llirttuir (üourant Oaqelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken GRATIS TOT 1 APRIL A.S. DE AMBULANCE DINEERT Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2-35 Franco per post 2.35 portokosten Per week/0.1b Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 ria 6 uur 3166)Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5719 MAANDAG 2 MAART 1936 15e Jaargang Abbertcntirprijjcn: Van I tol 5 regels1.17'/» Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelinget* van 1-5 regels 2.30 Elke regel meerCL45 Voor 'net bevragen aan 't bureau x wordl berekend0.10 Maart is nog zulk een kostelijke maand om abonnés te winnen voor de krant. Alom in onze kringen groeit de belangstelling voor de Christelijke Pers. Men ziet in. dat het een terrein betreft, hetwelk niet straffeloos mag over het hoofd gezien. De invloed, welke het Christe lijk volksdeel in Nederland in de toekomst zal kunnen uitoefenen, hangt bijna in de voornaamste plaats af van de sterkte der eigen Christelijke Pers. De vruchten van talrijke deelen der Christelijke Actie loopen gewoon gevaar vernietigd te worden, wanneer zij niet dagelijks ge steund worden door het Christelijk Dagblad. Dat dit in deze tijden van geestelijke en maatschappelijke verwarring steeds beter wordt begrepen, mag verblijdend worden genoemd. Dat aan den anderen kant het Christelijk Dagblad ook moet kunnen concurreeren van inhoud en uitvoering spreekt vanzelf. Zoo ver is het gelukkig reeds lang. Het voorbereidend en voortgezet werk van jaren is bekroond. Zoo kan onze krant volop de vergelijking doorstaan. In vele opzichten biedt zij méér, dan de neutrale bladen, welke nog zoo vaak in de huizen der onzen verschijnen. Maar bovenal, de inhoud van ons blad is berekend voor het Christelijk Gezin. Leer en leven moeten zich aanpassen. Maart is nog zulk een kostelijke maand voor het werven. Wie zich heden ais abonné opgeeft, ontvangt al de nummers tot 1 April a.s. gratis. Wij hebben besloten ook thans nog voort te gaan met onze zoo ge waardeerde premies. Wie een lezer aanbrengt voor minstens een Jaar, heeft weer recht verworven op de fraaie zilveren theelepel De voorraad, uitgeput door de zoo geslaagde Vijfduizend Actie, is weer aangevuld. Laat toch ook vooral ons Zondagsblad, hetwelk nergens overtroffen wordt, zien. Abonnés op te geven aan DE ADMINISTRATIE GEEN MAN EN GEEN CENT „De landsverdediging is een harde nood- sakelijkheid". „Geen politieke partij, die zich verantwoordelijk gevoelt voor de zelfstandig heid van haar land, die zich een nationale partij voelt, mag de landsverdediging afwij- De noodzakelijkheid van de landsver dediging is onverbrekelijk verbonden aan de periode van ontwikkeling waarin de mensch- heid zich bevindt". Dit alles en nog meer kon men lezen In... de roode pers. Vroeger schreef men andere. Men vertelt dat zelf. Toen Duitschland ontwapend was, dacht men, dat „de omringende kleine lan den de zoozeer gewensohte nationale ontwa pening of belangrijke militaire bezuiniging konden nastreven of toepassen". Maar de Duitscbe wapening verstoorde de- re illusie. En, „het spreekt vanzelf, dat dit in de sociaal-democratische partijen der om ringende kleine landen, nu bedreigde landen geworden, zijn gevolgen heeft gehad. Als re alistische partijen sluiten zij de oogen niet voor de onwrikbare feiten maar houden zij daarmee ten volle rekening. Te doen, alsof het Hitier-gevaar niet bestaat, is van hen allerminst te verwachten.. Daarvoor hebben zij te veel verantwoordelijkheidsgevoel hun land en hun volk". Tot welke wonderen dit groote verantwoor delijkheidsgevoel kan leiden is bij de behan deling van het Weerfonds gebleken. De S.D.AP. heeft eenparig tegengestemd. Waarom? Wij