rUJaaX btadm, owh,.ggóefyttve/nPiMtwi ECONOMIE EN FINANCIEN MAANDAG 2 MAART 1936 BINNENLAND De Urker biddag Hoe de roode pers er over schrijft Op Urk wonen geen heiligen. Dat behoeft de roode pers ons niet te ver tellen. Wij herinneren ons een verga dering op Urk aan de vooravond van Kerstmis, waar gesproken werd over oneenigheid onder de bevolking over een bepaald onderwerp van maat schappelijke aard. De spreker plaatste toen als motto boven zijn rede: Het ls beter vanavond vrede te maken op Urk. dan morgen te zingen vrede op aarde. De Urkers namen het hem niet kwa lijk, maar sloten vrede. Deze spreker ging echter naar Urk met het oprechte bedoelen het goede te zoeken; terwijl de redacteur van de roode pers naar het eiland ging omja. waarom eigenlijk schreef hij de artikelen op 14, 15 en 17 Fe bruari 1.1.? I.aten we het zacht zeggen: om sensatie te wekken; om munt uit ontevre denheid te slaan; om de bevolking te prikke len tegen elkaar en tegen de regeering; om een kwaad gerucht te verspreiden over een afgesloten bevolkingsgroep, die nog maar weinig sympathie voelt voor de roode bewe ging! Urk houdt zijn biddag; Urk gaat maar naar de kerk en doet vroom; zoo heet het de artikelen; maarUrk lijkt veel op. Oss. Die naam staat er niet, maar wordt aangeduid. Daarom spreekt men ook van „toestanden op het „hoogzedelijke eiland"". Daarom wordt verteld van „hoinmeles in de Nedcrduitseh Hei-vormde Kerk*', „vooral hij de verkiezing van ouderlingen en diakenen' Daarom deugde de preek, welke de redac teur met critisch oog en oor in de Gerefor meerde Kerk, -,in lieit simpele, witgekalkte kerkje" (waar 1500 a 2000 menschen ingaan) beluisterde, ook niet. Do domine© preekte over 2 Sam. 15 15; een slechte tekstkeuze en een bedenkelijke exegese; volgens den man van de roode pers Onze lezer, de heer A. Hoekman Azn. te Urk heeft zich boos gemaakt over dit onware en onwaardige geschrijf en wijst er op dat de roode redacteur te werk ging als een straatveger, die niets anders dan vuil opveegt. Sommige dingen zijn al in de vorige eeuw gebeurd, o.a de onbehoor lijke grap met een politie-agent, die zijn plicht deed en in een net gevangen weri We zeiden hert. reeds: Urk wordt niet door heiligen bewoond en wanneer nten zijn licht opsteekt in een kring, waar niet het beste deel der Urkers bijeenkomt, dan valt er wel wat kwaad bijeen te harken. Maar, aldus onze briefschrijver: On danks zijn keelaandoening sprak de do minee woorden des levens en de geloovï- ge Urkers zijn na biddag weer naar zee gegaan om op God vertrouwend de netten uit te werpen. En wanneer de tegenspoed hen treft, dan zullen ze kracht vragen om te zwijgen en te bukken; maar ze blijven bidden en werken. Dezelfde redacteur van de roode pers, dfe tiaar Urk ging om de biddag te beschrijven ofer op te schimpen, ging ook op stap met de stroopers van Egmond en het eerste artikel van die reeks begon met de woorden: ,-Leen vloekt niet zoo zuinig". En het ver dere van dit artikel illustreert deze waar heid voldoemde; terwijl de schrijver zich daarbij eeij meester toont in de uitbeelding van grove, ruwe, vloekende taal. Het is dui delijk: hij voelt zich beter thuis in het mi lieu van vloekers dan van bidders. Hoe zal hij dan de taal, het geloof en het gemoeds leven der laat-sten verstaan? Twintig of negentien Toppunt van bescheidenheid Een getrouw lezer in de Lier meldt ons, <lat hij maar niet kan begrijpen, hoe wij kon den schrijven, dat de heer J. Buyse 1.1. Za terdag zijn twintigste verjaardag vier de en toen tachtig jaar oud werd; hij