STADSNIEUWS VRIJDAG 6 MAART 1936 TWEEDE BLAD PAG 6 Waarschuwing Dc Commissaris van Politie te Leiden te Leiden vestigt dc aandacht op het na volgende: Do Burgemeester van Hillegom geeft be langhebbenden in overweging, om, alvorens in relatie te treden met de bloembol! en firma Walraven-De Jong, gevestigd te Hillegom, bij hem inlichtingen omtrent deze firma in •te winnen. Aangezien in de gemeente Hillegom meer dere bloembollenfirma's zijn gevestigd, ui? den naam „Walraven" voeren, vestigt de Burgemeester speciaal de aandacht op de toevoeging „De Jong". Menno ter Braak over „De Europeesche heldenkermis" Dr. Menno ter Braak heeft gisteravond voor een talrijk auditorium op uitnoodigiug van het onlangs opgericht Anti-Fascistisch Studentencomité ie Leiden een voordracht gehouden over „De Europeesche Helden- kermis". Spr. koos dezo titel voor zijn voordracht omdat deze de beste symboliek voor zijn lw- toog is. De film „heldenkermis", die de onschuld zelve is, heeft een eigenaardige identificatie te voorschijn geroepen, een identificatie met een denkbeeldig verleden. Spr. ziet hierin een uiting van een hysteri sche toestand, die een bewijs geeft van een zeldzaam gebrek aan werkelijkheidszin. Over heel de wereld heersclit thans deze gevaar lijke hysterische toestand. Vaderlandsch gevoel is niet een zuiver mensehclijk ge voel, doch een uitbreiding van een provin ciaal gevoel. Door gemeenschapszin voor de taal wordt dit vaderlandsch gevoel ge steund en sterk ontwikkeld. Zulk een vauei landsch gevoel is niet gevaarlijk; maar wel wanneer het hysterisch geidealiseerd wordt Het willen vergeten van de realiteit b.v. van den oorlog, brengt de grootste gevaren mee, omdat daardoor juist het omgekeerde wordt te voorschijn geroepen. Hoewel spr. van oordeel is dat de „onpolitieke" student •de voorkeur verdient, meent hij dat tegen woordig de student vanzelf tot de politiek ■wprdt getrokken, als gevolg van gemeen •plaatsen en taalmaskers. Want gemeenplaatsen en taalmaskers drci gen hier in Nederland een even grooton in vloed op het volk te krijgen als in Duitsch land. De student heeft te kiezen: woorden automaat te worden of iemand die, toege rust met kennis, een psreoonlijke verhou ding tot het leven zoekt. Dit laatste is wen- schelijk en om die reden acht spr. het fas cisme ongewenscht- Het is geenszins dat domme menschen het fascisme aanhangen, Qiet gaat 'hier niet om knap of dom, doch om het persoonlijk resumeeren van de cul tuur. In een tijd van rustige welvaart kon de student zich buiten politiek houden: onzen tijd gaan deze naar voren dringende vraagstukken hem zeker aan. Er zijn verschillende middelen om .tegen •het valsche heroïsme op te treden. Helden dom kan niet bestreden worden door te zeggen dat het niet bestaat, want het be staat wel. Maar heldendom als algecn recept, zooals men dat tegenwoordig geven is een leugen, en een gemeene leugen ook, aldus spr. De methode van Hirïzinga in „In de scha duwen van morgen" is er een van mensche- lijke ethische eisoh; het is een typisch 19e eeuwsche opvatting. Huizinga's boek is in details exact wetenschappelijk en vertoont een predikantachtige waardigheid. Vooral wat de details aangaat heeft het boek groote kwaliteiten. De Marxistische best rij dingsmethode is tegengesteld aan die var Huizinga: uitgaande van economische ver houdingen. De „geloovige" Marxist be schouwt het fascisme als een klein-burger- •Jijke tegenbeweging. Het Marxisme slaagde er nooit in om het historisch materialisme zuiver te formuleeren. Het Marxisme, aldus spr., is een omkeering van Hegel. Spr. is noch bewonderaar van Huizinga's, noch van de Marxistische bestrijdingsmetho de van het fascisme. De verbindende wer king van alle anti-fascisten is ten slotte iets (negatiefs. Dit negatieve is slechts in schijn •een zwakheid, in wezen juist de kracht van 8iet anti-fascistische streven. Spr. is een voorstander van opporluni ïeitspolitiek, geen politiek op de heele korte baan, deze politiek kan zich zelfs op zeer hreede basis vertoonen. Napoleon en Lenin waren groote