JHetttu? Xriïtsriir (üctimnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EEN HEEL GEZIN IN EEN BEERPUT GEVALLEN abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd ts 235 Franco per post 2.35 portokosten P« week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 */a et Znn^—nipi afzondert;'!' Mar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (no 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 at>bertentieprij)(n: Van I tot 5 regels 1.177» Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels2.30 Elke regel meer 0 45 Voor tiet bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 No. 5713 MAANDAG 24 FEBRUARI 1936 15e Jaargano „GEWORDEN TOT F.EN JUNGLE" Er was een tijd, dat men meende: menschheid wordt wel gelukkig, als ze maar knap wordt. Bouwt scholen en kunt de gevangenissen wel afbreken. De techniek, de ontdekkingen, de uitvindin gen zullen het leven rijker en mooier en voller maken en de menschen edeler, ge voeliger, beter. Ach, het is alles precies anders geloopcn. De eene uitvinding na de andere vervult ons met bewondering voor het menschelijk vernuft. De natuur wordt met geweld over meesterd en gedwongen haar geheimen prijs te geven. Maar waar blijft het geluk, dat ze de zielen zou brengen? Er is geen zegen in. De menschheid weet met haar rijkdommen geen weg. Het is alsof zij haar leider verloren heeft. We staan midden ii een wildernis. „Het leven, eenmaal zoo wèl geordend zegt dr. J. F. Otten terecht in 't Januari-nr. van „De Stem" en in wetten vastgelegd is geworden tot een jungle. Lianen, ontel bare lianen, die in alle richtingen dreigend om ons heen groeien, dat is het beeld, dat past in onze tijd." Er is overvloed van voedsel, en toch mil- lioenen verhongeren. Er is een machtig verlangen in de vol ken naar de welvaart van voorheen, en toch doen ze hun best, het laatste restje van welvaart bij elkaar te vernietigen. Er is een intensieve afkeer van oorlog en toch: bereidt ieder zich niet voor op de massa-moord? En waar zijn de deugden gebleven, die in het verleden golden als groot en prij zenswaard? Is er nog een streven naar ware zielegrootheid, naar edelmoedigheid? Is er nog verloochening van zichzelf? Een zich belangeloos geven aan ideëele belan gen? Wat al bedrog, in het groot en in het klein. Wat al leugen en laster, een stroom van verdachtmaking gaat er dagelijks ook over óns volk heen. Hoe weinig eerbied nog voor het leven van den mensch. Om een luttel bedrag steekt men den naaste overhoop, om ringe oorzaken vliegt het mes uit de scheede, hoe groot is het aantal slachtoffers van de wegtyrannen! Wat tellen in het wereldleven nog eeuwige waarden en geestelijke goederen? De wereld wordt niet bcheerscht door be ginselen van godsvrucht en gerechtigheid, maar door petroleum, katoen e. d. Het schijnt wel of de menschheid haar ziel, haar geweten verloren heeft. Weer leeft zij in herfsttij. Onze tijd, prachtig en grootsch door ver nuft en techniek, is metterdaad een tijd van vervaL Ook het Christendom ondervindt daarvan de invloed, een verslappende, ontaardende invloed. Hoe weinig overtuigende, wereld overwinnende kracht gaat er van het Christelijk geloof in deze tijd uit. Ook voor vele Christenen is het leven, vroeger zoo welgeordend en in wetten vastgelegd, ge worden tot een jungle. De zorgen, de moei ten, de gewetenloosheid van de medemen- schen, de wereldzin cn hoeveel dingen meer hebben de vastheid van het geloof, de innigheid der liefde, de zekerheid der hoop en de teerheid van het geweten doen ver