Jlieuiue (ürimuit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken BELASTING OP BUITENLANDSCHE REIZEN abonnementsprijs: Pet kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 et. met Zondagsblad 7ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (ia 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 abbtrtentieprijjtn: V«ji I »t 5 regel.1.177. Etke regel meer0.22'/» hgezonden Mededeelingta van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer Q.4S Voor bet bevragen aas 'I bureau V woTdf berekend 0.10 No. 5720 DINSDAG 3 MAART 1936 15e Jaargang INT)IE IN HET PARLEMENT Er is in het parlement een algemeen tekort aan „Indische specialiteiten". Dat geldt nagenoeg voor elke fractie. Ook voor de Roomsch-Katholieke partij. Op de pas gehouden vergadering van de partijraad heeft de voorzitter, Mr. C Goseling, dit met groote nadruk verzekerd. Bij de komende verkiezing, aldus de voor zitter, dient men bij de candidaatstelling te letten op hen, die héél in 't bijzonder op de hoogte zijn met onze overzeesche gebieden. Want wel prees minister Colijn de belang stelling en de studie van het kamerlid Van Poll. maar tot de deskundigen in engere zin kan hij niet gerekend worden. Zoo'n deskundige was wel Ir. Febèr. die thans als Kamerlid aftreedt, omdat hij do functie van wethouder van Den Haag meer ambieert. Maar direct moet daaraan toege voegd worden, dat het laatste optreden van dit kamerlid niet gelukkig was. Men herinnere zich slechts de Kamerover zichten. De Boomsch-Kath. fractie was ove>- het koloniaal beleid van minister Colijn al heel slecht te spreken en zou het dezen bewindsman eens heel duidelijk zeggen. Men moest dan maar kiezen of deelen Als de Minister geen bevredigend antwoord gaf, dan zou men daarin niet berusten. Gezien vanaf hun standpunt gaf Dr. Colijn een zeer onbevredigend antwoord. De Regee ring doet wat zij kan, ook bij voedselnood, maar zij is overtuigd niet in staat te zijn de welvaart met decreten te herstellen En toen? Toen gebeurde er niets. De heer Feber had te hoog van de toren geblazen; de R.K. fractie dacht er niet aan op een conflict aan te sturen. Zij taalde er niet naar! Een schitterende aftocht was dit voor het deskundig lid geenszins en des te meer is de klacht te verstaan van den voorzitter, dat het anders moet worden. De band met Indië wordt in elk opzicht nauwer; de belangrijkheid van de overzeesche gewesten neemt met den dag toe. Dat een fractie van dertig leden thans geen enkele Indische specialiteit telt, is meer dan erg. Dit geldt ecljter niet alleen voor de R.K.S.P„ de klacht is feitelijk algemeen, al vindt men hier en daar wel een Indischman. Maar gelukkig ls men er niet altijd mee: de S.D.A.P. kon Ir. Cramer liever kwijt dan rijk zijn. Daarom mag allerwege wel het advies van Mr. Goseling ter harte genomen worden om bij de komende verkiezingen Indië niet uit het oog te verliezen. Vooral in deze tijden niet. EERSTE NOODZAAK Op de pas gehouden Roomsch-Katholieke partijdag sprak ook Mr. Aalberse, de poli tieke leider. Het is te verstaan, dat hij nog even terugtrad in de pijnlijke Juli-gebeurte- nissen van 1935. En ook, dat hij behoefte gevoelde om zijn houding nogmaals te recht vaardigen. Prof. Aalberse ontkende met klem, dat hij in Juli het parlementaire conflict veroor zaakt had. Dat deed het Kabinet zelf door de vertrouwensvraag inzake het economisch beleid te stellen We zouden deze hernieuwde betuiging van onschuld voor kennisgeving aannemen en doorgeven, ware het niet, dat er drie redenen zijn om er althans even bij stil te staan. De pertinente verklaring van Prof. Aal berse verliest aan kracht, door de verma ning, welke hij er zelf aan