$ïieuw grihscUc CTmmuit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken DE VOORGESTELDE REiSBELASTING GRATIS TOT 1 APRIL abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 -F portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 d. met Zondagsblad 7'/i ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgba» Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 atibertentieprrjjen: Van f tot 5 regels I.I7V» Efke regel meer0.22'/» Ingezonden Mededeelinger» van 1-5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Voor Tiet bevragen aan 'i bureau V wordt berekend/0.10 No. 5726 DINSDAG 10 MAART 1936 15e Jaargang Aannemen is beter dan verwerpen Geen geld, geen Zwitsers; heette het vroeger. Maar evengoed kon men zeggen: geen geld, niet naar de Zwitsers en hun land. En deze regel zal op voorstel van minister Oud thans een uitbreiding ontvan gen: wie er geen belasting voor betaalt, mag niet naar Zwitserland, mag zelfs niet over de grens. De vorm, waarin het wetsontwerp thans verschenen is, verandert niets aan ons vporloopig oordeel, dat het beter is dit be lastingvoorstel te aanvaarden, dan het te verwerpen. Dit lijkt ons volkomen logisch en moeilijk voor tegenspraak vatbaar. De nood der schatkist is zoo groot, dat nagenoeg niemand zich verzet heeft tegen de zeer drukkende omzetbelasting, een pjaag voor de zakenmenschen. een ramp vooral voor de kleine burgerij, die het grootste gedeelte van het inkomen voor eerste levensbehoeften uitgeeft. Het was nog niet genoeg dat suiker en vleesch zwaar veraccijnsd zijn. er moest nog min stens vier procent omzetbelasting op nage noeg alle artikelen bij. De omzetbelasting is een zware, onbillijke belasting, welke heti leven duurder maakt. Toch is ze aanvaard en indertijd ook door ons verdedigd. Waarom? Omdat de nood dringt. Welk principieel bezwaar kan er dan ter wereld aangevoerd worden tegen een be lasting, welke als een equivalent, een ver vanging van de omzetbelasting te beschou wen is? Wie zijn geld in 't buitenland gaat verteren, berokkent zijn eigen land op aller lei manier financieele schade; hij veroor looft zich iets, waar de groote massa niet aan denken kan. Waarom zou die weelde niet met een gering bedrag belast mogen worden? Gij spreekt van weelde, hooren wij ons toeroepen. En de grensbewoners dan; de zieken, die naar Davos moeten; de zaken menschen; de studeerenden; de buitenland sche moeders; de jeugdvereenigingen? Wij zijn niet voornemens de stelling te verdedigen, dat deze belasting sympathiek of dat de technische verzorging van het wetsontwerp volmaakt is. Heeft men wel eens van zoo'n wonderlijk ding gehoord? Een belasting, welke door de contribuabe- len met gejuich ingehaald wordt? Misschien heeft minister Oud nog enkelo idealen, hij is nog tamelijk jong; maar hij weet van de belastingpraktijk te veel af, dan dat hij ooit gedroomd zal hebben een belastingontwerp te kunnen Indienen, waarvan de bevolking zei: welkom, lieve Fiscus! Trouwens, om dat te weten, behoeft men geen belastingambtenaar of minister te zijn. Laat ons dus het argument, dat deze belasting „wel zeer onsympathiek" is, maar ter zijde schuiven. Dat is... een dooddoener. Ook de bewering, dat deze belasting de wereldvrede, de beschaving, de verbroede ring der volken, de ontwikkeling zal scha den en daarom verwerpelijk is, kan door V de overdrijving, waaraan men zich te bui ten gaat, weinig indruk op ons maken. We staan er eenvoudig van te kijken, dat een organisatie als de A.N.W.B. met een zoo nuchtoren voorzitter als de heer Edo Bergsma is, het internationale toeristen verkeer kan schetsen als „een belang van de hoogste orde, een