$Limm iTriitëdje (ümirant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken De Roode Leeuw YICKSHOESTBOHPOHS VERVEN TOILETTEN PALTHE abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2-35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 7'/» et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar NO. 5722 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (ia 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 5 MAART 1936 15e Jaargang SKrtJtrtentieprijjtn: Van I tot 5 regets .V.1.17 I Elke regel meer 0.22'/» Ihgezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 EJke regel meer <145 Voor het bevragen Mo 1 bureau V wordt berekend /O.lQ PRINCIPIEELE PATROONSORGANISATIE „Daar ligt dan het eersje nummer van „De Werkgever", het nieuwe orgaan der Vereeniging van Christelijke Werkgevers en Groothandelaren in Nederland en de bij haar aangesloten vakorganisaties voor U. Het ligt daar als een symbool van het her levende verantwoordelijkheids besef van de Christel ij ke patroons om hun beginselen ook op maatschappelijk terrein te belijden en te belev Aldus de aanvangszin van het inleidend artikel in bovengenoemd maandblad- Wij voor ons veranderen slechts het kleinste woordje in dit citaat in „ons" en nemen dan de uitroep met enthousiasme over. Men versta ons wel: niet met luidruchtig gejubel, maar wel met innige dankbaar heid en hartelijke verheuging. Want wij weten, dat de Christelijke patroons een nog taaier strijd te voeren hebben tegen de macht der neutraliteit, dan de Christelijke middenstanders en arbeiders al jaren ge voerd hebben- Zaken zijn zaken, niet waar? En wat heeft de godsdienst daar mee van doen? Eerlijkheid en soliditeit, vakkennis en legialiteit, sociaal gevoel en rechtvaardig heid zijn toch geen specifiek Christelijke deugden! Dit laatste stemmen we van ganscher harte toe: op bekende en onbekende „libe rale" werkgevers zouden wij als voorbeel den in de beste zin des woords kun nen wijzen. Toch verandert dit niets aan de eiscl» van Gods Woord wat iets anders is dan liefhebberij of vroom begeeren dat principieele patroonsorganisa tie geboden is. En dat de vereeniging van Christelijke Werkgevers en Groothan delaren die eisch verstaat, blijkt ten duide lijkste uit dit eerste nummer van het nieuwe maandblad. Op drie karakteristieke punten wijzen wij. Het maandblad heet „De Werkgever" zonder meer. Dat duidt niet op beginsel- verdoezeling, maar er schuilt wanneer we het wel zien een gerechtvaardigde pretentie in. Ons blad heette Immer „dagelijks ver schonend nieuwsblad" zonder meer. Waar om? Om daarmee aan te geven, dat we niet tevreden zijn met een verborgen hoek je, maar dat de publieke voorlichting, ge bonden aan Christelijke beginselen, ge- Woon, nationaal, normaal is. Zóó ook, naar het ons toeschijnt: „De Werkgever". Niet iets aparts, geen exen- triek verschijnsel, maar collega tusschen de collega's, die echter, zoodra hij in dit milieu komt, zijn Christelijk beginsel niet verzwijgt of verdoezelt, maar ook dan Christen is. Niet bij exceptie, maar omdat hij alt ij d als Christen wenscht te leven. De vroegere naam „Boaz" was mooi, en bevredigde toch niet Er zat iets in van de gedachte, dat de werkgever vriendelijk en rechtvaardig tegenover den individueelen arbeider behoort te zijn, maar de organisa tie-idee kwam in deze naam niet tot uit drukking. In den Christelljken werkgever moet do mentaliteit van Boaz gevonden worden, maar naar eisch van deze tijd. Daarom is de oplossing, zooals we die uit een artikel onder do titel „Versnippering?" knippen: „Wat is dan de oplossing? Dit: de werkgevers organiseeren zich naar be ginsel, dat wil zeggen in drie groote groepen: de R.K., de Prot-Chr. en de Vrijzinnige of wilt ge „neutrale" groep. Daarnaast moeten in ieder vak of be drijf die drie organisaties federatief contact