KNAL" DE NEDERLANDSCHE KOLONISTEN IN ARGENTINIË WOENSDAG 25 FEBRUARI 1936 TWEEDE BLAD PAG. 5 LOOD-en ALCALISCHE BATTERIJEN IN SPECIALE uiTVOERING VOOR SCHEPEN M i I. I lillli I i IfUll lil P. KAAG HOORN Koffie alsLikeur N.V. AMERICAN STEAM LAUNDRY BOORDEN WASSERIJ Rotierdam: J GEIUK^S™!^™^ "lil. 42398 Don Haag: P. KOOLSCHIJN. Egolanüerrtr. 23 TeL 334785 Havermout H-O «r bestaat ter wereld geen betere in smaak, geen hoogere in voedingswaarde SMAAKT ALS CHAMPY Zeiirijzend Bakmeel MaaameFavoriet Gebruik die steeds en anders niet (met bo nen voor waarde volle geschenken! N.V. Stoomvermieelli- en Maeironifibriili voor h. Firma BLANKEN-VANBUUREN VEENENDAAl Als een bedolven schat schuilt atente talen kennis in Uw brein Wekt deze slapende vermogens tot nieuw leven DE IDEALE VLOER BEDEKKING Wijziging luchtvaartwet De wet van 12 December 1935 tot wijzi tng van de Luchtvaartwei ral in werking leden met ingang van 1 Maart 1936, Herinneringen uit den tijd van de geestelijke organisatie Door Dr. J. van Lonkhuyzen lil Hoe de Geref. Kerk van Tres Arroyos ontstond Met de organisatie der gemeente te Bue nos Aires had ik, vergelijkenderwijze ge sproken. weinig moeite. Daar bestond al sedert geruimcn tijd een begin van een kerk gemeenschap Ze hadden ook gedurende een tijd een voorganger gehad, dien ze ook do minee gemaakt hadden, zoodat hij de sacra menten bediende Maar na eenigen tijd had het moeilijkheden gegeven en Ds. Struijk had ambt en gemeente veriatan en zat nu met een klein kringetje op zich zelf. Bij een bezoek dat ik hem bracht bleek mij dat hier niets meer hersteld kon wor den en dus werd hij dan ook officieel we gens schismatieke handelingen en zich ont trekken aan het opzicht en de tucht van den kerkeraad. van zijn ambt vervallen ver- klaard en van het lidmaatschap der gemeen te ontzet. Gaf die zijde droefenis en teleurstelling aan de andere zijde werd door mij voor den uiterlijken ophouw der gemeente veel steun ondervonden van de aanzienlijke Hollanders in Belgrano en andere Villa-dorpen rondom de hoofdstad wonende. Deze families waren allen vrij7.innig, zij het in onderscheiden graden, maar met veel nationaliteitsgevoel voor hun Hollandsche landgenooten. Daar was de familie Van Hattum. de groote aan nemer voor den bouw van bruggen en haven werken in Argentinië uit Sliedrecht afkom stig. Een allerliefste familie, die ook gaarne „een goed woord" hoorde. Wat heb ik van deze aanzienlijke familie een vriendschap ondervonden! Wat een ge not w-as het mij in hun mooie villa buiten de stad te logeeren. En hoe vrijgevig was de heer Van Hattum in wat de uiterlijke nooden der kerk en mijn arbeid in Argen tinië betrof. Zonder den steun van hem en andere bovengenoemde vooraanstaande Hol landers zou ik het. moeilijk gebolwerkt heb ben. Immers, de broeders van de kerk. hoe gewillig zij ook waren, waren toch meest al len arme menschen, of menschen die zoo net hun brood hadden. Ze werkten in de dokken, of in winkels en magazijnen, of fabrieken. Het waren meestal oudere men schen en kinderen. De jonge mannen en vrouwen hadden in den tijd der verwaar- loozing meestal de gemeente verlaten, en waren niet zelden gehuwd met Roomsche Spanjaarden, of menschen die tot een ande re natie en kerk behoorden En dus voor onze kerk verloren De huur van het lokaal onzer samenkomsten moest betaald worden, dan nu het onderhoud van den prediker, daar hadden ze reeds meer dan hun handen aan vol. Dan kwam al de andere arbeid van reizen, lokaal huur in andere plaatsen, en wat dies meer zij, daar nog bij. Mijn Engelsche ponden verminderden snel. Doch deze rijkere Hollanders boden zelve uit na tionaliteitsgevoel voor hun arme landgenoo ten hun hulp aan en hebben mij dan flink geholpen Ook de gezant, de heer Van Riet. was zeer vriendelijk jegens mij en introdu ceerde mij in menige Argentijnsche kring. Het was een hoogtepunt In mijn ar beid in de hoofdstad toen ik op Paaschmorgen 1907 do groote en schoone Duitsche kerk, midden in de stad gelegen, ter mijner beschikking II stond tn ons btad van 24 Februari» .