kan maar tot negentien verjaardagen komen voor iemand, die 29 Februari 1856 geboren is. Deze getrouwe lezer is zóó bang voor dom aangezien te worden, dat hijzijn naam verzwijgt In andere gevallen bef eekent dat: geen antwoord. Daar wij echter op zoo'n brief zaten te waachten, zegden wij er slechts dit van. Wat wij schreven, was fout, en wij wisten dat Er had kunnen staan: zijn geboortedag valt voor de twintigste keer op 29 Februari; maar zijn veriaardag kan h:: slechts negen tien keer op dien datum vieren, want 1900 was geen schrikkeljaar. Eerlijk —regd, valt het ons tecen, dat slechts een, en dan nog een zóó bescheiden lezer, een aanmerking maakt. Kan de pers leiding geven P Er is eenige polemiek ontstaan naar aan leiding van een rede, die prof. Huizinga on langs heeft gehouden voor den Ned. Jour nalistenkring, Ln.welke rede hij betwijfelde of de pers wel in staat was leiding te gov De „Haagsche Crt" stelde hiertegenover betoog, dat de pers wèl leiding kan geven. De „neutrale pers" zou dat echter beter kunnen dan bladen, die „een bepaalde, scherp omschreven richting voorstaan" Dit laatste zal waarschijnlijk bedoeld zijn als een omschrijving van wat men noemt „partijpers" en de „Limburger Koerier" merkt dan op, dat het blad zich deerlijk vergist. Hoogstens kans van en kele bladen in Nederland gezegd worden, dat zij gebonden zijn aan de opvatting van de partij, die zij vertgenwoordigen en wel yan de socialistische en van de nationaal-socialistische pers. De politieke pers van Nederland in het algemeen bestaat uft zelfstandige onder nemingen, waarvan de redacties wel een bepaald partijbeginsel zijn toegedaan, maar die volmaakt onafhankelijk staan van het bestuur der betrokken partij. Verklaar u nader In „de Opmarsch", het propagandablad der R.-K. Staatspartij, van 14 Februari j.l., dat grootendeels gewijd is aan de landdag, wordt in het hoofdartikel de volgende op merking gemaakt naar aanleiding van de rede van mr. Steenherghe: „Dat op deze Landdag geen fractiebe- sluit en geen partijstandpunt kon worden verdedigd, heeft de Partijvoorzitter in zijn slotrede op overduidelijke wijze betoogd. „Het betreft niet de groote perspectieveu van ons werk". Een paar bladen hebben in deze opmer king meenen te ontdekken, dat hier het standpunt van de partijleiding, zooals dal op de landdag tot uiting kwam, werd terug genomen. En de „Nieuwe Venlosche Cou rant" wil dit dan ook nog wel eens zeer -1"- delijk openlijk hooren verklaren. Ja, dat is wel noodig. Op de landdag sprak de partijvoorzitter. Verklaar u naderl zouden we willen zog gen. Wat beteekende die landdag nu eigen lijk voor de praktische politiek? liet gezwollen versehe kadetje De opvattingen van bakkerspa troon» Uit eenlbreed verhaal van hetgeen zich in de laatste weken om het scherp-omstreden versehe kadetje heeft afgespeeld, knippen we uitDe Bazuin van de Chr. bakkersge zellen het volgende: Inderdaad» de felle campagne is een deel van de dagbladpers vertolkt geens zins de opvattingen van de direct-belang- hebbenden, in deze de bakkerspatroons. Wij hebben het reeds eerder gezegd, men moet de patroonsvak bladen van de laatste tijd er maar op nalezen, om tot de Wie is de Minister? De salarissen der politie In ons blad van 20 Fëbr. 1.L was aan de Memorie van Antwoord op de begrooting van binnenlandsche Zaken o.m. het volgen de ontleend: Tav. de sal arisr egel Inge n merkt de Minister op, dat hij ware is van .gelijk schakeling" en starre uniformiteit. Bij de beoordeel ing van eenige salarlsregeling wordt steeds met alle