hebben, zegt de roode pers, In 1934 ons standpunt tegenover het oorlogs gevaar „ingrijpend herzien" en willen natio nale verdediging mogelijk maken. Maar, ,wat wij weigeren is daartoe mede te wer ken door stichting van een financieel ver derfelijke fondsvorming, die door schier alle partijen als een verkeerde methode aange merkt werd". Dus, zal men zeggen, wilde de S.D.A.P. het Weerfonds wel, als het maar contant taald werd, dat wil, in casu zeggen, als de lasten over vier en niet over twintig jaar Verdeeld worden. Wacht even, zoo ver is men nog niet De heer Albarda stelde nóg een eisch. Hij wilde Wel verbetering der weermacht, mitshet geencentmeerkostdantotheden. De verbetering zou dus uit de gewone begroo- ling betaald moeten worden. Dat zou misschien kunnen, als de Regee ring het wetsontwerp der S.D.AP. van 1925 overnam „tot inrichting aldus de roode pers van een goedbewerktuigde grens wacht". In plaats van lichtingen, welke thans 19500 man bedragen, zou men dan vol- itaan met 3200 dienstplichtigen per jaar. Echter zien verschillende sociaal-democra ten in zoo'n „goedbewerktuigde grenswacht" weinig veiligheid en oordeelen zij, dat het contingent aanmerkelijk uitgebreid moet worden. Maar de Kamerfractie bleef er bij: wij geven geen man en geen cent meer, dan tegen onze zin reeds zijn toegestaan ei wijzen daarmee, dat wij onze oogen niet slui ten voor de onwrikbare feiten en onze ver antwoordelijkheid voor land en volk kennen! Of wel? „HET WARE GELOOF" Het Duitsch Nationaal-Socialisme handelt ®et groote nauwgezetheid naar de regel wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Het legt op de jeugd geheel en volkomen be slag. Zelfs des Zondags, gelijk men alom in de steden constateercn kan en op klachten der ouders, die hiertegen bezwaar hebben, wordt niet gelet. Vandaar, dat de opperjeugdleider Baldur on Schirach dezer dagen sprekende over do plannen tot reorganisatie der Duitsche j^ugd in. 1936 durfde verklaren: „Weldra zal er in Duitschland geen en kele jongen meer zijn, die niet is opgevoed in nationaal-socialistischen geest". De jeugdleider kwam ook weer eens op tegen de beschuldiging, als zoude de Hitler- jeugd door hem in atheïstische en gods- dienstlooze zin opgevoed worden. Daar was nu heelerrfaal niets van waar. „Wij hebben getoond", riep hij uit, „dat wij het ware geloof hebben: Wij belijden met Eckhardt „dat wij zijn één natie! Dat de godsdienst van onze tijd!" Het is gebruikelijk, dat nationaal-socialis- ten „tijd" en „algemeene opinie" als syno niemen van nationaal-soci al isme beschou wen. Want de spreker bedoelde natuurlijk, dat nationalisme de godsdienst is van zijn partij. Dat het woord .godsdienst" hier wel een bizondere beteekenis heeft gekregen, wordt eenvoudig over het hoofd gezien. Hel is eeD tragisch woordenspel: wij zijn niet atheïs tisch en ongodsdienstig, wantMij belij den één natie te zijn, dat is onze godsdienst wij aanbidden'die mythe. Het is alsof men zegt: wij zijn niet onge- lo.ovig, maar gelöovig,' want het ongeloof is ons geloof. Doch dan zijn de duivelen nog verder. Want naar Jezus' eigen woord ge- 1 o o ven zij, dat Hij de Zoon Gods is en. zij sidderen. Pensioenkorting voor Overheidspersoneel Aftrek van ten hoogate 10 pet? In Mei 1935 werd de commissie-Palm ge ïnstalleerd, welke opdracht had den Minis ter van Binnenl. Zaken van advies te die nen over verlaging der pensioenen, waar over in het bezuinigingsontwerp de richt lijnen waren aangegeven De commissie had een drievoudige taak: le. van advies te dienen over verlaging der pensioenen; 2e. vereenvoudiging van de Pensioenwet; 3e. de mogelijkheid om de wachtgelders niet meer herplaatsbaar te stellen ten laste vai het