CHELMIS Nieuw! Een heerlijke sigaret! 10 stuks - 10 cents WOENSDAG 26 FEBRUARI 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland ENGELANDS DEFENSIE-MIDDELEN De aanvullende begrooting aanvaard Na de debatten over de buitonlandsch* politiek heeft het Engeische Lagerhuis zien bezig gehouden met de aanvullende mili taare begrooting tot dekking der kosten, die noodzakelijk zijn geworden in verband ipei de bijzondere maatregelen, welke hun oor eaak vinden in het Abessijnsche conflict. Voor de vloot bedraagt de aanvullende be grooting 4.840.000. De parlementaire secre taris der admiraliteit, Lord Stanley, deelde mede, dat een gedeelte daarvan zal worden gebruikt voor den bouw van zeven nieuwe torpedojagers van 1S50 ton. Stanley zeido, dat het vlootbomvprogram van 19.15 oor spronkelijk voorzag in de constructie van torpedojagers van 1250 ton; met het oog echter op de omstandigheid, dat andere mo gendheden jagers van 1(300 tot 2000 ton bi- zitten, heeft de Britsche regeering besloten een aantal grootere schepen van deze soort Xe bouwen. De aanvullende begrooting voorziet verder in de versterking van het marine personeel met 3500 officieren en man schappen. Bovendien hebben de tegen woordige omstandigheden in de Middel- landsche Zee 't noodig gemaakt, dat een beperkt aantal hulpsohepen voor plaat selijke verdedigingsdoeleinden wordt aangeschaft De regeering heeft daarom 20 trawlers opgekocht en bij de vloot in gelijfd. Ook zes motortorpedobooten wor den besteld. Tenslotte zijn maatregelen getroffen, die een behoorlijke verdedi ging der vloot in de Middellandschc Zee verzekeren. De afgevaardigde Alexander verlangde, dat 'de aanvullende begrooting verminderd zou worden. Hij beschuldigde de regeering er Van, dat zij een grooten bewapeningswedloop ontketent terwijl zij een binnenlandsehe schuld van acht milliard pond en een schuld aan Amerika van 900 millioen heeft Winston Churchill pleitte voor verster king der vloot. Hij zeide, dat elk. die iets met de vloot uitslaande heeft er naar ver langt, dat Engeland wordt bevrijd van de schandelijke en waanzinnige boeien" van het verdrag van Londen. Nadat het Labour-vooretel tot verlaging 'der begrooting was verworpen met 286 te gen 95 stemmen, werd de aanvullende vloot- begrooting aangenomen. Ook de suppletoire budgets voor leger en luchtmacht, respect, bedragende 1350.000 en 1.611.0000 werden goedgekeurd na .verwerping der tegenvoorstellen van Labour De onderhandelingen in het Donaubekken Diplomaten leggen bezoeken all De Tsjecho-Slowaaksche minister van buitenlandsche zaken, Hodza, zal waar schijnlijk in de eerste week van Maart naar .Weenen komen, om het bezoek, dat bonds kanselier dr. Schuschnigg onlangs aan Praag gebracht heeft, te beantwoorden en een economische overeenkomst te ondertee kenen, waaraan op het oogenblik deskun digen van beide landen werken. Tegen 't midden van Maart zal Schusch nigg zich naar Boedapest begeven, waar schijnlijk met den minister van buitenland- fcche zaken. Berger Waldenegg, om het be- g- ik te beantwoorden, dat Goemboes aan JVVeenen heeft gebracht. Andere bezoeken van leden der Oosten- rijksche regeering aan hoofdsteden van landen der Kleine Entente worden niet (overwogen. Intusschen heeft de economische raad 'der Kleine Entente een aanvang gemaakt met zijn werkzaamheden. De eerste sectie bestudeert de handelsbetrekkingen tusschen Tsjecho-Slowakije en Joego-Slavië en de andere de handelsbetrekkingen tusschen Tsjecho-Slowakije en Roemenië. Officieel wordt medegedeeld, dat Hodza Sn het verloop van de conferentie een ex posé zal geven van de beginselen van eco nomische samenwerking in het Donau