daarop van invloed zijnde factoren en locale omstandigheden zooveel mogelijk rekening gehouden. Toen ik dit gelezen had, zoo schrijft ons een ambtenaar van politie, legde ik naast mij op tafel de salarisnormen, welke ons ge meentebestuur van den Minister ontving voor de Politie, vergeleek deze met andere salarisnormen, en vroeg toen mij zelf af: Wie is toch de Minister, die de salarisnor men zond? Dat kan onmogelijk dezelfde zijn als de onderteekenaar van de Memorie van Antwoord. Hoelang moet dit oog zoo doorgaan, dat telkens weer tegen des Ministère uitgespro ken bedoelingen in, de politie-salarissen verhoudingsgewijze, zonder pardon, onbillijk verlaagd worden? Of is het inderdaad een feit dat onze Hooge Overheid het Politieambt het minst- gewaardeerde van alle openbare ambten acht? Dit laatste vermogen wij voorloopig nog niet te veronderstellen en vragen daarom liever: „Wie is toch de Minister?" De veronderstelling, welke de schrijver De nieuwbenoemde xto.l meester van H.M. de Koningin, Jhr Verheyen tijdens den eersten rit over den boulevard te Scheveningen, met de onder zijn beheer qeko- men paarden. ontdekking te komen hoe het verzet in die kringen groeiende is. Klanken als: „Kleine Dakkers, houdt in de gaten dat men tracht u te verleiden om uw eigen graf te delven", en: „Wie neemt het ini tiatief om te komen tot de oprichting van een comité van acne tegen het versehe kadetje" (lees groot Drood) en veel meer van deze uitlatingen, zijn schering en in slag. Elk betoog komt neer op de mea ning dat „nachtarbeid" zal moeten vo«- gen. Het is dan ook uiet te verwonderen, dat de arbeidersorganisaties met alle hun ten dienste staande middelen zich tegeu de pogingen van het comité-Snapper zul len trachten te verzetten Snapt men dat niet9 Rake slag In een rede te iiooxu omschreef ue ex- sociaal-democraat Mr. Duys de moraal der S.D.A.P. aldus: „Och wij zijn wel voor wettige middelen, maar als de gelegenheid komt om het met onwettige middelen te redden, dan doen wij dat". De redactie der Arbeiderspers wijst deze beschuldiging nu als volgt terug: „Hiertegenover stellen wij, dat een en kele onzer een dergelijke opvatting wel eens heeft geuit, maar dat onze partij als zoodanig deze stelling nimmer tot Je hare heeft gemaakt en aan de wettige weg heeft vastgehouden, tenzij het gewe ten tegen overweldiging in opstand zou komen, of ons de wettige weg zou zijn af gesneden". Jammer voor de roode pers, zegt het Dagblad van Noord-Brabant, maar zoo staat de zaak niet. Men neme de tekst der Resolutie in zake door de S.D.A.P. te volgen „Tactiek", aange nomen op haar Pansch-congres te Arnhem 20 t.m. 22 April 1919 gehouden. Daarin wordt weliswaar medegedeeld dat de Partij: „Als normale strijdmiddelen handhaaft de wetti ge methoden der „democratie", maar dan wordt in een volgende alinea aldus vervolgd- „Voor het geval, dat revolutionaire si tuaties de Partij voor de vraag mochten plaatsen me t andere dan wett'ge middelen de politieke macht te ver overen, zal zij vóór alles hebben te over wegen, of zij hiervoor voldoende steun vindt in de arbeidersklasse en dn ar bui ten". Die zit, kan men wel zeggen. Mussert antwoordt Colijn niet Hebben wij dan, zoo vroeg Minister Colijn in de Eerste Kamer, niets begrepen van de beginselen, waardoor het nationaal-socialis- me gedragen wordt? De heer Mussert antwoordt hierop in een lang, opgezwollen artikel in V o v a o.m. dit woord „begrijpen" typisch intellec tualistisch. Het nationaal-socialisme wordt niet „begrepen", Excellentie, het wordt .gevoeld"! Dat