KERK EN ZENDING OPVOEDING EN ONDERWIJS VRIJDAG 6 MAART 1936 EERSTE BLAD PAG. 3 NED. HERV KERK Beroenen: Te Barneveld, J. E. Klomp te Oud-Beijerland. Te Kootwijk (Geld.), A. G. Oosterhuis te Daarle (Ov.), Te Vlis- singen (va?, de Kluis), J. J. Hietkamp te Serooskerke. CHR. GEREF. KERK Beroepen: Te Noordeloos, J. Tammin- ga te Hard-rwljk. GEREF. GEM. DOOPSC^Z. KERK BEROEPINGSWERK TE ZWIJNDRECHT Terzake van de plannen tot het beroepen van een tweeden Geref. predikant te Z w ij n- d recht wijst men er ons van bevoegde zijde op. dat het stadium van beroepen nog niet bereikt is. De gelden zijn voor een deel we! toegezegd, maar die toezeggingen wor den pas ingelost, zoodra de tweede predikant cr is. Er moet dus nog eerst steviger fi- nancieele basis gemaakt worden. AFSOHEID, BEVESTIGING, INTREDE Ds. M. Hofman te Krabbendijke hoopt Dinsdag 7 April afscheid te nemen van de Geref. gemeente te Krabbendijke en 9 April zijn intrede te doen te Moercapelle na bevestigd te zijn op 8 April door ds. G. H. Kersten van Rotterdam. Cand. C. Brouwer Czn. te Vlaar- dingen beroepen Pred. by de Ned. Herv. Gemeente te Wilnia (Utr.), hoopt aldaar zyn intrede te doen op Zondag 29 Maart des middags ten 2 uur, na des morgens in het ambt bevestigd te zijn, door Ds. J. G. Woelde- rink Ned. Herv. Pred. te Ouderkerk a. cL IJsseL EMERITAAT D». H. SMELT Het provinciaal kerkbestuur van Gelder land heeft mot ingang van 1 Mei cp ver zoek, na volbrachten 40-jarigen dienst, eervol emeritaat verleend aan Ds. H. Smelt, pred. der Ned. Herv. gemeente te Druten. DE ZAAK SNETHLAGE In de gisteravond gehouden vergadering van den algemeenen kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te 's-G ravenhage werd een gros lijst vastgesteld voor het beroepingswerk in de vacature van wijlen De. C. Ferguson, wijl handopening aangevraagd en verkregen was. Aangezien om het gevorderde uur geen bij zondere kerkeraadsverg. volgen kon, kon het verzoek van Ds. J. L. Snethlage te Otfen door de kerkeraad te worden gehoord wijl de ze de synode verzocht had hem om zijn com munistische propaganda uit zijn ambt te ont zetten, niet meer aan de orde komen. Deze zaak zal nu dienen in de vergadermg van 2 April. Prof. Dr. HUGO VISSCHER Zondag 8 Maart is het 45 jaren geleden dat Prof. Dr. Hugo Visscher te St Nicolaasga in het predikambt werd bevestigd. In 1890 can- didaat geworden, ont ving hij 17 beroepen, en nam dat naar het Frie- sche dorp aan. Vervol gens diende hij de p.' meenten van Zegveld, Delft, Ouderkerk a. d. Mssel, om dan in 1903 e worden benoemd tot hoogleeraar aan de Utrechtsche Universi teit. Van 1922—1935 is Prof. Visscher lid van de Tweede Kaaner ge weest; in 1931 trad hij af als hoogleeraar, om zich geheel aan de Kamerwerkzaamheden te kunnen geven, Dr. Visscher behoorde in 1901 tot de op richters van den Geref. Zendingsbond, waar van hij hoofdbestuurder en vice-voorzit ter is geweest en in 1906 tot de mede-oprichters van den Geref. Bond in de Ned. Herv. Kerk Prov. Visscher heeft zich met name op Clir. philantropisch terrein bewogen. Hij is voor zifter ~~weest van de Ver. tot Chr. verzor ging van zenuwlijders in Nederland en is nog voorzitter van de Johannesstichting te Huis ter Heide en te Nieuwveen, alsmede vice-voorzitter van den Geref. Bond van stichtingen van Barmhartigheid. Veel heeft Dr. Visscher gepubliceerd. We noemen van zijn werken de voornaamsten: Religion und soziales Leben bei den Natur- völkern (Bonn); Religie en zedelijk leven; het Paradijsprobleem; de Schepping enz., waarvan er meerderen 2 a 3 drukken be leefden. Voorts publiceerde hii tal van bi|- dragen in het dagblad „De Standaard"; in het tijdschrift „Refajah"; in „Christendom en Maatschappij", in de Waarheidsvriend, het Geref. Weekblad, waarvan hij nog hoofd redacteur is; de Stichtsche Courant, enz. Ook schreef b" stichtelijke werken als: Stemmen uit de wolk der getuigen (3 deelen); In Israël vermaard, enz. Zijn verdiensten vonden erkenning in zijn benoeming tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw en een eere-doctoraat van de universiteit van Rostock, Paaschboodschappen Zoo juist verschenen er 2 nieuwe Paasch- tractaten, nJ. „Pascben prediktdoor ds P. Prins en „Paasehhoodschap" door ds D. Ringnalda. Ze zijn pittig geschreven en keurig uitgevoerd. De illustratie in 2 kleuren op de eerste blz. trekt de aandacht. De prijs is buitengewoon laag: 1.000 ex. 3.25; 5.000 ex. a 3.