Jlirauic $ritoscljr (üouraitt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Verantwoordelijk naar twee zijden DE SPOORWEGEN NIET TEN DOODE OPGESCHREVEN abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 77» CL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (ia 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 29 FEBRUARI 1936 15e Jaargang SiJbertmtiepcijjtn: Van I tot 5 regets1.177» Elke regel meer0.72 Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2J0 EJke regel meer0 45 Voor 'net bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 No. 5718 Wanneer in de kringen, waar de Christelijke beginselen in hun waarde worden aanvaard, gebeden wordt voor „degenen die in hoogheid gezeten zyn", zal er ten aanzien van de inhoud dezer aanduiding wel geen misverstand be staan. Jn hoogheid is gezeten de vorst of vorstin van een land. In hoogheid ziin gezeten de ministers, de dienaren der Kroon. In hoogheid is gezeten wat we plegen te noemen de hoooe overheid, maar evenzeer de lagere overheid, de besturen van provincie en gemeente. En in hoogheid zijn evenzeer gezeten de vertegenwoordigers des volks, de leden van het üarlement. Die voorbidding in kerk en school, in gezin en vereeniging, in maatschappe lijke en staatkundige kring kan door overheid en volksvertegenwoordiging niet worden ontbeerd. Reeds daarom met, wijl dit gebed een teeken is van de saarahoorigheid tusschen degenen, die in hoogheid zijn gezeten eenerzyds en de geregeerden en vertegenwoordig den anderzijds. Beide staan onder het opperregiment van God Almachtig, beide zijn verantwoording schuldig voor hun daden. En daar, waar nu het sterkst het besef leeft, dat Overheid en volk afhankelijk zijn van den Schepper, waar beide hun kracht putten uit Gods Woord, daar zal de inslag der Christe lijke beginselen in het openbare leven zich op zijn duidelijkst vertoonen De taak, waarvoor overheid en volk zich zien geplaatst, is te allen tijde ten zeerste verantwoordelijk. Wanneer gelijk wij belijden de overheid re geert bij de gratie Gods, wordt van haar geëischt, dat zij zich overeenkom stig haar goddelijke roeping naar god delijke normen zal richten, normen, die in de praktijk des levens weliswaar niet in absolute zin te verwezenlijken zijn, maar die toch als richtsnoer die nen te worden aanvaard. En wanneer de onderdanen Vragen, dat zij onder het beleid der Regeering een stil en gerust leven mogen hebben, in alle eerbaarheid en godzaligheid, legt dit gebed den bidder tevens de verplich ting op zich in het maatschappelijk en staatkundig leven zóó te gedragen, dat zulk een leven mogelijk is. De taak van overheid en volk is ver antwoordelijk maar in bijzondere mate geldt dat voor thans, voor deze crisistijd. Als de nood toeneemt, als de vraagstukken zich vermenigvuldigen, vergt dit van het volk de uiterste in- sche opvatting verwerpelijk is? De op lossing van het crisisvraagstuk gaat voor de openbare lichamen niet op in het eenziidig behartigen van finan- cieele belangen, bestaat niet in het treffen van harde maatregelen die ge rechtvaardigd zouden zijn omdat er, nu ja, voor elke voorziening verdedigers ziin te vinden. De crisis raakt men- schenraakt gezinnen, raakt levens kringen met hun zorgen en nooden. met hun banden en verplichtingen, met hun toewijding en opoffering. Crisismaatregelen vragen wijsheid en teerheid, tact en fijne intuïtie, en zelfs zonder die is schrijnend crisisleed niet te ontgaan. spanning om en maat schappij levende krachten aan te wen den ten nutte van het volksgeheel en om zich in zijn verhouding tot de over heid een krachtige zelfdiscipline op te leggen. Het vraagt van de hooge over heid toewijding