Jliruiur Crthsrlir (üotmuit MILITAIRE PUTSCH IN JAPAN Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken ER IS GEEN BETERE WEG Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per weel<0.18 Voor het Buitenland bij wekclijkscbe zending4.50 Bij dagelijksche zending. 5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 7'/, ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5715 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (ia 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 26 FEBRUARI 1936 attartmtitpriÉtn: Van I tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer022'I» Ingezonden Mededeelingen f, van 1—5 regels 230 EJke regel meer c 0.45 Voor bel bevragen aan 'l bureau V wordt berekend 0.10 15e Jaargang JAPAN LEGT HET ROER OM Ontstellend zyn de berichten, die heden morgen uit de Japansche hoofdstad over heel de wereld werden rondgeseind, over den militairen opstand, welke in Tokio is losge broken. Moeilijk kan men zich er thans reeds een denkbeeld van vormen, hoe de gebeur tenissen in zijn werk zijn gegaan, temeer daar de nadere bijzonderheden, die men ver meldt, in onderlinge tegenspraak verkeeren, en ook het aantal militairen, dat aan putsch zou hebben deelgenomen, zeer uit eenloopend wordt opgegeven. De schattingen varieererf zelfs tusschen drie honderd en drie duizend, hetgeen nogal iets zeggen wil. Intussehen doet men goed, bij deze affaire niet uit het oog te verliezen, dat men hier allerminst met een revolutie in den gang baren Europeeschen zin des woords te doen heeft. Er is niet de minste sprake van, dat de rebellen hun actie tegen den mikado of tegen den huidigen staatsvorm zouden heb ben gericht. Wie zich herinnert de hevige verontwaardiging, die onlangs professor Minobe tegen zich heeft gaande gemaakt, toen hij den .keizer een staatsorgaan durfde te noemen, terwijl hij officieel de zoon der goden, en als zoodanig een persoonlijkheid beven alle vergelijking is, zal bevroeden, dat hier dan ook geheel andere dan westersch- revolutionnaire motieven aan het werk zijn geweest. Japan heeft van oudsher den politieken moord, zoogoed als de zelfmoord, met geheel andere oogen dan wij in het westen be schouwd. Bij den eeredienst van het vader land, dien men ginds kent, en waarbij de staatsidee der Duitsche nationalisten nog slechts kinderspel is, geeft men vrij baan aan hem of haar, die gedreven door patri ottische inzichten tot zulk een daad van zelf- offering, of tot de uitoefening van een soort van gewetensgericht tegen anderen komt. Naar alle waarschijnlijkheid heeft het aan tal militairen, dat aan dezen aanslag heeft meegedaan, dan ook heel weinig beteekenis. Men heeft eenvoudig zooveel mannen laten meedoen, als men noodig achtte om de ver schillende posten aan ambtswoningen en mi nisteries te bezetten. Na de gepleegde daad, een soort van nationale rechtsvoltrekking, zullen zij die zich daaraan hebben schuldig gemaakt zich vermoedelijk zonder eenigen weerstand laten arresteeren, om zoo de meer derheid dit zal eischen, manmoedig met den dood de consekwenties van deze daad te boeten, en de publieke opinie zal deze man nen, die voor hun vaderlandsche inzichten hun leven veil hadden, eeren, ook al huldigt zij event, andere politieke inzichten. De Ja pansche eerecode volgens de wetten van den samurai verschilt wel grondig van de ónze. Dat thans figuren als Saïto en Takahashi op hun post zijn gevallen heeft intussehen voor de internationale verhoudingen in het Verre Oosten, meer dan voor het Japansche interne regiem, een onheilspellende beteeke nis. Beiden, en de politici