Ras Kassa en Ras Seyoem zijn verslagen MINISTER GOEBBELS OPENT LEIPZIGER MESSE MAANDAG 2 MAART 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland LEIPZIGER MESSE 19751 (Van onzen Duitschen correspondent) "Neen, we hobhen hier niet te doen met een lout van den schrijver of van den zetter. Het moet niet zijn: 1936. maar wel degelijk 1975 Want de oude en wereldvermaarde messe-1 stad is er trotsch op, haar 1975ste messe te mogen noteeren! De stabiliteit der deelname, niet slechts van Duitsche, maar minstens evenzeer van buitenlandsehe zijde, heeft er in de loop der jaren veel toe bijgedragen, dat Leipzig ook in onze tijd nog steeds als de messestad wordt aangezien en gewaardeerd. Sedert 1933 is het aantal deelnemers op vallend snel gestegen. Maart 1933 bedroeg hun aantal 5S00, twee jaar later telde men cr 6800 en de voorjaarsmesse van 1936 kat) op 8175 deelnemers trotsch zijn. Op dezelfde wijze is ook het aantal Duit. sche en buitenlandsehe bezoekers gestegen: in 1933 noteerde men 91.519 Duitsche en 15.523 buitenlandsehe belangstellenden, 1931 bezochten de voorjaarsmesse 142.500 Duit sche en 16.370 buitenlandsehe geïnteresseer den. 1935 mocht men 174.621 Duitsche en 21.728 buitenlandsehe bezoekers noteeren. Onder de deelnemers der messe zijn fir ma's, welke reeds jaren lang op de messe haar vaste plaats innemen, sommige kun nen hun deelname aan meer dan honderd messen bewijzen. Ook Nederlad wordt tot een der oudste en trouwste deelnemers aan ileze traditioneele jaarmarkt gerekend. Op de monstermesse in liet centrum dei stad. op de technische messe. welke builen de stad haar enorm terrein bezit en op tie bouwmesse in de buurt van het „Völker- schlachtdenkmal" is de stemming dit jaar zeer optimistisch. Men verwacht veel be langstelling en ook practische ondersteu ning uit het buitenland. Uit Indië, Austra lië en Zuid-Amerika zijn reeds groepen interesseerden-aangemeld, die in groote ge tale onder deskundige leiding de messi willen bezoeken. De voorspellingen, welke dr Raimond Kohier, de ervaren president der Leipziger messe en dir. Ludwig Fichte dezer dagen op een ontvangst van de buitenlandsehe pers in Hotel Kaiserhof te Berlijn deden, blijken door de werkelijkheid nog overtroffen te worden. Toen reeds werd ons het geheim toevertrouwd van de televisie-teteioondienst tusschen Leipzig en Berlijn, ongetwijfeld een der origineelste technische „Fortschrit- te" van onze moderne tijd. Wij, deelnemers aan de messe, zullen in de gelegenheid wor den gesteld, met onze te Berlijn achterge bleven collega's telefonisch te praten, ter wijl we dan terzelfder tijd elkaar in levende lijve kunnen aanschouwen! Wanneer men bedenkt, dat het bij deze eerste officieele proef om een afstand van bijna 400 K.M. gaat, dan kan men begrijpen, dat vooral in journalistieke kringen de belangstelling voor deze hoorbare en zichtbare gedachten- wisseling tusschen Leipzig en Berlijn bui tengewoon groot is! Koning Edward VIII voor de microfoon Koning Edward VIII van Groot-Brittan- nië heeft gistermiddag zijn eerste radio rede uitgesproken sinds zijn troonsbestij- ÉJNa hulde te nebben gebracht aain wijlen zijn vader en na begroetingswoorden te hebben gericht tot de prinsen en het volk van Iodiië, zeide de koning: Koningin Mary, mijn familie en ik zelf hebben een grooten steun gehad in de betuigingen van ernstige deelneming, welke uit alle deelcn der we reld tot ons zijn gekomen. Wij zullen de sympathiebetuigingen, wel ke wij van duizenden personen hebben mogen ontvangen, niet alleen uit het Brit- sohe Rijk, dooh ook uit den vreemde, nooit vergeten. Het is ons buitengewoon aangenaam te weten hoezeer de groote politiek van mijn vader werd gewaardeerd. Op mij rust de taak zijn werk voort te Betten. Ik ben bij de meesten uwer beter bekend als prins van Wales, d.w.z ais den man, die gedurende den oorlog en daarna de gele genheid