en wijsheid om het volk te richten met beleid. De verantwoordelijkheid, die moeilijke dagen rust op de schouders van. overheid en volk, van Regeering en volksvertegenwoordiging is wel uitermate groot. Dat geldt vooral op het gebied, waar de crisisnood door werkt, waar de crisisvraagstpkken aan de orde komen. Zware eischen worden dan gesteld aan de landsoverheid, maar evenzeer aan de vaak uitgebreide be stuurscolleges, die de overheid vormen van stad en gewest. En niet minder gewichtig is de taak eener volksverte genwoordiging, die een rol speelt in het landsbestuur, die, gelijk te onzent, deel uitmaakt van de wetgevende macht. Nu moge het karakter dezer over- heids- en vertegenwoordigende licha men collegiaal zyn, de verantwoorde lijkheid der afzonderlijke leden wordt daarmee niet opgeheven. Ook hier geldt, dat een iegelijk staat of valt zijn eigen heer. Aan de verantwoordelijk heid kan en mag geen enkel lid zich onttrekken. Hier is de tweesprong. Een twee- Sprong, waarvoor men vooral zich ziet geplaatst als het geldt sociale maat regelen, cmïsvoorzieningen. Daar is, eenerzijds, het koude, kille, materialistische standpunt, waarbij men alleen heil vindt in een sluitende begrooting, in een dalend budget, in verlaging van lasten, in saneering van financiën, en zich al heel weinig be kommert om het „hoe" en het „waar om" der toegepaste maatregelen. Het lokkende einddoel moet bereikt, het financieele evenwicht moet verkregen, en de middelen, die daartoe worden aangewend, doen niet zoo heel veel ter zake. Bij de opmarsch naar de sluiten de begrooting zijn alle wegen even ver kieslijk als zij slechts voeren tot het beoogde doel. Behoeft het gezegdj dat deze cyni Thans de andere zijde. Daarby speelt het sentiment een overwegende rol, de houding wordt veelal beïnvloed door overwegingen van politiek winstbejag, van party voordeel. Men ziet op die breede scharen van crisiswerkloozen, die door de nood geteisterd worden, men let op de malaise in veler nering en hanteering, en men kent geen an dere crisispolitiek dan die van bedee ling en toeschuiving. „Alles voor de werkloozen" is het ideaal, en wat niet in het belang der werkloozen tot stand kom, mist feitelijk elke rechtvaardi- jgrond. Maatregelen, die worden voorgesteld en die voor het algemeen belang funest moeten worden geoor deeld, durft men niet bestrijden wijl men daarvan verlies ducht van sym pathie. Zoo wordt de afhankelijkheid van den kiezer maar al te geducht gevoeld. Deze sentimentspolitiek derft ver antwoordelijkheidsbesef. Voor het forum van het geweten, dat zich ge bonden weet voor God, getoetst aan de norm van de eenmaal afgelegde ambts eed, kan zij niet bestaan. Deze politieke gedragingen miskennen de ernst van de algemeene crisisnood, zy stellen dè waarde van het deel boven dat. van het geheel. Wie zulke politiek voorstaat, durft de werkelijkheid niet onder de oogen te zien, hij schrikt voor pijnlijke maar onontkoombare maatregelen terug. Hij mist waarachtig verant- woordely kheidsbesef Gebrek aan verantwoordelijkheids besef, dat is de klip, waarop zoo menige politicus van deze tyd jammerlijk schipbreuk lijdt. Wie als Christen zijn roeping ver staat, zal er bij de volvoering van zijn politieke taak naar streven, dat hij zich niet eenzijdig oriënteert naar de mate- rieele factoren, die in deze ontwrichte tijd van zoo groote beteekenis zyn. Maar hij zal zich evenmin laten leiden door een luchthartige sentimentspoli tiek, die de ernst der dingen miskent Staande tegenover de overstelpende vragen van deze tijd op stoffelijk en geestelijk gebied zullen overheid en volksvertegenwoordiging zich hun ver antwoordelijkheid bewust dienen te