ïocltCO) KERK EN ZENDING BIJ HET AFTREDEN VAN A. J. DREWES GEESELING DINSDAG 3 MAART 1936 DERDE BLAD, PAG. 9' NED. HERV. KERK Aangenomen: Van Zierikzee L. A. F. Reddingius te Hauwert. DOOPSGEZ. SOCIËTEIT Aangenomen: Van Noordhorst Mej. F. van Tieks Koenirag, hiüppred. te Hollum op Ameland. GEREF. KERKEN Tweetal: Te Terneuzen: G. Mulder tie Alphen a. d. Rijn en F. J. Scholten te Onst- wedde (Gr.). Aangenomen: Naar Oosterzee (Fr.), cand. J. Waagmeester te Zaandam. HERST. EVANG. LUTH GEMEENTE Tweetal: Tc Harlingen: prop. C. Ch. G. Visser te Rotterdam en C. J. V. van Bemmel te Hoorn. beroepingswerk De kerkeraad der Geref. Kerk van Zwijn- drecht heeft besloten ten spoedigste over te gaan tot het beroepen van een tweeden pre dikant. Op de begrqoting, die in de gemeente vergadering aan de orde komt, zijn de gel den benoodigd voor het predik ants-tractc- ment reeds aangebracht. candidaten tot den h. dienst Cand. P. H. de Kleer, die door de classis •s Gravenhage der Geref. Kerken met guns tig gevolg praeparatoir is geëxamineerd, stelt zich beroepbaar en is bereid de kerken te dienen. Zijn adres is: Maasstraat 301, Den Haag, tel. 772336. hulppredikers De kerkeraad der Geref. Kerk te K 1 u n dert heeft besloten de diensttijd van den hulpprediker, den heer A. Sybrandy, met twee maanden te verlengen en met ingang van 1 Juni te doen eindigen. afscheid, bevestiging, intrede Zondagavond nam Ds. C. P. B o o d t af scheid van de Gereformeerde Kerk te Mo lenaarsgraaf—Brandwijk wegens vertrek naar Leerdam. De scheidende leeraar had als tekst gekozen 1 Phillipensen 1 9—11 en sprak naar aanleiding daarvan over: „Het gebed om de volle afhankelijksliou- ding". Na de predikatie werd de leeraar toegesproken door ouderling P. van Essen, Ds. W. Wielenga van Alblasserdam namens de classis Dordrecht, en den heer A. F. van Neutegem, ouderling der Geref. Kerk tc Sliedrecht. Het kerkgebouw .was geheel bezet Na des morgens bevestigd te zijn door Ds. J. W. v. Baraeveld van Zuidwolde (Dr.) met een predikatie over 1 Joh. 1 vs. 3, deed Zondag j.l. Ds. D. Bouman, gekomen van Nieuw-Vennep, zijn intrede bij de Nea. Hervormde Gemeente te Spannum c.a. (Fr.) sorekende naar aanleiding van Ps. 147 vs. 2. De nieuwe leeraar werd toegesproken door Ds. van Deelen, van Oosterend, namens het Class. Best. van Franeker, Ds. Feenstra, van Lolium, namens den Ring Bolsward en Ds van Ruler, van Cubaard, den consulent. Ds. M. Hofman is voornemens Dins dag 7 April as. afscheid te nemen van de Geref. Gemeente te Krabbendijke, wegens vertrek naar Moercapelle. Aldaar zal Ds. G. H. Kersten hem Woensdag 8 April bevesti gen, waarna Ds. Hofman Donderdag 9 April zijn intrede doen zat Zondagmorgen werd cand. H. 7. Plag- gemars bij de Ned. Herv. Gemeente te Hansweert, bevestigd door Ds. C. J. van Paassen, van Zutphen, met een predi katie over Joh. 9 vs. 4. Aan de handopleg ging nam deel Ds. J. P. van Steenbergen, van Biezelinge, waarna de gemeente den nieuwen leeraar staande toezong Psalm 134 Des middags deed Ds. Plaggemars zijn in trede met een predikatie over Rom. 1 vs. 16. Na de predikatie richtte de nieuwe predi kant zich tot verschillende corporaties en personen. Ds. van Steenbergen sprak namens den kerkeraad en de heer van Weele namens de kerkvoogdij. Zondag 1 Maart had de bevestiging plaats van cand. R. W. Steur in de Ned. Herv. Gem. te Oud-Aliblas door Ds. J. C. van Apeldoorn uit Leiden. De bevestiger had tot tekst Jes. 52 7. Aan de handoplegging namen deel Ds. v. Apeldoorn, Ds. van Dors- sen, de consulent, en Ds. A. Kentie, van Haamstede. Ps. 134:3 werd toegezongen. 