w IBIS SElflLLÜ WEINIG NIEUWS VAN DE FRONTEN ZMMRDEMAKER VRIJDAG 6 MAART 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 VOOR OE PUP DobbeSf^cs^iïi) lekker ...man? POOKT IBIS EN GÉÉN ANDERE SHAG Buitenland HIROTA ALS FORMATEUR I Na beraadslagingen, welke nogal wat Toeten in de aarde hebben gehad, vermoe delijk omdat zoovele gevoeligheden gelijk tijdig moesten worden ontzien, heeft de hoogbejaarde Prins Sai««nji, die in deze aangelegenheid als gevolmachtigde van den Mikado optrad, de opdracht tot vorming van een nieuwe Japansche regeering in handen van Koki I-U rota gelegd. Zooals men vreet, is deze niet erin geslaagd, een minis terie samen te 6tellen, hetgeen te betreuren is. Want in dezen man bezit het moderne Japan een figuur, wiens precedenten hem voor zulk een hooge functie en onder zulke uitzonderlijke omstandigheden als uitermate geschikt aanduiden. Zoowel China, Groot-Brittannië, Rusland en de Vereenigde Staten kent hij uit eigen aanschouwing; jarenlange arbeid in de Japansche ambassades van genoemde landen moet hem met den geest, die aan deze vier kernpunten der huidige politiek van het Verre Oosten leiding geeft, ver trouwd hebben gemaakt Daarbij komt dat hij, schoon zelf jurist van professie, in de dagen van zijn eerste politieke optreden zich een ultra-militairist heeft getoond, die echter in later jaren, toen meerdere rijp heid hem tot bezadigder oordeel bracht, meer en meer met de eischen van een prac tisch beleid is gaan rekening houden. Ilij zou dus onder de huidige omstandigheden, die een spanning beteekenen tusschen de Japansche industrie-baronnen en de mo derne afstammelingen der samurais, de jongere officieren, terecht als een man van het midden worden beschouwd, die naat beide zijden een matigenden en kalmeeren den invloed had laten gelden. Maatgevend in dezen was ook de keuze, die Hirota had gedaan wat betreft een nieu wen minister van financiën. Het ministerie van financiën is de laatste jaren immer een centrum van verzet tegen den overmatig grooten invloed van de Japansche legerlei ding geweest Het kon ook moeilijk anders of de bedachtzame financiers moesten het voorhoofd fronsen, zoo zij de staten door zagen van de lasten, die het militairisme op hét land deed drukken. Uiterst moeilijk was het intusschen, aan de eischen der staf officieren om steeds meer gelden voor leger en vloot weerstand te bieden. Het leger leg de eigen maatstaven aan, die met voor zichtig financieel beheer weinig uitstaande hadden; het ging slechts na, of de omstan digheden in China of elders gunstig waren voor het ontplooien van nieuwe actie en achtte zich in zijn rechten beknot, zoo men het, met het oog op „enkele penningen" tot afwachten maande. Takahasji, de oude staatsman, was een der heel weinigen, wiens persoonlijke invloed tegen dien der officie ren scheen op te wegen; het extremisme der jongeren heeft ook hem tenslotte niet langer wenschen te ontzien. Baba, die door Hirota met de portefeuille van financiën was belast, moet iemand zijn, die bij de Japansche groot-industrieelen in goode achting staat Het leger heeft zich echter tegen het optreden van dit nieuwe ministerie verzet. Het wil minder vertegen woordigers van partijen en meer eenheid .van bewind. Toch zal, naar het zich laat aanzien, welk nieuw kabinet ook in de tot dusver gevolg de politiek ten opzichte van het buitenland weinig verandering brengen, tenzij dan dat men aanstuurt op het sluiten van een non- agressie-pact met Sovjet Rusland, welke stap van vérstrekkende beteekenis zou zijn, in het bijzonder ook voor de verhouding van de Sovjets tot sommige machten in centraal en oost-Europa. Wat Groot-Brittannië aangaat zal elke nieuwe Japansche regeering zich baseeren op een soort van aangepaste Monroeleer, wier korte samenvatting is: uitschakeling van den Britschen invloed in het