—; 10.000 ex. a 2.75 en gratis bedrukt met de adressen der ker ken etc. Vraagt monsters en inlichtingen vcor speciale wenschen. N.V. W. D. MEINEMA, Delft. DE SYNODE VAN OEYNHAUSEN DE KWESTIE DER KERKCOMMISSIES (Particuliere correspondentie) Door enkele berichten in de pers wordt de gedachte gewekt, dat op de Synode te Oeyn- hausen de rijks- en landskcrkcommissies niet zijn afgewezen en dat de arbeid der kerkcommissies dus wordt voortgezet niet medewerking der belijdenisbewe ging. De berichten echter geven den toestand onzuiver weer. In de genoctnde bericht geving heeft men een éénzijdigen greep ge daan uit het „officieele"x) verslag, zoodat daardoor een eenigszins verwrongen beeld is ontstaan; juist het essentieele punt, waar om alles draait, wordt ter zijde gelaten. Het is misschien niet ondoeltreffend, mede aan de hand van het „officieele" verslag, in het kort nog na te gaan, hoe de zaken op dit punt nu in werkelijkheid staan. Op de Synode waren een drietal uitvoerige Gonclusies opgesteld, waarvan ons op het oogenblik met het oog op ons onderwerp al leen de d e r d e conclusie betreffende de kerk leiding interesseert. Het eerste deel dezer conclusie wil vast leggen, welke taak de kerkleiding heeft te vervuilen. In verband daarmede wordt er on gewezen, dat „de kerkleiding er over heelt te waken, dat de verkondiging van het Evan gelie zich richt naar de Heilige Schrift en de belijdenis, onverkort gehandhaafd blijft en niet vervalscht wordt". In de practijk raakt dit ook de opleiding en examinecring der candidaten in de theologie. Hiermee is haar taak echter nog niet beëindigd. De zorg der kerkleiding moet zich ook uitstrekken over de juiste ordening der Kerk, daar de kerk ordening de ware verkondiging van het Evangelie heeft te dienen". Even verder heet het dan: „De aan Gods Woord gebonden Kerk heeft de roeping, in zaken betreffende haar leer en ordening, z e 1 f a 11 e e n te. oor deelen en te beslissen. Het is haar verboden den Staat, boven ziin recht van toezicht, te laten medewerken bij de vaststelling van haar verkondiging en van de haar dienende ordening. Het uitoefenen van de kerkleiding door den Staat weerspreekt de leer der reformatoren en de bel ij de- nisschriften. De overheid eigent zich 'n vreemd ambt toe. wanneer hij de Kerk eigen machtig een leiding oplegt". Dit zijn voor de Duitsche Evangelische Kerk zeer gewichtige beslissingen, wanneer we daarbij bedenken, hoe vooral in Duitsch land de band tusschen Kerk en Slaat zeer nauw was: cuis regio, eins religio. In plaat9 van de door den Staat erkende legaliteit, is nu de kerkelijke legitimiteit de be slissende factor geworden. Wat het tweede stuk der conclusie betreft, deze brengt in haar aanhef een uitlating, die zeer vermoedelijk tot de verwarring, waar over boven gesproken werd. aanleiding heeft gegeven. In dezen aanhef staat, dat de Belii rleniskerk onder bepaalde omstandighe den de hulp van den Staat voor mogelijk en cewenscht acht. namelijk indien de Staat zou willen meewerken in den geest, zooals de Beliidenls- kerk dat wiL Daarvan is echter ondei- de gegeven omstandigheden geen sprake. Dit wordt zeer duidelijk uiige sproken in de punten 11. die volgen. En kele citaten zullen dat uitwijzen. Dadelijk reeds in punt 1 wordt de wet. die de kerkcommissies in het leven riep (De wet tot bescherming van de DuitscliP Evangelische Kerk. 24 Sept. 1935), naar haar aard gekarakteriseerd: „De bedoeling van deze wet is, dat de kerkcommissies de Be- iijdenjskerk en de „Duitsche Christenen", die als „kibbelende groepen" gekwalificeerd worden, met elkander vereenigen en langs dien weg de eenheid der Duitsche Evangelische Kerk tot. stand brengen. Daar op wijst ook de samenstelling der commis sies. Hun opdracht geeft hen niet de vrijheid, ware en valsche leer kerkelijk to scheiden en openlijk te ondescheiden. D i t dreigt de Kerk te verwoesten." Daar het onmogelijk is leiding aan