middel om de volken tot elkaar'te brengen, elkaar beter te doen begrijpen, een middel om den reiziger een ruimer blik te verschaffen op toestanden en gewoonten, zoowel elders als thuis, om hem eensdeels te brengen tot zelfcritiek en anderdeels tot grootere waardeering van1 hetgeen ons eigen land biedt" Met een beetje minder overdrijving kan het ook wel toe en het is dan nog heel i mooi. Laten de Friezen en Groningers maar eerst eens kennis maken met Zeeu wen, Brabanders en Limburgers en laten de zuiderlingen maar eerst eens langs Tes- sels duinstrook, over Drentsche heidevelden of tusschen de meren en kraggen van Noord-West-Overijsel dwalen. Laten de ste delingen naar het platteland en de dorpe naars naar de musea gaan; dat zijn even goed belangen van de hoogste orde en het zou leiden tot beter begrip van elkanders pood binnen de landsgrenzen* Wij zijn groote voorstanders van reizen i trekken; wij erkennen volkomen, dat wij veel in 't buitenland kunnen leeren (b.v. ook éat de Hollandsche pot goed eten schaft en dat de Haagsche tram beter is dan die in Genua, Warschau of Weenen!); en wij waardeeren daarom het werk van Reisvereenigingen. Maar wij vragen ons wel eens af. of de stimulans om over de grenzen te gaan, niet wat al te sterk is weest en of dit wetsontwerp het organisee- ren van binnenlandsche reizen niet kan be vorderen? Het zou voor velen geen schade zijn; want het „ken uw land" laat ondanks de korte afstanden, nog heel wat te wen- schen over. Het wetsontwerp heeft niet de uitgespro ken bedoeling buitenlandsche reizen tegen te gaan: alleen de Fiscus heeft het woord; maar indien hel eerste een nevengevolg was, zouden wij het geenszins betreuren. Dan bleef immers een bedrag van vele mil- lioenen in ons land. Natuurlijk, er zijn bezwaren, ook, wan neer men het beginsel aanvaardt. Erkend moet echter worden, dal het wetsvoorstel aan menig bezwaar reeds bij voorbaat tegemoet komt. Wij denken nu weer aan grensbewoners (en dat zijn er meer, dan velen meenen), aan zakenlieden, aan hen, die elders verpleegd moeten worden. Kan men aan verschillende bezwaren te gemoet kómen, het zal ons aangenaam zijn. Doch men mag ook hierbij weer niet over drijven. De redeneering van den Minister is nog zoo gek niet, dat in bijna aJle reizen het genot-element een voorname factor blijft. En voorts denke men aan de „uit voerbaarheid". Want er zal een zware wijs op gaan om alle redelijke bedenkingen te ondervangen. In ons blad heeft men gesproken over de „buitenlandsche moeders", d.w.z. de buiten landsche vrouwen, die zooals we zelf op merkten eerst onze kleine jongens op en later de grootere aan de arm hadden en die graag eens per jaar hun familie willen opzoeken. We zouden zeggen: wie het - Nederlander schap verkiest, moet met de Nederlanders gelijk op deelen. De overheid kan er geen rekening mee houden, dat men elders ge boren en daarna weggetogen ls- Ook is geklaagd over de drukkende last op jeugdvereenigingen, die trips maken. Ware het in 't algemeen mogelijk een „om zetbelasting" op reizen in den vreemde te heffen, we zouden het toejuichen. Een pro portioneel en progressief tarief zou ons lijken. Doch, welk belastinggenie kan dat uitdenken? Bovendien: meent men nu werkelijk, dat men met 18.50 op zak en op de fiets twee weken naar en door Denemarken zwerven kan? De kinderen zouden vreemd opkijken, als ze geen zakgeld voor „buitengewone uitgaven" meekregen. Terwijl bij ons toch ook de vraag rijst, of kinderen van 17 jaar in Nederland al uitgekeken zijn en nood zakelijk naar den vreemde moeten? Stellen we de eischen aan het leven niet hooger, dan in deze dagen mogelijk en