Verre Oosten, en onderlinge samenwerking tus schen Japan, Mandsjockwo en China, om zoo te geraken tot den opbouw van een specifiek Aziatisch front, met Japan op de centrale, leidende plaats. In dit kader bezien wenscht men vriend schap te onderhouden met de Vereenigde Staten, om zoo dit mogelijk ware Amerika en Groot Brittannië vaneen te houden, wat het najagen van hun diverse belangen be treft Hier treft men dus precies dezelfde lijn, die reeds lang door de politiek van Tokio loopt, en die ook duidelijk tijdens de Londensche vlootbesprekingen in het Ja pansche standpunt tot uiting kwam. De oorlog in Oost-Afrika ZUIVERINGSARBEID IN HET NOORDEN WORDT VOORTGEZET Graziani opgerukt naar Allata? an de onrlogsterreinen in Noord- en Zuid-Abessinië is weinig nieuws te vermel den. Maarschalk Badoglio bericht in zijn communiqué, dat de troepen van 't tweede Italiaansche legercorps gistermorgen de Takazze hebben bereikt. Dc gebieden van Temhien en Scire worden stelselmatig van vijanden gezuiverd, terwijl tegelijkertijd ge zo red wordt voor de aanleg van wegen en hel inrichten van kwartieren. In bet Zuiden zou Graziani naar Allata. 200 K..M. ten N.O. van Neghelli, zijn opgerukt De verliezen der Askari's Volgens officieele gegevens bedragen de verliezen aan inbooiTingcntroepen (Askari's en DubatsO van 1 tol 20 Februari 148 man. De verliezen aan Askari's en Dubnts sedert het begin van de veldtocht bedragen 023 man, waarvan 826 gevallen zijn aan het Noordelijk front en 97 aan 't Zuidelijk front. De Italiaansche arbeiders Het agentschap Stefani meldt dat in de periode van 1 Jan. 1935 tot 29 Febr. 1936, van de ongeveer 60.000 arbeiders, die zich in Oost-Afrika bevonden, 289 zijn overleden, tengevolge van ongelukken of ziekten. 57 arbeiders kwamen oin bij een aanval, die 13 Februari gedaan werd door honder den Abessijnsche plunderaars op de werk plaatsen van de Goudrand-maatschappij. die betrokken is bij Je wegenaanleg in 't ope ratiegebied van het Noordelijk front. Het totaal aantal arbeiders, dat in ge noemde periode is overleden bedraagt 346 De Zweedsche ambulance Dr Hvlander, de leider van het Zweed sche Roode Kruis in Abessintö heeft mede gedeeld, dat de Zweedsche ambulance op 3 Maart van Addis Abeba naar het front is vertrokken. De kroonprins naar Dessie? Stefani verneemt uit Dessie, dat do Abes sijnsche kroonprins begeleid door 10.000 man troepen aldaar is aangekomen in het hoofdkwartier, teneinde het opperbevel op zich te nemen. DE GENEEFSCHE BEMIDDELINGSPOGING Tekst van Hailé Selassie's antwoord Abessynsch gezant nog niet pessimistisch Het antwoord van den negus op het be middelingsvoorstel van de Geneefsche com missie van dertien luidt officieel als volgt: „Wij hebben kennis genomen van het telegram, dat gij uit naam van de commis sie van dertien aan mijn ministerie van buitenlandsche zaken hebt gezonden. Alle volkenbondsleden weten, dat wij alles wat mogelijk was, reeds voor het uitbreken van den oorlog hebben gedaan, om door een rechtvaardige houding, in overeenstemming met den geest van den volkenbond, den vrede te bewaren. Met schending van zijn internationale verplichtingen en ondanks de tot dusverre genomen maatregelen zet Italië zijn aanval voort Wij gaan accoord met het voorstel tot aanknoopen van onderhandelingen onder eerbiediging van de bepalingen van het volkenbondshandvest en wij nemen er akte van, dat de voorstellen van de commissie van dertien gedaan zijn en dat de onder handelingen zullen plaats hebben in den geest en binnen het kader van den volken bond. Ons uitvoerig antwoord zult u ontvangen door tusschenkomst van onzen vertegen woordiger in Parijs." Niet pessimistisch! Do door den negus in zijn hierboven ver meld antwoord genoemden Abessijnschen vertegenwoordiger te Parijs heeft zich als volgt over do eventueele vredesbesprekin gen