KERK EN ZENDING N. C. S. V. waar WERK WOENSDAG 26 FEBRUARI 1936 EERSTE BLAD PAG. 3 NED. HERV. KERK DOOPSGEZ. KERK Beroepen: Te Noordhorn, Mej. F. Tieks Koning, cand. en hulppred. te Nes op Ame land. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Ds. P. vanStrien, van Haarlem- mermeer-O., is voornemens 22 Maart afscheid te nemen en 6 April intrede te doen bij de Geref. Kerk van Gr o n i n g e n na op 5 April bevestigd te zyn door Dr. L. v. d. Zanden aldaar. Ds. M. VAN DIJK Ds. M. van Dijk, predikant der Geref. Kerk van Nieuweroord, wiens toestand onlangs hoogst zorgwekkend was, is zoo danig in beterschap toegenomen, dat alle hoop op herstel bestaat. EMERITAAT Ds. L. J. WESSELDIJK Met ingang van 1 Juni a.s. heeft emeritaat aangevraagd Ds. L. J. Wesseldijk, predikant der Ned. Herv. Kerk te Willemsoord (Ov\). Ds. Wesseldijk is 65 jaar oud en diende ook de gemeenten van Schraard en RÜnsaterwoude, terwijl hij na een periode van 14 jaren in de Indische Kerk nog te Wanneperveen, Opwierda en Willemsoord stond; in de laatste gemeente is hij sedert 17 Juli 1932. Ds. P. C. IJSSELING Vandaag heeft Ds. P. C. IJsseling als pre dikant der Ned. Herv. Gemeente te Loe nen a. d. Vecht zijn zilveren jubileum gevierd, dat hij ook Zondag a.s. met een ge dachtenisrede zal herdenken. Ds. IJsseling die 65 jaar oud en te Delft geboren is, dien de de gemeenten van Brakel en Makkum. Dt jublaris is praeses van het classicaal be stuur van Amersfoort en scriba van den ring Tienhoven. Sinds 1920 is hij als leeraar gods dienstonderwijs en Hebreeuwsch verbonden aan het Ohr. Gymnasium te Utrecht. Van de afd. Loenën en omstreken van het Ned. Bij belgenootschap is de jubilaris nu 25 jaar penningm.-bibliothecaris. Van de hand van Ds. IJsseling zag o.m. het licht een nieuwe vertaling en bewerking van den Kommentaar op het Evangelie van Johannes van Prof. Godet. Ook gaf Ds. IJs seling eenig evertaiingen van Kerkvaders en publiceerde hij met name in vroeger jaren herhaaldelijk artikelen en bijdragen in ker kelijke bladen en tijdschriften. DOLEANTIE-HERDENKING De toespraken, door Ds. van Hoogenhuyze, Dr. Oorthuys en Dr. Kromsigt op 12 Februari jJ. in de Nieuwe Kerk te Amsterdam ge houden ter herdenking van de Doleantie, zijn thans in druk verschenen bij firma B. van der Land te Amsterdam. GEREF. KERKEN IN H.V. In. het bU de Drukkerij Vijlbrief te Haarlem verschenen 9e Jaarboek der Geref. Kerken in H. V. vinden we naast de gebruikelijke opgaven der 25 gemeenten een jaaroverzicht 1935, verzorgd door Ds. G. Ubbink. Daarin wordt gewaagd van een rus- tigen gang in het kerkelijk leven. Op de reeds aangevangen theologische samenspre- kingen, twee keer per jaar van alle predi kanten, kwam sterk naar voren de invloed der dialectische theologie op vele der predi kanten. De jeugdconferenties hebben vol doening gewekt. Het aantal kerken is met één verminderd: Amsterdam-West. Twee theoL studenten bereiden zich voor om de kerken te gaan dienen. Het Jaarboek bevat voorts bijdragen van Ds. J. Diepersloot over „Een kleine kerk in een grooten tijd" (Openb. 3:8); van Mr. F. Heemskerk over „de noodzakelijkheid van systematische theologische arbeid voor onze Kerkengroep" (door de bovengenoemde Con ferenties reeds ingeleid); van Ds. E. C. B. Kok over het werk van een dorpspredikant; tan G. F. W. Herngreen over het jeugdwerk. Kardinaal Innitzer te Weenen heeft een vastenbrief in het licht gegeven, welke in binnen- en buitenland sterk de aandacht trekt. De kardinaal klaagt n.k, dat „talrijke gezinnen bijzonder onder de arbeidersklasse van het kerkelijk leven vervreemd zijn, dat de ontwikkelden een veelzins koele reserve in acht nemen, dat politieke spanningen op het religieuse erf ingegrepen hebben en dat de toevloed van priesterstudenten in het bij zonder uit het platteland zeer afgenomen is". Tegelijkertijd meldt de Evangelische kerk in Oostenrijk steeds snelleren voortgang en toevloed van