verstan dig is? Al met al zal het moeilijk tegen te spre ken zijn, dat behoudens de uitzonderin gen, waarmee gerekend wordt het hier weeldeuitgaven betreft, en dat het niet on redelijk is hierop eenige belasting te heffen (50 ets per dag voor gewone uitstapjes is waarlijk niet veel), wanneer werkelijke levensbehoeften vaak zwaar belast zijn door allerlei maatregelen. Praktisch is het toch meestal zoo, dat men redeneert: nu ja, op reis willen we niet zoo nauw rekenen; laat men dezelfde methode dan ook op de reishelasting toe passen. De groote, groote massa kan welhaast zelfs niet meer denken aan een eendaag- sche vacantietrip in eigen land; wie zich zonder noodzaak veroorlooft over de gren zen zijn geld te verteren (Ned. Oost- en West-Indië zijn gebiedsdeelen van Neder land en behooren dus in het ontwerp te vervallen) vergete de verplichtingen tegenover de eigen bevolking niet. Wie zich nog uitgaven voor ontspanningsreizen ver oorloven kan, mag wel dubbel dankbaar zijn en zijn reisbelasting met vreugde betalen. ELECTR1FICATIE DER NED. SPOORWEGEN De baanvakken Amsterdam-Arnhem, den Haag-Utrecht, Rotterdam-Gouda en Utrecht-Arnhem thans aan de beurt Groote plannen voor 1938 Belangrijke opdrachten voor onze industrie De Ned. Spoorwegen hebben, be houdens goedkeuring van den Minis ter van Waterstaat, besloten over te gaan tot electrificatie der baanvakken: AmsterdamArnhem, Den Haag- Utrecht, R'damGouda en Utrecht- Eindhoven. De bedoeling is de electrische dienst op deze lijnen in te doen gaan met de nieuwe dienstregeling van 1938. Daar aanschaf van een belangrijke hoe veelheid rollend materieel voor de N. S. dringend noodig is geworden, doordat de laat ste jaren in afwachting van de ontwikkeling der verkeersmiddelen, belangrijk minder lo- comotieven en rijtuigen zijn aangeschaft dan op peil houden van 't materieelpark noo dig was, dienden de N. S. een beslissing te nemen in welke richting de tractie zal moe ten worden uitgebreid. Dat de keuze daarbij gevallen is op de èn voor het reizend publiek èn voor den spoorwegdienst aantrekkelijke electrische tractie is het gevolg eenerzijds van de gunstige resultaten wat hei stroom verbruik betreft van het nieuwe electrische materieel, in stroomlijnvorm uitgevoerd, in gebruik op de lijn Rotterdam-Hoek van Holland, voor welk materieel het verbruik electrische stroom per zitplaats ruim 25 pet. minder bedraagt dan voor het bestaande electrische materieel, anderzijds van de be langrijke lagere prijzen, waarvoor de in aan merking komende leveranciers van electri sche stroom zich bereid verklaard hebben den stroom te leveren. Bij uitbreiding van de electrische tractie komen daarvoor in de eerste plaats in aan merking de bovengenoemde baanvakken, waarop in 1934 het Diesel-electrisch mate rieel in dienst gesteld werd. Dit materieel zal dan in 1938 vrij komen en bestemd wor den voor een zeer wenschelijke uitbreiding, r. versnelling van de doorgaande verbindin gen tusschen het Westen en het Noorden,Tiet Zuiden en het Oosten des lands, waarvoor, zooals ook de ervaring in Duit-schland leert, juist dergelijk materieel bij uitstek ge schikt is. Voor de levering van het benoodigde electrische materieel is alreeds een voorloopige overeenkomst met de Ne- deriandsche industrie gesloten. Daar ook de overige benoodigde be stellingen voor deze electrificatie voor zoover mogelijk in Nederland zullen worden geplaatst, wordt voor de ko mende 2 jaren door deze electrificatie een zeer belangrijke werkverruiming in ons land verkregen. In aansluiting op dit communiqué heeft de Directie nog medegedeeld, dat er in totaal een paar honderd rijtuigen zullen