Nieuwe Leidsche Courant Wmmm. mmmsm LAATSTE NIEUWS DINSDAG 3 MAART 1936 TWEEDE BLAD PAG. 7 f Jöraèl&otterömn Effecten Coupons Rek. Courant Prolongatiën Uitvoering van alle Effecten-orders VAN OLDENBARNEVELTSTRAAT 52 TELEFOON 20320 (3 lijnen) RECHTZAKEN Kantongerecht te Leiden Dronken achter het stuur Voor den plaatsvervangend kantonrechfer Mr. Nord Thomson moest versch'jnon C P-, vertegenwoordiger, woonachtig te Haarlem. Deze had op de Stationsweg te Leiden een auto bestuurd, terwijl hij zoodanig on der invloed van sterken drank verkeerde dat hij niet in staat geacht kon worden dit motorrijtuig naar behooren te besturen. Als getuige werd gehoord de agent die verdachte had aangehouden. Deze verklaar de, dat verdachte zonder noodzaak links van den weg reed en bij aanhouding naar drank rook en onvast op de becnen stond. Verdachte ontkende, waarna de inspecteur, die het verhoor had afgenomen, alsnog werd gehoord. Diens overtuiging was dat verdachte ab soluut beschonken was geweest. Eisch: één maand hechtenis met intrek king van het rijbewijs voor den tijd van één jaar. Na een uitvoerige verdediging van Mr. Caron deed de kantonrechter dadelijk mon deling uitspraak. Zulke overtredingen vindt spr. de ergste die er bestaan. Niet alleen brengt zoo iemand zijn eigen leven in gevaar, maar ook het leven van anderen wordt bedreigd. Een strenge strai is op zijn plaats. Spr. vindt dan ook geen termen om niet met het O. M. mee te gaan. Weshalve hij verdachte veroordeelde tot een hechtenisstraf van één maand met de ont zegging motorrijtuigen te besturen voor den tijd van één jaar. Verkeersovertredingen J. A. v. L. te Lisse is daar ter plaatse met zijn auto plotseling van richting ver anderd, zonder dat dit te zien was voor een achter hem rijdende auto. Verdachte die met een vrachtauto reed had wel zijn richtingaanwijzer uitgestoken, maar deze was, docrrdat de auto te breed beladen was geweest, voor achter hem komend verkeer niet zichtbaar geweest Eisch f 20 subs. 8 dagen. Uitspraak f 5 subs. 2 dagen omdat de aanrijding nog voor moet komen en het dus hier alleen ging om het niet zichtbaar zijn van de richtingaanwijzer. B. O. te Leiden heeft met een auto, ko mende uit de Hartesteeg te Leiden, geen voorrang verleend aan een auto die op do Nieuwe Rijn naderde en dus van rechts kwam. De bestuurder van deze auto wist toen niet beter te doen dan tegen een boom te rijden, waardoor hij een schade aan zijn auto kreeg van f 6, waarvoor hij zich civiele partij stelde. Eisch f 15 subs. 8 dagen met toewijzing van het schadebedrag van f 6. Uitspraak f 7 subs. 2 dagen met toewij zing van de civiele vordering. N. G. E. K., vrachtrijder te Den Haag, was te Sassenheim aangehouden, bij welke aanhouding bleek dat zijn stuur een speling aangaf van 90 gr. Eisch f 10 subs. 5 dagen. De kantonrechter vond zulk rijden een schandaal en achtte het gevaar voor de voorbijgangers erg groot. Spr. is het daarom met het requisitoir van den ambtenaar niet eens en veroordeel de verdachte tot een geldboete van f 25 .subs. 5 dagen. Verder werden veroordeeld: J. H. D. te 's-Gravenhage, die onder Voor schoten met een auto had gereden zonder behoorlijke spiegel. Eisch en uitspraak f 2.50 subs. 1 dag. J. A. S., expediteur te Alphen, die zonder vergunning van B. en W. een standplaats had ingenomen met zijn bodewagen op do Nieuwe Rijn. Eisch en uitspraak f 3 sulbs. 