Jliruiur fcihscift GTourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken GRATIS TOT 1 APRIL NACHTELIJK AUTO-DRAMA TE SNEEK ONDERWIJSCONCENTRATIE Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosten Per weekf 0.18 Voor hei Buitenland bij wekelijksche zendingf 4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (ia 6 uur 3166)Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5721 WOENSDAG 4 MAART 1936 15e Jaargang Sbbertentiepriftcn: Van I tot 5 regels I.17'/i Elke regel meer 0.22'/, Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels2.30 Elke regel meer- 0.45 Voor het bevragen aan 'I bureau V wordt berekend 0.10 Wie zich heden op ons blad abonneert, ontvangt de tot 1 APRIL a.s. ver schijnende nummers gratis. Aanbrengers van nieuwe lezers voor minstens één jaar, kunnen recht doen gelden op de fraaie zilveren theelepel Voor eiken abonné een exemplaar. Abonné's op te geven aan W DE ADMINISTRATIE a VAGE BESCHULDIGING De redactie van heeft onlangs na critiek onzerzijds verklaard, dat zij volkomen onpartijdig staat tegenover het bizonder onderwijs. Wij aan- yaarden dat, tenzij het tegendeel blijkt. Wij willen dus ook ernstig nemen de onlangs geuite klacht in dit weekblad, dat yereenigingen, welke kinderen uitzenden, deze naar bepaalde dorpen dirigeeren, met de bedoeling het leerlingenaantal der bizon- dere school aldaar op subsidie-peil te hou den. Op de verzorging der kinderen zou minder gelet worden en Megen kan als yoorbeeld dienen. Mocht ooit de juistheid van deze beschul diging blijken, dan willen wij wel zeggen, dat zoo'n schandaal niet scherp genoeg gehekeld kan worden. Het zou een dubbele wandaad zijn: eerstens een ongepaste me thode om leerlingen te krijgen; anderzijds een hartelooze behandeling der misdeelde kinderen. Echter; een zoo krasse beschuldiging vraagt bewijs. De berichtgeving kan kwaad aardig zijn en de redactie kan dwalen. Van de corporaties, welke zich met de uitzending bezig houden, kan niet gevergd worden, dat u stuk voor stuk (tegenover wie?) hun on schuld aantoonen. Wie van kwaad beticht, dient althans den hoosdoener aan te wijzen. Tot heden hebben we nog niets van be wijsstukken gezien; maar het schijnt, dat men de R.K. vereeniging „Liefdewerk voor Kinderbescherming" op het oog heeft Wel nu het geval-Megen is in behandeling. Een minutieus onderzoek zal niet achterwege blijven. Mocht eenige corruptie blijken, dan zal het oordeel der publieke opinie niet malsch zijn. Maar aan oordeel en veroordee ling moet onderzoek, ontdekking en vast stelling van het kwaad voorafgaan. Zoolang dit niet is geschied is elk oordeel voorbarig en dus onbillijk. I Dat men het op sociaal terrein niet is. I bewijst niet het tegendeel, maar is een Haagsche Post merkwaardige in consek wen tie. Dit alles kwam ons in herinnering, toen dezer dagen de pers meldde, dat men thans Staatkundig Gereformeerde zjjde bezig ls om een vereeniging in het leven te roepen van Staatkundig Gereformeerde meenteraadsleden. Wie dit alles vroeger zou hebben voor speld, had geen geloof gevonden en was wellicht voor een valsche profeet gehouden. Thans ligt de zaak veeleer zóó, dat wie in de overgeleverde oud-Gereformeerde gedachte vasthoudt deze snelle opmarsch niet kan bijhouden en vereenzaamd achter blijft In wel geen enkele kring is de wijziging in de opvattingen zóó sterk als hier, waar men, aanvankelijk zich geheel afkeerende van het terrein van staat en maatschappij, tenslotte in de greep kwam der organisatie- IN DE GREEP DER ORGANISATIEGEDACHTE In de kringen, waar de inzichten der Staatskundig Gereformeerde politiek bijval vinden,,placht van huis uit zoo goed