worden besteld bij Werkspoor, Beijnes eh Allan. De motoren enkele honderden in totaal zullen worden geleverd door de Heeinaf en de Electro-Technische Industrie Smit te Slik kei-veer. Op verschillende plaatsen zullen zgn. onder-stations worden gebouwd. Op de nieuwe geëlectrificeerde baanvakken zal de snelheid sterk worden opgevoerd, vermoede lijk wel tot 120 K.M. Er zal voor de bedie ning van de electrische treinen nieuw per soneel moeten worden opgeleid. Het voorne men bestaat uit het eigen personeel het te kort aan wagenbestuurders aa*1 te vullen. PRIJS INDUSTRIE MELK De prijs van mdustriemelk bedraagt voor deze week 4,50 per 100 liter (vox1, week 4,75). NED. KLOKKEN. EN ORGELRAAD Het bestuur van den Nederlandschen Klokken- en Orgelraad is als volgt samen gesteld: ds. P. de Haas, te Utrecht, voorzit ter; p. dr. C. Huigens O.F.M., te Utrecht, ondervoorzitter; mr. A. Bonman, Wijnstr. Rotterdam-C. (tel. 55195), secretaris; F. Timmermans, te Rotterdam, penningmees ter (gironummer 24510). BEDRIJFSRAAD IN HET MIJNBEDRIJF De Commissie van Advies volgens de Be- drijfsradenwet heeft aan het verzoek van den minister van Sociale Zaken om advies over de weruschelykheid van insteling van een be drijf sraad in het mijnbedrijf, voldaan, en terdag haar rapport ingediend. Maandagmorgen heeft te Amsterdam een conferentie plaats gehad over de bij de houtfirma Van Hoeken te Leidien dreigende staking. De betrokken organisaties hebben besloten hun ingenomen standpunt te hand haren. 's Middags is te Leiden nogmaals met de firma Van Hoeken geconfereerd. DREIGEND CONFLICT IN DE KOEKINDUSTRIE De i*ijksbeniiddelaar had met partijen betrokken bij het, dreigend conflict bij de koek- en suikerwerk fabriek v.h. J. T. C.oe- lingh en Zn. te Deventer, een bespreking. Een noodzakelijke bestaansvoarwaarde voor dit bedrijf zou liggen in uitbreiding van het crediet, waarom de riikshemïdde- laar de mogelijkheid hiervan zal onder zoeken en partijen opnieuw voor een, be spreking oproeien. 31 el de Dragons naar Nieuw-Guinea. Heden begint de karteerings- vlieger Vonk zijn interessant verhaal. Wij deelden reeds mede, dat luite nant-vlieger Vonk voor ons blad arti kelen zal schrijven aver de vlucht van de drie Dragon-Rapide toestellen, die 11 Sept. 1935 van Schiphol naar Nleuw-Guinsa vertrokken voor kar- teeringsdoeleinden. We hebben thans een serie brieven in ons bezit cn vandaag beginnen we mei de publicatie daarvan. 'X Zijn boeiende „reisverhalen", die onze lezers zeker met groote belang stelling zullen volgen, ook al heeft men in ons biad óver dit gedeelte van ie reis reeds iets kunnen lezen. Binnenkort hopen we artikelen le kunnen geven over het verblijf en den arbeid van onze koene vliegers in Nieuw-Guinea. DE BOM OP DE „ZEVEN" EEN ONAANGENAME NASLEEP Officier-vlieger Coppers kreeg 4 dagen arrest Wegens een toegestaan interview Aan boord van de „Marnix van St.. Alde- gonde" heeft de „Ind. Crt." een interview- gehad met officier-vlieger 2e klasse Th. H. Coppers, die tijdens de muiterij op ds „Zeven Provinciën" de bom op het schip wierp. In ons blad van gister hebben we reeds het een en ander van dit interview overgenomen. Thans blijkt, dat men op het laatste oogenblik officier-vlieger Coppei-s weer van boord heeft gehaald om hem vier dagen arrest te doen ondei-gaan. De reis met de „Marnix" naar het moederland gaat dus niet door. Men vermoedt dat deze maatregel verband houdt met het interview, dat in bovengenoemd blad stond afgedrukt. Thans schrijft de heer de Keizer onder het opschrift „Gestrafte Daad" in de „Loc." en het „N. v. d. D." een hoofdartikel, waai-- aan het volgende is ontleend: men stuurde