de Kerk te geven, of deze leiding moet door de be lijdenis aan de Waarheid gebonden zijn en dientengevolge de bevoegdheid hebben dwaalleeren uit te bannen, „is het de Kerk verboden, der gel ij k e com missies ook voor een over gangstijd als „leiding enver tegen woordiging der Kerk" te erkenne n." Deze aanhalingen spreken duidelijke taal; hier wordt een samenwerking met de kerk commissies, tenminste op een basis waarop ze nu staan (en mogen we aannemen, dal de houding der regeering een andere za' worden?), absoluut van de hand ge- Zeer moeilijk was de houding der Synode te bepalen tegenover de mannen, die in de verschillende kerkcommissies reeds zitting hadden. Na een zware discussié meende de Synode niet over het geweten, van den enke ling, die hier een anderen weg gaat als dien der Synode, te mogen re-ehte n. Moer dan aan de Waarheid der Schrift te herinne ren en deze Waarheid de broeders voor te houden, meende de Synode niet te kunnen doen. De enkeling is na deze verklaring niet vrij in zijn handelen, maar gebonden aan de Waarheid. De afwijzende houding t.o.v. de kerkcom missies komt ook nog eens zeer klaar tot uiting in een rondschrijven, opgesteld door de broederraad der Evangelische Kerk der Oud-Pruisische Unie, gedateerd 27 Febr. 1936. Onder punten I en II leest men daar het volgende. „De Pruisische Broederschap neemt met dank aan God kennis van de uit spraak der Vierde Belijdenis-Synode der Duitsche Evangelische Kerk betreffende de Kerkcommissies. Door dit woord der Kerk worden alle leden der belijdende Kerk, en in het bijzonder haar leidende organen, tot een beslissende keuze ge drongen wat betreft hun houding t.o.v. de kerkcommissies." „Wij bidden de broeders, de verzoeking te weerstaan tot de kerkcommissies toe te treden of een opdracht van hen aan te nemen, om daardoor eenige faciliteiten te bewerkstelligen of schade te verhoeden. Het is een noodlottige dwaling, te mecnen dat er op die wijze iets voor de kerk zou zijn te bereiken. Wij bidden de broe ders veeleer met allen ernst het woord der Synode over deze kerkcommissies te hooren. Hiermede meen ik voldoende te hebben aangetoond en dat aan de hand van offi cieele gegevens dat van een medewer king der belijdenisbeweging aan den arbeid der kerkcommissies in het geheel geen spra ke is. V'oorloopig blijft het nu afwachten. De examina zijn op handen. Deze week zullen reeds de e-erste plaats vinden, ondanks het verbod. Zal men de belijdenisbeweging hier in rustig haar gang laten gaan. of zal er worden ingegrepen? Er valt nog weinig van te zeggen; alleen dit. dat het eind der zwa righeden nog lang niet te zien is. 1) „Officieel" tusschen aanhalingsteekcns, omdat een werkelijk officieel verslag van de Synode niet mag worden gepubliceerd (vol gens regeeringsmaatregelen van 6 en 7 Nov 1934), A BRIGADIER STEL By de bereiking van den 65-jarigen leeftijd heeft de heer F. Stel de leiding van de land- kolonie van het Leger des Heils „De Groote Batelaar" neergelegd. Hij zal nu een reis naar Palestina maken in verband met de Joden-Zending. OECUMENISCHE RAAD IN NEDERLAND 3e Ned. Oecum. Theologen-Conferentie Van 2224 September zal op Woudschoten de 3e Ned. Theologen-Conferentie gehouden worden. Zij is vooral gericht op de onder werpen, die varband houden met hetgeen op de wereldconferentie te Edinburg zal ter sprake komen. Dierhalve: „Het getuigenis van de Kerk door prediking en sacrament" en ,.De gebondenheid van prediking en sacrament aan het ambt." DE BIJBEL OP DE WERELD- TENTOONSTELLINO Evenals op de Britsche wereldtentoonstel ling te Wembley en op de Intern. Kolon. Tentoonstelling te Parijs, was ook op de Wereldtentoonstelling te Brussel een bijbel kiosk aanwezig. Te Brussel, waar de heer G. J. Hengeveld de leiding had, zijn naar we in „Tim." lezen, meer clan duizend Bijbels verkocht, 3.5 dui zend Nieuwe Testamenten en 8 duizend dee-len van den Bijbel. Voorts een 300 ge schriften over den Bijbel; terwijl er werden verspreid, over het geheel genomen, in 65 verschillende talen: ruim 60 duizend losse Evangeliën, 35 duizend Evangelie-brochures, 66 duizend traktaten 55 duizend Bijbel- kaarten in vier talen, 4.5 duizend