die hen terzijde stonden, waren mannen van kalm en gema tigd inzicht, die hun land op den weg der Aziatische hegemonie langzaam wilden doen voortschrijden. Zij hadden precies dezelfde nationale idealen als zij, die thans hun leven namen; het eenig verschil lag in het tempo. Takahashi zag met bezorgdheid, hoe zijn land onder den last der overzwars mili taire budgetten kromde, en wilde een ma tiging, die althans even veradering zal toe laten. Het ongeduld der militairen kon zulks niet dulden. Tot eiken prijs voorwaarts was hun parool, dat door het Japansche ministe rie van buitenlandsche zaken wel een enkele maal kon worden krachteloos gemaakt, doch dat telkens opnieuw werd aangeheven, en zelfs meerdere malen door krachtige politiek van de daad werd ondersteund. Men denke slechts aan het in dit opzicht beruchte Kwan- toengleger, dat op eigen gezag meermalen zijn veroveringen begon en voortzette, dwars tegen Tokio in. Mogelijk hebben de geruchten over een a.s. bezoek van Litwinoff aan Tokio de maat doen overloop en. De onverzoenlijken, die tot eiken prijs opnieuw en zoo spoedig mogelijk een anti-Russischen oorlog wilden, zullen in di bezoek de dreiging van een vreedzame oplossing der hangende grensverschillen heb ben gezien, een oplossing, die toch slechts tijdelijk zou zijn. Want in de toekomst moest het toch eenmaal tot een herhaling van de machtsmeting van 1905 geraken. Elk uitstel, thans, nu Japan gereed was en Rus land nog aarzelde, beteekende voor deze militairen pur sang een verslechtering der Japansche militaire kansen! Bij de ontroering, die er over de wereld gaat, nu staatslieden van den ouden stempel als Takahashi en Saïto, die zich voor hun land hebben verdienstelijk gemaakt, door moordenaarshand zijn gevallen, maakt zich een internationale onrust reeds thans ken baar. Het is mogelijk, dat de Japansche dreiging loskomt, dat Tokio voor zijn sarau- rai-idealen reeds nu in den strijd gaat. Een uitbraak van het conflict met Rusland zou een Aziatischen oorlog van breede strekking beteekenen, en een deining veroorzaken, die niet slechts tusschen de eilanden van onzen Indischen archipel, doch tot in de Vereenigde Staten en in Europa zou worden gevoeld. Wellicht staat Europa opnieuw voor een keerpunt! De griffie der Tweede Kamer De Tweede Kamer besloot in comite- generaal tot uitbreiding van het personeel der griffie met een adjunct-commies-redac- teur. De als zoodanig te benoemen persoon zal de hoedanigheid van meester in de rechten moeten bezitten. Verdere bijzonder heden zullen in de Staatscourant worden bekend Overzicht Tweede Kamer MINISTER COLIJN VERDEDIGT HET KOLONIAAL BELEID Eenige vermindering van belastingdruk Geen „imperiale zelfvoorziening" Eindelijk eens een ander geluid dan dat van de critici zonder betere oplossing of van de mannen van het forsche, klinkende woord men kent het spreekwoord van de voorwerpen, die het hardst klinken van ..het plan" en „het systeem", waarin meer de theorie dan de werkelijkheid en moge lijkheid aan het woord is. 'n Klein kunstje om hier in onze rustige Tweede Kamer te staan foeteren en docee- ren met een westerschen bril op over oos- tersche toestanden en verhoudingen, die men nauwelijks, nauwelijks meer of in het ge heel niet kent. En onderwijl is men daar in fnsulinde bezig te vechten met alle kracht tegen de gevolgen van de wereldcrisis, wor stelt met volle energie om er weer bovenop te komen, zonder dat het doel nog geheel valt te bereiken. Het moet zus en het moet zoo, zeggen dan de heeren Feber en v. Poll met verheffing van stem en ze doen hun best een