toevoegde. In de .verslagen leest men n.l.: „Dan stond prof. Aalberse stil bij de mee ning van hen, die zeggen, dat men het kabinet toch tot val- kan brengen, om er van bevrijd te raken. De les van Juni 1935 had hen toch ook iets moeten zeggen, meende de spreker. Men mag een Kabinet slechts dan tot val brengen, als men de moreele zeker heid heeft, dat het door een beter Kabinet vervangen zal worden." Voor wie was deze waarschuwing bedoeld? Voor de S.D.A.P.? Maar die waren overtuigd, dat zij, in bond met de Roomsch-Katholieken een „welvaartskabinet" zouden kunnen vor men. Dwaze illusie, omdat de geheele R.K. fractie weigerde alleen met de S.D.A.P. op stap te gaan; het zij zoo; maar de S.D.A.P. sprak toch die meening uit. Trouwens, Mr. Aalberse sprak zeker niet zonder bedoeling over hen, die al blij zou den zijn als ze maar van Colijn en zijn mannen b e v r ij d waren. Die uitdrukking moet klaarblijkelijk slaan op eigen geest- Verwanten; want in R.K. kringen en R.K. pers hoorde en las men dag aan dag: zoo gaat het niet meer; een afkeurend votum is niet langer tegen te houden. Waarom wees de spreker hierop? Zeer waarschijnlijk, omdat hij evenals wij, ver ontrust is over de agitatie, welke zich opnieuw in een deel der R.K. pers verheft: afbrekende critiek is weer aan de orde van den dag. Het loopt meestal wel met een sisser af als bij de Indische begrooting, maar het irriteert Had, om met Prof. Aalberse te spreken, tie les van Juli 1935 hun dan niets te zeggen. De leider der R.K. fractie kan formeel en persoonlijk honderd maal gelijk heb ben, dat hij niet naar een crisis dreef: de GEEN ONDERSCHEID TUSSCHEN PLEIZIER- EN ANDERE REIZEN Voor beroepsreizigers en grensbewoners een aparte regeling Vrijstelling voor trips op Nederlandsche schepen Bij de Tweede Kamer is ingediend het reeds lang aangekondigde wetsont werp tot heffing van een reisbelastlng. De belasting is voor elke reis afzonder* lijk per reiziger gesteld op 0.50 per dag voor de eerste 8 dagen, op 0.75 per dag voor de volgende 4 dagen en op L— voor elke volgende dag. In de toelichting op het wetsontwerp wordt het volgende opgemerkt De heffing dient op een matig bedrag gesteld te worden, zoodat de remmende en beperkende werking t. a. v. buitenlandschc- reizen, die er het gevolg van kan zijn, tot een minimum wordt beperkt. Ieder stre ven naar een gedwongen ombuiging van het reizigersverkeer van het buitenland naar het binnenland of naar eenige andere lie perking van bewegingsvrijheid is aan deze heffing, vreemd. Het voordeel van deze nieuwe belasting is. dat zij evenals de personeele belasting den belastingplichtige voor de door hem ge maakte verteringen direct treft; in dit geval is bovendien sprake van een vertering wel ke in nagenoeg alle gevallen onbetwistbaar van draagkracht blijk geeft Al wordt deze belasting in tegenstelling met de zoo juist genoemde personeele belasting in fiscaal technisch opzicht als een indirecte gecon strueerd, economisch heeft zij stellig het ka rakter van een directe belasting. Immers de persoon, die haar betaalt, draagt haar eveneens. Geen onderscheid tusschen pleizier en zakenreizen In het algemeen zegt de toelichting verder ls het niet mogelijk onderscheid ie maken tusschen pieizierreLzen en andere reizen. Vele reizen hebben toch een *e- mengd karakter, waarbij het een onhegon- uen werk zou zijn om vast te stellen, in hoeverre het pleizier door andere factoren wordt overheerscht. Er zijn echter enkele categorieën van personen, van wie zonder meer aangenomen kan worden, dat hun reizen buitenslands veelal niet of niet in de eerste plaats het karakter van pleizier- reizen hebben. Dit is het geval met grens bewoners