er ten slotte de vliegtui gen op uit. Reeds was de „Zeven" tot vijand verklaard. Negen vliegtuigen vertrokken; vier vielen uit, vijf kwamen ten slotte bij het schip. Er was geen communicatie met die vliegtuigen en toen heeft dé officier- vliegenier Coppers zijn bom geworpen. Op eigen gezag; maar precies raak. Daar kwam het op aan. Want die bom en niets anders heeft niet alleen aan de muiterii met een klap een einde gemaakt. Neen. Die bom: dat was gezagsherstel op de ge- heelo vloot...... en aan den wal. Zelfs in Nedei-land ontstond, na de „Ze ven", een zekere ommekeer; alles wat, sohis- rnatiseerend, ontbindend en onteerend had gewerkt, vluchtte in donkere schuilhoeken; a die daad van hersteld gezag kon men beginnen aan de taak. die een hoog marine- autoriteit toen zoo goed geschetst heeft: de 'ne zal zich haar plaats weer waardig toonen een nieuwe vloot en een nieuw9 geest. Alweer laten wij in het midden, of die luitenant die bom formeel nu wel had mo gen gooien, precies zooals wij ons houden buiten beoordeeling van dat interview. Maar schrijnend blijft dit: de man, een der weinigen onder de jongere officieren, die wel een daad aandurfde; de man, dié geheel Indië met die daad een onschatbare dienst be- w e e s, die man kreeg in de Marine lof noch dank, hij verklaart dat men hem het leven ondraaglijk maakt en hij ver laat maar liever den vlootdienst en om hem voor die mededeelingen te straffen, laat men dezen officier nog gauw even de vernedering ondergaan door hem van boord te halen, zijn boot te doen missen en hem „vier dagen" te l,aten opknappen. Dit is dan het afsdheïd van Indië, het afscheid van onze Vloot, het afscheid van den Landsdienst, dat bereid wordt aan: den man die den moed had. Een pijnlijk, beschamend en miserabel slot. Een ander geluid laat de „Javabode" hooren. Dit blad schrijft- Zijn mededeeling: dat, hem door zijn chefs het leven, naar aanleiding van den treffer, onaangenaam werd gemaakt, is een beleed; ging zijner superieuren, wijl zij hen dood- verft, als karakterlooze en onbetrouwbare lieden, daar immers in alle regionen dei- marine is gezegd: dat de werper der bom hiervan geen onaangename gevolgen zou ondervinden. Zoo is hij zeer ten rechte gestraft. 1-Iij slichtte nog extra-kwaad, door bij het pu bliek den indruk te vestigen dat thans ma- rine-autorite|J>n zoo gedegenereeofïe perso nen kunnen zijn, dat zij de strenge uitstam- ping van een schandelijk muitersbedrijf niet geheel zouden toejuiqhea» Een zorgvuldige inbraak-diefstal Toch duizend gulden over het hoofd gezienl Men meldt ons uit K 1 u n d e r t: In verband met een diefstal van 600 ten ïiadeele van de 67-jarige weduwe Blommers kaai het volgende worden gemeld: Deze diefstal blijkt op zeer onopvallende wijze te zijn geschied. Bij de reconstructie van het geval is namelijk komen vast te staan, dat de onbekende door het raam aan de straatzijde naar binnen is geklommen, ermoedelijk Zondagsmiddags tusschen 5 exx uur, toen de wed. B. bij een buurvrouw op visite was. Na de openschuiving van dat raam moesten 6 bloempotten van de ven sterbank verwijderd worden, hetgeen zoo zorgvuldig geschiedde, dat er van dit ver plaatsen en hei naderhand op hun plaats zetten, vrijwel geen spoor gevonden is. Een oogenblik sledlïts heeft het de bewoonster bevreemd, dat een pot met een blauwe bloem, die altijd aan het einde van het rijtje stond, op dat oogenlblïk de tweede plaats in de rij innam. Na de inklimmrap hebben de onbekenden den sleutel van een kabinet uit de tafellade genomen en daar mee het kabinet geopend. In dit kabinet bevond zich een kartonnen doosje met ƒ1600 aan bankpapier. Hiervan