bekken. Internationale jeugdconferentie te Brussel Actie voor wereldvrede Op 29 Februari en 1 Maart a.s. zal t« Brussel een Internationale Jeugdconfe rentie voor den Vrede gehouden worden onder beschermheerschap van Victor Basch, voorzitter van de Internationale Liga voor Menschenrechtcn, Lord Robert Cecil, Jacques Delahoche, Selma Lager- löf, Gilbert Murray, Romain Rolland en Prof. Th. Ruyssen. De conferentie zal o-a. béhandelen het Vraagstuk: „Wat moet de jeugd ter beëindi ging van den oorlog doen?", in verband met de gebeurtenissen in Afrika en in het Verre Oosten. Verder vermeldt de agenda als onderwer pen: „De jeugd en haar taak tot handhaving van den wereldvrede", „De samenwerking van de vredelievende jeugdorganisaties" en „Versterking en co-ordineering van de vre- jdesacties der jeugd". Aan deze conferentie zal ook een belang Jiike groep Nederlandsche afgevaardigden deelnemen. Tot nu toe is de deelneming aangekondigd van afgevaardigden uit tal van landen, die teaamon vijf millioen jon geren zullen vertegenwoordigen. PILLEN 19 IDEAAL pijnlooe laxeermiddel, Het welk tevens verstopping GENEEST I Recept van Prot. Dr med. MUCH. HET FRANSCH- RUSSISCHE PACT FLANDINS PLEIDOOI De Fransche minister v^n buitenlandsche zalten, F Ia n d i n, heeft gister in de kamer an afgevaardigden een pleidooi gevoerd oor de ratificatie van het Fransoü-Rus- sier.he pact. Terwijl van den aanvang af het principe heeft voorgezeten, aldus de minister, dat het pact in het kader van don Volkenbond moest worden gesloten, en het voor alle andere lan den open moest blijven, is Duitschland direct begonnen, togen het pact een juridische cn politieke campagne te voeren, o.a. door ie erklaren, dat het in strijd was met het Locarno-pact Flandin wees op de continuïteit in de Fransche politiek. Het pact is gesloten, ge heel overeenkomstig de politiek, die sedert 1920 steeds is gevolgd. Vervolgens bestreed Flandin verschillende bezwaren, die tegen het pact waren inge bracht, Aan degenen, die vroegen, waarom Frankrijk zich zou laten betrekken in een conflict, waarbij het niet reohtsstreeks was liet rokken, antwoordde de minister, dat oorlog van 1914 was ontstaan uit een inci dent, waaraan Frankrijk part noch deel had. Indien destijds het egoïstische standpunt een isolement de overhand had gehad, zouden noch Engeland, noch de Vereenlaxte Staten, noch Italië zich aan de zijde van Frankrijk hebben geschaard. Flandin vroeg het pact te beoordeelen, 700- ate het is, en niet zooals het door de ver kiezingspropaganda is misvormd. Na te heb ben verklaard, dat de actie der Komintern wellicht niet de eenige buitenlandsch-politie- ke activiteit in Frankrijk is, deed Flandin een beroep op zijn collega's om de binnen- landsch-politieke kwesties toch vooral niet te vermengen met die van buitenlandsclien politieken aard. Flandin merkte nog op, dat de afstand, welke de beide landen scheidt, de gevaren 'oor een conflict tusschen hen aanzienlijk beperkt In de veronderstelling van ©en conflict tusschen Duitschland en Sovjet-Rusland kan worden opgemerkt, dat een onderzoek met name naar de vraag, wie de aanvaller is, ge makkelijk zal zijn te bepalen. Flandin wees er verder nog op, dat Frank rijk het verdrag van Locarno op geen enkele wijze te niet doet. Het verdrag van I-ocarno verbiedt een toevlucht zoeken tot de wape nen, doch behalve voor het geval, dat s'eun wordt geboden aan een aangevallen land. Het Fransch-Sovjet-Russische pact beneist niet anders. Frankrijk wenscht vurig een groote mo gendheid te Genève haar plaats te zien in nemen op voet van gelijkheid. Vroeg if laat zullen de Europeesche naties bemerken, dat