opportunisten, aldus spr. Al leen als opportunistische politici kunnen intellectuelen zich met de politiek inlaten De phrase moet tot iederen prijs bestreden worden; de phrase, die een tegenkant van de groeiende democratie is. Het fascisme is geen nieuwe élite-bewe ging, maar een geperverteerde democratie. De intellectueel zal zich niet kunnen op werpen als spreker tegen de groote massa, aijn bestrijding van de phrase zal hij in kleine werkkring moeten verrichten. De too komst van het fascisme ligt niet land, maar in de wereldpolitiek. Ds l>este strijd tegen 'het fascisme is strijd tegen de phrase. Conflict bij de JV.V. v.h. Gebrs. Pel 2)e arbeiders besluiten tot staking In een Donderdag gehouden vergadering fëan personeel der N.V. voorheen Gebr. Pel, soikerwerkfabrikanten, Morschweg 5058 alhier, is besloten tegen de sedert 22 Febr. 1936 toegepaste 5 pet. loonsverlaging door tniddel van staking op te treden. De loonen zijn sedert 1932 van 15 tot 45 twt. verlaagd, zoodat zeer lage loonen zijn overgebleven. Het jongehs- en meisjesperso- meel geniet een belooning zoo laag, dat niet Üiet minste uitzicht op bestaansmogelijkheid ttneer overblijft, terwijl vele volwassenen, gehuwde personen van 8 tot 16 gulden per ■week verlaging ondergingen, terwijl van het loon nu weer 5 pet. is afgenomen. Bovendien stelt de firma zich voor om in tie eerste week van April a^. opnieuw de loonen met 5 pet. te verlagen. Hiertegen meenen de vak vereenigingen, de D\lgem. en Chr. Bonden in het bakkers-, cho colade- en suikerwerkbeu rijf te moeten op tomen. BURGERLIJKE STAND SJulderduln d A J v d VosWa Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst „De Vereenigde Zangers" Het mannenkoor „De Vereenigde Zangers"' viert in den loop van dit voorjaar zijn tweede lustrum. Het staat evenals de Ver- ecniging tot bevordering van Toonkunst onder directie van den heer Richard Boer. Door Toonkunst mede te doen werken aan het lustrumconcert van het mannenkoor konden werken op het programma worden geplaatst, die elk der beide vereenigingen afzonderlijk niet had kunnen geven. Enkele jaren geleden had Toonkunst het geleverd, toen het koor over veel meer materiaal be schikte dan thans, nu er ock bij zeer vele, vroeger imposante koorvcreenigingen, cri sis in de zanglust schijnt te bestaan. Moge deze uitvoering de stimulans geven om door het dieptepunt heen te komen, op dat de faam weer van de Leidsche Toon- kunstafdeeling moge spreken. Door deze samenwerking is thans in ieder geval een uitkomst verkregen, die weer moed geeft voor de toekomst. De heer Boer heeft met het vereenigde ensemble energiek gewerkt. Er moet enorm en met intense toewijding zijn gestudeed, waardoor in de eerste plaats de werken er jvoortreffelijk in zaten, voorwaarde voor een vlotte vertolking. En in do tweede plaats is er groote zorg besteed aan klankproduc tie, dictie en voordracht. Bij de allereerste koren deed het zwaar bezette mannenkoor wat al te forsch aan tegenover het vrouwenkoor. Doch weldra werd door de opmerkzaamheid van den di rigent het juiste evenwicht gevonden. Toen herkenden wij weer het prachtig gehalte der sopranen en alten, dat altijd bij Tooi. kunst voortreffelijk was. En toen bleek ook, wat het waard is, flink bezette heeren partijen te bezitten, die een prachtigen ron den en volumineuzen klank konden ontwik kelen, zonder tot ruwheid over te slaan. Er is inderdaad door do beide vereenigde koren uitnemend gezongen. Het programma bevatte vóór de pauze het jeugdwerk „Acis und Galathea" van Mandel. Het onderwerp is een oude Sici- liaansohe natuurmythe, door de dichtende volksverbeelding tot een lieflijke s transformeert! en reed» dnnr «chrijvera dot oudheid als Theocritus en Ovidius op schrift gesteld. De sage werd door de Ouden bij de Westersche menschheid bekend en vond j vooral in de 18e eeuw, toen er een cultus was voor bucolische poëzie, tal van bewer kingen, ook in het Engelsch. De jonge Han del voelde er zich toe aangetrokken en maakte er een fraaie pastorale compositie van, waarvan vooral de