OPTIHUS DE MILITAIRE ONLUSTEN IN JAPAN OOK DE AMBA ALAGI IN ITALIAANSCHE HANDEN ZATERDAG 29 FEBRUARI 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland DE AMBA ALAGI BEZET Rome heeft gisteren met vlaggentooi, mu ziek, optochten en toespraken een nieuwe victorie kunnen vieren. Ditmaal gold het de verovering van een tweede bergmassief in liet noorden van Abessinië, dat meer nog dan de reeds eerder genomen Amba Aradam door militaire deskundigen als een zeer sterk natuurlijk bolwerk voor de landsdefensie werd beschouwd. De Amba Aradam, zoo schreef men nog Torige week, is weliswaar aan maarschalk Badoglio in handen gevallen, doch het zal hem waarschijnlijk niet gelukken, nog in ditzelfde seizoen zich ook van den Amba Alagi meester te maken, en zonder in het bezit van dozen tweeden bergpost te zijn zaJ hij slechts weinig nut kunnen halen uit zijn perste victorie. Wie zoo profeteerden hebben weer een» cpnieuw ongelijk gehad; de Italiaansche troepen hebben, dank zij de inspanning van hun Alpensoldaten, ook hier Ras Moelocgeui met succes het terrein betwist. Veel bijzonderheden omtrent deze tweede etappe van Badoglio's vernieuwden op- marsch zijn thans nog niet bekend. Zelfs om trent het aantal dooden en gekwetsten, dat aan beide zijden viel, wordt geen enkel be richt gepubliceerd. Naar het zich laat aan zien, zal ditmaal het treffen echter aanzien lijk minder bloedig zijn geweest; het voort- stooten naar den Amba Aradam geschiedde in zulk 'n tempo dat de verwarring toenmaals onder Moeloegeta's troepen teweeg gebracht, ïiog tot op heden heeft nagewerkt. De onge nadige achtervolging der Italiaansche lucht macht heeft er voor gezorgd, dat deze Abes- eijnsche afdeelingen niet weder tot rust en behoorlijke concentratie hebben kunnen ko men. Vermoedelijk hebben de tienduizend man, die den Amba Alagi bezet moesten hou den, dan ook geen al te scherpen tegenstand meer geboden; men kan dapper zijn en toch door het hopeloozo van verderen weerstand ontmoedigd worden. De Amba Alagi biedt aan de Italianen belangrijke strategische voordeelen. Deze berg vormt de afsluiting van den weg naar Dessie, waar het Abessijnsche hoofdkwartier gelegerd is. Door hem te bezetten heeft Badoglio thans in zekeren zin zijn stellin gen gedekt en afgerond, zoodat hij, mocht bet weder aanmerkelijk ongunstiger wor den, hier op een vrij ongenaakbare plek zit, ■waar hij overval door guerrilla-scharen niet zoo dadelijk te duchten heeft. Ras Moeloegeta, die na zijn beide onfor tuinlijke ontmoetingen met den vijand naai bet Asjangimeer afgetrokken is, heeft daar mede een afstand van omstreeks 50 K.M. .tusschen zich en de Italianen geplaatst Een deel der Nederlandsche ambulance bevindt zich in juist ditzelfde gebied, zoodat het niet uitgesloten moet worden geacht, dat onze mannen daar binnenkort met arbeia zullen worden overladen. De oorlog komt wellicht zeer spoedig in hun gezichtkring, meer dan dit tot dusverre het geval was. Wie op dit vernieuwde Italiaansche suc- fces een slechte prognose voor den Negus zou willen baseeren, diene niet te vergeten, dat de Italianen reeds eerder tot deze berg groepen zijn doorgedrongen, namelijk in JSOo—1896, toen zij een eerste poging waag den, het zelfstandige Abessinië onder den >oet te loopen. Men weet hoe kwalijk hei hun daarbij destijds is vergaan: het avon tuur is uitgeloopen op een volkomen débacle. Heeft Badoglio door zijn jongste overwin ning dit uiterste punt van toenmaals op nieuw bereikt en daarmee de oude nederlaag uitgewischt, hij zal nog zware arbeid moe ten presteeren, wil hij allereerst Dessié en vervolgens Addis Abeba onder zijn macht brengen. Dit zijn etappen door uiterst zwaar toegankelijk terrein, die hooge eischen aal militair beleid, zoowel als aan fysiek uithou dingsvermogen stellen. Ook in het zuiden zitten de Italianen niet stil, al hoort men de laatste dagen uit deze streken niet veel duidelijk nieuws. Naar verluidt heeft Graziani, na zijn