de ruïneuse bewapeningswedloop haar on herroepelijk naar den oeconomischen af grond brengt Flandin resumeerde, dat het Fransch- Sovjet-Russisch pact niet in strijd is met het pact van Locarno en voegde hieraan toe, dat indien Duitschland er bezwaar tegen zou maken. Frankrijk bereid zou zijn de kwestie voor te leggen aan het Permaneute Hof voor Internationale Justitie te Den Haag. In politieke kringen veronderstelt men, dat Donderdag tot stemming zal kunnen worden overgegaan, waarbij de regeering in de meerderheid zal blijven. Geen drievoudig vlootpact Washington en Londen wenschen het niet De berichten inzake een niet-officfeel voor stel van Engeland, om een vlootpact tus schen Engeland, de Vereenigde Staten eti Duitschland te sluiten, worden in de bonis hoofdstad Washington met buitengewone voorzichtigheid en terughoudendheid opg« nomen, hetgeen zijn verklaring vindt in den hier heerschenden indruk, dat Europa op het oogenblik toch al in een stadium van bij zonder gTOote opwinding verkeert. Van officieele Amerikaansche. zijde heeft men tot dusver geweigerd, zich ten aanzien van deze kwestie uit te laten en ook in con greskringen was het antwoord op desbetref fende vragen, dat men ter zake met g» informeerd was. Naar de „United Press" nog verneemt, heeft het Amerikaansche staatsdepartement zich reeds bij vroegere i elegenheden uitge sproken, dat de Vereenigde Staten de kwes tie van een al of niet deelneming aan een vlootovereenkomst steeds uit den weg wen schen te gaan. Bij dit probleem gaat het uit sluitend om een Europeesche aangelegen heid. waarhij Amerika op geen enkele wijze betrokken is. Van wel-ingelichte zijde wordt er op ge wezen. dat de Amerikaansche bondsregee. ring eiken schijn van een partij-kiezen In de kwestie, of Duitschland al of niet het verdrag van Versailles heeft geschonden, vermijden wil. Evenmin is Washington voor- nemeJis zich ten aanzien van het tiitnoodi- gen van sovjet-Rusland om aan de vloot- besprekingen deel te nemen vast te leggen en wel met het oog op mogelijke complica ties met Japan. Ook in welingelichte kringen te Londen wordt het bericht gedementeerd, dat in ge val van een échec der vlootconfereutle een overeenkomst zou worden gesloten tusschen Engeland, de Vereen. Staten en Duitschland Overigens wordt in officieele Rritsche kringen verzekerd, dat een dergelijk drie- roogendhedenverdrag nooit onder de oogen is gezien en niet zou zijn voorgesteld door de Engeische regeering. Russische troepen in T sjechoslowakije? Het Hongaarsche blad „Pesti Hirlap" doet momenteel sen6ationeele onthullingen om trent militaire voorbereidingen, welke door Sovjet Rusland en Tsjecho-Slowakije geza menlijk zouden worden getroffen. Uit Tsjecho Slowakije komende reizigers hebben op Tsjecho-Slowaaksch grondge bied verscheidene sovjet-Russische detache menten gezien. Twee dezer detachementen Russische soldaten, liggen bij de militaire vliegvelden Trancsen en Posftijn. Te Szob en Komaron. nabij de Hongaar sche grens, zijn twee nieuwe militaire vliegvelden aangelegd, die op de meest moderne wijze zijn uitgerust De Tsjechi sche zware industrie werkt nacht en dag en heeft de productie tot oorlogssterkte opge- voerd. De oorlog in Oost-Afrika ABESSIJNSCHE INVAL IN ERITREA? Ras Kassa vecht op eigen gelegenheid Het Abessijnsche legerbericht meldt., dat aan het Noordelijk front in den nacht op 20 Februari een sterke afdee- ling van de in het Wolkaitgebied staan de troepen een aanval bij verrassing hebben gedaan op een sterken Italiaan- schen post bij Om Ager aan de grens rivier Setit in Italiaansch Eritrea. Zij hebben daarbij een groot munitie- en wapendepot in de