Pensioenfonds. Over het eerste deel van haar taaie heeft de commissie-Palm nu een-uitvoe rig rapport uitgebracht, waarbij een ont werp van wet is gevoegd. Volgens de „Tel." zal de vermindering van de pensioenen voor rijkspersoneel, gemeente- en provinciaal-personeel, als mede de militairen, ten hoogste 10 pet bedragen. Dit maximum van 10 pet is lager dan dat op de Indische pensioe nen en bij de spoorwegen. Het is de bedoeling deze verlaging te doen ingaan op 1 Juli 1936 en van kracht te doen tot 1 Jan. 1941 Uit de voorgestelde maatregel wordt een jaarlijksche bezuini ging verkregen voor liet Rijk van f3 300.000, voor bet veertigtal gemeenten, dat voor een deel harer ambtenaren het risico van eigen pensioen draagt, van f800 000 en voor het Alg. Burgerl. Pensioenfonds van f 1.600.000. In het rapport wordt niet één vast kor tingspercentage aanbevolen, maar een per centage, dat verband houdt met het tijd stip, waarop het pensioen is toegekend. De verlaging zou 2 en 6 pet bedragen voor de pensioenen der resp. in 1921 en 1922 ontslagen ambtenaren. Voor de militaire pensioenen van na 1 Jap. 1921 zou onmid dellijk de volle verlaging van 10 pet. wor den voorgesteld. is in de commissie een meeningsver- schilop een ondergeschikt punt, maar ove rigens is het advies der commissie aan mi nister De Wilde unaniem. Dit deel van de taak der commissie is t voornaamste. Met het rapport over 't twee de deel, de onnoodige ingewikkeldheid dei- Pensioenwet te vereenvoudigen, zal nogal tijd gemoeid zijn: daarna komt het derde punt in behandeling. R.K. Staatspartij Behandeling van het beginselprogram Zaterdag is de vergadering van den Partij raad der R.K. Staatspartij te 's-Hertogen- bosch voortgezet. Aan de orde was de behan deling van het beginselprogram der partij, waarop Prof. Dr. K o r s O. P., hoogleeraar te Nijmegen, een toelichting gaf. Over de diverse punten in het programma werd uitvoerig van gedachten gewisseld. Het program werd z.h.s. goedgekeurd. Aange bracht werden om. de volgende amende menten. ir. Gebiedsdeelen: de belemme ring van de geloofsprediking door eenig pre ventief toezicht van de zijde der burgerlijke overheid, worde weggenomen. Par. O n d e r w ij s: „Onderwijs, als zenlijk doel der opvoeding, is plicht en recht der ouders. Dit vordert vrijheid van onder wijs en leide ertoe de openbare school slechts als aanvulling der bijzondere te aanvaarden. Den Staat komt alleen het toe ter wille van het algemeen welzijn aan beide vormen van onderwijs gelijkwaardige voorwaarden van deugdelijkheid te stellen. Inzake financie ring uit de overheidskassen mag van ver schil in behandeling geen sprake zijn, het geen eveneens gelde voor de vrije jeugdvor- ming". Na de behandeling van het beginselpro gram werd de vergadering gesloten. Officïeele Berichten ONDERSCHEIDINGEN Stevense Man, te Schoten, Der Stürmer Vragen van het Tweede Kamerlid Boon Te Amsterdam is in een winkel ln de Kal- verstraat sinds eenigen tijd verkrijgbaar het Duitsche weekblad „Der Stürmer" van Ju lius Streicher te Nürnberg, waarvan de uit voer door de Duitsche regeering is verboden* Op grond van den inhoud van een der laat ste nummers vraagt het Tweede Kamerlid Boon aan den Minister van Justitie of hij van oordeel is dat tegén de verkoopers een strafvervolging dient te worden ingesteld op grond van de wet van 19 Juli 1934, houden de nadere voorzieningen ter bescherming van de openbare orde. Voorts vraagt de heer Boon, of de Minis ter bereid is zich in verbinding te stellen met den Minister van Buitenlandsche Zaken, met verzoek of deze door bemiddeling van den gezant te Berlijn -aan de Duitsche regee ring inlichtingen wil vragen naar de motie ven, waarom blijkbaar de uitvoer van