minderen of verdwijnen. Dr. Otten wijst er op, dat het in tijden als wij thans beleven, noodig is, „te luisteren naar de stem, die in ons spreekt, de eenige waarnaar wij moeten luisteren". Ach, hoe zwak klinkt die stem der men- schelijke waardigheid vaak doorl Voor de wonden en nooden van de menschelijke ziel was er altijd en is cr ook thans maar één ware medicijn, de liefde van God in Christus' zoendood door het geloof in zich voelen uitstralen. DUISTERE PRAKTIJK ÖF LICHTVAARDIG OORDEEL Ook het onderwijs en dit niet in de laatste plaats, valt onder de straffe bezuiniging. Verhoogiög van het leerlingenaantal leidde tot ontslag op groote schaal en dit werd voor de jonge onderwijzers weer noodlottig, omdat bij vacatures aan wachtgelders de voorkeur moet worden gegeven. Om toch iets te doen voor deze werk- looze jonge, intellectueelen werd het insti tuut „kweekeling met akte" ingesteld, waar bij aan den functionaris een volledige werk kring kon worden geboden, doch tegen een vergoeding, welke buiten de wettelijke rege ling valt, voor het openliaar onderwijs afhangt van de toestand der gemeente- financiën en voor het bizon der onderwijs van de mogelijkheid om op de exploitatie te bezuinigen en misschien ook van buitenge wone ontvangsten. Waarschijnlijk staat zoo goed als niemand sympathiek tegenover dit instituut (wette lijke sanctie en regeling, waardoor de kweekeling in de verplichte personeelsfor matie zou zijn opgenomen, bleven dan ook uit); erkend moet worden, dat misbruik mogelijk is ••mar anderzijds kan het een nood en o gsmaatregel zijn. Bij latere sollicitaties loc-h, wanneer de lijst dor wacht gelders is uitgeput, kan ervaring- voor de klas een goede aanbeveling zijn en de kans op benoeming venhoogon Misbruik komt ongetwijfeld voor. De roode Klasse-onderwijzer deelde onlangs mee, dat zulke kweekelingen in scholen met voldoende personeelsbezetting als „manusje van alles" geëxploiteerd worden en dienst doen als portier, werkster, onderwijzer of plaatsvervangend hoofd der school. Komen zulke wantoestanden werkelijk voor, dan is het gewenscht ze te signaleeren en onmogelijk te maken. Maar mag het ook als misbruik beschouwd worden, wanneer het bestuur eener blzondere school ingaat op het aanbod van een „kweekeling met akte" en hem als boventallige, z,ij het dan ook niet overtollige leerkracht, tegen een kleine vergoeding, voorzoover de kas het toelaat in zijn eigen belang en in dat van de school te werk stelt? Gegeven de op zich zelf ongewenschte situatie en in de veronderstelling, dat het bestuur doet, wat mogelijk is, kunnen wij deze handelwijze niet met een zwarte kool teekenen. Daarom betreuren wij het, dat de Chris- telijke Onderwijzer, het orgaan der Unie, in zijn jongste nummer, over een soort gelijk geval blijkbaar zonder nader on derzoek zich te buiten ging aan onhe il eerschte critiek. In ons blad was voor een U.L.O.-school een kweekeling met akte en met bepaalde bevoegdheid gevraagd en het blad der Unie ontziet zich niet om dit geval op cén lijn te stellen met een ander, dat blijkbaar te ver- oordeelen was en dan in t generaal de si af te breken over zulke „schandalen." De schrij ver insinueert, dat men „blijkbaar eens eerst wil kijken, wat er op af komt en dan. kan het spelletje van loven en bieden beginnen." En vol toorn roept hij uit: „Schande over de schoolbesturen, die zoo mét kweekelingen durven omspringen. Die op een dergelijke wijze misbruik maken van de misère onzer jongeren en die zoo 'n slecht ontwikkeld sociaal -gevoel hebben." Zijn deze bittere verwijten verdiend? Uit goede bron is ons bekend, dat het schoolbestuur in kwestie op volkomen regel matige wijze had gehandeld toen bedoeld artikel het licht zag reeds eigener beweging een belooning had vastgesteld, welke binnen de aanwezige mogelijkheden vallend, geen slecht figuur maakt en door den benoemde als zeer behoorlijk is geapprecieerd. Van „lóvcn en bieden" is geen sprake geweest. Wat wil de schrijver in d e C h r i s t e - 1 ij k e O n d e r w ij z e r nu eigenlijk? Wat vergt hij van de schoolbesturen? Kan hij ijzer met handen breken of wil hij met het hoofd tegen de muur loopen? „Gegeven de omstandigheden", we her halen dat nogmaals, achten wij het beter, dat de werklooze kweekeling mooie arbeid vindt en een desnoods sobere vergoe ding ontvangt, dan dat hij doelloos blijft ronddolen, waarbij bovendien zijn vakbe kwaamheid schade lijdt Een der kinderen overleden Bij Heesch (N.-Br.) zijn Zaterdagmid dag bij het spelen drie jongens van de fami lie van der Helm in een beerput geraakt. De vader van de jongens trachtte zijn kin deren uit de put te halen, waarbij hij er ook zelf in terechtkwam. Een buurman heeft toen kans gezien het viertal te redden, waarna allen naar huis werden vervoerd- Een der jongens, de 12-jarige T. v. d. Helm is overleden. De andere drie personen zijn nog niet. tot liet bewustzijn teruggekeerd: Het „N. v. cL D." weet nog mee te deelen. dat een der jongens door zijn vader gewaar schuwd was niet in den put af te dalen. De put is een soort kelder van twee meter diep. te. De knaap schijnt echter een ladder te hebben genomen en hiermee in Jen put te zijn gegaan, waar hij door ammoniakdampen bedwelmd werd en in de beermassa stortte. Zijn oudere broer, de 13-jarige Henricus, die het ongeluk zag gebeuren, sprong zon der zich te bedenken, zijn broer na. Hij slaagde er in den bewustelooze te grijpen en reikte hem zijn moeder, die was komen toe- loopen, door het luik op den put aan. Op hetzelfde moment werd ook hij door de gif tige dampen bevangen en nadat hij zijn broer aan zijn moeder had overgegeven, viel ook hij in den kelder terug. Een derde broer van het uit acht kinde ren bestaande gezin begaf zich ook naar beneden, werd bedwelmd en stortte voor over in den put. De moeder riep haar man, die ook te hulp kwam. Hij slaagde erin een der zoons te grijpen. Echter, mot zijn kind in de armen viel hij in den put, door Je gassen bedwelmd. De landbouwer v. d. Hurk werd door de radelooze moeder ie hulp ge roepen. Deze greep een langen haak en het mocht hem gelukken achtereenvolgens den 13-jarigcn Henricus, daarna den vader en ten slotte den 12-jarigen Theo naar boven te brengen. Bij het jongste slachtoffer, de 9-jarige Martinus, keerde het bewustzijn spoedig terug, evenals bij Henricus. Kunstmatige ademhaling werd toegepast en weldra keerde bij allen het bewustzijn terug. In den avond geraakten echter allen weer bewusteloos en den volgenden morgen bleek zelfs, dat de 12-jarige Theo overleden was. De toestand van de overige gezinsleden baart zorg, vooral van den vader, wiens oogen zoodanig zijn aangetast, dat de mau nauwelijks meer kan zien. RIJNLANDS NIEUWE DIESELGEMAAL De officieele ingebruikstelling Koninklijke onderscheiding In aansluiting op het verslag van de offi cieele opening van Rijnlands nieuwe Diesel gemaal kan nog het volgende worden ge meld: Na de rede van mr. P. A. Pijnacker Hordijk zeide jhr. mr. Van Kar nebeek, com missaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland, dat