lucht laten vliegen. Volgens verdere Abessijnsche berich ten blijven Italiaansche toestellen boven de gebieden van het Noordelijke front vliegen en werpen zij dagelijks bommen op kleine plaatsjes, hetgeen echter vol gens Abessijnsche meening zonder eeni ge militaire beteekenis is. Ook de om geving van Dessie en de vlakte van Boro Mieda is gebombardeerd, zonder dat echter belangrijke schade is aange richt Ten slotte melden da Abessijnen. dat de in het Wolkaitgebied als bevelheb ber van een afdeeling troepen bokende Kanjasmatsj Mongostoe wederom een Italiaansch bombardements-vliegtuig heeft neergeschoten, nadat hij ook reeds op 2 Januari een vliegtuig naar beneden had gehaald. Ras Kassa in conflict? Het agentschap Stefani verneemt uit Ad dis Abeba, dat een conflict zou zijn ont staan tusschen den Negus en Ras Kassa, den commandant van de Abessijnsche legers in Tembien en wettig afstammeling van de Choa-dvnastie, welke vroeger rechten op d« Iroon deed gelden. Naar verluidt zou Ras Kassa geweigerd hebben bevelen van het hoofdkwartier te aanvaarden, hij wil persoonlijk zijn leger rommandeeren. Bovendien zou hij Ras Sevoeni cn nog een ander stamhoofd tot zijn actie hebben overgehaald. Italië dementeert! Stefani seint, dat zekere Abessijnsche communiqués, die langs draadloozen weg verspreid zijn over een niet bekend station, fantastische berichten behelsden over over winningen van Ras Kassa in den Tembien sector. Het betreft hier weer, aldus het agent schap, valsche berichten, waarvan de Abes sijnen zoo'n veelvuldig gebruik maken en die het bijgevolg nutteloos is tegen te spre ken. De feiten belasten zich zelve met de tegenspraak In werkelijkheid zijn de eenige acties in deze dagen in Tembien geweest ont moetingen van patrouilles, waarbij de Ita lianen steeds de overhand behielden. Lof voor de luchtmacht Maarschalk Badoglio heeft op 22 dezer in den commandant der luchtmacht in Oost-Afrika het volgende waardeorende te legram gezonden: „De luchtmacht heeft medegeholpen aan de voorbereiding van den slag bij Enderta, en tijdens hot verloop hiervan krachtig haar medewerking verleend. Thans gaat zij nog steeds door met haar actie, zonder op houden de vijandelijke troepen, die door ms leger verslagen zijn, achtervolgend, erspreidend en vernietigend. Voor hetgeen zij gedaan heeft, betuig ik mijn lof aan de luchtmacht en haar bemanningen." Geen onrust bij Kenya De minister van koloniën, Thomas, heeft in het Britsche lagerhuis op een vraag van één der afgevaardigden verklaard, dat hem niets bekend was van onrust aan de grens tusschen Kenya en Abessinië. „Sedert 1933, zoo voegde hij er aan toe, heeft zich geen enkel incident voorgedaan, dat ik strooptocht zou willen noemen. Door overleg ia bereikt, dat dank zij de mede werking der Abessijnsche autoriteiten, de betrekkingen tusschen de stammen zeer verbeterd zijn". Het Zweedsche Roode Kruis Het Zweedsche Roode Kruis heeft een rapport ontvangen van dr. Hvlander, den chef van de Zweedsche ambulance in Abes sinië, waarin deze mededeelt, dat de am bulance, welke 30 December door de Italia nen aan het Somalifront werd gebombar deerd en daarna een groot deel van de uit rusting had verloren tijdens den terugtocht, weer wordt gereorganiseerd. Dit brengt geen moeilijkheden mee, aangezien het mo gelijk is de instrumenten aan te vullen uit rie reserve-depóts te Addis Abeba. De sectie, welke onder eiding van dr Agge werkt, ontwikkelt volle activiteit aan het zuidelijk front. Abessijnsche troepenverplaatsingen Uit Mogadiscio wordt gemeld, dat Abes sijnsche troepenafdeelingen sedert twee we ken aan het Zuidelijk front bewegingen uitvoeren. De