Engelsche traktaten over den Bijbel, behalve nog een duizend Nieuwe Testamenten en brochures over den Bijbel. VEREEN. PROTESTANTSCH NEDERLAND Woensdag 18 Maart zal de Vereen. „Pro- tcslantsch Nederland" haar jaarvergadering houden te 's Gravenhage onder leiding van Ds. K. I-I. E. Gravemeyer, haai voorzitter. Aan de beurt van aftreding als lid van het hoofdbestuur (en herkiesbaar) rijn de heeren J. F. Th. Boogaard te Den Haag en Ds. A. J. Bosman te Maassluis. HERVORMDE SCHIPPERSRAAD Jaarvergadering te Amsterdam Onder voorzitterschap van mr. dr, J. Schokking heeft gistermiddag te Am sterdam de jaarvergadering plaata gehad van den Ned. Herv. Schippersraad. In deze vergadering werden het jaarverslag en het financieele verslag, uitgebracht door den secretarie, den heer G. de Jong, goedge keurd. De theologische candidaat C. R. Plomp bracht verslag uit over het door hem verrichte buitenwerk. Besloten werd, dat het moderamen van de Nederlandsche Hervormde Schippersraad een plan zal uitwerken om, in samenwerking met de Federatie van Diaconieën, een generale kas te vormen voor de diaconale verzorging der binnenschippers. Voorts werd besloten over te gaan tot ver spreiding van lectuur onder de schippers. Als nr. 51 van de Mededeelingcn der Afd. Onderwijsstatistiek van het Centraal Bu reau voor de Statistiek is verschenen een overzicht van de overheidsuitgaven aan het Hooger Onderwijs besteed in de jaren 1860-1933. Bij een zoo aanzienlijke spanne tijds treedt uiteraard wel zeer scherp aan het licht welk een enorme vlucht de om vang en de uitrusting van ons Hooger On derwijs sedert het midden der vorige eeuw genomen hebben. Zien we in 1860 voor de Rijksuniversiteiten (Leiden, Utrecht en Gronningen) nog niet meer dan een totaal van 360.000 gulden genoteerd, en is dit to taal bij den ingang der 20e eeuw nog niet hooger dan tot f 1.800.000 gestegen, na 1905 gaat het sprongsgewijze omhoog: 4.4 milli- ocn gulden in 1910, 11.8 mitlioen in 1920 13.1 miltioen in 1930. Met dit laatste cijfer was, in verband met de crisis, het hoogte punt bereikt; in 1933 was het reeds gedaald tot 10.9 millioen. Bij het snelle accres der Rijksuitgaven tus schen 1900 en 1930 houde men er rekening mee, dat van 1910 af ook de Technische Hoogeschool, van 1920 af ook de Landbouw hogeschool, van 1920—1924 ook de Veeartse nij kundige Hoogesohool meetellen. Tegenover de Rijksuitgaven slaat een be trekkelijk groot bedrag aan inkomsten (col legegelden, examengelden, enz.); ook hierin een snelle stijging merkbaar, echter pas na 1915. Was tot dat jaar het totaal lang zaam gestegen van 158.000 tot 615.000 gul den, sedert 1915 ging hot snel omhoog tot f2.454.000 in 1930, waarna ook de inkomsten begonnen te dalen tot deze in 1933 op f 2.489.000 waren gekomen. Als eenling in het Gemeentelijk Hooger Onderwijs weerspiegelen ook de uitgaven voor do Amsterdamsche Universiteit de evo lutie der technische verzorging van het H.O. In 1880 met f567.000 toe kunnende, bleek zij pas in 1915 meer noodig te hebben: f 678.000, doch daarna ging het ook weer snel crescendo; naar 1.6 millioen gulden in 1920, tot 2.2 millioen in 1920 en merkwaardig daarna geen daling, maar nieuwe stij gingen: tot 2.4, 2.7 en 2.8 millioen resp. in 1931, 1932 en 1933. De inkomsten te Am sterdam zijn tusschen 1860 en 1930 vervijf voudigd: van 116.000 gulden in 1860 tot f 544.000 in 1930; daarna zijn ze nog geste gen tot f666.00U in 1933. Naast de jaarlijksche uitgaven tot onder houd, exploitatie, salarieering enz. zijn er de kapitaalsuitgaven. De statistiek licht ons op dit terrein al leen in over de Rijksuitgaven van de jaren 19251933; (het laatste jaar onderging na tuurlijk al sterk den terugslag van de rem der bezuiniging). Waar een regelmatige stij ging terzake van de kapitaalsuitgaven uiter aard niet plaats heeft, noemen we eenige totalen: in 1915 f 1.347.000; in 1920 f 6.116.000; in 1925 f 1.102.000; in 1930 f 868.000; in 1933 f 137.000. Tusschen 1920 en 1933 is in totaal ruim f 25.000.000 aan kapitaalsuitgaven be steed. Wat nu de jaarlijksche uitgaven voor de Universiteiten en Hoogescholen bet.re.lt, stel len wij de cijfers vau 1930 (als het hoogte punt vóór