heeft gehad in contact te kannen met de volken van bijna alle landen der aarde en hun te leeren kennen. Hoewel ik tot u spreek als koning ben ïk nog steeds dezelfde en mijn voortdurend streven zal er op gericht zijn voort te gaan het welzijn van mijn medemenschen te be vorderen. Dat de toekomst vrede en een goed weder zijdsch begrip moge brengen over de ge- heele wereld en welvaart en geluk aan het Britsohe volk en dat wij ons onze erfenis waardig mogen betoenen. Roosevelt onderteekent de neutraliteitswet President Roosevelt heeft thans de Amerikaansche neutraliteitswet, welke de afloopende neu t ra 1 itei tsbepa 1 i ngen tot 1 Mei 1937 verlengt, onderteekend. De nieuwe wet bevat de toevoegingen, dat in den vervolge ook leeningen of oor- logscredieten aan belligerente staten ver boden zijn en dat een wapenembargo mi et mag worden afgekondigd voor staten van het Amerikaansche werelddeel, zoolang deze staten strijden tegen landen buiten Amerika Dez9 laatste uitzondering is echter niet van kracht, wanneer een dezer Amerikaansche staten tosamen met een vreemde mogendheid oorlog voert tegen een derden staat. Niet verboden blijft de uitvoer van voor den oorlog belangrijke grondstoffen als pe troleum, koper, katoen en ijzerafval. DUITSCHE COMMUNISTEN TER DOOD VEROORDEELD De Berlijnsche schepenrechtbank heeft na een proces van bijna zes maanden uit spraak gedaan in de zaak tegen 25 :omrnu- nisten uit Neukoelln, die er van beschuldigd werden, te hebben deelgenomen aan een ge- wapenden overval óp een vergaderlokaal der S. A. op 15 October 1931. Vijf der beklaagden zijn wegens moord n vereeniging en ernstige huisvredebreuk ter dood veroordeeld. Verder verliezen zij le- levenslang de burgerlijke eere-rechten. Elf beklaagden zijn wegens medeplichtig heid veroordeeld tot tuchthuisstraffen, -varieerende van drie tot veertien jaar. De politiebewaking was tijdens de zitting Yersferkt met Schupo's in uniform en Jachtmeesters, Het Abessijnsche Noordfront ingestort De troepen van het derde Itali aansche legercorps en die van het Eritreesche legercorps hebben in het noorden en zuiden de troepen van ras Kassa in Tembien aange vallen, gelijktijdig met den op- nmrsch van het eerste Italiaansche legercorps naar den Amba Alagi. Maarschalk Badoglio seinde daarop: De tweede veldslaa in Tembien is in een beslissend sta dium gekomen. De legers van ras Kassa en ras Seyoem zijn omsin geld en hun toestand ivordt van uur tot uur critieker. Het volgende Italiaansche tegen bericht meldde: Op het noordelijk front is het leger van ras Kassa, dat beslissend is geslagen, in ont binding. Volgens nadere berichten uit Tigré zou het Italiaansche leger den slag in Tembien hebben ge wonnen. De verslagen Abessijnen hebben overal groote hoeveelheden wapens en munitie in de handen der Ita lianen achtergelaten. Het leger van ras Kassa zou vernietigd zijn. Het verloop van het gevecht De oorlogscorrespondent van het D.N.B. seinde uit Asmara: Sinds Vrijdag is aan het Noordelijk front in Abessinië een groo te Italiaansche militaire actie aan den gang, welke ten doel heeft de legers van ras Kassa en van ras Seyoem te omsinge len. In het hoofdkwartier is men van mee ning, dat dit doel zoo goed als bereikt ls en dat men kan zeggen, dat de Abessijn sche troepen aan het Noordelijk front ver slagen zijn. Tegelijk met den opmarsch van het eer ste legercorps, welke leidde tot de bezet ting van den Amba Aladgi, heeft het corps ipheeinsche troepen, een grootsche actie op gezet tegen ras Kassa en ras Seyoem, die 'niet ongeveer 70.000 man voortdurend po gingen ondernamen door te breken in de richting van Haussien. Terwijl het derde legercorps ten Zuiden van de rivier Ghewa opereerde, arriveerde het inheemsche corps ten Noorden van Abbi Addi. Op 28 Februari kon de Abes sijnsche stelling op den Work Amba („goudberg") bij een verrassenden storm aanval