al DE ITALIANEN VERZAMELEN HUN OORLOGSBUIT Voor de boterham 'RANGE MARMELADE DINSDAG 3 MAART 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland DE GENEEFSCHE IMPASSE Welk een verrassende keer de loop der internationale gebeurtenissen plotseling kan nemen is weer eens opnieuw gebleken, dit maal door de Geneefsche commissie achttien, omtrent wier beraadslagingen al gemeen zoo weinig belangrijks werd v wacht Zooals men weet moest deze co missie, welke samengesteld is uit de leden der zoogenaamde sanctieconfcrentic en der halve niet tot de rechtstreeksche volken bondsorganen behoort, de rapporten aan hooren over het functionneeren der tot dus verre tegen Italië in het leven geroepen sanctiemaatregelen, om vervolgens kenn te nemen van het verslag der deskundigen inzake een eventueel petroleum-embafgo Nadat de vergadering van de rapporten bad kennis genomen, kwam op eenmaal Lavai's opvolger Flandin met een voorstel ter tafel, dat ook door den vorigen Fran schen premier zou kunnen zijn gedaan, n.l het opnieuw inwerking steïlen van het ver zoeningsapparaat, de zoogenaamde sie van dertien. Men zal zich herinneren, dat deze commissie in Januari j.L voor het laatst vergaderd heeft, hij welke gelegen heid het vredesplan Laval-Hoare tot zulk een roemloos einde is gekomen. Geen won der, dat sindsdien van verdere Geneefsche bemiddelingspogingen niets meer werd' ge hoord, en dat er meer gepraat werd over een ander chapitre: verscherpte sanctie- Uwang. Eden, de Britsche minister van bulten- landsche zaken, wiens voortvarendheid in internationale aangelegenheden bekend is zij heeft hem te Rome de haat der publieke opinie op de hals gehaald heeft zich on middellijk met Flandins voorstel accoord verklaard, en er zelfs voor gezorgd, dat er tempo achter kwam. De commissie van der tien zal nog heden haar beraadslagingen over een Italiaansch-Abessijnsche bemidde lingsvoorstel aanvangen. Behalve deze aandrang tot spoed heeft Eden echter nog andere invloed uitgeoefend. Hij heeft de verklaring afgelegd, dat Groot- Brittannië bereid is, in een petroleum-embar go toe te stemmen, mits alle volkenbonds staten, die olie produceeren of transportee ren, daaraan zullen medewerken. Deze verklaring rept niet van de Vereen. Staten, die door het handhaven van een vrij zwakke neutraliteitswetgeving het vol kenbond? streven tot beëindiging van het Oost-Afrikaansche conflict in feite hebben tegengewerkt De houding van Europa's heden ten dage meest toonaangevende staatslieden. Eden en Flandin, geeft aanleiding tot vele over wegingen. Wie aanneemt dat deze beiden ieder voor zich van hun voorstel succes .verwachten, dat Flandin dus in de meening .verkeert, dat een bemiddelingspoging kans van slagen heeft, en Eden, dat in het te genovergestelde geval de oliesanctie tot spoedig resultaat zal voeren, ziet wellicht de zaken iets te simplistisch. Minder dan ooit heeft Rome thans neiging, nu belang rijke successen erop wijzen, dat men op den weg van een uiteindelijken triomf is, om bakzeil te halen. Zelfs het afkondigen van een wapenstilstand, om tot besprekin gen te geraken, moet op dit oogenblik zoo wel tactisch als psychologisch zeer onge legen komen. En wat de kansen van een olie-embargo aangaat, slechts wie zich niet op den bodem van nuchtere feiten baseert, hoopt daarvan, nu de Vereenigde Staten afzijdig blijven, een doorslaand over wicht De verwachting, die wij elders za gen uitgesproken, als zou. Groot-Bnttannië het ondershands met de voornaamste Arae- rikaansche exporteurs op een accoord heb ben gegooid, lijken ons uitermate naief, zoo men zich slechts één oogenblik voor oogen stelt de geest van nuchter en droog com mercialisme, waardoor het land van den dollar nu eenmaal wordt gekenmerkt. Engeland zou ongetwijfeld met klinkende argumenten moeten komen, die tevens tastbaar waren, mocht het in die rich ting