de crisis-daling) naast elkaar. In 1930 dan werd uitgegeven voor de Rijksuni versiteit Leiden f 3.584.000; Rijksuniversiteit Utrecht f 3.767.000; Rijksuniversiteit Gro ningen f 2.117.000; Gem. Univ. Amsterdam f 2.225.000; Technische Hoogeschool f 2.419.000 Landbouw Hoogeschool f 1.109.000. Deze (bruto-)cijfers vindt men ook in de Jaren voorafgaande aan 1930 in ongeveeT de zelfde verhouding. Waaruit dus blijkt, dat Leiden en Utrecht ongeveer evenveel vragen, Groningen en Amsterdam ook, doch aan merkelijk minder; Delft tweemaal zooveel als Wageningen. INTERACADOMOALE CONFERENTIE VOOR STUDEERERNDE IN DE GESCHIEDENIS Dinsdag 17 en Woensdag 18 Maart as. zal op Woudschoten een conferentie gehouden worden voor studeerenden in de geschiedenis aan Nederlandsche Universi teiten, georganiseerd door de vereenigingen van studenten in de geschiedenis te Leiden Utrecht, Groningen, Nijmegen en Amster dam. Op Woensdagmiddag zullen onder leiding van resp. de hoeren dr. Bannier en dr. van Hoorn excursies door Utrecht en naar her. Centraal Museum worden georganiseerd, waarna eventueel gezellig samenzijn volgt. In de zitting van de Raad van State, afJ geschillen var Bestuur, is voorlezing ge daan van een K.B., waarbij ongegrond is verklaard het beroep van den Raad dJ» gemeente Oostvoorne tegen de beslissing van Ged. Staten van Zuid-Hollend, vau 30 Juli 1935. waarbij met vernietiging van hel besluit van dien raad is bepaald, dal do door het bestuur der Vereeniging tot op- rich'ing en Instandhouding van een schoo voor neutraal bijzonder onderwijs „Het Overbosch" te Oostvoorne, overeenkomstig art, 72 der lager-onderwijswet 1920 ge vraagde medewerking voor de stichting van een bijzondere lagere school aldapr alsnog moet worden verleend. CONCENTRATIE VAN BIJZONDERE SCHOLEN In Rotterdam-Zuid De Ver. voor Lager en Uitgebreid Lager Onderwijs op Geref. grondslag te Rotterdam- Zuid heeft met ingang van 1 Maart j l. haar in het van de Gemeente in gebruik gekregen houten hulpgebouw aan de Beukendaal ge vestigde Marnix van St. Aldegondeschool (hoofd de heer J. Middelhoek) opgeheven en de leerlingen verdeeld over verschillende andere scholen, uitgaande van dezelfde ver eeniging. De meeste leerlingen gingen naar de Juliana van Stolbergschool aan de Mare, (hoofd de heer F. L. T. Moene). Aan de Oostzijde van den Groene Hille- dijk waren reeds vijf Gereformeerde scholen gevestigd, waarvan drie uitgingen van de ge noemde vereeniging en twee van de Her vormde Schoolvereeniging op Geref. grond slag. Dit was Inderdaad wat te veei en ongeveer een jaar geleden was dan ook reeds aan de beide betrokken vereenigingen in overweging gegeven gezamenlijk te con- centreeren. Hiervan werd evenwel niet veel resultaat verwacht. Verschillende overwegingen hebben er toe geleid, dat het bestuur der genoemde ver eeniging thans, besloten heeft de kwestie tot beslissing te brengen door z.g. interne con centratie. De doorslag heeft wel gegeven liet feit, dat Gedep. Staten onlangs hebben ge- eischt, dat het bestuur voor het houten ge bouw een waarborgsom zou storten. Nu de terugbetaling van waarborgsommen wettelijk is vastgelegd en de bedragen, die uit dien hoofde voor leermiddelen en architectenloon gestort zijn, dus veilig staan, was er tegen deze concentratie geen bezwaar meer. Bij de opheffing der school moesten het hoofd en drie leerkrachten der vereeniging (die voor de eventueele opheffing van be trekkingen het personeel van al haar scholen als één geheel beschouwt) op wachtgeld worden gesteld. Het hoofd de heer Middel- hoek, kon aan de school van den heer Moene weer dadelijk als onderwijzer in dienst tre den. Eén der onderwijzers zal waarschijnlijk elders plaatsing vinden. Het bestuur be treurt, naar ons verzekerd werd, zeer dat de heer Middelhoek niet als hoofd gehandhaafd kon worden, daar deze, ondanks het feit, dat hij slechts de beschikking had over een houten gebouw, de school, zoolang dat mo gelijk was, uitnemend op peil heeft weten te houden. DE MIDDELBARE MEISJESSCHOLEN. De nieuwe regeling. Het Bestuur der Verg. van Dir. van Scho len voor M. en V.H.O. voor Meisjes vestigt de aandacht op de nieuwe regeling van het