leden. Een groot deel van het volk is in zijn Roomsch-Katholieke overtuiging ernstig ge schokt doordat de Roomsch-Katholieke kerk leiding te zamen met de Oostenrijksche re geering anti-Duitsch is, terwijl hun hart naar het noorden trekt. De Protestantsche kerk is naar zijn wezen meer noordelijk (Duitschland) dan zuidelijk (Rome) georiën teerd. In dit tweeërlei liggen de „politieke Bpanningen op het religieuse erf" over de invloed waarvan de kardinaal klaagt NEDERL. BIJBELGENOOTSCHAP y De Bijbel in het Morisch Op voorstel van Zendelingen op Midden- Celebes werd door het Hoofdbestuur van het Ned, Bijbelgenootschap besloten om mede te werken aan een vertaling van het Nieuwe Testament in het Morisch. Het Nederlandsch Zendelinggenootschap is bereid een daarvoor aangewezen goeroe voor het vertaalwerk geheel vrij te stellen en het Bijbelgenoot schap zal dan de kosten dragen voor het per cyclostyle vermenigvuldigen dezer vertaling, die eerst bij de goeroes in gebruik komt, voordat de definitieve vertaling vastgesteld wordt, die dan gedrukt kan worden. Bijbelverspreiding Over het jaar 1935 was de verspreiding van Bijbels en Bijbelgedeelten in Nederland ongeveer even groot als in 1934, namelijk 83.661 exemplaren. De verzending naar Indië was over 1935 minder dan in het vorige jaar. Nieuwe Afdeellngen Te 's-Graveland en te Haren zjjn afdeelingen van het N.B.G. opgericht. KORTE BERICHTEN Tot directrice van „Bethesda", stichting voor ouden van dagen te Groningen, is benoemd Zr. I. G, Pos te ma van Velzen. Kerk en Staat Jn Duitschland Ook de „Duitsche Christenen" onvoldaan Aan het, overigens gewettigd vermoeden, dat de Duitsche Christenen, in tegenstelling met de Belijdeniskerken, wél tevreden zou den zijn met de Rijks- en Landskerkcom- missies, ontbreekt nog voldoende grond. Althans hun orgaan ..Positives Christentum" richt zich fel tegen het werk van die Com missies, omdat zij er niet in geslaagd zijn den vrede in de Kerk te herstellen doch rich veeleer uitsloven om het de Belijdenisbewe ging naar den zin te maken en de kerk in haren geest te organiseeren, met verwaar- loozing van de belangen en zienswijzen van de Duitsche Christenen. Da ontevredenheid van de Duitsche chris tenen zou 'n hoofdzaak voortspruiten uit de ontstemming over het feit dat de Duitsch- Christelijke bisschoppen, evenals rijksbis schop Miiller, feitelijk terzijde zijn gesteld, en niets meer hebben in te brengen. Dit laatste is natuurlijk overdreven, maar be moedigend is een en ander voor Minister Kerrl niet. De Synode van Oeynhausen Onze Duitsche correspondent te Berlijn bericht ons nog, dat het eindresultaat van de beraadslagingen der Synode ds samengevat in een synodaal bericht, dat van den kansel zal worden voorgelezen. Principieel heeft men zich eendrachtig tegen de commissies ge keerd, welke op initiatief van minister Kerrl voor het rijk en enkele staten zijn gevormd. De staat kan zich wel met uiterlijke, maar mag zich niet met innerlijke vraagstukken in het kerkelijk leven bemoeien. De wereld- sche overheid mag dus geen kerkelijke in stanties benoemen. Pas wanneer de thans gevormde commissies verdwijnen, is men bereid, met de hiertoe bevoegde instanties over een nieuwe regeling te onderhan delen. Nadrukkelijk werd opnieuw ge waarschuwd voor de dwaalleer, welke in het Derde Rijk oogluikend wordt toegelaten. De kerk kan en mag deze niet erkennen en acht ook samenwer king met de Duitsche Christenen vrijwel onmogelijk. Nadat Dr. Marahrens reeds Donderdag was teruggetreden, werd een rijksbroeder- raad gevormd van circa 30 vooraanstaande theologen, waaronder Dr. Koch, ds. Niemöl- ler, ds. Asmussen en ds. Jacobi voorkomen. Een executieve van 3 predikanten, ds. Müller uit Berlijn-Dahlem, ds. Albertz uit Spandau en dr. Böhm uit Berlijn hebben voorloopig de leiding in handen genomen. HET ORGEL IN DE KERK Ineen vergadering van manslidmaten van de Chr. Geref. Gem. van Urk is