's Avonds deed Ds. R. W. Steur zijn intrede met een predikatie over Psalm 1211 en 2. Aanwezig waren ook Ds. Abbingh uit Papen- drecht en Ds. Bronsgeest uit Giessen-Oude- kerk. Toespraken werden gehouden door Ds. van Dorssen, die liet toezingen Ps. 90 9 (gew.), door cand. Hooykaas uit Wassenaar namens de Leidsche Studentenvereeniging: „Verbum Divirrum manet in Aeternum", door den .heer A. Barendrecht, tiheoL stud., namens studenten en verdere vrienden, door Ds. Kentie namens de kerkeraad van Haam stede en evangelisatie te Renesse en door den heer Bezemer, hoofd der Chr.. School namens Schoolbestuur en Kerkvoogdij, Na in de morgendienst bevestigd te zijn door Ds. D. J. Velsink van Musselkanaal, die sprak over Spreuken 15 30 en 31, verbond Ds. D. V e e n h u i z e n, gekomen van Val- thermond, zich aan de Geref. Kerk te De Krim (Ov.) met den tekst Marcus 4:38. Na de predikatie werden verschillende toe spraken gehouden. Toegezongen werd Ps. 27:7b (gew.). Zondagavond nam Ds. L. IV. W e s- s e 1 s afscheid van de Geref. Kerk van Ab coude wegens vertrek naar Lemmer. I)s. Wessels bepaalde zijn gehoor bij Open baring 21 22 aan de hand van de vol gende puntert: 1. Wat in het nieuwe Jeru zalem wordt gemist; 2. In welken weg wij op liet nieuwe Jeruzalem worden voor bereid. Afgevaardigden van Classis en na burige gemeenten, do Burgemeester en een Wethouder en Ds. Bleeker, N'cd. Herv. pre dikant, waren aanwezig. Op verzoek van den scheidenden leeraar werden geen toe spraken gehouden. Ds. G. W. v. DETH De Kerkeraad der Geref. Kerk in Her steld Verband te Bussurn, heeft zijn predi kant, Ds. G. W. van Deth van Juni tot Sep tember a.s. een verlof van drie maanden verleend, teneinde hem in dc gelegenheid te stellen een reis te maken, naar Zuid-Afri- ka cn Palestina. Ds. K. DOORNBOS A.s. Vrijdag viert Ds. K. Doornbos te Ds. e. l. smelik De Ned. Chr. Studentenvereen. heeft een schrijven gericht tot den kerkeraad van dc Geref. Kerk in H.V. tc Rotterdam, om voor eenigen arbeid zijn predikant, Ds. E. L. Smelik beschikbaar to stelten, waarbij de N.C.S.V. den kerkeraad vergoeding van cenig honorarium bood. De kerkeraad wil ligde dit verzoek in en zal nader precisee- rinp der voorwaarden w.o. Ds. Smelik be schikbaar is, bespreken. Ds. C. J. LEENMANS f In den ouderdom van 78 jaar is te Zeist overleden Ds. C. J. Leenmans, em. predikant der Ned. Herv. Kerk. Casimlr Johannes Leenmans werd 5 Sept. 1867 geboren te Hellevoetsluis, waar zijn vader predikant was. Hij ontving zijn oplei ding aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, werd in 1883 candidaat en 23 Sept. van dat jaar door zijn vader bevestigd bij de Ned. Herv. Gem. te Sloten (Fr.). Ds. Leenmans stond achtereenvolgens te Staphorst, Over- Schie, Hoogeveen, Zetten, Bennekom en Utrecht. In laatstgenoemde gemeente diende hij tien jaar. In 1917 ging hij naar Ooster- wolde (Gld.), daarna (in 1921) naar Waar- ;r en vervolgens (in 1922) naar Gameren. Hier werd hij in 1927 om gezondheidsre denen emeritus. Na 9 maanden stelde hij zich wederom beroepbaar. Hij ging naar Gouderak, waar zijn toen 84-jarige broer, Ds. H. A. Leenmans, van Harlingen, hem be vestigde. Tot 26 Sept. 1930 heeft IDs. Leen mans deze gemeente mogen dienen, om toen opnieuw emeritaat te nemen. Ds. Leenmans behoorde tot den Geref. Bond in de Ned. "Herv. Kerk. Zijn stoffelijk overschot zal te Bennekom worden teraardebesteld JUSTUS-CONFERENTIE Te Utrecht werd de zesde conferentie ge houden van Justuscommissies in de Geref. Keiken. Ds. F. A. den Boeft, van Kralingen, presideerde. Besloten werd dat het modera- men een vragenlijst zal samenstellen, die aan het einde van het jaar aan de Commis sies zal warden toegezonden, opdat de secr. aan de hand van de inkomende antwoorden een overzicht geven kan van den arbeid der verschillende commissies. