KERK EN ZENDING Instunline GEWICHTIGE DAGEN VOOR DE DUITSCHE EVANG. KERK GEESELING MAANDAG 2 MAART 1936 r DERDE BLAD PAG. 9 NED. HERV. KERK CHR. GEREF. KERK Tweeta 1: Te Sassenheim: P. de Groot te Gorinchem en L. Kraan te Baarn. Beroepen: Te Ouderkerk a. d. Amstel, J. van Doorn te Ede EVANG. LUTH. KERK. Aangenomen: Naar Maastricht, pTop. F. J. B. van der Chys te Schiedam. VRIJ EVANG. GEM. Bedankt: Voor Oldobroek, C. J. Hoe kendijk te Bussum. GEREF. KERKEN IN H. V. De voorloopige classis Amsterdam der Geref. Kerken in H. V. (vergadering van af gevaardigden aller kerken) zal Dinsdag 17 Maart te Amsterdam bijeenkomen in do Zuidwijk-kapel, Stadionwog 169. NED. HERV. BONDEN OP GEREF. GRONDSLAG De algemeene vergadering der Federatie van Ned. Herv. Bonden en Vereen, op Geref. Grondslag is bepaald op Woensdag 15 April en wordt gehouden te Utrecht. D6 J. H. van derWal van Wageningcn zal spreken over „De Kerk". AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Cand. J. F. L. A. Becht, van Arnhem, deed Zondag zijn intrede bij de Ned. Herv. Gem. te Warns (Fr.), na 's morgens beves tigd te zijn door Ds. J. F. L. A. de Jagher, van SlijkEwijk, met een predikatie over Jeremia 1 vers. 11 en 12. 's Middags deed de nieuwe leeraar zijn intrede met een predikatie over Romeinen 1 vs. 16. Toespraken werden gehouden tot den bevestiger, den consulent, den burge. meester van Hemelumcr Oldephaert en Noord wol de, tot het hoofd der Chr. School, enz. De nieuwe predikanat werd toegespro ken door Ds. F. G. van Binsbergen, van Koudum, en door Ds, A. van der Heij, van Stavoren. AMBTSJUBILUEM Dr. W. A. HOEK Dr W. A. Hoe k, predikant van de Ncd. Herv. Gemeente te Amsterdam, heeft zijn zilveren ambtsjubileum gisteravond in de Koepelkerk herdacht De jubilaris bediende het Woord uit Han delingen 26 22: „Dan, hulp van God verkre gen hebbende, sta ik tot op deze dag". Hij wierp daarbij een blik terug op zijn door God zoo rijk gezegend leven, waarin spr. ook door menschcn is gezegend. In de eer ste plaats dacht de jubileercnde leeraar aan zijn ouderlijk huis, liet echt Christelijk ge zin, waarin hij zijn jeugd mocht doorbren gen. In dit verband wijdde spr. een bijzon der woord aan zijn moeder en verheugde hij zich over zijns vaders tegenwoordigheid in dezen dienst Spr. is ook gezegend door de gemeente, waaruit hij niet alleen dishar monische klanken heeft opgevangen, maar ook de stem van Christus uit 'smenschen mond. Van de velen^ die heni tot zegen mochten zijn, noemde spr. alleen den in afgeloopen maand plotseling overleden heer Broeckrnans. Dankbaar memoreerde spr. vervolgens de voor hem onvergetelijke jubi- leumdagcn. Ds. P. J. de Jong verzocht aan het slot (pan den dienst te zingen Psalm 72 11, waar aan de gemeente staande voldeed. BEGRAFENIS Ds. S. BOSMA Nadat le voren aan liet sterfhuis te Leeuwarden Ds. J. Mulder, aldaar een rouwdienst had gehouden naar aanlei ding van 2 Cor. 5 vers I, vond Zaterdag middag te Loc hem onder groote belang stelling de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van Ds. S. Bosma, emer. pred. van de Gcrcf. Kerk aldaar. Te voren vond in de Geref. Kerk een rouwdienst plaats, geleid door Ds. J. Kapteijn, die sprak over 2 Cor. 5 vors 20. Na den dienst ontvin gen de aanwezigen gelegenheid nog een laatste blik op het stoffelijk overschot te werpen. Aan de geopende groeve las Ds. Kapteijn alleen de 12 artikelen des Gcloofs, waarna hij het Onze Vader bad. Hierna werd 'n bijeenkomst in de Kerk ge. houden waar 't woord werd gevoerd door Ds. Kapteijn, die een stuk las vein de afscheids preek va* den overledene;; Ds. C. A. van Nood, van Vorden, namens de classis Zutphen, Ds. C. J. de Kruijter namens de kerk van Wommels, Ds. C. J. Goslinga, na mens die van Buitenpost, beide vorige ge meenten van Ds. Bosma, de hoeren J. de Jong, van Wommels; J. Algra, van