uitgelaten. „Ge kunt ei zeker van zijn, zoo zeide hij, dat zoo er onderhandelingen worden ge opend om een einde aan den oorlog te maken, de keizer niet in 'n gebiedsafstand zal toestemmen. De opmarsch van de Itali anen verandert den toestand niet Wij zijn geenszins overwonnen en zoo al eenige ras sen verslagen mogen zijn, Addis Abeba zullen de Italianen toch niet bereiken. Er bevinden zich nog rotsgebieden als forten tusschen ons en de Italianen en de geheele bevolking is vastbesloten, de indringers te weerstaan. Ik ben in het geheel niet pes simistisch. Indien de onderhandelingen afspringen blijft onze hoop gevestigd op Genève en op de afkondiging van het olie-embargo. Ik kan niet gelooven, zoo eindigde de Abessijnsche gezant, dat Mussolini zoo weinig verstandig zal zijn. dat hij onbe- brensd dc Italiaansche vaderlandsliefde zal blijven aanwakkeren, om Europa te weer staan, indien hij voelt, dat de te Genève vertegenwoordigde landen werkelijk vast besloten zijn, een politiek in overeenstem ming met liet volkenbondspact te voeren. Veertig Italiaansche arbeiders gedood Bij kazemattenhouw op Dodecanesos Bij de versterkingswerken welke door de Italianen momenteel op den Dodecanesos worden uitgevoerd, heeft zich op het eiland I.eros een ernstig ongeval voorgedaan, waar bij veertig arbeiders om het leven zijn ge komen. Vermoedelijk ligt de oorzaak van de ramp daarin, dat het bouwen der kazematten veel te overhaast moest geschieden. Een groote aardinstorting bedolf veertig arbeiders on der zand en gesteente. Men is er tot dusver nog niet in geslaagd, ook maar één slachtoffer levend te bergen DE GEBOMBARDEERDE BRITSCHE AMBULANCE DE VERKLARING, DIE MEN TE ROME AAN HET GEVAL GEEFT Is de Britsche gezant nalatig geweest Met betrekking tot het bombardement van de Britsche ambulance nabij Quoram verklaart men te Rome officieus, dat vol gens de telegrammen van het Ltaliaansche opperbevel een bombardementsvliegtuig ten Zuiden van Quoram, op 150 K.M. ten Noorden van Dessie, nabij een Abeesijnsch legerkamp een rij vrachtauto's opmerkte, die van het Roode Kruisteeken waren voor zien. Het vliegtuig, dat tot geringe hoogte daalde opende een hevig vuur. dat niet beantwoord werd. Den volgenden dag zag een ander ver kenningsvliegtuig, dat de autocolonne niet was verplaatst, waarop het op de auto's vuurde en bommen wierp. Dikke rookwolken stegen op, waarin de Italiaansche vliegers een bevestiging zagen van hun meening, dat de colonne met anders dan een munitie-depót was. Hier wordt nog aan toegevoegd, dat de Britsche ambassadeur eerst gisteren, ingevolge het internationale Roode Kruisreglement, de Italiaansche regee ring ervan in kennis heeft gesteld, dat een Britsche ambulance op weg was van Dessie naar Quoram. Men wijst er op, dat men op het oogenblik, waarop de colonne werd ge signaleerd, niet wist, dat zich in dit gebied een Britsche ambulance bevond Er is alle reden om aan te nemen, dat het kabinet te Londen tegenover Rome uiting zai geven aan zijn gevoelens ten aanzien van deze nieuwe schending van de conventie van Genève, doch alvorens een besluit te nemen, zal de regcering wachten tot zij van de officieele vertegenwoordigers in Abessinië een rapport omtrent do om standigheden, waaronder het gebeurde zich heeft afgespeeld, heeft ontvangen, het geon nog niet het geval is. Indien, zooals in de eerste persberichten werd gezegd, zich Engelsche onderdanen onder de slachtoffers bevinden, zou het ge beurde een ernstiger karakter krijgen dan de voorgaande incidenten, doch tot nu toe is nog in geen enkel telegram het gerucht bevestigd dat drie inboorlingen uil Kenya, Britsche onderdanen dus, bij dit bombar dement zouden zijn gedood. Minister Beck's bezoek aan België Van Zeeland zal een verklaring afleggen Naar men in welingelichte Brusselsche kringen verklaart, is minister president