troepenverplaatsingen geschieden ten einde het hoofd te bieden aan een ineen storting van den Westelijken frontsector. Door de activiteit der Italianen moeten de Abessijnen een andere tactiek volgen. Italiaansche vliegtuigen hebben een po ging van den vijand wapenen en voedsel voorraden over de rivier Gestro te brengen, verijdeld. Overheerlijk» Aardbeien HUISHOUDJ AM In kartonnen bokors Vraagt ook aan»: Benen Framboza* Kartan - „Drievrvchl" Jam. Par 6akar 35 et Danzig toont zijn goede wil! De senaat van Danzig geeft er thans blijk van rekening te willen houden met de aan bevelingen, welke onlangs door den volken- bondsraad tot dit lichaam werden gericn' tn verband met de herhaalde klachten van de oppositie. Thans zijn verschillende decreten \n dien geest gepubliceerd. Zoo is een speciale rechtbank voor persaangelegemheden in het leven geroepen. Rumpe, een Duitsch functie naris, die onlangs naar Danzig is overge plaatst, is tot president ervan benoemd Twee door den senaat aangewezen rechters zijn hem toegevoegd. Een tweede decreet wijzigt bepaalde ar tikelen van het strafrecht, die in Augustus 1935 naar het model van het derde rijk waren ingevoerd. Twee decreten maken een eind aan de spe ciale bescherming, die de leden van de na- tionaal-socialistische partij genieten en re glementeeren het dragen van de nationaal- socialistische uniform. Om zijn goeden wil te toonen, heeft de senaaat verder besloten schadeloosstelling te verleenen en arbeid te verschaffen aan twee ambtenaren, die wegens hun politieke overtuiging waren ontslagen. Echter is een vergadering van de oppositionecle Duitsch- nationale partij door de politie verboden Het nationaal-socialistisehe orgaan „Vor- posten" schrijft, dat de decreten, die de se naat op aanbeveling van den volkenbond heeft uitgevaardigd, geen enkele wijziging hebben gebracht in de nationaal-socialisU sche beweging in Danzig. Naar dictatuur in Griekenland De komende troonrede Stefani meldt uit Athene dat de Grieksche kamer Maandag a.s. zal bijeenkomen ter verkiezing van haar bureau. In de eerste kamerzitting hoopt de koning zijn troon rede voor te lezen. Het Tsaldaristische dagblad „Kathtme- rini" schrijft intusschen, evenals andere binden, over de dringende wenscheüjkheid, gezien de absolute onbekwaamheid van het parlementair regime, een stabiele regeering te leveren, van een afkondigen dei dicta tuur door den koning. Deze dictatuur zoti moeten steunen op mannen van goeden wille, die bereid zijn, den koning trouw te volgen in zijn voor het geheele land wel dadige politiek. Genoemde bladen schrijven er van over tuigd te zijn aldus Stefani dat de overgroote meerderheid der Grieken gun stig staat tegenover een zoodanige regee- ring. Intusschen gelooft men toch, dat de ko ning een neutraal parlementair kabinet zal aanstellen. In dat geval zouden de Tsalda- risten gaarne Zaimis, den oud-president der republiek, tot minister-president benoemd zien. hoewel het waarschijnlijker lijkt, dat Mikalakopoelos daarvoor in aanmerking zal komen. TWEE OUDE GRAFTOMBEN ONTDEKT Gedurende de voorbereidende werkzaam heden tot den bouw van een sanatorium te Maddaloni, niet ver van Napels, zijn twee tufsteenen graftomben aan het licht geko men, welke, naar men inmiddels heeft kun nen vaststellen uit den voor-Christelijken tijd cn wel uit de derde eeuw voor onze jaar telling dateeren. De Italiaansche kroonprins, dien men van dze vondst had verwittigd, waa aanwezig bij de opening der graftomben, die, behalve menschelijke resten, een overvloed van va zen en lampen, eetgerei, wapenen en siera den bleken te bevatten. Men neemt aan, dat men hier te doen heeft met de