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer D. Zwiep, van Delfshaven, bleek, dat er 44 commissies zijn, terwijl 92 kerken een correspondent benoemden. De vergadering droeg het moderamen op een regeling te ontwerpen voor vergoeding van de reiskosten voor de afgevaardi; naar de jaarlijksche conferentie. Het referaat van Ds. den Boeft kon om des tijds wille niet meer aan de orde komen, Het zal op de conferentie van 1937 aan de orde komen, 's middags na de huishoudelijke vergadering des morgens. Dr. J. G. Geelkerken, Geref. predi kant in H.V. te Amsterdam-Zuid. zal Don derdag 12 Maart a.s. in de Zuidwijkkapel te Amsterdam een lezing houden over: „De ge schiedenis van het Hersteld Verband". Daar bij zal hij door middel van een epidiascoop eenige foto's laten zien en enkele anecdotes vertellen van den kerkstrijd van 1926 die zich afspeelde rondom de Synode van Assen. Na Dr. Geelkerken zal Ds. E. L. Smelik, Ger. predikant in H. V. te Rotterdam, spre ken over: „De beteekenis van het H. V.". VAKORGANISATIE EN KERK Ter vergadering van de classis Utrecht der Chr. Geref. Kerk. kwam ter tafel een instruc- an den kerkeraad van Zeist in betrek king tot het toelaten als lid der gemeente van personen die lid zijn van een „neutrale" vakvereeniging, die duidelijk haar anti-r christelijk karakter demonstreert. De classis sprak uit dat dit een zaak is van den ker keraad en adviseerde hier met name te letten op het woord uit den brief van Juduas, dat ook den rok zal haten die van het vleesch besmet is. kerken in duitschland De juiste statistiek van de korkelijke be weging in het jaar der nationaal-socialisti- sche revolutie, is thans bekend gemaakt. Het blijkt, dat toen in totaal 323.168 boven de li jaar tot de Duitsche Evangelische kerk zijn toegetreden, van wie er 287.060 uit niet-ker- kelijke kringen kwamen, 31.201 uit de R.- Ivath. kerk, 4364 uit andere Christelijke ge meenschappen en 933 uit het Jodendom. De beide eerste cijfers zijn buitengewoon boog. In voorgaande jaren was het aantal kerk leden dat onkerkelijk werd zeer groot en het aantal terugkeerenden zeer gering. Ook het aantal Roomsch-Kath. dat Protestansch ■erd, steeg opvallend, in 1930 gingen er 3.302, in 1931 17.191 en in 1932 18.991 R.- Kath. tot de Protestamtsche kerk over, in 1933 niet minder dan 31.201. Het aantal in 1933 uit de Duitsche Evangelische kerk uit- getredenen (grootendeels tot het nieuw-hei- dendom overgaande) bedroeg in totaal 56.S49. het lot eener staatskerk Voor een 16tai jaren werd te Praag in de stormen der Europeesche revolutie (Januari 1920) door een groep Tsjechische Katholieke reformistische priesters in eng contact met de Tsjechische regeering de nieuwe Tsjecho- Slowaaksche staatskerk gesticht. Deze kerk erbrak de relaties met het Vaticaan en de Roomsch-Katholieke kerk en trachtte een Slavisch-nationale kerk tc scheppen. De ■nieuwe kerk richtte zich ook tegen de Pro testanten en trachtte uit de beide groota confessies tot één gezamenlijke Christelijke- Katholieke kerk te komen, een ideaal ook in het begin van den Duitschen kerkstrijd soms bier en daar uitgesproken. Deze kerk, alhoe wel de staat haar sterk ondersteunde, telde bij de volksstelling in 1930 rond 800.000 en komt thans op 850.000 zielen. Van deze zijn er 840.000 Tsjechen, eenige duizenden Slowa- ken, 700 Duitschers, 300 Russen, en eenige weinige Polen, Zuid-Slaven en Magijaren. De Slowaken hielden zich reeds van den aan vang af verre. En allengs verliest deze kerk thans in kracht Het nieuw-heidendom heeft in haar rijen post gevat Vooraanstaande lei ders dezer kerk schrijven, dat Christus een religieus genie was, niet echter de Zoon Gods. De kerk, die zich tegenover de beide groote confessies stelde om „eenheid" daar boven uit te zoeken, verloopt in anti-confes- sioneele discussies. Reeds schrijft men over „De tragiek eeuer nationale kerk" (Reichs- bote). Niet ten onrechte schrijft het Duitsche belijdenisorgaan, dat een kerk die nationale compromissen met den staat aangaat ten koste van haar confessie, slechts een hope- looze stagnatie tegemoet gaat. stijgende zorgen Het Zendingsbureau te Oegstgeest (post rekening No. 6074) vraagt ons plaats voor het volgende: De Samenwerkende Zendings-Corporaties hebben over de maand Februari niet meer ontvangen dan f 24.000.Dat is dus ruim f 50.000.minder dan volgens de raming noodig is. De maand Januari liet een everï grooten achterstand. Men kan de gevolgtrekking dus zelf wel maken. giften en legaten Te Schiedam is door Dr. Swart, Ned. Herv. predikant, een gift van 1000 ontvan gen van iemand, die onbekend wenscht te blijven, voor een gebrandschilderd raam in de St. Janskerk. OPVOEDING EN ONDERWIJS theol. school der chr. geref. kerk Naar wij vernemen heeft het curatorium der Theol School van de Chr Geref. Kerk tc Apeldoorn bes'otpn aan ds. Joh. Prins, die als reizend premkant verbonden is aan de gemeente Haarlem-centrum, te verzoe ken of hij na het vertrek van prof. Wisse aan dc Theol School eenige lessen in het Latijn per week geven wil. De overige vak ken van prof. W. zullen de andere hoog leeraren, totdat een opvolger van prof. Wis se zal zijn benoemd, voor hun rekening nc- In verband met dit laatste vernemen we ook dat het curatorium besloot om de roe pende gemeevte voor de e.k. Generale Sy- node. die gelijk bekend in de nazomer 1937 te Hilversum zal worden gehouden, niet te verzoeken een vervroegde Synode voor een liooglceraarsbenoemine bijeen to roepen. De vacature van prof. Wisse blijft dus tot einde 1937 onvervuld, Herinneringen van Dr. J. C. v. d. Does ii Dr v. d. Does vervolgt: Zijn werk in „de Groote" Ook aan de organisatie heeft de heer Dro es Zijn krachten gewijd. Als er een ding is, dat ons tegenwoordig wel eens met zorg vervult, dan is dat het feit, dat zoovelen on der de Christelijke onderwijzers los staan van eiken organisatorischcn band. Het is ontstellend, als men merkt, dat zoovele hoofden van scholen geen lid zijn van de „Vereeniging" die in een vroegere periode de band was, die alle ondcrwijzei-s verbond. Drewes stond in zijn tijd vooraan in de ge lederen, hij was lid van bet hoofdbestuur, was tweemaal gedurende een zestal jaren voorzitter van de Afdeeling Amster dam, heeft zitting gehad in den school raad, richtte rnet Van Zanten en Oran je het hulpfonds op voor Bamabas. werd voorzifter van Johannes, die oude en hulpbehoevende Christelijko onderwijzers steunde en was mede be stuurslid van Jacobus, de vereeniging die weduwen vart Christelijke onder wijzers wilde steunen in de opvoe ding harer kinderen, Invloed ook buitenslands Ver over de grenzen van ons land strekte zich de invloed van den heer Drewes. Dat was ook to danken aan zijn ongeëvenaardo talenkennis Ook in dit opzicht was hij do primus inter pares. Hij spreekt vloeiend En- gelsch, is in staat voor Duitschers een rede voering to houden, is op de hoogte van het Dcensch en het Noorsch. beheerscht de Fransche taal On uitnoodigins van Dr. Hoil- mann en Prof. Kindcrer tc Berlijn en later van den heer A. Grünweller uit Rheidt sprak hij een keer of tien o.a. te Berlijn, Breslau, Leipzig over onze schoolstrijd en over de mogelijkheid om ook het Christelijk karakter van de staatsschool in Duitsch* land meer positief te maken. Ook in Zuid- Duitschland trad hij verschillende malen op, het centrum van de beweging daar was Korntal bij Stuttgart. In Oostenrijk knoopte hij connecties met den heer R. Hanke. hoofd van een school