ouverture nog veel wordt gespeeld. Het is een genoeglijke com positie, zeer melodieus, doch voor de men schen van onzen tijd, vooral in het midden deel, wat breed uitgesponnen. Pastorale ly riek wordt in onzen tijd, zooals zoo veie andere genres,- anders, korter en praegnan- ter. doch ik v-eg niet: heter verklankt. Dat •zal ten slotte over eenige tientallen van jaren de historie wel uitmaken. Deze muziek van Handel heeft het ruim 200 jaren uitgehouden- Dat houdt een waar schuwing in, om in onzen verwarden tijd vol drang naar sensaties, een beetje voor zichtig te zijn met het oordeel. De Galathoa-partij werd gezongen door mevr. Martha de GroothStam, en ze deed dit voortreffelijk. Deze poëtische, pastorale lyriek ligt haar uitstekend. Zij gaf er eeu fijn beeldende en gevoelige voordracht van en zij wist er een fraaie climax in te leg gen, die in haar duet met 't koor en haar zeer gevoelig gezongen aria het hoogtepunt bereikte. De heer Kees Smulders, die wij naar we meenen, wel eens beter hebben ge hoord, bleef voor ons gevoel wat vlak in zijn voordracht en schonk ons niet ten volle de bevrediging, die wt. verwachtte*. D« heer Willem Herckenrath werd gehandicapt door een keelaandoening, waardoor zijn volumineus orgaan niet ten volle tot zijn recht kon komen, terwijl de voordracht ove rigens voor zoo verre niet geremd door zijn indispositie, overtuigend was. Na de pauze hoorden we de Rhapsodie voor Alt en Mannenkoor met orkest van Joh. Brahms. Hier toonde het groote man nenkoor door zijn voortreffelijk klankgehalte at het waard was, terwijl mevr. Maartje Offers zich als altsoliste weer zangeres van grooten stijl betoonde. Haar prachtig volu mineus orgaan, haar dictie, haar dramati sche voordracht, dit alles gedragen «door een muzikaliteit van hoog gehalte, ga vim in samenwerking met het koot et. n orkest, waarvan we tot dusver niet spra- an de rhapsodie een monumentale uitbeelding. Het orkest was de II. O. V., die ook „Acis en Galathea' medewerkte, en daar al reeds in de zuiver instrumentale gedeelten als de Ouverture mooie muziek had laten hooien. In genoemd werk hoorden w enkele maal, dat orkest en solisten het niet volkomen met elkaar eens waren, doch hier van was in de „Rhapsodie" nieta to be speuren. Vóór dc „Rhapsodie'* had het orkest nog op alleszins te loven wijze do „Academi sche Feslouverturc" van Brahms gespeeld En een bijzonder woord van hulde komt het orkest zeker wel toe voor de assistentie velke het verleende bij het slotnummer an den avond, nl. de Slot-scène van het eerste deel van Wagners „Parsifal". Het koor in zijn geheel en in zijn ver schillende geledingen toonde zich in deze prachtige muziek van hooge wijding wel op zijn allerbest. De gewijde zang der graal ridders, de jongemannenstemmei. en.kna penstemmen, de laatste door het. vrouwen koor vertolkt, dat alles was prachtig van klank en expressie. En de instrumentaal- muziek is hier veel meer dan begeleiding, ze is schilderend en suggestief in hooge mate. De beide solisten, de hee.rpn Smut ders en Herckenrath, hadden hierin door coupures weinig te doen. Ten slotte zij opgemerkt, dat de heer Richard Boer al de nummers mot vaste hand heeft geleid. Dank komt hem toe vooi de programmakeuze, voor den indrukwak- kenden voorbereidenden arbeid en ten slotte voor de voortreffelijke resultaten, welke hij heeft bereikt. De zaal toonde dit door her haalde huldebetuigingen, die hij weer over bracht op de uitvoerenden. Een paar kransen en eenige bloemstuk ken sierden na de pauze het podium; ter wijl ook dc zangeressen bloemen in ont- angst hadden te nemen LISSE JAARVERGADERING PROT. CO-OPERATIE „ONS BELANG" HERDENKING VAN HET 2S-JARIG BESTAAN Ondanks den druk der tijden een gunstig resultaat over het boekjaar 1935 De Prot. Coöperatieve BroodbakJeerii o Verbruiksvereenlging „Ons Belang" hield Donderdagavond onder presidium van Voorzitter, den heer J. Balkenende, een druk bezochte jaarvergadering in gebouw „Reho- both". Deze vergadering was tevens belegd als herdenkingsavond ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van „Ons Belang". Nadat de Voorzitter in gebed was voorga gaan spreekt hij een openingswoord. D( voorzitter wees op den aanhoudende druk der tijden en sprak de wensch uit dat het God behagen moge weer allen werkgelegen heid te geven, waardoor de koopkracht weer stijgen kan. Aangedrongen werd op het koopen in eigen zaak. Gewag werd gemaakt van de vele zegeningen die van 's Ileeren hand werden ontvangen, waarvoor groote dankbaarheid past. Een hartelijk welkom werd toegeroepen aan de afgevaardigden van „Bid en Werk" en „Draagt elkanders Lasten", benevens aan den accountant der vereeniging, den heer H. M. Verhulst van Leiden. Hiermede veilklaardo de voorzitter de ver gadering voor geopend en gaf'hij den secre taris gelegenheid tot. het lezen der notulen en het jaarverslag Uit het jaarverslag, dat de heer II. van der Pol ons gaf, memoree- ren wij dat het ledental in het afgeloopcn jaar stationnair is gebleven. De omzet is tengevolge van de verminderde koopkracht iets teruggeloopen De meelomzet in de bak kerij is grooter geworden, doch de broodaf- zet verminderd. Hieruit bleek dat velen thans zelf hun brood bakken, doch het meel blijven betrekken van de coöperatie- Do secretaris weee er op dat de penningm., do heer Jac. M. de Graaf thans zijn 25-jarig jubileum als penningmeester mag herden ken en over eenige maanden de heer W. Hageman zijn 25-jarig commissariaat mag herdenken. Hierna volgde het financiëel verslag van den penningmeester, den heer J. M. de Graaf Flnantieel verslag De voornaamste gegevens uit het finan- tieei verslag willen wij hier laten volgen. Het aandeelenkapitaal is gestegen door toename van het ledental. De omzet der leden in de afd. Bakkerij bedroeg f33.824.78, dat der verbruikers f 4315.13. De omzet der leden in de afd. Winkel bedroeg f 85.5S-l.i5, dat der verbruikers f5477.49. eens herkozen. Allen namen hun benoeming of herbenoeming aan. Besloten werd aan „Draagt elkanders lasten" een gratificatie te verleenen van f50.-. De Rondvraag leverde weinig bijzonders op, waarmede het eerste gedeelte van de vergadering gesloten werd. De Herdenking Na het officieele gedeelte volgde het eenigszins feestelijk gedeelte ter herdenking van het 25jarig bestaan der Coöperatie. De vorzitter, de heer J. Balkenende, nam allereerst het woord en sprak zijn groote De netto-winst, over 1935 is fG850.4S. Voor dank uit voor het feit dat thans herdacht gesteld werd aan dividenden uit te keerc-n mag worden. Hij bracht bovenal dank aan 5 pCt. voor de leden afd. Bakkerij en 3 pCt God, van Wien alle zegen is afdalende. Hij voor de leden afd. Winkel over bun ver- feliciteerde de leden met het 25-jarig be- bruik van 1935, nadat eerst de noodzakelijke staan en richtte zich vervolgens tot de en gewenschte afschrijvingen op onroeren- chefs der afdeeling Bakkerij en Winkel. Hij de en roerende goederen zijn toegepast, a!s- dankte hen voor de uitnemende leiding die mede een post gratificatiën en bestuursver- zij in de afdeelingen geven. Een woord van goedingen is uitgetrokken. Het winstover- dank werd gebracht aan het personeel voor schot wordt bij de reserve gevoegd. de trouw en toewijding waarmede gearbeid De penningmeester las tevens de balans wordt. Tenslotte richtte, hij zich tot de me en de Verlies- en Winstrekening over 1935 debestuurders. Hartelijk dankte hij de be- voor, welke goedgekeurd zijn door den ac- stuurders en commissarissen voor de aange- cauntant, den heer H. M. Verhulst, te Lei- name en prettige wijze waarop de belangen dën. De balans sluit met een totaal in de SM Ém tellingen van f 60.900 25VÓ- De Verlies- en Winstrekenine sloot met een voordeelig sal do van f 6850.48. Den penningmeester werd dank gebracht voor zijn keurig verslag. Op voorstel van de Commissarissen werd hij monde, van den lieer A. Boot voorgesteld hem decharge te verleenen voor zijn beheer. Hierna werden verschillende verkiezingen gehouden. Aftredend waren de heeren J. Balkenende. J. v. Nieuwkoop en C. Schaap, welke met groote meerderheid van stemmen werden herkozen. In de