en met al degene, die zich uit hoofde van hun beroep of bedrijf regelma tig naar het buitenland dienen te bege ven. Voor deze categorieën is in het alge- kmoen aangenomen, dat alle buitenland- «che reizen te zamen in een geheel jaar hun evenveel genot zullen verschaffen als een reis van vijftien dagen aan een ander geeft. Voor grensbewoners of beroepsreizi- gers met een gering inkomen en ver mogen zou echter ook een belasting van tien gulden per persoon en per jaar te zwaar zijn. Voor hen is daarom een van vijftig cents tot tien gulden op- loopende schaal ontworpen, verband houdende met de belastbare som voor de gemeentefondsbelasting. Wie vrijgesteld worden Enkele categorieën van personen komen naar de meening van den minister voor al- geheele vrijstelling in aanmerking, nl. de vreemde diplomaten en beroepsconsuls mei hun gezinnen en het personeel van de het verkeer met het buitenland onderhou dende vervoermiddelen; aan welke ca tegorieën nog zijn toegevoegd jong el ui, die een schoolreis ma- ken en allekinderen en jongelie den van niet ouder dan zeventien ar. Opgemerkt wordt nog. dat een on derscheid naar de plaatsen of landen waar heen de reizen gemaakt worden, niet in het itelsel van het ontwerp zou passen. Voor reizen naar de Nederlandsche overzeesche gewesten zijn dus geen afwijkende bepa lingen gemaakt. Ook voor gezondheidsreizen zijn geen uit zonderingen gemaakt Bijna elke vacantie- reis dient de gezondheid tevens. Een grens is hier niet te trekken. De minister stelt zich echter voor bij langdurig verblijf om gezondheidsredenen in het buitenland (bijv. in een inrichting te Davos) vrijstelling of vermindering te verleenen. Aangezien het een volkenrechtelijk adagium is dat een zeeschip geldt als grondgebied van het land, onder welks vlag het vaart, is in art 1 de mogelijk heid geopend dat reizen onbelast blij ven zoolang men op een Nederlandsch zeeschip verblijft Het systeem der belasting Het systeem van de belasting komt op het volgende neer: Degene, die niet in aanmerking kan of wil komen als grensbewoner of als roepsreiziger, moet, vóór het verlaten van het land in zijn paspoort of eenig an der daarmede gelijkgesteld bewijs dan dag van zijn vertrek uit Nederland doen vastleggen. Bij zijn terugkomst in Nederland moet hij in zijn paspoort voor een voldoend bedrag aan zegels hebben gehecht en deze bruikbaar hebben gemaakt. Deze zegels zullen behalve op de kantoren der invoerrechten en accijnzen zooveel aio- gelijk ook op andere plaatsen verkrijgbaar worden gesteld. De reiziger die bij binnenkomst geen of te weinig zegels aan zijn paspoort heeft ge hecht. zal het dus aan zich zelf hebben te wijten, indien Hij bij terugkomst aan d grens belangrijk oponthoud ondervindt. Hetzelfde geldt voor den reiniger, die heeft nagelaten, den dag van zijn vertrek uit het Rijk te doen vastleggen. Dergelijke reizigers zullen het dubbele van de te wei nig betaalde belasting moeten voldoen. Wil len zij hiertoe niet overgaan, dan zal van hen geldelijke zekerheid voor dit dubbelo bedrag worden geëischt en kunnen hun bagage en hun particuliere vervoermid. delen worden aangehouden waarop dan later de dubbele belasting wordt verhaald. De reiziger die bij het uitgaan den dag van zijn vertrek niet doet vastleggen, zal niet alleen de kans loopen. dat hij bij weder- binnenkomst dubbele belasting moet beta len omdat nl. moeilijk kan blijken hoe veel dagen hij op reis is geweest doch zal bovendien bij het verlaten van het land voor de mogelijkheid komen te staan, dat reeds dan van hem zekerheid zal worden geëischt voor de belasting welke hij bij wed er-binnenkomst redelijkerwijze verschul digd kan worden en dat ook