hier groote werken tot stand zijn gekomen: het nieuwe scheepvaart- kanaal en dit groote waterwerk. Men ziel hier een staaltje van voorbeeldige samen werking tusschen het gewestelijk bestuur en een publiekrechtelijke corporatie. Spr. brengt zijn hartelijke gelukwenschcn over en richtte zich daarbij in het bijzonder tot den dijkgraaf, mr. P. A. Pynacker Hordijk, die gedurende twintig jaar aan het hoofd van Rijnland heeft gestaan en die zulk een groot aandeel heeft gehad in dit werk. Het verheugt Spr. dan ook zeer, dat hij thans kan meedeelen, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd, mr. Pyn acker Hordijk te benoemen tot ridder in in de orde van den Nederlandschen Leeuw. (Applaus). Hierna hebben ir. B. A. V e r h e y cn ir. L. Monheraius nog enkele technische bijzonderheden verstrekt over het nieuwe gemaal. Vervolgens heeft jhr. m r. van Kar ne beek een met de Goudsche kleuren getooi de handle overgehaald, waarmee de drie machtige motoren werden ingeschakeld. Het nieuwe gemaal was hiermee officieel in wer king gesteld. Aan de IJsselzijde hebben de genoodigden daarna de waterloozing bezichtigd en het openen van de inlaatschuiven gadegeslagen. Voorts zijn de kelder en de waterinlating aan de zijde van de Gouwe bezichtigd. Tenslotte heeft men zich naar het hotel De Zalm aan de Markt begeven, eerewijn w<~-J.i~j ALGEMEEN BESTUUR C.N.V. Het algemeen bestuur van het C.N.V. houdt 2 Maart a.s. een vergadering in het gebouw voor Chr. Soc. Belangen te Utrecht, waar de heer J. Schipper een inleiding hoopt te houden op de bespreking van het rap port van de commissië van advies inzake jeugdwerk en vakontwikkeling, betreffende het scheppen ian mogelijkheid, om jeug dige werkloozen in het organisatorisch ver band der chr. vakbeweging te brengen. De heer H. Amelink hoopt te spreken over: „Genève en de 40-urige werkweek." Psychotechnische tentoonstelling In totaal 2777 bezoekers Expositie een groot succes geworden Zaterdagavond is de eerste Neder- landsche Psychotechnische tentoonstel ling, welke van Dinsdag tot Zaterdag te Amersfoort werd gehouden, gesloten. Zij is een groot succes geworden en werd in totaal door 2777 personen be zocht. Vooral in de avonduren was de toeloop zeer groot. Inzonderheid voor de afdeeling van Prof. Waterink bestond groote belang stelling en soms moest men wel een half uur wachten, eer men binnengelaten werd Duidelijk blijkt hieruit, dat er m broe den kring belangstelling voor bedrijfs-efti- cicncy bestaat. Steeds uieer blijkt het groo te nut van psychotechnisch onderzoek en ook dat de bedrijfsleiders veelal niet m staat zijn, die vergelijkingen te maken die noodig zijn voor goede curve. Zonder over drijving moet gezegd worden: de eerste Ned. P. T. is geslaagd, en het zal nuttig zijn ook in andere, steden een P. T. te hou den. Alleen zal dan de ruimte grooter die nen te zijn, daar in enkele afdeelingen bij druk bezoek de ruimte te klein bleek. De kwestie Vryman Voor de Regeering afgedaan Zooals bekend, heeft oud-rijksbouw- Dieesler Vrijman een nader adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin hü zich er over beklaagt, dat nog niet is voldaan aan vroeger door de Kamer genomen beslissingen, daar hij noch eervol ontslag, noch billijke genoegdoe ning heeft gekregen. In hun inlichtingen over dit nieuwe adres zeggen de ministers van financiën en van justitie, dat, wat het niet verleenen van eer vol ontslag betreft, de toenmalige minister van financiën bij de beraadslagingen in de Kamer over de betreffende