zoeken, samenwerking ter be hartiging van de algemeene, zakelijke Op deze manier alleen zal het moge lijk zijn èn aan den eisch van princi pieele organisatie te gehoorzamen èn de samenwerking van allen te bevorderen". Dat ls het tweede kenmerkende, waarop We wilden wijzen. En dan komt er nog oen derde bij. Een der artikelen In dit eerste nummer handelt over het onderwerp: „Versch brood aan het ontbijt". Over de zakelijke inhoud spreken we nu niet De schrijver wil de kwestie „nuchter" bezien, hetgeen past bij het bedrijf. Maar, zegt hij, men mag direct weten, wat men principieel aan ons heeft* „De waarde van het gezin, en speciaal van het Christelijk gezin, voor ons volksleven achten wij zoo hoog en wij hebben de schadelijke gevolgen van den nachtarbeid voor dat gezinsleven in vroegere jaren zoo van nabij gezien, dat wij geen oogenhlik aarzelen om te gaan staan aan de zijde van hen, die tot geen prijs deze nachtarbeid terug zullen wen- schen, al zal verschil van meening mo gelijk blijken over de vraag, wat moet worden gedaan of nagelaten, opdat het b e d r ij f. dat is de gemeenschap van patroons en arbeiders, zoo min mo gelijk worde geschaad". Hier spreekt het waarachtige, immers Christel ij k sociaal gevoeL En vooral ook daarom verheugen we ons over De Werkgever. Hij kan, zóó geredigeerd, een groote zegen voor werkgevers en ar beiders. dat is voor heel ons volksleven, Rijn. Drukkerij T enas (Drift 13, Utrecht) geeft Üit maandblad uit, en dus fa het goed ver- De nood in de binnenvaart Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Duymaer van Twist betreffende ver laging der ten laste van de binnenscheep vaart komende scheepvaartheffingen heeft de Minister van Handel geantwoord: Ter gelegenheid van de opening van de automobieltentoonstelling van de R-AJ. te Amsterdam heeft de Minister o.ra. gezegd, dat de voorwegen, evenals het autoverkeer, zelf de lasten der verkeersbanen dragen, ter wijl dit voor de binnenscheepvaart slechts zeer ten deele het geval is. In deze woorden is geen beoordeeling ge legd, integendeel, de minister heeft zich var een oordeel onthouden over de vraag, in hoe ver het al dan niet juist is dat de vaste las ten der kanalen en. rivieren slechts zeer ter deele door de binnenscheepvaart worden ge- Het komt den Minister niet juist voor, con clusies te trekken uit een vergelijking tus schen de vrachtontvangsten der z.g. w' vaartschipperij en het geschatte bedrag dat totaal aan scheepvaartrechten wordt opge bracht, aangezien het grootste deel hiervan door andere dan de wilde-vaart-schipperjj werd opgebracht. De scheepvaartheffingen vormen een on derdeel van het geheele verkeersvraagstuk, dat door de centrale commissie voor advies en bijstand voor het verkeersfonds wordt be studeerd. De minister wenscht op de resul taten van deze studie niet vooruit te loopen. Staatsdienst Enkele gegevens Verschonen is dezer dagen een ovei-zichtje van het Centraal Bureau voor de Statistiek betreffende het Personeel in 's Rijks dienst De cijfers betreffen het jaar 1934 en zijn daarom niet meer up-to-date. Toch is het interessant, enkele cijfers te vermelden, omdat zij een indruk geven van de omvang rijkheid van het Staatsapparaat Onderscheidt men. zoo lezen wij, het totaal-aantal personen op 31 December in dienst naar mannen en vrouwen, dan vindt men de volgende cijfers: 31 December 1929 31 December 1930 31 December 1931 31 December 1932 31 December 1933 31 December 1934 Mannen Vrouwen 52.391 52.529 53.197 51.386 8.123 8.003 7.710 51.552 7.710 De kosten van dit personeel bedroegen In totaal, met inbegrip van pensioenpremies, reutezegels, wachtgelden e. d.: voor burgerlijk personeel 163.31S.509.— voor militairen 26^62.066.