soort mysterieuse dreiging in hun woorden en sug gestieve rhetorische vragen te leggen. En een krant is er direct bij en spreekt van: 5 minuten voor twaalf en van een S.O.S. Sommigen zien elkaar eens aan en vra gen: begint het weer en ze denken tevens aan den volksvertegenwoordiger, die op be scheiden wijze zijn „plan" recommandeerde, maar diametraal staat tegenover den syste maticus, die een autarchische unie tusschen Oost en West als ideaal en panacee bezingt Zij samen? Het lijkt vreemd. Het schijnt, dat men in de R.K. fractie 0 af en toe behoefte heeft aan zeker de monstratief optreden, al domineert daarin vaak meer de gewichtigheid van het getal dan van den geest. Staan de heeren Feber en v. Poll inder daad gereed om de ruiten van het regee- ringsgebouw in te gooien? We weten het niet. Ze zouden o.i. niet verstandig hande len, indien ze verder gingen dan dreigen. Het zou hoog spel spelen worden in dezen bangen tijd van nood en zorgen, waarin zij toch eigenlijk niets hebben aan te bieden, dat de zekerheid van ie4* beters inhoudt Zeker, ze spraken en later spreken over de valuatie. Zullen ze het echter aandurven het Nederlandsche volk en de 65 millioen men- schen in Indië over te geven aan de ver schrikkingen van iets, dat b.v. het Belgische volk als met schorpioenen kastijdt? Zouden ze door schuldverwerping of ge dwongen conversie het Nederlandsche met het Indische crediet samen aan een ineen storting wagen? Nogmaals: we weten het niet en kunnen ook niet gelooven, dat het staatkundig in zicht dermate verduisterd zou zijn, dat bij de Indische begrooting op een crisis met volko men onberekenbare gevolgen zou worden aangestuurd. Na deze herinnering aan sommige rede voeringen van de vorige week, is het ons dubbel aangenaam thans iets te mogen zeg gen van de rede van den heer v. Dijk, die Indië heeft overgenomen van Dr. Rutgers, thans lid van den Raad van State en lot voor kort de gezaghebbende koloniale specialiteit der anti-rev. fractie. De heer v. Dijk althans heeft getracht naar ;n beoordeeling van den toestand van In dië op meer objectieve wijze, dan de spre kers, die hem waren voorafgegaan. Hij prees de Regeering om haar beleid. Zij heeft, ondanks de hardheid der genomen maatregelen, de voorzichtigheid niet uit het oog verloren en voorts alle aandacht ge schonken aan het sociaal-economisch leven. Ongetwijfeld blijft er reden tot bezorgdheid hoe kan het anders na zoo catastrofale daling van den uitvoer? maar erger dan in het verleden is het zeker niet Het voornaamste moment van den dag kwam echter, toen Dr. Colijn het was in middels ruim half 4 geworden zijn rede begon. Hij heeft zeven kwartier achtereen gesproken en zal haar vandaag vervolgen. Dat zal zeker ook nog een klein uur in be»- slag nemen. In een krachtig betoog heeft de minister zyn beleid verdedigd. Hij bleef daarbij met twee beenen op den grond staan, wat niet al zijn bestrijders gezegd zal kunnen worden. We zijn trouwens van dezen minis ter niet anders gewoon; steeds bleef hij ver onverantwoordelijke en gevaarlijke spe culaties, ook tegenover oppositie, die slechts dankbaar kan zijn, dat ze niet aan haar woord gehouden zal worden. De minister van Koloniën besprak aller eerst uitvoerig den financieelen toestand- Scherp legde hij de oorzaak van de moelijk- heden in het heden bloot: het onverstand tij dens den schijn-opbloei in de na-oorlogsja- Nu zitten we met een enorme schulden pensioenlast, die absorbeert hetgeen we broodnoodig hebben voor het sociaal-econo mische leven. We zijn met den uitvoer net ver als in 1912, maar in de financiën