conclusie van de meerderheid der commissie reeds als zijn oordeel heeft te kennen gegeven, dat het hem niet mogelijk zou zijn aan die conclusie, in dien zij door de Kamer zou worden aan vaard, gevolg te geven. En wat de billijke genoegdoening betreft, wordt er aan herinnerd, dat bij de wet van 15 April 1931 reeds een bedrag van ongeveer f 76.500 voor adressant is uitgetrokken. Daar over dit bedrag overeenstemming met den raadsman van adressant was verkregen, is de regecring van oordeel, dat het hier een afgedane zaak betreft, waarop niet behoort te worden teruggekomen. Jhr. H. K. B. RENDORP NAAR INDIfi Ter inspectie van het bedrijf der K.N.I.L.M. Naar wij vernemen, zal de gepens. kapi tein ter zee Jhr. H. K. B. Rendorp in zijn functie van directeur der K.N.I.L.M. op 4 Maart a.s. per K.L.M. naar Indië vertrek ken, ter inspectie van het bedrijf dezer maatschappij. Jhr. Rendorp zal de vlucht naar Indië, van waar hij na twee maanden hoopt terug te keeren, maken in gezelschap van den heer II. Nieinvenhuis, verte genwoordiger van de K.N.I.L.M. te Batavia, die kortgeleden voor zakelijke besprekin gen naar Nederland is overgekomen. GEEN STAKING IN HET BAKKERSBEDRIJF De staking, welke vandaag bij de bak kersfirma Sliihle en De Heus te Amster- d a m was geproclameerd, is niet doorge gaan, daar inzake de loonsverlaging over eenstemming is bereikt. DE MOORDAANSLAG OP DEN COLPORTEUR VAN „VOLK EN VADERLAND". Naar wij vernemen is de instructie tegen den arbeider B., die eenige maanden ge' 1 n voor het Centraal Station te Amsterdam schoten loste op een colporteur van „Volk en Vader land", th&ns geslotrn e zaak zal in Maart voor de rechthart- *°rdam lienen. Auto- en motor-ongelukken Te Naarden is Van der B., uit Kaarden, die op den rijweg van de Lambertus Horthen- siuslaan liep, van achteren aangereden door een auto, die bestuurd werd door een Hilver- sumsche dame, die Van der B. te laat be merkte. De aangeredene bleef bewustelos lig gen en bekwam een hersenschudding. Hij is in zorgwekkenden toestand naar de Majella- stichting te Bussum overgebracht. Te B1 e r i c k is op de Horsterweg een per sonenauto, welke met groote snelheid reed, tengevolge van de gladheid van den weg ko men te slippen en tegen een boom gereden. De wagen werd geheel vernield. Van de 3 inzit tenden bekwam de twintigjarige J. Cremers uit Tegelen een ernstige schedelfractuur en voorts ernstige inwendige verwondingen. In zorgwekkenden toestand is het slachtoffer op genomen in het ziekenhuis te Tegelen. De twee overige personen kwamen met den echrik vrij. Verdronken Zondagavond werd tegen half acht op de Jacob van Lennepkade te Amsterdam na bij de Ten Catestraat alarm gemaakt_ door eenige kinderen die beweerden, dat zij een man op het donkere gedeelte aldaar te water hadden zien loopen. Bij eenig onderzoek werd niets gevonden, doch aangezien de kinderen hun bewering met klem handhaafden stelde politie een grondiger onderzoek in. Zij arri veerde korten tyd later met een politieboot, boord waarvan men het betrokken gedeel te van het Jacob van Lennepkanaal afdreg- de. Tegen half elf werd inderdaad het lijk op gehaald van een ruim 60-jarigen man, die te water moet zyn geloopen. Vermoedelijk is het verpleegde uit een der Amsterdamsche inrichtingen voor Ouden van Dagen. Te Borgharen (L.) is het lijk uit de Maas opgehaald van een tot heden nog niet geïdentificeerde vrouw van naai schatting 35 jaar. Haar kiperen waren ge heel aan flarden gescheurd. In een onbewaakt oogenblik geraakte het, 4-jarig