is zuiverder, dat is beter! Wij, nationaal-socialisten, gevoelen onze saanihoorigheid als volksgenooten. Wij gevoelen, dat wijenz. enz. enz., wij gevoelen tenslotte, dat „het" moet komen, wil deze vernietiging kunnen worden voorkomen. Dit „het", dat is in ons land het Nederlandsch nationaal- socialisme Discussie is verder overbodig. Wie het niet o e 11, weet het niet en leert het niet. Zóó antwoordt Mussert Colijnniet! De buitenlandsche politiek der N.S.B. Onder het schoone opschrift: „De regee- ring-Colijn medeverantwoordelijk voor voort, zetting en uitbreiding van den oorlog" be vat Volk en Vaderland een artikel waarin o.a. het volgende geschreven wordt: „Door do beleidvolle neutraliteitspolL tiek van het kabinet-Cort van der Linden is Nederland in de vorige wereldoorlog gespaard gebleven: door de oorlogspoli tiek van het kabinet-Colijn zal het Ne- derlandsche volk en land in die bewust uitgelokte Europeesche oorlog aan vernie tiging en verwoesting worden prijsgege ven. om als zelfstandige etaat van de wereldkaart te verdwijnen". Het is wel volksmisleiding van de ergste soort, aldus de Vrijz--Democraat, om het voor te stellen, alsof de medewerking aan de handhaving van hei Völkenbondspact als „oorlogspolitiek" moet worden beetemfield. Wij zijn er met de V D van overtuigd, dat de overgroote meerderheid van ons volk in dezen achter de regeering staat en de actie van de N.S.B. met verontwaardiging afwijst De Bijbel op de Openbare School? In een artikelenreeks over „de nationale opleving en ons Gereformeerd Onderwijs" in De Gereformeerde School merkt Ds. T. J Hagen op: Dit alles wil niet zeggen, dat de Over heid de Bijbel op de openbare school moet brengen. Dat kan ze niet doen Ze kan "iet Gods Woord op de school brengen Hoogstens een boek, dat wij Gods Woord noe men. maar dat daar zou worden ontvan gen. behandeld en mishandeld als een letterkundig voortbrengsel. Dat zou niet beteekenen nationale op- Ie v i n g, maar nationale ontkrach ting. Maar het wil dit zeggen, dat onze Re geering af moet laten om de openbare naast de Christelijke school te plaatsen als gelijke rechten hebbend En dat in ieder geval wij de strijd moeten strijden om ons volk en onze Overheid zoo ver te brengen, dat de openbare school als aan vulling alleen nog gehandhaafd wordt ln Artis te Amsterdam worden drie jongt leeuwtjes grootgebracht met een jongen tijger. Het edele viertal heeft tot dusverre den ouderlingen vrede nog steeds kunnen bewaren. oppert, maar direct terugneemt, ls natuurlijk onjuist Overigens is ook onze ervaring, dat de wijze, waarop de politie-salarissen verlaagd zijn, in vele gevallen niet klopt op het mee gedeelde in de M. van A. Echter willen we er aan toevoegen, dat ten slotte in menig geval nog eenige wijziging ten goede is gekomen. Ook de garantie- bepaling gaf eenige verlichting voor de J. Herweyer Bij zijn vertrek uit Den Helder De heer J. Herweyer, in en bij ons blad geen oiibekcnde, gepensionneerd Opper- Ziekenverpleger der Kon. Marine, vooraan staand leider in de Christelijke actie door en voor Marine-menschen, gaat den Helder ver laten en legt zijn werkzaamheden voor de Chr. Marine-Vereeniging neer. Dit vertrek laat de Marinestad in het Noorden niet onbewogen; in de laatste da gen ontvangt de heer Herweyer vele blijken van dankbare belangstelling en waardee ring, niet alleen van personen, maar ook van vereenigingen. Want noode ziet men hem henengaan. Wat zijn militaire loopbaan betreft, kan de heer Herweyer getuigen, dat deze even bevredigend als onrustig was. Hij