met rfieér- derheid van stemmen besloten over te gaan tot den aankoop van het orgel der Chr. Geref. Gem. van Kampen, waar een nieuw orgel geplaatst werd. Aangezien eenige leden der gemeente bezwaren hebben tegen het.geT bruik van muziek in de godsdienstoefeningen der gemeente, zullen zü uittreden en zich thuis stichten met het lezen van oude schrij vers. DE HEILIGE LAND-STICHTING Op 28 Februari zal het 25 jaren geleden zijn, dat de stichtingsacte van de Heilige Land-Stichting bij Nijmegen geteekend werd. Van een bij Roomsch en niet-Roomsch bekend, zeldzaam schoon gelegen en voor ons land wel geheel eenig complex gebou- i, was daarmee de eerste steen gelegd. Allengs is, onder de enthousiaste leiding van vicarus Suys en zijn getrouwen, een stuk Palestijnsch leven uit verre eeuwen gere construeerd, zoodat geestverwant en bjjwo- ner op aanschouwelijke wijze ook door een Bijbelsch Museum zich een indruk kon vormen van het raam der gewijde ge schiedenis. waarbinnen de heilsfeiten en hun voorbereiding zich hebben voltrokken. Honderdduizenden hebben deze belangwek kende combinatie van Godsdienstige ver eering, historische herbouw en natuurschoo- ne omlijsting bezichtigd en bewonderd. Het jubileum wordt nog niet gevierd; pas in de Pinksterweek zal mén het, tegelijk met het 40-jarig priesterjubileum van vicaris Suys, herdenken, o.m. door tijdelijke ope ning van het eerste fragment der basiliek, die in aanbouw is en 10.000 menschen zal kunnen bevatten. OPVOEDING EN ONDERWIJS ONDERWUSBENOEMINGEN Middelstum. Bijz. Lagere School. Tot onderwijzer: de heer L. J. Rittersma aldaar. Molenaarsgraaf. School m. d. Bijbel. Tot onderwijzeres: Mej. J. Schipper. Hooge Zwaluwe C.V.O. (hoofd de heer G. Ruitenberg). Tot onderwijzeres: Mej. A. A. Engelmoer van Grevenbicht (L.). Nijkerkerveen. Chr. School. Tot on derwijzeres: Mej. Bergmans van Mussel. H. BROEKSTRA f Te Assen is in 91-jarigen ouderdom over leden de heer H. Broekstra, rustend hoofd der Chr, School te Thesinge. STAATSEXAMEN UNIVERSITEITEN De minister van onderwijs brengt ter ken nis, dat degenen, die dit jaar het examen, bedoeld in art. 12 der Hoogeronderwijswet, wenschen af te leggen, zich moeten aan melden bij dbn inspecteur van het gymna siaal en het middelbaar onderwijs in de tweede inspectie, Dr E. H. Renkeraa, te 's-Gravenhage (Sijzenlaan 42). Voor nadere bijzonderheden zie men de Staatscourant van 25 Febr. jl. EXAMEN RADIOTELEGRAFIST In April a.s. en zoo noodig ook in de daar op volgende maanden zullen wederom exa mens worden gehouden ter verkrijging van het certificaat van radiotelegrafisi le en 2e klasse; het certificaat van radiotelefonist; het beperkt certificaat van radiotelefonist en het bijzonder certificaat van radiotelegrafist. Verzoeken om tot genoemde radio-exa mens te worden toegelaten, moeten vóór 21 Maart a.s. tot den directeur-generaal der P. T. en T. worden gericht, met nauwkeurige opgave van naam, voornamen en woonplaats en van het examen waaraan men wenscht deel te nemen. PROF. DR- L. BOUMAN Op 66-jarigen leeftijd overleden Een groot verlies voor de psychiatrische wetenschap Hoewel reeds in de dagen van Prof. Hoekstra's heengaan gevreesd werd, dat een tweede slag terzelf der tijd de rij der Christen-geleer- den zou dunnen, heeft het toch nog eenige weken geduurd, eer de dood het sterke lichaam van Prof. Bou- man geveld had. Op 66-jarigen leef tijd. nog midden in zijn arbeid staan de. is de Utrechtsche hoogleeraar na een langdurig lijden, gisteravond overleden. Met hem is een man aan het land ontvallen, die in een rijk gezegend evenwicht van geleerdheid en eenvoud een sieraad is geweest voor de wetenschap der psychiatrie en neurologie, wel'ke vakken hij do ceerde. En in bijzonderen zin ge denkt ook de Christelijke weten schap den man, die aan de Vrije Universiteit te Amsterdam baanbre kend en grondleggend werk ver richtte, daarbij wetenschap èn prac- tijk dienende tot heil