is wanverhouding ontstaan tusschen vaste lasten en hetgeen voor de volkshuishouding beschikbaar is. Ons budget is bijna tweemaal zoo hoog als 1912, maar de vaste lasten zijn negentien maal zoo hoog. Nu kunnen we de lasten verlichten, uitga ven verhoogen en ontvangsten verminderen. Maar dan krijgen we de noodlottige toene ming van schuld, die een gevaar voor ons crediet beteekent. Toch is de minister reeds begonnen met de vermindering van enkele voor de bevolking te zwaar drukkende las ten. Al de radicale middelen, die zijn bepleit om aan Nederland allerlei Indische lasten over te dragen, kunnen niet helpen. Want daarmee zouden we het moederland in de grootste ongelegenheid brengen. Indië zou daar tevens het slachtoffer van worden- Met nieuwe belastingen moeten we in hooge mate voorzichtig zijn. Het bedrijfsle ven wordt daar niet beter van en ook niet de toestand der bevolking. Summa summarum: de Regeering hand haaft haar politiek ten aanzien van de finan ciën, nu een betere weg niet gewezen is. By de salarissen stond de minister slechts kort stil. Zij zijn niet onaantastbaar en gaan nog boven 1912 uit. De bespreking van den economischen toe stand bracht den minister tot de conclusie: ongunstig, maar niet slechter dan verleden Jaar. Waar voedselschaarschte is kan alle noodige hulp worden geboden. Voor dit doel is een blanco crediet toegestaan. De minister besprak daarna de economi sche politiek en verdedigde die, met name te gen de „imperiale zelfvoorziening" van den heer v. Poll. Deze laatste is practisch volsla gen onmogelijk en zou met name voor Indië een ramp beteekenen. Het zou met een groot deel van zijn 6tapelproducten en ook andere voortbrengselen blijven zitten. Het komt ons voor, dat tegen het stand punt der Regeering weinig is in te brengen, tenzij men dogmatisch een ander stelsel, dat der gesloten volkshuishouding wil. Deze grondgedachte stamt uit een ver verleden en schijnt thans in ons land op nieuw de Katholieken te bekoren. Zij staan er echter alleen mee. De mislukkingen, die zijn opgedaan met de toepassing van maat regelen, welke in de lijn van zulke autarchie liggen, hebben hun blijkbaar nog weinig ge leerd. We kunnen ons moeilijk indenken, dat hun „stelsel" buiten hen ooit eenlgen aan hang zou kunnen krijgen. We gaan niet weer terug naar de nationaal gesloten volkshuis houding, ondanks alle dwaasheden en gril ligheden in het economisch leven der laatste jaren. Zoo iets is „contra naturam". Wie zich met een „stelsel" plaatst tegenover het le ven, de vrucht van vele eeuwen ontwikke ling, moet mislukken. Met stelsels hervormt men het leven niet. Wel met beginselen, maar dan op den langen duur door partieele, fragmentarische inwerking. Wij Nederlan ders hebben daarbij bovendien ons te boe den voor overschatting van onzen invloed op het wereldleven. Met „stelsels" moeten we geen slachtoffers maken, ook niet onbe doeld. Terecht heeft de minister er op gewezen, dat de industrialisatie in Indië sterk afhangt van de economische omstandigheden. Toen alles werk vond in de cultures, taalde nie mand naar meer industrie. Thans is men er weer ontvankelijk voor. Ten slotte besprak Dr. Colijn de gevraagde commissie om te bestudeeren wat Nederland en Indië economisch meer voor elkaar kun nen doen. De minister achtte haar niet noodig. De mogelijkheden worden door bevoegde man nen voortdurend onderzocht Maar al pro- duceeren commissies in den regel weinig, toch is de minister bereid haar in dit geval in te stellen mits de Kamerleden, die telkens weer belangstelling voor deze dingen toonen, bereid zijn er