als geen belangstelling te bestaan voor de algemeene belangen van staat en maatschappij. Zeker, uitzonderingen daargelaten beoefen de men met trouw en toewijding zijn dage- lijksch werk, maar van een taak, die de Christen zou hebben op het breede terrein van staat en maatschappij, wilde men niet weten. Hoezeer de beteekenls onzer aardsche roe ping werd onderschat blijkt wel uit de gende dichtregelen van een der voorgangeren Maatschappij Spelen wij. In haar schoot ligt de dood. Hier biedt het maatschappelijk en staat kundig leven dus geen groote mogelijkheden om geadeld te worden door de toepassing der Christelijke beginselen; staat en maal schappij liggen in de zonde, zij bergen in zich de dood. Daaruit volgt, dat de Christen zich met de zaligheid zijner eigen ziel dient te bemoeien, want het openbare leven, dat de dood is, heeft voor hem ge^n aantrekkingskracht. En zou hij zich er toe aangetrokken voelen, dan spreekt hij door dit enkele feit reeds het vonnis over zich uit. Het spreekt vanzelf, dat bij deze beschou wing elk organ isatiestreven, dat immers bedoelt behartiging van zekere algemeene belangen, geoordeeld is. Gelijk wij deze ge dachte dan ook eens door een bejaard oud- Gereformeerde in een raadsvergadering hoorden vertolken, waar een voorstel aan bangig was om de gemeente te doen toe treden als lid tot een bepaalde vereeniging: ^Alle bonden en vereenigingen voeren Nederland ten verderve." Dit nihilistisch standpunt op staatkundig en maatschappelijk gebied is door de Staat kundig Gereformeerden volledig verlaten. Men is georganiseerd op het gebied der staatkundige partijformatie, op het gebied van school, op het gebied der jeugdactie Merkwaardige ommekeer! Salarisverlaging bij justitie Verzet in de Tweede Kamer Heeft de Begeering in strijd met de grondwet gehandeld? Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot nadere wijziging van de regeling, houdende vaststelling van de bezoldiging van den Raad van State, de Algemeene Rekenkamer, de rechterlijke macht en de militair-rechter lijke macht. Verscheiden leden konden rich met de voorgestelde verlaging van salarissen, in het bijzonder van die van de rechterlijke macht, niet vereenigen. Naar hun oordeel staan salarissen toch reeds op een peil, dat niet overeenkomt met den aard van het ambt en met de plaats, die deze ambtenaren in het maatschappelijk leven bekleeden. Het komt voor, dat onderscheidenlijk commis sarissen en inspecteurs an politie hooger worden bezoldigd dan officieren en substi tuut-officieren van justitie, hoewel de laat- sten hiërarchisch boven de eerstgenoemden staan. Verscheiden ander leden achten de aange voerde bezwaren niet juist. Het moge waar zijn, dat menig rechterlijk ambtenaar zwaarlijk 5 pCt van zijn salaris zal kunnen missen, gelet op den toestand van 's Rijks financiën en gelet op de omstandigheid, dat d2 regeering in verband daarmede korting van 5 pCL op alle andere rijkssala rissen heeft toegepast, is de voorgestelde korting onvermijdelijk Verscheiden leden achtten salariskorting met terugwerkende kracht zeer beienkelijk. Het had velen leden verbaasd, dat aan de leden van de rechterlijke macht over de maand Januari 1936 zonder eenige voorafgaande kennisgeving 5 pCt. minder werd uitgekeerd dan waarop zij recht hadden. Naar hun meening heeft de regeering hier ge handeld in strijd met de wet van 5 Juli 1910 en met het tweede lid van art 63 der Grondwet Herziening fiscaal strafrecht De Commissie heelt het rapport ingediend De commissie tot herziening van het fiscaal strafrecht en strafproces recht heeft 't door haar samengestel de verslag aan de ministers van financiën