worden genomen. Alpenjagers en zwarthemden, die gede tacheerd zijn bij het corps inheemsche troe pen zijn, niet opgemerkt door den vijand, den bijna 2000 M. hoogen bergrug bestegen. Zij verdreven den geheel verrasten vijand in een bloedig bajonètgevecht. Niettegenstaande het krachtig artillerie- en vliegtuigbombardement, waardoor de Abessijnen werden weggemaaid, probeerden zij den geheelen dag door de stelling op nieuw te bestormen. Des avonds moesten zij evenwel onder den krachtigen druk der Italianen het veld ruimen, met achterlating van 3000 gesneu velden, o. w. een commandant en vijf on der-commandanten. De Italiaansche verliezen bedroegen dien dag ongeveer 500 gesneuvelden. Op 29 Februari hebben de Italianen hun militaire actie voortgezet De actie is nog niet ten einde. In het algemeen kan gezegd worden, dat aan het Noordelijk front alleen nog het le ger van ras Imroe strijdbaar is. De correspondent heeft het hoofdkwar tier te Asmara bij zijn terugkeer feestelijk verlicht gezien. De vice-gouverneur heeft een toespraak gehouden, waarin hij de succesrijke ge vechten roemde. In militaire kringen te Asma ra verklaart men, dat Abessinië van militair standpunt bezien, thans den oorlog heeft verloren. Het lot van ras Kassa Uit Asmara wordt nader geseind: Bij de gevechten in Tembien, welke drie dagen hebben geduurd, werden de legers van ras Kassa en van ras Seyoem geheel vernietigd. Het gros der troepen werd bij Abbi Addi omsingeld. Ras Kassa bevindt zich met een klein deel zijner troepen op weg naar het Zuid- Westen. Hij wordt onderweg voortdurend door Italiaansche bommenwerpers bestookt. De Italiaansche verliezen bij de laatste gevechten zouden niet zoo groot zijn, doch de Abessijnsche verliezen worden ontzag lijk genoemd. Maarschalk Badoglio heeft in het hoofd kwartier zijn voldoening over de overwin ning uitgesproken. Stefani voegt hieraan nog toe: De verliezen van den vijand zijn zeer zwaar. Reusachtige hoeveelheden wapenen, dieren en ander materiaal zijn buitge maakt. Het lot van Ras Kassa is hetzelfde als dat van Ras Moe- 1 o e g e t a. De luchtmacht is bezig de over winning uit te buiten. Naar Het Asjangi-meer De Italiaansche troepen rukken via den Amba Alagi in Zuidelijke richting op het Asjangi-meer, welk gebied reeds door vliegtuigen is gebombardeerd. Van Het Zuiderfront Uit Mogadisco wordt vernomen, dat de troepen van dedjas Bietne Mered zich niet meer aan de Webbi Gestro bevijiden en ook de versterkte stellingen op den berg Ellot hebben verlaten. Deze troepen zouden zich naar het Goba-gcbied lebben teruggetrok ken. Wat Addis Abeba meldt Van Abessijnsche zijde wordt de toestand aan hot noordelijk front als volgt voorge steld: de Italianen dringen langzaam op van Makalle naar het massief van Amba Alagi, gesteund door bombardementsvlieg tuigen, gemotoriseerde afdeelingen en tanks. De Italiaansche afdeelingen worden hef tig aangevallen door de troepen van Ras Kassa on Ras Seyoem. Het doel van de Italianen schijnt de be zetting van de Amba Alagi. De opmarsch heeft alleen plaats over de begaanbare we gen en het schijnt, dat niot terreinwinst, doch alleen het bezetten van sleutelposi ties, de reden is van dezen plotseïingen op marsch. Do Italianen willen stellingen be zetten om gedurende den regentijd de Abes sijnsche aanvallen te kunnen afweren. Van Abessijnsche zijde wordt er verder op gewezen, dat de regentijd het oprykken met gemotoriseerde kolonnes onmogelijk maakt, terwijl de Abessijnen hierdoor in> het geheel niet worden gehinderd. De duce ontvangt tropeeën! Het s.s. „Tevere" is te Napels aangeko men uit Oost-Afrika met 469 soldaten, zwarthemden en werklieden aan boord, die voor herstel van gezondheid naar Ita lië terugkeeren. Bovendien bevindt zich de federale secre taris van Erythrea, Gama, aan boord, die belast is met het overhandigen var ordeteekenen en de uniform van Ras