Jlieuiue £Vi ïtsrlti(üoitrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken AFSCHUIVEN VAN VERANTWOORDELIJKHEID abonnementsprijs: Pet kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Pe' week/me Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending Bij dagelijksche zending5.5» Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 7'/i cl Zondagsblad niet afzonder' '-laf No. 5711 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (ia 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 21 FEBRUARI 1936 Sbbertentiepnjjen: Van f tot 5 regelsI.17V> Elke regel meer0.22'h Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regelsf 230 Elke regel meerCL45 Voor bet bevragen aan 'I bureau V wordt berekend 0.10 15e Jaargang HET IDEAAL? In een en dezelfde week trokken twee gelijksoortige berichten de aandacht. De gemeenteraad van Amsterdam heeft een en andermaal met meerderheid stemmen geweigerd aan de uitnoodiging der regeering te voldoen om de salarissen van het gemeentepersoneel te verlagen. Daarna is gevolgd de aanmaning van den Minister aan het College van Burgemeester en Wet houders om op korte termijn tot salaris verlaging over te gaan. Dit College hee toen de opdracht vervuld. De salarissen zijr verlaagd. Feitelijk door de rijksregeering In Noord-Holland speelde zich hetzelfde af. De Staten weigerden tot salarisverlaging van het provinciaal personeel over te gaan. Ook toen Gedeputeerde Staten zulks ni maning van den Minister andermaal Stelden, stemde de meerderheid tegen. Thans is door de Regeering aan Ged. Staten opge dragen om de loonen en salarissen zonder medewerking der Staten te verminderen. Dit zijn waarlijk geen onbeduidende din gen. Volgens de Grondwet staat aan het hoofd der gemeente de door de kiezers aan gewezen raad; terwijl in de provincie de Staten ongeveer dezelfde functie nemen. In de hoofdstad des rijks en In een be langrijke provincie echter is nu ten tien van een beteekenende zaak het grond wettelijk gezag ter zijde geschoven en is de beslissing gelegd in handen der centrale regeering. Hoopvol ten aanzien van het autonome beheer stemt dat voor de toekomst niet. Tot onze verbazing kwamen we echter tot de conclusie, dat leiders van „NationaaJ Herstel" over deze gang van zaken verheugd moeten zijn. Een onzer correspondenten zond ons n.1. een verslag van een openbare vergadering van „Nat. Herstel", waar ook een raadslid vain die richting sprak. En onze berichtge' teekende uit zijn mond op, dat N. H. wil een verplaatsing van de wetgevende macht van de gemeenteraad naar het College van Bur gemeester en Wethouders. In de „Oproep" van N. H. vindt men op blz. 17 dezelfde gedachte. Deze ambtsdragers zouden van jaar tot jaar door de Kroon benoemd moeten worden en de commando's voor hun beleid uit Den Haag dienen te ontvangen. B. en W. zouden dan ook niet meer kunnen zijn dan uitvoer ders van de voorschriften der Regeering en de Raad behoorde slechts .advies" te geven zonder dwingend karakter. Ten overvloede werd nog eens gezegd, dat de gemeenten meer geregeerd behooren te worden vanuit een centraal punt en met het oog hierop zullen de wetten gewijzigd moeten worden; maar de vertegenwoordigers van N. H. kunnen althans in die richting sturen. Welnu, wat hier gevraagd wordt, geschiedt reeds in Amsterdam en Noord-Holland. Raad en Staten geven „advies", maar Regeering legt een ander besluit op. Het ideaal van N. H. schijnt dus bereikt. Wij vragen ons echter af, waarvoor in dit geval de rompslomp en omslag van raad en dagelijksch bestuur dient; een