-Oostelijke staten van Noord Amerika heeft men last van ernstige over stroomingen, die reeds negentien nienschen levens hebben gekost- De schade wordt od millioenen dollars geschat. De rivieren Mer en Connecticut voeren ieder uur zeer groote watermassa's aan. Het water staat op honderden landwegen in 1 tot 2 meter hoog. In lager gelegen gebieden staat het water vaak tot de tweede verdieping der huizen In Pennsylvania moesten eenige mynen worden gesloten. President Roosevelt staat 5 millioen toe President Roosevelt heeft er in toegestemd dat vijf millioen dollars voor steunverlee- ning zullen worden toegestaan. In ZW Kansas. NW Oklahoma en in eeni ge streken van Colorado hebben zandstor- gewocd, ten gevolge waarvan het vei fortificaties in de tot dusverre gedemilitari-1 keer hier en daar moest worden Ko enfornuizen H: J REESINK Co ZUTPHEN DE OORLOG IN OOST-AFRIKA De nieuwe Italiaansche opmarsch Methodisch oprukken in alle sectoren Het agentschap Stefani verneemt uit Asmara, dat de Italiaansche troepen over het geheele front, in alle sectoren, methodisch oprukken, volgens de doel stellingen. die door het opperbevel zyn vastgesteld. Volgens nog niet bevestigde berichten heeft het eerste legercorps met zijn linker vleugel thans büna het Asjangi meer be reikt. In legerkringen is men vol vertr wen en verklaart men. dat de Abossünsrhe oorlog onafhankelyk van de Europeesche gebeurtenissen wordt voortgezet. De Italiaansche luchtmacht heeft twee aanvalspogingen der Abessijnen in Cen- traal-Somaliland afgeslagen Nabij den Gostro zyn de troepen van den gouverneur van Bali, Dedjas Bopene Mored. die het Zuiden marcheerden, uiteengejaagd, evenals een troepenconcentratie in het ee bied van de VVebbe Sjebeli. Naby Malcaico is een Abessynsch kampement vernield. Tusschen Danane en Dagamedo zyn Ita liaansche troepen in beweging gezet. Afdee lingen zyn opgerukt in de Westelüke vlakte. Zy hebben Eleghinet bezet benevens het belangrijk kruispunt van karavaan wegen Alcadra. Zij zijn thans op weg naar Noggara en worden door de bevolking vi Caffa en Wolkait vol vreugde ontvangen In den Noord-Westelijken sector van Amba Aladji zijn de vooruitgeschoven troe pen gearriveerd bij het belangrijk* kruis punt Fonaroa aan de rivier Samra, naby de bergen van Boa. Geen directe besprekingen De Abessijnsche regecring ontkent ten stelligste de geruchten, volgens welke .tusschen Abessinië en Italië directe on derhandelingen zouden zijn geopend. Ras Desta gevangen? Naar het agentschap Stefani vernoemt wordt Ras Desta, wiens leger hü Neghelli werd verslagen, gexangen gehouden in een huis dichtbij het paleis van den Negus. Hij wordt beschuldigd wapens en munitie, welke hem door de regeering waren ver strekt, aan de soldaten te hebben verkocht, zich te hebben laten meesleepen door per soonlijke ijverzucht en de raad van de Re! gische officieren te hebben afgeslagen, waardoor hij de nederlaag zou hebben ge leden. Vier nonnen verdreven! Vier Maltezer kloosterzusters zijn til' Diredawa verdreven door Ras Nazihoe. Hiermede heeft byna het geheele personeel van de Katholieke missiën Abessinië ver laten. Een grensincident op den Amoer Volgens te Moskou ontvangen berichten heeft zich een nieuw Russisch-Mandsjoe- rüscb grensincident voorgedaan op den Amoer. Op 5 Maart, des middags, was vol gens deze berichten een groep arbeiders van de Russische Scheepvaartmaatschappü op een afstand van 3 K.M. ten Zuiden van het dorp Jekaterino-Nikolskoje. 