leerplan- en het eindexamen voor de Middel bare school voor Meisjes, door den Minister in Febc, 1935 afgekondigd. Leidde dit onder wijs oorspronkelijk slechts tot een getuig schrift, dat weliswaar, dank zij den goeden naam dezer scholen, maatschappelijk wem gewaardeerd als bewijs van degelijke alge- meene ontwikkeling, maar geenerlei offi cieele beteokeni3 had, thans geeft het eina diploma niet alleen „voorrechten" maar tevens „rechten". Eenige der belangrijkste bevoegdheden zijn: a. bevoegdheid tot het afleggen van 1» examens ter verkrijging van de akten van bekwaamheid voor Middelbaar Onderwijs (art. 6S der middelb.-onderwijswet) b. vrijstelling van het examen in de vier moderne talen en geschiedenis bij hn; Staatsexamen (art. 12 der hooger-ondcrwijts- wet); c. vrijstelling van het examen in de viet moderne talen, de aardrijkskunde en de geschiedenis bij het extraueï-oxamen (art. 55, 2de lid der middelb.-onderwijswet); en na toelating tot de 4de, respectievelijk tot de 5de klasse: bevoegdheid examen af te leggen voor -1e Nijverheidsakten N-a-z, resp. NV-XIX. Naar het bestuur bovengenoemd schrijft berust de opstelling der „Ministrieele voor waarde" waaraan de M.M.S. moet voldoen om het nieuwe Einddiploma te mogen uit- reiken, z.L op deze tweevoudige grond gedachte: het onderwijs moet iu den vollen zin van het woord Middelbaar Onderwijs zijn, het onderwijs moet als onderwijs voor Meisjes een geheel eigen karakter dragen. In verband hiermee is de onderlinge ver houding der leervakken uitgedrukt in het verplichte aantal lesuren en in de voorge schreven leerstof, anders dan in het H.B.S. programma. Bovendien is een eerste schrede gezet 'n de richting van meerdere differentiatie In de hoogere klassen. In deze soepeler regeling ligt de mogelijk heid tot een ontwikkeling, die onderwijs, naar de bijzondere geaardheid der vrouw», lijke ontwikkeling, naar de bijzondere om standigheden van stad of streek, naar de bijzondere behoeften van bepaalde tijds- oms'andiglieden mogelijk maakt, zonder dat de gemeenschappelijke grondslag, de eenheid van de M. S. in het geheele land wordt aangetast NDERWUSBENOEMINGEN Den Haag Dr. J. C. de Moorschool, Noor- derstr. 98. Tot onderwijzer: De heer J, J. Schoonhoven te Delft. IJSAFZETTING OP VLIEGTUIGEN Veelbelovende proefnemingen op Soesterberg Het probleem opgelost? Het probleem van de ijsafzetting op vliegtuigen is de laatste jaren zeer urgent Op verschillende manieren hi-eft men getracht het vraagstuk op te lossen, dooh tot nu toe is dit nim mer gelukt. In het algeimeen heeft nl. de ervari>rag geleerd, dat de verschil lende ontworpen systemen niet af doende zijn. Zij konden aJI aemg nut hebben bij het passeeren van een mistbank of een wol kendek, indien dat rriet te lang duurt, doch zij kondien bij het gerulmen tijd vliegen op lange trajecten in voor ijsvorming gunstige omstandigheden, deze op den duur met verhinderen. En deze omstandigheden doen zich niet alleen voor op moeilijke Alpen trajecten als b.v. de verbinding naar Mi laan, dooh ook op betrekkelijk geringe hoogte boven oii6 land, waar het nog on langs gebeurd is. dat oen verkeersvliegtuig op weg naar Berlijn boven het vliegveld Twente moest dalen omdat de ijsvormdng het verder vliegen onmogelijk maakte, en waar des winters op Soesterberg militaire vliegtuigen tengevolge van de ijsafzetting dikwijls tot dalen worden gedwongen en zelfs wel eens noodlandingen hebben moe ten makten. Een veelbelovende vinding Met groote belangstelling wordt daarom momenteel kennns genomen van de resul taten, die op Soesterberg zijn bereikt mei proefnemingen volgens een systeem, dat geheel afwijkt van die, welke tot nu ontworpen zijn. De proeven werden uitge voerd onder leiding van den eersten luite nant der L.V_A„ den heer E. V i s c h, chef van den weerkundigen dienst op Soester berg. Waar het reeds eerder gebleken was, dat het bestrijken van het vlaeg- tuigoppervlak met parafine, olie mengsels enz., geen effect had omdat deze mengsels door clen luchtstroom Wercfien weggeblazen, nam luitenant Vlsch proeven met het bedekken van hot vliegtuigoppervlak met een glad gepolijst, hard metaal. Hij koos hier