Buiten post, beiden oud-cath., R. Zijlstra, van Amersfoort als vriend en oud-lid van de kerk van Buitenpost, J. Kraak, als mede wijk-ouderling van de kerk van Leeuwar den, J. Hovinga, van Leeuwarden, eveneens als vriend en F. Iveuning, ouderl. van de Kerk van Lochom. Namens do familie heeft een zoon, de heer J. G. Bosman; gemeente-secr. van Franeker, de betoonde belangstelling dank ge zegd, waarana de heer Kleijn de bijeenkom»!, sloot met dankgebed. Zooals wij reeds in ons vorig nummer meldden hebben 16 ouderlingen der N'ed. Herv. Kerk van Haarlem aan den scriba an den algemeeiven ke.rkeraad medege deeld, dat zij als ouderling bedanken. Naar vij vernemen heeft naar aanleiding daar- an in de afgeloopen week op initiatief van den voorzitter van het classicaal Be stuur, Ds. Blauw, een bespreking tusschen 6 predikanten en 8 ouderlingen plaats ge had. Vrijdagavond heeft vervolgens het col lege van ouderlingen vergaderd. Als uit vloeisel van die samenkomst zal een ver gadering van den bijzonderen kerkeraad de Ned. Herv. Kerk van Haarlem wor den aangevraagd, ter bespreking van de Kerk en Staat in Duitschland Hessen-Nassau Aan den landsbisscliop dr lie. E. L. DJ e- tr-ich is in opdracht van de rijkskerkcom- «ie een deel van zijn rechten teruggege- met name alles wat tot zijn geestelijke functies behoort. Zijn regeerbevoegdheden zijn echter overgegaan op de landskerkcom- missie en blijven bij deze commissie» De Zuid-Duitsche kerken Ten gevolge van een onderhoud, dat de drie Zuid-Duitsche bisschoppen (van Beieren Wurtemberg en Baden) met rijksminister Kerrl hadden, en dat ecnigc uren duurde, is vastgesteld, dat in deze kerken, waar de kerkelijke verhoudingen normaal zijn, geen landskerkcommissies zullen worden ingesteld. Danzlg In Danzig is het vormen van een lands- kerkcommissie mislukt tot dusver, omdat de voorwaarden, die de onderscheiden partijen stelden, niet te vereenigen waren. De Belij denisbeweging vorderde een commissie, be staande uit leden der belijdenisgroep en der neutralen, maar zonder de Duitschc Christe nen en met ontslag aan bisschop Beemiann. De Duitsche Christenen eischten absoluut het behoud van bisschop Beermaan. Berlijn-Dahlem De gemeente van Ds Martin Niemöller, het rijke Berlijn-Dahlem, is allengs aan geweigerde bijdragen voor de hoogere bestu ren der kerk een som van M. 339.000 schul dig gebleven. Op verzoek van het kerkbe stuur (den evangelischen opperkerkeraad) is thans de gemeente onder financieele curatee- le gesteld. De gemeente heeft inmiddels tot instandhoo-ding van haar aandeel aan de belijdenisbeweging een afzonderlijk fonds van vrijwillige bijdragen gesticht voor dit doel, welk fonds buiten de curateele valt. Naar de natuur De Duitsch-Chrisfelijke landsbisschop van Oost-Pruisen, bisschop Kessel, die 2 jaar geleden door rijksbisschop Ludwig Müller benoemd werd, heeft bekend geimaakt, dat hij 1 Maart met verlof vertrekt en zijn ambt neerlegt om zich voortaan aan natuurweten schappelijke onderzoekingen te wijden. De kerkelijke hoogescholen De kerkelijke hoogescholen, die de Belij- deniskerk verleden najaar te Elberfeld en te Berlijn-Dahlem openen wilde, werden toen verboden. Wij vernemen, dat onder an deren naam de hoogeschool te Berlijn-Dah lem nu toch op 1 April a.s. geopend zal wor den. Zij noemt zich „Das Lehramt der evan gelischen Kirche" en geeft de colleges welke indertijd voor de kerkelijke hoogeschool ont worpen waren. Informaties geeft de nieuwe door de belijdenisbeweging in het leven ge roepen „Raad der evangelische kerk van de Oud-Pruisische Unie", Friedbergstrasse 27 te Berlijn-Dahlem, ZENDINGSJUBILEA Het jaar 1936 i6 rijk aan zendingsjubilea. Niet minder dan drie groote Zendingsgenoot schappen, de Noord-Duitsche-, de Leipziger en de Gossnersche Zending vieren hun 100- jarig bestaan, de Bethel- en de