zijn. Dan kunnen zy, met de bede op de lippen „Heere, wat wilt Gij dat ik doen zal?" met vertrouwen hun gaan. dat typografen gratis hun arbeidskracht leverden, al geschiedde dat uit de aard der zaak niet zoo dikwijls. Door deze samenwerking en de steun van adverteerders, die aanvankelijk uit sympa thie hun annonces plaatsten (later ervoe ren ze menigmaal, dat het zaad vruchten afwierp) was het mogelijk met heel weinig, soms zonder eenig kapitaal, een weekblad te beginnen en op de been te houden. En anneer de redactie de juiste toon wist te treffen, hoorde men de invloed groeien. Voor de oprichting en vooral voor de in standhouding van een dagblad nien weet nu wel zijn kapitalen noodig. Maar een weekblad kon bij de dag leven; van de hand in de tand. Dat w il niet zeggen, dat er nimmer finan cieele zorgen waren. Die waren er meestal permanent Maar men wist haast niet be ter, of dat hoorde er zoo bij. Ook de mannen van de M. en S.-bode hebben die ervaring opgedaan; maar ze hebben, als vele anderen, volhard en de ze gen bleef niet uit De thans vijftigjarige heeft voor de wasdom der anti-revolutio naire beginselen machtig veel gedaan. Want: het was geloofswerk. En de groote dagbladen staan ook daarom niet koel bij 'n jubileum, omdat de plaatselijke pers in vele streken de wegbereider is geweest voor het dagblad van beginsel. Wie maal de smaak te pakken had van jour nalistieke vooi'lichting, die begeerde naast het weekblad, zelfs al verscheen het later twee keer per week, al spoedig het dagblad. Dan vulden dag- en weekblad elkaar aan; concurrenten werden ze zoo goed als nogii. Maar samen boywden ze aan de groote, heerlijke zaak: de verbreiding der Christe lijke beginselen voor elk levensterrein. Zoo staan wij naast de Maas- en Scheldebode en zoo staat deze naast ons. En het jubileumnummer, waarvoor landelijke, gewestelijke en plaatselijke voor- len bijdragen leverden (Dr. Colijn is de eerste van de iliustre rij), getuigt onverzwakte activiteit; als we het wel aan- oelen, van nieuwe opkomst en hernieuwde kracht. God schenke méér wasdom! DE KRANT VAN FLAKKEE Zeker, de Maas- en Scheldebode, welke heden zijn gouden feest viert, draagt als ondertitel: Anti-revolutionair orgaan voor de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche eilanden; maar het is toch meer speciaal de krant van Flakkee, althans voor de streek, waarin deze naam een overwegende beteekenis heeft. De Maas- en Scheldebode is streekblad, een plaatselijk orgaan. En die krant jubileert heden. Werd vijftig jaar oud. Eigenaardig; vele streekbladen zijn Diet de jongste journalistieke uitgaven in de Christelijke perswereld. Integendeel, vele plaatselijke bladen overtreffen in leeftijd bijna aile dagbladen. De factoren, welke dit veroorzaaklen, zijn vrij nauwkeurig aan te wijzen. In de eerste plaats is daar het democra tische element Het zijn met name öe plaat selijke kiesvereenigingen, welke de stoot gaven aan de stichting van de locale pers. Die kiesvereenigingen voelden de dure plicht om propaganda te drijven voor de Christelijke beginselen, ook op politiek bied. En niemand kan dat beter, dan papieren propagandist die regelmatig in het gezin komt en waarin men de sfeer der streek aanvoelt Van onderen op, kwam dus de Christe lijke pers en de band met de lezers werd daardoor van meetaf hecht en sterk. Dan kwam er een andere factor bij. Die der kostelooze redactie, soms ook der admi nistratie en expeditie. Zelfs kwam het voor, DE LINTBEBOUWING Een nieuw wetsontwerp zal zoo spoedig mogelijk worden ingediend Het Werkfonds In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de Water- s taatsbeg rooting, deelt de Minister mede dat het