vacatureC. Tini- mers waren candidaat gesteld de heeren B. v. d. Linden en J. de Vreede. De heer B. v. d. Linden werd met groote meerderheid van strnmen herkozen. De aftredende commissarissen, de heeren A. Boot en D. Eigenbrood werden even der Coöperatie worden behandeld. In het bijzonder richtte hij zich tot den jubileerenden penningmeester, den heer J M de Graaf. In waardeerende woorden memo reerde de Voorzitter zijn arbeid, waarin hij zich betoonde de rechte man op de rechte plaals. Als blijk van waardeering bood de voorzitter hem een vulpenhouder aan, en sprak de wensch uit, dat de heer De Graaf nog een lange reeks van jaren in deze functie de Vereeniging zal mogen blijven dienen. De heer De Graaf dankte voor deze hem toegebrachte hulde en bracht dank aan God Die hem daartoe de kracht gaf. De 2e Voorzitter, de heer Joh. van Dijk, feliciteerde, de Voorzitter met dit 25 jarig bestaansjubileum van de Coöperatie. Hij sprak de wensch uit dat de heer Balkenende nog langen tijd het stuur in zijn krachtige Hierboven een foto van bestuur, commissie en personeel der Prot. Coöp. Bakkerij cn Verbruiksvereeniging „Ons Belang", welke Donderdag haar 25-jang bestaan vierde. en vaste hand zal mogen hanteeren tot hei! der Coöperatie. De voorzitter dankte voor deze waardeerende woorden. Historisch overzicht De voorzitter gaf den secretaris, don heer H. van der Pol. gelegenheid tot het uit brengen van ziji» historisch overzicht. De heer van der Pol was hierbij zeer nauw keurig en uitvoerig. Het zou te voel plaats ruimte vergen om dit verslag geheel op te nemen. Wjj mogen daarom wel volstaan met eenige grepen te doen uit dit mooie verslag. De Coöperatie werd opgericht in 1911 op initiatief van de vereeniging „Bul en Werk". Begin Maart 1911 werd besloten aller eerst een Coöp. Bakkerij in het werk to stellen. Daarvoor werd een pand aangekocht aan de haven ca nadien aangevangen met 't afleveren van brood, enz. In 1919 werd de afd. Winkel opgericht, welke thans aan den Hcerenweg is gevestigd. Het aantal leden steeg in deze 25 jaren van 146 tot 650. in totaal werd in die jaren uitgegeven voor aankoop van panden, verbouwingen en nieuwbouw w.o. 4 woonhuizen aan de haven, kapitale winkelpand met woning aan den Heereweg) f94.716, aan inventaris en be stelauto's f20.565. Aan dividend is in deze 25 jaar uitge keerd f 120785.65. totaal. Meerdere groote be dragen, welke genoemd werden, toonden aan, dat in de afgelopen 25 jaar hard ge werkt is. Gememoreerd werd. dat in 1932 een af zonderlijke pensioenfonds voor het perso neel in werking is gesteld. Bijzondere dank werd gebracht aan het Dagelijksch en algemeen bestuur met com- missarisen en controleurs, in het bijzonder aan den voorzitter, den heer J. Balkenende, die in de loop der jaren met vaste hand de Coöperatie heeft geleid. Woorden van dank werden ook niet ont houden aan het geheele personeel met hun chefs en vooits aan de leden zelf, die jaar in, jaar uit, de Coöperatie hebben gesteund en mede geholpen hebben haar grooter te maken.. De secretaris ontving den dank des voor zitters voor dit mooie verslag (applaus.) Felicitaties Door verschillende personen werden woorden van gelukwensch gesproken. De eerste spreker was de heer Joh. v. Furen- noud namens „Bid en Werk", vervolgens de heer Jac. Kingma namens liet hoofdbe stuur van „Draagt elkanders lasten"? door den heer C. Koordes, namens het personeel der afd. Bakkerij door den heer Abr. van Aalst namens het personeel der afd. Win kel door den heer H. M. Verhulst, accoun- atnt, die een ets aanbood. Vele goede woorden werden geuit, waar voor de Voorz. hartelijk dank betuigde. Na nog eenigon tijd gezelllig samenzijn werd deze mooie avond voor „Ons Belang" onder dank gesloten. 