voor chroomnikkel, waarmee deelen van het vleugeloppervlak, van de roe- rrn, van stijlen en montans en van de schroefbladen werden bedekt. Den getheefen winter heeft men hier proeven mee genomen en de verheugende waarneming gedaan, dat wanneer het vlieg tuig zelfs dak onder het ijs raakte, zich nooit ijs afzette op the deelen, die door het chroomnikkei beschermd waren. Ook bij proefnemingen in een windtunnel deed men dezelfde ervaring op en wanneer bij deze proeven de temperaturen zoo laag wf-rden gemaakt, dat ijsvorming onvermij delijk werd, dan bleek deze op het chroom- nikkel van zoodanügen aard te zijn, dat zich hierop slechts ijskorrete afzetten, die door dien germgsten luchtstroom reeds weg geblazen werden. Niet te vroeg juichen Gezien de tot nu toe ondervonden decep ties, wat de diverse andere systemen be treft, is Lt. Visch zeer voorzichtig met zijn ervaringen en acht hij nog minstens één v\ inter van proefnemingen noodzakelijk „1- voncvs conclusies te willen trekken. Alle tot nog foe ontvangen rapporten luiden echter gunstig. En indien het middel afdoende blijkt, is het groote voordeel, dat men geen zware dokplaten hoeft te gebruiken, doch dat het chroomnikkel nog dunner en lich ter is dan het dunste bladtin of staniol, zoo dat desnoods de geheele oppervlakte van een vliegtuig «-rmede bekleed kan worden zonder dat daardoor het gewicht noemens waard stijgt Een dgl. oplossing van het probleem, waardoor bovendien ijsvorming van tevoren onmogelijk zou worden ge maakt, zou men het ei van Columbus kun nen noemen. Indien de verdere proefnemin gen eveneens bevredigend verloopen, mag men niet alleen R. Visch, doch de geheele luchtvaart-wereld met dit succes geluk wen- sciien. B. J. v. d. MEENE De heer B. J. v. d. Meene, hoofd der Chr.WEERRPRIt^HT school aan den Endegeesterstraatweg te Oegstgeest, krijgt wegens zijn gezond- heidstoerïtandd een verlof van 3 maanden en za1 dan, na 25 jaren hoofd van die school te z\jn geweest, met pensioen gaan. JOH. v. d. VLUGT t In den ouderdom van ruim 67 Jaar is te Ferwerd (Fr.) overleden de heer Joh. v. d. Vlugt, rustend hoofd van de Herv. school al- De overledene werd 6 Maart 1869 te Zuid- land geboren en ontving zyn opleiding aan de Rijkskweekschool te Middelburg. Als onder wijzer arbeidde de heer v. d. Vlugt achtereen volgens aan de Chr. scholen te Brielle, Char- lois, Rotterdam (instituut Meijer) en als hoofd van de Herv. school te Ferwerd, wat hij meer dan 40 jaar is geweest. De overledene heeft zich op verschillend gebied bewogen. Van 18931911 was hij verbonden aan de Chr. Normaallessen te Reitsum. Vele jaren was hij bestuurslid en voorzitter van de Prov. Ver. van Chr. onderwijzers in Friesland, alsook vi de afd. Ferwerd en omstreken. Voorts was hy tal van jaren voorzitter van den Bond van Chr. Harmonie- en Fanfaregezelschappen ii Friesland. Op kerkelijk en maatschappelijk gebied heeft hij eveneens tal van functies be kleed. Zyn stoffelijk overschot zal Zaterdagmid dag om 2 uur te Ferwerd worden ter aarde- besteld. CHR. PROT. ONDERWIJS TE HELMOND Er is in Helmond maar een kleine groep van voorstanders van Chr. onderwijs. Tel kens als die een actie er voor begon, werd deze gewelddadig gefnuikt Met ontslag werd gedreigd. Liberalen toonden zich naar hun waren aard. En ook verscheidene ouders, bevreesd geworden, trokken zich terug. Ook tegenwoordig, gezien de verhoudin gen zooals ze nu zijn, is het de voorstan ders van Chr. Prot. onderwijs te Helmond niet mogelijk een eigen school te krijgen, waarom zij een dringend beroep doen op de voorstanders van de school met den Bijbel in ons land. Een desbetreffende cir culaire merkt het volgende op: Het is hier in het Zuiden zoo bitter noodig. Misschien komt Uw zoon of dochter nog eens in het Zuiden wonen. Of andere familie. Lang zaam wordt het prot. Chr. element hier sterker. Help ons dan bij het behouden en versterken daarvan. Door Ds. van Grieken te Rotterdam en den heer P. Huisman, beiden van nabij bekend met dezen toestand, wordt dit ver zoek aanbevolen. Elke gave kan men zen den aan den heer C. de Rooij, Kanaaldijk 73c, Aarle Rixtel. Giro 236276. WENKEN VOOR HOOFDACTE-CANDIDATEN Een