1 dag. N. M. te Wassenaar wegens het rijden eonder rood achterlicht te Noordwijkerhout. Eisch f 4 subs. 2 dagen. Uitspraak f 3 subs. 1 dag. R v. S te Leiden wegens het opnemen van passagiers in zijn taxi op een verboden openbaren weg, nl. Stationsweg te Leiden. Eisch f 4 subs. 2 dagen. Uitspraak f 2 subs. 1 dag. A. M. V. te Alkmaar heeft tot twee maal toe prikkeldraad vernield, dat aan de ge meente behoorde. Het was louter baldadig heid, vond de kantonrechter. Eisch en uitspraak f 5 subs. 3 dagen. J. W. L. v. d. D. te Oegstgeest heeft één ruit ingeschopt met voetballen. Eisch f 3 subs. 1 dag met toewijzing van de civiele vordering van f 1.75. Uitspraak conform. H. S., colporteur te 's-Gravenhage, heeft op de Jan van Houtkade te Leiden postpa pier te koop aangeboden. Verdachte zegt dat hij de mappen in de bus gooide en den volgenden dag pas om antwoord ging. Dit was volgens hem niet verkoopen. De kantonrechter was 'het daarmee niet eens en zei dat. als hij den anderen dag kwam hij natuurlijk aan de mensclien vroeg of zij wilden koopen of anders het postpa pier terug geven. Er is dus wel degelijk sprake van te koop aanbieden. Dergelijke spitsvondigheden helpen hier niet. Eisch f 2 subs. 1 dag. Uitspraak conform. OVERDRACHT VLOOTCOMMANDO IMPONEERENDE PLECHTIGHEID IN NED. INDIE Vice-admiraal Van Duim gehuldigd De overdracht van het vlootcommah- do in Ned. Indië had hedenmorgen plaats onder een grijze regenachtige lucht in tegenwoordigheid van het Ned. Indische eskader. Te ongeveer kwart voor negen begaven zich de Vice-admiraal Van Duim, de aftre dende vlootcommandant en schout-bij-nacht Fonverda, de nieuwe functionaris in de ad miraalssloep naar het vlaggeschip. Men voer langs de. schepen van de gou vernementsmarine van het Ned. Indisch eskader waarvan de bemanning op het dek stond aangetreden en de voorgeschreven ecr- biedsbewijzen bracht. Te circa negen uur had aan boord van de „Sumatra" de plechtige overdracht plaats. Hierna werden van het flottieljevaartuig Roemba eerst een serie van vijftien en ver volgens een serie van dertien saluutschoten gelost. Een plechtig oogonblik Onder het gebulder der kanonnen legde vice-admiraal Van Duim het commando neer. In zijn overdrachtsrede bracht spr. in her innering hetgeen hij- had uitgesproken bij do aanvaarding van het vlootcommando waarbij hij duidde op de toen bestaande on zekere politieke toestand. Helaas is sedert daarin geen verandering gekomen. Integendeel. Ondep deze omstandigheden dringt zich steeds sterker de noodzakelijk heid op om te zorgen dat, onze weermacht steeds in staat zij de eer en de belangen van het koninkrijk te handhaven. De nieuwe vlootcommandant Sohout-bij- nacht F e r w e r d a richtte eenige afscheids woorden namens het personeel van de mi litaire en de civiele diensten tot vice-admi raal Van Duim. Hoe zorgelijk het wereld beeld dikwijls ook moge zijn wij moeten ons toch verheugen over het feit dat de niec- ning veld wint, dat Nederland zoo paraat mogelijk behoort te zijn om de dreigende gevaren succesvol het hoofd te kunnen bic den en de opbouw van de marine dient dan ook ernstig ter hand te worden genomen. Volgens spr. is het een voorrecht in zulk in tijd het commando over te nemen. De eskader-commandant overhandigde na- arnens de officieren aan vice-admiraal Van Duim een commandovlag met drie ster- huldigde den afgetreden vlootcom mandant bij zijn afscheid na een periode van 30 jaar in dienst van H.M. de Koningin. Hij sprak de hoop uit dat. de vice-admiraaJ bij don aanblik van de aangeboden vlag zich de glanspunten van zijn carrière zou geden ken, gelijk ook het deel der vloot dat in Indië blijft, de gedachten aan hem zou be vorderen. Hierop dankte vice-admiraal Van Duim. Hij betoogde, zich bevindende op het dek van dit oorlogsschip, duidelijk te gevoelen hoezeer de plaats van