50-jarig jubileum Zondag 8 Maart zal liet 50 jaar geleden zijn dat de heer J. P. Meershoek, wonende Herrenstraat 108, in dienst trad bij den Ain- Kterdaimsclhen pakschui'dienst voorheen v. d. Zwart aan den Ouden Rijn alhier. Tegen fabrikant vier maanden geëischt Goede trouw onaannemelijk Een niet alledaagsch geval van verduiste ring was dat, waarvoor een Leidsch fabri kant gisteren voor de Haagsche Rechtbank terecht stond. Deze kwam in Juli van het vorig jaar tot de ontdekking, dat iemand de welwillendheid heeft gehad op zijn giro rekening een bedrag van f 350 te storten. Het bijgevoegd strookje luidde: „ter voldoe ning uwer declaratie", met bijvoeging van het adres van een bekend advocatenkantoor in Den Haag als afzender. Verdachte, die een tegoed had van f 12.4U incasseerde het bedrag van f 350 als een te goed aan te veel betaalde invoerrechten Spoedig bleek evenwel, dat hier 'n simpele vergissing in het spel was. De klerk van het advocatenkantoor kwam als getuige vi klaren, dat de kleine druk van het giro- boek hem parten had gespeeld, want m plaats van op het stortingsbiljet het num mer van een professor-naamgenoot van ver dachte te vermelden, nam hij dat van de zen laatste. Het O. M., waargenomen door Jhr. Mr. van Asch van Wijck. zeide hier niet aan goede trouw te kunnen gelooven. Door de bp gane vergissing wordt verdachte geen eige naar van bet op zijn rekening bijgeschreven geld. Hij is in de gelegenheid gesteld deze vergissing te herstellen en door hieraan geen uitvoering te geven, is hij schuldig aan verduistering, waarvoor hij moet worden ge straft De Officier eischte vier maanden gevan genisstraf, waarvan twee maanden vo°T waardelijk, onder voorwaarde nl. dat hij binnen twee jaar het bedrag van f 3o0 zal restituceren. Mr. C. J. Goudsmit vroeg een geheel waard el ij ke straf op grond dat zijn cliënt niet opzettelijk heeft gehandeld. Uitspraak 19 Maart. Een onverbeterlijk meisje? Rechtbank eischt 6 maanden Voor de Haagsche Rechtbank had zich gisteren te verantwoorden de 20-jarige dienst bode M. M. K. alhier, die op 21 Januari jl. uit den tuin van het Volksgebouw een rij wiel had ontvreemd. Zij is met dit rijwiel naar Amsterdam gereden en heeft daar een dienst gevonden. Na twee dagen werd zij in „De Bijenkorf' gearresteerd, waar zjj trachtte eenige goederen weg te nemen. Het O. M., waargenomen door Jhr. van Asch van Wijck, wees er op, dat de antecedenten van deze verdachte niet gun stig waren. Zij is indertijd van huis weg geloopen en heeft zich vroeger reeds aan strafbare feiten schuldig gemaakt. In ver band met een omtrent dit meisje uitgebracht psychiatrisch rapport eischte de Officier 1? maanden gevangenisstraf, waarvan 6 maan den voorwaardelijk met 3 jaren proeftijd Uitspraak 19 Maart. DE INBRAAK BIJ PBOF. MEIJERS De Haagsche rechtbank deed bij verstek uitspraak tegen den koopman R. J., thans gedetineerd te Haarlem, die op 15 Aug. 1935 inbraak pleegde in de woning van Prof. Meijers te Leiden en zich daarbij een aan tal kleedingstukken toeëigende. De recht- ba.nk veroordeelde J„ conform den eisch, tot twee jaar gevangenisstraf. Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 2 tot en met Zondag 8 Maart a.s. waargenomen door de apotheken: P. du Croix, Rapen burg 9, tclef. 807, B. de Meta, Kamerlingh On neslaan 28, telcf. 3553 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, telef. 274. Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken Een massaal protest legen de aanval op de vrije hengelsport Bovengenoemde bond belegde gisten avond in „Zómerlust" een protestvergade ring tegen den aanval, welke door den Noord-Hollandschen Bond van Beroeps- visschors werd gedaan op de hengelsport in het algemeen door zijn vergadering van 19 December j-l„ waarin besloten werd de regeering te ei-zoeken maatregelen ie nemen ter beteugeling van cle liefhcbbeni- yisscherij. Er bestond voor deze vergadering over weldigend groote belangstelling niet. alleen uit Leiden, maar ook uit de omliggende gemeenten, terwijl o.a. Haarlem met een kleine honderd man was vertegenwoordigd. Ook uit Den Haag en Rotterdam waren af gevaardigden van hengelsportvereenigingen aanwezig. De voorzitter, heer F. O. Haalebos heette allen hartelijk welkom, in het bijzon- der de talijke afgevaardigden dor zustec-1 vereenigingen en den heer Gouwentak als hoofdbestuurslid van het Centraal