en van justitie aangeboden. De commissie, waarvan Mr N. C. M. A. van den Dries, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, voorzitter is. is in gesteld bij de beschikking van de ministers van financiën en van justitie d.d. 14/21 Maart 1929 Aan de commissie was opgedragen te on derzoeken in hoeverre grond bestaat om in het fiscaal strafrecht en strafprocesrecht wijziging te brengen, terwijl tevens aan de commissie de bevoegdheid is verleend om, indien genoemd onderzoek daartoe aanlei ding mocht geven, haar onderzoek mede uit te strekken tot de mogelijkheid om de bestaande belastingwetgeving, met behoud van de stelsels ran heffing der verschbillcn- de wetten eenvoudiger en overzichtelijker te maken. Rij het verslag zijn als bijlagen gevoegd, zulks in dien voi-m van ontwerpen van wet, een reeks van wijzigingsvoorstellen, met toe •vangen door specixal ver- DE CONTINGENTEERINGS- POLITIEK Wijziging van da Crisis lnvoerwet gevraagd Een onnoodige en omslachtige regeling Aan de Tweede Kamer zijn weer een groot aantal cowtingenteerings- maatregelcn ter goedkeuring voor gelegd. Blijkens het voorloopig ver slag vroegen verscheidene leden hoe het thans staat met de mogelijkheid, con tingent eeringeu te 1 andere maatregelen, hoogde invoerrechten. Sommige leden spraken als hum oordeel uit, dat de wijze, waarop de bemoeienis van de Staten-'Jieneraal met de contingen- teeringspolitdek der Regeering thans ge regeld is, weinig bevredigend In de eerste plaats merkten zij op, dat er dikwijls een geruime tijd verloopt tus schen den datum, waarop een contimgen- teeringsbesluit begint te werken, en het tijdstip, waarop een wetsontwerp ter ver- anging daarvan bij de Kamer wordt inge diend. Vervolgens meenden zij, dat het in dienen vam een afzonderlijk wetsontwerp ter vervanging van elk der talrijke cont-in- genteeringsbeslui ten onnoodig omslachtig en kostbaar is. En im de derde plaats w ezen zij er op, dat slechts de hoogte der autonome contin- genteeringspercentages door de Staten-Ge- neraal kan worden goedgekeurd, terwijl de veel belangrijker verdragscontingenten haar zelfs niet bekend worden, hetgeen, een juiste beoordeeling der getroffen maat regelen ten zeerste bemoeilijkt. Dit laatste bezwaar achtten de hier aan het woord zijnde leden van zooveel gewicht, dat zij er de voorkeur aan zouden geven indien de Crisistinvoerwet werd gewijzigd dien zin, dat contingenteeringsbesluilen niet meer door wetsontwerpen zouden be hoeven te worden vervangen, en tevens de Regeering omtrent haar contingenteerings- politiek geregeld overleg zou plegen met de vaste Commissie uit de Kamer voor over leg met de Regiering omtrent maatregelen an handelspolitiekea aard. Van andere zijde werd opgemerkt, dat niets deze commissie belet, voor zoover zij dat noodig acht, reeds thans deze inlich tingen te verzoeken en daaromtrent met de Regeering in overleg te treden. Verscheidene leden spraken dien wensch uit, dat de Regeering, ten vervolge op een vroeger gegeven overzicht, weder aan de Kamer een overzicht tal overleggen trent de resultaten der gevoerde contingen- teeringspolitiek, zoo mogelijk bijgewerkt tot 1 Januari 1936. De N.S.B. en „Der Sturmer" Naar aanleiding van het bericht omtrent verkoop van het Duitsche weekblad „Der Stürmer" in een sigarenwinkel te Amster dam, deelt het hoofd kwartier van de N.S.B. mede, dat de N.S.B. m geen enkel opzicht bij de bedoelde handelszaak betrokken is en dat de leiding van de N.S.B. de versprei ding in Nederland van het bedoelde w«k blad (dat de N.S.B. wegens haar afwijzend standpunt tegenover het Duitsche anti semitisme herhaaldelijk heeft