dit orgaan wel wordt toegestaan, indien de ver koop in Nederland geschiedt door personen, die functies bekleed en in de N.S.B. en daar bij kenbaar te maken, dat verspreiding van dit weekblad hen evenals iederen anderen verkooper in Nederland aan een strafvervol ging blootstelt. Geref. Jeugdleiders Organisatie Vergadering van het district Gelderland Zaterdag vergaderde te Arnhem het district Gelderland van de Geref. Jeugd leiders Organisatie, onder leiding van den heer J. Th. Plomp te Ermelo. Na de gebruikelijke opening bracht de secretaris, de heer Joh. A. Lenselink, te Dinxperlo het jaarverslag uit. De vergadering droeg-het bestuur op plan nen te ontwerpen voor een districtstoogdag, die in 1937 gehouden zal worden. Als bestuursleden werden gekozen i: vac. F. Kunst (Arnhem) de heer C Th, Borst (Arnhem); in.de vac. J. H„Kohier (Harder- wijk) mej. H. Esmeyer te Ermelo, terwijl de penningmeesteresse, mevr. M. R. Welle-Tas werd herkozen. Als rayon-vertegenwoordig ster in de classis Arnhem werd aangewezen wezen mej. J. Borgadijn (Arnhem). Ds. J. Smelik, Geref. pred. te Loosduinen, sprak hierna over: „Verbondsvordering, Ver- bondsmoeiten, Verbondsh eerlijkheid".'' Distributie van goedkoop vleesch DE NEGUS ZEER VOLDAAN OVER DE INRICHTING VAN HET KAMP Dr. Winckel kreeg een aanval van malaria Wij vervolgen ons overzicht van de lotgevallen van de Nederlandsche ambulance in Abessinië aan de hand van de rapporten, welke de leider, dr. Winckel, aan het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis regelmatig doet toekomen. De thans ontvangen rapporten be treffen de week van Zaterdag 1 tot en met Zaterdag 8 Februari. Op Zaterdag 1 Februari was de apotheek vrijwel in orde, zoo schrijft dr. Winckel, en het laboratorium geheel in orde. De doktoren konden dien dag beginnen met het onderzoek naar de bloedgroepen der bevolking. Op Zondag 2 Februari werden vele be zoeken ontvangen. Des middags was er een uitnoodiging voor alle leden voor een diner bij den Negus. Wij togen er allen in tuniek heen, gehaald en weer thuisgebracht door hofauto's. De heer De Vries zat links en dr. Winckel rechts van den Negus. Er werden geen toespraken aan tafel gehou den en ook na het diner onderhield de Negus zich nog eenigen tijd met hen- De eerste gewonden Op den thuisrit troffen wij een vracht auto van de Britsche ambulance aan, wel ke door de duisternis van den goeden weg was afgedwaald. Het bleek er een te zijn van een transport van vijf auto's, volgela den met gewonden en bestemd, voor de Ned. ambulance. Des avonds om half elf kwam het transport aan en om twaalf uur lagen allen op de zestien beschikbare bedden en op tien van de Britten ge leende brancards. De leider der Britsche ambulance, dr. Melly, had getracht de Nederlanders tele fonisch op de hoogte te brengen van de komst der verwonden. Dit bericht heeft onze landgenooten echter niet bereikt De Britsche ambulance, welke geheel bezet was met zestig slachtoffers van het bom bardement van Waldia, wil trachten naar het Noorden ie trekken om dichter bij hei front te zijn, derhalve werd deze zending patiënten naar de- Nederlanders gestuurd. Nog meerdere transporten zijn te ver wachten. De autoweg van Dessié naar Waldia moet met elke beschrijving spot ten en is veel gevaarlijker daa die tus- schen Addis Abeba en Dessié. De Negus op bezoek De Negus had zijn bezoek tegen volgenden dag half vijf aangekondigd. De zorg voor de zieken vertrouwde de leider toe aan de doktoren Van Schelven en Van der Does, ieder de helft; 22 der patiënten bleken afkomstig te zijn van het bombardement van Waldia, de anderen (waren onderweg door de auto's medegeno men. Bijna allen hebben gecompliceerde fracturen door bomscherven