regeerings- commissaris kan het alleen dan veel beter aL Voorts ontgaat ons ten eenenmale, wat er voor „nationaals" in deze beschouwing steekt; terwijl van „herstel" van het natio nale leven heelemaal geen sprake kan zijn. „Wij doen het toch niet", heeft de minis ter-president onlangs in de Tweede Kamer gezegd: spreek tegen dit Kabinet dus maar niet meer over devaluatie. Nog beslister heeft dr. Colijn zich een vo rige week in de Eerste Kamer uitgespro ken. Voor de zooveelste keer werd „munt- aanpassing" zoo krachtig mogelijk afge wezen. „Devaluatie, aldus de Minister, is een slinksche loonsverlaging voor de arbeiden de bevolking. En zij maakt geen deel uit van overwegingen der Regeering. Men moet haar daarom niet vragen aan dit Kabinet, dat geen vertrouwen heefi in het middel, doch, wil men haar, dan moet ze worden opgcdragp.n aan personen, die ge- looven in de heilzame uitwerking van de valualie". In deze zeer pertinente verklaring schuilt Wellicht meer dan men oppervlakkig zou denken. Ze is o.i. althans meer dan een gewone, herhaalde afwijzing van devalua tie. Zelfs bladen, die voor waardevermin dering van de gulden pleiten, geven dl. Colijn gelijk, dat hij zich zoo duidelijk lieeft uitgesproken. Wie meent dat het be drijfsleven niet te redden is zonder deva luatie, moet de volle verantwoordelijkheid op zich durven nemen; zoo wordt ook van die zijde erkend. Voor wie even nadenkt is het klaar als «en heldere winterdag dat we in ons land politiek gesproken, zoo vast zitten als een muur. En vaster dan ooit Er is een tijd geweest, dat onder ons de meening heerschte: Dr. Colijn bindt zijn ministerieel leven niet onvoorwaardelijk aan de gave gulden. De toestand kan zóó Worden, dat devaluatie de eenige uitweg blijft. Minister Oud sprak in slecht begre- NEDERLANDSCH MOTORSCHIP GERAMD Kapitein, vrouw en twee kinderen en een lid der bemanning verdronken Men meldt ons uit Bremerhaven: In de afgeloopen nacht is op de Beneden Weser in de nabijheid van Rechtenfleth het met hardvet geladen Nederlandsche motór-tankschip „Dipping V", afkomstig uit Rotterdam, welke op weg was van Brake, naar Harburg, door onbekende oor zaak door het Britsche s.s. „Lagosian" van de Ünited Africaline, geramd. Het schip is gekanteld en dreef met de kiel boven. Hierbij zijn de kapitein, zijn vrouw en twee kinderen en een lid van de bemanning om het levon gekomen. Een ander lid van de bemanning bevond zich in het voorschip en wist door klopteekenen duidelijk te maken, waar hij zich bevond. In deze ver schrikkelijke toestand moest hij vijf uur wachten oer hij kon worden ge red. De bergingsmaatschappij Sehuchmann heeft onmiddellijk twee sleepbooten gezon den, welker bemanning erin slaagde den man te redden. De „Dipping V" was in 1929 bij de N.V. Scheepswerf „De Vooruitgang" v.h. D. en J. Boot te Alphen a. d. Rijn gebouwd had een inhoud van 204 bruto en 136 netto ton. Het is eigendom van de N.V. Vereenig- de Tankreederij te Rotterdam. Kapitein op het schip was de heer P. de Vries uit Groningen. Nadere bijzonderheden Omtrent het vergaan van het Ned. motor- tankschip „Dipping V" op de Beneden Weser vernemen wij nog het volgende: Het schip, een kleine tankboót, was gis teravond te negen uur van Brake met be stemming naar Harburg vertrokken. Het vaartuig voer geregeld op deze route In verband met de mist is de Dipping V voor anker gegaan. Toen het schip stil lag is het door het Britsche s.s. Lagosian over- aren en onmiddellijk gezonken. Aan boord van het schip bevonden zich de kapitein, de 33-jarige P. de Vries, uit Groningen, zijn