— Het gemiddeld jaarlijksch inkomen in 1934 bedroeg: voor mannen 2.067, voor vrouwen 1.332. In 1927 beliepen dezelfde cijfers resp. 2.248 en 1.478. De bedrijfsradenwef Leidt niet tot wanorde Op vragen van het Tweede Kamerlid den heer Hermans in verband met de instel ling, taak en bevoegdheden van bedrijfsra- den heeft de Minister van Sociale Zaken ge antwoord: Het is overeenkomstig de bedoeling van de Bedrijfsradenwet dat een bedrijfsraad alleen wordt ingesteld in die bedrijven, waarin van het optreden van een dergelijk college resul taten zijn te verwachten. De omstandigheid dat een belangrijke minderheid geen mede werking wenscht te verleenen aan de samen stelling van een bedrijfsraad en de uitvoe ring van zijn taak, kan derhalve aanleiding zijn om niet tot het instellen van een be drijfsraad over te gaan. De minister kan echter niet toegeven dat gebleken zou zijn, dat de uitvoering der be drijfsradenwet, als ordening bedoeld, tot wanorde leidt. Ook is z. i. nog geenszins ge bleken, dat consolideering der resultaten die in de sociale ontwikkeling zijn bereikt, niet mogelijk is. Het vraagstuk van verordenende be voegdheid aan de bedrijfsraden, acht de mi nister nog niet rijp v Vleesch in blik raakt op N«d. Vegetarigrsbond dringt aan op het beschikbaarstellen van plantaardig voedseL Hot Bestuur van de Ned Vegetariërs- bond heeft aan de Ministers van Handel, Landbouw en Sociale Zaken een request gezonden, waarin er op wordt gewezen, dat de volksgezondheid door een goede afwis selende vegetarische voeding ten zeerste wordt bevorderd. Nu do voorraad vleesch in blik opraakt, wordt er de aandacht op ge vestigd, dat plantaardige margarine en vet ten ten volle dierlijke vetten kunnen ver vangen. Het algemeen verbruik van deze produc ten wordt tegengehouden door de hooge prij zen, prijzen aanmerkelijk hooger zijn dan in omringende landen. Zoo zou cocosvet in België f20; in Nederland f50 per 100-K.g. kosten. Verdere verlaging van de heffing op spijsolie, die intusschen van f 0.30 op f 0.24 per K.g. is teruggebracht, geeft de richting aan, in welke, naar de meening van het be stuur, ook ten opzichte van plantaardige margarine en plantaardige vetten, in het belang der volksgezondheid zóu dienen te worden gegaan. UITVOER VAN EIEREN Het contingent eieren, dat in Maart naar Duitsohland en Engeland zal mogen worden uitgevoerd is voor Duitschland 25 pet. en voor Engeland 60 pet. grooter dan in Febr. NOTARISSEN noemd ls tot notaris binnen het arrondis sement Breda, ter standplaats Bergen op Zoom A. H. H. A. Krootjea, cand.-not tr Nijmegen zorgd. Alleen de naam, aan de kop van het blad, kon o.i. iets forscher en flinker. De harmonie met de inhoud zou er niet door verstoord worden. STEUNVERLEENING POOTAARDAPPELEN Zal varieeren van 0.50 tot 1.50 per 100 Kg. Naar wij van bevoegde zijde verne men, zal binnenkort een ministeriee- le beschikking afkomen betreffende steunverleening voor goedgekeurde pootaardappelen van den oogst 1935, welke niet hun bestemming als zoo danig hebben gekregen of zullen krij gen. Deze steun zal varieeren tusschen 0.50 en 1.50 per 100 Kg., naar ge lang van de klassificatic door de Nedcrlandsche Akkerbouw Centrale. In verband met deze steunverleening zul len evenals het vorige jaar tusschen 1 en 10 April de voorraden goedgekeurde pootaardappelen worden geïnventariseerd, hetgeen namens de Ned. akkerbouwcentrale zal geschieden door den Ned Alg. Keurings dienst in samenwerking met de provinciale landbouwcrisisorganisaties. Na Blikvleesch Eieren Ter distributie onder gesteunden Naar de Msb. verneemt zullen, het blikvleesch is verbruikt, aan de werk- looze arbeiders en andere gesteunden, die voor de verstrekking van blikvleesch in aan merking komen, goedkoope eieren worden verstrekt Voor dat doel worden er 40 mil- lioen stuks uit de markt genomen (dat is ongeveer 2.500.000 kg.). Door dezen maat regel zal dan tevens de prijs op de vrije markt worden gesteund. Daar het blikvleesch in de