en zijn z geïnfecteerd. Dinsdag 4 Februari kwam de Negus op bezoek. Met den heer De Vries en de Fransche paters ontving dr. Winckel Z. M. aan den ingang van het terrein; de andere leden der ambulance waren aan het werk gebleven. Achtereenvolgens werden bezocht de beide ziekenzalen, operatiekamer, apo theek, laboratorium, medisch magazijn en het tentenkamp. Wij hadden gedacht, zoo schrijft dr. Winckel, in onze eettent een glas champagne te offreeren, doch Z. M. verklaarde, dit tot zijn leedwezen niet te kunnen accepteeren, daar hij vastte. Bij het afscheid nemen ver klaarde de Negus ten zeerste voldaan te zijn over do inrichting van het kamp en over de verzorging der patiënten. Het bezoek had een half uur geduurd. Daarna had een onderhoud plaats met dr. Junod. In de eerste plaats wees deze er op, dat onze Roode Kruisvlaggen lang niet groot genoeg zijn. Derhalve worden, volgens zijn aanwijzingen, vlaggen van veertien meter lengte in het quadraat ver vaardigd, met een rood kruis van tien meter lengte, voor het basiskamp en de posten elk één, om uitgespreid op den grond gelegd te worden. Voorts werd af gesproken, dat elke vooruitgeschoven post zijn eigen coureurs zou hebben, om voor de verbinding met de basis onafhan kelijk van anderen te zijn. Dr. Winckel lijdt aan malaria Ten slótte werd aan de Nederlandsche ambulance nog medegedeeld, dat door al lerlei ongelukkige omstandigheden het ge- heele Noorderfront ontbloot is van artsen, zoodat het van het hoogste gewicht is, dat de Nederlandsche en de Britsche ambulan ce geheel of gedeeltelijk zoover naar het Noorden trekken, als met de veiligheids- eischen overeen te brengen is. Dr. Junod zou den volgenden dag naar Waldia, naar de Britten gaan. Dr. Winckel sprak met hem af om mede te gaan. Blijkens het rapport van Woensdag heeft dr. Winckel aan dit voornemen echter geen gevolg kunnen geven, daar hij een aanval van malaria kreeg en den geheelcn dag met koorts te bed lag. Des middags kregen de Nederlanders nog twee zieken van de Britsche ambulance. De Engelsclien trokken Noordwaarts en konden deze ernstige patiënten, verdachte vlektyphus, niet meenemen. Donderdag 6 Febr. liet des avonds de Negus geschenken voor de ambu lance bezorgen: een vette os, 4 balen meel, een blik (18 L.) vol honing en een blik met boter. Vrijdag en Zaterdag werd alles in orde gebracht voor het vertrek der eerste een heid. De heer Veeneklaas zou niet kunnen gaan, daar hij ziek was. Gelukkir was zijn ongesteldheid niet ernstig, doel hij zal toch eenige dagen het bed moeten houden* De Ned. Slagershond heeft ons een schrij- jn gezonden over de ten einde loopende dis tributie van blikvleesch aan armlastigen en steunbehoevenden. In de afgeloopen maan den bedroegen de afgogeven hoeveelheden ca. 500.000 blikken per week. Omtrent de vraag of weer tot afslachting moet worden overgegaan meent de NederL Slagershond, dat dit economisch niet te ver dedigen is. De vorige afslachtingen hebben een verlies opgeleverd van bijna 25 mil- lioen gulden, hetgeen bij een totale hoeveelheid ingeblikt rundvleesch van 39V2 millioen kg. een verlies van f 0.63 per kg.-blik beteekent. En veehouderij èn steunbehoevenden zullen indien men bij de huidige vleeschprijzen distributie noodig acht veel meer gebaat zijn bij een be schikbaarstelling van versch rund vleesch en tevens van spek en reuzel. De huidige prijzen dezer artikelen en van nuchter kalfsvleesch zijn zoo laag, dat een dergelijke beschikbaarstelling, waarbij van het bestaande distributie apparaat, het slagersbedrijf, gebruik dient te worden gemaakt, veel goed- kooper zal zijn dan een hernieuwde in blikking, waarbij men de eene week vleesch inblikt om het misschien de volgende week al