successen in de omgeving van Neghelli, alwaar hij zijn prestige ongemeen heeft versterkt, weder hergroepeering van zijn troepen bewerkstel ligd, en wel in dien zin, dat hij belangrijke contingenten meer naar het noorden, in de omgeving van de grens van Britsch Somali- land heeft gebracht Dit zou erop kunnen ■wijzen, dat hij zijn oorspronkelijke plannen beeft hervat, namelijk voor operatiën in de richting van Harrar en Dsjidsjiga. De leger macht van Rad Desta, die zijn linkerflank remde, houdt hem hiervan niet langer te rug. Welken Invloed de regens daarbij zullen uitoefenen, zoowel in noord als zuid, zal nog .even moeten worden afgewacht Een aantal Fransche Kamerleden heeft Verzocht de militaire dienstplicht in Frank rijk op één jaar terug te brengen. Zij beroepen zich hierbij op de veiligheids- iactor, welke door het Fransch-Russisch pact is geschapen. Zij herinneren eraan, dat de twee-jarige diensttijd is ingesteld in verband met het gevaar tijdens de „recruten-arme jaren". Door het sluiten van het pact is ibans dit gevaar verdwenen, zoodal het of- der, dat van de Fransche jeugd werd ge vraagd, thans niet meer noodig is. NIEUWE BELASTINGEN IN DE VEREENIGDE STATEN President Roosevelt heeft Vrijdag na lang durige beraadslagingen met de partijleiders voor de volgende week een presidentieele boodschap aangekondigd, waarin hij van het Amerikaansche congres nieuwe belastingen zal eischen. De president verklaarde, dat deze gedwon gen toestand buiten zijn schuld is ontstaan. Hij zou de begrooting met uitzondering van de middelen voor crisisdoeleinden in even wicht hebben kunnen brengen, wanneer het congres niet had besloten tot onmiddellijke uitbetaling van den bonus aan de.veteranen en wanneer het federale gerechtshof niet de belastingen op grond van de A.A.A. on geldig had verklaard. Om deze lacunes aan te vullen zijn nu nieuwe belastingen noodig welker aard aan het congres overgelaten wordt, maar die minstens een milliard dollar moeten op brengen. De toestand nog niet opgeklaard Radioboodschap van generaal Kasjii De toestand in Tokio is bij den voortduur gespannen. De rebellen blijven het ministerie van oorlog en aangrenzende gebouwen bezet ten. De aarzeling der militaire nuto- riteiten om toe te slaan wordt ver klaard uit den twijfel, dien zij koesteren over de mate van sym pathie, die in het leger voor de rebellen bestaat. Men vreest, dat sommige deelen van het leger een krachtige pro test-houding zullen aannemen, wanneer er op de opstandelingen zou worden geschoten- Van den anderen kant echter heerscht er ontstemming bij de marine over het feit, dat de troe pen een staatsgreep hebben be proefd en de admiraals Okada en Saito hebben vermoord. Men is intusschen meer en meer ervan overtuigd, dat de rebellen ten slotte aan het langste eind zul len trekken, gezien de moeilijkheid om een premier te vinden, die steun vindt bij de bevolking. Als er geen sterke coalitie-regee ring gevormd kan worden, staat een militaire dictatuur voor de deur. Er wordt nog steeds onderhandeld De activistische generaals Araki, Mazaki en Kawasjima hebben wederom onderhan delingen gevoerd met den militairen com mandant van Tokio, generaal Kasjii en x>rts met de vlootleiding. Bij deze onderhandelingen, die, naar het schijnt, niet tot een ontspanning van den toestand hebben geleid, zijn binnenlandsch- politieke problemen behandeld Dat de opstandelingen ook buitenlandsch politieke eischen zouden hebben gesteld, zoo- als een beslister optreden aan de Mandsjoe. rijsche grens of in Noord-China, wordt met klem tegengesproken. Het leger beheerscht de politiek De toestand is thans volkomen In handen van het leger, en wel van de opstandige en de z.g. loyale elementen Volgens berichten uit Tokio ziet men ceen verschil tussichen deze heide groepen Beide willen een directen invloed op de politiek en derhalve op den keizer. Beide willen ook de leden van den groote niarhtshevoegdheden bezittenden raad van