dan reeds zijn bagage en particulier vervoermiddel wc aangehouden. Reizen in groepsverband De formaliteiten, welke hierboven zijn aangegeven, zullen aanmerkelijk kunnen worden vereenvoudigd voor degenen, die in groepsverband een reis maken. Door een tijdelijke versterking van de posten aan de grenzen gedurende reisseizoen, zal worden bewerkt, dat de treinen niet zullen worden opgehouden en dat ook het toeristenverkeer zoo vlot mo gelijk zal verloopen. In het algemeen zullen personen, die bul ten de z.g.n. eerste linie aan de landzijde wonen d.w.z. meer dan een uur gaans van de grens, niet als grensbewoner aangemerk dienen te worden. Waar de relsbelasting een uitvloeisel ls van of althans ten nauwste samen hangt met de abnormale onevenwichtige economische omstandigheden hier en in het buitenland, heeft de minister ge meend, dat het gewenscht is de wer kingsduur van de ontworpen wet voors hands tot een drietal jaren te beperken. opstuwende massa's achter hem deden het •el en soms zou men zeggen: 't begint 'eer! Hoe denkt b.v. Prof. Aalberse over het optreden van Mr. Goseling en Mr. Steen- berghe op de Amsterdamsche vergadering de behandeling der devaluatie; om van de perscommentaren maar niet te spreken. Wie afbreekt, moet ook kunnen bouwen, zei de spreker terecht. Wij hebben het hon derdmaal herhaald. Maar bouwen met de S.D.A.P. kan en wil de R.K.S.P. nog niet. Onderwijs en defensie brachten in de laatste tijd meer verdeeld heid dan toenadering. Zóó is het De „uiterste noodzaak" is nog niet gekomen. DdArover denken alle Roomsch-Katho lieken weer eender, al kijken sommigen verlangend naar links. „Noch het land, noch onze partij mochten wij aan dit avontuur wagen", zei de spreker met nadruk. Indien men echter de „uiterste noodzaak' vreest, dan schijnt ons eerste noodzaak om niet onvermoeid te speuren naar tegen stellingen tusschen partij en kabinet (geest verwante ministers incluis), maar om te 2oeken naar wat vereenigt en opbouwen kan. CONSULATEN Hr Mo gezantschap te Washington ls bel9at met de waarneming der zaken van 't consulaat der Nederlanden te Charleston S. C. ÏV.S.A.). De onderwijsconcentratie Staatscommissie wordt morgen ingesteld De Minister van Onderwijs zal Woensdagochtend om 11 uur in het Departement van Binnenlandsche Za ken de Staatscommissie voor de Onder» wijsconcentratie installeeren. De „Nachtegaal" vertrokken Naar wij van de K.L.M. vernamen is het uitgaande Indië-toestel „Nachtegaal", dat zooals gemeld. Zaterdag bij een landing op het vliegveld Ciamplno te Rome in den modder is weggezakt. Maandagmorgen te 6.20 vandaar vertrokken. A. BERGMAN f In den ouderdom van 56 jaar is te Sassen- heim overleden de heer A. Bergman, lid van het hoofdbestuur van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, bestuurslid van den Bond van Bloembollenhandelaren en vooraanstaand figuur in Prot. Chr. kringen. De heer Bergman was ouderling der Geref. Kerk. voorzitter van de commissie van be heer dier kerk en voorzitter van de Chr. Mulo-school. Zijn stoffelijk overschot zal morgen (Woensdag) middag om 2 uur worden ter aarde besteld. DE BURGEMEESTER VAN KAMPEN Naar wij nader vernemen is door den bur gemeester van Kampen, dr. L. K. Okma, niet het verzoek gedaan om een half jaar zieken verlof. Ons bericht hierover van een paar weken geleden was niet juist, Scheepsbouw voor Suriname prfchting van een Gemengd Bedrijf De Regeering is tot de overtuiging gekomen, dat in verschillend opzicht met de uitvoering van den Landsvaar- tuigendienst in Suriname niet langer op den bestaanden voet kan worden voortgegaan. Nagenoeg de gansche vloot, waarmede deze dienst wordt uit geoefend, is geheel verouderd