iets kunnen verwachten. Heeft het er derhalve veel van, of zoo wel het initiatief van Flandin als van Eden uitzichtloos is, getoetst aan de proef van reëele resultaten, eenigszins anders staat het ervoor, indien men de zaken uit zuiver volkenbondsstandpunt bekijkt. Genève zou zïchzelven openlijk een brevet van onver mogen verleenen, zoo het voor het afkon digen van ook deze laatste sanctiemaat regelen zou blijven aarzelen. Zijn goede wil staat, minstens evenzeer als zijn prestige, op het spel. In dien geest, zoo al niet met dezelfde bewoordingen, heeft nog zeer on langs de Labour-oppositie in het Britsche Lagerhuis zich geuit Het kan Eden niel onverschillig laten, hoe deze oppositie ver der zich zal gedragen onder den last, dien Engeland momenteel torst. Maandelijks legt het aan vloot- en andere extra-kosten 500.000 pond sterling uit De vraag is reeds openlijk gesteld, in Londen, of men voor dit geld geen betere bestemming had kun nen vinden? Vermoedelijk wordt Flandin door over eenkomstige overwegingen geleid. Ook hij wenscht den Volkenbond op de been te houden, allereerst in de kring van zijn eigen volksgenooten. Hij moet dus, door voorshands zijn inschikkelijkheid en zin voor vrede aan den dag te leggen, de pu blieke opinie preparecren voor de verscher ping der sancties, die men als een nood zakelijk kwaad verder zal moeten dulden Bestaat er voor Genève. in de klaarblijke lijke impasse waarin het verkeert, wel een andere uitweg dan althans hel ophouden van dezen schijn? Tenslotte blijft dan nog de mogelijkheid Van Italië's financieele debacle De oorlog in OosUAfrika HET TELLEN DER DOODEN Ras Moeloegetas uniform naar het museum De troepen van het eerste en 't derde Italiaansche legerkorps zijn thans, naar Stefani meldt bezig met het verzame len van de oorlogsbuit op de slagvel den in Tembien en met het tellen van het aantal Abessijnsche'verslagenen. De luchtstrijdkrachten achtervolgen nog steeds de reeds vluchtende Abes- sijnsche afdeelingen. De genie heeft een aanvang gemaakt met het aanleggen van een weg in de bezette gebieden. Speciale dagbladcorrespondenten aan het noordelijke front seinen bizonderheden over erwinning in Tembien, waarbij zij o.m. doen uitkomen met welk een hardnekkig heid, vuur en drift de Abessijnen gevochten hebben tijdens de wanhopige pogingen otn den Amba Work te hernemen, den berg, waarvan de Alpenjagers en zwarthemden zich hadden meester gemaakt na een schit terende beklimming gedurende den nacht in een bijna loodrechten wand aan de ïidzjjde van den berg. Twaalf malen vielen de Abessijnen zonder succes den Amba Work aan. Ras Kassa wierp zelfs manschappen van de intendance diensten in het vuur. Volgens de eerste tellingen hebben de Abessijnsche troepen alleen reeds in de slag om de Amba Work meer dan drie duizend dooden op het slagveld achtei*- ge laten. De correspondenten melden aan hun bla den, dat Ras Seyoem er niet in geslaagd is 'e vluchten en zich nog steeds in Tembien verbergt, waar hij achtervolgd wordt door Italiaansche detachementen. Badoglio ontvangt de pers Maarschalk Badoglio heeft in een onder houd met een aantal persvertegenwoordi gers verklaard, dat het nop; nooit is voor gekomen in de militaire geschiedenis van Ethiopië, dat de op de vlucht geslagen Abessijnen zoodanig gedemoraliseerd waren dat zij zelfs de. wil tol strijden niet meer hadden behouden. Inderdaad hebben talrijke detachementen Abessijnsche troepen, die in de richting van Dibboet door Ervthreesche soldaten wer den achtervolgd; hun geweren, munitie en sabels, ia zelfs hun uniformen weggewor pen, alles, wat tot dusverre hun eerzucht en trots uitmaakte. Zij mengden zich onder de boeren en verklaarden, dat zij niet meer tegen de Ita lianen zouden vechten. Gelukwensch van Mussolini de overwinning op de legers van Ras Kassa en Ras Seyoem alle Italianen verheugt. Deze overwinning