vrouw, geboren Caroline Andries, van ongeveer gelijke leeltijd en hun beide nog jonge kinderen. Verder bevonden zich waarschijnlijk nog een Duitsche stuurman en een knecht aan boord van wie één gered schijnt te zijn. Het vliegveld bij Delft De aanleg van het vliegveld „Holland" te Delft, die binnenkort met behulp van het Werkfonds ter hand zou worden genomen, schijnt, naar het „Volk" meldt, naar een verdere toekomst te zijn verschoven, daar de regeering aarzelt met het nemen van een eindbeslissing. Zij acht den grondprijs te hoog en over weegt een nieuwe taxatie der gronden, die in de omgeving van Delft voor den aanh van een vliegveld in aanmerking komen. pen woorden zelfs van devaluatie als even tueel sluitstuk der aanpassing. Minister Colijn wees gedurig op de mogelijkheid, dat bij algemeene muntstabilisatie ook hier correctie mogelijk zou zijn. Wij zeggen niet, dat deze eventualiteiten thans geheel uit het gezichtsveld gescho ven zijn de kans van gedwongen deva luatie blijft o.i. nog steeds aanwezig maar ze worden blijkbaar toch wel zeer onwaarschijnlijk geacht. „Wie de verantwoordelijkheid op zich durft nemen, moet onze plaatsen maai zetten", aldus dr Colijn en hij voegde eraan ,dit is geen rammelen met de porte feuille, maar een eerlijke consekwentie". Aldus: mocht zich in de Tweede Kamer een meerderheid uitspreken vóór devalua tie, dan beteekent dit absoluut het aftre den van het ministeric-Colijn. Maar dan mag er ook geen dag verloren gaan vóór een nieuw Kabinet optreedt, want anders slaan de speculanten, die onophoudelijk op de loer liggen, hun rampzalige slag. Verkeerden we in normale tijden, dan zouden we zeggen, dat hiermee de opposi- m al te knellende breidel is aange legd. Letten we echter op de onrust, welke onmiddellijk aan de dag treedt als zich slechts de eerste crisisverschijnselen ver toonen, dan zeggen we: het kan niet an- Niet zonder zorg denken we thans reeds aan de verkiezingen in het volgend jaar. We mogen wel van harte hopen en bid den, dat de economische verhoudingen zich dan eenigszins gestabiliseerd hebben, an ders is het leed niet te overzien; hoewel een algemeene verkiezing niet dezelfde ge varen oplevert als een Kabinetscrisis. En we meenen uit de verscherpte hou ding, welke dr. Colijn thans tegenover het devaluatie-gevaar aanneemt te mogen af leiden, dat hij niet zonder hoop is en de kentering ziet komen. Immers, zoodra de opleving in het economische leven, welke zich thans in de scheepsbouw demon streert, zich noemenswaardig verbreedt, vakt het geroep om devaluatie en er kent ieder,-dat muntcorrectie slechts een noodsprong zou zijn geweest. Gemeenteraad van Rotterdam WAT ZAL DE TOEKOMST VOOR ROTTERDAM BRENGEN? Het roode College voor de beslissing Misleidende voorstelling van zaken rechtgezet (Van onzen Rotterdamschen redacteur) De eerste dag van het debat over den financieelen toestand der gemeente heeft nog niet het antwoord gegeven op de vraag, die door schier ieder wordt gesteld at er nu in Rotterdam gaat ebeuren, De wethouder voor de financiën, die in dit opzicht het college van B. en W. repre senteert, is na eenige vulcanische debat erupties in zijn rede blijven steken, zonder antwoord te hebben gegeven op de groote vraag, of hij nu eindelijk zijn politieke draaiommetjes wil laten varen en wil doen wat de financieele toestand der gemeende hem voorschrijft. Wij hebben den sterken indruk, dat deze othouder zelf nog niet precies weet, wat hij wil, dat heel het college een uitlating van den voorzitter wees daar op zich ook einde Februari 