allen die op de vloot hoezeer de plaats van den zeeman op zee is, waar hij zijn training ontving en aldus de gevechtskracht verhoogde. aar de „Zuiderkruis" Daarna verlieten vice-admiraal Van Duim en schout-bij-nacht Ferwerda tegelijkertijd het vlaggeschip, Hr. Ms. kruiser „Sumatra", terwijl de „Sumatra" vijftien schoten loste. De afgetreden vlootvoogd en de nieuwe functionaris begaven zich vervolgens naar het gouvernementsstoomsahip „Zuiderkruis" raar de vice-admiraal afscheid nam van dt gouvernements-marine. Tijdens het bezoek aan de „Zuiderkruis* gewaagde vice-admiraal Van Duim en de hoofdinspecteur voor de scheepvaart, de heer Braat. acl—^reenvolgens van de sai werking en de bereidheid tot het leveren van topprestaties bij de Gouvernements- en Kon. Marine. De plechtigheid vond plaats binnen een tijdsverloop van twee uur, en werd gekenmerkt door een soberheid en correctheid, welke uiteraard alleen mogelijk was door een treffende de monstratie van discipline waardoor de indruk van de overdracht hij zonder imponeerde. BURGERLIJKE STANDEN -ISL'wa. E de Jons C v d Boo„ Twaalf jaar gevangenisstraf De moord op de Juliana van Stolbcrglaan Do Haagsche Rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den 22-jarigen slagersknecht P. N. de R., tegen wien op 18 Februari j.l. door het O. M. 14 jaar ge vangenisstraf is geëischt wegens moord op zijn gewezen verloofde, de 22-jarige Hen- drika van der Kaai, gepleegd in den och tend van 7 October od de Juliana van Stol berglaan. Hij heeft het meisje, na een Forto woordenwisseling, met een mes in de lin kerborst gestoken. De rechtbank sprak verdachte vrij van den hem ten laste gelegde moord, verklaarde hem schuldig aan doodslag, en veroordeelde verdachte, met verwer ping van het oordeel van deskundigen, hom volledig toerekenbaar achtend, tot 12 jaar gevangenisstraf. Kunstmestfirma in moeilijkheden Surseance aangevraagd Door de fa. van der Eist en Matthes, handelaren in kunstmeststoffen, geves tigd in gebouw „Industria" aan den Vij- te Amsterdam, is surseance van ling aangevraagd. Crediteuren zijn de Staatsmijnen en Mekog. Van der I dat deze j •ent deze moeilijkheden van de fin de door contingentcering van stikstofmest stoffen gesteunde kartelafspraken der pro banden gelegd, terwijl ook de SS Verklaard wordt, dat deze troepen een zeer esroot gevaar kunnen worden voor de Italiaansche afdeelingen, die aan de Ganale Doria staan. In de eerstvolgende dagen zouden groote verrassingen niet uitgesloten zijn. Het handelsarrangement met Polen Met één maand verlengd De handelsl>esprekingen met Polen welke reeds geruimen tijd duren zijn nog steeds niet ten einde. In verband hiermede heeft men het han- delsar «mgement dat op 1 Maart afloopen zou, voor den tijd van een maand verlo-- De commissie van dertien Zitting uitgesteld tot hedenmiddag GENEVE, 3 Maart- De zitting van de Commissie van Dertien van den Volkenbondsraad is tot den namiddag uitgesteld om de dele gaties gelegenheid te geven het eens te worden over den tekst van het beroep, dat op de oorlogvoerenden zal worden gedaan. Op grond van een bespreking, die de Fransche minister van buitenlandsche za gen gisteren met den Itaiiaanschen verte genwoordiger Scoppa heeft gehad, beraad- j slaagde de Fransche delegatie over den tekst die zal worden voorgelegd aan den Britschen minister van buitenlandsche za ken en vervolgens, indien Eden hem goed keurt, aan de Commissie. Bijzondere moeilijkheden schijnen zich voor te doen bij de overweging vain de vraag, of in het beroep onmiddellijke sta king der vijandelijkheden moet worden ge- eischt dan wel of eerst overeenstemming moet worden bereikt. Onmiddellijke staking der vijandelijk heden zou naar men vreest door Italië wor den beschouwd als een onaanvaardbare interventie ten gunste van Abessinië. George van Griekenland in gevaar Autobotsing die goed afliep ATHENE. 