zitting in te nemen. We vinden dat een prachtidee en zijn overtuigd, dat in die commissie spoedig het einde van veler critiek zal worden gevonden. Aan een „plan van den arbeid" had de minister geen behoefte. Heeft hij millioenen ter beschikking, dan weet hij terstond waar hij die doelmatig zal kunnen besteden. Zooals gezegd komt heden de economische samenwerking tusschen Nederland en Indië nader ter sprake. Daarna gaan we replicee- ren. Uit het Boekdrukkersbedrijf De heer H. Knuttel bedankt als directeur van de Federatie der Werkgevers organisaties Aan den heer H. Knuttel, directeur van het bureau van de Federatie der Werk gevers-organisaties in het Boekdrukkers- bedrijf te Amsterdam, is op zijn verzoek per 1 Mei a.s. als zoodanig eervol ontslag verleend- De heer Knuttel heeft deze functie ver vuld sedert 192G. In het bijzonder heeft zijn arbeid naar buiten bekendheid verkregen doordat hij de organisator was van de Intern. Tentoonstelling „Grafo" te Utrecht Het algemeen hoofdbestuur der Fede ratie heeft tot zijn opvolger benoemd de heer H. K o e c h 1 i n, die thans een voor aanstaande positie inneemt in het tech nisch bedrijf van de N. Rott, Courant, De clearing met Turlqje Worden vorderingen geïnd bulten de clearing om? Blijkens het verslag van de vaste com missie voor overleg met de Regoering om trent aangelegenheden van handelspolitie ke» aard, zou deze commissie het op prijs stellen als de Regeering omtrent het ver loop van de clearing met Turkije inlich tingen zou willen verstrekken. In het bij zonder zou zij gaarne vernemen, in hoe verre de Regeering gegevens ten dienste staan ter beoordeeling van de al of niet juistheid van het gerucht, dat Turksche exporteurs hun vorderingen weten te innen buiten de clearing om. Mocht dit gerucht waarheid bevatten welke maatregelen heeft de Regeering dan genomen of denkt zij nog te nemen om aan dezen ongewenschten toestand een einde te maken? En mocht het niet mogelijk zijn, de ongunstige ont- wikkoling van de clearing binnenkort lot staan te. brengen, meent de Regeering dan niet, dat het op haar weg ligt om de Ne derlandsche exporteurs te waarschuwen tegen onvoorzichtigen export naar Turkije? De minister-president, de ministers van financiën en van binnenlandsche zaken en een admiraal vermoord Wat zullen de gevolgen zijn van deze daad Oorlog met Rusland? Het Japansche Ministerie van buitenland sche zaken deelt officieel mede, dat heden ochtend te 5.20 uur eenige manschappen van de eerste divisie, minister-president Okada, minister van financiën Takahashi en admi raal graaf Saïto vermoordden. Generaal Watanabe, de inspecteur-gene raal van de militaire opleiding, werd ernstig gewond. Verder wordt medegedeeld dat ook graaf Makino en generaal Suzuki, groot-kamer heer, werden aangevallen. Zjj wisten even wel te ontsnappen. Prins Sajonji. generaal Kawashlma, de minister van oorlog en Yuasa, de minister van het Keizerlijk Huis, zijn ongedeerd. Verder wordt vernomen, dat de staat van beleg is afgekondigd. Men verwacht dat binnenkort de toestand zal worden geregeld. De moordenaars werden geleid door kapi tein Monaka. Ook Goto Is gedood! Uit Tokio ontvangen berichten bevestigen dat ook de minister van binnenlandsche zaken Goto door de opstandelingen is ver moord. Militairistlsche strooming krijgt de overhand Naar wordt vernomen hébben na de putsch ernstige ongeregeldheden plaats ge had, In verband hiermede wordt er op ge wezen dart sedert geruimen tijd de politieke toestanden in Japan worden gekenmerkt door een sterke liberale en anti-fascistische strooming, welke zich