graven van soldaten, die gedurende een veldtocht in deze streek, in de buurt van de Via Appia hun tenten hadden opgt slagen. NIEUWE BINNENWEG 260 - Tel. 37033 ZWAANSHALS 374 TeL 41378 BOTTERDAM Syrië blijft onrustig De hooge commissaris van Syrië heeft een schrijven gericht tot de nieuwe regecring van dit land, waarin hij een verdrag belooft, overeenkomstig het verdrag Engeland-lrak. Verder beloofde Ijij te ijveren voor het doen opnemen van Syrië in den Volkenbond. De gevangenen, die nog niet zijn veroor deeld zulen onmidellijk worden vrijgelaten, zij die reeds veroordeeld zijn zullen opnieuw terechtstaan. De algemeene staking duurt evenwel nog voort. De verkiezingen in Spanje Nog geen officieele uitslag Het Spaansche ministerie vén binnen landsehe zaken noch het bureau der Cor tes hebben tot op heden den officieelen uit slag van de eerste ronde van de verkiezin gen gepubliceerd. Naar evenwel wordt vernomen, zijn van de 473 zetels, welke de cortes telt, er thana 430 toegewezen. De rechtsche partijen behaalden 128 ze tels, het centrum 63 en de linksche partijen De Franschen aan de Roode Zee Een militair vliegveld Volgens berichten in de Palestijnsche pers zal ter ondersteuning van de Fransche troepen te Akaba aan de Roode Zee een militair vliegveld worden ingericht Hiermede worden de berichten over de militaire beteekenis van Akaba in verband met de ligging. Oostelijk van het Suez- kanaal, in zeker opzicht bevestigd. DE LUCHTLIJN PRAAG-MOSKOU Tn Mei a.s. hoopt men over te gaan fot het openen van de beraamde luchtverbin- dlng tusschen Moskou en Praag. Van Sovjet-Russische zijde zal In verband hiermede gezorgd worden voor het in orde brengen der nabij de Roemeensche grens gelegen vliegvelden Ook de onderhandelin gen met Roeinegië, teneinde toestemming te verkrijgen voor bet overvliegen van Roe- mecnsch gebied door Sovjet-vliegtuigen, zijn tot een goed einde gebracht DE ONSCHENDBAARHEID DER KOLONIËN Verklaring in den Belgischen Senaat Tn de Belgische Senaat heeft baron De D o r I o d o t nog eens gewezen op de uitla ting van Lloyd George over een eventueele nieuwe verdeeling van het koloniaal gebied der kleine mogendheden als België, Neder land en Portugal. De Interpellant stelde vast, dat zoowel Portugal als Nederland In antwoord hierop uitdrukkelijk hebben verklaard, nooit vrij willig koloniaal gebied aan anderen te zullen afstaan. Hij wenschte een dergelijke verkla ring eveneens van minister Van Zeeland te vernemen. Deze verklaarde daarop, dat d« Belgische regeering evenmin een distribu tie van koloniën zou aanvaarden, waarbij België van een deel van zijn Afrikaansoli gebied zou worden beroofd. „Wij hebben vertrouwen aldus de pre mier in de rechtvaardigheidszin van de vreerode mogendheden en wij kunnen niet gelooven, dat deze ooit een bedreiging van deze onschendbaarheid zullen goedkeuri Zou dit wel gebeuren, dan zullen wij ons verdedigen met alle middelen waar over wij beschikken". Roode troepen in Sjansi Gisteren zijn door het hoofdkwartier van maarschalk Yen Si Sjan in Tai Joean Foe de reeds sinds weken in omloop zijnde ge ruchten over een ernstige bedreiging van de provincie Sjansi bevestigd. Er wordt toegegeven, dat 6000 manschap pen van het Roode leger den Hoeangho aan weerszijden van den 37slen breedtegraad overgetrokken en 45 K.M. In Oostelijke rich ting opgerukt zijn, waar zij thans Sjiloe be legeren. Men vreest verdere aanvallen op groote schaal op het 150 K.M. breede front. Wanneer de aanvallers voornemens moch ten hebben tot grootere actie, kan verwacht worden, dat zij daarbij den nadruk zullen leggen op het nationale, anti-imperialistische standpunt, hetgeen