hebben zij bedrag van 600 weggenomen, bestaan de uit biljetten van van 25, 40 en 60 guldien. doch 10 briefjes van ƒ100 bleven onaange roerd. Na het doosje weer op zijn plaats hebben gezet, is het. kabinet gesloten en de sleutel weer in de tafellade gelegd. Toen de bewoonster thuis kwam, heeft zij niets an dén diefstal bemerkt. Eerst den an de en morgen, toen zij een briefje van 10 moest wisselen, kwam zij tot de ontdek king, dat ƒ600 verdwenen was. Het onder zoek door de politie heeft geen nader licht in de zaak gebracht, het geheel wijst er op dat hier ge enonbekenden zijn geweest. Af drukken van "u voetsporen zijn gei«omen. Arrestatie met hindernissen Een moeilijke arrestatie heeft een deel der gemeente A 1 f e n a.d. R ij n in opschud ding gebracht. Twee rijksveldwachters, wien was opgedragen den 26-jarigen C. v. M. in verband met een gepleegde mishandeling voor den rechtev-commissaris te leiden, ver voegden zich aan diens woning aan de Nieuwstraat, doch al spoedig bleek, dat v. M. niet van plan was rustig mee te gaan. Hij verzette zich krachtig, zoodat een formeele vechtpartij ontstond, waarbij" een der veld wachters met zijn arrestant over de vloer van de woning kwam te rollen. De arrestant wist zich echter los te rukken, snelde naar buiten, door dén tweeden rijksveldwachter gevolgd en sprong over een schutting, waardoor hij in de Langestraat terecht kwam. Daar liep hij eenige woningen bin nen om ze aan de achterzijde weer te ver laten. steeds door de politiemannen gevolgd. De buurt, geraakte door deze jacht danig in opschudding. Ten slotte slaagden de rijks veldwachters erin den man in de woning van de familie S. in het nauw te drij ven. doch hier ontstond een nieuwe worste ling, hetgeen de bewoonster zoo deed ont stallen, dat deze bewusteloos ineenzeeg. De rijksveldwacht overmeesterde den man en leidde hem onder hevig verzet naar den burgemeester, die hem in zijn hoedanigheid van hulpofficier van jxxstitie een verhoor.af- en hem daax-na weer op vrije voeten stelde. Groote Iandbouwschuur in vlammen Een zware brand heeft gewoed in een der drie groote landbouwschuren van de boeren hofstede van C. en R. van Ackeren te Hei kant, èen buurtschap in de gemeente St. Jansteen (Z.) De iandbouwschuur brandde geheel af. Twintig stuks rundvee en twee jonge paar den kwamen in de vlammen om. Ook wer den naar schatting meer dan 100.000 Kg. vlas van vóór het oogstjaar 1932, een prooi der vlammen. Twaalf paarden konden worden gered. De brandweer, die kort na het uitbre ken van den brand gealarmeerd werd, was spoedig ter plaatse en kon uitbreiding van den brand voorkomen. Men vermoedt dat hier kwaadwilligheid in het spel is. Doodelijk motor-ongeluk Hedenmorgen heeft, op de Rijksweg Arn- hem-Nijmegen onder Eist een ongeluk met doodelijke afloop plaats gehad. Een 31-jarige motorrijder, de ongehuwde metselaar E. J. Vleming uit de Troelstra- straat te Arnhem is vermoedelijk doordat hem het uitzicht door de zware mist zeer werd belemmerd tegen een van de andere kant komende bus van de Enka gebotst De man werd ernstig gewond en is na eenige oogenblikken overleden. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen In het Lagerhuis heeft Eden het verbre ken van het Locarno-pact veroordeeld dorIC tenens zich bereid verklaard Duitschlands voorstellen le onderzoeken. In Sidamo hebben nieuwe luchtaanvallen bewezen dal Italië tijdens de onderhandeling, gen den oorlog niet zal staken. Ingediend is een wetsontwerp tot regeling van bet uitoefenen van beroepen en hedr\j< ven in ons land door vreemdelingen. - Tol electrificatie van de spoorwegen Arpi sterdamArnhem, den Haag en Tl otter darn Utrecht en UtrechtEindhoven is door d& Ned. Spoorwegen besloten. Stand van de clearingen met verschillend4 landen op 7 Maart l.l. Onze uitvoer in Februari. OctTonibureau Bartels behandelt octrooi zaken. deponeert handelsmerkenDessins, Gebrauchsmuster etc. in alle landen. Bezvi* denhout i3. Den HaagTelef. 