Van Zeeland voornemens, de volgende week voor de Belgische kamer een verklaring af te leggen inzake de buitenlandsche politiek en in het bijzonder over de besprekingen met den Poolschen minister van buitenlandsche zaken, Beek, en de belangrijke internatio nale vraagstukken, die op het oogenblik de Belgische en buitenlandsche openbare mee ning bezighouden. Hij zou nauwkeurig zijn standpunt bepalen ten aanzien van het Fransch- Belgisch militair verdrag, dat op het oogenblik door de Vlaamsch Katholieke kamerleden wordt aangevallen en voorts ten aanzien van de verplichtingen, die voor België uit het Locarnopact voort vloeien. België's nieuwe defensieplannen Devèze stemt in wijziging toe In de speciale kamercommissie heeft mi nister Devèze zich ermede accoord ver klaard, dat de militaire plannen der Bel gische regeering in twee opzichten gewij zigd worden: Men zou over alle uitgaven stemmen, die in de plannen voorzien zijn, en de toepas sing ervan beperken tot de lichting 1937. Indien de regeering het noodig mocht achten, zou zij gebruik kunnen maken van de bevoegdheden, haar bij de militiewet verleend, voor wat betreft de lichtingen 1935 en 1936. Aan den anderen kant is voorgesteld, de wet niet in stemming te brengen, voordat de gemengde commissie zich over de nieuwe organisatie van het leger heeft uit gesproken. In afwachting hiervan zou de regcering de militie-wet kunnen toepassen, om even tueel een of meer lichtingen onder de wape nen te houden. Indien dit noodig mocht zijn, zou men de militiewet kunnen herzien om de regeering uitgebreider bevoegdheden te geven. De commissie zal Woensdag opnieuw bijeenkomen. Devèze is voornemens dan in antwoord op de gemaakte opmerkingen een aantal amendementen in te dienen. Ter eere van Astrids nagedachtenis Belgische pers opent nationale inschrijving De Belgische pers heeft een nationaal comité gevormd, dat ten doel heeft, de her innering aan Koningin Astrid te doen voortleven. Het comité staat onder bescher ming dor burgerlijke, militaire en geeste lijke overheid; zijn plannen zijn door den Koning goedgekeurd. Het comité opent een nationale inschrij ing, waarvan de opbrengst aan een drie- oudig doel besteed zal worden: 1. oprichting in de Belgische hoofdstad van een gedenkteeken voor de Koningin; 2. aanleg van kinderparken in de hoofd plaatsen der negen provinciën; 3. bouw van een kuurhuis voor zeer jonge kinderen. De beide laatste ontwerpen hebben ten doel, er het land aan te herinneren, hoe zeer de betreurde vorstin den kinderen een warm hart toedroeg. 1%> PRIJS PER BEKER44 ct LABOUR TEGEN DE BRITSCHE DEFENSIEPLANNEN Baldwin zal vertrouwens kwestie stellen De nationale raad der Duitsche arbei derspartij, waarin o.a. leden van de parlementsfractie en leiders van de vakvereenigingsbesturen zitting hebben, heeft met algemeene stemmen besloten, tegen de inhoud van het witboek inzake de nationale verdediging te stemmen. De parlementsfractie zal Maandag een amendement indienen op de voorstellen der Britsche regeering inzake de lands verdediging. In dit amendement, dat door de partij is goedgekeurd, wordt o.a. verklaard, dat de veiligheid van Groot-Brittannië en de we reldvrede niet kunnen verzekerd worden door te bouwen op de bewapeningen, doch uitsluitend door een beslist nastreven van de politiek van internationale samenwer king, trouw aan het volkenbondspact, alge meene ontwapening, verbetering van de in ternationale levensstandaard der arbeiders en economische samenwerking, ten einde de oorzaken van een oorlog te doen verdwijnen. Het lagerhuis, aldus wordt verder in het amendement verklaard, kan niet toestem men in een politiek, welke de veiligheid slechts zoekt in nationale bewapening en welke de noodlottige bewapeningswedloop tusschen de naties nog versnelt, welke on vermijdelijk tot een oorlog leidt. De Britsche