in consumptie to brengen. Met eventueele beschikbaarstelling van goedkoop versch vleesch zou een bedrag van 4 a 5 millioen gulden ge moeid zijn. Als blikvleesch zouden de kosten 6^2 7^2 millioen gulden bo dragen, dus ongeveer 50 meer. Gezien het feit, dat erop 1 Januari jl. naai* onze berekening nog een bedrag van 5.8 mil lioen gulden was aan te zuiveren aan ver liezen op de vorige afslachtingen geleden, moet het economisch niet verantwoord wor den geacht dit verlies noodeloos nog hooger op te voeren ten laste van de crisisheffing op rundvleesch van 10 welke heffing bijna nog een jaar op de rundvleeschconsumptie zal moeten drukken om het reeds geleden verlies aan te zuiveren. Veeleer is de vraag gewettigd of dit lies op afslachtingen die ten bate van de zuivel zijn verricht, maar waarvan de vleeschproducenten ten slotte mede de las ten kregen te dragen in de vorm van eer crisisheffing, eigenlijk niet uit de crisiszui- velpot dient te worden aangezuiverd, opdat direct de crisisheffing op rund- en kalfs vleesch kan ingetrokken worden, waardoor de vleeschprijzen met 10 zullen dalen en het vlqesch nog meer kan komen binnen ieders bereik. Het stemt tot voldoening te kunnen con- stateeren, dat de Regeering blijken geeft niets voor een hernienwde afslachting te gevoelen, Minister Deckers zou hiertoe al leen „in uiterste noodzaak" willen over gaan. De Ned. Slagershond komt tot de conclusie: laat de afschaffing van de crisisheffing het verbruik van rundvleesch helpen bevorde ren. Dé vleeschprijzen zijn dan laag en bin nen ieders bereik. Dit is beter, dan door be stendiging van de heffing een distributie van vleesch, in welken vorm ook, te bestendigen. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen In het Tembiengebied heeft een serie ge vechten van zeer ernstigen aard plaats ge had, welke met de volkomen nederlaag van Ras Kassa geëindigd moeten zijn. Bij de opening der Leipziger Messe heeft Rijksminister Goebbels er den nadruk op gelegd, dat Duitschland wil zorgen, in eigen behoeften te voorzien. Te Rotterdam werd opgericht een Provin ciaal Verband van AJf. propagandaclubs in Zuid-Holland. Een wetsontwerp tot verlaging van de pensioenen der burgerlijke en militaire amb tenaren, overeenkomstig het rapport der. commissie-Palm, is spoedig te wachten MEISJE VERMIST Sinds Vrijdag wordt te Omtnen vermat} het 14-jarig dochtertje van den heer Araink- hof. Het meisje, dat Vrijdagmorgen per trein naar Zwolle is vertrokken, alwaar zij op school is daar niet aangekomen. Naar aanleiding van het signalement, da6 dien dag door de politie werd verspreid, het>- ben zich eenige taxi-chauffeurs aangemeld, die 't kind in Den Bosch zouden hebben gezien* In de gehouden buitengewone vergade ring van de V.V.V. te Bergen, deelde de Voorzitter mede, dat het bestuur van de Bouw Exploitatie Maatschappij te Bergen aan Zee de beschikking had gekregen over het prachtig gelegen Parnassiapark voor het organiseeren van een bloemententoonstel ling van-28 Mei tot 20 Juli. De „Nachtegaal" in de modder weggezakt Op het vliegveld Ciampino bij Rome Het uitgaande Indië-toestel „Nach tegaal", dat Zaterdag van Schiphol was vertrokken, is dien dag te Rome in plaats van op het vliegveld Littorio, dat als onbruikbaar was opgegeven, op het vliegveld Ciampino geland. Ook dit terrein bleek echter ongeschikt te zijn, want het toestel is na de landing in den modder weggezakt Het vlieg tuig kon dientengevolge Zondag niet vertrekken. Men moet nu afwachten, of de „Nachtegaal" vandaag zal kun nen opstijgen. Het ijzelgevaar Voortaan vermelding in het weerbericht Naar aanleiding van de vele verkeerson gevallen, welke ook dit jaar weer als gevolg van beijzelde wegen zijn geschied, had