van velen. Levensloop Prof. Bouman was geboren op een der Zuid-Hollandsehe eilanden (te Nieuw- Beijerland op 23 Mei 1869); wij zeggen dit zóó, omdat het Ned. Tijdschr. voor Genees kunde bij zijn ^O-jarig arts-jubileum in 1934 schreef: „Het Godsdienstig ouderlijk milieu heef, hem een bepaalde richting in zijn lever gegeven, welke hij trouw is gaWeven". Zijn opleiding ontving Prof. Bouman aan het Gymnasium te Doetinchem en aan ae Amsterdamsche Universiteit, waar hij leer ling van Prof. Winkler was, wiens opvolger hij te Utrecht zou worden, en in 1895 in de geneeskundige faculteit promoveerde op een proefschrift „De onderbinding van de Vena femoral is". Jn hetzelfde jaar reeds volgde de benoeming tot geneesheer aan de stich ting „Bloemendaal" te Loosduineri.. Hier onderscheidde hij zich terstond door een bij- zonderen wetenschappelijken aanleg en ijverde hij tevens voor een betere behande ling en verpleging der patiënten. Toen dan ook in den boezem der Ver. tot Chr. Verzor ging van krankzinnigen de plannen rijpten, om een kliniek in Amsterdam te stichten en de Vrije Universiteit in samenwerking hier mede een hoogleeraar in Psychiatrie en Neu rologie zou benoemen, was Dr. Bouman de aangewezen persoon, om de plaats van hoog leeraar-directeur in te nemen. Op 27 Sept. 1907 aanvaardde hij het hoogleeraarsambt met een rede, getiteld: „De wetenschappe lijke beoefening der Psychiatrie". Te Amsterdam Gedurende een drietal jaren kon Prof. Bouman alleen theoretische colleges geven, maar inmiddels werd onder zijn leiding de psychiatrische-neurologische kliniek aan het Valeriusplein gebouwd, die in 1910 kon wor den geopend. Dank zij de groote activiteit en de wetenschappelijke bekwaamheden van Prof. Bouman, kwam deze kliniek, doorgaans bekend onder den naam Valeriuskliniek, reeds spoedig tot bloei. Uit alle deelen van het land kwamen patiënten behandeling en genezing zoeken in deze kliniek. En naast de colleges, die Prof.' Bouman gaf voor de stu denten. heeft hij in zi.in klinische assistenten een groot aantal leerlingen gevormd, die veel aan hem te danken hebben. Gedurende de maanden, dat de Valerius kliniek in aanbouw was (onder zijn toe zicht), heeft Prof. Bouman te Utrecht ge werkt bij de hoogleeraaren Heiibronner en Zwaardemaker. Naar Utrecht In 1925 werd Prof. Bouman benoemd tot hoogleeraar in de psychiatrie en neurologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht als op volger, van den niet minder bekenden Prof. Winkler; hij bleef echter buitengewoon hoog leeraar van de Vrije Universiteit. Te Utrecht heeft de hoogleeraar met groote energie zijfi arbeid kunnen voortzetten. Zijn werk voor de periodieke pers kwam open baar in talrijke publicaties in binnen- en buitenlandsche tijdschriften op klinisch- psychiatrisch, psychopathologisch, experi menteel-psychologisch, neurologisch en histo pathologisch gebied. Onder redactie van Prof. Bouman en Prof. Brouwer zag een Nederlandsch Leerboek der Neurologie het licht. Eveneens verscheen een werk van hem en Prof. Bok over de histopathologic van het centrale zenuwstelsel. Allerlei arbeid Buiten studeerkamer en collegezaal heeft de groote Christen-psychiater nog veel en velerlei arbeid verricht. Hij, als man van hooge wetenschappelijke qualiteiten en van leidende beteeken is op het gebied der mo derne zielkunde, was de aangewezen des kundige voor de rechtbank bij belangrijke zaken; en evenzeer was van hem te ver wachten de oprichting der Neurologen-Ver- eeniging té Amsterdam. En alweer even voor de hand liggend was zijn voorzitterschap van de Ned. Verg. voor Psychiatrie en Neurolo gie. Verder was hij voorzitter van de Geref. Ver. voor Ziekenverpleging, een sterke figuur in de Chr. Vereeniging van natuur en geneeskundigen in Nederland. Hij was ook Lid van het Centraal College voor de reclas- seering van den Psychopathenraad en plaats- verv. lid van het Tuchtcollege. Tal van bui tenlandsche onderscheidingen zjjn hem ten deel gevallen en de Ned. Regeering erkende zijn verdiensten door de benoeming tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw. „Het geloof behouden" Niet lang geleden verscheen in het stu dentenblad van S. S. R. „Libertas ex Veri- tate" een treffende kenschets van Prof. Bouman door J. H. B.