Moe- loegeta, welke na den slag van Amba Ara- dam zijn gevonden, aan den Duce. Mussolini Herdenkt Adoea In tegenwoordigheid van den koning en Mussolini werd Zondagochtend aan het graf van den Onbekenden Soldaat n ploch tige mis in de open lucht gecelebreerd ter eere van de veertig jaren geleden bij Adoea gesneuvelde Italiaansche militairen. Alle troepen van het garnizoen Rome, zoomede alle manschappen der fascistische militie en andere op militaire leest go- sc.hoeide partij-organisaties woonden de plechtigheid bij. De manschappen stonden opgesteld op het Piazza Venezia en bij het nationale monument De toegangswegen waren door tiendui zenden personen bezet Groot was het enthousiasme toen Mus solini op het balkon van zijn paleis ver scheen. Mussolini zcide o. m.: Onze heldhaftige soldaten nikken voorwaarts. De feiten spre ken en zullen -nog meer spreken. Er moeten duizenden slachtoffers zijn! Omtrent de recente gevechten in Tembien worden nog de volgende bijzonderheden bekend: Na de vergeefsche poging den Work Am ba ten Noorden van Abbi Addi te heroveren, trok het Abessijnsche leger, dat niet 70.000, doch slechts 15.000 man sterk was, uit Abbi Addi terug, waar het door het uit het Zui den naderende derde legercorps werd om singeld. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag slaagde ras Kassa er in met een deel zijner troepen door de Italiaansche troepon heen te breken en te vluchten in de richting van d* Takazze. Italiaansche bommenwerpers hebben een achtervolging ingezet en Kassa's troepen met bommen bestookt. Zaterdag werd de kring om het bij Abbi Addi ingesloten leger, dat zich wanhopig verdedigde, steeds nauwer. De Abessijnsche soldaten werden in bloedige gevechten afgemaakt Het aan tal dooden aan Abessijnsche zijde moet vele duizenden bedragen. Het aantal gewonden moet ontzettend zijn, hoewel op het oogenblik nog geen nauwkeu rige cijfers bekend zijn. De Italiaansche verliezen zouden be trekkelijk gering zijn. OI ras Kassa nog heelhuids naar de binnenlanden van Abessinië zal kun nen ontsnappen, moet men afwachten. Het Abessijnsche front is, behalve de uiterste linkervleugel geheel ingestort De situatie van de troepen op dezen vleugel. die 30.000 man sterk zijn, wordt evenwel als hopeloos beschouwd. Vele. vluchtende soldaten hebben hun wapens weggeworpen om voor vreedzame bewoners te kunnen doorgaan. De Italiaan sche buit aan wapens en munitie ~ioct zeer groot zijn. Badoglio's tweede groote succes! De slag in Tembien is de tweede acte van de grootsch opgezette manoeuvre, wel ke maarschalk Badoglio heeft voorbereid De eerste groote slag, die Badoglio den Abessijnen heeft toegebracht, was toen hij ras Moeloegeta bij den Aradam-berg heeft verslagen, waarbij hij zich de mogelijkheid schiep den Amba Alagi te bereiken. De volgende belangrijke fase zal zich waarschijnlijk binnenkort afspelen op den uitersten rechtervleugel van het Italiaan sche leger. Bij die gelegenheid zal beslist worden over het lot van de legers van den negus. Italië en de Volkenbond Na de verovering van den Amba Aladjien de overwinning in Tembien heeft Italië alle kaarten van het spel in handen aldus schrijft de Popoio d'Italia in zijn editie van Zondag. Zelfs op het Europeesche politieke front heeft Italië een beslissende kracht De Fransche afgevaardigde Archambaud, rapporteur van de begrooting van oorlog en een persoonlijkheid, die in staat is de ge dachte van maarschalk Pétain te vertolken, heeft dezer dagen terecht de vraag gesteld wat de autoriteit van den Volkenbond zou blijven, wanneer Italië zich uit den bond zou terugtrekken. Genève heeft geen gezag meer over de Vereenigde Staten, Brazilië. Duitschland en Japan. Wanneer Italië zelf den bond zou ver laten zou deze dan niet een Fransch-Engel- sche commanditaire vennootschap worden? Dat waren de vragen die door den rappor teur van de Fransche