Neucndette- Iauerzending gedenken hun gouden bestaan en de arbeid der Rijnsche Zending onder de Bataks op Sumatra, waar een zoo groote in- heemsche kerk ontstaan is, bestaat 75 jaar. PROTESTANTSCHE ZENDINGSGELDEN De Internationale Zendingsraad deelt me de, dat de jongste statistiek, die over het jaar 1933 gaaf, uitwijst, dat in dat jaar in totaal 99.27 millioen gulden in de wereld voor de Protestansche zending geofferd werd. Dat is 24 millioen lager dan de opgave der voor afgaande slatitstick. OPVOEDING EN ONDERWIJS ONDERWIJZERSBENOEMING Benoemd tot onderwijzeres te Broek o.d. Akkerwoude (Fr.) mej. G. Koning te Hoornaar (Z.-H.). VEREEN. VAN CHR. ONDERWIJZERS Voorvergadering 16 April Op Donderdag 16 April zal te Utrecht in het Gebouw voor IC en W. het hoofdbe stuur met de afgevaardigden vergaderen. Ter tafel komt o.m. een voorstel van de afd. Twente, beoogende een wettelijke regeling om tegen te gaan, dat de tegenwoordige werklooze onderwijzers(essen), bij de intrek king der regeling betreffende de wachtgel dersafvloeiing, het geslacht zullen vormen dat bij 'n benoeming gepasseerd zou worden Het Hoofdbestuur advisert: geen wettelijke regeling, maar de zaak zoo te schikken, dat het Hoofdbestuur, zoo- dra de vrije benoeming mogelijk zal worden, met alle aandrang bevordert, dat de gedachte in het voorstel-Twente neergelegd, practisch door de Besturen •wordt toegepast. Het bestuur van deze Centrale besloot haar jaarvergadering te houden op Zaterdag 28 Maart a.s., 's middags 2 uur, in Utrecht Naast de bespreking der verslagen en an dere huishoudelijke werkzaamheden zal deze INSTANT1NE Hef product van de jongste INSTANTINÊ Hef pijnstillende middel van der* modernen tijd INSTANTINE Het product van groote werk zaamheid en absolute onschade- tijkheid vergadering gewijd zijn aan de bespreking van de practijk der voorlichting bij beroeps keuze. De heer Drs. J. H. Ruysch van Dugteren, leider van het Amsterdamsche Bureau voor Beroepskeuze, zal in die ver gadering 6preken over „De Praktijk der Voorlichting bij Beroepskeuze", NIJVERHEIDSONDERWIJS In de jaarlijksche vergadering van de Ver. voor nijverheidsonderwijs in Kennemerland deelde de voorzitter mede, dat bij verkregen goedkeuring van den minister van onder wijs te V e 1 s e n een nieuwe avondcursus zal worden opgericht en wel een 3-jarige, tot opleiding tot adsp.-bouwkundig opzichter, op zichter bij de Ned. Spoorwegen, constructeur en leeraar bij het nijverheidsonderwijs. ACADEMISCHE EXAMENS Rijksuniversiteit te Leid en. Ge slaagd Klass. Letteren: cand. ex. de heer B. Rijders. Inddsch Recht: cand ex. de heer F. M. van Erkeliens. R ij ks universiteit te Utrecht, Gesl. Indisch Recht: cand. ex. de heeren J. Dominicus en A. A. G. Smeets. EEN EVANGELISCHE WEEK TE ESSEN De Synode van Oeynhausen (Particuliere correspondentie) In de dagen, die achter ons liggen, heefti het in vele streken en steden van Duitsch^ land en in het bijzonder in het Rijnland ge* daverd van het karnaval-jolijt. „Kölle dra jeck", het slagwoord voor de feesten in de stad Keulen, geeft een duidelijker beeld de stemming, welke er die dagen ge- heerscht heeft, dan menige uitvoerige be schrijving. - - De situatie, zoowel op maatschappelijk als op geestelijk terrein, is in het Derde Rijk nog niet zoodanig, dat we van een heilstaat kun nen spreken. Wel wordt er voor het uiterlijke gestreefd onder leiding van het Propa- gand a-ministerie en zijn „ontoetaalbaren" chef, naar innerlijk zijn de zorgen groot, grooter nog dan we kunnen vermoeaen. Spanning en druk heerscht allerwegen. is dan ook wel verklaarbaar, dat vele men- schen, die alleen bij het aardsche blijven staan, verpoozing zoeken in het genot. Maar toch, wie scherp uit z'n oogen keek, zag een zekere opgeschroefdheid; wie goed luisterde, vernam menigmaal tusschen den beroemden Keulschen humor een bijtend sarcasme. Een oase temidden van dit schetterend feestgejoel was een Evangelische Week, die van 22 tot 25 Februari in Essen werd gehou den. De leiding van de Belijdeniskerk had juist deze dagen uitgekozen voor een „re traite". Hier wilde men zich bezinnen op de toekomst; hier zocht men zich te sterken voor den strijd, die onafwendbaar nader komt. Met dank aan God mocht de voorzitter van het uitvoerend comité aan het einde der vergaderingen mededeeling 'doen van d< groote belangstelling, waarin deze conferen tie zich had mogen verheugen. 