zoontje van den heer Van Olst aan de Centraalweg te H a 11 e m in de vaart, bij de ouderlijke woning. Toen zijn vermis sing bemerkt werd, was het ventje reeds verdronken. EEN GERECHTELIJKE DWALING Te Dedcmsvaart werd in April van het vorige jaar iemand aangehouden we gens een verkeersovertreding. Hij gaf toen op W. L. te zijn. De marechaussee kwam eenige dagen later tot de overtuiging, dat de hun opgegeven naam valsch was. In dit verband werd H. P. gearresteerd en door den kantonrechter veroordeeld. Het von nis werd bevestigd en de Hooge Raad wees de cassatie af. Reeds had P. een aanschrij ving ontvangen, dat hij vóór 24 Februari aan zijn verplichtingen zou moeten hebben voldaan, toen een zekere A. P. zich kwam aaanmelden als degene, die destijds was aangehouden, doch de gevolgen had willen ontloopen door het opgeven van een ver keerden naam. H. P., die als werklooze te werk was ge steld, zou anders voor geruimen tijd aan zijn g§zin zou zijn onttrokken. MOTORVRACHTSCHIP VASTGELOOPEN Zaterdagnacht half twaalf is het motor vrachtschip „Hunze 14" van Kornwerderzand vertrokken met bestemming Amsterdam. Er hing een dichte mist, terwijl er een stevige bries stond. Waar de boot slechts weinig lading had is zij eenigszins uit de koers gedreven en kwam zij terecht nabij de Tenthoek te An. d ij k inplaats van by den vuurtoren de Ven. Hoewel regelmatig de diepte gepeild wera kon niet voorkomen worden, dat te circa hatt drie het schip vastliep op een blinden dam, ongeveer 25 M. uit de kust. Vyf meter voor dat het schip vastliep was nog voldoende diep gang gepeild, 's Morgens vroeg zyn vyf boo ten met vletterlieden uit Enkhuizen vertrok ken, teneinde te trachten de „Hunze 14" vlot te trekken. Na overleg met de directie te Gro ningen mocht de kapitein, de heer J. Schok ker, de hulp echter niet aanvaarden. Thans is de „Hunze 13" onderweg om haar zusterschip dat niet gevaarlijk zit en oogenschynlyk niet beschadigd is. te helpen. De „Hunze 14" >s een klein motorvrachtschip, dat regelmatig den dienst Groningen-Amsterdam onderhoudt., DROEVE STOETEN DOOR AMSTERDAM Begrafenis van de slachtoffers van de brand aan de Achterburgwal Ontroerende oogenblikken Onder zeer groote belangstelling van de Amsterdamsche bevolking zijn Zaterdag de 8 slachtoffers van den brand, die veertien da gen geleden aan de Oudezijds Achterburgwal heeft gewoed, ter aarde besteld. Te ongeveer twaalf uur zouden de kisten met het stoffelijk overschot van de slacht offers het Binnengasthuis waar zij in het doodenhuis stonden opgebaard vertrekken en reeds lang voor dien tijd had zich een groote menigte verzameld langs de weg die de stoet zou volgen. Tegen 12 uur zag het langs de geheele weg zwart van de men schen. Onder groote ontroering van de omstan ders werd het eerst de kist naar buiten ge dragen van den 15-jarigen C. Eggermond. Aan deze lijkkoets werden verschillende kransen gehecht o.a. een van het gemeente bestuur. bestemd voor alle slachtoffers. Vervolgens werden de kistjes uitgedragen met het stoffelijk overschot van deu 8-jari- gen Simon en de 5-jarige Josina Eggermond waaraan eveneens verscheidene kransen en bloemstukken waren gehecht Achter deze drie lijkkoetsen volgde een delegatie van de buurt- en speeltuinvereen. „de Waag" met het vaandel van deze ver- eeniging. Nadat de familieleden in de volg koetsen hadden plaatsgenomen, trok de stoet langzaam langs het Rokin naar de Dam. In een der volgkoetsen zat de voorzitter van het N.A.S., het lid der Tweede Kamer, H. Sneevliet. Op