aangevallen) afkeurt. WAGEN MET VIJF PERSONEN TE WATER Allen verdronken In de afgeloopen nacht te om streeks twaalf uur zouden vijf per sonen uit Leeuwarden, vier hee- ren en een dame, die het café Reen aan het Martiniplein te S n e e k hadden bezocht per auto huis waarts keeren. Waarschijnlijk door de mist mis leid en mede tengevolge van on bekendheid met den weg is de chauffeur in de stadsgracht aan dat plein gereden. De stadsgracht is daar ter plaatse zeer diep, zoo dat de wagen onmiddellijk onder water verdween. Een hoofdagent van politie, die het on geluk bemerkte, riep direct assistentie in. Met medewerking van een viertal agenten slaagde men er na zeer veel moeite groote inspanning in de auto aan de bo venzijde te openen. Door deze opening wist men de vijf inzittenden naar boven te brengen. Zij werden naar het in de onmiddellijke nabijheid gelegen politiebureau vervoerd, waar een zestal inmiddels gewaarschuwde doctoren met zuurstof-apparaten trachtte de levensgeesten op te wekken, evenwel zonder resultaat. De namen der omgekomenen zijn caféhouder. Hempenius met echtgenoote, De Vries, Oosterhof en Jansen, allen wo nende te Leeuwarden. Een uitstapje gemaakt Nader vernemt van de auto, ee; stapje maakten. Te Sneek is, naai*het onderzoek heeft uit gewezen, een tweetal café's bezocht, het. laatste dat van den heer Reen aan het Martiniplein. Toen de auto van dit café wegreed, zag een hoofdagent, die op de stoep van het naast het café gelegen politiebureau stond, dat de wagen regelrecht op de gracht toereed en even later over den rand in het water verdween. Onmiddellijk maakte hij alarm, waarna hij zich naar de onheilsplaats begaf en met hulp van eenige agenten, die hem onmid dellijk na het alarm waren gevolgd, pogin- gen deed de inzittenden uit hun benarde positie te bevrijden. Terwijl mede eenige zich in de nabijheid bevindende burgers te hulp werden geroepen, werd getracht het portier van den wagen te openen, hetgeen lar eenige moeite gelukte. Ook slaagde men erin de kap van den wagen open te scheuren, doch dit werk i gehandicapt als men was door de duisternis, eenigen tijd in beslag, zoodat na ongeveer een kwartier het eerste der slachtoffers op den wal was gebracht. Via het portier en de geopende kap werden hierna ook do an deren een voor een bevrijd. Alles vergeefsch Ofsohoon de Inmiddels gewaarschuwd' doctoren geniimen tijd bezig waren met aanwenden van zuurstof, te trachten de le vensgeesten bij de slachtoffers op te wek ken, mocht hen dit bij geen van hen ge lukken. Het stoffelijk overschot der omgekomenen word opgebaard. Vandaag zullen zij naar Leeuwarden worden overgebracht. Het zijn de 31-jarige caféhouder H. Hem penius, wonende in het Ruiterkwartier, zijn 28-jarige echtgenoote L. Hempenius-Bouma, de 30-jarige J. de Vries, Speelmans'raat. 18, de 34-jarige H Oosterhof, Speelmanstraat 16 en de 30-jarige H. Jansen, Blokhuissteeg 45. allen te Leeuwarden. Vermoedelijk heeft Je heer Jansen de auto bestuurd. DE FILM HELDENKERMIS Keuringscommissie was eenstemmig in haar oordeel Een niet au serleux te nemen farce Gisteren heeft de Centrale Commissie voor de Filmkeuring, in „Fiimstad" aan den Benoordenhoutscheweg te 's-Gravenhaee haar achtste algemeeue vergadering: gehou- Om één uur begon onder leiding van den heer D. van Staveren de openbare ver gadering. De voorzitter heeft in zijn openingewoord eenige mededeelingen gedaan omtrent het De staatscommissie geïnstalleerd Rede van den Minister van Onderwijs De Minister van Onderwijs, Prof. Dr. Slotemaker de Bruine, heeft he- den ochtend 11 uur in een der zalen van het Departement van Binnenlandscha Zaken de Staatscommissie