Nieuwe Leidsche Courant VRIJDAG 6 MAART 1936 TWEEDE BLAD PAG. 7 GESLAAGD Bij hot te Den Haag gehouden examen enachineschrijven slaagde o.a. onze plaatc- penoote mej. C. Kromhout, opgeleid aan de. inrichting van den heer G. Klok. hazerswoud: GEMEENTERAAD Vergadering van den P.aad der gemeente op Woensdag 4 Maart, des v.m. 10 uur. Voorzitter is de burgemeester, de heer A. Warnaar, die de vergadering opent niet ge bed. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden door den secreta ris. de heer B. den Braver gelezen, en on veranderd goedgekeurd en vastgesteld. De voorzitter doet mededeeling van ingekomen stukken w.o. Mededeeling van 't provin ciaal bestuur van Zuid-Holand dat op de te stichten nieuwe bograaf plaats twee uitwegen op de Provinciale weg mogen worden aan gebracht. en daarvoor een bepaald bedrag zal worden verleend, Mededeeling van den Minister van Financiën dat het bedrag uit liet werkloosheids-subsidic-fonds voor deze gemeente is bepaald op f 65,225,25. Missive van Ged. Staten houdende goedkeuring van Raadsbesluiten. Mededeeling van de Sted. Fabrieken van Gas en Eleclriciteit dat met de nieuwe bouw van de fabriek een nL»uw tarief zal worden opgesteld. Mededeeling van den Minister van Sociale Zaken dat de bestaande regeling van de werkverschaffing tot 28 Maart is verlengd. Van de keuringsdienst voor Waren een over zicht van de werkzaamheden verricht in het laatste kwartaal, w.o. 26 waarschuwin gen werden uitgereikt en 9 art. werden af gekeurd. Mededeeling van den Minister van Sociale Zaken dat over 1936 volgens voorschrift van het werkloosheidssubsidie-fonds 90 pCt. per maand zal worden uitgekeerd. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangeno men. Hierop komt aan de orde: Verbinding van den Loe-iweg met de Copierekadc. De voorz. deelt mede dat B. en W. naar aanleiding van de bespreking omtrent dit punt, zich hebben gewend tot de gemeente Boskoop en Alphen aan den Rijn om een bijdrage in de kosten die hieraan zijn verbonden. Resultaat van de bespreking is echter geweest dat de gemeente Boskooop hierop niet wenscht in te gaan, en de gemeente Alphen aan den Rijn van oordeel is dat het meer aan den weg van de gemeente Boskoop ligt in dit geval medewerking te verleenen. zoodat wij van belde gemeenten niets kunnen verwachten voor dit plan. Noodig is nu het oorspronke lijke plan opnieuw aan de orde te stellen en het verzoek te bespreken. Inzake aankoop van een eilandje, dat tot uitvoering van het plan noodig is, stelt de voorzitter voor over tc gaan in geheime zitting, wat wordt goed gevonden. Na heropening der vergadering stellen B. en W. voor het eilandje, benoo- digd voor het uitvoeren van het plan tot het maken van een pad, door de gemeente, aan te koopen van den heer De Hollander voor de som van f 100 en dit bedrag uit te keeren aan den eigenaar zoodra de zaak in orde is gebracht. Met algemeene stemmen werd besloten B. en W. hiertoe te machtigen. Vaststelling heeft plaats van de voorschotten op de ver goeding aan de Bijzondere scholen. Bere kend tegen een vergoeding per lecning van 8,91 werd het voorschot aan de R. K. School Oostbuurt bepaald op f 805,60; R. K_ School Groenendijk f 1103,20; Chr. School Rijndijk f 11S1,46; Chr. School, dorp f 1008,Herv. School f 571,20; R. K. school dorp f 910.60. Voor de U.L.O. school op het dorp, berekend tegen f.17,35 per leerling werd het voorschot bepaald op f 212,—. In betrekking tot een voorstel van B. en W. inzake controle der Steun aan werkloozen, deelt de voorzitter mede, dat dc minister van Sociale Zaken scherper controle noodig acht, dit bij voor schrift is opgelegd en dc kosten hiervan ge deeltelijk door Sociale Zaken zullen worden gedragen. B. en W. stellen voor hieraan uit voering te geven, door bij wijze van proef voorloopig voor 3 maanden een volontair tor secretarie hiermede te belasten, op een vergoeding van f 20 per maand. Bij de be spreking hierop gehouden informeert de heer M. Scheel waarin de controle zal bestaan, •waarop de voorzitter de noodige inlichtin gen verschaft De heer Jac. Loomans acht het beter een werkloozc hiervoor aan tc stellen, omdat die beter met de toestanden op de