250 M. van den Russischen oever bezig met baggerwerkzaam heden, toen zij beschoten werden door Ja- Dansch-Mandsjoerüsche soldaten uit een op den tegenoverliggenden oever rijdende auto. Er werden 30 schoten gelost. De arbeiders n gedwongen de vlucht te nemen. Na de beschieting begaven zich vyf Japansch- Mandsjoerüsche soldaten uit de auto naar de plaats der baggerwerkzaamheden. waarbü zy de Russische grens overschreden. Ernstige ongeregeldheden in Madrid Het gepeupel van Madrid heeft een kerk geplunderd en deze vervolgens in brand ge stoken. Ook een der groote dagblad bureaux werd aan het vuur prijs gegeven, nadat "t personeel daaruit op straat gejaagd had. Vervolgens moest een wapenmagazijn het ontgelden, waar de belhamels zich van wapens en munitie wisten te voorzien. Met de politie, die kort daarop ter plaatse ver- scheen, ontspon zich vervolgens een hevig vuurgevecht. Bij de begrafenis van een vermoorden politieagent werd een voorbijganger door een messteek gedood. Oostenrijksch-Hongaarsche besprekingen De Oostenrüksche bondskanselier Schuscb n i g g en de Oostenrüksche minister van buitenlandsche zaken Berger Walde- n e g g bevinden zich op het oogenblik te I Boedapest, alwaar zü met den Hongaar- schen minister-president Goemboes en iden Hongaarschen minister van buitenland- I sche zaken Von Kanya economische be sprekingen zullen voeren. Vermoedelük zal ook de huidige Interna tionale toestand onder het oog worden ge zien en zullen voorbesprekingen gehouden worden voor de as. conferentie te Rome. Den laatsten tüd zouden ln Weenen en de Oostenrüksche Bondslanden weder talrüke nationaal-soclalisten zün gearresteerd. Onder de gearresteerden bevinden zich ook de vroe gere Landeshauptmann van Karinthië. de Landbundführer Kemmayer. en talrüke rechtsgeleerden en leeraren van middelbare scholen uit Klagenfurt, Villach en St. Veit. Zü worden ervan beschuldigd, aan hulp acties voor werklooze nationaal-socialisten te hebben deelgenomen. STEUN VOOR DE JOODSCHE EXODUS gevestigde Joden gewend met de aansporing. een bedrag van drie millioen pond sterling büeen te brengen tot het verleenen van steun aan Duitsche Joodsche emigranten. De oproep is geteekend door Sir Herbert Samuel. Lord Be ars ted en Simon Marks. Medegedeeld wordt, dat 30.000 vluchtelin gen uit Duitschland zich reeds in Palestina hebben gevestigd. Kort Nieuws Op 16 Maart aj. zullen de dienstgebou wen der Duitsche weermacht vlaggen, ter herdenking van het feit, dat een jaar gele den de algemeene dienstplicht in Duitsch land werd ingevoerd. Woensdag en Donderdag a.s. zal de In ternationale Arbeiders Conferentie bijeen komen. Men verwacht ongeveer 200 gedele geerden uit alle landen, met uitzondering van Rusland, Italië en Duitschland. De plechtigheden in de St. Paul's ka thedraal te Londen, ter gelegenheid van de byzetting van admiraal Beatty zullen Maan dag a.s. vanaf 12.20 (Amst. tüd) over de radio worden uitgezonden. In verschillende deelen van Zuid- Australië woeden talrüke branden, die het gevolg zijn van de buitengewone hitte en de droogte. De stad Belgrave is ingesloten ge weest door een grooten boschbrand, die door honderden vrüwilligers werd bestreden. Ook de heuvels in de nabüheid van Mel bourne hebben gedurende verscheiden dagen in vlammen gestaan. GEMENGD NIEUWS De ramp van de Uiver Het stoffelyk overschot van de Uiver- bemanning, nl. Beekman, Steenberg, Wale- wijn en Zadelhoff. wordt op 27 Maart as. te Rotterdam verwacht met het s.s. Radenfels van de H an sal ij n. Onmiddellijk na aankomst te Rotterdam, worden de kisten naar de begraafplaats Zorg vlied te Amsterdam vervoerd, om daar ie worden opgebaard teneinde familieleden, vrienden en belangstellenden gelegenheid te geven in een chapelle ardente een laat sten groet te brengen. Den dag daarna zal de teraardebestf Jlinc plaats hpbben. Steen berg, VValewijn en Zadelhoff worden in een gemeenschappelijk graf bijgezet, dat door de gemeente Nieuwer-Amstel daarvoor wordt afgestaan. Het stoffelijk overschot van Beekman zal in het familiegraf op do Christelijke begraafplaats te Muiderberg worden bijgezet- Rumoer in de Jordaan Een barricade, charges en revolverschoten In de Jordaan te Amsterdam is het eisteravond weer vrij rumoerig ge we-est, ditmaal niet direct in verband met het colporteeren door de