is te danken aan 'tgenie en de energie van Badoglio en de onmis kenbare moed van de Italiaansche en Kry- threesche troepen zal voor eeuwig opgetoe- kend blijven in de geschiedenis van 't Ita liaansche fascisme. De maarschalk moet in een dagorder de groet en de dankbaarheid van het Italiaan sche volk overbrengen aan de troepen, die de overwinning hebben behaald. Het bericht van de nederlaag van Ras Kassa en Ras Seyoem heeft de vreugde in geheel Italië opnieuw doen uitbarsten. De bladen werden uit de handen der verkoo- pers gerukt. Italië herdenkt Adoea Koning Victor Emanuel heeft gister in het Quirinaal een aantal oud-strijders ontvan gen. die hebben deelgenomen aan de slag bij Adoea op 1 Maart 1S96. De koning heeft zich op hartelijke wijze met hen onderhouden en erroote belangstelling getoond voor hun her inneringen. Na hun bezoek aan den koning werden de veteranen ontvangen door Mussolini, in tegenwoordigheid van eenige dienstdoende generaals. Mussolini sprak een korte rede uit, waar in hij de moed der strijders van Adoea in herinnering nep en de heldhaftigheid ver heerlijkte van de zegevierende soldaten van het nieuwe Italië. Vervolgens toonde hij den veteranen de ZOU DE NEGUS AFTREDEN Naar United Press uit Rome verneemt, zou men aldaar rekenen met een spoedig aftreden vantden negus ten gunste van den kroon prins, die tot 't voeren van vredes onderhandelingen bereid zou zijn. ordeteekenen en decoraties, die de Abessijn sche oud-minister van oorlog, Ras Moeloe- geta, bij zijn vlucht na de nederlaag van Amba Aradam had achtergelaten. Dit gala-uniform en de onderscheidings teekenen zullen in een koloniaal museum worden geplaatst. Addis Abeba weet nog van niets Ofschoon Addis Abeba voortdurend met het hoofdkwartier der troepen aan 't Noor delijk front in verbinding staat, zijn nog geen bijzonderheden omtrent de slag bij fle Amba Alagi te verkrijgen. Uit verschillende bronnen afkomstige be richten geven echter toe. dat sedert eenige dagen bij de Amba Alagi hevige gevechten plaatsvinden, waarin niet slechts de troe pen van Ras Moeloegeta, doch ook die van Ras Kassa gewikkeld zijn. Overloopers naar Ras Desta? De Soembatsj Sagey, die volgens Abes sijnsche mededeelingen eenige dagen ge leden met 4000 man inboorlingen-troepen uit Erythrea aan het Zuidelijk front de Abessijnen is overgeloopen, is Zondag per vliegtuig in Addis Abeba aangekomen. Hij voert thans het bevel over een vrijwilligers korps van 5000 overloopers uit Erythrea en Somaliland. Sagey vertelde, dat besloten was uit de Italiaansche linies te vluchten, nadat reeds eenige tijd ontevredenheid had geheerscht onder de Ervthreesche troepen. Nadat men de Italiaansche officieren gedood had, kon men ongehinderd de opmarsch naar het leger van Ras Desta ondernemen. De over loopers hebben 100 machinegeweren en 50 stukken berggeschut, benevens ander oor logsmateriaal meegenomen. In verband met gebrek aan munitie is het berggeschut ver- uield en in de woestijn begraven. Nieuw Italiaansch protest Stefani meldt, dat bij de Volkenbond een Italiaansch memorandum is ingediend, waarin de wreedheden der Abessijnen je gens de krijgsgevangenen gedocumenteerd worden. Het betreft hier getuigenissen van buitenlandsche journalisten en andoro oog getuigen, tezamen met foto's. Het memorandum bestaat uit vijf deelon: wreedheden en afslachting van gevangenen, mishandeling van gewonden, en verwon ding van Roode Kruis-soldaten, moord op een legerkapelaan. Het vijfde deel behau- delt misbruik maken van het Roode Kruis- teeken. V erzoeningspogingen Betreffende de geruchten, welke in de bui- tenlandsche pers verspreid zijn, over zgn vredesvoorstellen in het Italiaansch-Abes- sijns:h geschil, wordt in gezaghebbende Romeinsche kringen verklaard, dat men in dit opzicht nergens kennis van draagt. Geen enkel voorstel is hieromtrent gedaan, noch van de