keert tegen het reac- tionair-conservatisme van het leger. Vooral bij de verkiezingen is dit sterk tot uiting Het Japansche consulaat te Sjanghai heeft de Japansche bladen, welke in China ver. schijnen, verboden iets te berichten over de gebeurtenissan in Japan. In Chineesche kringen is men van mee ning, dat de opstand een gevolg is van de oppositie van de Japansche staatsleiders le gen de militaire eischen en de weigering ora vier j,aar geleden een oorlog tegen Sovjet- Rusland te ontketenen, toen de Sovjet-Unie in het Verre Oosten niet in staat was vol doende tegenstand te bieden. China beducht voor reactie! De berichten over de Putsch in Japan hebben in China onrust gewekt Men wijst er op dat de vermoorde minister van financiën Takahashi een energiek tegen stander van de hooge begrooting van oor log was en derhalve gehaat bij de radicale elementen van het leger. Men vreest ver der in Nanking dat deze putsch een voor teeken is van scherpere militaire maatrege len in China en tegen Sovjet Rusland. Naar verder wordt vernomen zijn de ef fectenbeurzen van Tokio en Osaka ge sloten- Oorlog met Rusland thans onvermijdelijk? Naar men te Nanking verneemt is men thans in Japan algemeen van oordeel, dat een oorlog met Sovjet-Rusland nu niet meer kan worden vermeden. Het is waarschijnlijk, dat deze anti-Russi sche campagne in het aanstaande voorjaar reeds zal losbreken. Salto en Takahashi De vermoorde admiraal Salto is vijf keer minister van Marine geweest en twee keer gouverneur-generaal van Korea. Vervolgens is hij Minister-President geweest. In 1927 stond hij aana het hoofd van de Japansche delegatie naar de Drie Mogend heden vlootrommissie te Gcnève. Ook Takahashi is eenmaal minister pre sident geweest en zeven keer minister van financiën. Toestand nog onzeker De Japansche gezant te Washington ver klaarde bij informatie, dat hij over de on geregeldheden in Japan nog geenerlei in lichtingen had ontvangen, daar de telefoon verbinding tusschen San Francisco en To kio verbroken is. Ook de Transpacific-dienst deelde mede, dat door het Tokio'sche telefoonkantoor geen verbindingen meer tot stand worden gebracht Ned.-Indië verkeert in spanning! De berichten over de militaire staatsgreep in Japan, worden in Indië met de grootste spanning gevolgd in verband met de mo gelijke gevolgen voor Oost-Azië. In verband met de strenge Japansche censuur is Aneta voor de berichtgeving aan de Indische pers hoofdzakelijk aangewezen op nieuwsbronnen uit China, oa. uit Shanghai en Hongkong. De laatste uit Kobe bij de factorij der Nederlandsche Handel Mij te Batavia door gekomen telegrammen bevestigen de ernst van de toestand en melden dat jonge mi litairen Takahashi hebben dood geschoten. De Japansche consul te Batavia was tot hedenmiddag 12 uur zonder berichten. Mo menteel tracht Aneta via de onlangs ge opende telefonische verbinding met Tokio berichten uit Japan te verkrijgen, doch een dergelijke door Reuter van uit Hongkong met Tokio beproefde verbinding werd aan stonds door de Japansche censuur afge broken. Soldaten sloten ambtswoningen Naar nader wordt vernomen, heelt de Japansche consul gen. te Batavia tele fonisch bericht uit Tokio ontvangen, dat soldaten van het derde regiment de ambtswoningen insloten van den pro. mier en van den minister van binnen, landsche zaken. Voorts omsingelden zij het politiebureau te Tokio en het mi- nisterie van binnenlandsche zaken. De overige departementen werden niet om- sin geld. In het telegram aan den consul wordt ver klaard, dat de toestand minder ernstig is dan aanvankelijk werd gemeld. De