oorlogsbegrooting ge steld werden. Tot dusverre is Italië op be- langelooze wijze en loyaal een der waarborgen geweest van 't handvest en van Locarno en andere internationale verbintenissen. Het sanctionnisme heeft deze solidariteit onder mijnd. Een supersanctionnisme zou haar kunnen vernielen. Het blad concludeert: Genève staat aan den tweesprong: wij wachten af, dat het al zij verantwoordelijkheden zal aanvaarden. KALMTE TE TOKIO TERUGGEKEERD Lol der opstandige officieren nog niet beslist Sterke nationalistische regeering gewenscht Het militaire hoofdkwartier in Tokio deelt mede, dat de leider der rebellen, ka pitein Notvaka, zellmoord heeft gepleegd. De meeste leiders van do revolte, on dei- wie drie oud-officieren, zijn naar de ge vangenis overgebracht, terwijl do lagere officieren en de manschappen, die zich hebben overgegeven, in hun barakken be waakt worden. In oen communiqué wordt gezegd, dat alle jonge officieren, die bij de revolte betrokken zijn, uit den militairen diienst zullen worden ontslagen en afstand zullen moeten doen van hun eereteokenen. De politie te Tokio deelt mede, dat bij de opstandige beweging vijf agenten zijn ge dood, terwijl een zesde gewond is. De mikado heeft beslist, dat de minister van financiën, Takahasji, burggraaf Salto, gieneraal Watanabe en kolonel Matsoea, die bij den opstand vermoord zijn, posthuum geëerd zullen worden. Men verzekert, dat te Tokio de normale toestand is teruggekeerd. Van het heerlijke lenteweer op Zondag hebben talrijke hoofd stedelingen gebruik gemaakt om uitstapjes buiten de stad te maken. Trams, bussen en treinen waren overvol. Verklaring van het kabinet Het Japansche kabinet heeft een verkla ring gepubliceerd, waarin het uiting geeft aan zijn leedwezen over de laatste inciden ten. Het gevoelt een groote verantwoorde lijkheid voor die gebeurtenissen, doch be tuigt tevens er zijn voldoening over, dat de bevolking haar kalmte heeft bewaard en het zakenleven normaal heeft gefunction- neerd. Tenslotte worden autoriteiten en bevol king aangemaand, haar plicht te doen en zich van excessen te onthouden. Het lot der officieren Omtrent het lot van de in arrest gestelde officieren, welker aantal inmiddels is ge stegen tot 20, is nog niets nauwkeurig be kend. Dat zij zelf een eind aan hun leven zouden hebben gemaakt is tot dusverre nog niet officieel bevestigd. De toestand van hofmaarschalk Soezoeki, die zwaar gewond is, is na een bloedtrans fusie beter geworden. De vroegere zegel bewaarder Makino is ongedeerd ontsnapt. Men zegt, dat hij en Saionji door een gen darme gewaarschuwd werden, welke bij den overval op Saito had weten te ontko men. Volgens een verklaring van den minister van oorlog moet de grootste zorg thans zijn de aaneengeslotenheid van het leger te waarborgen en te versterken, door onjuiste opvattingen over de trouw aan den keizer te bestrijden. Leger en volk moeten elkan der vertrouwen en schouder aan schouder staan. De regeeringsvorming Het schijnt thans, dat admiraal Okada geen minister-president zal blijven. In een oficieei communiqué wordt mede gedeeld d«t de Japansche natie thans sterke nationale regeering wenschL Generaal Kauasjiina heeft als minister van oorlog een proclamatie uitgegeven, waarin hij verklaart: „Ik alleen ben te laken voor de betreurenswaardige gebeur tenissen, welke hebben plaats gehad en ik ben mij diep bewust van mijn verantwoor delijkheid". De minister voegt hieraan toe, dat de eer van het leger in de oogen van het volk en van het buitenland bevlekt is. Het. defi nitief herstel van de discipline in het leger zal veel moeite kosten, niettegenstaande op het oogenblik sohijnt, dat de orde is her steld. Om een „voorbeeld" te geven aan de op standige officieren, die de militaire regle menten hebben overtreden, heeft een 31- jarige luitenant van de keizerlijke garde, Aojima, zich volgens de oude ritus, van het