en ver sleten, zoodat voortdurend groote kos ten van onderhoud en telkenmale kost bare reparaties gevorderd worden. Te brengen. Daarom is overwogen tot een andere wijze van exploitatie van den vaar- tuigendionst te geraken met betere finan- cieele resultaten, dan alleen door vernieu wing van materieel kan worden verkregen. Besprekingen met deskundigen hebben de mogelijkheid geopend ora een gemengd bedrijf in het leven te roepen, waarin par ticulieren en het Rijk ieder voor de helft deelnemen en waardoor, na grondige reor ganisatie, een onder deskundige leiding staande exploitatie van den vaartuigen- dienst zal worden verkregen, welke goede perspectieven biedt. Door de totstand koming van zoodanig gemengd bedrijf zul len de tekorten van den vaartuigendienst, welke thans jaarlijks op de begrooting drukken, kunnen verdwijnen. Aangezien het Rijk de daartoe benoodig- dc gelden toch zal moeten verstrekken en het dan gewenscht is, dat het zelf als aan deelhouder medezeggenschap in het bedrijf erlangt, wordt een crediet rechtstreeks op de Rijksbegrooting aangevraagd. Behaive de exploitatie van alle diensten is in het plan mede opgenomen die van de werkplaats Beekhuizen, welke door de op te richten N.V. Gemengd Bedrijf Vaartui gendienst Suriname een integreerend on derdeel vormt, zulks met het oog op vak kundige reparatie der geheele vloot De verhouding tusschen de N.V. en het Suri- naamsch spoorwegbedrijf zal nader met den Gouverneur worden geregeld. Het ligt in de bedoeling, dat door.de N.V. bij de uitvoering van den dienst zooveel mogelijk gebruik gemaakt wordt van het thans aanwezig daarvoor geschikt perso neel. Niet te vermijden is echter de af vloeiing van een gedeelte van 't personeel. Daartegenover zal echter de uitzen ding van enkele vaklieden uit Neder land, in het bijzonder op het gebied van scheepsreparatie, met het oog op een goede functionneering van den dienst in al haar onderdeelen nood zakelijk zijn. De kosten van de in Nederland te bouwen nieuwe vaartuigen (1 zeeschip, 1 rivierschip en 5 barkassen) zullen bedragen 215.350. Chr. werkgevers Een Club te Amersfoort opgericht In Hotel Manopóle te Amersfoort weid een vergadering gehouden van Chr. Werkgevers en Groothandelaren uit Amersfoort en Omgeving, allen lid van de Ver. van Chr. Werkgevers en Groothandelaren in Nederland, teneinde te komen tot oprichting vain een plaatselijke Club. De vergadering stond onder leiding van den heer J. H. van Lonkhuyzen, Dir. der N.V. Soplafabrieken te Amersfoort. Na een korte inleiding was het woord aan den heer A. Borst Pzn„ van Rotter dam, die een causerie hield over „Prin- cipieele en practische vragen voor het be drijfsleven." Er is geen enkele practische vraag, aldus Spr., of men-kan daarachter zien een prin- cipieele vraag. De levens- en wereldihc- schouwing, die men aanhangt, is niet los te maken van de houding, die men ten op zichte van de maatschappelijke vraagstuk ken aanneemt. De Chr. werkgever moe eens en voor goed breken met de oud-libe rale gedachte, dat zijn grootste doel is een zoo groot mogelijke winst in zijn onderne ming te bereiken. Spr. bepleit daartegen over de gedachte eenor bedrijfs-ge m e schap, waarin patroon en arbeider men arbeiden voor de belangen van het bedrijf. Slechts in dien zin is het mogelijk te komen tot verwezenlijking van de sociale gerechtigheid. Als Chr. werkgevers moeten wij, ald-us Spr., in de eerste plaats contact zoeken met onze Chr. arbeiders, die prin cipieel op gelijk stanopunt staan en zich niet hebben laten meezuigen in de sfeer van dien klassenstrijd, wat men niet op vol doend hoogen prijs kan sohatten. Nadat eenige aanwezigen met den Spr. in debat waren