begon in 1901 als scheepsjongen en klom, al varende en studeerende op tot majoor en Opper- ziekenverpleger. Drie maal diende hij in de tropen; het aantal overplaatsingen was legio. Doch waar hij ook was, nooit schaamde hij zich voor zijn belijdenis en zijn geloof. En daarom was hij ook een trouw lid en voorstander van de Christelijke organisa ties bij de Marine; eerst bij den Bond van Chr. Marinepersoneel beneden den rang van officier; later bij de Vereeniging enz. In 1927 was hij voorzitter geworden. Voor goed in Den Helder teruggekeerd, leidde hij de V.C.M.P. tot aan zijn pension- neering weer als voorzitter van het Hoofd bestuur en tot op heden nam hij de functie als administrateur waar. Een belangrijke ge beurtenis voor hem was in 1934 de oprichting i de Chr. Marinevereeniging C.M.V. vereeniging, die uitsluitend het geestelijk heil van den Marineman beoogt en waarvan naast vele militaire leden ook een groot aantal burgers lid zijn. Als ouderling van de Geref. Kerk bi den Helder had hij de leiding der Militaire Com missie en verzorgde hij het correspondent schap .Militaire Zaken" voor de classis Alkmaar. Zoo heeft hij onvermoeid gearbeid als trouw onderdaan van de Koningin, maai niet minder als dienstknecht van den hoog- sten Koning, Wiens Naam juist bij de Ma rine zoo vaak gesmaad wordt Den Helder ziet hem met leedwezen heen gaan. Trips naar Noorwegen Per s.s. „Tarakan" met de A.H.V.J. De Mij. Nederland houdt in Juli a_s. weer jeugdreizen met de „Tarakan" naar Noor wegen en staat daarna haar schip af aan de A.M.VJ., die van 815 Augustus met scho lieren naar Nooiwegen zal varen en van 1522 Augustus mert jongemannen. De A.M.V.J kreeg na ampele besprekingen de beschikking over de .Tarakan", teneinde deze open te stellen voor jonge mannen van 1925 jaar. Hiermede heeft de A.M.V.J. een gelegen heid veretreken voor haar oudere leden, doch tevens wil zij een groot deel van de beschik bare ruimte afstaan aan jongemannen bui ten de A.M.V.J., clie voor deze unieke gele genheid willen profiteeren. Inlichtingen ver schaft het secretariaat dor A.M.V.J. te Am sterdam. Deensche les Vooruitgang, welke armoede bracht In Denemarken gaat het boeren en arbei ders heel goed, niet waar? Dat vertelt ons elke dag de roode pers. Maar in diezelfde krant lezen we thans: De contracten, die door de vakvereenl- gingen 1 Februari jl. werden opgezegd, bestaan al jaren en werden in 1933 zonder veel wijzigingen verlengd. Toen waren de omstandigheden veel ongunstiger dan thans en ook volgens de toenmalige re geering was het toen geen tijd loon- eischen te stellen. Doch intusschon is het economisch le ven er aanmerkelijk op vooruitgegaan; de kosten voor het levensonderhoud stegen, doch de loonen bleven gelijk. Derhalve Bij de Engelsche vlootoefeningen bij de Canarische eüanden vond een gasaanval cm een der schepen plaats, waarbij de van gasmaskers voorziene kanonniers een tegen* aanval deden. N.V. UTRECHTSCHE HYPOTHEEKBANK Nettowinst 1935 412.364,— (v. j. 453.661,—) Div. 6 vj. 12) De netto-winst van de N.V. Utreoht- sche Hypotheekbank, over 1935, bedraagt t 412.364 (v.j. f-453.661). Na afschrijving en reserveering van totaal f 304.255 f215.395). blijft een winstsaldo ter ver deeling over groot f 108.108 (f 238.265), Op de aandeelen, eerste uitgifte, kan een dividend worden uitgekeerd van f 12 (v.j. f24) en op de aand. serie B f6 (v.j. f 12). Op de oprichtersbewijzen wordt f 14 (v.j. f38) betaald. De Directie deelt in het verslag over 1935 het volgende mede: Het bedrag der op 31 Dec. 1935 uitstaande