(ruins). Wij nemen deze over als het slot van rijn levensbericht: „Met grooter eere-saluut (dan de verwij zing naar het Godsdienstig ouderlijk milieu, waaraan hij trouw is gebleven) kon men hem niet tegemoet komen. „Hij heeft het geloof behouden. Dat moge wellicht voor ons, die zoo langzamerhand fauteuil-christenen zijn gaan worden met groote sigaren en rustige gezelligheid, weinig beteekenen, voor ons. die leven in dë na-ma terialistische periode, voor hem heeft dit strijd, beteekend." En verder: „Bouman heeft om zich been gegrepen, zoo lang de armen reikten, tastend, zoekend en vindend. Hij heeft als Christelijk natuur- philosooph in zjjn directe omgeving God ont dekt. „Hij heeft het geloof behouden en ver dient daarom de hulde van christelijk Ne derland, dat, voor verreweg het grootste ge deelte, hem niet kan volgen in zijn God- zoeken. „Hij heeft het geloof behouden en is daarom onze toortsdragende vóórtrekker." De begrafenis zal plaats hebben Zaterdag te half eén op de tweede algemeene begraaf plaats te Utrecht. 1896 27 Februari 1936 Heel ongemerkt is de datum genaderd, waarop het veertig jaren geleden is, dat elf Nederlandsche studenten, enthousiast van de Intern. Zendingsconferentie uit Liverpool teruggekeerd, hun verlangen vervuld zagen in de oprichting der Ned. Christen-Studen ten-Vereeniging. De naam van die Conferentie stempelt wel voor een deel doel en wezen van de N.C.S.V., doch zij heeft in den loop der jaren haar werkgebied in tal van andere richtin gen zien uitgroeien. Voorop stond en staat nog blijkens de onlangs ingevoerde reorga nisatie Bijbelstudie, en met deze aller noodzakelijkste kennis als fundeering, Is de opbouw en uitbouw allengs geworden tot een complex van geestelijke, zedelijke en licha melijke zorgen, die dienend en zegenend het studentenleven omringen. Hierin heeft de N.C.S.V. een roeping ver vuld. Toen wij eens het was in den tijd, dat de N.C.S.V. nog op 't kasteel Harden- broek haar zetel had Dr. H. C, Rutgers, den stuwenden en leidenden secreta ris, de vraag stel den, hoe men deze roeping ver stond, was zjjn antwoord: „Het persoon lijk-religieuze leven van den student en van wie het worden zal, is, wat zij zoekt te bescher men, te leiden of te verrijken. Ons doel is (art. 1 van het regle ment) de Neder landsche studen ten „in te leiden Dr Jl. C. Rutgers tot en op te bouwen in die Chr. levens- en wereldbeschouwing, welke op den Bijbel gegrond is, en, zich aansluitend bij de histo rische ontwikkeling van het Christendom, rekening houdt met de behoeften en eischen van den tegenwoordigen tijd". „En om dat doel te bereiken.... „Vereenigt de N.C.S.V. haar leden, om elkander te versterken in het geloof in Jezus Christus als Heiland en Heer; te doordringen van hun roeping om van Hem door woord daad in de studentenwereld te getuigen; op te wekken tot actieve belangstelling in den socialen arbeid en het werk der zen ding." „En onder dat vaandel verzamelt u dus alle Christen-studenten?" ,Neen. Van de 7 a 800 Geref. studenten er slechts 100 a 150 bij ons. Wjj tellen 1000 leden nu, de R.K. Bond ook 1000 en de Vrijz. Bond 700. Oud-leden hebben tj er een 1100." Hoewel deze getallen thans eenigszins ver anderd zijn, weerspiegelen zij toch geheel de positie, welke de N.C.S.V. in de studenten wereld Inneemt. Een veelzijdig invloed oefenende is die geworden. Studeeren maar ook kampeeren; ernstige bijbelkringen maar ook gezellige weekends; belangstel ling in sociale maar ook in Indologische vraagstukken; conferenties voor theologen maar ook voor juristen en medici; eigen week- en maandblad maar