voor de On- derwijsconcentratie geïnstalleerd. De minister heeft daarbij o.m. het volgen de gezegd: Het is volgens het K. B. tot instelling van deze commissie onze taak. 1. te onderzoeken, of een wettelijke rege ling kan worden getroffen om de concen tratie van bijzondere scholen voor alge meen vormend lager onderwijs te verwezen lijken op een wijze, die de bezwaren tegen par. 12 van het bij Kon. Boodschap van Augustus 1935 ingediende wetsontwerp jn dervangt; en eventueel voorstellen in die richting te doen; 2. voorstellen te doen, welke betrekking hebben op de materie, geregeld in de wet van 4 Augustus 1933, Stbl. no. 414. Ik moge er al aanstonds op wijzen, aldus spr. dat de taak, hoewel beperkt van om vang, niettemin van zeer principieele betee- kenis is, aangezien zij ons doet werkzaam zijn op het erf der pacificatie inzake het algemeen vormend lager onderwijs Na ja ren van strijd, van dikwijls zeer feilen strijd tusschen rechts en links werd een oplossing verkregen, en in de grondwet vastgelegd, die beide partijen bevredigde en die den weg baanden voor de vrienden van he' openhaar en die van het bijzonder lager onderwijs om voortaan met vermijding van hetgeen tot dusver den strijd beheerscht had werkzaam te zijn aan de verheffing van het algemeen vormend lager onderwijs als geheel beschouwd. Ik ben overtuigd, dat hot ons aller ernstige begeerte is, deze in 1917 verkregen uitkomst ongerept te Dat niet enkel in het verleden deze uit komst wel bestreden is, doch dat in Je toekomst ongetwijfeld het verkregene wijze zaL worden aangevochten, lichtingen, welke de commissie noodig oo/|m(*e ons allen te sterker aansP°''en om de deelt. I verkregen pacificatie te bewaren en om met dit doelwit voor oogera eendrachtig een ant woord te zoeken op de vragen, die thans aan ons gezamenlijk ter bearbeiding zijn voorgelegd. Daarbij wordt ons werk niet weinig ver. eenvoudigd doordat het beginsel der lager onderwijswet 1920, dat de pacificatie uit werkte, buiten onze bestudeering valt en doordat de regeering geen oogenblik wil ge tornd zien aan de overtuiging, dat het der overheid niet toekomt zich een oordeel te veroorloven omtrent de vraag, in hoeverre bepaalde richtingen in het bijzonder onder wijs reden van bestaan hebben naast andere richtingen, ook naast zoodanige, die den buitenstaander voorkomen wel zeer verwant te zijn. Van de zijde der overheid moet dit element van de geestelijke vrijheid onge rept worden bewaard. Antwoord op twee vragen Het is nu aan de hand van deze richt lijnen dat een antwoord gevonden moet wor den op twee vragen. De eene wil onderzocht zien in hoeverre er aanleiding bestaat om, met het oog op de grootste soberheid in het besteden der openbare geldmiddelen, welke bij voortdu ring is geboden, de voorschriften der wet 4 Augustus 1934. St.bl. no. 414, al dan niet gewijzigd, ook na 31 December 19?6 te hand haven. in het bijzonder voor zooverre daar door de stichting van nieuwe scholen, zoo voor het openbaar als voor het bijzonder onderwijs, in sterke mate wordt geremd. De andere vraag luidt: op welke wijze een concentratie van bestaande bijzondere scho len, eveneens ter vermindering van over- heidsuitgaven, kan worden verkregen, ge zien mede hetgeen met bestaande openbare scholen is geschied. De behandeling deze laatste vraag zal zeer bepaald moeten rekenen met de bezwaren, die op 19 Decem ber 1935 in de Tweede Kamer zijn inge- bracht tegen het regeeringsvoorstel, ven-at in par. 12 van het Ontwerp tot verlaging der openbare uitgaven voor het ondenvijs. Deze bezwaren golden zij het ook, dat zij n:et op geheel gelijke wijze werden geformuleerd en geadstrueerd met name de verhooging der minima, de dispensatiehevoegdheid de Kroon of den Minister, de te verwachten bezuiniging, het onderscheid in de regeling voor het openbaar en het bijzonder onder wijs. Met een beroep op aller medewerking en met den ernstigen wensch, dat op korten tem de opdracht zal volvoerd zijn, klaarde spr. de eerste vergadering Staatscommissie voor geopend. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen De weekstaat van de N ederlandsche Bank toont geen verandering van de goudvoor- Verschenen is het Voorloopig Verslag den Tweede Kamer inzake het wetsontwerp over salarisverlaging bij de Justitie. Verschenen is de exploitatie-rekening over 1935 van de N.V. Meelfabrieken der Neder- landsche Bakkerij te Rotterdam. Te Sneek is een auto in de stadsgracht gereden, waarbij vijf personen zijn omgeko- Het laatste Abessijnsche leger op hel noor derfront, dat nog tegen de Italianen s'and hield, dat van Ras lmroe, heeft thans een beslissende nederlaag gelede/u In de Italiaansche ministerraad legde Mus solini verklaringen af over den huidigen in ternationalen toestand. Vóór 10 Maart verwacht Genève het ant woord der Abessijnsche en. Italiaansche regeeringen, inzake het arbitrage-uoorsteL Te Rome zal binnenkort een conferentie met Hongarije en Oostenrijk worden gehoit- den over de Donauvraagstukken. gebeurde rondom de film „Heldenkermla". Op 20 Januari jl is de film door de com missie gekeurd. Er werden 2 coupures in gelast, nadat de importeur eigener bewe ging reeds die scènes had verwijderd, welke bij vertooning in het buitenland aan de film een eenigszins stuitend karakter had den gegeven. De beide coupures betroffen een paar korte stukken in dat deel van de film waar een der schepenen in geuren en kleuren vertelt van de Spaansche furie te Ant werpen. Behoudens dan deze weinig ter zake doen de coupures beschouwde de commissie de film als een niet au aérieux te nemen farce, die wegens enkele wat ruwe scènes niet voor kleine kinderen moest worden vertoond, doch die zonder bezwaar voor personen bo- ïn 14 jaar kon worden toegelaten. De herkeuring is geschied op 27 Januari. De herkeuringscoinmissie had spr. als amb telijk voorzitter en zij bestond verder uit 2 \k., 2 prot. chr., 1 vrijz. en 1 s.d. lid. Voor het Departement van Buitenland- sche Zaken waren twee hoofdambtenaren bij de herkeuring tegenwoordig. Overeenkom stig het advies van deze beide heeren, die verklaarden geen enkel bezwaar te zien tegen de vertooning van deze film ia ons land, sprak de herkeuringscommissie we derom eenstemmig als haar oordeel uit, dat er geen enkele reden was om de uitspraak der keuringscommissie in eenig opzicht te wijzigen, zoodat de film, met inbegrip der bij de keuring gelaste coupures, togelaten bleef voor openbare vertooning aan personen bo- Van hen, die meenden te moeten pro test eeren tegen de vertooning van deze film, wisten de meesten niet, dat de samenstel ling van de film van ons land op belang rijke punten verschilt van die waarin ze elders wordt vertoond. Vierde Landdag van Jong-Geref. Gelderland Uitgaande van het Bestuur der Afdeeling Gelderland van den Ned. Bond van J.V. op G.G. in samenwerking met enkele Dames-Leden uit de Meisjesvereenigingen zal op Woensdag 8 Juli a.s. de Vierde Landdag van Jong-Gereformeerd Gelder land worden georganiseerd te Ede in het in aanbouw zijnde Openluchtmuseum, dat een pracht gelegenheid belooft te worden voor samenkomsten in de open lucht en waarvan de Geref. Jeugdorganisaties in Gelderland het eerst gebruik zullen maken Veilig verkeer te water Wij kunnen mededeelen, dat zeer binnen kort zal worden