maand April zal zijn opgebruikt, en omstreeks Paschen de eierenaanvoer op de markt gewoonlijk zeer groot is, hoopt men tijdig een zoodanigen voorraad te kunnen opdoen, dat de eierdis- tributie regelmatig kan aansluiten aan de distributie Yan het blikvleesch. Het probleem der Baconbereiding Nieuw procédé uitgevonden? Naar wij vernemen is men er in geslaagd het probleem der- baconbereiding op ratio- neele wijze op te lossen, hetgeen te danken valt aan het wetenschappelijk initiatief van Dr. H. Jerne, directeur der N.V. Rotterdam- sche Koel- en Vrieshuizen te Rotterdam en vroegere directeur van een vooraanstaande ba con zou ter ij hier te lande, die zich reeds jarenlang met dit vraagstuk heeft bezig ge- AMSTERDAM Nieuwe Doelenstraat HOTEL DES PAYS.BAS All# modern# comfort Echt Holl. hoi«#lijkh«Id Kamer# inet. ontbijt f 4— en f 4-50 met badkamer vanaf f 5 RESTAURANT "-SÏSS BRACKS DOELEN HOTEL AMSTERDAM-CENTRUM Kamer# incl. Holl. Ontbijt vanaf ,f 4— Rustige sfeer In het centrum van de stad Ieder modern comfort Telefoon 40661 DAMRAK 93 94 Logies met ontbijt F 3.- HOTEL CENTRAAL I LEIDSCHE BOSCHJE ADAM LOGIES MET OHTB'JT EXSO GRATIS ZWEMMEN houden. Hij kwam tot de overtuiging, dat.de rijping der bacon in wezen berust op het zich voltrekken van bepaalde bacterieele en in aansluiting daaraan biochemische processen in het vleesch. In een serie experimenten, genomen met welwillende medewerking van Prof. C. F. van Oyen, .hoogleeraar aan de Rijksuniver- siteit tc Utrecht als adviseur, is het gelukt de juistheid van Dr. Jerne's ideeën te be vestigen, zoodat aan de hand ervan een nieuw behandelingsprocedé van t vleesch kon worden uitgewerkt, dat waarschijnlijk van vèrstrekkenden invloed zal zijn op de verhoudingen in de baron industrie, in het - bijzonder en op die in de vleeschindustne in het algemeen. Gemeenteraad van Amsterdam NAAR EEN COLPORTAGEVERBOD IN DE JORDAAN? VRIJE MEENINGSUITING EN MISBRUIK ER VAN Gemengd zwemmen Onze Amsterdamsctie redactevar schrijft ons het volgende over de zittingen van den Gemeenteraad: In de gistermiddag gehouden zitting is een voordracht van B. en W. tot werkverruiming aangenomen. Het be treft hier de uitvoering van eenige werken voor een roeibaan in het toe komstige bosch van Amsterdam. Dat belooft, naar de mededeelingen van den heer Boissevain (v.b.) een bijzon dere roeibaan te worden; de beste van ge heel Europa, nL zonder bochten en zóó breed, dat vier ploegen naast elkaar zullen kunnen roeien. In 1937 bij de internationale roeiwed- strijden zal dat, zei spr., voor Amsterdam een succes zijn, in welk verband hij verbree ding van den zuidelijken weg langs de roei baan vroeg, welke gedachte wethouder d e Miranda (s.d.) zeide te zullen overwe gen. Behalve met eenige kleinere zaken, die nagenoeg geen discussie vorderden, heeft de Raad zich een groot deel van den middag bezig gehouden met de N.S.B.-colportage in de Jordaafl Hierover heeft de communist Jansen B. en W. geïnterpelleerd. Hij hing een vrij som ber beeld op van de „steeds driester en bru taler" wordende „terreur van de N. S. B.", waartegenover de Jordaners de tanden op el kaar zetten en de handen thuishouden. Dat n de Jordaan niet tot wanordelijkheden komt, moet volgens den communistischen spreker, aan zijn partij worden toegeschre- Later heeft de heer Matt hij ssen (s.d.) dit grif toegegeven en den lof van de C.P.H. als ordebewaarster gezongen. Den heer Schmidt (rev. soc.) zat dit nog al hoog, te meer, omdat „De Tribune" de relletjes, die in de Jordaan ten spijt van de pacifistische communisten voorkomen, toeschrijft aan de partij genoo ten van Schmidt. Deze merkte ter snede op, de orde lievendheid van de communisten niet te kunnen begrijpen en bracht in herinnering de Juli-gebeurtenissen van 1934, toen de Jordaan in vuur en vlam stond. De volge lingen van Schmidt