aantal plannen, waar van met behulp van het Werkfonds de uitvoering ter hand kan worden genomen, regelmatig tooneemt, zoo dat tevens het aantal arbeiders, dat te werk kan worden gesteld, stijgt Hier bij dient niet uit het oog te worden verloren, dat. een gedeelte van de wer ken gedurende den winter stil ligt en dat een aantal werken tot dusverre tot een totaal van rónd 2 miilioen voltooid zijn. Verwacht mag worden, dat In den looii van 1936 het aantal tewerkgestelden be langrijk zal toenemen, aangezien geleidelijk het stadium bereikt zal zijn, dat de lang durige voorbereiding van vele plannen be ëindigd wordt en de werken in de uitvoe ring zullen komen. De Lintbebouwing Het ligt in het. voornemen van den minis ter zoo spoedig mogelijk de indiening vam een nieuw wetsontwerp tegen lintbebouwing te bevorderen, waartoe bereids een voorstel ^an een Staatscommissie voor de Water- staatswetgeving is ingekomen. De aanleg van parallelwegen en het bouw- verbod ten aanzien van een binnen bepaal den afstand gelegen strook zuilen te zijner tijd bij de behandeling van het wetsont werp ter sprake kunnen komen. Verbetering van de IJssel Een onderzoek wordt ingesteld naar de mogelijkheid van kanalisatie van den IJssel. Of een bocht bij Doesburg kan worden af gesneden, kan thans nog niet worden ge zegd. Voor zooverre van vertraging in de uit voering van dit plau tot overbrugging van de IJssel bij Doesburg kan sprake zijn vindt deze niet haar oorzaak in dit onder zoek. Zoodra de gelden voor den versnelden bruggenbouw zullen beschikbaar zijn, dient Ons Zondagsblad van deze week bevat o. m.: Iets over het Kinder boek, door Nel van der Vlis. B uit enlands ch- en Bin nenland s c h Overzicht. Vervolgverhalen voor volwassenen, kinderen en kleu ters. Zielkundige en Opvoed kundige Brieven, door P. van Duyvendijk. De wankelende kerk torens te Zevenhoven, Interessant artikel over dezen dag: 29 Februari. Kort Verhaal, Damrubriek en Kruiswoordraadsel. Mooi geïllustreerde Kinder krant, met raadsels, knutsel werkje, teekenvoorbeeld, grap jes enz. enz. Bewaar XJw Zondags blad en laat straks Uw jaargang inbinden! een werkprogramma te worden opgemaakt, waarbij de volgorde van de uitvoering der verschillende overbruggingen, naar gelang van behoeften, zorgvuldig zal worden over wogen. Het rapport van oud-minister Verechuur omtrent het onderzoek in de mijnindustrie in Limburg zal spoedig aan de Kamer worden overgelegd. Ordening in de baksteenindustrie De Minister vraagt advies De Minister van Handel maakt bekend, dat hij aan de vaste commissie van de Eco nomische Raad heeft verzocht hem te willen adviseeren over het nemen van een alge meene maatregel Aran bestuur, als bedoeld in art. 2 van de wet op het algemeen ver bindend en onverbindend verklaren van ondernemeisovereenkomsten, ten aanzien van het bindend besluit van de Nederl. Bak steenbond inzake het bevorderen van een rationeele productie en distributie in.de Nederlandsche baksteenindustrie. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen en het Zondagsblad In Japan is de politieke toestand nog niet opgehelderd; de invloed der militairen op dc regeeringsvorming blijlt ongebroken. De Italianen hebben den Amba Alagi bezel De tot nu toe in werking lijnde regeling van het baconcontract zal door een andere worden vervangen. De jaarvergadering van het Centraal Bu reau van de Tuinbouwveilingen. De Eerste Kamer heeft de begroolingen van Binncnlandsche Zaken en P.T.T. aan genomen. In de Tweede Kamer heeft Minister Colijn gesproken over Nieuw-Guinea. Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begrooling van het Verkeersfonds. Binnenkort is de indiening van een nieuw wetsontwerp ter bestrijding van de lintbe bouwing te wachten. Te 's-Hertogenbosch is een vergadering gehouden van de Partijraad der «JL Staats partij. Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de Begrooting van Onderwijs. Verschenen is de Memorie van 'Antwoord aan de Eerste Kamer over de begrooting nnn Handel. Nijverheid en Scheepvaart. Automatische beveiliging van onbewaakte overwegen Minister zegt een proef toe Verdere electrificatie Het auto-, motor- en rijwielverkeer Aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de begrooting van het Verkeersfonds ontleenen wij, dat bij 't samenstellen van deze Memo rie ten behoeve van wegenbouw rond 12.500.000 was toegestaan terwijl bo vendien voorstellen aanhangig waren tot een bedrag van rond j 6.000.000. In totaal werd dus voor rond 18.000.000 aangevraagd. Vermoede lijk zullen dit jaar verdere aanvragen tot 4.000.000 worden ingezonden. Reeds voor de totstandkoming van de We genverkeerswet was een ingrijpende wijzi ging van het Motor- en Rijwielreglement en de Motor- en Rijwielbeschikking in voorbe rg. Daar die voorbereiding reeds ver gevorderd was, heeft de minister gemeend vóór het in werking treden van de nieuwe wet die wijziging, welke in het algemeen ur gent is te achten, alsnog te moeten bevorde- en kan deze thans spoedig worden tege moet gezien. De Dies el tractie Daar de ervaringen, opgedaan met de overeenkomstig de gedane proefnemingen gewijzigde Dieselmotoren, thans gunstig zijn, wordt de Diesel-electrische tractie geleide lijk weder uitgebreid. Thans worden per maand ongeveer 150.000 Dieseltreinstelkilo- meters gereden, hetgeen binnenkort tot on geveer 175.000, dat is ongeveer de helft van den vollediigen Dieseldienst, zal worden ver hoogd. Verdere uitbreiding zal geleidelijk volgen. Het materieel der stoomtreinen, die nu de E. N.-treinen tijdelijk vervangen, vol doet zeker niet aan de eischen van comfort, hetwelk nieuw materieel biedt, doch meend wordt, dat het als noodvoorziening dragelijk is te noemen. Het kanaal door dc Geidersche Vallei Wat den aanleg van het afwateringskanaal door de Geidersche Vallei betreft, welk werk voor rekening van de provinciën Utrecht en Gelderland en het Rijk wordt uitgevoerd, is het den Minister bekend, dat zijn ambtge noot van Landbouw pogingen in het werk stelt, om de lage terreinen in de omstreken Veenendaal, die wegens bijzonder na tuurschoon belangwekkend zijn, zooveel mo gelijk in hun tegenwoordigen staat te be houden. Dc financieele positie van de Spoorwegen De Minister onthoudt zich van beschou wingen omtrent de financieele positie van de Ned. Spoorwegen. De ingestelde commis sie is nl. zoover met haar arbeid gevorderd, dat voorstellen spoedig kunnen worden te gemoet gezien. De Minister ontkent dat het bedrijf het beeld zou vertoonen van een ten doode opgeschreven onderneming. Onbewaakte overwegen De spoorwegen hebben na zorgvuldig on derzoek een methode van automatische be veiliging uitgewerkt, welke voorloopig bij wijze van proef, bij een onbewaakten over weg in een Rijksweg tot uitvoering zal ko men. Valt deze proef gunstig uit, dan zal deze beveiliging bij de overwegen in wegen met druk autoverkeer worden aangebracht. De electrificatie Het ligt in de bedoeling bij verdere uit breiding van de electrificatie het daarvoor benoodigde materieel overeenkomstig het materieel, dienst doende op de lijn Rotter damHoek van Holland, in te richten. Hoewel de resultaten der electrificatie bij de Ned. Spoorwegen gunstig zijn, is onbe perkte uitbreiding daarvan niet mogelijk, daar electrificatie slechts voor lijnen met druk verkeer, wegens de hooge kosten v< .bovenleiding en onderstations