800 gasten van buiten Essen waren gekomen; afgezien van de abonnementen, geldig voor alle gaderingen, waren er 500 dagkaarten kocht. Een succes, dat, zooals mij later één van de leidende figuren der Belijdeniskerk vertelde, een jaar geleden nog ondenkbaar was. Ik zelf bezocht verschillende van de daar gehouden voordrachten en was ver baasd over de belangstelling en het medele ven der gemeente. Op gewone werkdagen was reeds 's morgens de groote prachtige Erlöserkirche geheel bezet. Niet alleen theolo gisch geschoolden behoorden tot de bezoe kers; men zag er naast den eenvoudigen werkman den theologischen student. Eén ding viel bijzonder op: een groot percentage der toehoorders bestond uit jonge menschen. Een verblijdend verschijnsel! Onderscheidene referaten werden op deze conferentie gehouden. Ik noem enkele van de voornaamste (hoewel ze alle belangrijk waren): God als Handhaver van het recht in het O. T. Het O. T. als Boek der opvoe- Erfelijkheid, ziekte en schuld. De bijbelsche leer van de erfzonde. Kleinge- loof en wilszwakte. Met groote aandacht en veel interesse werden deze voordrachten aan gehoord. Maar onder de aanwezigen heersch- te een nerveuze spanning; men verwachtte mededeelingen over de enkele dagen geleden gehouden Synode in Bad Oeynhausen. Er was reeds uitgelekt, dat daar gewichtige be sluiten waren genomen. Op den laatsten dag der samenkomst maakte de nerveusiteit plaats voor een blij den jubel: er werd verslag gedaan van de resultaten, die in Oeynhausen waren be reikt. Hoewel persoonlijk daar niet aanwezig geweest, ben ik toch in de gelegenheid eenige interessante en belangrijke mededeelingen te doen over deze Synode, dank zij de welwil lende houding van praeses Dr. Humburg uit Wuppertal-Barmen, die mij een onderhoud toestond. Dr. Humburg was het Gereformeer de lid van de Voorloopige Leiding der Duit sche Evangelische belijdenisbeweging, be dankte echter voor een drietal weken, omdat hij de richting, die deze leiding koos, niet kon volgen. Op de Synode in Bad Oeynhausen heeft het niet aan spanning ontbroken. Oorspron kelijk was de vergadering belegd van 17 tot 19 Februari. Men kon toen echter nog niet tot een bevredigend resultaat komen en zoo werd besloten verder te vergaderen. De de batten duurden vaak tot diep in den nacht. Er werden door de verschillende richtingen, die er vertegenwoordigd waren, menigmaal harde waarheden gezegd, maar de broeder lijke toon bleef bewaard. Men brak elkander niet af, maar wilde ook in de critiek opbou wend werken. Het resultaat was dan ook, dat een scheuring werd vermeden, een scheu ring, die veel nadeelige gevolgen zou kunnen meebrengen. Toch bracht deze verzoenende houding t.o.v. elkander geen verzwakking van standpunt teweeg, wat mag blijken, uit de besluiten, die werden genomen. Allereerst stond de schoolstrijd op de agen da. Omtrent deze aangelegenheid bestond weinig verschil van meening; het ging hier alleen om een formuleeringskwestie. Tot al len prijs werd vastgehouden aan den eisch van een christelijke school. In een resolutie werd een waarschuwingswoord gericht aan den Staat in verband met het ondermij nings- werk, dat op dit terrein wordt verricht. Ver volgens werd een ernstig woord gericht aan de ouders en onderwijzers om staande te blijven en moedig