hoogte is en het dus meer resultaat zou opleveren. Ook de heer Jac. de Kort is van dezelfde meening. De voorzitter wijst op de moeilijkheden voor een werklooze om hierop controle te oefenen, en merkt op. dat de bedoeling is een proef voor drie maanden te nemen om daarna het resultaat te zien dat werd bereikt. Een voorst-el van B. en W. de controle hiervan op te dragen aan een volontair ter secretarie voorloopig voor drie maanden, op oen vergoeding van f 20 per maand, wordt in stemming gebracht en aan genomen met 7 tegen 4 stemmen. Een ver zoek van den heer J. van de Kley aan den Rijndijk om ontheffing van straatbelasting wegens het niet bewonen van de perceelen, tot een bedrag van f 3,24 wordt ingewilligd. Hierop komt aan de orde een voorstel van B. en W. tot het stichten van een gebouw tje op de nieuwe begraafplaats, het maken van een steenen trap alsmede van twee ijze ren inrijhekken. De bedoeling is, genoemde werken aan te berieden onder de ingezete nen van de gemeente in perceelen en massa, en daartoe de volgende week gelegenheid te geven. Bij de bespreking informeert de heer Scheel of ieder vakkundige in de ge legenheid wordt gesteld hierbij in te schrij ven, of dat alleen aannemers in de gemeente hiervoor in aanmerkig komen. Tevens vraagt de heer Scheel of ook bij de voor waarden wordt opgenomen dat een, loon moet worden uitgekeerd aan de werklieden, overeenkomstig het collectief contract, wat door hem zeer gewensc-ht wordt geacht De voorzitter merkt op, dat het voor een bouw vakarbeider die werkloos is en steun geniet ongetwijfeld moeilijkheden zou opleveren na afloop van de werkzaamheden. Inzake het loon dat zou moeten worden uitbetaald aan de werklieden, en dit op te nemen in de voorwaarden heeft bezwaren, daar niet alle aannemers in dezelfde gunstige conditie verkeeren. Na breedvoerige bespreking, waaraan ver. schillende leden deelnamen, stelt de heer Scheel voor bij de voorwaarden ook het uit te keeren loon op te nemen. Dit voorstel, ge steund door den heer Jac. Loomans in stemming gebracht, wordt verworpen met 7 tegen 4 stemmen. Goedgevonden wordt een aanbesteding voor genoemde werken bij in schrijving door de ingezetenen dezer ge meente volgende week in het Raadhuis te doen plaats hebben. Op voorstel B. en W. wordt besloten een bedrag van f 332 be schikbaar tc stellen voor extra hulp van werkloozen. liet kohier hondbelasting voor 1936 v ordt vastgesteld op f 544. Goedgevonden w ordt ren wijziging der bcgrooting 1935 tot een bedrag van f 350. De voorzitter deelt mede dat door 65 per- fonen in werkverschaffing is of worrlt ee- wedkt. Bii de rondvraag informeert de heer ticheel naar enkele zaken betreffende de "Waterleiding, waarop de. secretaris de heer 33. den Braver de noodige inlichtingen ver schaft. Do lieer .Tae. de Kort spreekt zijn er kentelijkheid uit tegenover B. en W. voor de spoedige wegverbelcring van de Toren straat en de lieer Jac. Loomans vraagt in lichtingen omtrent het werk aan de be graafplaats. Ilierop sloot de voorzitter de vergadering. ZILVEREN JUBILEUM Ds. P. L. KIEHL Den lOden Maart a.s. hoopt Ds. P.-L Kiehl, Ned. Herv Predikant alhier den dag te herdenkon, waarop hij 25 jaar geleden 't predikambt aanvaarde. Geboren de 11de Oct. 18S5 te Batavia, vol bracht Ds Kiehl zijn studiën aan de Rijks universiteit te Utrecht, en werd candidaat bij het Provinciaal Kerkbestuur van Noord- Brabant en Limburg in Nov. 1910. De 19de Maart 1911 deed de jubilaris in trede in ziin eerste Gemeente Ritthem, met als ir.treetekst Rom. 1 16, en vertrok van daar in 1915 naar Joure. In 1922 werd deze standplaats verwisseld met Hoorn (Evange lisatie) welke Gemeente in 1027 werd ver laten, om te gaan raar Ertuold !ot 1929. De 6de Oct, 1929 deed de jubilaris alhier zijn intrede met de tekstwoord uit 1 Curin- tlio 117. Dc herdenkingsrede hoopt Ds Kiehl te houden op Zondag 22 Maart a.s. des voormiddags te tien uur. Aangezien op 14 Maart het 25-jarig huwelijksfeest van Ds en mevr. Kiehl plaats heeft, zal D V. in het lokaal „Salvatori" op 17 Maart, des avonds van 79 uur. de receptie plaats hebben. BAKFIETS AANGEREDEN De bakfiets van bakker H.. alhier, gela den met