ouden, den „Genro". zien uitgeschakeld. Daardoor wordt ver klaard, dat de opstandelingen de oud» staats lieden hebben omgebracht en dat aan den anderen kant de loyalen niet op de opstan delingen schieten, ofschoon deze de open bare gebouwen bezet houden en ofschoon de vlag der opstandelingen wappert boven het gebouw van den minister-president De censuur op telefoon- en telegraafdienst die korten tijd verzacht was, is weer ver. ichcrpt De vloot ligt in Yokosoeka aan den ingang van de bocht var. Tokio, terwijl een kleine kruiser en acht torpedojagers voor anker liggen voor Sjihaura. in de baai van Tokio. Sjibaura is een voorstadje van Tokio Er zijn ech'er slechts weinig manschappen an de marine-infanterie aan land gezet en deze beperken zich cr toe den minister van marine en zijn gebouw te beschermen. De dagbaden uit Tokio constateemn, dat prins Saionji zonder eenigen invloed is *n dat het leger geen kabinet erkennen zal dat niet werkelijk een „nationaal" karakret heeft. Een radio-verklaring Gisterenavond heeft lultenant-generani Kasjii door de radio het volgende bekend gemaakt: 1. Verscheidene honderden soldaten, die vroeg in den morgen van 26 Keur. een oproerige beweging begonnen, hou den het Nagat-atsjo-district van Tnkto nog bezet, maar de bevelhebber volgens den staat van beleg neemt de noorlige maatregelen om tegen hen op te treden. 2. De troepen, die onder bevel staan van den bevelhebber volgens den staat van beleg treden op grond van keizer lijke instructies op, hun discipline ls streng en hun moreel uitstekend. 3. De stad Tokio, met uitzondering ran het district Nagatatsjo. is volkomen rus tig, terwijl orde en rust ln het geheele land heerschen. Nog geen nieuw kabinet Verscheidene invloedrijke .Tapansche bla den zien er weinig heil m, als prins Saionji de opdracht zou krijgen een nieuwe regen, ring te vormen, daar hij zelf een vertegen woordiger van de zoo zeer door de jongeren beweging gehate groep van „oude staatslie den" is. waartegen de opstand is gericht. Dezelfde Japansche hladen stellen den eisch, dat een in waarheid „nationaal" ka- hinet zal gevormd worden (blijkbaar is d°zt eisch gericht tegen het systeem der „oudere staatslieden"). Naar men in goed geïnformeerde kringen gelooft zullen de tegenwoordige onlusten in Japan veel dieper in de gezamenlijke poli tieke structuur van het land ingrijnen. dan men tot nu toe meende te moeten aannemer.. Het is reeds een zeer beteekenisvol ver schijnsel, dat. ondanks de strenge censuur, aanvallen tegen den eersten vertegenwoor diger der „oudere staatslieden", prins Saionji, geduld worden. Dit bewijst, dat versehillende reseerings- instanties tegenovrr de oproerlingen vol strekt niet gèheel afwijzend staan, maar dat de rebellen tot in de hoogste kringen sym pathie genieten. De invloed der „oudere staatslieden" op den keizer en daardoor op het lot des lands werd reeds lang door liet leger ongaarne gezien. Is de opstand te Tokio ten einde? Volgens berichten uit Shanghai zouden de muitende militairen in Tokio zich thans hebben overgegeven, nadat de mikado had bevolen, om krachtig tegen hen op te treden. Op welke voorwaarden de capitulatie heeft plaats gehad, en of de weerstand thans geheel beëindigd is, is nog niet bekend- Pelroleumgasarlikelen □BESSESMSEm De oorlog in Oost-Afrika ROME IN OVERWINNINGSROES Het Asjangimeer het naaste doel? Het Italiaansche ministerie voor pers en propaganda meldde gister middag om vier uur de verovering van den Amba Alagi. Het door maarschalk Badoglio geseinde legerbericht luidde: „De troepen van 't eerste leger corps hebben den Amba Alagi ver overd. Sinds hedenmorgen II uur waait op den top van dezen berg, die den heldendood van Tosselli en de zijnen heeft gezien, de Ita liaansche vlag". De troepen waren in den och tend van den 27sten op weg ge gaan, ongeveer twintig kilometer scheidden hen van het doel. Het afleggen van dezen afstand en het bezetten van den meest be roemden berg van