kant van den Negus, noch van de kant van derden. Italië is in het geheel niet geïnteresseerd bij deze geruchten. Trouwens, de toestand is thans niet die van eenige maanden geleden: Italië bevindt zich thans op het punt zelf. waar het zeker was te zullen komen vanaf het begin van het conflict Wanneer echter vredesvoorstellen aange boden worden, zullen zij voorwerp van be studeering uitmaken. De kosten der Britsche maatregelen In het Britsche Lagerhuis is medegedeeld, dat de maandeüjksche kosten van de spe ciale vloot-, militaire- en tuchtmaatregelen in de Middellandsche Zee op de huidige schaal geraamd worden op 500.000. Op de vraag, of er geen beter gebruik te maken viel van dit geld, antwoordde Morrison, die namens den minister van financiën sprak; „Neen". DE NEGUS TOT GEBIEDS- AFSTAND BEREID? Een onwaarschijnlijk gerucht De correspondent van de Daily Mail te Genève meldt, dat Eden gister van den Abessijnschen keizer een telegram heeft ontvangen waarin deze verklaart, bereid te zijn te spreken over de vredesvoorwaar den op basis van den status quo in dier voege, dat Italië behoudt de gebieden, die het op het oogenblik heeft bezet. De Negus stelt echter als voorwaarde, dat de Koning van Engeland als bemidde laar optreedt Van dit bericht is tot nu toe nog geen bevestiging gekregen. De Abessijnsche gezant te Londen heeft ten stelligste ontkend, dat de Negus wil onderhandelen. DE „TSARINA" OVERLEDEN In Amerbach (C?denwald) is in de villa Tan haar schoonzoon, den kroonprins zu Leiningen, overleden grootvorstin Kyril van Rusland, die gehuwd was met den laatsten neef van den Russischen Tsaar. Kyril Wla- dimirowitsj. Deze grootvorst proclameerde zich in 1924 door een manifest tot Tsaar al ler Russen en werd als zoodanig door de emi granten erkend. De overleden grootvoistin ■was dus in de oogen der Russische emigran ten de 'irina. GENEVE BERAAD SLAAGT OPNIEUW Nieuwe arbitragepogingen op komst Met olie-embargo als alternatief. In de vergadering van de Geneefsche commissie van achttien heeft de Fran* sche minister van buitenlandsche za ken voorgesteld aan den oorlog in Abessinië zoo spoedig mogelijk een einde te maken door het ondernemen van een nieuwe bemiddelingspoging. De Volkenbondsraad zal als commissie van dertien, dus zonder Italië, voor dit doel binnenkort bijeenkomen. Zoo deze nienwe arbitragepogingen niet mochten slagen, is Engeland, vol gens verklaring van Eden bereid, toe te stemmen in een petroleumembargo, mits alle voor de productie en het transport van olie toonaangevende vol- kenbondslanden zich daarbij aansluiten. De Londensche vlootconferentie Dnitschland en Rusland op 't appèl De Duitsche gezantschopsraad te Londen, vorst Bismarck, heeft aan Eden mede gedeeld, dat Duitschland bereid is onder handelingen te voeren over een aanvulling op de basis van het kwalitatieve vloot- accoord, dat op de huidige vlootconferentie bereikt zou worden. Er bestaat overeenstem ming over, dat deze besprekingen aange gaan worden onder voorwaarde, dat een dergelijk bilateraal, kwalitatief verdrag eveneens tusschen Engeland en Rusland gesloten worden zal. De „Daily Telegraph" en de „Morning Post" verwachten nu, dat de Sovjet-Unie zich zal aansluiten bij de evcntueele beslui ten van de vlootconferentie, in den vorm van een bilateriaal accoord mot Engeland gelijk aan dat. hetwelk Duitschland op het oogen blik bereid is met Londen te sluiten. „Te oordeelen naar het Duitsche ant woord", zoo schrijft de ..Morning Post", zal het sluiten van een bilateraal En gelsch-Russisch vlootpact kunnen voorstel len. Het lijdt geen twijfel of de snelle uit breiding van de Sovjet-Russische marine heeft in Duitschland eenige ongerustheid teweeggebracht". „Ik ben in slaat te verklaren", aldus de medewerker van de „Daily Telegrahp". dat de Sovjet-Unie reeds den wensch te kennen heeft gegeven, een bilateraal vlootpact