ook een eigen bibliotheek; zorg voor studenten maar ook voor jongeren; en dat alles overkoepeld door het heerlijke Woudschoten, waar thans de zetel der 40-jarige is en waar organisatie en administratie, financiering en conferentie huishouding duurzaam belangstelling zorg vragen. Zórg ook, want natuurlijk ondergaat de N.C.S.V. de reactie, welke de studentenwe reld op haar beurt ondervindt van de allen en alles remmende crisis. Alleen maar meu versta dit niet verkeerd. Want wie de jongste „Mededeelingen" der N.C.S.V. door leest, is er wel buiten allen twijfel zeker van, dat zij in de vervulling van haar roe ping geen duimbreed wijkt van het ver worven terrein. Ook het jaar 1936 is vol van plannen voor winter en zomer, voor binner. en buiten, voor jong en jonger, en met temeer inspanning wordt nu gearbeid uit de overtuiging dat juist deze tijd vraagt om een steun voor onze studeerende jeugd, die elke andere overtreft in vastheid en duurzaam heid: de steun van het persoonlijk geloof iq Hem, die alleen volkomen uitxomst geven kan uit allen nood. Geen veertigjarig bestaan kan de eind paal zyn van dezen, reeds rijk gezegend en arbeid. Zoolang de N.C.S.V. trouw blijft aan haar handvest: de studentenwereld te winnen voor Christus, zoolang vindt zij haar taak gereed, eiken dag, elk jaar, elk decennium, Van een jubileum of van een herdenking hoorden wij mets. Dat zou dan precies zijn in de lijn van het N.C.S.V.-statuut. Want wat voor de eeuwigheid werkt, zal minder gevoelig zijn voor de toch wel héél kleine waarde van tijdperken naar menschelij: afpaling. VERDRONKEN De 72-jange gehuwde timmerman J. Hoek- sema, wonende te Oldehove bij Groningen, is Dinsdagavond, misleid door'den mist en de duisternis, te water geraakt en verdron ken. Zijn ljjk is later op den avond opgehaald. Bevor&srd tot doctor In de Genecpkund® de heer J. J. C. Pieterpen, ts. greb. te Winburgr (Zuid-Afrika) op proel- :hrift „Thrombose en ombolie". Aoadcniinrhe T seskübde: doet die heeron J. E. Broer*. W. J. Kolff m J. H. van Meeu- 3« stuurm. gr. stoomv. de heet kers Bo'Ji. G. J. Evenwel. A. Plug. Jhr J. F. "as vao Berkhout en H. A^chmoneit. ichlnlatrn. Den Haag. Geel. voor voort, dipl. de heeron P. Buijl, Wost-Terechelling: C. - - "ion, Utrecht: P. C. Nleuw- i-d. Haarlem: A. H. K!a, Schiedam: voor dl.pl. sleep vaart de he- v. Klink, Vlaardilngen. -jtent. Belden. Geel. de da- G. M. P. v. Det, Rotterdam; 31. J. Groen, Alphen a. d. Rijn. Wenk! „Koopt tandpasta uit eigen land, Dat geeft meer werk in Nederland." „IVOROL" De Nederlandsche tandpasta. GEMENGD NIEUWS Auto- en motor-ongelukken Te Breda werd de 18-jarige dienstbode Hermans, uit Princenhage, toen zij de Bu- ronielaan wilde oversteken, «door een auto gegrepen. Het meisje werd zeer ernstig aan het hoofd gewond. Dr. Ruding verleende ge- tskundige hulp, terwijl de zee ree iw. heer pastoor van de H. Hart-kerk gcestelij ken bijstand verleende. In hopeloozen toestand werd het meisie naar het SL Ignatius-ziekenhuis vervoerd, r geconstateerd werd een schedelbasis- fractuur en een hersenschudding. Te Kerbrade werd door een Dersonen- auto aangereden de venter van Aubel uit Heerlen, een invalide man met. een kunst arm. Het slachtoffer werd over den weg ge slingerd en bleef bewusteloos liggen. Da autobestuurder, die aanvankelijk stopte, r®ed spoedig door. Voorbijgangers verzuimden het mer van de auto te noteeren. V. A. >s hevig bloedend aan liet hoofd met een sche- delfractuur naar het ziekenhuis te Kerkrade gebracht. Te Venlo werd de wielrijder J. W. door een auto, bestuurd door W., aangereden. Dt wielrijder werd door de auto ongeveer tien meter verder ter zijde van den weg gesmakt- Bij onderzoek bleek, dat het slachtoffer eau ernstige hersenschudding en inwendige kneuzingen had opgelnopen. In zorgwekken den toestand is de man naar het ziekenhuis te Venlo gebracht. De auto, welke na de aanrijding slipte en .