Ned. Hen- gclaarsverbond Spr. gaf vervolgens een overzicht van het behandelde ter bovengenoemde vergadering, welke in Zaandam werd gehouden. De h* roepsvisschearij, aldus werd daar betoogd, ondervindt groote overlast van de liefheb- berij-visscherii. Niet alleen wordt een groote hoeveelheid visch met den hengel gevangen, maar bo vendien zou die visch beneden marktprijs door de amateurs worden verkocht. Een Hengelaars van Nederland, aldus besloot spr., let op uw saeck. D"e heer Haalebos sloot de bijeenkomst met een opwekking tot aansluiting bij het C.N.H.V.. waarna onder algemeene instem ming de volgende motie werd aangenomen* De. Ilengeiaarsbond voor Leiden en Om streken. enz. Spreekt zijn verontwaardiging uit over den aanval door de Noordhollandsche vis- schers op de hengelsport gepleegd, over tuigd dat daardoor de klove tussehen beroeo en sport'opnieuw wordt verscherpt, betreurt het dat niet langs den weg van samenwerking een oplossing wordt gezocht, en gaat over tot de orde van den dag. UIT DEN OMTREK A.LPHEN a.d. RIJN MANNENVEREENIGING „CALVIJN" Voor de Geref. Mannenvereeniging „Cal- vijn' sprak Ds. J. Brouwer over de „Do leantie". Ds. Brouwer gewaagde in het bij zonder over de doleantie in Nijkerk en an dere plaatsen op de Veluwe. Ook bracht spr. in herinnering verschillende personen die in die dagen vooraan stonden. Er volg de gedachtemvisseling en sluiting door den heer E. v. d. Pol, voorzitter. Ds. Brouwer ging voor in dankzegging. OUDERAVOND ZONDAGSSCHOOL Onder leiding van den heer J. W. Hoor- derde grief is, dat door de sportvisschol--: nenborg werd in de De Riiiterstraatkerk een veel Dootvisch wordt gevangen, die door de 1 ouderavond gehouden van ouders der leer- beroepsvisschers is utigezet. De N.Ii. Bond J" Zondagsschool en vervolgklas- f»5 Mulder sni-flk i>i>n hemoeriisrend woord oeg derhalve aan de regeenng om van cL hengelsportliefhebbers een akte te eischen rvan de kosten voor den snoekhengei: f 12.50 en voor don gewonen hengel f 7.— per jaar zouden bedragen, bovendien zal worden gevraagd minder of liefst in h«?t geheel geen vischwater beschikbaar te stel len voor de sporlvisscherij. Tegen het standpunt dor beroepsvisschers heeft de liefhobberijvisscherij in Leiden en omsteken altijd een zeer loyale houding aangenomen, o.a. door het gepachte vis water ook tei beschikking te stellen van dc joroepsco'ilega's. Spr. eindigde met oei Le- roep te doen op alle aanwezigen om als éói man de vrije Mngelsport te helpen h'.nd- ho cn en gaf daarna het woord aan heer Gui wontak uit Den Haag. Deze wees op de groote cult-u reele sociale teteekenis van de hengelsport Als reactie d de indusiri^jiss'.i en mecha satic d0r bedrijven, voelen velen zich meer cn moei aangetrokken tol <un ve-'»li;f de vrije natuur. Het wordt dan ook ten hoogste tiid, dat een protest wordt aan geheven tegen de aanmatigende en onr-do- lijke 'Jfcchen van de beroepsvisscno.nj daarbij gesteund door de eenzijdige voor gelichte Visschcrij-inspectio. Vervolgens was het woord aan den heer C. Misset, eveneens uit Den Haag en een bekende figuur in de wereld der sportvis- schers. Deze sprak er zijn bevreemding uit. dat terwijl alle andere takken van sport door de overheid worden beschermd, de hengelsport, een der oudste volksverma- steèds door de regeering in het ge drang wordt gebracht. Niet alleen door tal van wettelijke maat regelen, maar ook door alle mogelijke If nalingen, welke on instigatie van de Ned Heidemij., waarachter zich de bero^psvi.'.