met Engeland te onderteekenen". NIEUWE DUITSCH-HONGAARSCHE HANDELSOVEREENKOMST Officieel wordt medegedeeld, dat de tus schen vertegenwoordigers van de regeerin- Hongarije en Duitschland van 19 tot 28 Februari te München gevoerde onderhan delingen over een uitbreiding van het ruil- erkeer tusschen de beide landen tot een vereenkomst hebben geleid. I Japansche regeeringsvorming Prins Saionji te Tokio Prins Saionji, de Japansche politieke veteraan, die in het land in een buitenge meen aanzien staat, is te Tokio aangeko men om door den mikado voor de kabinets vorming te worden geraadpleegd. Naar verluidt raadpleegt Saionji minis ter Yoeasa, van de keizerlijke huishouding, baron Ikki, voorzitter van den Geheimen Raad. graaf Makino en andere oude staats lieden, alvorens zijn advies aan de kroon bekend te maken. De minister van oorlog, Kawasjima, heeft zich naar het keizerlijk paleis begeven, waar hij met Saionji van gedachten wis selde en hem de opvattingen bekend maak te van de legerleiders. Volgens „Domei" en extra-edities der dagbladen blijven legerkringen er op aan dringen, dat bij de regeeringsvorming meer rekening zal worden gehouden mei de ver tegenwoordigers van een besliste lcgerpoli- tiek, die het vertrouwen genieten van het geheele leger. In politieke kringen neemt men aan, dat de vice-president van den Geheimen Staats raad Hiranoema, die in nauw contact staat met het milieu van Mazaki en Araki, in aanmerking komt als premier. Mogelijk is verder, dat Hirota minister van buitenlandsche zaken blijft. De affaire-Hauptmann Geheimzinnige brievcndiefstal De zoon van den vroegeren Amerikaan- schen gezant in Mexico, Dwight Morrow, heeft den chef der politie in New-Jersey medegedeeld, dat de brieven van zijn zus ter, de echtgenoote van kolonel Lindbergh, zijn ontstolen. De brieven, die volgens zijn zeggen belangrijke bijzonderheden over de ontvoeringsaffaire en het proces bevatten, waren uit zijn woning te Cambridge, hij studeert aan de Ilarvard-universiteit. ontvreemd, waarschijnlijk door een jonge dame, die zich aan hem had voorgesteld als verslaggeefster van een blad en om een onderhoud had verzocht Dit is volgens zijn mededeelingen twee weken geleden geschied. Uit een onderzoek is gebleken, dat het blad. waaraan de jongedame zeide mede te werken, In het geheel niet bestaat. Ook haar-zelf heeft men niet kunnen terugvinden. Daar de inhoud van de briefwisseling tusschen Dwight Morrow en zijn zuster niet bekend is, laat zich niet beoordeelen of de brieven inderdaad zoo belangrijk zijn als de eigenaar verklaard heeft Het roode gevaar in Frankrijk Te Toulouse heeft een buitengewone ver gadering plaats der Fransche roode vak ver- eenigingrn. waarin de aaneensluiting van de socialistische en communistische vakver- epnigingen waartoe reeds maanden geleden besloten werd, plechtig bekrachligd zal worden. De nieuwe bond die zich „Comité Général du Travail" zal noemen, omvat 1300.000 leden. China voert algemeene dienstplicht in De centrale Chineesche regeering heeft medegedeeld, dat in geheel China onverwijld de algemeene dienstplicht zal worden inge voerd. De militaire diensttijd zal twee jaar be dragen voor allé mannen van 18 tot 45 jaar, die geen lichamelijke gebreken hebben. De Labourparty wil meer werkverschaffen Motie tegen Britsche regeering De Lagerhuisfractie van de Labourparty heeft in verband met het officieele rapport over de Engelsche werkverschaffing een mo tie van wantrouwen tegen de regeering in gediend. De afgevaardigde Dalton betoogde, dat de regeering op dit gebied volkomen gefaald heeft Tijdens de debatten deelde de president van den Privy Council. Ramsay MacDonald. mede, dat de regeering voornemens is bij de ten uitvoer legging der bewapeningsplannen groote orders in werkverschaffing te plaat sen. zoomede door de vestiging van nieuwe industrieën rekening to houden