overgegaan tot de oprich ting van een vereeniging, die beoogt sp< ciaa! propaganda te maken voor veilig ve. keer te water. De Vereeniging wordt g. sticht in navolging van de bestaande orga nisatie „Veilig Verkeer", die xoor het ver keer op den weg zooveel nuttig werk heeft verricht. LEGERMUTATIES VOOGDIJRAAD den Voogdijraad te OP KLAARLICHTEN DAG BEROOFD Autobandiet te Haarlem ontrukte een dame haar handtaschje Daders voortvluchtig Op klaarlichte dag heeft gieter ve Haarlem een zeer brutale berooving plaats gehad. In de binnenstad werd aan een 50-jarige dame haar taschje ontrukt, inhoudende een aanzienlijk be drag aan geld en geldswaardige papie ren. De £ader wist te ontsnappen en kon tot nu toe niet worden opgespoord. De dame in kwestie begaf zich gistermid dag omstreeks twaalf uur naar het kantoor* van de Incassobank aan de Kruisstraat, waar zij een klein bedrag aan geld inde. Terwijl zij bij een der loketten stond, kwant er een man naast haar staan, die infor meerde naar de koers van de Duitsche Reichsmark. Toen hem de noodige inlich tingen waren verschaft, treuzelde hij nog wat, totdat ook de dame haar geld in haar taschje geborgen had. Te zamen verlieten zij het gebouw. Na 't verlaten van de Bank ging de dame de Nieuwe Gracht op. Toen zij bij perceel no 50 gekomen was, stopte er een auto naast haar. Op hetzelfde oogenblik sprong een man uit de wagen, die haar tasch uit. de hand rukte, weer vliegensvlug in de auto sprong en den naast hem zittenden bestuur der vol gas liet geven. Vanzelfsprekend was de dame erg ge schrokken, doch zij had nog de tegenwoor digheid van geest het nummer van de auto te nnteeren, terwijl zij tevens vaststelde, dat de man, die haar het taschje had ontrukt, naast haar aan het loket van de Bank had gestaan- Zij waarschuwde onmiddellijk de politie, die allereerst informaties inwon aangaando het nummer van de auto. Dit nummer bleek te behooren aan een Hagenaar, die echter verklaarde geen auto te bezitten, doch wel motor te rijden. Hij zeide niets niet het geval te maken Ie heb ben en de politie was ook van mecning.dat de mogelijkheid van het gebruiken door do roovers van een Willekeurig nummer verro van uitgesloten is. Dit spoor leidde dus tot geen resultaat. De voortvluchtige en de buit De auto was gewerkt HZ 2S416, licht beige van kleur, plaats biedend aan vier personen en was van het stroom lijntype. De dader is een slank joncrmensch van ongeveer 28-jarige leeftijd. Hij heeft licht blond haar, dat slordig achterover is ge kamd Zijn gelaatskleur is bleek. Het is een ongunstig uitziend tvpe, bloots, hoofds, had een beige wollen sjaal hoog tegen de bals en was gekleed in een blau we winterjas. De man is ongeveer 1.75 a 1.80 meter lang. De Inhoud van de tasch bestond uit f 156, to weten vijf biljetten van f25, drie van f 10 en een gulden, verder een blauwe dames- portemonnaio met overslag en knipsluiting, inhoudende f 6.98; voorts twee spaarbank boekjes van de Nutsspaarbank ten name van J. E. M Goets en aan toonder met een tegoed van ruim f2000 op het eene en van tusschen 200 en 300 gulden op het andere: twee girobiljetten aan de stichting tot wo ningverbetering en een aan den heer Gr. te Amsterdam, en verschillende andere kleine dingen, zooals sleutels. De commissaris van politie te Haarlem, verzoekt opsporing en aanhouding van de daders en in beslag neming van het ont vreemde. CONFLICT IN DE SCHOENINDUSTRIE De rijkshemiddelaar de heer Bloemars, zal Zaterdagmiddag te Leeuwarden een conferentie hebben inet partijen, beirokkcu bij het dreigend conflict aan de schoen fabriek Vedeha.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1