het Rokin reed vervolgens de' lijkwa gen voor, die het stoffelijk overschot van Sate van der Weyden zou vervoeren. Ook hier werden eenige bloemstukken aan de wagen gehecht. Het aantal kransen was zoo groot, dat de lijkkoets moest worden gevolgd door een wagen, die geheel met bloemstuk ken was gevuld. Tenslotte reden de auto's voor, waarin de familie Postma, moeder en drie kinderen, naar „Vredenhnf" zouden worden vervoerd. In de eerste lijkauto werd de kist van de 4-jarige Minte geplaatst; in de tweede auto die van de 5-jarige Siep, terwijl in de derde auto het stoffelijk overschot van de jeugdige moeder Postema met haar lVó-jarig dochter tje Geertruida was gezet. Ook voor deze drie lijkauto's lag een groot aantal bloemstukken gereed. Op de Zeedijk was de belangstelling enorm en de ontroering geweldig. Overal 'waren de gordijnen neergelaten toen de lijkkoetsen de tocht naar de begraafplaatsen voortzet ten. waar honderden waren bijeengekomen. Zeer groot was de - belangstelling op de Nieuwe. Oosterbegraafplaats voor de teraar debestelling van de drie kinderen Egger mond. De familie, vrienden en de klassegenonten van de twee oudste kinderen, de jongens van de Jongensclub „Trcne", schaarden zich om de geopende groeve. Velen waren hun ont roering niet meester. De. R. Dijkstra sprak woorden van deel neming en troost tot de familie en tot de vrienden. „De wereld, zoo zeide hij, is ont roerd door de ramp, die deze familie en de stad heeft getroffen. Ik hoop dat de hoogste troost des Heeren de oudere moge sterken in deze moeilijke uren. Vervolgens sprak een bestuurslid van de Speeltuinvereeniging „De Waag", waarvan de kinderen lid zijn geweest Leerlingen van de Ambachtsschool en van de Jongensclub benevens de familie, strooi den bloemen in het geopende graf. Namens de familie sprak liet Tweede Kamerlid H. Sneevliet die een woord van dank richtte tot allen, die medeleven hadden betuigd. Teraardebestelling S. van der Weyden Tegelijkertijd, doch op een ander gedeelte van de begraafplaats had de teraardebestel ling van het stoffelijk overschot van den heer S. van der Weyden plaats. Ook hier was de belangstelling en deelneming uiter mate groot. Voor de kist uit liepen een der tig-tal vrienden van den overledene, die de kransen droegen. Toen de kist in de groeve was neergelaten, trad de heer D. Alta naar voren, om namens de vele vrienden een laatste woord van af scheid te spreken. Als vriend sprak de heer J. de Bakker, waarna een broer van den overledene dank te voor de betoonde belangstelling. VERIJDELDE INBRAAK Zondagavond te kwart over tien hoorden bewoners van een tweede bovenhuis in de Deurloostraat te Amsterdam, die zich tijdig ter ruste hadden begeven, dat men van buiten probeerde de deur van de wo ning te forceeren. De in hun slaap gestoor den maakten alarm en de indringers, die waarschijnlijk vermoed hadden, dat de be woners afwezig waren en met een beitel de huisdeur hadden willen forceeren, ko zen het hazenpad. Voorbijgangers in de Deurloostraat hoor den den roep der bewoners „Houd den dief! Houd den dief!". Ongeveer te gelij kertijd passeerde een politieagent, die van de voorbijgangers inlichtingen kreeg en wiens aandacht tevens gevestigd werd op twee personen, die volgens de voorbijgan gers uit het betrokken perceel waren ge vlucht. De agent slaagde er in een der beide hem aangewezen mannen aan te houden en naar het politiebureau Pieter Aertszstraat over te brengen. De man ont kent iets met de inbraakpoging te maken te hebben en beweert rustig een avond wandelingetje te hebben gemaakt. Hij is in verzekerde bewaring gehouden. KINDJE IN DE DEKENS GESTIKT Te Gilze (N.Br.) vond *smorgens de vrouw van den winkelier Broenen in de Nieuwstraat haar éénjarig kindje in de dekens gestikt Dr. Hoeks kon slechts den dood constateeren. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen In Italië zijn de militaire voorjaarsver loven weder ingegaan; van demobilisatie ij echter geen sprake.. Er is thans sprake van een Russisch-J.ta pansche grenscommissie, die de bestaande spanningen moet oplossen. Nabij Heesch is een vader met drie zoons in een beerput gevallen; één is aan de ge* volgen overleden. Voor het vliegveld Ypenburg heeft de. burgemeester van Rijswijk Zaterdag Zaier* dag de eerste spade in de grond gestoke.t. De opbrengst der spoorwegen in Januari, Auto te water gereden Chauffeerende dame door jongeman gered Men meldt ons uit Den Haag: Zaterdagavond omstreeks zes uur heeft zich alhier een verkeersongeluk afgespeeld, dat dank zij het doortastend optreden van een 17-jarigen jongeman zonder persoonlijke ongelukken is af- - geloopen. Op genoemd tijdstip is mevrouw G., wo nende in de Koetlaan, alleen in haar auto zittende door de duisternis en den regen misleid, op den Zuid-Buitensingel te water gereden. Het ongeluk had plaats in de gevaarlijke bocht, nabij het Vaillantplein en de Lijn- baan. dit gedeelte van den singel zal ech ter binnenkort overkluisd worden. De auto verdween onder water en nog voor de inzittende dame zich had kunnen bevrijden, sprong de 17-jarige T. S. uit de Bleekerslaan gekleed te water, ten einde hulp te kunnen ver leenen. Het mocht den jongen inder daad gelukken mevrouw G. behouden op het droge te brengen. Daar beide personen geen nadeelige ge volgen hadden ondervonden, behoefde hulp van den G.G.D. niet te worden ingeroepen. Zij konden op eigen gelegenheid naar huis terugkeeren. De auto is later met een kraanwagen van de politie uit het water geheschen. Het ongeluk trok in deze volkrijke buur" begrijpelijkerwijze veel belangstelling. Vrouw in brand geraakt Te Den Haag kwam de 32-jarige vrou.v van A. F. in de Kon. Emmalaan te dicht bij de brandende kachel, waardoor haar klee ding vlam vatte. Haar man wist met dekens de vlammen te dooven. Met ernstige, doch niet levensgevaarlijke wonden werd de vrouw naar het ziekenhuis aan het West einde vervoerd. Ernstig auto-ongeluk Te Den Haag werd op den hoek De la Reystraat—Kempstraat een 15-jarige wiel- rydster aangereden door een auto en van haar fiets geslingerd. Het meisje, dat geen voorrang had verleend, liep een hersenschud ding en een ernstige hoofdwonde op. Zij werd naar het Ziekenhuis aar. den Zuidwai vervoerd. DE INBRAAK IN EEN SPOORWEGSTATION Te Bcesd (Gld.) hebben inbivwors des nachts de brandkast uit het spoorweg station geroofd. Ze moesten de kast ach terlaten daar hun auto in een sloot reed. Bovendien waren de loonen, welke in do brandkast geborgen waren, juist uitbe taald, zoodat de inbrekers pech hadden. De achtergelaten inbrekerswerktuigen bracht de politie op het spoor, dat naar Amsterdam leidde, waarheen eenige poli tieambtenaren uit Beesd zich begaven In samenwerking met do Amsterdam sche recherche zijn zij er Zondagavond in geslaagd een der daders, een goede beken- de van de Amsterdamsche politie in zijn woning in de .Tordaan te arresteeren Do mogelijkheid bestaat, dat in Amster dam nog meer arrestaties in verband met deze inbraak zullen geschieden

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1