brood, was door hem op de Ge- meeneweg neergezet om de klanten te be dienen. De chauffeur van een melkauto uit de omgeving had het ongeluk de bakfiets aan te rijden, met liet gevolg, dat deze to taal onbruikbaar werd cn de inhoud over de weg rolde. Door de politie is proces-ver baal van het ongeval opgemaakt. HILLEGOM CHR. BESTURENBOND Donderdagavond hield de Chr. Besturen bond zijn jaarvergadering. De voorzitter, de heer Hoeienbos, opende op de gebruikelijke wijze. Hierna las de waam. secretaris het jaarverslag voor. Hieruit blijkt om. dat de collecte voor Jong Holland snakt naar werk f 143 heeft opgebracht, terwijl met Kerstmis circa f 200 is bijeengebracht, voor welk be drag aan 120 gezinnen een Kerstgave in natura werd verstrekt. De penningmeester had ook een klein batig saldo. Na het lezen van Ps. 00 en 91 werd het woord gegeven aan den heer Kok. hoofdbe stuurder van het C. N. V.. die het Plan van den Arbeid behandelde. Spr. begint met te wijzen op hetgeen reeds door Groen van Prinsterer is gezegd, nl.: „Volk van Neder land let op en vooral op hetgeen geschreven slaat in God Woord". Daarin vindt gij de richtlijnen voor alle terrein van het leven. Het plan van den arbeid moet daarom ge- toetst worden aan Gods Woord. Men moet op het uitgangspunt letten en dan blijkt dat het plan een uitdrukking is van den feilen wil om het lot in eigen hand te nemen, dus lijnrecht tegen GodsWoord in. In het plan wordt veel beloofd, de ontwerpers hebben veel eigen dunk. Wat willen zij echter? De Overheid moet werk verschaffen, door het uitvoeren van groote openbare werken en dan zoo snel mogelijk. De kosten zijn wel hoog, maar dan moei, er maar geleend wor den en zoo noodig door dwang. Maai' wat voor werken moeten er uitge voerd worden? Wel, natuurlijk productieve werken, want anders wordt het gebruikte geld dood kapitaal. Het aantal uit te voe ren werken is echter klein, omdat de Re geering reeds veel uitgevoerd heeft of nog in uitvoering heeft. Wat zal echter het re sultaat zijn? Zie naar Duitschland; mis schien een kleine opleving, met als gevoig een nog grootere inzinking. Wij als Christenen moeten ons daartegen verzetten. Een zware taak rust op onze schouders, maar als wij ons oog op God ge vestigd houden, dan kunnen wij vol moed verder gaan. Aan het slot van zijn rede liet spr. nog verschillende leuzen en plannen der S.D.A.P. do revue passeeren en lichtte een en ander toe, o.a. het plan van socialisatie, de mede zeggenschap, enz. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd dankbaar gebruik gemaakt. Dc heer Wagenmaker sloot deze vergjade- ring met dankgebed. AANBESTEDING Door het bouwbureau „Arti" te Benne- broek werd in hotel Flora een aanbesteding gehouden voor den bouw van een drukkerij met kantoren en winkel aan de Hoofdstraat, voor rekening van de fa. II. Hamberg Johzn. alhier. Hoogste inschrijver was C. Kok te Nieuwer Amstel met f 27.000, laagste was de fa. Brandsma en Bakker te Haarlem met f 17.743. De gunning is aangehoudfm. KATWIJK CRISIS-COMITE Het Comité maakt bekend, dat zijn geld- m ddelen en goederenvoorraden voor het siizocn 1935/36 nagenoeg zijn verbruikt. Er zijn 653 aanvragen om steun binnen gekomen. waarvan c.a. 100 aanvragen nog jy behandeling zijn. Deze aanvragen zullen, zoover mogelijk, rog Avoiden afgedaan. Nieuwe aanvragen kunnen echter i iet racpi' in behandeling komen. Het. Comité heeft nog enkele gebruikte bedden en dekens noodig; ingezelencn die hieraan kunnen helpen, zullen het Comité zeer verplichten. KATWIJK AAN DEN RIJN TUINBOUW Het zijn er thans nog maar enkelen die van de goede prijzen der diverse producten profiteeren. En juist omdat het enkelen zijn, die nog aan te voeren hebben zijn de prijzen zoo bevredigend. Doch de lente is op komst. Als Maart niet gaat roeren met z'n staart, bestaat iederen dag de kans, dat we mooi weer krijgen en op dat mooie weer staan massa's jonge groenten te wachten en met dat mooie weer bestaat de kans, dat hot met de winterproducten te gelijk is afgeloopen. Laat die enkelingen dus nog maar iets profiteeren, dan kan nog iets van de achterstand bij hen worden ingehaald. Waschpeen bracht deze week tot heden