factorij dér Ned. Handel-Mij vernam van een tele gram uit Kobe, dat daar ter Stede verluidt, dat ook de oud-premier Saito zou zijn ver. moord „Technische storing" maakt telefoneeren onmogelijk BATAVIA, 26 Fjbr. (Aneta). Door Aneta is een telefonische verbinding aangevraagd tusschen het Anetakantoor te Batavia en het Nederlandsch gezantschap te Tokio. Deze aanvrage geschiedde speciaal met de bedoe ling, dat Aneta zich voortdurend van den eventueelen toestand van de Nederlanders in Japan op de hoogte zou kunnen houden De Japansche telefoondienst antwoordde echter op deze aanvrage, onder begeleiding van verontschuldigingen, dat 'n „technische storing" het voeren van telefoon-gesprekkpn verhindert. Waarschijnlijk zou de storing twee dagen duron, waarna weer verbinding te verkrijgen is. Niet tegen de kroon gericht Nader wordt vernomen, dat het derde reg. infanterie aan het muiten geslagen is op het oogenblik dat het op weg was naar de trein om naar Mandsjoekwo te vertrekken. Geleid door enkele officieren snelden de soldaten, die juist hun scherpe patronen in ontvangst hadden genomen, naar de stad en maakten zich meester van de woning van den min. v. oorlog en van financiën en van den minister van binnenlandsche zaken. Ook drongen zij de woning van den mi nister-president binnen en vermoordden dezen. Uit de weinige berichten die worden ont vangen blijkt wel dart de opstand niet gericht is tegen de Kroon. De op standelingen verklaren zelfs, dat zij den Mikado steunen. (Zie verder Laatste Nieuws) Het vestigings-ontwerp Waarom is hel nog steeds niet ingediend? Het Tweede Kamerlid de heer IJzerman heeft de volgende vraag aan den Minister van Sociale Zaken gesteld: Ivan tie Minister thans mededeelen of een wetsontwerp betreffende vreemdelingen, dio zich hier te lande als zelfstandige bedrijfs leiders vestigen, waaromtrent hij den 19den November 1935, in de Tweede Kamer heeft verklaard, dat het „niet alleen binnenkort, maar veel sterker: binnen den allerkoristen lijd de Kamer (zou) bereiken", binnenkort zal worden ingediend? Voorts heeft de heer IJzentian aan den Minister van Sociale Zaken gevraagd of hij bereid is mededeeling te doen van de conclusies waartoe hij gekomen is naar aanleiding van de resultaten van het on- derzoek naar de oorzaken van den uitslag van de examina M. O. Gymnastiek in deu laatsten tijd. Het nieuwe Amsterdamsche Raadhuis Speciaal nummer van Architecture Het laatste nummer van het bouwkundig weekblad „Architecture'- orgaan van de Mij. tot Bevordering der bouwkunst Bond van Ned. Architecten B.N.A. en het Genootschap Architecture et Amicitia is geheel gewijd aan het vraagstuk van een openbare na tionale prijsvraag voor het ontwerp nieuwe Raadhuis van Am lam. De meening der VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen IN JAPAN HEBBEN MILITAIREN DRIE MINISTERS EN EEN ADMIRAA.L VER MOORD. De Abessijncn zouden een inval hebben jedaan in Om Ager, een grensplaats]e in Eritrea. Flandin heeft in de Fransche kamer een pleidooi gevoerd voor ratificatie van het ver drag met Rusland Nabij Apeldoorn is een ernstig auto-onge luk gebeurd, waarbij twee personen om het leven zijn gekomen. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot be scherming van de bevolking tegen luchtaan vallen. Overleden is Prof. Dr L. Bouman, hoog leeraar in de psychiatrie en neurologie aart de Universiteit te Utrecht. Dc Tweede Kamer heeft de behandeling van de Indische Begrooting voortgezet. Mi nister Colijn heeft het woord gevoerd. architecten in deze kwestie is naar men weet, eenstemmig, nl. dat een openbare prijs vraag het aangewezen middel is ora tot do aanwijzing van een architect tc komen. Iri dit speciale nummer wordt het vraagstuk, van verschillende gezichtspunten bezien. Dordrecht verlaagt havengelden Met 33 pet De Gemeenteraad van Dordrecht heef. gisteravond aangenomen het voorstel van B. en W. om de havengelden der Dordtsche zeehaven te verlagen met 33 pet en te stellen op 2,4 cent per M3. De burgemeester verdedigde het voorstel door er op te wijzen, dat Botterdam bij ie Regeering aandringt op steun, teneinde de havervgeldverlaging door te voeren. Dordt heeft geen regeeringshulp noodig en kan dus eigener beweging doen, wat Rotter dam zoo noodig acht. Spr. zag er beslist een middel in dc Dordtsche zeehaven te be vorderen. De in Rotterdam dikwijls geuite bewering dat Dordrecht prijsbedervend zou optreden, verwierp spreker. Met de stemmen van de R.K. fractie, de fractie van Gemeentebelang en den heop Wolterbeek tegen, werd het voorstel aange nomen. Gemeentelijke opcentenheffing op de Omzetbelasting Demagogie en werkelijkheid De heer L. van Rij, accountant' te Rot terdam, schrijft ons: In het nummer van 18 Februari van De Rotterdammer, las ik, dat wethouder Do Zeeuw in zijn rede, in het gebouw voor K< en W. gehouden, gezegd heeft: „Indien da Regeering dc gemeenten in staat had ge steld om op de omzetbelasting 100 opcenten te heffen, waren deze er heel wat beter aan toe geweest". Ik meen, dat we Rotterdam er wel mee feliciteeren mogen, dat de Regeering de ge meenten daartoe niet in de gelegenheid ge. steld heeft. Denk u eens in, dat Rotterdam 100 opcen ten op de Omzetbelasting ging heffen. Art- 2 le lid der wet op de omzetbelasting, luidt: „Onder de naam van omzetbelasting wordt een belasting geheven, waaraan zijn onder worpen de leveringen hier te lande door fabrikanten van in het vrije verkeer- entrepöt van binnenlandsche goederen daar. onder begrepen zijnde goederen, krachtens overeenkomst van koop en verkoop". De belasting wordt dus van de fabrikan ten geheven. Stel nu, Rotterdam heft 100 opcenten. Schiedam, Overschie, Delft enz. doen dat niet. Zal nu de Rotterdamsche meubelfabri kant bv. kunnen concurreeren tegen den meubelfabrikant te Schiedam of Overschie, die deze 100 opcenten niet heeft te betalen.' 't Verschil is maar 4 of 10 pet, doch vol doende om verschillende nu reeds tobben-Ja bedrijven in Rotterdam ten gronde te rich ten en dc buiten Rotterdam gezeten fabri kanten een aardige voorsprong te geven, En zoo staat het niet alleen met de fabri cage der meubelen, doch met die van tal van artikelen, welke hier in Rotterdam ge fabriceerd of bewerkt worden- De werkloos heid in Rotterdam zou er belangrijk mee stijgen. Het kon zelfs voor grootere Rotter damsche bedrijven de moeite loonen, om in Rotterdam een verkoopafdeeling te hebben, maar buiten Rotterdam de fabriek. Doch Rotterdam zou maatregelen kun nen nemen, dat de fabriek buiten R. niet in Rotterdam zou kunnen leveren zonder de 100 opcenten te betalen? Ik gelóóf, dat die maatregelen practisch niet genomen zouden kunnen worden en dat ze ook niet genomen mogen worden. Maar al kon men die maatregelen nemen, dan zou Rotterdam daarmee slechts berei ken, dat het zijn klanten buiten de stad verloor, en dat het aan zijn handel nog meer schade toebracht. DE MAASVERBETERING Op Woensdag 25 Maart a.s. zal door do Rijkswaterstaat te Maastricht worden aan besteed het maken van een verhreedine imi verdieping der rivier de Maas bij de spoor brug te Ravenstein, behoorende tot de er ken van de Maasverbctering.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1