in Weenen. Doze was Voorzitter van de Vereeniging voor Christelijk Onder wijs in Oostenrijk. Op uitnoodiging van den heer Hengeveld, evangelist te Gent trad hij op in dc Borinage. Deze actie ging voorna melijk uit van de Leden van de Vergade ring. meer bekend als Darbisten. Zoo ook was hij in correspondentie met een lering in Buda-Pest en met een andere in de Ukraine. Met nadruk wil ik bovendien nog wijzen op zijn arbeid aan de Christelijke Normaal lessen, waar zijn bezielende en vruchtbare lessen zeer op prijs werden gesteld. Persoonlijkheid en karakter Ik schreef reeds veel over den arbeid van don heer Drewes. Voor een man is dat een belangrijk punt, maar een mensch open baart zich niet alleen door zijn arbeid, er is ook iets dat men noemt persoonlijkheid en karakter. En ecu persoonlijkheid was do lieer Drewes. Inderdaad hij bad veel eigen?. Hij was lid van de Gereformeerde Kerken, zijn levensvisie was beslist gereformeerd, maar hij haatte alle kerkistisch gedoe. Hoe fel kon hij wezen in zijn kritiek. Daarbij spaarde hij niets cn niemand, ontzag zich niet tegen de traditie op te tornen. Was hij niet een der eersten, die over het conflict GroenVan der Brugghen nieuw licht deed opgaan en kritiek kon en dorst uit te oefenen op niemand minder dan Dr. A. Pierson, die in „Oudere Tijdgenooten" Groen den man van de bijzondere school en V. d. Brugghen den man van de staats school genoemd had. Door zijn artikel is er een begin gemaakt met de reha bilitatie van Van der Brugghen. Een merkwaardige kijk op den man kreeg men als men een bezoek bij hem bracht. De huiskamer was, waar hij ook woonde, de grootste kamer van het huis, de studeer kamer sloot er zich onmiddellijk bij aan. Men kan haast zeggen, dat zijn huiskamer zijn werkkamer was. Hij leefde dan ook al tijd midden in zijn gezin, daar werkte hij, had er steeds tijd om vrienden en bekenden te woord te staan. Daarom moesten de ka mers zoo groot zijn, omdat er behalve het gezin altijd anderen op bezoek waren. Hoe- velen hebben in het gastvrije huis van Dre wes geen onderdak geuoten! Anti'jubilea En nog wil ik op een feit wijzen. Wié heeft ooit van een jubileum van Drevvos ge hoord. Ja, die jubileumziekte! Hoeveel lij den daar niet aan. Het begint al, als iemand 23 jaar onderwijzer is dan 25 jaar getrouwd, dan 25 jaar hoofd en dan gaat het zoo door. na een paar jaar is het weer zoo laat. Wat kon Drewes geestig de spot drijven met zulk gedoe. Hij deed er niet aan mee. Nu komt men daardoor wel iets tekort Een woord van waardeering kan immers sterken bemoedigen. Het verheugt me daarom, dat ik in de gelegenheid ben hier uit te sproken, dat er in mijn hart groote dankbaarheid i; voor al den arbeid, dien collega Drewes voor de Christelijke School gedaan heeft. In de jaren van druk en misken ning was hij een der weinigen, die door zijn kennis, zijn optreden, zijn persoonlijkheid bewees, dat die Chris telijke Onderwijzers geen onaanzien lijk hoopske amechtigen was, doch dat onder ben een levend beginsel tot openbaring kwam, dat eerlang rijpe vrucht zou dragen. Het verheugt mij dat ik de tolk van zeer velen mag zijn om hem hartelijk daarvoor te danken en den wensch mag uitspreken, dat het den Hcere mag behagen hem langdurige en gezegende rustperiodes t3 schenken tot heil van hemzelf, tot vreugde zijner kinderen en tot blijdschap van zeer velen, die hem steeds in eere zullen houden. WOENSDAG 4 MAART HILVERSUM I 1875 M. VARA-uitzending:. 10.00 v.m. VPRO. 8.00 Gram.pl. 9.30_KooJc praatje. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Ka mermuziek, Radio-tooneel, voordracht, le zing en gram.pl. 2.00 Gram.pl. 2^5 Viool en piano. 3.00 Voor de kinderen. 5.3U Fantasia en solist. 6.30 Zang en orgel. 