^kreeg. en daar voor heel de Holland- sohe kolonie" hetevangelie van de$ Heeren opstanding mocht verkondigen Daar waren dien morgen de gezant en zijn echtgenoote, de groote aannemers en hun families en vele andere aan zienlijke Hollanders en verder de ge meente uit de beneden-stad. Het was inderdaad treffend. Een groote kerk in de Argentijnsche hoofdstad voor een aanmerkelijk deel gevuld met Hollanders, van onderscheiden stand en rang. Wie had het ooit kunnen denken. Geheel anders waren de toestanden in het zuidelijk gele gen Tres Arroyos. Daar was allereerst een ietwat pijnlijke zijde aan de organisa tie der kolonisten aldaar. Het was in die dagen in Argentinië nog lang niet overal veilig. Beunos Aires is een groote geheel Europefisch aangelegde stad en heeft ook de „veiligheid" welke in het algemeen de Europeesche steden bieden. Maar met het verlaten van de stad ziet men aanstonds de Europeesche beschaving en daarmee de „veiligheid" als met een tooverslag wegzin ken. Ten minste zoo was het toen, nu een dertig jaren geleden. „Hotels" waren in het binnenland niet altijd geheel veilige plaat sen. De broeders in Tres Arröyos van mijn komst verwittigd zijnde, hadden daarom lo gies voor mij gevraagd bij een predikant van de Baptistisch 'Evangelische gemeente van Tres Arroyos Zeer lieve menschen.. Tot die gemeente waren allengs ook onderschei dene Hollanders toegetreden. Wie zal het hun kwalijk nemen? Ontbloot van alle gees telijke leiding, levende onder een bevolking, in naam Roomsch. maar in werkelijkheid in ongodisterij en bijgeloof weggezonken, waren voor hen de Protestantsche zendings- kerkjes, hier en daar begonnen, door Metho disten en Baptisten uit Engeland en Aus tralie de eenige lichtpunten in de diepe geestelijke duisternis. Rev. Elder, de jonge predikaut van de Baptistische gemeente in Tres Arroyos, kwam uit Australië en preek te de hoofdpunten der waarheid zoowel als Spurgeon indertijd deed. Hij was zoo vrien delijk mijn gastheer te willen zijn. maar zocht mij tevens te overtuigen dat er in Tres Arroyos geen plaats voor een tweede Protestantsche Kerk was. Hij stond gereed naar een andere gemeente te vertrekken, en verborg in zijn afscheidspredik&tie in de Spaansche taal, welke dienst ik bijwoonde, zijn groote zorg niet en vermaande de leden toch trouw aan de gemeente te blijven. Aan de andere zijde stond, dat er in Tres Arroyos heel veel Hollanders woonden, sommigen geheel onverschillig, maar toch ook niet weinigen bij wie het Gereformeerd beginsel er nog zoo diép in zat, dat ze niet aan de Spaans.ch-Baptistische Gemeente wenschten te behooren Evenmin als het mijn plan was om die Hollanders, die met hart en ziel bij de Baptistische Kerk behoorden en die Be lijdenis toegedaan waren, daarvan af te trekken, evenmin was ik gekomen om de andere Hollanders, zoo er althans kracht genoeg was om een Hol- landsche'Geref Gemeente op te richten, naar de Baptistische Gemeente toe te brengen Dus dienden de toestanden nauwkeurig onderzocht en besproken te worden ten einde hier geen verkeerden stap te doen, hetzij in de eene of in de andere richting, welke voor de toekomst tot groote schade van het koninkrijk Gods in die plaats zou kunnen zijn Als naar gewoonte werden door mij de Hollanders in een zaai in zulk een plaats saamgeroepen en daar hield ik dan een Hollandsche Evangelisa tiedienst en deelde vervolgens het doel van mijn komst mede Daarop werd dan een ver gadering gehouden waartoe degenen die liefde en belangstelling voor de meegedeelde zaak gevoelden verzocht werden te blijven. En zie. er bleven zulk een groot ge tal. en bij alle afdwalingen werden er toch zulke klare en bewogen uitspra ken gedaan om weder te willen keeren tot den godsdienst der vaderen, en speciaal om een kerk te hebben waar in in de Nederlandsche taal. of ook in de Nederlandsche taal, het Evange lie naar onze Belijdenis verkondigd werd. dat ik meende de organisatie niet te mogen tegenstaan. Natuurlijk spraken sommigen, vooral jon geren die in de Baptistische kerk opgevoed waren, er zich tegen uit. Maar daartegen ging het getuigenis en de wensch van vele andenen om een eigen kerk, waarin, voor- loopig althans, voor de verwaarloosde Hol landers het Evangelie In de Hollandsche taal gepredikt zou worden, met kracht tegen in. Tegen mijn beslissing, dat ieder naar Paleis van «a» der