te strijden voor het belang in Gods zaak. De andere gewichtige vraag, waarover het .j deze Synode ging, was er één van orga- nisatorischen aard: de kwestie van den op bouw der Kerk. Hier ving de meeningsstrijd eerst aan; hier werd gestreden om het juiste standpunt. Aan de ééne zijde stonden de (Luthersche) landskerken van Beieren (Dr. Meiser), Würtenberg (Dr. Wurm) en Hannover (Dr. Mahrarens); daar tegenover de Gereformeerde groep (Ds. Niemöller, Ds. Asmussen en Dr. Hesse). Heftig ging de strijd. Maar er bleek de wil te. zijn zoo mo gelijk de éénheid te bewaren, zonder echter de grenzen te verflauwen. En deze poging werd bekroond: over de hoofdlijnen werd het eens, terwijl over enkele bijkomstig heden geen éénheid van gevoelen kon wor den bereikt. Ook de „revolutionaire" groep Niemöller bleef in het verband. In een toe spraak tot de Synode wist hij op de juiste wijze de woorden te vinden, die de zaak in de goede richting stuwden. Waren er, die de inmenging van de regee ring in kerkelijke aangelegenheden absoluut de hand wezen, anderen (hoewel een kleine groep) was voor medewerking der re geering. terwijl weer anderen een tusschen- groep vormden, die de deur nog op een kiertje wilden laten openstaan, om daarmede de mogelijkheid open te laten voor onderhan delingen met den Staat. Tenslotte zegevierde de eerste groep. Op een gegeven oogenblik leek het echter nog of een scheuring onver mijdelijk was. Het Gereformeerde Convent namelijk legde de vergadering de volgende conclusies voor 1. De rijkskerkcommissies hebben de op dracht de vrede in de Duitsche Evangelische Kerk tot stand te brengen. Overeenkomstig de preambule der Wet van 24 September 1935 moet het resultaat van deze opdracht wel zijn, dat ware en valsche leer op gelijken voet behandeld worden. Dit wordt door de tegenwoordige onderhandelingen der kerk- commissies bevestigd. Dientengevolge kan een deelname aan het werk van deze commis sies slechts een prijsgave der belij- denis zijn. (Spatieering van corr.). 2. Daarom is het de leden der kerk verbo den tot de kerkcommissies toe te treden, of een opdracht van hen te aanvaarden. Deze scherpe verklaring werd in stemming gebracht. Beieren, dat sterk het behoud van de landskerk voorstaat, en zich van het be gin af tegen deze verklaring kantte, deed nog een laatste poging deze conclusie van de baan te schuiven. Bischof Dr. Meiser en Oberkirchenrat Dr. Breit wezen er op, dat deze conclusie een particulier belang van de Gereformeerde groep was. Maar nu hadden de Zuid-Duitschen toch misgerekend. Nu kwam het groote moment: bij de stemming stelden de Lutheranen zich aan de zijde van ie Gereformeerden en betuigden daarmee, lat de zienswijze van Beieren on j u i s t was. De Voorloopige Kerkleiding, voorzitter Dr. Mahrarens, was genoodzaakt af te treden. De Synode sprak als haar meening uit, dat de Evangelische Kerk de laatste anderhalf jaar niet 't beslissende woord gesproken had. moest een einde komen. De leiding der Kerk was verplicht klaar en duidelijk haar weg af te bakenen. Een nieuwe kerklei ding was te vormen. Omtrent de mannen, die daarin zitting zouden moeten hebben, kon men het nog niet eens worden. Daarom werd besloten voor den tijd van 14 dagen een voorloopige kerkleiding te benoemen. Jn deze kerkleiding werden een drietal predi kanten uit Brandenburg benoemd. Na afloop dezen termijn zal de definitieve „Voor loopige" Kerkleiding worden bekend ge maakt. Zeker is wel, dat geen of weinig oude namen daarin zullen terugkeeren, de jongere generatie zal hoofdzakelijk vertegenwoordigd 'in. Welke zijn nu de practische gevolgen voor de nabije toekomst? Vooreerst en voornamelijk dit, dat de hou ding der Kerk tegenover de regeering niet meer negatief zal zijn. Een tegenstelling tus schen Kerk en Staat is er voorloopig niet. Eerst zal de regeering worden