•er den kop sloeg, werd geheel vernield. De twee inzittenden, die zich door een portier raampje konden bevrijden, bleven ongedeerd. DOODELIJK AUTO-ONGELUK TeRhedenisde 50-jarige ongehuwde tins merman C. Montheu op den -Rijksstraatweg bij het oversteken van den weg door een per n-auto gegrepen en op slag gedood. INBRAAK Te C u 1 e ra b o r g is tijdens afwezigheid m de bewoners, ingebroken in de woning van V. Er is een geldkistje met f 920 gestolen. Van de inbrekers is geen spoor gevonden. ACHTDUIZEND GULDEN VERDUISTERD Te Roosendaal is op verzoek van de Til- burgsche politie gearresteerd zekere G. S., aldaar. Deze wordt ervan verdacht ten na- deele van zijn voormaligen patroon, den lieer W., te Tilburg, ongeveer achtduizend gulden te hebben verduisterd. In zijn functie van boekhouder-vertegen woordiger zou hij in den loop der jaren erschillende bedragen hebben geïnd, wel ke hij niet heeft afgedragen. De man is ter beschikking van de justitie te Breda gesteld. EEN HOUTZAGERIJ IN VLAMMEN Aanzienlijke schade Door onbekende oorzaak brak brand uit in de houtzagerij van don heer P. Steen bakkers te S c h ij n d e 1. De brand ontstond in één der houtlood- sen, waarin verschillende macliineriën waren opgesteld en spoedig stond het go heele gebouw in lichter laaie. De brand weer kon slechts de belendende perceelen behouden. Verzekering dekt de aanzien lijke schade. Door de Centrale Recherche te Am sterdam is in verband met het aanbie den van valsche postwissels bij verschil lende postagentschappen te Amsterdam en elders een derde verdachte gearresteerd en opgesloten. Welk aandeel deze derde man heeft in de vervalschingen der post wissels, maakt nog een onderzoek uit Zooals men weet, werden de belde andere verdachten te Parijs en Brussel opgespoord. DE INBRAKEN IN HET GOOI Het aantal inbraken in het Gooi, en meer speciaal in de villa's en landhuizen te Laren en Blaricum, neemt steeds toe. Inbrekers hebben thans een bezoek bracht aan de villa van den heer V., aan den Herdersweg te Laren. Met een in het gebouwtje voor de centrale verwarming gevonden breekijzer, werd een raam aari de voorzijde geforceerd. Het geheelp huis is doorzocht en alles werd overhoop ge haald, doch daar de familie zich in het buitenland bevindt, kan nog niet worden vastgesteld wat gestolen is. VADER NA EEN FUIFJE Spiegeltje aan den wand Te Deventer begaf zich *s avonds een familie huiswaarts na afloop van een feestje Bi, huis ging de vader even vooruit om de deur te openen en het licht aan te steken Nauwelijks binnen zag hij in de cang een man met een jas aan en een hoed op. Hij alarmeerde de andere buisgenooten, dat er een insluiper in huis was. Ook de buurman schoot toe. gewapend met een pook, om den booswicht te tracteeren. Maar zonderling In het huis heerschte de volmaaktste orde en er was niets weg. Een surveïlleerende agent van politie reconstrueerde het geval vanaf vaders binnenkomst in huis en met een zeer verrassend effect. Vader had nl. in de gang van zijn huis komend, zijn eigen beeld in een daar hangenden spiegel gezien. WEERBERICHT BAROMETERSTAND Hoogste sland te Haparanda 700.3. Laagste stand te Vestmanor 730.7. Stand vanmorgen half twaalf 762.7. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige later wellicht toene mende \V. tot Z.W. wind. betrokken tot aar bewolkt, aanvankelijk weinig of arcen, later toenemende kans op neerslag, zachter. ALGEMEEN WEEROVERZICHT De depressie in het-N.W. begon zich gieter in de loop van de (lag naar het Oosten en Zuiden uit te hreiden, waardoor de schei ding van de O. winden over de Oost- en Noordzee en de W. ten N.W. van Schotland en Ierland zich naar het ZjO. is begonnen ërleggen. Hedenmorgen lag zij in het Kanaal en op de Noordzee. In Duitschland hield de zeer lichte vorst tan, doch zij verdween uit Frankrijk. De orstiijn houdt juist aan onze Oostgrens stand. In Scandinavië werd de vorst minder streng. In Ierland werd het warmer. In