leven beroofd, door zich den buik open te snijden. Zijn vrouw, 23 jaar oud, sneed zich na hem de keel af. In een brief die de luitenant achterliet deelde hij mede, niet te kunnen verdragen dat keizerlijke Japansche troepen tegen elkaar hadden gestreden. De vlootconferentie in Londen Pessimistische geluiden. In een beschouwing over den stand der vlootconferentie schrijft de diplomatieke medewerker van de „Daily Mail dat het ecnige resultaat der besprekingen vermoe delijk zal bestaan in een aecoord tusschen Engeland en de Vereenigde Staten ten aan zien van de tonnage en de uitwisseling der programma's. De maritieme medewerker der „Morning Post" meldt, dat de leider der Amerikaan sche delegatie, Norman Davis, bij het onder houd, hetwelk hij met Eden heeft gehai, verklaard heeft, dat het geduld der Ver. eenigde Staten zoo goed als uitgeput is.. In vele kringen gelooft men volgens dit blad, dat de Amerikaansche delegatie bin nen veertien dagen de thuisreis zal aan vaarden. De openbare meening in de Ver eenigde Staten is togen iedere verdere ver traging. daar zij vreest, dat Amerika in de Europeesdie politieke kwesties verwikkeld zal geraken. Minister Beck in Brussel De Poolsche minister van buiteniaorfcche zaken Beek, vertoeft momenteel te Brus sel, in verband met het nieuwe Poolsch- Belgische handelsverdrag, dat vandaag doar den Belgisohen minister-president Van Zeeland zal worden onderteekend. Woensdag zal de Poolsche minister door koning Leopold in audiëntie worden ont vangen. 170 lijken gevonden bij Atrecht Bij Atrecht zijn de lijken gevonden van 170 Fransche en Duitsche militairen, die in den wereldoorlog zijn gesneuveld. Slechts 4 Duitsche en 45 Fransche gesneuvelden wer- den geïdentificeerd. 39 Duitsche en 82 Fran sche militairen zijn bijgezet in de knekel huizen van Maison Blanche en Targette. DE ONTWRICHTING VAN DEN WERELDHANDEL Duitschland wil in eigen nooden leeren voorzien Bij de opening van de Leipziger Messe heeft de Duitsche minister voor de pro paganda, Dr. Goebbels, een rede ge. houden, waarin hij erop wees, welk een ontwrichting de wereldhandel sinds den oorlog heeft ondergaan. De toestand is thans zoo, aldus de mi nister, dat sommigen in ongebruikte rijkdommen bijna stikken, terwijl de an deren in armoede omkomen! De economische nood is in hoofdzaak ont staan onder den invloed van politieke ge beurtenissen en van politieke tendenties. Door het dictaat van Versailles is een basis geschapen voor een wereldorde, die spot met elk gezond verstand en met iedere ervaring en daarom de ergste gevolgen moest hebben. Het uitgangspunt was namelijk, dat het be ter met de welvaart van de wereld zou staan naarmate het een deel van het econo mische gebied, Duitschland, slechter zou gaan. De kroon werd op het economisch onverstand gezet, toen met de verarmdi Duitsche economie milliarden leende tegen ongehoord hooge rente, om op deze wijze nog zaken te doen. Deze schijnbare weldaad moest natuurlijk op zekeren dag tot een plaag worden voor alle partijen, die bij do. zen economischen waanzin betrokken waren. De geheele wereld raakte tenslotte verstrikt in een schulden systeem, waaruit de volke ren zich slechts konden losmaken door de schuldbetaling te staken. ize ontwikkeling heeft de laatste jaren verwoestende gevolgen gohad voor de han delsbetrekkingen der volken en er toe geleid, dat de wereldhandel vomen heefi aangenomen, die men vroeger be lachelijk en onaanvaardbaar zou hebben genoemd. De valnta-onzekerheden De ongelijkmatige verdeeling der grond stoffen zou op zichzelf nog niet zoozeer een probleem van wereldpolitiek en wereld economie zijn, indien een gezond ruilverkeer mogelijk zou zijn. Dat is helaas niet hei geval. Kapitalistische verblindheid, politieke boycot-propaganda en volkomen onzekerheid op valutagebied verhinderen dat. Voor aan grondstoffen arme landen is de invoer van