ge vraagd, zich op het erf van de Kerk terug te trekken, wat practisch tot uiting zal moeten kómen in "de ontbinding van de rijkskerk- commissies. Het ergste voor de Evangelische Kerk zou natuurlijk zijn, wanneer de Staat zou doen alsof er geen Synode van Oeynhausen had plaats gevonden. Dan zouden de woorden er daden der Synode in een ledige ruimte val len. Een kleine mogelijkheid bestaat, dat de Staat zal toegeven, al verhelen de leidende figuren der Belijdenisbeweging zich niet dat de kans daarop maar heel gering is. Drijft echter de Staat het werk der rijkskerkcom- missiés verder voort, dan wordt de strijd on vermijdelijk en is een breuk moeilijk meer tegen te houden. Maar als het moet, vreest de Belijdeniskerk dezen strijd niet; ze weet dat ze strijdt voor en in den Naam des Hee ren. Van moed getuigt de Belijdeniskerk, wanneer ze in ee.. open brief, die op de Sy node van Oeynhausen werd opgesteld en welke zeer vermoedelijk van de kansels zal worden voorgelezen, allen, die in de belij dende kerk tot leiding geroepen zijn, ver maant de hun opgedragen taak niet prijs te geven, maar veelmeer al hun krachten aan den opbouw der Kerk te geven, ook vastbe raden te volharden in de vervulling van deze rechtmatige taak ondanks alle maatregelen der rijkskerkcommissies en liever - volging te lijden, dan de hun toe vertrouwde kudde te laten ii handen van een niet aan d< Schrift en de belijdenis gebon den leiding. Voorts wordt er in dezen brief nog extra de nadruk op gelegd, met geen vermeende vrede genoegen te nemen ten koste van de Waarheid. Onze slotconclusie is, dat de Synode van Oeynhausen van groote en beslissende be teeken is kan worden voor de verdere ont wikkeling in de Duitsche Evangelische Kerk. Zij er bij ons veel gebed voor onze broeders in Duitschland. Een zware strijd ligt nog voor hen. Maar de uitkomst van die worste ling zal en kan niet onzeker zijn: God l^at niet varen de werken Zijner handen. ROFFELRIJMEN. O LENTEMAAND!. O Lentemaando Schoonmaakmaandj O maand van zoete geuren, Van opengaande bloemekens En openstaande deuren! Wees welkom in mijn vaderland, Wees welkom in mijn woning Want over alles trek je weer. J Je heerlijke verschooning O Lentemaando Schoonmaakmaand, O maand van open luchten, Van bonte blije bloemcnbloei En licht geloosde zuchten! Mijn land, mijn huis, mijn hoofd, mijn Ligt open je te wachten: [hart Veeg uit ons wintersche bestaan De muffige gedachten! -i O Lentemaand, o Schoonmaakmaand, O maand van open luiken Van tintelende zonneschijn En propere gebruiken! Wees welkom, welkom, zevenmaal! Wees welkom, en kom binnen! Het feest van zon en zuiverheid. En opbloei kan beginnen!, (Nadruk verboden.) LEO LENS, z.j DINSDAG 3 MAART HILVERSUM I 1875 M. AVRO-Uitzending, 5.30 VPRO. 6.30 RVU. 9.00 Ensemble Jetty Cantor. 10.00 Morgenwijding. 10.30 Ensemble Jetty Cantor. 11.00 Kook- praatje. 11.30 Orgelconcert en zang. 12.35 Uit Batavia: Overdracht Marine-Com mando. 1.35 Ensemble Jormy Kroon en Declamatie. 3 00 Knipcursus. 4.00 Zang. en piano. 4.30 Kinderkoorzang. 5.05 Voor de kinderen. 5.30 Bijbelvertellingen. 6.30 Causerie. 7.00 Voor de kinderen; 7.05 Zang en piano. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten. 9.10 Hoorspel. 10.10 Omroep orkest en soliste. 11.00 Berichten. HILVERSUM n 301 M. .KRO-Uitzending. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pL 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gram.pl. 12.35 Uit Batavia: Overdracht Marine-Commando. 1.35 Gram.pl. Vrouwenuur. 3.00 Mode cursus. 5.30 Jongenskoor. 6.00 KR O-Me- lodisten. 6.40 Esperanto. 7.15 KRO-orkest. 7.50 Berichten. 8.00 Lijdensmeditatie. 9.15 KRO-Kamerorkest. 10.10 KRO-orkest 10.30 Berichten. 10.35 KRO-Melodisten. DROITWICH 1500 M. 12.10 Kwintetconcert. 1.20—2.20 BBC-Welsch-orkest. 3.10—3.55 Sextetconcert. 4.40 Sopraan en kwartet. 