N.S.B.'era, maar wel daarna. De avond is tot ongeveer half elf rustig verloonen. Er werd gecolporteerd, doch dit heeft geen aanleiding gegeven tot eenige ordeverstoring. Dat Veranderde, toen in „Bellevue' een communistische vergadering ten einde liep. Er kwamen samenscholingen, naar de sur- veilleorende agenten in de Tuinstraat werd met stecnen gegooid. Toen er spoedig assistentie gearriveerd was in den vorm van een uitrukauto en politiemotoren, werd in de Tuinstraat van ge balken en planken, die uit dat afgebroken wordt Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koopt tydig een pot Sprutol. By alle Drogisten WILHELMINAGASTHUIS TE AMSTERDAM Burgemeester en Wethouders van Amster dam zullen op Maandag 23 Maart 1936 aan besteden: het uitbreiden der tunnels met bij komende werken ten bpboeve van de dub bele chirurgische kliniek en de te bouwen oogheelkundige kliniek op het terrein vaa het Wilhelmina-gasthuis. ADMINISTRATIEGEBOUW TE GRONINGEN Burgemeesters en Wethouders der ge meente Groningen zyn voornemens aan te besteden op Dinsdag 31 Maart 1936, des voor middags te 11 uur. in één der vertrekken van het Raadhuis: het bouwen van een ad ministratiegebouw voor het gemeentelijls licht- cn trambedrijf. DE ZUID-WLLEMSVAART Door den Rykswaterstaat is aanbesteed het maken van een rijbaan van cement beton op den N. Kanaaldijk langs de Zuid-Wlllems vaart tusschen sluis 4 en de F.rpsche brug in de gemeenten Veghel en Erp. Laagste in schrijver W. Rasenberg, te Breda, voor f 60 237. De Locarno-zaal ln het Engelsche ministerie van buitenlandsche zaken, xoaar de conferenties van de Locarno'mogendheden plaats vinden» huis, gehaald, 'een soort barricade opgericht. Uit de ramen rden fle.sschon en met water naar de po litie geworpen, waarop deze met revolver schoten antwoordde. Ook in de Madeln-venstraat en in de Slooistraat werden eenige charges uitge voerd, waarbij flinke klappen werden uit gedeeld. De pol tie had de menigte spoedig verspreid en daarmede keerd.» ook de rust terne. Dp bewoners zelf drocger. de plan den. die over de straat waren geworpen, -eer weg. Twrcn half twaalf was alles weer kalm n behoorde het opstootje tot het verleden. AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN In het St. Elisabeth-ziekenhuis te Venrav is overleden de 32-jarige juffrouw Peters uit Overloon die hier met ernstige brandwonden was opgenomen. Zy had met behulp van pe troleum de kachel aangemaakt en was daarby in brand geraakt COCAÏNESMOKKELAARS AANGEHOUDEN Door de politic te V e n 1 o is een inval ge daan in een woning aan den Tegelscheweg, IN DE FLANK GEREDEN Te Kerkrad© werd een auto door de tram. komende uit de richting Heerlen, ia de flank aangereden. Een der inzittenden, zekere M.. werd door een ruit geslingerd en bleef bewusteloos liggen. Hij werd met een schedelbasisfractuur naar een ziekenhuis vervoerd. Een andere inzittende, M. B., werd licht gewond. De auto werd zwaar beschadigd. Het is nog niet bekend wie van de twee inzitten den, die onder invloed van sterken drank verkeerde, den wagen bestuurde. BRAND IN EEN FOTOHANDEL Gistermiddag is te Den Helder brand uitgebroken in de fotohandel van den heer Krul, gevestigd aan de Koningstraat Het vuur is ontstaan in een werkkamer, welke zich achter uen winkel bevond en verspreidde zich snel naar de gang, die zioh tusschen dit vertrek en het atelier bevond. Vooral door de groote rookontwikkeling liet de brand zich aaLvankelyk ernstig aan zien. Bovendien deed de windrichting ge vaar ontstaan voor het vlak er tegenover liggende pas gebouwde pand van de fa. Bischoff tn heerencostuume. Met de slangenwagen van de politie en de spuit van de Marine slaagde men er evenwel in het vuur meester te worden. De schuur brandde echter geheel uit Er was veel waterschade. De oorzaak van d<en brand is onbekend. UIT DE PERS De reisbelasting en de middenstand In middenstandskringen is men ingeno men met de voorgestelde reisbelasting, al heerscht er teleurstelling. Het A1 g. Weekblad voor de Midden stand zegt: Dat do Regeering zoo duidelijk voorop gesteld heeft, dat deze nieuwe heffing zuiver fiscaal is en niet voorzit het reizi gersverkeer om te buigen, zal in de krin gen van het hotel en aanverwant bedrijf met eenige bevreemding vernomen wor den. Het had ln de lijn der verwachtin gen gelegen, dat uit de opbrengst gelden zouden worden aangewend ten bate van het kwijnende hotelbedrijf. Doch mi.