getreden, en door den heer Borst waren beantwoord, werd besloten tot oprichting eener Amersfoortsche Christelijke Werk geversclub. Als Voorzitter zal optreden de heer J. H. van Lonkhuyzen. Tengevolge van de gevoerde propaganda, traden enkele nieuwe leden tot de Organi sa tie toe. Tof directeur van het bureau van de Fede ratie van Werkgeversorganisaties in het Boekdrukkersbedrijf te Amsterdam is noemd de heer H. Koechlin te Rotterdam. NEDERLAND, LET OP UW ZAAK! Nieuwe serie A.R. vlugschriften Naar wij \ernemen onderneemt het comité oor Christelijke Volkslectuur „Nederland Waakzaam", Amsterdam-Utrooht, een nieu we poging om ons volk te voorzien van populaire Antirevolutionaire lectuur, die de dingen van den dag op eenvoudige, pak kende wijze onder de aandacht brengt. Er is n.l. een serie vlugschriften op komst onder den naam „Nederland, let op Uw Het eerste vlugschrift zal dezer dagen het licht zien en is bestemd voor massa-ver spreiding. Op dit goede en noodzakelijke werk vesti gen wij nu reeds de aandacht onzer lezers, inzonderheid van hen, die in de A.-R. kies- vereenigingen leidende functie-' vervullen. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen In Tembien verzamelen de Italianen thasi-9 hun oorlogsbuit en tellen zij de gevallen Abesstfnsche soldaten. Te Geneve is besloten tot het doeii t--an een nieuwe bemiddelingspoging tusschen Italië en Abessinië, met als alternatief een olie-embargozonder Amerikaansche mede werking. In Rome verwacht men, dat de negus zal aftreden ten behoeve van zijn zoon, die tot onderhandelen bereid zou zij Laat U op de hoogte houden van wat andere-4 op Uw gebied beschermen of aanmeld'iu inlichtingen hierover geeft gaarne: OCTROOIBUREAU BARTELS Bezuidehhout 43, Den Haag In het Januari- en Februarinummer van .„Antirevolutionaire Staatkunde" zijn ver schenen een tweetal artikelen van de hand van den heer Schouten over de tegenwoor dige politieke toestand. Daar de mogelijkheid bestaat, dat er voor deze artikelen'ook buiten de kring van de lezers van „A.R. Staatkunde" belangstelling bestaat, zijn er van deze artikelen een be perkt aantal overdrukken gemaakt Daar deze artikelen een zeer bruikbaar materiaal bevatten niet alleen met het oog op eigen oriënteering, maar ook in het be lang van de politieke actie, maken wij van deze gelegenheid gebruik om leden van Kies verenigingen, A.R. Propagandaclubs e.a. op te wekken om zoo spoedig mogelijk gebruik te maken van deze gelegenheid om voor een zeer gering bedrag in het bezit te koraeü van deze zeer belangrijke uitgave. De prijs van deze overdrukken is zeer laag gesteld. Men wende zich zoo spoedig mogelijk tot den uitgever van Antirevolu tionaire Staatkunde, den heer J. H. Kok te Kamnen. DE STEUNUITKEERING AAN DEN TUINBOUW Naar wij vernemen heeft In den loop van deze week de vijfde uitkeering plaats van de tuinbouwsteungeldcn over 1935. Het is niet onwaarschijnlijk dat voor be paalde producten daarna nog eenige vergoe ding zal worden uitbetaald. DE STATISTIEK DER MOTORRIJTUIGEN Een verre van opwekkend bericht De K.N.A.C. schrijft ons: Nu de statistiek der motorrijtuigen per 1 Aug. 1935. uitgave van he>t centraal bureau voor de Statistiek, is verschenen, blijkt, dat bet aantal personenautos' en vrachtauto's van 1934 op 1935 met resp. 1795 en 2791 stuks is gedaald. Voor een klein gedeelte ls de verminde ring van het aantal vrachtauto's te verkla ren uit de omstandigheid, dat in de laatste statistiek de driewielige vrachtmotorrijtui gen zijn ondergebracht in de rubriek „mo torrijtuigen op 2 of 3 wielen". De K.N.A.C is van meening, dat de terugslag in de ontwik- keljng van het motorwegverkeer, welke dui delijk