7.15 Kinderkoor. 8.00 Berichten. 8.15 Vara- orkest. 8.45 R'damsch Plectrum-kwartet 9.00 Vervolg orkestconcert. 10.00 Residen tie-orkest en soliste. 11.0012.00 Mignon- kwintet. HILVERSUM II 301 M. NCRV.-uitrending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gram.pL 10.30 Morgendienst door Ds. J. Gillebaard, pred. te Zeist. 11.0012.00 en 12.15 En semble van der Horst. 1.45 Orgelspel. 2.45 Gram.pl. 3.00 Chr. lectuur. 4.00 Sopraan en piano. 5.00 Kinderuur. 6.00 Landbouw- halfuur. 7.00 Berichten. 7.15 Reportage. 7.30 Friesch halfuur. 8.00 Berichten. 8.15 Arnhemsche Orkestvereen. 8.45 Lezing, 9.45 Vervolg concert. 10.15 Berichten. 10.20 Causerie. 10.35^11.30 Gram.pl. DROITWICH 1500 M. 12.05 Orgelspel. 12.35 BBC-Empire-orkest. 2.20 BBC-Schotsch. orkest. 3.10 Piano-recital. 3.35 Orkest. 6.50 Orgelconcert. 8.20 Gevar. program ma. 8.50 Symphonieconcert. 11.00 Bridge- water Harpkwartet. KEULEN 456 m. 11.20 Omroepkleioorkest. 3.50 Orkestconcert. 5.20 Gevar. program ma. 9.5011.20 Omroepkleinorkest, piano trio en solisten. BRUSSEL 322 en 484 m. 322 M.: 12.50 Klein- orkest. 5.20 Zigeunermuziek. 8.20 Omroep orkest en solisten. 10.3011.20 Accordeon muziek. 484 M.: 12.50 Zigeunermuziek. 6.20, 6.50 en 7.35 gram.pl. 8.20 Symphonieconcert. DEUTSCIILANDSENDER 1571 m. 7.35 Vo caal concert. 8.30 Gevar. programma. 9.50 Piano-recital. onder wijsbenoemingen Benoemd te Den Haag (Keuchenius- school, hoofd de heer B. Koekkoek) de hee- ren G. J. van der Brugge, Zwijndrecht, C. van Nes Pzn., IJsselmonde. Een molen, welke niet verchoijnt. De laatste oude oliemolen ,JDe Passie bloem" te Zvjolle, welke eigendom der gemeente is, zal met rijksbijdrage ais werkverschaffingsobject worden gerestaureerd Op 1 Maart was ir. H. de Groot vijf-en- twintig jaar directeur der Dordtsche M.T.S. Toen hij in 1911 werd benoemd, moest de school nog worden gebouwd. De heer De Groot bezocht verschillende inrichtingen in het buitenland, en de volgens zijn inzich ten gebouwde school is terstond volgens moderne principes ingericht zoodat ze een model-inrichting is geworden met een tot ver over de landsgrenzen verbreide uitste kende naam. Om de suikerafdeeling te verbeteren maakte de heer De Groot kort geleden een reis naar Indië, die hem echter in zijn ge zondheid knakte, zoodat hij dit jubileum in eigen woning moest vieren. Dc heer De Groot .werd 23 Juli 1879 te Kampen geboren. Uit het jaarverslag van den secretaris van bovengenoemde vereeniging blijkt, dat over 1935 818 nieuwe leden werden ingeschreven, en 425 leden afgevoerd. Het ledental steeg van 6991 op 7384. Het aantal afdeelingen bedraagt nu 85. De afdeeling Langstraat werd opgeheven. Het verslag van den penningmeester maakt in ontvangsten en uitgaven melding van een eindcijfer van 33.980.80 en een nadeelig saldo van 3485.74. De rekening van het ondersteuningsfonds sluit met een eindcijfer van 2634.50. De begrooting 1936 sluit met een eindcijfer van 29.950. VEREDELING VAN HET AMBACHT Oproep examens In de week van 27 Juli t.e.m. 1 Aug. zul len te Utrecht de examens woitlen gehou den vam de Ver. ter Veredeling van het Am bacht voor gezel en meester in de vakken; timmeren, meubelmaken, plaat- en smids- bankwerken, vuurwerken, huisschilderen, metselen, machinebankwerkon, machine- draaien, lood- en zinkwerken, koperwerken, auto-monteeren en modelmaken (dit laat ste vak alleen bij voldoende deelname). Zij, die aan een dezer examens wenschcn. deel te nemen, kunnen een inschrijvings formulier bekomen bij den secretaris-pen ningmeester Jhr Ir E. van Heemskerck van Beest, Raadhuis kamer 150, Am sterdam C., waar tevens programma's va-u eischen verkrijgbaar zijn. Feuilleton (10 door T>. K R IJ G E R Het was Vreeselijk zooals de