aamieaWks Argentijnen Nederlandsche Middenstandsbank N.V. 84 VESTIGINGEN ALLE BANKZAKEN W. VAN DRIEL's Stoomboot- en Transportondernemingen N.V. R'dam reeders - cargadoors transportondernemers UaceltjKsche sleepdienst ntai den Rtf„ en net lilmhurKache KolendiatrlcL vtce versa Bevrachtingen In Binnen- en Buitenland Onder toezicht van soldaten te paard wacht voor de gevangenis te Barcelona een groote volksmenigte op het oogenblik, dat de Het s.s. Kerkpleindat door zijn gedwongen verblijf op het strand te Egmond aan Zee, bekendheid gevangenispoorten geopend zullen wordenverwierf, is van Rotterdam naar Hamburg vertrokken, waar de ernstige schade zal worden hersteld. liet herstellen van den in 1985 verhoogden en ver zwaarden Waal-bandijkwelke op verschillende plaatsen schade heeft opgeloopen. Nadat de groote boog der Waalbrug bij Nijmegen geheel voltooid is, tal een aanvang worden gemaakt met het leggen van het houten wegdek, tusschen de twee stroompeilers, waarvoor het materiaal gereed ligt, eigen keuze kon handelen, wie bij de Bap tistische gemeente wilde blijven, kon dat doen, wij zouden hen niet bemoeilijken, maar ook als de andere Hollanders een eigen gemeente begeeren. waar vooreerst in de Hollandsche taal gepredikt zou worden, tenminste voor de ouderen, als voor de for matie van zulk een gemeente genoeg liefde was, niemand dat kwalijk kon nemen, werd dan ook geen bezwaar ingebracht. En zoo ontstond dc Geref. Kerk van Tres Arroyos. Er bleken -veiem te rijn die zich by de kerk wilden gevoelen Maar toen kwam de twee de moeilijkheid Hoe nu uit maken of deze menschen uit geloof handelden en ge noegzaam de waarheid kenden om een kerk des Heeren te kunnen institueeren? Ik vroeg hen mij twee of drie mannen van goe de getuigenis in leer en leven uit hun mid den aan te willen wijzen die mij zouden kunnen bijstaan in het formeeren der ge meente. De vergadering wees aanstonds een tweetal mannen aan. De namen dergenen die zich bij de gemeente aan wilden sluiten werden opgeteckend en met behulp van de ze twee mannen werden heel wat bespre kingen, onderzoeken en bezoeken gedaan. Menschen willen vaak regeeren. En toch ze beseffen maar weinig hoe moeilijk het is in verantwoordelijke gevallen alleen, of zoo goed als alleen, beslissingen te moeten ne men. Gelukkig hij, die dan vrijheid vraagt van Hem die mildelijk geeft en niet verwijt. Ook werd er heel veel gecatechiseerd. Na een verblijf van enkele weken, werd weer vergaderd hoewel ik gelijk vanzelf spreekt eiken Zondag dienst hield, en werd besloten, dat in mijn afwezigheid de broeders en zus ters eiken Zondag in de zaal onder leiding van een der beide broeders zouden saam- komen. Er zou een geregelde godsdienst oefening met Ieesdienst gehouden wurden. Na enkele weken zou ik weer komen en zien hoe de zaken stonden. Toen ik weer terug kwam bleek dat er metterdaad bij velen ernst was, dat de Ieesdienst geregeld goed bezocht was. Toen heb ik voor mijn vertrek de gemeente geïnstitueerd, en twee ouder lingen en één diaken bevestigd. Daar waren er nog heel wat die met begeerte ter kerk kwamen, maar bij wie ik om ondorscheide ne redenen met den genoemden kerkeraad geen vrijmoedighehi vond hen tot de ge meente toe te laten. Na de bediening der sacramenten, waarbij onderscheidene kinde ren gedoopt werden, vertrok ik Da dat be zoek, dal het laatste zou zijn. Een afscheid dat ik niet gemakkelijk zal vergeten Er wa ren banden gelegd. God had het werk daar kennelijk gezegend. een deviezensmokxelaar aangeschoten Bij het passeeren van de grens te Kerk- rade werd de Duitscher O. aangeroepen door douanebeambten, doch O. liep door der beambten loste eerst drie schoten in de lucht en door het vierde schot werd O in het been getroffen. Later bij de visitatie is ge bleken. dat de Duitscher in zijn sokken «SO mk. aan papieren geld had verbergen, die hij in Kerkrade had ingewisseld voor zilveren marken. Het geld is in beslag genomen O is naar het ziekenhr s gebracht. Zijn vrouw is in eeatv-S OER KUS ROTTERDAM ARNHEM St Veerkads 2T hifferstnat 21 Eotcb. Bionansingil 0 Groote voorraad prima belegen wijnen Vraagt prijscourant voor particulieren

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5