met moeilijke situatie. De regeering heeft o.m. besloten in Zuia Wales een nieuwe wapenfabriek te openen. De motie verworpen Het Lagerhuis heeft met 357 tegen 54 stem men de motie van de Labour party. waarin de regeeringspolitiek tot verbetering van de situatie in de districten, die bijzonder te lij den hebben van de oeconomische en indu strieele crisis onvoldoende werd genoemd, verworpen. Ontzettend ongeluk in Britsch Columbia Dertien arbeiders gedood Uit Revelstoke (Britsch Columbia) wordt gemeld, dat daar een verschrikkelijk onge- luk heeft plaats gehad, waarbij, naar tot uu toe bekend is. dertién. arbeiders om het le ven zijn gekomen: acht arbeiders zijn ern stig verwond, terwijl twee werklieden nog worden vermist De arbeiders probeerden een ontspoorden tender weer op de rails ie zetten. Door toi nu toe onbekende oorzaak geraakte de ten der in beweging Eenige arbeiders werden overreden, terwijl de anderen tegen de loco motief werden gedrukt en een ontzettenden dood vonden. TRAGISCHE BRAND IN VER. STATEN Zes kinderen komen om Bij een boerderij brand in den staat New- York zijn de zes kinderen van één gezin alle n het leven gekomen. De brand brak des nachts uit; de boer slaagde er in. zijn schoonouders en zijn w te redden, hoewel hij zijn arm had gebroken Toen stortte het huis ecliter in en boer kon zijn kinderen niet meer be reiken Hijzelf en zijn vrouw hebben zóó ernstige brandwonden opgeloopen, dat men voor hun leven vreest GEEN VOOIUIT. I W1 W Vroo^l Poll» VOO# |2-|onq» «••isbaring 10 m» JU *p~««im DE STAKENDE LIFTJONGENS De staking van de New-Yorksche liftjon gens heeft zich uitgebreid tot de wijk der financieele instellingen en der confectie bedrijven. In deze bijzonder drukke buurten stonden duizenden kantoorbedienden op straat, daar zij na de lunchpauze niet meer naar hun kantoren gebracht werden. De geheele poli tie der stad is gereed voor alarm. Tot dus verre is het nog slechts tot weinig ordever storing gekomen. Ongeveer 30 personen zijn gearresteerd. Burgemeester Laguardia heeft in een pro clamatie den openbaren noodtoestand afge kondigd en medegedeeld, dat de stedelijke overheid ter bescherming van de gezondheid en de beveiliging van de bevolking in alle meer dan zes verdiepingen hooge woonhui zen zich belasten zal met het liftbedrijf. Hiervoor zullen ongeveer 40.000 gemeente arbeiders aangewezen worden. Te Cairo zijn thans de besprekingen be- eonnen over een nieuw Britsch-Egyptisch "erdrng. De Egyptische delegatie staat onder lei ding var den Wafd-Ieider, Nahas Pasja, de Engelsche onder die van den BrÜschen Hoo. gen Commissaris in Egypte. Sir Milos Lampson Na de opening van de eerste zitting nam Nahas Pasja het woord Hij zeide te hopen, dat de hptrekkingen tusschen beide landen op de basis der Egypitsche onafhankelijk, heid en het behoud drr Engelsche belangen gpregeld zouden worden. Sir Milos Lampson antwoordde, dat de Rri'sche regrering met voldoening 't oogen. blik afwacht, waarop Egypte zijn volledige zelfstandigheid zal hebben gekregen en En- geland en Egypte zich voor de wereld zou den kunnen toonen als de gelijkgerechtigde bondgenoot en Negen Maart zal de conferentie haar werk- zaamheden aanvangen. KINDEREN MET MAZELEN BESMET In verband met het zeer veelvuldig voor^ komen van mazelen onder de Turksehe schoolkinderen hebben de medische autori teiten in Turkije een onderzoek ingesteld, waaruit is gebleken, dat kinderen opzette lijk besmet worden. De ouders huldigen blijkbaar de theorie, dat ieder minstens eenmaal mazelen moet hebben gehad en dat de ziekte op jeugdigen leeftijd vrij onschuldig is. Daarom brachten zij hun kinderen vaak met opzet in aanra king van lijders aan mazelen. Het Turksehe ministerie van gezondheid heeft maatregelen genomen om aan deze methode een einde te maken. NAAKTLOOPERS IN MOEILIJKHEDEN Van Tampa aan de westkust van Florida