hypotheken bedroeg f62.179.855 (vorig jaar f 64 861 495) en dat der pandbrieven in han den van derden f60230100 (v j. f63.397.800) Beide bedragen verminderden derhalve; dat van de pandbrieven het meest Een totaal van f210.050 nog niet ingekomen uitgelote pandbrieven, hebben wij hierbij geheel ter zijde gelaten. Doordat wij met April 1935 na de Belga-devaluatie en de dientengevolge heerschende onzekerheid, de verkoop van pandbrieven niet konden voortzet ten, spreekt het vanzelf, dat wij onze ge woonte. de aangeboden pandbrieven, waar noodig, steeds tn te koopen, heb ben moeten onderbreken. Onze verwachting, dat na een paar maan den de gewone gang van zaken zou kunnen worden hervat is niet verwezenlijkt, door dat op 5 Juli 1935 plotseling de indiening van het zoogenaamde vaste-lasten-ontwerp voornemens der Regeering tot ingrijpen in bestaande overeenkomsten bekend maakte. De indiening van dit ontwerp veroorzaakte een nieuwe onzekerheid, welke is. blijven voortduren en thans nog voortduurt nu nie mand weet, wat ten slotte van deze voor nemens terecht zal komen. Hierdoor is sedert de laatste dagen van Maart 1935 in ons bedrijf de uitgifte van pandbrieven tot stilstand gekomen en werd het bij gebreke van inkomende gelden, on mogelijk hypotheken te sluiten. Een toe stand, welke thans nog onveranderd is en welke mede oorzaak is, dat de rente niet verder kon worden verlaagd. Sommigen onzer schuldenaren zijn in moeilijkheden geraakt. In eenige gevallen bleek het noodig het beheer der huizen aan one toezicht te onderwerpen en de huren aan ons te doen cedeeren. Alles bijeengenomen zijn de uitkom sten van ons bedrijf bevredigend ge weest en laten toe een verminderd divi dend uit te keeren, ook, nadat nauwlet tend is overwogen, of de omstandig heden en de onzekere toekomst geen aanleiding moesten geven maar alle winst te reserveeren. Dit laatste meenden wij niet te mogen aanbevelen, omdat het afsluiten van allo bronnen van Inkomsten een zoo groot oogen- blikkelijk nadeel is voor onze geheele samenleving, dat dit moet worden verm© den, (enzij anders handelen noodzakelijk zou zjjn. Hoewel ongetwijfeld de moeilijkheden voor de hypotheekbanken grooter zijn dan te voren, meenen wij toch, dat de toestand van ons bedrijf, in verband ook met de extra-reserveeringen, welke wij het vorige jaar en ook nu weer intoepassing brach ten. voor ons aanleiding mag zijn de toe komst met vertrouwen tegemoet te gaan. In verband met de stagnatie op de hypo theekmarkt was het aantal nieuwe aanvra gen aanmerkelijk minder dan in hert voor- zochten de vakbonden naar een compen satie tusschen loonen en hooger levens- kosten. Echter niet voor alle loonklassen. Zij verlangden slechts een verhooging van de week loonen van 40 tot 50 kronen met gemiddeld 5 Oere per uur. Vreemd toch. Het economisch leven verbe terde zich ten koste van de arbeiders. En slechts voor de armsten, die loonen hebben f 13.40 tot f 16.25 wordt een schamele verhooging gevraagd. Alles vanwege de welvaart! Wordt de roode pers nog door arbei ders gelezen? afgaande Jaar. Slechts 125 kwamen er bij ons in, tezamen tot 'n bedrag van f 2.511.200 (v.j. 224 ad f9.357.290). Nieuw gesloten en overgesloten zijn slechts 64 leeningen (vorig jaar 193), te zamen voor f 1.193.950 (f 5.606540). terwijl de voortzet ting werd overeengekomen van 140 afloo- pende leeningen (vorig jaar 92) te zamea tot een bedrag van f3.975.555 (vorig jaar f2 051.075). Eenige leeningen zijn geheel of gedeeltelijk afgelost te zamen tot een be drag van f 7.851.145" (vorig