6.50 Orgelconcert. 9.20 Viool-recital. 10.20 Lezing. 10.40 BBC-Midland-orkest. RADIO-PARIS 1648 M. 11.20 Orkestconcert. 2.50 Zang. 4.20 Concert. 5.50 Orkestcon cert. 8.20 Concert. 9.35 Voordracht. 10.00 Oratoriumconcert. KEULEN 456 M. 11.20 Leipz. symphonie-* orkest, EmDe-orkest en solist. 5.20 Om roeporkest. 7.30 Kwintet. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.50 Om roeporkest. 7.20 Kamermuziek. 8.20 Con cert uit Praag. 9.40 Gram.pl. 484 M.: 12.50 Zigeunermuziek. 5.50 Gr.pl, 6.50 Zang. 8.20 Oratoriumconcert. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Radio- tooneel met muziek. 8.20 Concert uifc Praag. 9.50 Kwartetconcert. Feuilleton (9 door D. K R IJ GEK Herbert nam natuurlijk gaarne 's dokters verontschuldiging aan. De dokter bleek nog al opgeruimd te zijn. „Nu maar gauw p.aoi den slag", waren zijn eerste woorden, toen hij met Herbert de „operatiekamer" binnenging. Maar dadelijk daarop begon hij te vloeken op ecu wijze als Herbert niet wist dat een Franschman dat kon. En waarom vloekte hij zoo gruwelijk? Ja, het was erg genoeg, dat moest Herbert erkennen. Het bleek, dat de dokter aan den oppasser had laten weten, dat er ge opereerd zou worden, zoodat die zich aan zijn instructies te houden had en alles had moeten gereed maken. Hij had even wel niets gedaan, omdat hij geen boodschap gekregen had, be weerde hij. Het ergst was, dat de kachel niet aangemaakt was en er in het vertrek een temperatuur onder het vriespunt heerschte. Er zat dus niets anders op dan samen een beetje te keuvelen in afwachting van een behoorlijke temperatuur in de „operatiezaal". De kachel, een klein „Salamandertje", werJ onder veel lawaai en getier van den boy aangemaakt en wel dra verkondigde een scherpe rooklucht, dat de schoorsteen in do laatste jaren niet overdadig dikwijls geveegd was geworden. Een kwartier lang stond hot "ertrek in een diikken walm, dia eerst kon wegtrekken toen het venster geopend werd en do kachel doortrok. „Bezit je ziel in lijdzaamheid", zei Herbert tot den dokter. Geduld oefenen had hij in China reeds geleerd err dat kwam hem nu goed to pas. Intusschen zaten Herbert cn zijn dokter in een hoek van het R®rtrek op een paar stoelen, die onder hun gewicht dreigden neer te zijgen, het nieuws van dien dag te bekeuvelen. De dok ter leek wel iets op een blikken pannetje: zoo heeit, zoo koud. Na zijn uitval tegen den oppasser was hij de meest kalme en bedaarde man geworden, dien men zich denken kan. Daarbij was hij een allerprettigst causeur, zoodat Herbert de narigheid, die hem te wachten stond, soms, maar lang niet voortdurend, uit de gedachten kon zetten. Bovendien was er een Chineescho assistent bijgekomen, die den dokter in de operatie zou bijstaan. Na nog een uurtje babbelen zei de dokter vergenoegd: „voilé, ik denk dat we wel beginnen kunnen, ik zal maar vast mijn spulletjes gereed maken". Daarop opende hij zijn tasch en legde voor Herberts oogen een leger knip- en snijinstrumenten neer, die hem een misselijk gevoel in zijn maag bezorgden. Maar hij hield zich flink. Die dokter mocht niet denken, dat een Hollander niet naair een mes kijken kon. Daarom bood hij den dokter aan hem te helpen bij het steriliseeren om des ts sneller gereed te zijn. Toen dit werk afgeloopen was, was de beurt aan Herbert om zich van zijn overtollige kleeding te ontdoen en zich op de operatietafel precies een bank, waarop mien in Holland de schapen slacht uit te strekken. Wat er verder gebeurde heeft hij nooit geweten. Alleen herinnerde hij zich nog, dat zijn hoofd onder de chloroformkap verdween en hij zelf daarmede eveneens scheen te verdwijnen. Toen hij weer tot bewustzijn kwam, lag hij in een bed, in een allerongezelligste, donkere kamer, zonder ecnig uitzicht, met cementen vloer zonder bs- kleeding. Behalve het bed stond er nog een wormstekige stoel