de A.N.W.B. zich met een adres tot den Minis ter van Waterstaat gewend met het verzoek, het nemen van tijdige maatregelen tegen dit euvel zooveel mogelijk te willen bevorderen. De Minister heeft thans, in ant woord hierop aan den A.N.W.B. mede gedeeld, dat van den Hoofddirecteur van het Kon. Ned. Meteor. Instituut, te De Bilt de toezegging verkregen werd, dat in het vervolg de waarschijnlijk heid van ijzel in de weersverwachtin gen zal worden vermeld. De vraag, wat zal kunnen geschieden om de gladheid van wegen, welke het gevolg is van een laag bevroren neerslag ,zoo doelma tig mogelijk te bestrijden, is nog ten Depar- temeate m onderzoek» De Echoput gaat weer open Vermoedelijk in Mei a.s. Naar alle waarschijnlijkheid zal de be roemde echoput aan den Amersfoori- scheweg te Apeldoorn (bij Hoogsoeren) in Mei a.s. weer worden opengesteld. Sinds Juli van het vorige jaar was de pul: gesloten. Er zijn thans heel wat verande ringen op til. Ten oosten van de echoput zal een paviljoen verrijzon, dat door het kroon domein' als uitspanning zal worden ver huurd. Aan de westzijde van de put zal ecu' parkeerplaats voor 50 auto's en autobusseh worden aangelegd. Het geheel e complex krijgt langs den Amersfoórtscheweg jen lengte van ongeveer 100 meter. De bouw van het palviljoen en de ver pachting van de uitspanning met den echo put en het parkeerterrein zullen in den loep van Maart geschieden. De leiding inzake den bouw en de cxploi- tie berust bij den heer 0. C. E. C. N. Muider* rentmeester van het Kroondomein en Ko ninklijk houtvester, te Apeldoorn. De Haagsche kantonrechter, Mr. dr. Fon tein, deed uitspraak in de zaken tegen d<3 Scheveningsche reeders, die verleden week hebben terechtgestaan wegens aanvoer van haring boven 't hun toegestane contingent. Ten aanzien van den reeder J. J. de Niet overwoog de kantonrechter, dat niet is komen vast te staan, dat deze aan het hoofd van eea bedrijf stond, op welken grond hij werd vrij gesproken. Wat de andere verdachten betrett, wordt overwogen, dat zij door aanvoer bovert het toegestane kwantum steur- en pekelharing hebben gehandeld in stryd met de voorwaar den van art. der Landbouwcrisiswet. Op dien grond werden de reeders als volgt veroor deeld: P. den Duik f 75 boet subs. 5 dagen hechtenis, B. v. Leeuwen resp. f 30 of 3 dagen, D. de Mos resp. f 150 of 10 dagen, J. v. d, Zwan f250 of 15 dagen; J. J. v. d. Toorn f 75(1 of 2 maanden; A. de Jong f30 of 3 dagen, M. den Duik f 200 of 20 dagen. Tevens bepaalde de kantonrechter, dat de tel veel aangevoerde en in beslag genomen haring zal worden verbeurd verklaard. Naar wij vernemen, zullen de veroordeelden in deze vonnissen in hooger beroep gaan* CRISIS-PUBLICATIE Heffing veevoeder De Nederlandsche Meelcentrale maakt bekend: Behalve het sub 1 van de Ministerieel© beschikking van 30 Augustus 1935, No. 11S96, genoemde bedrag ad ,50 per 100 Kg. veevoeder zijn de prijsverschillen bij invoer van tot veevoeder verwerkte olie houdende zaden, pitten en noten als volgt vastgesteld: Inklaring Inklaring van van 2Mrtaft/m 1 Mei af tón 30 April '36: 31 Aug. '36: voor lijnkoeken 1,25 1,25 voor soyaschroot —,70 —.90 voor sovakoeken 1,05 1,05 voor grondnoot- koeken —.60 voor grondnoot- schilfers 1,35 1,50 voor cokoskoeken... 1,30 1,35 voor Ned. Oost-Ind. cocoskoeken —,90 —.90 voor tot andere soorten veevoeder verwerkte olie houdende zaden, pitten en noten... —,50 —,50 Indien men zijn import op verderen ter mijn nu reeds wenscht vast te leggen tót bovengenoemde prijsverschillen, gelieve men zich daarover met de Nederlandsche Meelcentrale te 's-Gravenhage in verbin ding te stellen. 's-Gravenhage, 29 Februari»

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1