grondstoffen onafscheidelijk vee- bonden met den uitvoer van fabrikaten. Zij moeten hun waren afzetten op de wereld markten om als tegenwaarde grondstoffen 'e kunnen betrekken. Hoe kan deze normale buitenlandsehe handel, waar alle landen voordeel van hebben, evenwel gedijen, wan. neer bij de overige handels- en douane-poli tieke moeilijkheden nog de voortdurende wijzigingen komen in den maatstaf dei valuta-berekening? In bijna alle landen der wereld is de valuta in de laatste jaren onderhevig Goebbels geweest aan een zekere devaluatie, doch overal op een verschillend tijdstip en in verschillende ma'-e. Op die manier is men dan in het tijd vak van het luchtvaart verkeer en van de radio overgegaan tot de meest priinl. tieve methoden van goederenverkeer na de periode der glazen kraaltjes en oli fanten 'anden. Deze methode nu doet den wereldhandel, welke van nature veelzij dig moet zijn, geweld aan. In 1935 viel 60 pet van den Duitschen buitenlandschen handel binnen de clearing- overeenkomsten, ongeveer 20 pet. viel bin nen het consumptieverkeer, terwijl slechte pet. in contanten wera verrekend. Naar zelfvoorziening Het Duitsche vernuft en de Duitsche wils kracht hebben het bestaan tal van natuur lijke grondstoffen te vervangen door gelijk waardige of zelfs superieure kunstmatige stoffen. Het logische gevolg van de uitvinding van kunstmatige producten is, dat de natuurlijko grondstoffen ove bodig worden en geen af. zet ineer vinden. Reeds thans blijkt, aldus Dr. Göbhels. dat de rijk met natuurlijke grondstoffen gezegende landen in toene mende maten met bun rijkdommen blijven zitten en niet meer de noodige afzetgebieden vinden. Duitschland kan, volgens Dr. Göbhels, deze ontwikkeling nog steeds met kalmte tegemoet zien. Wij zulIeL al onze behoeften weten te dekken en hoelang het ook zal du ren. het zal ons ten slotte gelukken. Ook tegenover de bedreiging van een in ternationale anarchie is het Duitschland van Adolf Hitler immuun. ',Vij kijken evenwel met bezorgdheid naar andere landen. Er is een betalingsverkeer op stabiclen grondslag noodig. De onhoudbare schulden uit den wereldoorlog en de onzinnige schuld- dictaten moeten worden ingetrokken en de mogelijkheid moeten worden geschapen goe de waren voor goed geld te koopen. Nieuw botsingen in Damascus Volgens medcdcelingen der Syrische auto riteiten is het te Damascus opnieuw to% ernstige botsingen gekomen. Een menigte, die terugkeerde van het avondgebed in da Omajaden-moskee, viel de politie aan en bombardeerde haar met. steenen. De agenten maakten daarop van hun vuurwapens ge. bruik, waarbij twee personen werden gedooi en negen gewond. De bctoogers werden ten slotte teruggedrongen in de moskee, waar zij door dc politie werden belegerd. Gisteren heeft een bespreking van dea minister-president met de partijleiders plaats gehad. Eenige der leiders zijn voornemens zich naar Parijs te begeven voor het voeren van onderhandelingen met de Fransche re geering. Chineezcn vechten in Britsch Malakka Huizen met dynamiet opgeblazen In Dungun in Britsch Malakka is hot tot zeer bloedige vechtpartijen gekomen tus schen Noord- en Zuid-Chineezcn, die daar in een in Japansch bezit zijnde ijzermijn werk- ten. Acht personen werden gedood, een en dertig zwaar gewond. Een reeks huizen werd met dynamiet opgeblazen; andere huizen werden platgebrand. Bij den strijd, waaraan honderden Chinee- zen deelnamen, werden alle soorten wape nen gebruikt. De eigenlijke oorzaak schijnt te liggen in meeningsverschillen tijdens kansspelen. De Noord-Chineezen schoolden samen en bestormden de wijk der Zuid- Chineezen, die in korten tijd het aanzien van een slagveld kreeg. Na een gevecht, dat drie uur duurde, trokken de aanvallers terug. NEW-YORK MOET TRAPPEN LOOPEN! De llftjongens staken Gisteravond is te New-York een staking van liftjongens uitgebroken, waardoor meer dan 600 gebouwen