ongekende prijzen op, voor de goede kwa liteit van 11,50 tot 15,30 per 100 Kg. Grove peen, in normale omstandigheden niet gevraagd, kon nog van 2,20—2.50 por 100 Kg. opbrengen. Van groene kool is in dezen tijd de kwaliteit allesbehalve best. Toch kon dit artikel nog van 120—1.60 oer 100 opbrengen. Ook boerenkool, waar van de kwaliteit niet meer prima is in dezen tijd van het jaar, want hot product komt van den kouden grond, ging voor 0.550.75 per kist van 6 Kg. Zelfs uien gingen deze week in prijs naar boven. Vnor goede kwaliteit werd van 2.G0—3 por 100 Kg. betaald. En alle koolsoorten, dus ook roode en gele. brachten hoogo prij zen op. Roode van 12,50—19,50, gele kool van 16,2022,70 por 100. Mot selderioknol- len is het nog misère; de prijs varieert van 2,00—3.80 per 100, ongewasschen. Een en kele maal draait e?n partijtje van afwij kende kwaliteit door. Binnen enkele dagen HfJsraèT&otterïmm Effecten Coupons Rek. Courant Prolongaiiên Uitvoering van alle Effecten-orders VAN OLDENBARNEVELTSTRAAT 52 TELEFOON 20320 (3 lijnen) zullen eenigen iu het bezit worden gesteld van een zeker stounbedrag op' bepaalde produeton. Ook dit is voor velen een tegen valler, omdat bet voor deze omgeving slechts één product is, peen, n.l. de bos- peen en de waspeen, waarvoor iets noe menswaardigs ontvangen wordt. Voor nog een vijftal producten van den kouden grond zijn het onbenullige bedragen, welke als steunbedrag op het product moeten dienen. Vooral is het een tegenvaller, dat voor vroege aardappelen totaal niets ontvangen wordt. Dit is een gevolg van de vermin derde uitvoer van dit product, waardoor de heffingsgelden geheel hebben moete. dienen om bij te passen bij het onverkoch te, en later voor veevoeder verkochte pro duct. Doch hiervoor is dan toch een rede lijke minimumprijs betaald. KATWIJK AAN ZEE JONGELINGSVEREENIGING „DE HEERE IS ONZE BANIER" Het achttiende jaarfeest van de Gcrcf J.V. is gisteravond in Irene gevierd en stond onder dc uitstekende leiding van den eere-voorzitter ds. H. Ingwersen. Deze sprak een kort openingswoord. De verschillende jaarverslagen werden door den heer J. Boender op rijm uitge bracht, wat door de aanwezigen op zeer hoogen prijs werd gesteld, getuige het ap plaus aan het einde van de voorgelezen verslagen. Hierna werd spontaan door alien het Wilhelmus gezongen. De heer A. Kleinhout leidde nu een on derwerp in over „De onrechtvaardige rent meester", waarop een geanimeerde bespre king volgde. Na deze bespreking werden twee coupletten van het Bondslied gezon gen, waarna het woord werd verleend aan de afgevaardigden yan do zustervereeni- gingen, die allen hun beste wenschen overbrachten. Een voordracht van den heer C. Sclione- veld getiteld: „Het schot", oogstte veel bij val. De heer J. Minnee handelde over: „Ge schiedenis en Calvinisme". Op dit onder werp, wat van gedegen studie getuigde, volgde geen bespreking. Mevrouw Ingwersen zong hierna op voor treffelijke wijze met piano-begeleiding „Do Visschersbruid". Een voordracht getiteld „Julius Caesar", had veel succes en werd uitstekend vertolkt door A. Kapteijn. Nadat eerst nog gepauzeerd was, werd door zeven leden der vereeniging een sa menspraak opgevoerd:„Inneming van Den Briel". Een voordracht van den hoer D. C. van Leeuwen volgde. Een improvisatie- wedstrijd over uit de zaal op te geven on derwerpen bracht wel eens een candidaat in het nauw; er waren dan ook lastige on derwerpen bij. Verschillende aardige bijdra gen volgden nog. A. Ippel gaf een voor dracht ten beste over „Verdragen". J. Vicr- bergen ov'er: „Een mal geval", waarna nog een samenspraak volgde door de heeren A. Ippel en S. Nyeboer. De voordrachten- reeks werd besloten door den heer A. Diepenhorst Het was reeds Iaat, toen ds. Ingwersen deze vergadering met dankgebed sloot PROPAGANDA-AVOND V.V.V. Gisteravond vond in Hotel Du Rhin een bijeenkomst plaats, welke was georgani seerd door de Vereen. Voor Vreemdelingen verkeer. De heer C. de Best, bestuurslid van V.V.V., opende deze avond met een kort woord. Wie V.V.V. zegt, aldus spreker, zegt zomer, en wie zomer zegt, die zegt vacantie, en vacantie brengt met zich mede dorst Over dit laatste, al