jaar f7.685.537). De gemiddelde rente op de hypotheken bedraagt op 31 Dec. 1935 ongeveer 5.060 pet. In het afgeloopen jaar plaatsten wij in enkele maanden f5.263.900 pandbrieven (vo rig jaar in twaalf maanden f9.095.200). In gekocht werd behalve f133.700 5 pc» pandbrieven, welke werden ingetrokken f 1341.400, van welke f485.700 weer werden verkocht, terwijl f307 000 ingekochte ty* pet pandbrieven werden ingetrokken. Tenge volge van de in- en verkoop verkregen wij tens'otte een koerswinst van f 11.990 (v.j, een verlies van f 1477). Het uitstaande bedrag van f6t.199.400 aaa pandbrieven bestond uit: 4% pet pandbrie ven f 40 242.500.4 pet pandbrieven f20.810.000 oVo pet pandbrieven f 146.000. De gemiddelde rente van de pandbrieven in omïoop bedraagt op 31 Dec. '35 4.S27 pet of wel ongeveer 0.733 pet minder dan de ge» middelde van de hypothecaire schuldenaren te ontvangen interest. Het aantal in 1935 gehouden executoriale veilingen heeft 22 (vj 20) bedragen, waar van negen wegens faillissement, twee we gens gelegd beslag en elf tengevolge van wanbptaüng. Hierbij waren de onderpanden van vier en twintig leeningen betrokken. Ach der ingekochte onderpanden waren einde 1935 nog in het bezit der bank. ter wijl inmiddels in 1936 nóg een onderpand werd verkocht De voor de ingekochte on derpanden bedongen huren verzekerden ons van een behoorlijke opbrengst Wij meenen, dat de onderpanden na af» schrijving gewaardeerd staan naar een voor» zichtige maatstaf. Hypotheekbank voor Nederland N.V. Winstsaldo 1935 ƒ185.598 (T. I. 188.127) Geen dividend Naar wij vernemen heeft de Raad van Commissarissen van de Hypotheekbank voor Nederland N.V., Algemeene Waarborg maatschappij N.V. te Amsterdam, in zijn op 28 dezer gehouden vergadering de wen- schelijkheid uitgesproken, de iinrteipe po. sitie der Bank en haar liquiditeit zoo krachtig mogelijk te maken, met het oog op de groote onzekerheid in het hypotheek» bedrijf. Besloten werd aan de vergadering van aandeelhouders voor te stellen de gemaakte winst ad 185.598.93 (v. j. ƒ188.127.77) geheel toe te voe gen aan de Reserve voor diverse doel einden (v. j. dotatie ƒ103.528.22). De ingekochte onderpanden komen dan, na ruime afschrijving, voor ƒ70.000 (v. j. ƒ50.000) op de balans voor. Van Nabij en Ver In November 1935 bedroegen de ontvang» sten der Ned. Spoorwegen ƒ7.511.769 (v. j. ƒ8.410.981) en in de eerste elf maan den van het afgeloopen jaar ƒ93.446.791 (v. j. 103.954.104). Volgens berichten uit Italië zul'len aldaar van 1 Maart af alle kunstzijdegarens ingevoerd- of geproduceerd onderhevig zijn aan een extra-bc-lasting van lire 2.4 per kg. Men verwacht uit de ze belasting een op brengst van Lire 100 millioen. Reuter seint uit Tokio dat bij de Bank van Japan Donderdag j.L voor een totaal bedrag van een milliard yen aan deposito's werd opgevraagd. Blijkens het verslag over 1935 dor Hollandsche Voorschotbank werd over dat ïaar een verlies geboekt van 8338.87. Over 1934 bedroeg het verlies 3800.97, zoodat 't totaal verlies 12.139.84 bedraagt. Einde 1935 stond aan voorschotten uit ƒ795.839 (ƒ910.323). - De omzet vam de Ned. Bank voor Zuid-A frik a is in het afgeloopen jaar gestegen. De nettowinst bedraagt ƒ668.350 (v. j. 444.893). Uitgekeerd wordt een dövi. dend van 6% (v. j. 1%). De trustee der 3% winstdeelende obli- gatdën der C.V. W m H. M 0 11 e r Co deelt mede, dat bij haar door de Mij. ƒ200.000 is gestort met het verzoek dit be. drag te besteden aan inkoop van bovenge» noemde oblagatiên.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8