is een groep nudisten (naaktloopers) per schip vertrokken naar de Virgin-eilanden, waar zij een nederzetting volgens hun be ginselen willen vestigen. Deze menschen hebben met verschillende moeilijkheden te kampen. Aanvankelijk konden zij geen kapitein vinden, die den door hen gecharterden schoener „Fleet wood" wilde besturen. Zij hebben het toen blijkbaar met een mindere kracht moeten doen, want bij het eerste vertrek uit Tam pa is het schip reeds ria tien mijl op een rif geloopen. Na het tweede vertrek ging het aanvankelijk beter, doch na honderd mijl Is de schoener opnieuw omhnoggeva- ren, thans op een zandbank bij Boca Grande. Het is bovendien nog dubieus, of de nudisten op de Virgin-eilanden zullen wor den toegelaten, als zij den tocht eenmaal hebben volbracht. De gouverneur der eilan den, Cramer, die op het oogenblik te Washington vertoeft, heeft echter verklaard geen principieele bezwaren te hebben. Kort Nieuws Gistermiddag is het nieuwe handelsverdrag tusschen Polen en de Belgisch-Luxemburgsche Unie door Beck en van Zeeland onderteekend. Het is voor 1936 van kracht en vervolgens ieder kwartaal opzegbaar. Beek heeft nog verschillende besprekingen gevoerd, o.a. met den minister van buitenland- eche zaken. De Standartenfuehrer der vroegere Ween* sche S. A., Fitzthum, die sedert de ontbinding van de partij in 1933 met een korte onderbre king in hechtenis verbleef, is uit 't hospitatl, waar hij wegens ziekte opgenomen was, ge vlucht. Vier verpleegstens zijn, verdacht van behulpzaamheid by de vlucht, gearresteerd, Uit Las Vegas in Nevada (V. S.) wordt gemeld, dat de reusachtige Boulder-stuwdam, die den watertoevoer en -afvoer voor zes sta ten regelt, aan de federal regeering is overga dragen. Het groote werk, dat ongeveer hon derd millioen dollar heeft gekotst, is thans, twee jaar over tyd, vrywel voltooid. Wegens onjuiste aangifte van den uit voer van petroleum heeft de Roemeensche mi nister van financiën aan Roemeensche petro- leum-ondernemmgen boeten opgelegd tot een totaal van ongeveer 3.750.000 gulden. Koning Carol van Roemenië heeft Mus solini als eerste onderscheiden met een nieuwe ridderorde, ingesteld voor hen die veel voor opvoeding der jeugd hebben gepresteerd, - By een etudentenstaking in Athene werd een student door een revolverschot ge wond. Verscheiden politieagenten liepen ver wondingen op. GEMENGD NIEUWS Een messengevecht tusschen smokkelaars Een hunner ernstig gewond Te Ossendrecht werd 's nachts op het Hageland een messengevecht geleverd tusschen twee smokkelaars. i smokkelaar O uit Ossendrecht kreeg ruzie met B eveneens uit Ossendrecht Op zeker oogenblik trok O. een mes en bracht B. verscheidene steken in de horst ie. waarbij de linkerlong. werd geraakt. Het mes brak af en met dit stuk heft heeft B. nog een snede over een «Ier s'apt-n gegeven. De dader, die spoedig werd gearres teerd. heeft teg-'nnve.r de marechaussee een volledige bekentenis afgelegd. De toestand van den getroffene., die naar i ouderlijke woning werd vervoerd is zorg wekkend. EEN ZELDZAAM GEVAL Op de hoeve ..Zonneschijn", bewoond door uen landbouwer W Groeneveld. schonk een chaap het leven aan vijf lammeren. Moeder en kinderen maken het zeer wel. ALS SMOKKELAARS VECHTEN Op het Hageland te Ossendrecht werd een messengevecht geleverd tusschen twee smokkelaars. De smokkelaar O. uit Ossen drecht kreeg ruzzi met B eveneens uit Ossen drecht. Op zeker oogenblik trok O. een mes bracht B. verscheidene steken in de borst toe, waarhy zyn linkerlong werd geraakt. Het mes brak af en met dit stuk heeft O. B. nog m snede over een der slapen gegeven. De dader, die 6poedig gearresteerd werd, heeft tegenover de marechaussee een volle dige bekentenis afgelegd. De toestand van oen getroffene, die naar de ouderlijke woning werd vervoerd, iss zorgwekkend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2