zijn getroffen. Tusschen de stakers en de werkwilligen hebben botsingen plaatsgehad. Een 12-tal personen zijn gearresteerd. Er zijn vier gewonden. Men gelooft dat de staking vandaag tot 9600 gebouwen zal worden uitgebreid, waar door het aantal stakers tot 142.000 zal stij gen. De politie heeft strenge maatregelen ge nomen om de orde te handhaven. EEN NIEUWE VEILIGHEIDSFORMULE? Naar de „Star" meldt zal een groot deel der beraadslagingen in Genève gewijd wor den aan een nieuwe formule voor de alge- meene veiligheid, die door TKoelesco zou zijn uitgewerkt. Het schijnt te gaan om regels, die bepalen zouden op welke wijze de Volkenbondsledcn elkander zouden kun nen helpen ingeval artikel 16 van het hand vest volledig tot toepassing zou komen. WEGENAANLEG IN ZUID-AFRIKA In een te Kaapstad gepubliceerd rapport worden plannen aangekondigd voor den. aanleg van wegen in de Unie van Zuid- Afrika tot een totale lengte van 8000 K.M. De kosten worden geraamd op 11.000.000; de werkzaamheden moeten in vijf jaar vol tooid zijn. Onder meer zullen worden aan gelegd een weg van de Transvaalsche noord grens naar George aan de kust der Kaap kolonie en een van Van Rhijnsdorp over Kaapstad, Port Elizabeth en East Londen naar Durban. De plannen hebben ook betrekking op wegen tusschen Johannesburg en Kaapstad en tusschen Johannesburg en Durban. De postauto, die den dienst onderhoudt tusschen het hoofdpostkantoor van Besan- Con en het station, is op raadselachtige wijze verdwenen en pas 24 uur later, van zijn in houd beroofd, teruggevonden aan den oever van de Doub.- De wagen was geladen met 14 postzakken, welke ten deele een kostbaren inhoud had den. De auto stond voor het stationsgebouw en de chauffeur wilde juist vertrekken, toen hij constateerde, dat tijdens zijn afwezigheid een voor de opgangbrenging van den wagen noodzakelijk voorwerp was gestolen. De chauffeur begaf zich naar zijn chef in het stationsgebouw. Van deze afwezigheid moeten onbekenden gebruik hebben gemaakt om er met den wa gen van door te gaan. Kort Nieuws Te Boekarest hebben communistische on geregeldheden plaats gehad, waarbij de politie van de vuurwapens heeft moeten ge bruik maken. Meer dan 50 personen werden daarbij gewond. Stefani verneemt, dat de Genuees Er- nest Piletti een methode heeft uitgevonden om den vezel van den schors van den moer bezieboom te gebruiken ter vervanging van katoen. De eerste proefnemingen hebben een uitstekend resultaat opgeleverd, aldus het agentschap. In de gevangenis van Belgrado staken momenteel 274 gevangenen, die geen voedsel willen gebruiken, tenzij hun het rookea wordt toegestaan. Dr. Kamil Krofta is benoemd tot minis- r van buitenlandsehe zaken der Tsjecho- Slowaaksche republiek. De Zwecdsche Rijksdag heeft het re- geeringsvoorstel tot ratificatie van het be sluit der Internationale Arheidsconferentie aangaande de invoering van de 40-urige werkweek verworpen. Zaterdagavond hebben leden van de Amerikaansche Liga tegen Oorlog en Fas cisme betoogd voor het Japansche consulaat te New-York. Het consulaat wordt bewaakt door 200 politiebeambten. In Würtemberg heeft een zwakke aard beving plaats gehad, die geen schade ver oorzaakt heeft. WAARSCHIJNLIJK VERDRONKEN Een ongeveer 25-jarige Amsterdammer huurde Vrijdagmiddag bij de boot verhuur der S. te Hilversum een roeiboot. Toen de jongeman 's avonds niet terug keerde, stelde men een anderzoek in en vond de boot drijvende op de Nieuwe Plas. Tot half twaalf Zaterdagmiddag heeft men naar het lijk gedregd, doch zonder resultaat DE INBRAAK IN DE LAIRESSESTRAAT Te Amsterdam werden naar aanleiding van de inbraak in de Lairessestraat acht mannen aangehouden. Thans is het de poli tie gelukt ook de negende man, waarnaar nog werd gezocht, en die een van de heiera is van de goederen van de inbraak, in hech tenis te nemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2