blijktuit bijgaande volgens de sta tistische gegevens van 1928 tot 1935 samen gestelde grafiek, in hoofdzaak is te wijten aan de met rond 50 pCt. verhoogde belasting op motorrijtuigen, welke 1 Jan. 1935 is in gegaan. Auto over de kop geslagen Studente gedood. De vier overige inzittenden licht gewond In den afgeloopen nacht te ongeveer 4 uur, is een personenauto, komende uit de richting Hilversum, in de bocht van den Tolakkerweg, nabij de Hollandsche Rading geslipt en over den kop gesla gen. Van de vijf inzittenden werd de 23-jarige mej. C. J. G. van der Eist, uit Den Haag, op slag gedood De overige personen kwamen er met lichte schaaf- en snijwonden af. Het lijk van mej. van der Eist is naar de brandweergarage overgebracht. De inzittenden waren studenten uit I>% den, drie heeren en twee dames, die familie bezoek in Blaricum hadden gebracht en op terugtocht waren naar Leiden. Bestuur der was de heer Droogleever Fortuyn. Na dat de wagen over den kop was geslagen hij nog tien meter doorgeschoven, waarbij het voertuig geheel werd vernield. De ge. meentcarts, Dr. Steyling, heeft de eersïg hulp verleend. SLACHTOFFER VAN BRAND De 43-jarige mej. van B„ die verleden! week bij een brand in haar woning ernstipa brandwonden opliep, is in het R.-K. Zieken huis te Sluiskil aan de gevolgen over. BOOTTREIN S.„. „JOHAN DE WITT" De N.V. Stoomvaart Maatschappij Neder land meldt, dat de speciale boottrein met passagiers en post, in aansluiting op het s.s. „Johan de Witt" Woensdagmorgen 4 Maart 10.20 uur van Genua zal vertrekken aankomst Donderdagmorgen 5 Maart 6.18 uur te Zevenaar; 7.11 uur te Arnhem; 8.00 uur te Utrecht C.S.; 8.58 te Den Haag S.S.; 9.00 te Amsterdam W.P.; 919 uur te Am sterdam C.S. en 9.33 uur te Rotterdam Maas. CRISIS-PUBLICATIES Ondermelk De Nederlandsche Zuivelcentrale maakf naar aanleiding van het bericht betreffende de regeling inzake verplichte teruglevering van ondermelk bekend, dat met dit s'elsel getracht zal worden een netto-kaaswaarfla per k g. ondermelk te bereiken van 0.5 cent gedurende de tweede helft der maand Maart, van 0.4 cent gedurende de maand April ea van 0,3 cent in het tijdvak van Mei tot eu met Augustus 1936. Indien de gemiddelde netto-kaas waard a der ondermelk gedurende een tijdsverloop van 4. respectievelijk 5 weken mocht blijken gestegen te zijn tot of boven de waarden, hiervoren genoemd, echter verhoogd met 10 pet. voor de tweede helft van Maart eu de maand April en met 20 pet. voor elk der volgende maanden en dus de gemiddelde netto-kaaswaarde in de bedoelde tijdvakken meer zou hebben bedragen dan respectieve lijk gemiddeld 0,55, 0,44 en 036 cent per k g. ondermelk, zal worden overgegaan tot bui- tenwerkingstelling van de regeling. Dit laatste zal echter achterwege kunnen blijven, wanneer gedurende de beide laatrie weken van een 4- of 5-weeksch tijdvak, ais waarin het tijdsverloop, waarvoor de rege ling geldt, zal worden onderverdeeld, de netto-kaaswaarde der ondermelk gelegni heeft beneden de meerbedoelde prijzen van achtereenvolgens 0,5, 0,4 cn 03 cent per k^. ondermelk. Nadere bijzonderheden over de uitwerking van het stelsel zal de Nederlandsche Zuivel, centrale aan belanghebbenden rechtstreeks mededeelen. Geleidebiljetten Het Regeeringbureau voor de Uitvoering van de Landbouw-Crisiswet 1933 deelt medZ ?at de geleidehiljetter. model II No's R 53.651 53.700, 57.701_53.750. 108 401-H18 <50 (celeidehfljetten model IT A. No.s A. 979'SnT 271.951— 272 000 van onwaarde zijn als vervoerdocu- menten in den zin van de Grens-controla. regeling. Belanghebbenden worden ta hun eigen belang gewaarschuwd hiermede rekening ia

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1