rendabel is. Zuinigheid bij wegenaanleg Ook de Minister is van oordeel dat zuinig heid bij den wegenaanleg moet worden be tracht. Of t.a.v. den weg R'damDordrecht en de aansluitende wegen naar het Zuiden des lands voorshands met .een verhardiings- breedte van 6 M. zal kunnen worden vol staan, maakt een punt van nader onderzoek uit. Of de verbeteringen van den weg Half wegHaarlem en van de wegen tusschen Amsterdam en het Gooi achteraf bezien op andere wijze hadden kunnen worden tot stand gebracht, meent de minister thans buiten beschouwing te mogen laten. Er moge aan herinnerd worden, dat de plannen voor deze wegen dateeren van 1918, toen het auto verkeer nog zeer gering was. Aan een bezuinigingsinspectie bij dit on derdeel van Rijkszorg bestaat geen behoefte. De lasten op bet motorverkeer In 1935 hebben de lasten op het motorverkeer naar raming ongeveer 58 miilioen bedragen. Het gebruik van dieselmotoren in automobielen schijnt nog niet in zoo danige mate doorgedrongen, dat invoe ring van een belasting op dieselolie thans urgent is te achten. Deze aange legenheid heeft evenwel de aandacht der Regeering. De oeververbinding te Rotterdam Aan de gemeente Rotterdam is in uitzicht gesteld, dat een bedrag groot 8 miilioen zijnde de geraamde kosten van een brug over de. Nieuwe Maas bii IJsselmondë als renteloos voorschot in de kosten van den bouw van een tweede oeververbinding zal worden verschaft tot een tijdstip, dat naar het oordeel van den minister van Waterstaat het doorgaande verkeer den bouw van de brug te IJsselmonde zal vorderen en mits de gemeente Rotterdam zorgt voor de noodige verbindingswegen tusschen de nieuwe oeververbinding en de Rijkswegen, welke in Rotterdam uitkomen. De minister vermoedt, dat zoodoende nog gedurende geruimen tijd op. voldoende wijze zal kunnen worden voor zien in de behoeften van het doorgaande verkeer. Belasting op auto's De minister kan n!et toezeggen dat hij in overleg met zijn ambtgenoot van Financiën het daarheen zal leiden, dat dé druk der belastingen zoodanig ver- mindere, dat het aantal automobilisten niet afneme, hoewel deze aangelegen heid zijn volle aandacht heeft. Een bepaling, dat wielrijders rechts moe ten houden is in overweging. Een regeling tot het geven van voorrang aan het verkeer op bepaalde aan te wijzen hoofdwegen is in voorbereiding. De minister heeft reeds opdracht verstrekt de vakken van Rijkswegen, waar gevaar van slippen aanwezig werd geacht, van schuwingsborden te voorzien. Het witte achterspatbord met reflector acht de minister voor de veiligheid op den weg voldoende; overigens zijn maatregelen in voorbereiding om het gebruik van deug delijke reflectoren te bevorderen. Verlichting van het viaduct te Overschie in den Rijksweg 's-Gravenhage—Rotterdam wordt overwogen. Dc weg 's-GravenhageUtrecht Dat met den aanleg van den weg 's-Gra venhage—Utrecht wordt getalmd, kan de minister niet toegeven. Deze weg loopt groote lengten door slappe terreinen, wal door zeer groote aanvoer van zand noodig :s. Bovendien is het al te spoedig aanbren gen van de verharding op de aardebaan on- gewenscht, omdat daardoor oneffenheden in de verharding, als hier boven bedoeld, zeker zouden te verwachten zijn. Het ligt ie voornemen den wegaanleg zoo spoedig geljjk als technisch en financieel uitvoerbaar zal zijn te voltooien. De gelden worden te!dS U1' Werkfonds beschikbaar ge- De aanleg van weg no. 15 van het Rijkswegenplan 1932 (Rotterdam— GorinchemLent (Nijmegen) wordt met kracht voortgezet. Het behoeft echter geen betoog, dat de uitvoering van een weg ter len-gte van bijna 100 K.M. eenige jaren vordert. Dc weg BeesdVianen Op het weggedeelte Beesd—Vianen is de