geldt dit nu niet bepaald voor Katwijk, hield de heer D. J. v. d. Ven, uit Oosterbeek, een interessante lezing, verduidelijkt met lichtbeelden, na melijk over de folkloristische rol van het bier in het volksleven. Van deze causerie gaven wij reeds eerder verslag. De heer D. Kruijt vertoonde de lichtbeel den. Jammer, dat niet meerderen deze in teressante lezing bijwoonden. De heer De Best sprak hierna nog een kort propagan distisch woord. ZATERDAGMIDDAGVOETBAx. Katwijk IIA.S.C. I (Leiden); Quick Boys HINoordwijk II. Deze wedstrijden zijn belangrijk, het gaat .1. om de eerste en tweede plaats in deze afdeeling. SOLDAAT VALT IN KOKEND WATER Aan de gevolgen overleden Onze plaatsgenoot, de heer d. de B., die te Leiden milicien was, is aldaar onge lukkigerwijze in een tobbe met kokend water gevallen. Hij is naar het militaire hospitaal te Den Haag vervoerd, doch. is heden aan de bekomen brandwonden over leden. De B. was kostwinner voor zijn moeder. KOUDEKERK ROODVONK In een tweetal gezinnen in deze gemeente doet. zich een geval van roodvonk voor, nl. bij K. B. in de Hoogewoerd en H. W. in den Hondsdijk. DAMCLUB Alhier heeft men een Damclub opgericht niet aanvankelijk 20 leden. De speelavond is voorloopig gesteld op Dinsdagavond van half 8 tot 10 uur in Hotel de Bruin. LEIDSCHENDAM DIEFSTAL BERECHT De monteur F. R. uit Amsterdam, gede tineerd, die op 2S December jl. uit een garage aan den Westvlietweg te Stomp wijk een motorjekker on een jas stal, werd giste ren door de Haagsche Rechtbank veroor deeld tot 8 maanden gevangenisstraf. De eisch luidde één jaar. LISSE FILM-AVOND VRIJE UNIVERSITEIT In gebouw „Rehoboth" werd dc film „De Vrije Universiteit" vertoond, welke film een beeld geeft van het leven dezer stichting voor Hooger Onderwijs op Geref. grondslag. IOok de Paedologische Kliniek van Prof. Dr. Waterink werd zeer duidelijk weergegeven. Door Dr. Ruys werd de film nader toege licht, BURGEMEESTER VAN WIJNBERGEN De burgerncf ster dezer gemeente. Dr. S. F. A. C. M. van Wijnbergen, is teruggekeerd van zijn liuitenjandsch verblijf en heef; zijn ambtsbezigheden hervat. NOORDWIJK AAN ZEE C.J.V. „VOLGT MIJ" Door bovengenomde jongelingsvereen. werd Donderdagavond in Seinpost aan dc Noord-Boulevard het 22ste jaarfeest gehou den. voor een stompvolle zaal. Ds. N. J. Cupédo was door ziekte verhin derd deze bijeenkomst te leiden, zoodat zij werd geopend door den heer Plug, ouder ling der Herv. Kerk. De aanwezigen werden welkom gehceten door den heer J. Vink, voorzitter der veo eeniging. In een vlotte toespraak wees spr. op de geestelijke en materieele instortingen van onzen tijd en de gevaren daaraan ver bonden voor onze jeugd. Juist thans is het groote nut van jeugdvereen. niet genoeg <e waardeeren; zij houden onze jongeren op passende en opvoedende wijze bezig en voor alles van de straat af. Ook op i*eli- gieus gebied zijn zij een groote steun voor onze, door allerlei gevaren bedreigde jeugd. Niet genoeg kan hier de nadruk op worden gelegd en het verdient ook de vol le belangstelling der ouders. Met het. lezen van een zeer beknopt jaar verslag werd dit officieele deel besloten en hierna het goed gevulde programma op nette en serieuze wijze afgewerkt. Menig applaus mocht geoogst worden. Meerdere vereenigingen uit Noordwijk en omstreken gaven blijk van hun belang stelling cn deden door middel van alge vaardigden in de pauze hun felicitaties toekomen. OEGSTGEEST BOLLENKWEEKER EN TUINDER STAAN TERECHT De bloembollenkweeker J. S. en de tuin der M. V. alhier hebben zioh gisteren voor de Haagsche Rechtbank te verantwoorden gehad wegens poging tot oplichting. S. nam blijkbaar deze zaak nog al gemoedelijk op, want hij had een sigaar meegebracht, waar van de geurige dampen evenwel tot den presidentszetel doordrongen, met het ge volg, dat S. het maar zonder dit genot- mi üdel moest stellen. De uitvoerige dagvaarding legde aan de verdachten ten laste, dat zij in het tijdvak October 193iJuni 1935, nadat er bij S brand was ontstaan, getracht hebben zich zelf wederrechtelijk te bcvoordeelen door het aan de met de schaderegeling belaste ver tegen woord igers eener Kngelschc maat schappij, .waarbij zij