hebben zich toen even- onbetuigd gelaten, maar, zei hij, nfet met mijn instemming! De communisten, die bijna 2 jaar geleden een volledig oproer in de Jordaan organi seerden, zijn nu schijnbaar zoo tam gewor den, dat zij alléén maar de colportage met „Volk en Vaderland" in de Jordaan verboden willen zien! Feitelijk willen de sociaal-democraten dat ook, al komen zij er niet zoo rond voor uit. Hun fractievoorzitter, de heer M a 11 h ij s- e n, uitte zijn ergernis over het uitdagend optreden van de N.S.E. èn over het feit dat deze provocatie, naar hij zeide, door de po litie wordt beschermd. De communist Jansen had bij zijn interpel latie reeds gezegd, dat het de N.S.B.-ers niet te doen is om in de Jordaan Vova's te ver- koopen, alleen om te demonstreeren. De heer Matthijssen bevestigde deze mededeelingen, want zijn partijgenooten zeiden hetzelfde te hebben geconstateerd. Daarom vond hij, dat wat in de Jrodaan gebeurt ontoelaatbaar is. Wethouder Kropman (rk.), die gister middag den voorzittersstoel innam, heeft als waarnemend burgemeester op een en ander geantwoord. De vrije meeningsoiting zette de voorzitter uiteen, is hier te lande vanouds beschermd en alzoo een onzer groote historische goederen. Deze vrijheid brengt wel eens onaangenaamheden mee tusschen de verschillende bevolkingsgroepen, die moe ten pogen elkander te begrijpen en zelfs te waard eer en. Als colporteurs rustig hun ge schriften aanbieden en er komt molest van de zijde van het publiek, dan worden deze colporteurs door de politie beschermd. Komt dit molest van den kant der colporteurs, dan moet de politie tegen hén optreden. Blijk baar, concludeerde spr., bepaalt de N.SB. zich niet tot het aanprijzen van Vova, maar treedt zij beleedigend op en dat, verzekerde de voorzitter, zal door de politie worden nagegaan. De politie, besloot Mr. Kropman, is onpartijdig. En, sprekende over een door de communisten ingediende motie tot verbod van Vova in de Jordaan, betoogde de wethouder, dat aanneming hier van logisch zou leiden tot een algemeen col- portageverbod in de Jordaan. Dit laatste begrepen ook de sociaal-demo craten en daarom stemden zij, ondanks de vriendelijkheden van Matthijssen voor Mos kou, tegen. En verder, except 6 communis ten, de heele Raad, zelfs Schmidt, de rev.- socialist. Het zal in den Jordaan op den duur wel t een colportageverbod moeten komen, dunkt ons, tenzij de politie er wat anders op Een voordracht om in de Gemeentezwem baden gemengd zwemmen toe te staan, lokte weinig debat uit, ook al wegens het late middaguur. B. en W. hadden zoodanige bepalingen voorgesteld, dat iemapd die dat niet wil er geen overlast door onder vindt Niettemin verklaarden de roomschen o.i. terecht zich er tegen, zooals ook de anti revolutionairen. De ondervindingen bij het gemengde zonnebad in het Zuidelijk badhuis bij den Amstel wij bedoelen hier geen be paalde feiten, maar bezien deze zaak in het algemeen hebben beide fracties gelijk ge geven. Daarom was er ditmaal geen aanlei ding op het principieele oordeel bij een vo rige gelegenheid terug te komen, al behoeft men, geheel op zichzelf beschouwd, geen onoverkomenlijke bezwaren tegen gemeen schappelijk zwemmen te hebben. Gemengd. Nieuws SPEELHOL ONTMASKERD De Haagsche politie boekt een nieuw succes binnen korten tijd Verschillende arrestaties Den Haag, 5 Maart Nadat de Haagsche politie er het laatste half jaar al tot tweemaal toe In geslaagd was een speelhol te ont maskeren, heeft zij thans voor de derde keer een dergelijk succes kun nen boeken. Reeds geruimen tijd was haar ter oore ge komen, dat achter een slagerij, gevestigd ui het perceel Loosduinscheweg 23c, gelegen heid gegeven werd tot het spelen om geld. Het feit echter, dat de slager, de 52-jarige W. D. V., den geheelen dag ongeveer in den winkel vertoefde en hierdoor voortdurend een oogje