arbeiderspartij beschouwt met groote ongerustheid de voorstellen, welke ten doel hebben de reorganisatie van de industrie op oorlogsbasis. De partij beeft in het geheel geen vertrouwen in ministers wier buitenlandsche politiek gro< lelijks bij draagt tot de huidige onrust in de wereld. De komende Lagerhuis-debatten De Engelsche regeering heeft besloten, bij de lagerhuisdebatten over het bewapenings witboek, die a.s. Maandag zullen worden ge houden. de kwestie van vertrouwen te stel len Naar verluidt, zal Baldwin in 't lager huis een voorstel indienen, waarin de afge vaardigden worden uitgenooriigd, in de be wapeningsplannen toe te stemmen. De leider der oppositie. Attleë, zal namens de arbeiderspartij een tegenvoorstel in dienen. De mogelijkheid is echter niet uitgesloten, dat de uiterst rechtsche vleugel der conser vatieven. die het program onvoldoende acht. eveneens een motie tegen de Regeering zal indienen. Wekelijks twaalf vliegtuigen! De „Daily Telegraph" meldt, dat geduren de het nieuwe begrootingsjaar in 't kader van het bewapeningsprogram wekelijks twaalf nieuwe militaire vliegtuigen gebouwd zullen worden. Dat beteekent.dat per maand rond vijftig machines, dus meer dan een vol eskader, in dienst kunnen worden ge steld. Sabotage op de Britsche vloot De Engelsche bladen melden, dat zich bij de Britsche marine twee nieuwe gevallen van sabotage hebbem voorgedaan, en wel op den slagkruiser „Repulse", die 32.000 ton groot is en zich op het oogenblik te Ports mouth bevindt en binnenkort de Middel- landsche Zee-vloot zal versterken, en aan boord van de te Weymouth liggende duik boot „H. 28". De „Daily Telegraph" verklaart, dat de admiraliteit deze aangelegenheid zeer ern stig beoordeelt. Èen later bericht laat echter toch nog de mogelijkheid open, dat men slechts met toe vallige defecten te doen zou hebben, daar de machines van een modern oorlogsschip nu eenmaal uiterst gecompliceerd zijn. Uitbreiding der Australische luchtmacht De Australische regeering heeft een drie jaarsprogramma uitgewerkt voor de uitbrei- ding der luchtmacht. Dit program voorziet in den bouw van nieuwe toestellen voor Brisbane, Adelaide en Canberra; van drie eskaders voor de kust verdediging, waarvan één over vliegbooten zal beschikken; en van twee eskaders ge vechtsvliegtuigen, die hun basis zullen heb ben resp. te Laverton in Victoria en te Richmond in Nieuw Zuid-Wales. Naar een nieuwe Japansche regeering Hlrota's poging mislukt Hirota, tot dusver de Japansche minis ter van buitenlandsche zaken, is nu de troe belen in Tokio gestild zijn met de samen stelling van een nieuw ministerie belast, dat tot dubbele taak zal hebben, de discipline in het Japansche leger te herstellen en te vens het economische en sociale leven te Zijn pogingen om een kabinet te vormen zijn echter mislukt doordat de militaire autoriteiten weigerden mede te werken. De Japansche ambassadeur te Moskou heeft, ter geruststelling van de Russische openbare meen ing, een bezoek gebracht aan Litwinoff, en hem in opdracht van zijn re geering verzekerd, dat de gebeurtenissen, 'elke onlangs te Tokio hebben plaats ge- ouden, slechts de binnenlan'dsche aangele genheden van Japan raakten en in geen ge val eenige uitwerking zouden hebben op de buitenlandsche politiek der Japansche re- geering, vooral wat betreft de betrekkingen met Sovjet Rusland. DE STRIJD IN NOORD-CHINA De roode troepen in Sjansi De centrale Chineesche regeering lieeft bevel gegeven, om drie divisies in het veld to brengen tegen de roode troepen, die de provincie Sjansi zijn binnengedrongen. Chineesche berichten melden, dat de lei ders der Chineesche sovjet-republiek, die in Juni 1935 in de provincie Szetsjoean is op gericht, reeds in dc tweede helft van het vorige jaar volgens een vast plan de com munistische strijdkrachten in het Noorden van de