verzekerd waren, te doen voorkomen, alsof door deze brand een groote hoeveelheid kostbare z.g. Triumph- tulpenbollen, ter waarde van drie a vier duizend gulden waren vernietigd. Toen de expert der assurantie-maatschap pij iets meer wilde weten en naar de her komst van deze exceptioneel dure bollen had gevraagd, kreeg hij van S. teil ant woord. dat hij in 1930 een groote hoeveel heid bollen van den verdachte V. had ge kocht, die door dezen waren geteeld. V. zou dit hebben bevestigd door middel van een valsch koopbriefje, waarop de gekochte hoeveelheden werden vermeld. Uit het verhoor van eenige deskundigen kwam vast te staan, dat de valsche opgave de aandacht trok Üoor de groote hoeveel heden, want de prijs van de Triumphbollen is juist zoo hoog wegens de zeldzaamheid doorvan. Het O. M., waargenomen dool- Jhr. Mr. Van Asoh van Wijck, merkte op, dat knoeiers en leugenaars art. 326 W. v. S. op hun wi ontmoeten. In dat artikel zijn mazen waarin zij verward raken en daardoor in handen van de justitie vallen. Op juridische gron den betoogde spr., dat de verdachten, dio de feiten volledig bekend hebben, schuldig staan aan poging tot oplichting, welk feil wordt gevormd door de leugens van den een en de knoeierij van den ander. Beide verdachten ontkennen ten sterkste dat de brand ook door hen -zou zijn gesticht. De feiten zijn heel ernstig, waarbij V. echter minder schuldig staat dan S. Deze heeft een ernstig feit begaan en zal daarvoor, naar de Officier meende, behooren te worden ge straft met één jaar gevangenisstraf. Tegen V. luidde de eisch 6 maanden gevangenis straf Mr. Nord Thomson, voor- S. pleitend, be streed op enkele punten de zeer uitvoerige dagvaarding en voerde eenige verzachtende omstandigheden aan voor zijn cliënt, dip voor een debacle in zijn zaak stond. Toen hij eenmaal een verkeerde opgave had ge naan. is hij van het een in het ander ge komen en ten slotte tot het strafbaar feit, waarvoor hij nu heeft moeten terecht staan. Het resultaat is geweest, dat S. geen enkel voordeel, maar veel schade en narigheid beeft gehad. PI. verzoekt een voorw. straf Mr. de Clercq vroeg clementie voor V. en verzocht ook voor hem een voorw. straf. Uitspraak 19 Maart a.s. OUDERAVOND LEIDSCHE HOUTSCHOOL Woensdagavond is onder groote belang stelling van de zijde der ouders de ouder avond van de Leidsche Houtschool gehou den. De voorzitter, dr. G. Korthoff, opende op de gebruikelijke wijze met gebed en I Schriftlezing, waarna hij een kort openings woord sprak. Hierna gaven de leerlingen blijk van hun vaardigheden, zoowel op het gebied van de voordrachtkunst als van dat der gymnas tiek. Meermalen wekte de wijze, waarop de samenspraken werden uitgevoerd de lach lust van het geïnteresseerde publiek op. Uit een en ander bleek wel, dat het per soneel van dc school zich veel moeite had gegeven om dezen avond werkelijk te doen .lagen. Nadat de thee was rondgediend Kregen de ouders gelegenheid om in Je verschil lende lokalen het werk van de leerlingen te bezien en met het personeel over de be langen hunner kinderen tc spreken. Na de pauze werd de film „Blinde jeugd" vertoond. Deze film heeft betrekking op 't leven en werken van blinde kinderen op Je eenige Prot. C.hr. Blindenschool in Ne derland „Bartimeüs" te Zeist. Het was voor de meesten der aanwezigen, die nog nim mer met het blindenonderwijs hadden ken nis gemaakt, verrassend te zien welke re sultaten daar bereikt woraen en welk een blijdschap er vaak is onder deze misdeelde jeugd. Het bestuur en het personeel mogen terug zien op een zeer geslaagden avond. VOORSCHOTEN TEGEN TIMMERMAN 3 MAANDEN GEVORDERD Wegens zware mishandeling van den koop man A. Planje alhier, op 29 November jl-. heeft terecht gestaan de timmerman P. J. alhier. De mishandeling zou volgens P. met een beitel, doch volgens S. met een steen zijn geschied. Dr. H. de Boer, alhier, die in deze zaak als deskundige werd gehoord, verklaarde, dat uit den aard der verwondingen niet viel op te maken met welk van dc twee ge noemde voorwerpen ter zitting aanwezig de verwondingen, die overigens niet le vensgevaarlijk waren, zijn teweeg gebracht. Uit het verhoor van den mishandelden