het gebied der O. winden, waar de grond met sneeuw is bedekt, blijft de lucht iveral betrokken, wat niet bevorderlijk is oor verdere ontwikkeling van de uitbrei ding van het voi-stgebied in Centraal Europa. Volgens de vliegtuigwaarnemingen reiken de wolkenlagen tot zeer hoog. Alleen in de omgeving van de depressie verder tot Biarritz viel veel neerslag. In Centraal Europa viel geen sneeuw van be teeken is. Het is te verwachten dat ons land voor loopig ingelijfd zal worden in het gebied der W. winden en dat het weer zachter zal worden, echter nog met zware bewolking en eenige kans op regen. TFERMOMETERST AND Stand vanmorgen halftwaalf 10 C. 27 FEBRUARI Zonsopgang 6.55 uur, zonsondergang 5.32 uur Maan op v.m. 8.19 uur, onder nam. uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HERBEN 27 FEBRUARI Van 's avonds 6.02 uur tot 's morgens 6.22 uur DE MAAS WAST Uit Venlo wordt gemeld: Tengevolge van den regenval van de laatste dagen is de Maas weer gestegen. In de laatste ur bedroeg de was 36 c.M. De peilschaal Dinsdagochtend 12.21 Meter N.A.l'. aan. WOONSCHIP GEZONKEN Te Amsterdam is een in het kanaal langs den Grasweg liggend woonschip, be woond door de familie Ducroeg, gezonken. De brandweer stelde nog pogingen in het werk het plotseling zinkend vaartuig leeg te pompen, doch zonder resultaat. Het meubilair ging geheel verloren. Het gezin, dat uit vier personen bestaat, is voorloopig van gemeente wege een woning in Asterdorp toegewezen. DE OUDE HAVEN TE VLAARDINGEN Op Vrijdag 6 Maart a.s. zal door het Ge meentebestuur van Vlaardingen worden aanbesteed het maken van een schooling, lang 95 M., langs de Oude Haven bij de gemeentelijke opslagplaats aan de Hof laan met bijkomende werken. Op Woensdag 11 Maart a.s. zal to 's-Gra- veuhage in het Departement van Financiën worden aanbesteed het bouwen vac een telcfoongebouw te Hoofddorp. NIEUWE HALTE MUIDERPOORT Door de N.V. Hollnadsche IJzeren Spoor weg Maatschappij te Utrecht, is het maken van tunnels, traplichamen enz. en een keer- muur, alles in gewapend beton, op een be staande paalfundeering ten bohoevc van de nieuwe Halte Mulderpoort te Amsterdam (Bestek 1527 H. S.), gegund aan de N.V. Het S p o o r w e g b o u w h e d r ij f, Ca- tharijne Singel no. 40 te Utrecht voor een bedrag van 40400.—. SPOORWEGWERKEN BIJ KRUININGEN Gister is te Utrecht de openbare aanbe steding gehouden van Bestek no 1532 H.S., betreffende het maken van een onderdoor gang tegenover de Javastraat in de spoor weg AmsterdamAmersfoort, te Amster dam, onder de voorwaarden: a met gebruik van hoofdzakelijk Amsterdamsche werklie den: b. vrije keus werklieden. De raming bedroeg f106.000. Ingekomen waren 28 biljetten. Laagste inschrijfster was de N.V. Aan neming Mij v.h. J. M. Strijland te Uit hoorn voor a. f89.000; b. f 89.000. Hoog ste inschrijfster was de N.V. Holl. Beton Maatschappij te Den Haag, voor a f107.500; b. f 107.500. SPOORWERWERKEN BIJ KRUININGEN Door de N.V. Mij tot ExpL van Staatsspoor wegen te Utrecht, is 't afbreken en opruimen van de goederenloods met een bergplaats en het maken van een goederenloods met bijkomende werken op het stationsemplace ment Kruiningen—lerseke, omschreven in bestek nr 1673 S.S.. gegund aan J Thiecke, aannemer to Nijmegen voor een bedrag van f6080. DE HANDELSHAVEN TE ENSCHEDé Door den directeur van gemeentewerken te Enschedé werd aanbesteed het uitvoeren van rioleerings-, grond- en best.ratingswer- ken en de aanleg van een kraanbaan in de wegen om en bij de Handelshaven. Er waren 31 biljetten ingeschreven. Laagste inschrij ver K. van Lier. te Enschedé voor (32.850. HET WILHELMINAKANAAL Op Woensdag 25 Maart as. zal door den Rijkswaterstaat te 'sHertogenboseh worden aanbesteed het vernieuwen en herstellen van een gedeelte der boord voorziening van het Wilhelminakanaal met bijkomende wer ken onder de gemeenten Son en Lieshout»

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3