-schien zal de Regeering. als deze belasting eenmaal in werking 13 getreden, daardoor toch indirect midde len vinden om het hotel café-restaurant bedrijf en het vreemdelingenverkeer hier te lande te helpen In de eerste plaats door het zooveel mogelijk van lasten te bevrijden. De reisbelasting en overdrijving Een Inzender In het A 1 g. H bl. spreekt in ..Gevolgen niet te overzien" en over drijft als volgt over de Reisbelasting: Ik ga voor drie weken naar Zwitser land heb aan al mijn verplichtingen vol daan en ben dan ook voornemens op tijd huis toe te gaan. Nu word ik door ziekte of wat dan ook verhinderd te gaan en noodgedwongen te blijven Wat moet men in zoo'n geval doen? Waar haal ik de henoodigde plokzegels vandaan? Of moet ik mij dan maar de opgelegde boete laten welgevallen? waarKj men eon cocai'ne-smokkelaffaire op het 8 meneer nu reeds alles voor elkaar is gekomen. j heeft om drie weker, naar Zwitserland ie gaan dan vindt hij ook nop wel even rl|«i een paar zegelties extra te knopen die kunnen te pas komen - en ook zou hij zijn bankier kunnen verzoeken eventueel wat zegels op te zenden. Zyn bezwaar weegt niet zwaar. Een beetje cumulatie In de R K. Staatspartij Is tets te doen over twee Kamerleden die cumuleeren. Ten eerste over den heer Van Koexerden, die lid van God Staten van Gelderland is en van wien verteld wordt, dat hij <>«n groot deel van zijn salaris afstaat aan het Cristsromlté. In dit yerhand. zegt de Volkskrant, wijzen wij op het soortgelijke Haatrsche geval, betreffende het Kamerlid Ir Feber. Laat ons eerst onze vo'doening uit spreken over de mededeeling, dat do heer Van Koeverden financieel niet ru- mulpert. Dat zal in breedp krinc xvnnr- deerine vinden Wil weten niet hoe 't gesteld is met de finanrieele cumulatie bij den heer Fo.ber. die ook noc een In disch pensioen heeft: een zetfdp me-te- deel'ng a's ons omtrent den heer Van Koevoeten gewerd, zon hif de kiezers wat betref* den heer Feber op niet mln- dpr waardeering kunnen rekenen Hier een daar vindt men nog zoo'n beetje cumulatie. En in R.K. kringen wüst men er onbeschroomd op. Een pond cocaïne werd in beslag genomen. Drie personen werden gearresteerd, n.I. een uit Venlo. een uit Roermond en een uit Stein. Ten huize van den laatste werd nog flesch cocaine m beslag genomen. Gistermiddag ongeveer te vier uur ,s brand uitgebroken in de kruidenierswinkel van den heer J. Kant te Dirkshor n. De brand weer van Dirkshorn en die van Harenkarspel bestreden het vuur met twee sralen, zy slaag den er in den brand beperken tot den wankel en het aangebouwde pakhuis, welke geheel verloren gingen De belendend» p»reeeler. waaronder eer. fon-agepakhuin, konden wor den bewaard. Verzskering dekt de echaae. RUMOERIGE STEENZETTERS De N.V. Foltu, handel in bouxx-materialcn aan de Vaikenburgerstraal te Amster dam. heeft een conflict met ateenzett Toon gistermiddag eenige leden van het personeel van aeze firma met een auto naar hun xvonuin zouden gaan. xverden zij in deze straa '.aangehouden door de steen zetters. die hen aanvielen en mishandelden. Zij vernielden bovendien de banden van den vacren en manieën dei motor onbruikbaar. Toen de politie verscheen namen zij in een andere auto de vlucht. De politie zorg de ervoor, dat het pcrsonee>l der firma ver der ongestoord naar huis kon guan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2