provincie Sjansi hebben geconcen treerd. Het Engelsche dagblad „Peking and Tientsin-Times" houdt zich in een hoofdar tikel bezig met deze gebeurtenissen en geeft is zijn meening te kennen, dat de Chinee sche. communisten bewust het ingrijpen van Japan willen uitlokken, teneinde do Nnn- king-regeering in het anti-Japansche front te trekken. Het blad gelooft, dat de bolsjewisten op grond van de nieuwe tactiek veel aanhan gers zullen winnen onder de patriottisch ge zinde Chineezen en ook veel toeloop zullen krijgen uit de Chineesche regeeringslroepen. Intusschen wordt in het gebied van Feng- j'ang nog steeds heftig gestreden. De com munisten, die dc overhand krijgen over de provinciale troepen van Sjansi zouden nog slechts een zestig kilometer van Taijoean verwijderd zijn. In officieele kringen te Peking vreest mem, dat Japan tusschenbeide zal komen, indien de communisten Taijoean mochten innemen. De politieke raad van Hopei en Tsjahar heeft pol it ietroepen gezonden om eventueel de grens tusschen Hopei en Sjansi to verde digen. Communisten staan in Weenen terecht Gisteren is te Weenen begonnen de be handeling van het hoogverraadsproces te gen de vroegere Duitsche rijksdagafge vaardigde Johanna S a n d t n e r en drie medeplichtigen, wegens communistische propaganda. Volgens de acte van beschuldiging is Jo hanna Sandtner in 1918 lid geworden van de Duitsche communistische partij en werd zij in 1921 te Dresden wegens medciplichig- heid aan hoogverraad tot 15 maanden ge vangenisstraf veroordee d. In 1931 ki'iH'j zij als •onrim.ii.'-risch af gevaardigde zitting in den Duitschcn rijks dag. Een jaar later trok zij zich wegens ziekte als zoodanig terug en na don rijks dagbrand hteld zij zich in Duitschlnnd schuil. In 1934 o.-teer verhei zij Duitseh- land, ging naar Praag en kwam in No vember 1934 naar Weenen. Te Weenen stond zij in verbinding met communistische partijgenooten, onder ande re met den vroegeren bedrijfsraad der Fiat- fabrieken, Neuhauser, die thans ook terecht moet staan. Verscheiden hij Johanna Sandt ner in beslag genomen drukwerken wijzen op haar illegale activiteit- Het streven der vier beklaagden, zoo verklaart tenslotte het openbaar ministerie in de acte van beschul diging, was erop gericht, de regeering ten val te brengen en voor de sovjetmacht Ie strijden. De agitatie tegen Prof. Jèze Zijn college opnieuw mislukt Tijdens het college van Prof. Jèze aan do universiteit van Parijs hebben wederom on lusten plaats gehad. De lezing werd ge staakt, aangezien een aantal studenten trachtte den professor hot spreken onmoge lijk te maken. Bij aankomst via den professor was de collegzaal overvol en onmiddellijk weerklon ken kreten als „Jèze, Jèze, aftreden". Ande re studenten protesteerden hiertegen en al spoedig raakten de studenten onderling slaags Jcze stond met de armen gekruist over da borst of» het spreekgestoelte en weigerde het woord te nemen. Spoedig verliet hij weder om de zaal. Enkele politieagenten vergezel den hem. Tusschen zijn komst en vertrek waren drie minuten ver'.oopen. Vervolgens nam de plaatsvervangende deken, Ripert in roode toga met hermelijn afgezet, de plaats in, welke Jèze had verla ten en spoorde de studenten aan tot kalmte Verder deelde hij mede, dat het college niet zou plaats hebben. Dc studenten zongen vervolgens de „Mar seillaise", waarna zij ordelijk de zaal ver- PIJNEN ALS MESSTEKEN IN HAAR RUG Zij spreekt nu van een wonder. „Ik wil U toch schrijven, hoeveel goed Kruschen Salts mij gedaan heeft. Twee maan den geleden had ik rheumatische pijnen als messteken in mijn rug. Ik was tenslotte vol komen hulpeloos. Ik kon niet staan on was toch ooit weer bang om te gaan zitten Toen zei iemand: „Noem toch eens een proef met Kruschen Salts". Ik besloot zijn raad op te volgen. Welnu, op het oogenblik zijn mijn rheumatische