getuige bleek, dat er tusschen hem en S. een woordenwisseling was ontstaan, welke eindigde met eenige slagen met een beitel op getuige's hoofd. Volgens getuige kan het een steen zijn geweest waarmede hij ge slagen is. Verdachte zeide, dat P. hem voor „vuile opliohter" had uitgemaakt. Hij ontkende met een beitel te hebben geslagen. De echtgenoote van den mishandelde ver klaarde, dat haar man na de mishandeling bewusteloos is neergevallen. Verdachte beweerde verder, dat P. hem het eerst te lijf was gegaan en dat hij toen een steentje heeft opgeraapt om zich te Jhr. Mr. van Asch van Wijck betoogde, dat S. bij het vooronderzoek telkens andere verweren voerde. Nu komt hij voor het eerst met het beroep op zelfverdediging. In ieder geval staat vast, dat verdachte met een hard voorwerp heeft geslagen, hetgeen ge lukkig geen zwaar lichamelijk letsel ver oorzaakte. Waar S. reeds eerder wegens mishande ling is veroordeeld, requireerde de Officier drie maanden gevangenisstraf. Uitspraak 19 Maart. WADDINXVEEN DE SUIKERDIEFSTALLEN De Rotterdamsche rechtbank heeft een groot aantal zaken behandeld, die betrekking hadden op een kort geleden ontdekten dief stal van balen suiker ten nadeele van de Coöperatieve Verbruiks- en Productie veree niging „Ons Voordeel". Gedurende 1935 zijn telkens balen suiker weggenomen, in totaal zeker voor f 1000. Als verdacht van dezen diefstal heeft terechtgestaan de 22-jarige winkelbediende T. N., die een volledige bekentenis aflegde. Het bleek, dat verdachte de opbrengst van het gestolene voor een belangrijk gedeelte in drank had omgezet. Het O. M. eischte 8 maanden gevangenisstraf. De verdediger, Mr. J. L. J. A. van Meche- len uit Gouda, drong aan op een voorwaar delijke veroordeeling. Vervolgens hebben terechtgestaan de ge broeders P. C. en D. van A., die zich aan heling zouden hebben schuldig gemaakt. Voor den burgemeester hadden beiden een volledige bekentenis afgelegd, doch hierop kwamen zy nu terug. Zij beweerden niet geweten te heb ben, dat de suiker, die zij van N. kochten, van diefstal afkomstig was geweest. Zij wa ren in de meening geweest, dat het gesmok kelde suiker uit België was geweest N., die thans als getuige gehoord werd, kwam eveneens op zyn voor den burge meester afgelegde verklaringen terug. Hij zou nooit aan de verdachten hebben gezegd, dat het gestolen suiker was. De president deed de verklaring van N. op schrift stellen, waarna het O. M. N. in hech tenis deed nemen op vermoeden van meineed. De zaak tegen de beide gebroeders van A. werd daarop geschorst. De 39-jarige caféhouder J. B. J., die zich ook wegens opzettelijke heling had te ver antwoorden, had dit den lagen prijs afge leid, dat er een luchtje aan de suiker was Niettemin had hij toch van verdachte N. 12 zakken suiker gekocht. Het O. M. zeide, dat deze verdachte dubbel heeft geprofiteerd van de suikerdiefstallen. N. had bij dezen verdachte groote schulden en is daarom overgegaan tot de diefstallen, om de opbrengst weer in verdachte's café te verdrinken. Daar verdachte geen boete kan betalen, eischte het O. M. drie maanden ge vangenisstraf. Wegens schuldheling eischte het O. M. tegen den 45-jarigen melkhandelaar L. v. d. S., die de feiten erkende, f 50 boete subs. 25 dagen hechtenis en drie maanden gevangenis straf, voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Tegen den 33-jarigen bakker J. de G., die vijf balen suiker had gekocht en zich daarby schuldig gemaakt had aan schuldiheling, werd f 100 boete subs. 20 dagen hechtenis geëischt. Tegen A. H., 28 jaar, bakker, eveneens wegens schuldheling f 100 bbete subs. 2U' dagen hechtenis en tegen den 41-jarigen wijnhandelaar A. J. J. f15 boete subs. 10 dgn. De zaken tegen den 35-jarigen caféhouder C. V. uit Gouderak en tegen den 30-jangen bakker A. J. de V. uit Schoonhoven werden in verband met de tegen van A. geschorste zaak, eveneens aangehouden. Uitspraken in de overige zaken 19 JVlaart, VALSCHHEID IN GESCHRIFTE Toen de meubelmaker J. J. van A. in frnan- eieele moeilijkheden was geraakt, had de 23-jarige kantoorbediende S. R. uit Gouda aangeboden hem te helpen. Hij zeide een adres te weten, waar van A. f 100 zou kun