Abessinië heeft dus iets meer dan 24 uur geduurd. Men kan zeggen, dat de overwinning van Amba Alagi het logisch gevolg is van de overwinning van Amba Aradam, welke methodisch werd voortgezet door maar schalk Badoglio. De Amba Atagi ligt aan dien weg van Makale naar Dessie. Tusschen 21 Februari en 27 Februari nes telden de Italianen zich in het gebied van Adigrat, terwijl de luchtvaart de detache menten van den vijand achtervolgde tot aau den pas van Ezba, even voor het Asjangi- m Op 27 Februari deed hét eerste legercorps den eersten sprong en bezette belangrijke posities zonder tegenstand te ontmoeten. Vrijdagmorgen om 10 uur bereike de divisie Alpenjagers den pas Togera aan de rechter zijde, terwijl de divisie „Sabauda" de berg- engte Falaga aan de linkerzijde bezette en de derde colonne, bestaande uit de vierde divisie Zwarthemden en oprukkende in het midden, bezit nam van den pas Alagi en vervolgens van dien top van den Amba Alagi. De snelle opmarsch verraste dien vijand en deed iedere poging van de Abessiniêrs om tegenstand te bieden op de linie van den berg, waar het Abessijnsche commando voor de orga nisatie van zijn tegenstand rekende op een lateren aanval, te niet, De verovering van den Amba Alagi bevestigt de portée van de nederlaag, che toegebracht is aan het leger van Bas Moeloegota, wiens troepen geen kans gezien hebben zich op den Amba Alagi te reorganiseeren. Bovendiien is de historische waarde van deze overwinning aldus gaat Stefani verder wegens hei wreken van den offer dood van majoor Toselli zeer belangrijk, aangezien deze berg L-eschouwd werd als een strategische pijler, zoowel voor den tocht naar het noorden als naar het zuiden omdat de Abessiniêrs dachten, er een Thermopylae van te maken. Op den top van den Amba Alagi, op ©en hoogte van 3414 meter, wappert thans de vlag, geschonken door de geime nte Vittorio Veneto. terherinnering aan den comman dant van een compagnie van het roemrijke vierde bataillon „Toselli", Ricci, die tezamen met majoor Toselli m den slag van 1895 is omgekomen. De luchtvaart heeft actief deelgenomen aan de operaties. Nu de Amba Alagi veroverd is, beheer schen de Italiaansche troepen de wegen, die afdalen naar de streek van Quoram. Dc negus kwam fe laat! Het agentschap Stefan! voegt aan dit relaas nog toe, dat, volgens geloofwaardige berichten, de Negus uit Dessie naar het front ivas vertrokken aan het hoofd p-ieuwe colonnes, teneinde hulp te brengen aan de noordelijke legers. Dit feit deed den Italiaanschen generalen staf ertoe besluiten, onmiddellijk den slag toe te brengen, die de verovering van den Amba Agali ten gevolge had, in plaats van een slagen der operaties in Tembien en aan de Takazze-rivier af te wachten. Italiaansche "hegtuigen hebben het dorp gebombardeerd, waar de Negus verblijf hield, en hebben met explosieve bommen de troepen, die hem vergezelden, uiteenge slagen. Naar het Asjangimeer Het schijnt, dat de Abessiniêrs. die zich togen den opmarsch van de Italianen bij Amba Alagi verzet hebben, 10.000 man tel den. Zij maak ter. deel uit van het leger van Ras Moeloegeta. Deze reorganise--rt thans zijn strijdkrach ten in het gebód rond het Asjangi-meer. op een vijftigtal kilometer van mba Alagi. Hij wacht hier nieuwe afdeelingen van de keizerlijke garde en een afdoeling onder commando van Ras Ghettacioe, welke op weg is van Quoram naar het noorden. De legers van Ras Seyoem en Ras Knssa zijn geïsoleerd. Zij tellen ongeveer 40.000 man. Ten westen van Sjire bevindt zich Ras Imeroe, met 50.000 man, die het hoofd biedt aan de Italianen, gelegen ten zuiden van lijn AdoeaAksoem. In het gebied Adrii Abo bevindt zich Dedjas Ali Aliop Boeroe met 20.000 man. Is de weg naar Dessie vrij? Volgens den vroegeren Un.press-correspon- dent in Addis \beba, Edward Boattie, voegt de verovering van den Amba Alagi door de Italianen, uit strategisch oogpunt bezien, geen nieuwe voordee'en toe aan de reeks successen, welke zij reeds in