ondergrond slapper gebleken dan vermoed werd, ten gevolge waarvan meer zand moest worden aangevoerd en de voltooiing eenige maanden vertraagd is; de openstelling kan in de eerste helft van 1936 worden wacht. Bij het maken van de aardebaan voor den ongeveer 180 M. langen noordelijken oprit van den Lekbandijk tot de brug bij Vianen heeft zich als gevolg van slappen onder grond eenige doorzakking van het zand- bchaam vertoond, hetgeen zich bij wegaan leg in ons land op tallöoze plaatsen voor doet. Het grondwerk zal hierdoor eenige weken langer duren; voor zoover is te voor zien, zal evenwel de openstelling van dt brug voor het verkeer geen vertraging hier- van ondervindenv De ambulance Jn Abessïnië In drieën gesplitst De „United Press" meldt uit Dessié, dat een gedeelte van de Ned. Roode Kruis- ambulance Dessié heeft verlaten en zich naar Kworam heeft begeven. Een andere groep bevindt zich reeds ten Noorden van het Asjangimeer. Het derde gedeelte is te Dessié achtergebleven. HANDEL, NIJVERHEID EN SCHEEPVAART De mechanisatie in de sigarenindustrie memorie van antwoord aan de Eer ste Kamer inzake de begrooting van handel, nijverheid en scheepvaart voor 1936 wijst minister Gelissen erop, dat, teneinde herstel van de welvaart te bereiken, naar het oor deel der regeering, niet de weg van reorga nisatie van het geheel der ondernemingen, tot publiekrechtelijke bedrijfsschappen dient te worden ingeslagen, doch dat de taak der regeering hier veeleer slechts kan bestaan in het vastleggen van, en leiding geven aan, wat uit het bedrijfsleven zelf aan ordenings- streven zich aandient. Gelijk uit de indiening van het ontwerp an wet, houdende tijdelijke maatregelen be treffende de mechanisatie in de sigarenindnstrie klükt, is de regeering niet blind voor de ge volgen, welke de steeds toenemende mecha nisatie onder omstandigheden kan hebben voor de werkloosheid. Ook naar de meening van den minister dient bij het beoordeelen van het vraagstuk der mechanisatie in de allereerste plaats het oog gevestigd te blij ven op het belang van de in de maatschap pelijke productie werkzame personen, doch.' anderzijds, kan, gelijk van zelf spreekt een normale technische ontwikkeling van do industrie niet zonder groote nadeelen worden geremd. Men bAdenke, dat ondanks alle handels belemmeringen de Nederlandsche nijverheid een deel is der wereldindustrie. Zij moet du* technisch tenminste op hetzelfde niveau, staan als deze, wil zij blijven kunnen con- curreeren. Vestiglngselscben voor het kleinbedrijf Het vraagstuk der beperking van het aan tal punten, van waaruit goederen worden gedistribueerd, zal als zoodanig ter sprako komen, zoodra het wetsontwerp inzake ve*- tigmgseisc-hen voor het kleinbedrijf aan de orde komt. Het ligt in de bedoeling van den minister bij die gelegenheid in dit'vraagstuk nader te treden. De indiening van dit wets* ontwerp kan binnenkort worden verwacht. Architect W. M. Dudok Met het Indië-vliegtuig der K. L. M. de „Sperwer" is Vrijdagmiddag tegen 6 uur op Schiphol teruggekeerd de beken de Hilversumsche architect W. M. Du dok, van een bezoek van ongeveer 6 weken aan Calcutta, waar hij de iv langrijke opdracht heeft gekregen voor den bouw van een groot theater complex. S,S5ACHI VAN HEr ,X0OT- BATAVIA. 26 Febr. (Ancta). Op 3 Maart a a zal van 19 uur 45 tot 20 uur 45 de plech tigheid van de overdracht van het comman do over de Neo -Indische vloot te Tandjong Priok worden uitgezonden over de rouve-- rementsrenders P.M.N., Pij-, en PM A resp. met een lengte 29.24. 27.27 en 15 5'm' Voor deze uifctending is onthefting van het bekende puWicafet-ver-V r -leer.d.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1