nen leenen en hy bedong daarvoor voor zich belooning van f 7.50. Een rijksdaalder dit bedrag ontving r. direct en f 5 zou den hem woraen uitbetaald als hij de f 100 handen had. R. is er toen toe overgegaan een postwis selformulier in te vullen ten bedrage van f 100, waarby als afzender een accountants bureau in Haarlem werd genoemd. Dien postwissel, die aan r. was geadresseerd, voorzag hy van een postzegel en endosseerde dien vervolgens aan van A. Door het over handigen van dien wissel bracht hij van A. de meening, dat de f 100, welke hij ter leen zou krijgen, aan R. waren afgezonden. Op het postkantoor was men echter al spoedig tot de ontdekking gekomen, dat er van den postwissel niets deugde, immers alle ambte lijke aanwijzingen ontbraken er op. R. had zich nu wegens valschheid in ge schrifte en oplichting voor de Rotterdamsche rechtbank te verantwoorden. Hij legde een volledige bekentenis af. Het O. M. eischte 8 maanden gevangenisstraf. trekhondenkeuring en W. brengen ter kennis dat op Dins dag 10 Maart a.s. een herkeuring zal worden gehouden van de in0eschreven hondenkarren met de daarbij behoorende honden. spreekuur burgemeester De burgemeester hoopt spreekuur te houden ten raadhuize op Zaterdag des voormiddags tusschen 11 en 12 uur. WASSENAAR CHR. ORANJEVEREENIGING De Chr. Oranjevereen. „Bijbel en Oranje" hield haar algemecne ledenvergadering in de leerkamer van de Kievitskerk. Ds. Te Kate oper.de op de gebruikelijke wijze. Na het openingswoord werd het jaarverslag door de secretaresse Mej. van Ingen uitgebracht. De penningm. deed rekening en verantwoording over het gevoerde financicele beheer. Leden tal en inkomsten waren teruggeloopen. De pe riodiek aftredende bestuursleden de heeren J. Blankespoor en J. Korbee werden herkozen wat door hen werd geaccepteerd. Besloten werd op 30 April (verjaardag van de Prinses) een filmavond te organiseeren, waaraan een middagvoorstelling voor de kinderen aan voor af zal gaan. Bij de herdenking van den ver jaardag van H.M. de Koningin, D.V., zal ge tracht worden een declamator op te doen tre den, waarby het Chr. Wassen-Mannenkoor zal uitgenoodlgd worden eenige liederen ter op luistering te zingen. De samenwerking met de Koningin Wilhelmina vereen, zal worden voortgezet indien geen bijzondere omstandig heden dit onmogelijk zouden maken. De heer K. Floor moest om gezondheidsre denen als bestuurslid bedanken. Getracht zal worden in zyn plaats de lieer v. d. Blink als zoodanig te benoemd te krygen. WOUBRUGGE BEGIN VAN BRAND In de werkplaats van den stoffeerder W. ontstond een begin van brand in eenice balem kapok. Door spoedig en cordaat in grijpen van den bewoner met hulp van anderen kon het vuur tijdig worden be dwongen. De stoffeerder V. liep daarbij zulke brandwonden op aan beide handen, out hij zich onder geneeskundige behande ling moest stellen. BIJNA VOLTOOID Het vernieuwen van den weg Woubrugge Ofwegen is bijna voltooid. Een mooie straatweg van 6 meter broed is aangelegd, terwijl de werkzaamheden aan de 25 meter breede betonbrug over de Ofwegen en-aart snel vorderen. Deze breede brug welke in een bocht ligt is een zeer groote verbetering voor het Doodelijk ongeluk op de Willemsbrug Knaapje onder vrachtauto Men meldt ons uit Rotterdam: Op de Willemsbrug heeft een zeer ernstig ongeluk plaats gehad. De zevenjarige A. van Baren uit de Willem Barentzstraat, wilde van de eene vluchtheuvel naar de andere oversteken, doch deed dat zonder goed uit te kijken. Het gevolg was, dat hij tegen een vrachtauto opliep, welke bestuurd werd door den 26-jarigen P. fc>. uit de Jagerslaan. De jongen werd met kracht tegen den grond gesmakt en kreeg het linkerachterwïel over het lichaam. De jongen was bijna op slag dood. Het lykje is overgebracht naar het ziekenhuis aa.ii den Coolsingel. Zend deze coupon Aan het Bureau van de Nieuwe Leidsche Courant, Breestraat 123, Leiden Hiermede verrock ik U in te schrijven als abonné op ons blad voor minstens éin jaar met gratis toezending van de bladen tot 1 April a.s. NAAM: De aanbrenger (ster) ADRES: kwartaal week») ADRES: Doorbalen wal niet verlangd wordt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7