het gebied ror.d Makale behaald hebben. Anderzijds is er evenwel, zooals mon weet, in verschillende Italiaansche coi..mu- niqué's op gewezen, dat de Amba Alagi een gemakkeiijken toegangsweg opent naar Dessie en vandaar naar Addis Abeba. Beattie erkent, dat er een weg loopt tus schen den Amba Alagi en Addis Abeba, doch deze, zoo zegt hij, is de slechtste, die in Abessinië te vinden is. Hij loopt over een hoogte van 3000 meter in een streek, waar 's nachts het water bevroren is. De gronci in deze streek bestaat hoofdzakelijk uit klei en is als het regent voor trucks en tanks beslist onbegaanbaar. De afstand tusschen Amba Alagi en Dessie bedraagt ruim 200 K.M. en nog slechts kort geleden werden zes dor pen, die aan dezen weg gelegen zijn, door hevige stortbuien volkomen ver nield Bovendien liggen ten zuiden vaa den Amba Alagi oog andere groote bergketens, döe ernstige belemmerin gen voor den Italiaanschen opmarsch zullen vormen. Men kan hier evenwel tegenover stellen dat de jongste gevechten in het onbegaan bare Enderta-gebied ook bij hevige stort buien geleverd werden, zonder dat de Ita lianen hierdoor ernstig in hun actie belem merd werden, en dat verder de Amba Alagi, die thans door hen bezet is, de respectabele hoogte heeft van 3411 meter, zoodat de meer malen gelanceerde bewering, dat de ontzag wekkende Abessijnsche bergmassieven on neembare natuurlijke vestingen zijn, ook al niet schijnt op te gaan. Dc troepen in Afrika Het agentschap Stefani deelt mede, dat de begrooting van het ministerie van oorlog voor 1936/'37 interessante cijfers geeft inzake d. actie in Oost-Afrika. Op het oogenblik bevinden zich zeven divisies infanterie in Oost-Afrika, al. de divisies Gavinana, Peloritana, Gran Sassa Sila, Saubadia, Cossoria en Assietta, verder de divisie Alpenjagers Pusterla en ze divisies Zwartnemden, nl. 23 Maart, 2 October 1 Februari, 3 Januari, 21 April en de divisie Tevere In totaal tellen deze veertien divisies onge veer 300.000 man. Hierbij komen nog de inlandsche troepen en de werklieden. De intendance zond verscheiden millioenen r-r.troenen levensmiddelen, ongeveer zestien mill'ioen meter kaki en meer dan dertien millioen meter andere stoffen. De genie legd- 1S92 K.M. telegraaflijn aan, plaatste 5501 telefoontoestellen. 1801 radio- posten en 799 werkplaatsen. Ongeveer 87.000 last- en rijdieren werden naar Afrika gezonden, verder 11.000 auto's en ongeveei een millioen ton koopwaar. Voor het transport van deize menigte wanschappen, dieren en materieel was de g-heele koopvaardijvloot noodig, welke op I Februari 1936 meer dan 400 scheepsreizen lu-eft gemaakt. Graziani naar Harrar? In militaire kringen te Rome acht men het waarschijnlijk, dat de operaties op het Somali-front binnenkort door generaal Gra ziani zullen worden hervat. Na zijn opmarsch tot aan Neghelli zou Graziani zijn voornaamste effectieven naar de grens van Britsch Somali land hebben ver plaatst. Hij zou in deze streek vier divisies en tachtig bombardementsvliegtuigen te zijner beschikking hebben, waardoor het hom mo gelijk zal zijn, naar Harrar op te rukken. Rome viert de victorie! De overwinning van Amba Alagi is met groot enthousiasme door de bevolking van Rome begroet Men wiep zich als het ware op de extra-edities van de kranten en over al verschenen de nationale vlaggen uil de vensters. In de bioscopen en café's speelden de orkesten nationale liederen. Uit alle deelen der stad verzamelden zich op de Piazza Venezia groote fascistisc.ie groepen, die vandaar met vlaggen en onder het zingen van nationale liederen door de stad trokken. De onlusten in Syrië Hooge Commissaris gaat naar Parijs De Hooge Commissaris van Syrië zal in Maart naar Parijs gaan om deel te nemen aan een conferentie van koloniale ambte naren. De booge commissaris zou uit Parijs instructie hebben gekregen in een oproep te eischen, dat de staking in Syrië binnen 5 dagen wordt beëindigd. Zal aan deze eisch geen gevolg worden