3 Maart. Voor de tweede maal eenige dagen heeft Koning George van Griekenland in gevaar verkeerd. Zijn auto, die door hem zelf werd bestuurd, is nu in botsing met een taxi gekomen. De gevolgen waren evenwel niet ernstig. Versterking der politieke vriendschap Besprekingen te Bome ROME, 3 Maart. Bevestigd wordt, dat bin nenkort te Rome belangrijke besprekingen inzake midden-Europa zullen plaats vinden wel ongeveer op het tijdstip van de Ita- liaansch-Hongaarsch-Oostenrijksche accoor- den van 17 Maart 1934. Er was reeds sprake van een reis van den Oostenrijkschen kanselier Schussnigg en men voegt hier thans aan toe dat generaal Goem- boes op denzelfden datum eveneens naar Rome zal komen. Op het oogenblik zou deze ontmoeting der Italiaansche. Oostenrijksche en Hongaarsche regeeringsleiders in voorbereiding zijn. ten doel hebben de politiek van vriendschap die in 1934 is ontworpen, te ver- Italiaansch Iegerbericht Groote vorderingen der Italianen ROME. 3 Maart Maarschalk Badoglio seint: Onze troepen gaan zonder ophouden door met het zuiveren van het uitgestrekte slagveld van Tembien, waar groote wan orde heerscht, terwijl de luchtmacht de ordelooze groepen, die naar Scmien trachten e ontkomen, geen rust gunt De gevolgen van de nederlaag van den rijand blijken voor dezen hoe langer hoe neer van buitengewoon ernstige aard te zijn De vijand heeft eenige duizenden mannen op het slagveld achtergelaten. Onze verliezen bedragen dertig of ficieren en 451 man uit het moeder land. alsmede 110 Erithreanen. die dood of gewond zijn. Twee Italiaan sche vliegtuigen zijn niet meer op hun basis teruggekeerd. Voor het eerst in de militaire koloniale geschiedenis heeft men talrijke, groote een heden tegelijk in 't veld gebracht met een in drukwekkende hoeveelheid gemotoriseerd licht geschut van middelmatig kaliber en snelle tanks. Al deze ingewikkelde operaties werden regelmatig uitgevoerd. Het derde legercorps is ln het gebied Gaela over een afstand van 80 K.M. door een moeilijk terrein verplaatst. Verschillende geschutstukken van middel matig kuüber zijn met behulp van zware tractors over een afstand van ruim 510 K.M. vervoerd. Tijdens den slag hebben voor het over brengen van berichten meer dan 800 radio stations dienst gedaan. De moed der troe pen, het functionecren van de verbindings diensten, dat uitstekend genoemd mag wor den, vormen een bevestiging van de groote kracht, die de legers van het fascistische Italië hebben bereikt Wat Addis Abeba meldt Zeer gunstige berichten ADDIS ABEBA, 3 Maart Door het uit blijven van berichten beschouwt men te Addis Abeba den toestand aan het Noorde lijk front nog altijd als onopgehelderd. Er heerscht hier een groote spanning. Van officieelo zijde wordt medegedeeld, dat de Amba Alagi nog steeds bezet wordt gehou den door sterke Abessijnsche afdeelingen. Alleen aan het laagste deel van de Noorde lijke helling zouden de Italianen voortdu rend aanvallen ondernemen, welke voor hen groote verliezen tengevolge zouden hebben. Dat Ras Kassa met zijn leger door de Ita- troepen ingesloten zou zijn, wordt Volgens geruchten zouden de het Zuidelijk front Neghelli ibbcn ontruimd in verband met bij de voedsel- en munitie- en aan de Webbi Shebeli ster- an het leger van NassLboe zijn, die uit het Noorden Jet zouden oprukken. Het Engelsche witboek LONDEN, 3 Maart. Het