hun onder de tegenwoor dige in Noord-China heerschende omstan digheden een grooten aanhang zou kunnen I bezorgen. In verband met deze gebeurtenissen krij igen de studenten-ongeregeldheden in Peking I en Tientsin, waar tot dusverre ruirn 100 stu denten en 2 professoren, verdacht van munistisehe betrekkingen gearresteerd zijn, grootere beteekenis, evenals de boerenon- lusten, die vooral In het zuiden der provin cie Hopei zijn uitgebroken. Onder de Fransche verkeersvliegers heerscht ernstige ontevredenheid. Naar de „Paris Soir" meldt, zal heden een vertegen woordiger der verkeersvliegers naar het ministerie van luchtvaart gaan voor een laatste démarche ter opheffing van de sa larisverlaging van 10 procent Mocht geen oplossing tot stand gebracht worden voor het conflict, dan zou overwo gen worden over te gaan tot een algemeene staking op alle lijnen van de Fransche luchtvaartmaatschappij „Air France" met inbegrip van den dienst op Zuid Amerika. GEEN VLIEGTUIGEN BIJ MALTA Het eiland Malta is tot drie mijlen in het rond tot verboden gebied voor vliegtui gen verklaard. Van deze bepaling is uitge zonderd de zee-luchthaven in de St. Pauls- Bocht De desbetreffende verordening der Brit sche autoriteiten richt zich practisch tegen de Italiaansche vliegtuigen Zooals bekend, heeft eenigen tild geleden de bewering de ronde gedaan, dat Italiaan sche passagiers- en postvliegtuigen bij het passeeren over het eiland pogingen tot spionnage zouden hebben ondernomen. AUTO-ONGELUK EISCHT TWEE DOODEN MAN EN VROUW OP SLAG GEDOOD Auto reed met gedoofde lichten verder Dinsdagavond ongeveer acht uur is op de Arnhemschc straatweg ter hoogte van het Natuurhistorisch Museum „Vaai" hal verwege tusschen Apeldoorn en Beek bergen, een vreeselijk auto-ongeluk ge beurd. Op dit tijdstip naderde uit de rich- ting Arnhem en auto, vermoedelijk een Chevrolet Bij het inhalen van een rechts van de weg rijdende aangespannen wogen, week do bestuurder van de auto. die volgens ooggetuigen met zeer groote snelheid reed, te ver naar links uit Twee wielrijders, een man en een vrouw, vermoedelijk afkomstig uit Velp, die zich juist ter hoogte van het Mu- j seum „Vaal" bevonden en in de richting Arnhem fietsten, werden door de auto j gegrepen. De man werd op slag gedood, terwijl de vrouw over de berm langs bet J rijwielpad in een diepe spreng gewor pen werd, waaruit zij enkele oogenblik- ken later levenloos werd opgehaald. Volgens een ooggetuige, den* heer J. Brouwer, uit Beekbergen, die het ongeval j op enkele meters afstand zag gebeuren en zelf ternauwernood aan do dood wist te ontkomen, reed de bestuurder met ge doofde lichten verder in de richting Apeldoorn. Blijkens een onmiddellijk door de politie der gemeente Apeldoorn ingesteld onder zoek, is de auto zwaar gehavend. De narnen der slachtoffers zijn de 22-jarige mej. J Blumink, uit Velp en de 19-jarige K. de Bruin, uit Arnhem. De lijken der beide slachtoffers zijn naar het ziekenhuis te Apeldoorn vervoerd. De commissaris van politie te Apeldoorn, mr van Barrelo en de hoofd-inspecteur J. Helder, waren ter plaatse om het onderzoek te leiden. De politie heeft per radio in de loop van de avond een verzoek doen omroe pen de beschadigde auto, waarvan slechts een vaag signalement bekend was, aan te houden. GEMENGD NIEUWS OVERTREDING VAN DE OCTROOIWET Te Amsterdam is in een loods aan de Javakade een partij van 4500 gloeilampen in beslag genomen, die bestemd waren voor levering aan een handelmaatschappij. Het was ter kennis van de recherche gekomen, dat bij de vervaardiging van de lampen ge bruik was gemaakt van octrooien, die geen eigendom waren van de onderneming, die