gegeven, clan zou de belofte inzake amnestie en het Fransch-Syrisch verdrag komen te vervallen. Opnieuw studentenbetogingen Te Damascus hebben opnieuw ern stige studentenbetoogingen plaats gehad waarbij het hoofd der politie van de zaken wijk met steenen werd bekogeld. Ten slotte werden militairen te hulp ge roepen die van de blanke sabel gebruik maakten en enkele schoten op de menigte loslen. Verscheiden personen werden gearresteerd De studenten vluchtten tenslotte in de be roemde Omajadenmoskee, en wierpen van daaruit steenen naar de politie. Zes studen ten waren zelffe op een minaret geklommen om de politie met steenen te bekogelen. De politic eerbiedigde de heilige plaats en zag ai van tegenweer, Koloniale- en grondstoffen- problemen Repressief en constructief recht Voor de Academie voor Duitsch recht to Berlijn heeft Prof. Tovnbee, de directeur van het „Royal Institute of Internationa' Affairs" te London, een voordracht gehou den over „Vreedzame herziening". Tevoren hield de Duitscne rijksminister van justitie. Frank, een toespraak, waarin hij zeidc, dat het nationaal-sneialisme door de vreedzamp versterking van Duitschland en door 't aanknoopen van vriendschappelij ke betrekkingen mol Polen en andere landen een enorme bijdrage heeft geleverd voor den Europeeschen vrede en daarmede voor den werldvrede. De Britsche volkenrechtsgeleerde stel de tegenover elkaar de repressieve zijde van het recht, die een gewelddadige ver- ancfering van den status quo wil ver hinderen, en de constructeive zijde, die een vreedzame wijziging van den be- staanden tcestand wil. De repressieve zijde neemt bij toepassing op internatio naal gebied den vorm van collectieve veiligheid aan. In de volksgemeenschap is Engeland er een van de constructieve zijde. Engeland en de andere tevredengestelde landen, zooals de Vereen. Staten. Canada Rusland, Frankrijk, moeten er naar streven tegemoet te komen aan de verlangens der niet tevredengestelde landen, zooals Duitsch land, I'alië. Japan, Hongarije en Bulgarije Indien een vreedzame oplossing niet bereikt kan worden, dreigt het gevaar voor een oor log tusschen groote mogendheden, waardoo' de beschaving verwoest zou worden De voornaamste verlangens van Duitsrh. land. Japan en Italië betreffen: jiolitieke be- /rijding van bepaalde gebieden, emigra'ie mogelijkheid voor het bevolkingsoverschot toegang tot de buitenlandsche grondstof- ■fenbronnen en de buitenlandsche markten. Prof. Toynbre zei de te kunnen bpgrijpen dat de Duitschers het als een eereznak De nhouwen, dat hun tenminste eenige hunner ■roegerp koloniën worden teruggegeven. Hij verklaarde te gelooven, dat de meeste Fn- gelschen dit standpunt begrijpen en in hoo ge mate sympathiek achten Het Britsche eerestandpunt is, dat geen deelen van de Afrikaansche bevolking aan een ander erein kunnen worden overgedragen alsof er sprak was van koopwaren. Spreker was overtuigd, dat het mogelijk is. de standpunten van Duitschland en Engeland met elkaar in overeenstemming te brengen Tenslotte deelde Toynbee mede. dat het Royal Institute in den zomer van 1937 een niet-officieele conferentie over de behandelde kwesties zal houden De ze conferentie zal internationaal zijn. De handelspolitiek van Groot-Brittannië De Britsche minister van handel. Rune!- man. heeft te Bradford een rede ophouden over do Engplsche handels- en economiscne politiek. Hij verklaarde onder meer te zul len vasthouden aan de politiek van het slui ten van voordeelige handelsovereenkom sten met het buitenland. Een groot aantal der bestaande accoorden zal binnenkor aan herziening worden onderworpen. De regeering houdt zich. bij haar handelspoli tiek twee dingen vooral voor oogen. 1. Engeland moet in de mogelijkheid ver- keeren, de vele schulden, die het buitenland heeft, te innen. 