hedenmorgei laatste jaren op bewapeningsgebied, dan op de noodzaak de verdedigingsm te herzien, teneinde het land te be^ tegen dc aanvallen van vreemde len zijn rol te ven-uilen hij de nakoming c internationale verplichtingen door gen schappelijk optreden. Het witboek wijst verder op de ve antwoordelijkheid van Engeland tege over de geheele wereld, die het lar niet toestond zijn strijdkrachten bij kusten te concentreeren waarvoor a voorbeeld wordt genoemd het Ita aansch-Abessiinsch conflict en voor wijst het op de versterking der bew pening van andere landen. en dreigende propaganda die Italië Engeland heeft gevoerd welke ln SCHOOLNIEUWS UNIVERSITEIT VAN LEIDEN Geslaagd: doet. ex. Geneeskunde. d« P Berkhout. SchevenIngen. G. C. J. F Den Haag en F Janette Walen, (Frankrijk). LICHAMELIJKE OEFENING EN ONTSPANNING Doel en werkwijze van de C.N A -B. Geestelijk-zedelijke vormt voorop Alle Christelijke voetballers in de C.N.V.B.! De Christelijke Nederlandsche Vo halbond (C.N.V.B.), secretariaat heer H. J. Ardon, Voorstraat 4 Dordrecht, stelt zich ten doel het 1 vorderen van de beoefening der voi balsport in Chr. kringen, vooral een middel tot ontspanning van d geest en voor lichamelijke ontwikl llng; voorts het leggen van een ba tusschen Christelijke sportvereenig: gen in het algemeen. Grondslag van den Bond is de gen, die instemmen met grondslag van den Bond en uit welker grondslag t delijk blijkt, dat zij het Woord Gods nen als richtsnoer voor haar arbeid op het rein der lichamelijke oefening en ontsp ning en voor de levenshouding harer lec (ArL 6 Statuten) In de Christelijke levensbeschouwing, komend in bovenstaande artikelen, vindt CN.V.B. waarborgen liggen voor gezo: erhoudingen ook op het terrein der Daarom neemt de Bond allereerst tegen de moderne sportcultuur, die hoe langer hoe meer degradeert tot ke vermakelijkheid en geldmaker CN.V.B. huldigt het standpunt, dat i slechts een bescheiden plaats mag in het Christelijk leven en stelt derl den voorgrond, dat de door haar stane sportbeoefening een dienend heeft te dragen en behoort te geschi zoodanige wijze, dat geen hoogere belangen worden gschaad en ze kan dienstbaar gemaakt aan het doel christelijk leven. Daarom keert de zich bewust tegen de perfectioncering van de sport en propageert een eenvoudige sportbeoefening in klein verband, als mid del tot het boven reeds aangegeven doel. In samenwerking met de Christe lijke jeugdbonden voor geestelijk-zede lijke vorming, wenscht de CN.V.B werkzaam te zijn aan den opbouw van een gezond Christelijk jeugdleven. Daarom heft de CN.V.B. sportgebied als aan een bond. die dat doet p-sur 'V.Y.Ï ïSn-r,/ SGHAKEN uttfn totSrem™nb««tote VRAAG EN ANTWOORD „Sj'trXZSSJtSfrtgi MARKTBERICHTEN DODEGJUVBJf. 3 Haart Kaai. Aangevoerd: 21 part (jen met rljksmerk. toaal 819> stuks, wegrende .28.755 kg. Prijzen met rökemerk: le Isrt f 21—22.60 2e srt f 19—20 allee per 50 kg. Handel matig HAZERSWOl'DE, 2 Maart. Aanvoer 7539 eieren. Prijzen: Kipeleren 2.753.50. eend eleren 3.552.80. per 100 atuke. Konijnen 55 ct per stuk. n* TERP AM 3 MAART WATERSTANDEN RIVIEREN HOOGWATER NEO. ZEEHAVENS 5.50 18.23 Harl.ngen fi.36 19.10 Den Helder 4.20 lfi.45 3.69 Wemeldin, 12.07 12.35 e 0-22 12 58 11.25 28-47 Rotterdam 1.4 Aan het Bureau van de Nieuwe Leidsche Courant, Breestraat 123, Leiden Hiermede verzoek ik U in te schrijven als abonné op ons blad voor minstens één jaar met gratis toezending van de bladen tot 1 April a.s. Zeiu. deze couport De aanbrenger (ster) Doorhalen wat niet verlangd wordt kwartaal wadi ADRES:

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7