strijd bleef voortduren. Niet <lat er veel doodcoi bij vielen, o neen, maar het lawaai der kanon- en geweerschoten was niet van de lucht cn dat maakte de bevolking heel en al van streek. Nog slechts twee dagen was Herbert thuis, toen er 's nachts (een vinnig gevecht plaats tussch'en twee troepenafdcelingen die elkander het bezit der stad betwistten. Den heelen nacht door klonk het gebulder der kanonnen over zijn huis heen, maar gelukkig tamelijk hoog boven het dak, zoodat. hij zich iuet hijzonder ongerust maakte. Maar het personeel, kok, boy en koelie, met vrouwen en kinderen cn andere vluchtelingen, waren met verwezen gezichten en groote angstoogen in den kelder gekropen. „Alsof die kelder in tijd van nood eenige uitredding kan geven", dacht Herbert. „Stakkers! Dit wordt hun door hun eigen landgenootcn aangedaan en het land verzwakt er moor en meer door. Als het zoo moet voortgaan, valt China als een rijpe vrucht binnenkort Japan of een ander land in den schoot" Op den morgen na het nachtgevecht liet Herbert naar den uitslag informeeren, en vernam, dat de toestand ongewijzigd gebleven was. Geen der troepen had zich van zijn plaats he wogen; zij hadden slechts als niet-bijbende honden elkander aangeblaft. Het aantal dooden en gewonden in dergelijke gevechten is gewoonlijk verrassend gering, daarentegen het aantal gevangenen bedui demi. Dat een geheelo legerafdeling .vóór, tijdens of na het gevecht tot den vijand overloopt, is gexsn uitzondering, behoort in de krijgspolitiek thuis. Soldaten trek ken natuurlijk van dit ovcrloopen geen .voordeel, Herbert vond het niet onnatuurlijk, dat de menschen er bezwaar tegen hadden doodgeschoten te worden tegen betaling van een paar stukken „muo muo" (Chineesch brood) per dag, en bovendien voor een zaak, waarvan zij geen sikkepit begrijpen. liet grootste gedeelte van den dag bracht Herbert nog op een rustbank door, zoodat hij volop tijd had zich bezig tc houden met bespiegelingen over China, het Chineesche volk en Chineesche toestanden. Over zijn eigen toestand dacht hij niet veel na. Weldra zou de tijd verschijnen, dat hij er toe gechvon- gen zou worden en er bekommerd over worden ook. Hij was nog lang niet voldoende opgesterkt toen de positie in en om dc stad dreigend werd. De Noordelijken waren afgetrokken en hadden het veld geruimd voor de Zuidelijken, die in ijlmarschen kwamen opzetten. De mare hunner gruweldaden liep hun vooruit, waardoor over de bevolking de angst der ontzetting kwam. Verschrikkelijk diie overhaaste vlucht der opgejaagde en bevreesde menschen! 's Zaterdags had men in Westelijke richting veel kanongebulder gehooid, waardoor spoedig de wildste geruchten de ronde deden. Maarschalk Wu Pei fu's troepen zouden verslagen zijn door die van Maarschalk Chang Tzo-lin, en laatstgenoemde zou op weg zijn naar de stad van Herberts inwoning. De ongerustheid onder de achtergebleven soldalen van Wu Pei-fu was duidelijk merkbaar. De bevolking werd onrustig. Reeds zag men menschen onderweg him boeltje ergens in dien grond verstoppen. Herberts kok had heel zijn hebben en houden naar de veilige woning van zijn heer ge bracht, tot den buffel toe, dien hij op het stukje land liet werken dat luj in de nabijheid der stad bezat. Ook vrouw en kinderen bracht hij in veiligheid. Dit was echter maar een voorlooper van wat er gebeuren zou. 