2. De internationale handelsovereenkom sten moe'en op wederkeerigheid berusten Runciman zcide verder, dat de omvang van den handel aanzienlijk zou locnenieu indien de Vereenigde Staten een deel van hun goudvoorraden zouden vrijgeven en wanneer zij evenveel initiatief zouden heb ben tegenover de borgende landen als in hun eigen binnenlandsche politiek. De Londensche vlootconferentie Gaat men V8rder zonder Italië? Volgens een bericht van de Prees Associa tion zal de vlootconferentie ondanks de weigering van Italië een overeenkomst te onderteekenen, voortgezet worden. Het lot der conferentie hangt thans, naar verluidt, af van belangrijke beslissingen te Parijs De Fransche delegatie heeft van Parijs instruc ties gevraagd, teneinde na te gaan of de delegatie in staat is een vlootverdrag zonder Italië te onderteekenen. De nlgemeene opvatting is, dat Frankrijk slechts dan in 6taat zal zijn een verdrag met Engeland en de Vereenigde Staten te onderteekenen, wanneer het een verzekering van Italië krijgt, dat dit land de facto, zoo al niet de jure voornemens is de limiteerin gen vaa de conferentie uit te voeren. "Kom, Fr cd, bedien je nog's!" "Graag, zeg. Je weet, dat Ik een dolle liefhebber ben van een kop Maggi5 Bouillon en ook van groenten, stamppotten, sausen en j andere gerechten, die met dit vleesnat zijn klaar gemaakt. De smaak wordt er voller door, in één woord "af"." "Ook Ik als hulsvrouw profiteer ervan, want Ik bespaar me met Maggi5 Bouillon niet alleen veel werk, maar ook menige toevoe ging als vlees e. d. Daarom blijft mijn merk: MAGGI5 Bouillon nacht zouden blijven opgesloten, indien zij niet spoedig tot overeenstemming zouden ziin gekomen Dit vooruitzicht lokte hen weinig aan en zoo besloten zij, het lot te laten beslissen. Een munt werd opgeworpen; de beklaagde werd onschuldig verklaard, hoewel elf jury leden er anders over dachten! Dp misdraging der jury is echter bekend geworden, doordat twee leden zich vrijwil lig hebben aangegeven en verklaard hebben, dat de getroffen beslissing volkomen in strijd was met hun overtuiging. Alle twaalf leden der jury zijn tot boete veroordeeld. I Italië gaat niet naar Genève In welingelichte kringen verluidt, dat Ttalië bij d9 a.s. beraadslagingen te Genève over het Abessijnsche vraagstuk niet zal zijn vertegenwoordigd. Men ver klaart de Italiaansche afwezigheid ine' er op te wijzen, dat Italië gen belang stelt in de onderhandelingen van de rom missie van achttien. Alleen het Italiaan sche ministerie van propaganda zal een ambtenaar naar Genève zenden ter be- werking vaii problemen, die uitsluitend op de pers betrekking hebben. Mislukte staatsgreep in Chili Dc Chileensche regeering heeft zestien voormalige officieren gearresteerd, die zich in het hoofdkwartier tegenover de regeerings gebouwen verzameld hadden, daar deze van plan waren een staatsgreep uit te voeren. Het doel der rebellen was, den Chileen- schen opperbevelhebber Novoa gevangen te nemen en zich aan het hoofd van het leger te stellen. In verband met het dreigende gevaar van nieuwe staatsvijandige acties van de zijde der communisten en andere oppositioneele partijen heeft de Chileensche regeering bui tengewone voorzorgsmaatregelen getroffen. De lichtingen 1913, 1914 on 1915, die haar dienstplicht reeds hebben volbracht, zijn voor herhalingsoefeningen voor den duur van zestig dagen, opgeroepen. KRUIS OF MUNT IN DE RECHTSPRAAK. Te Easton in Pennsylvanië zijn de twaalf leden van een jury gestraft in verband met een eigenaardig vergrijp. Zij hadden te beslissen in een kwestie van niet al te veel belang; elf hunner wa ren van meening, dat de beklaagde schul dig was. doch de twaalde oordeelde anders. Men deeldo hun mede, dat zij den geheelen Landen Tuinbouw DE NEDERLANDSCHE TUINBOUW BIJEEN MEN ZOEKT EXPORT- VERBETERING Doeltreffende steun blijft noodig Nadat in de Vrijdag te Utrecht gehouden jaarvergadering der Veilingvereenigingen ii Nederland, de heer F. V. V a 1 s t a r, voor zitter van het Centraal Bureau van Veilin gen, en Regeeringscommissaris voor den tuinbouw, zijn openingsrede, waan reeds verslag gaven, had