de lampen geleverd had, zoodat de lampen we gens overtreding van de Octrooiwet in be slag zijn genomen. AUTO-ONGELUK AAN DE GRENS Twee personen ernstig gewond. Onder Wesel (Duitschland) Is een auto Re- slipt en tegen een boom gereden. In den wagen waren o.m. gezeten de heer v. d. Vank uit Doeticchem, die met zyn schoonzuster, mevr Eissenp uit Venlo op weg was naar Aal- ten (G.) waar de ouders van mevr, E. woon den. Mevr. E. liep een lichte hersenschudding en een beenbreuk op, terwijl de heer v. d. V. ernstige verwondingen aan het hoofd bekwam. Beiden zijn naar het ziekenhuis te Wesel ver voerd. De overige inzittenden kwamen met den schrik vrij. Een aanranding in de bosschen Dader gearresteerd Dinsdagmiddag omstreeks drie uur fietsten over het fietspad door de zg. Duiventoren, de bosschen van het I Staatsboschbeheer, welk pad een veel gebruikte korte verbinding is tusschen i Dongen en Breda, twee dames uit Bafel, toen plotseling een man naast een van haar kwam rijden en haar beetgreep. De andere dame nam ijlings de vlucht Er ontstond een korte wor*. steling, doch op het hulpgeroep" van de aangerande vrouw sloeg de aanrander op de vlucht. Doodelijk verschrikt vluchtten de twee vrouwen in het café Wijnants aan het Wilhelminakanaal, I waar terstond de burgemeester van Dongen gewaarschuwd werd. Deze waarschuwde telefonisch alle politie autoriteiten in den omtrek. Daar de twee vrouwen een behoorlijk signale- i ment konden opgeven en een zekeren i S. uit Dongen hadden herkend, kon spoedig daarna rijksveldwachter Min derhout uit Dorst den vermoedeiijken dader arresteeren. Het is een zekere J. C. J. S„ oud 38 jaar, die niet ge heel normaal is. De dader is onmiddel lijk overgebracht naar het politiebu reau te Dongen, waar burgemeester Wouters hem een verhoor heeft afge- nomen. Doodelijk auto-ongeluk Door beschonken chauffeur Te D e u r n e bevond de 20-jarige juffrouw Meulendijks zich op den j straatweg. Plotseling is zij door een haar achteropkomende vrachtauto j overreden. Zij werd terzijde van den weg geslingerd en bleef bewusteloos en hevig bloedend liggen. De chauffeur van de vrachtauto bekommerde zich niet om het slacht- i offer en reed in razende snelheid door. I Hij werd In de kom der gemeente aangehouden. Hij en twee Inzittenden verkeerden onder Invloed van sterken drank. Mej. M. is aan dr gevolgen van de aanrijding overleden. DE ROOFOVERVAL TE BOEKEL In verband met den roofoverval te Boe- b e 1 waarbij de koopman Meulenpas uit Ge«| mert het Elachtoffei is geworden en van PüO gulden is beroofd, heeft de marechaussee H Veghel in samenwerking met de politie uit Boeke! den landhouwersknecht van L. uit Boekei gearresteerd. Verder heeft de gemeen tepolitie te Gemert zekeren van C. aldaar ge arresteerd, die gevankelijk naar Boekei is ge bracht; tegen beide mannen zijn ernstige ver-1 denkingen gerezen, dat zij gezamenlijk den; overval hebben gepleegd Beiden zijn in hat politiebureau te Boekei opgesloten. Het onder-1 zoek wordt met kracht voortgezet HET ONGELUK IN DEN GIEHKELDER Men meldt ons uit H e e s c h: De toestand van de drie overlevende slacht- offers van het ongeluk in den gierkelder van Van den Helm blijft vooruitgaande; allen afinl voor 't oogenblik buiten levensgevaar Ook 'ij gezicht in de oogen van den vader is terugge keerd. Het jongetje Theodoras, dat zoo jam- merlük om het leven ia gekomen is te Heesch begraven. KIND IN KUIP VERDRONKEN Te Vorden ie het tweejarig zoonti. van, den bakker H. in een onhewaakt oog n ,B een kuip vol met water gevallen. Het kind kon! zich niet meer oprichten en verdronk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2