's Zondagsochtends had Herbert verwacht met de tijding gewekt te worden dat de stad door Chang Tzo-lins troepen bezet was. Maar in geen velden of wegen was één zijner soldaten te zien. Zou de krijgskans voor Wu Pei-fu zich gekeerd hebben? Hij zelf was nog steeds in de stad. Een kleine lijfwacht had hij bij zich gehouden. Maar na een rustigen Zondagmorgen begon nen 's middags in de verte de kanonnen weer te bulderen; de slag was zich aan het verplaatsen. Herbert hoopte dat hij zich tot over China's grenzen verplaatsen zou. Hij ontveinsde zich volstrekt niet. dat de toestand voor hem en de. andere vreemde lingen netelig werd cn hun leven gevaar kon gaan loopen. Hij kon eerst rustiger ademhalen, toen de Maandag eu daarna de Dinsdag in volmaakte rust voorbij gingen, zoodat de winkels weer geopend worden cn het leven zijn gewonen aanblik terug kreeg. Daar verschenen 's Woensdagsmorgens eenige voorloopers van Chang Tzo-lins leger, en onmiddellijk verspreidde zich de mare; „Wu Pei-fu is verslagen!" Een radelooze vlucht ving aan. De nog achtergebleven sol daten van Wu Pei-fu maakten zich naar alle kanten uit de vootcn en een waro uittocht der bevolking ving aan. Mannen, vrouwen en kinderen, op wagentjes of te voet, met huisraad en alle mogelijke dikwijls onpractische voorwerpen beladen, stoven naar alle zijden der stad uit. Het was in anderhalf jaar tijds reeds de derde keer, dat een dergelijke bezoeking de stal trof. Natuurlijk volgde ook thans een flinke plundering. Toen die eeu paar dagen geduurd had en cr waarschijnlijk niets meer te rooven viel, begon de rust terug te keeren. Hoewel Herbert zich nog niet mocht inspannen, kon hij hit toch in huis niet uithouden. Hij moest zich op de hoogte stellen van den stand van zaken. De fabriek kon gevaar loopen. En bovendien, welk lot hing den buitenlanders boven het hoofd'? Zijn weg leiddie langs het spoorterrein. Nauwelijks bij het station gekomen zag hij een gepantserden trein uit Westelijke richting binnenrijden, met kanonnen cn soldaten gewapend. Herberts verbazing was groot. Wat konden dit voor troepen zijn? Van Chang Tzo-lin zeker niet, want die legerden bij de Gele Rivier. Het bleken versterkingstroepen uit Moekden te zijn. Herbert had op zijn tocht eenige collega's ontmoet, die reeds uit het evenwicht geslagen bleken en groote onrust aan d*v> dag legden voor de veiligheid van leren en have. Herbert stelde voor gezamenlijk poolshoogte te gaan nemen. Het diende ne gens toe zich van streek te maken vóór men zekerheid had van hetgeen to wachten stond. Nauwelijks op liet spoorwegterrein gekomen, nog geen kilo meter afstand van het station, klonk plotseling in de lucht een verdacht gefluit en bleek het spoedig, dat een schietpartij was aangevangen, gelukkig hoog boven hun hoofden heen. Tocli oordeelde Herbert het veiliger zich voor het oogenblik te dekken en achter een hoop steenen te kruipen. Toen het schieten afre- ïoopen was ging hij maar weer naar huis. Hij was doodmoe mi r.T'f' s,Mn hoos(e ïan warm toestand to krijgen. De fusillade liad alleen wat materieele schade aar- gencht. Verder was een obus dwars door het hub van Herbet-s buurman geslagen. 1 IUör'5 sofdatènM,hilelHOS m°4'' voolspel' Met d» ecl,(-revolutionaire i a T e-ommumstischen invloed stonden. I,„i 1W. 1 'S Scmaakt- °°k dit zou spoedig komen. De stad „el in de handen der Zuidelijken, die anti-vreemdelln- gezind waren, zoodat Herbert en zijn vrienden niet 1, waren over hun toekomst. tonner Mug De commandeerende generaal dorst het niet aan de vreemd. rT1 gC,<'i<le over stmiU te la,e" Rtan. tooual erbert dagehjks, met zijn collega's als oen kudde schaam binnen de tuinmuren verzameld werd cn tusschen een tnlw soldaten naar kantoor gedreven. ZU w^in wel nfeTT molosteerd, maar toch met verwoede blikken door duizend™ leegloopende soldaten aangestaard, die bij bun voorhli c»ai> verachtelijk tegen den grond spuwden en welsprekende "charm maakten, die geen twijfel lieten of die men£h«T wt,™ het handwerk van hals afsnijden grondig op de hoogta (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9