uitgesproken, heeft ir. R o e b r o e c k, directeur-generaal het Departement van Landbouw, gewezen op de beteekenis van de Veilingorganisatie voor den Nederlandschen tuinbouw. Vervolgens werden enkele huishoudelijke zaken behandeld. Het jaarverslag was nog niet gereed; het financieel verslag werd goedgekeurd. De exploitatie-rekening over 1935 geeft bij een ontvangst van 64.116,42 een batig saldo van 255.45. De begrooting- 1935, sluitend op 65.100, sloot met een na- deelig saldo van 5512,45. Export-mogelijkheden In de middagvergadering werden de di verse voorstellen behandeld. Bij de behan deling van het eerste bestuursvoorstel om bij voortduring de aandacht van de Regee ring te vestigen op alle maatregelen die ex port-mogelijkheden kunnen beïnvloeden, wraakte de heer Vlaardlngerbr uit Loosduinen, het ongunstig beïnvloeden van de Duitsche Clearingrekening door In dische producten. De heer Den Boer uit Broek op Lan- gendijk wenschte bij de Regeering aan te dringen om Rusland als Staat te erkennen, waardoor de Nederlandsche tuinbouw dajir een afzetmogelijkheid kan bekomen. De voorzitter verklaarde, dat de oort door Indië reeds meermalen door de Regeering en een commissie ernstig is on derzocht. De erkenning van Rusland zou principiee- le moeilijkheden voor de organisatie mee kunnen brengen, waarom spr. in deze ve; gadering er niet verder op in wilde gaan. Het bestuursvoorstel werd goedgekeurd. De vergadering vereenigde zich met het voorstel van het bestuur om het verzoek tot de Regeering te richten de Landbouw-uit- voerwet in toepassing te brengen op den uitvoer van versche groenten, vruchten en vroege aardappelen. Uit de vergadering werd aangedrongen de controle hiervan op te dragen aan de veilingen en als hoofd controle aan het Ui tv oer controle Bureau, daar een en ander met deskundigheid moet eschieden. Het verplicht veilen Gezamenlijk werd behandeld de voorstel len, ingediend door de veilingen te Rotter dam, Zwolle en Groningen, die allen betrek king hadden op het verplicht veilen, en het A treffen van maatregelen om tegen markt-on tuinders die zich niet aan minimumprijzen en kwaliteits-voorschriften houden. „e De heer Hoge weg, directeur der Rotter-Qy damsche veiling, wees op diverse gevarenjg van het vrij verkoopen. de omzetbelasting ■t ontdoken, er is geen controle op het, oroduct. Spr. achtte herziening der uitg8ge-jc ven erkenningen als markttuinder noods-ake-,*,. -ijk. Na toelichting van den voorzitter, die op-?1 t.KLe, dat de vraag of den markttuindertK0 "pen steun moet worden verleend, ter be-(v3 oordeeling is aan den Minister, ging de ver-L111 gadering accoord, dat het groepsbestuur de'le! aangelegenheid nader nog zal bespreken. F11' Naar aanleiding van een voorstel der veiJ3' ling 's-Gravenzande verklaarde het groeps-J bestuur zich bereid bij de Regeering te blij-L ven aandringen op doeltreffende steun den tuinbouw. In een prae-advies op eenv voorstel der veiling Zwijndrecht tot beterej verdeeling van de steungelden, verklaarde! het groepsbestuur dat door de Regeeringl h;p-n^ar steeds wordt gestreefd. Conform een voorstel der veiling Utrechtl zullen de pogingen om groenten en fruit aanva de veilingen van omzetbelasting vrij te stel-kti len, worden voortgezet. i' Naar aanleiding van een voorstel-Venlof tot gelijkmatige verdeeling van de DuitscheL betalingcontingenten, verklaarde het groeps-Kti bestuur, dat door voortdurend overleg metjp Duitsche instanties hiernaar wordt gestreefd.^ Tenslotte conformeerde de vergaderingf zich met een voorstel der veiling te Zwolle, cm te bevorderen, dat de diverse vcorschrif-L ten van ambtelijke zijde gegeven, ook uitgevoerd, terwijl het voorstel der velling* te Loosduinen tot het verkrijgen van meel voor tuinders bevattelijke taal in de voor schriften op teelt en teeltbeperking, algemee- ne instemming vond. De voorzitter heeft na een dankwoord de vergadering, deze gesloten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2