en een inderhaast in elkaar getimmerd nachtkastje, zonder deur of laadje. Geen gordijnen voor de vensters; niets dat op comfort geleek. Daar kwam de dokter om afscheid van Herbert te nemen. Hij begon met hem geluk te wenschen met den goeden afloop en hem te verzekeren, dat hij zich nergens ongerust over behoefde to maken, want dat alles best in orde zou komen. „En wanneer zie ik u terug, dokter?" was Herberts eerste vraag. De dokter trok een bedenkelijk gezicht. „Ja, ziet u, ik kan in mijn eigen plaats moeilijk gemist worden, daarom heb ik het verband stevig gelegd, zoodat het wel, een weekje kan blijven zitten; daarna hoop ik terug te komen om u verder te helpen". Dat de dokter tien dagen zou wegblijven heeft hij zelf mis schien niet verwacht, maar Herbert kreeg een naren tijd door te brengen. „En de verpleging hier, dokter, hoe moet het daarmede?" „Ja, dat is gekker", was 's dokters antwoord, „we hebben geen verplegend personeel hier, dus moeten uw eigen menschcn voor u zorgen". „Ja maar, dokter, ik ken maar heel weinig Chineesch, hoe moet ik mij dan met hen onderhouden?" „O, dat maak ik wel even voor u in orde", was het antwoord „Is uw koelie hier?" „Neen, maar die kan even geroepen worden", „Uitstekend". Weldra verscheen de koelie ten tooneele, een jongen met een dom uitzicht en den eeuwigen Chineeschen glimlach op het ge laat. De dokter gaf hem in het Chineesch de noodige instruc ties, zoodat hij aan den kok het dieet kon melden, dat voo- Herbert voorgeschreven was. Toen dit alles genoegzaam door den koelte begrepen was, nam de dokter afscheid, natuurlijk met de beste wenschen voor don zieke. Maar hij was nog niet aan de deur genaderd of Herbert riep hem toe: „stop, dokter, wo hobben nog een voornaam ding vergeten". Do dokter keek hem vragend aan. „Als ik de hulp van dien jongen noodig heb, hoe moet ik hem dit dan aan het verstand brengen? In het Chineesch kan ik het niet en vooral 's nachts kan ik hem voortdurend noodig hebben". De dokter dacht even na. Toen had hij er. iets op gevonden. Hij sprak een paar woorden tot den koelie, die het vertrek ver liet en spoedig daarna terug kwam met een ledige flesch onder den arm. De dokter beduidde hem op den grond te gaan lig gen voor ecu Chinees de moest geliefkoosde houding om té slapen met het hoofd tegen het nachtkastje. „Ziezoo", zei hij daarop tot Herbert, „ik leg die flesch op het nachttafeltje en de koelie slaapt er onder; als u hem noodig heb dan stoet u even met den elleboog zoover kunt u wel reiken tegen hot kastje, het waggelt gelukkig nog al, en de flesch maakt den koelie wakker. „Met oen of ander gebaar kunt u hem dan doen begrijpen wat u noodig hebt. „Comprjs?" „Simple comme bonjour, docteur", was Herberts antwoord. „Wat een geluk, dat Chineezcn harde koppen hebben", dacht Herbert. Maar tevens nam hij zich voor niet langer onder die „up to date" verpleging te blijven dan strikt noodzakelijk was. Zoodra hij vervoerd kon worden ging hij naar zijn eigen huis terug, dat stond yast. HOOFDSTUK IX Het waren vervelende dagen, die volgden. Herbert kreeg hot gevoel of hij van de wereld afgesloten was. Hij dacht er aiot meer zoo over, toen Wu Pei-fu met zijn troepen binnentrok en zijn kazerne koos naast het ziekenhuis, waarin Herbert op zijn genezing met ongeduld lag te wachten. Iodcren morgen werd J op ecn jaPtoo vergast en andere militaire muziek. Herbert moest er zijn ooren voor dicht stoppen. Chineesclie muziek is voor Wcstersche ooren niet om aaai te hooren; één lang aange houden klaagtoon, snerpend door de lucht gillend, en altijd door weder op denzclfden loon overgenomen, uren lang soms; afgrijselijk! b Gelukkig deden er zich geen complicaties voor en kon Herbert betrekkelijk spoedig weer naar huis vervoerd wordeir, [(Wordt vervolgd)[,

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9