720011720012 ERNSTIG AUTO-ONGELUK Te Beekbergen, gemeente Apeldoorn^ is Dr K. uit Almelo, als bestuurder van ecu personenauto op den Arnhemsohen weg, komende uit de richting van het oentruxi* van Apeldoorn, ter hoogte van de zwerm* inrichting te Hagenbrug bij een soherpd bocht rechtuit gereden. De auto reed tegen een wal aan de over* zijde van den weg en sloeg over den kop. De bestuurder, die de eenige inzittende wad werd ernstig gewond en in bewusteloozen toestand per ziekenauto naar het Algemeen Ziekenhuis te Apeldoorn vervoerd. Daar bleek dat dr. K. ernstige inwendige kneu-» zingen had opgeloopen- De auto werd ge heel vernield. De politie heeft onmiddellijk eeix onderzoek ingesteld. De toestand vanj dr. K. was zorgwekkend. MOTORRIJDER TEGEN AUTO Gistermiddag reed de 46-jarige koopmarj S. K. uit Den Haag met zijn personen auto van Rotterdam naar Den Haag. Bi| de Oversclxiesche plassen stopte bij plotse ling, omdat hij een-paar jongens, die wenk ten, wilde laten meerijden. Vlak achter de auto reed de 26-jaxig* motorrijder P. G. uit Dordrecht. Deze ontwaarde te laat, dat de auto stopte. De man trachtte nog naar links uit te halen, maar botste tegen de rechterzij-de van de auto en werd daarbij over den weg geslingerd. Hij bleef bewuste* loos liggen. Dr Roost Crollius verleende da eerste hulp. Toten C. weer bijkwam kon hij als duo-passagier van een passeeremdeii motorrijder maar huis gebracht worden. Da auto was licht- beschadigd, de motor ernstig ERNSTIGE AANRIJDING In de De Clerqstraat te Amsterdam Is een jongeman van 17 jaar door een auto aangereden. Hij kreeg het achterwiel oven zich heen. In zeer ernstigen toestand is hij naar het Wilhelmina-Gasthuis vervoerd en aldaar opgenomen. SCHILLEKAR CONTRA PERSONENAUTO Op den Amstelveenschen weg te A m-* sterdam had een ernstige botsing plaats tusschen een schillekar, bespannen met een paard, en een personenauto. Het gevolg was. dat beide voertuigen in den sloot' langs den weg terecht kwamen. De bestuur- der van den schillewagen kon nog juist bij tijds van de kar springen en kwam er zon der letsel af. De inzittenden van de auto, een chauffeuq en twee dames uit Woerden zijn er betrek kelijk ook goed af gekomen. Zij verdwenen! met de auto in de sloot. Drijfnat en bloedend, werden zij door toegeschoten omwonenden, die op den slag, welke de botsing veroor zaakte. waren afgekomen, uit de auto ge haald. Een geneesheer verleende dadelijk hulp. Het bleek, dat de beide dames, moe der en dochter, verschillende snijwondert hadden opgeloopen, veroorzaakt door de ge broken ruiten, evenals de chauffeur. Nadat de wonden van de dames waren! verbonden zijn zij met een andere auto da eerste lag nog in de slool naar Woerden gegaan. DIEFSTAL VAN 1600 GOUDEN TIENTJES UIT 's RIJKS MUNT De 32-jarige machine bankwerker did ruim 1600 gouden tientjes uit 's Rijks munt ontvreemdde, is door de Utrechtsche recht bank veroordeeld conform den eisch (2 jaar gev. straf) met' aftrek van de preventieve» hechtenis. Wie zich heden op ons blad abonneert, ontvangt de tot 1 APRIL a.s. ver schijnende nummers gratis. Aanbrengers van nieuwe lezers voor minstens één jaar, kunnen recht doen gelden op de fraaie zilveren theelepel Voor eiken abonné een exemplaar. Abonné s op te geven aan DE ADMINISTRATIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1