- scherij verschuilt, in het leven worden ge- oenen. Daarom is de stichting noodzakelijk van een organisatie, welke over de noodige middelen beschikt, om, wanneer de tijd daar is, den aanval te weerstaan. Nog is het niet te laat om deze tegenactie voor te Ds. Mulder sprak een bemoedigend woord en de kinderen zorgden voor afwisseling door zang en tableau. DE HEER A. MAASKANT In de geschiedenis van de School voor Mulo met den Bijbel aan de Stevinstraat is wederom een mijlpaal in 't zicht. Per 1 Juli a.s. hoopt de heer A. Maaskant ziin meer dan 40-jarige loopbaan bij het Chr. onderwijs te beëindigen. Dat dc arbeid v$n den heer Maaskant gewaardeerd wordt bleek wel heel duidelijk bij de herdenking van het 40-jarig bestaan van genoemde onderwijsinrichting. O. m. sprak de heer Blauw, inspecteur, bij deze herdenking woorden van groote waardeering. Naar we vernemen is het de bedoeling van den heer Maaskant in deze gemeente te blijven wo nen. WERKLOOZENZORG Het comité dat plaatselijk gevormd is van wege de Centrale voor Werkloozenzorg heeft besloten op 4 April a.s. een collecte te hou den. Tot meerdere bekendheid aan deze ar- heid, nl. het stichten en instandhouden van werkkampen voor jeugdige werkloozen zal op 16 Maart a.s. in de Geref. Kerk aan de De Rui terstraat spreken de heer TL II. Spoelstra. RINGVERGADERING In de consistorie van het F,vangelisatie- eohouw aan de Hoofdstraat hield de ring Alphen a. d. Rijn en Omstreken van den Rond van Ned. Herv. J. V. od Geref. Grond lag haar laatste vergadering in dit seizoen Inleidingen werden gehouden door de hee- G. Opnelear. Alolien. C. Roer. Ter Aar R. .T. Zaal, Roskoon, resp. over e.->n hoofdstuk van den Rrief van Judas, n* RiihPl en het nat. leven en Art. 13 Neder! Geloofsbelijdenis. De vergadering stond on der leiding van den heer Do Clera van Rodegraven. A. R. KIESVEREENTGING Hedenavond zal de A. R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" een praatavond hou| RADIO DISTRIBUTIE 9-30 Keu. :hl-sender: 10.35 Parjjs R; 13.05 Brussel VI; 15.05 Partis R; 15.20 DeutsohLs: 16.20 Parüs R. 17.20 Keulen: 19.10 Weenen of div; 20.20 Droitwlch: 21.10 Louden Ree; 2L50 Keulen; 23 30 Weenen o£ div. Programma 4: 8.05 Parüs R; 8-20 Diversen; 10.35 Londen Reg; 12.10 Droi wich; 13.35 Lon den Rog; 17.35 Droitwica: 18.20 Diversen; 13.5-3 Londen Reg; 20.20 Gram.-muzlek GRD; 22.20 Brussel VI; 22.30 Londen Reg 1; 9.20 Keulen: 9.35 Doutschl-sender: 11.20 Keulen; 12.20 Brus sel VI; 13.35 Keulen; 14.29 Brussel Fr; 15.20 Keulen; 18-20 Brussel Fr; 19.20 Keulen; 23.20 Weenen of div. Programs 4: 8.05 Par(js R: 8.50 Diversen; 10.35 Londen R.eg; 13.20 Droitwich; 15.10 Lon den Reg: 16.35 Droitwich: 18.20 Diversen; 18.50 Londen Reg; 20.05 TTroitwieh; 21.50 Boedapest of div; 22.20 Droitwich den in Concordia. De heer P. A. Colijn. mir- gejneester deze gemeente, hoopt van ant woord te dienen. Het bestuur heeft in de vacature M. Oud hof candidaat gesteld de heeren S. Kooi en J. Wijbenga. De eindstand is nu als volgt: 1e. Afdeeling gew. gel. verl. pnt Voor teg. 96—2-i A.D.CI Ons Gen. I Kamerik I A. D. C. II Z.D. i. S.C. H. D. C I Moordrecht I Denk en Zet 1 Ons Gen. II ZD en SC. II A. D. C III D. en Z. II H. D. C II 2e Afdeeling 1 69—51 60-60 5763 49—71 5268 51—19 42—28 30—40 33—37 21—49 33—37 DAMKAMPIOENSCHAP VAN ALPHEN a. d. RIJN Het vervolg der uitslagen van week is: P VerkadeK. van Leeuwen an OeverenJ. Godthelp Th. A. van LeeuwenF,. C. v. Oort J. v. d. HorstP. Verkade 0—2 0—2 2—0 2-0 HET ARBEIDSCONFLICT BIJ DE N.V. D. eu JOH. BOOT Naar aanleiding van het bericht in ons blad aangaande het dreigend conflict bij d9 firma Root, schrijft men ons van werk nemerszijde, dat dit bericht den indruk vestigt, dat het slechts om 2 ce.nt loonsver laging gaat Dit is niet juist. Vanaf 1932 hebben werknemers pl.m. pCt. loonsverlaging gehad. Het tarief, dat 15 pCt was. is ingehouden. Het renara- tiegeld, dat 10 pCl. is, is ingehouden. 1*9 Christelijke feestdagen worden niet meer fcetaaJd. De vaeantie is afgeloopcn. Het pen sioen-, weduwe- en wezenfonds bestaat niet meer. En daarbij komt dan nog, dal met Maart 2 cent en met September weer 2 cent loonsverlaging wordt ingevoerd. AUTO TEGEN AUTO Hot O M. hij de Haagsche Rechtbank eischie na frf't"'TonvrH")nnr. te<ren den taxi chauffeur P. TI. de- B. uit Alphen, die op 12 Veem her '1. ,io.>- ziin »erkee.-.i riiicten m sine is ceko >,cn nul fr autobestuurder u t Deventer, die met hem in een filé auto's ri ed, waardoor laatstgenoemde lichamelijk k 'sel heeft bekomen, f 40 subs. 40 dagen h 'chtenis. Uitspraak 19 Maart a.s.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6