in het zeil kon houden, maakte het voor de spiedende rechercheurs al bui tengewoon lastig op het juiste moment, hun slag te slaan, totdat gisteren in den namid dag omstreeks 5 uur de aandacht van den slager een oogenblik door iets anders in beslag werd genomen, waarvan de rech< cheurs onmiddellijk gebruik maakten. Onder leiding van een brigadier stormden zij den winkel binnen en begaven zich naar de achterzijde, waar zij In een vertrek 15-tal mannen, meest van middelbaren leef tijd, om een tafel geschaard zagen, met speelkaarten in de handen. Totaal verrast bleef het gezelschap roer loos zitten, zoodat bijna allen konden wor den gearresteerd. Een drietal echter, dat bliijkbaar nog even gewaarschuwd was kun nen worden, wist aan den achterkant van het perceel te ontkomen. Uit een ingesteld onderzoek ls geblekeu dat men hier niét te doen heeft met lieden uit de onderwereld, zooals bij vonge inval len wel het geval was. Het zijn meest gewonen menschen waar onder verschillende werkloozen. De bedragen waarom gespeeld werd, wa ren niet zoo hoog. Zij varieerden van een dubbeltje tot een kwartje. Het geld dat in beslag genomen kon wor den was dan ook slechts een zeer klein bedrag. Nadat de gearresteerden aan een verhoor waren onderworpen en proces-verbaal tegen hen was opgemaakt, zijn zij op vrije voeten gesteld, uitgezonderd deu slager, die nog een boete van f 5 moet betalen wegens over treding van de rijwielbelastingwet en een zekere C. V., die nog een maand gevangenis- straf moet ondergaan wegens verduistering. Inbrekers gearresteerd Het Westland als operatie-terrein Het is aan de Naaldwijksche gemeen, tepolitie gelukt een tweetal inbrekers, afkomstig uit de Residentie, te arrestee ren, nadat zij in de woning van den tuinder H. Th. v. d. B., aan de Boschlaau, hun slag hadden geslagen. Op vastenavond werd bij v. d. B. ingebro ken, waarbij een bedrag aan geld werd buit gemaakt. Nadat eerst met hulp van een politiehond hert. onderzoek naar de daders had plaats gehad, heeft de Naaldwijksche politie te Den Haag een tweetal personen gearresteerd, op vermoeden de inbraak te hebben gepleegd. Hierbij was de 50-jarige van D., een be kende in de Haagsche onderwereld, die we gens inbraken reeds diverse vonnissen ach ter den rug had. Op zijn pad door het West- land had hij blijkbaar een leerling in het vak meegenomen, daar deze jongeman nog een blanco strafregister heeft. Intus6clien is Zondagavond opnieuw in- gebroken, thans ten huize van den tuinder v. cL Kr. in den Boschpolder, die, toen hij des avonds uit de kerk thuis kwam, zijn woning geheel doorzocht vond. Er wordt slechts een hoeveelheid sigaren vermist. De politie verzoekt in verband met deze Inbraak degenen die des avonds tusschen 7 en 10 uur twee mannen, vermoedelijk met rijwielen bij zich, in de omgeving van ge noemde woning hebben gezien, zich aan te melden- Ladelichter in hooger beroep Maakte Boskoop en 's-Gravenrande onveilig Gister stond voor het Haagsche Gerechts hof in hooger beroep terecht de gewezen schilder P, J. B., thans ged., omdat hij met twee vonnissen van de Ilaagsche Recht bank geen genoegen had willen nemen. Het eerste daarvan luidde zes maanden gevangenisstraf, wegens diefstal, gepleegd op 11 October j.l. te Boskoop, waar B. een winkellade lichtte. In de andere zaak was verdachte wegens poging tot diefstal te 's-Gravenzande, eveneens middels het lich ten van een winkellade, bij verstek veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf. Na verzet bracht de rechtbank de straf terug tot zes maanden, maar de Officier van Justitie, die gerequireerd had tot bekrach tiging van het verstek-vonnis op grond dat B. het verzet één dag te laat had aange- teekend appelleerde. De advocaat-generaal, mr Vermeulen, vorderde in de eerste zaak bevestiging van het vonnis en in de tweede zaak niet-ont- vankelijk verklaring van het aangeboden verzet. Mr. A. T. J. Etmans uit Leiden, stelde rich in zijn pleidooi, met betrekking tot het al of niet te laat verzet aanteokenen van B. op een ander standpunt dan de advocaat generaal en hij vroeg bevestiging van het vonnis der rechtbank. Uitspraak 18 Maart a.s. bevmtteo medici- Dale ingrediënten van Viclc# VapoRub 35 ct. per doosje. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Zwitserland zou genoodzaakt zijn. zoet Italië den Volkenbond verlaat, eveneens Gee nève den rug toe te keeren. Een Britschc ambulance in Oost'Afrik'A zou door de Italianen zijn gebombardeerd. In een interview heeft Stalin zijn ziens* wijze gegeven omtrent de huidige kans et van oorlog en vrede. New-York vreest een algemeene stak'in if naar aanleiding van de looneisehen der lift* jongens. Volgens nadere Italiaanschc berichten van het Noorder front moet daar de nederlaaj der Abessijnen volkomen zijn. Met de ambulance naar AbessyniëdooH P. v. cL Honing. Overleden is Ds J. E. B. Meloen, emeritus predikant der Ned, Herv. Kerk te Hoofd plaat. De huidige stand van de onderivijsoplei* ding in ons land, 1 In de Tweede Kamer is de motie-Booit gewijzigd. Verder is de interpellatie-De Vts« ser gehouden De Haagsche Politie heeft een inval ge* daan in een speelhol. Vijftien personen zijn gearresteerd. Te Vierlingsbeek is een vrouw door t->if messteken ernstig gewond. De Beqgestroomin botsing met ecit meerstoel. Vermoedelijk weinig schade. VERSCHAFT U EEN NIEUWE JAPON 'T VEREISCHT GROOTE VAKKENNIS VROUW DOOR VIJF MESSTEKEN ERNSTIG VERWOND Echtelijk drama te Vierlingsbeek WoensdagmoiT-en heeft in de Noord-Bra. bantsche gemeente Vierlingsbeek del ongeveer 35-jarige arbeider Sch. zijn echt- genoote na een woordentwist een vijftal steken met een mes toegebracht De vrou.vt is in vrij ernstigen toestand naar het zie kenhuis te Boxmeer vervoerd; de dader heeft zich bij de marechaussee in deze gemeente aangemeld en is in arrest gesteld. Sch. was werkzaam op een landgoed tel Vierlingsbeek en hem was over eenige maanden wegens gebrek aan werk ontslag aangezegd, welk feit hij zich erg schijnt tel hebben aangetrokken. Hij stond gunstig be- Felle boerderijbrand Men meldt ons uit Smilde (Dr.): In do afgeloopen nacht is door onbekendo oorzaak brand ontstaan in de boerderij van de wed. Van Giesen gelegen aan de Dikke Wijk te Smilde. De brandweer kon tegen het vuur wéinig uitrichten. Huis en inboedel benevens vier koeien en twee pinken verbrandden. Alles was ver zekerd. „Reggestroom" in botsing met meerstoel Het Nederlandsche s^. „Reggestroam", op weg van West-Afrika naar Amster dam, is in het buiten-toeleidingskanaal te IJ m u i d e n in botsing gekomen met de derde meerstoel vanaf de midden- sluis. Vermoedelijk is er weinig schade aangericht, want het schip is onmiddel lijk doorgevaren. De meerstoel schijnt eenlgszins beschadigd te zijn. Heden zal een nader onderzoek worden ingesteld. Do „Reggestroom", die op weg was naar de slis en die diep geladen was met cacao, palmpitten en stukgoederen, liep uit het roer, waardoor het schip langs de meerslocl schuurde. Het vaartuig zelf liep slechts zeer weinig schade op. Het schip is te IJmuiden vastgemaakt oni te wachten tot de „Johan van Oldenbaroe- velt" van de Mij Nederland, zal zijn gepas seerd. Verdronken Men meldt ons uit Heer Hugowaajd (N.H.): In den afgeloopen nacht te twaalf uur hoorde de heer O. bij den Huygendyk alhier hulpgeroep. Toen hü naderbij irwam, zag hU een persoon ir het water drijven De heer O. waarschuwde onmiddellijk dt jol't.o. Toen met behulp "an een dreg het lichaam uit het water was gehaald bleken de .evens geesten reeds te zijn geweken. BP "ader onderzoek bleek de verongeluk te te zijn de ongeveer 30-jarige heer va a Duren uat Leeuwarden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1