aantal raadgevingen voor de practyk Men zegt wel eens, dat het een lot uit de loterij is, als men voor het Hoofdacte-exa- men slaagt In haar algemeenheid is deze bewering natuurlijk onjuist Voor de ern stige werkers bestaat er een behoorlijke kans. In den regel ziet men dan ook, dat vooral de minder serieuze werkers rekenen „op een goede dosis geluk". Maarserieus werken is toch ook een kunst Men kan te werk gaan met ver stand en met onverstand. Wie de laatste me thode volgen zien zich de kans ontgaan. De anderen kunnen rekenen op succes. Hoe men zich dat succes kan verzekeren? Daarvan stelt de heer M. J. Leendertse in .Wenken voor hoofdaete-candidaten" de stu deerenden op de hoogte. Het boekje zag de zer dagen bij de uitgeverij J. Muusses te Pur- merend het licht. Deze raadgevingen behooren in handen van eiken hoofdacte-candidaat. En dat niet alleen. Ook degenen die zich voor andere examens bekwamen, kunnen van deze raad gevingen profijt trekken. Zorgvuldige voorbereiding is voor het gunstig afleggen van een examen eerste ver- eischte. De kleinste onachtzaamheid kan im mers voor den candidaat funeste gevolgen hebben. Hoe men dit voorkomen kan, leest men uit dit pittig geschreven boekje. Men ontvangt uitstekende voorlichting en ver schijnt dus grondig voorbereid voor den exa minator. Wie dit boekje geraadpleegd heeft en de wenken opgevolgd kan met zelf vertrouwen het examen tegemoet gaan: het hoofd koel, de zenuwen rustig en de fakkel der hoop brandende! BAROMETERSTAND Hoogste stand te Ingö en La Coruna 770.3. Laagste stand te Lèrwick 747.6. Stand vanmorgen halftwaalf 757.3. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige Z.W. tot Z. of Z.O. wind nevelig tot zwaar bewolkt, aanvan kelijk weinig of geen neerslag, wellicht later iets zachter. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 5.2 C. 7 MAART Zonsopgang 6.35 nur, zonsondergang 5.49 uuf Maan op nam. 5.30 uur, onder v.m. 5.52 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 7 MAART Van avonds 6.19 uur tot 's morgens 6.02 uuf EXAMENS M.O. De thans gestelde eischeu Verschenen is de regeling van het examen Middelbaar Onderwijs, volgens de in Dec. 1934 tot stand gekomen wijzigingen. De diploma's, welke vrijstelling van de gestel de eischen geven, zijn volgens art 2 van het KB.: einddiploma gymnasium of 5-jarige H.B.S.; erkende handelsschool met vijfjari gen cursus of middelbare landbouwschool of daartoe aangewezen meisjes-H.B.S., een reeds verworven middelbare acte of de acte voor hoofdonderwijzer resp. lagere acte plus bij-acten, enz. De candidaten, die zulk een diploma niet bezitten, moeten een examen afleggen. De thans geldig geworden regeling be paalt in art 1, dat voor de Ned. taal- en letterkunde het examen schiftelijk en mon deling zal zijn, voor Fransch, Duitsch en Engelsch alleen schriftelijk, en voor ge schiedenis, aardrijkskunde, wis-, natuur- cn scheikunde en plant- en dierkunde al. leen mondeling. Art. 4 noemt de vrijstellingen: zoo geeft, om het voornaamste te noemen, lagere acte Fransch, Engelsch, Duitsch, vrijstelling voor deze vakken; zoo ook lagere wiskunde; voor Nederlandsch, geschiedenis, aardrijks kunde, en de plant- en dierkunde het eind- examen der kweekschool of lagere acte. Een volledige vrijstelling geeft het diploma tot toelating aan de Techn. Hoogeschool en voor elk vak bevoegdheid voor het lesgeven In dit vak aan een driejc-lge I1.B.S. MIDDELB. TECHNISCHE SCHOLEN doelt OIU mede, dat de Centrale de toelatingsexamens der Middel- 1936 bepaald ba.rf Technische Scholen heeft, dat het toelatlng-aexa sua 13361937 zal aanvangen op Dinsdag 21 L. ej. n. Doet. reohten de heer Th. J. H. Utrecht Doet. rechtswetenschap de heeren le ged., de heer G. 3. kers en I. Kuyper. UIT OOST INDIE ERNSTIG AUTO-ONGELUK BUITENZORG. 5 Maart (Aneta). Heden- morgen te negen uur Is te Bengoengan. nabij Bandoeng, een auto tegen een boom opgebotst De Inlandsche chauffeur werd op slag gedood. Da Inzittende passagiers, de heer De Baadt en zijn twee kinderen, worden ernstig verwond en zijn naar het hospitaal overgebracht. De auto is volko- men vernield,

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3