pijnen totaal verdwenen. Het is een wonder. Ik raad Kruschen Salts aan al mijn kennissen, en wat mij zelf betreft, ik zal nimmer de dacclijksche dosis overslaan." Mevr. H. D. Ie S. De reden der rheumatische pijn is. dat zich in het lichaam afvalstoffen hebben opge hoopt, waaruit gevaarlijke stoffe-n als het urinezuur ontstaan. Dit urinezuur veroor zaakt uiterst pijnlijke zwellingen in spieren en gewrichten, die de wetenschap kent als rheumatische pijnen. De zes zouten, waaruit Kruschen Salts bestaat, sporen de afvoer- organcn aan tot krachtiger working, waar door de afvalstoffen worden verwijderd en het bloed van urinezuur bevrijd wordt. Met de zuivering van het bloed verdwijnen de pijnen, terwijl tegelijkertijd de geheele gezondheidstoestand zal verbeteren. Kruschen Salts is .usluitenJ verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting in begrepen. Let op. dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de bu'tenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. (Adv.) lieten. Op de binnenplaats van de universi teit raakten de studenten opnieuw onder ling slaags, waarbij een derde-jaars, secre taris van oud-minster Frot, werd mishan deld. Buiten het gebouw bleef het kalm, de po litie moest alleen enkele kleinere groepen, die de „internationale" zongen uiteen drij- ln het Quartier Latin bleef het tot den middag onrustig. Een persoon werd gear/ resteerd wegens weigering door to loopen. Incident aan Tsjechisch- Hongaarsche grens Aan de Tsjechisch-Hongaarsche grens zijn een zestal Hongaarsche soldaten doorge drongen op Tsjechoslowaaksch grondgebied. Op drie kilometer afstand van de grenslijn ontmoetten zij twee Tsjechoslowaaksch© douanemannen, die zij trachtten te ontwa penen. De douane-beambten sJaagden er echter ln aan een der aanvallers een geweer te ont rukken, waarmee zij eenige schoten losten. De Hongaarsche soldaten namen daarop de vlucht en wisten op Hongaarsch gebied te ontkomen. Het geweer is in beslag genomen en een onderzoek is ingesteld. Dr. Frederick Coolc, die indertijd beweer, do, dat hij in 1909 de Noordpool heeft be reikt, hetgeen men later als bedrog heeft beschouwd, eischt thans een onbevooroor deeld onderzoek naar de waarheid. Do 70-jarige Cook heeft verklaard, dat zijn naam van alle smetten moet zijn gereinigd, vóór hij sterft. Hij heeft het Amerikaansche aardrijks kundige genootschap verzocht, zich met hefi onderzoek naar de feiten in kwestie te wil len belasten. Hij verklaart, dat de beschrij ving, die hij indertijd van de NoordpoV. heeft gegeven, sindsdien is bevestigd door de expedities van admiraal Byrd, Ellsworth. Amundsen en Nobile. Hij betoogt, dat zelfs het rapport van admiraal Pearv, die een zijner felste beschuldigers is geweest, bijna gelijkluidend is aan het zijne, zoodat hij niet kan inzien, hoe men hem bedrog heeft kun- nen verwijten. De Turksche minister voor openbare werken heeft een wetsontwerp ingediend, dat voorziet in den aanleg van nieuwe wegen tot een totale lengte van 17.000 K.M. Het werk, dat in tien jaar voltooid moet zijn, zal 160 millioen Turksche ponden kosten. De aanleg zal op de modernste wijze ge schieden: men houdt er rekening mede, dat ook het Turksche rijk vroeg of laat gemo toriseerd zal worden. Kort Nieuws In een Britsche fabriek van bombarde mentsvliegtuigen zijn 600 arbeiders in sta king gegaan. Een vliegtuig van het Britsche vlieg- tuigmoederschip „Furious" is nabij Gibral tar in zee gestort. Een luitenant kwam daarbij om. Het nieuwe Duitsche luchtschip L 7. 129 heeft gisteren een proefvlucht van acht uur gemaakt. Voor een Weensch spoedgerechtshof hebben zich twee nationaal-socialisten op grond van de wet op de springstoffen te verantwoorden gehad. Zij werden schuldig bevonden en veroordeeld tot 5 jaar zware kerkerstraf.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2