1936 nog moet beraden over de vraag, of het zal b 1 ij v e n en dus voldoen aan den wensch tot zelfstan dige saneering, welke door de Regeering reeds in October werd geuit, dan wel Het slot van de rede van den s.d. fractie voorzitter, Mr. Donker, deed vermoeden, dat men uiteindelijk zal willen blijven, doch nog slechts naar een vorm zoekt waarmee men de politieke irant woordelijkheid van de aat regel en, die genomen moe ten worden op anderer rug kan c h u i v e n. Indien dat echter moet geschieden op de wijze, waarop Mr. Donker het probeerde, dan is dat wel wat al te doorzichtig om in druk te maken. Diens stelling was kortweg deze: de Reehtsche fracties lieten ons dank zij hun beleid (ja warempel: dank zij hun beleid!) zitten met een tekort van 17 millioen, de Reehtsche regeering legde Rotterdam finan cieel droog, door kasgeld in te houden en als het dus straks tot „uitzonderlijke maat regelen" moot komen, dan rust de verant woordelijkheid daarvoor bij deze heeren van Rechts, die ook nu weer niet bereid waren om samen met de roode meerderheid een agressieve houding tegenover het Rijk in te nemen. De heer Hanemaaijer, oud-wethouder voor de financiën, heeft met het eerste deel van dit politieke opzetje afgerekend. Van een Begrooting met een tekort van 17 millioen is in wezen nooit sprake geweest. Een vertrekkend college laat geen begrooting achter en op 26 Augustus heeft het toen malige college van B. en W. dan ook slechts een cijfer- groe peering gegeven waar van liet nieuwe en verant woordelijke college van B. en W. een be.grooting had te m a- In plaats van zich ernstig voor de fi nancieele moeilijkheden te plaatsen heeft het roode college deze cijfergroe- peering stomweg als „begrooting" naar het hooger bestuur gestuurd met de mededeeling: hier hebt ge 't zaakje en zeg nu maar hoe we het moeten op knappen. In normale omstandigheden zouden Ge deputeerde Staten waarschijnlijk ul heel spoedig met een krass-e brief hebben ge antwoord en daarop zou dan een normaal overleg kunnen zijn gevolgd over de vraag, hoe een begrooting er in w e r k e 1 ij k- heid moet uitzien. De heer De Zeeuw deed ook nu bij het Raadsdcbat weer erg verontwaardigd, dal deze normale weg niet is gevolgd, daar bij volkomen negeerende, wat de Ministers De Wilde en Oud in de Kamer hebben be toogd. Het normale overleg werd achterhaald door de financieele feiten, welke noopten, dat Rotterdam opnieuw i lijke bodragen aan kasgeld van de ring moest vragen. Dat leidde tot den abnormalen weg: die van de besprekingen over de voorwaar den die aan het verstrekken van kasgeld moesten worden verbanden. „Men dient scherp in het oog te houden, aldus Minister De Wilde in de Kamer, „dat de houding van de Regeering tegenover kasgeldaanvragen van een gemeente niet wordt beheerscht en zeer terecht door de regelen, welke de staatsrechtelijke verhouding van het Rijk tot de gemeenten bepalen. Hier is immers een andei belang van de eerste orde in het geding, n.l. het belang van 's Rijks schatkist". Is de Regeering daarbij enghartig geweest tegenover Rotterdam? Minister Oud bewees het tegendeel met de feiten en rafelde bij voorbaat heel het fabeltje over die z.g. drooglegging op poli tieke gronden, dat gister door den heer Donker werd opgezet, uiteen. De voorwaarden, die nu aan dit ollege zijn gesteld, zoo zeide hij letterlijk, zijn door de Regee- "ing ook altijd aan het vorige ollege gesteld. Bij het nieuwe college was echter „een volkomen gemis aan geneigdheid om mede te werken om tot saneering van de begroo ting te geraken". Heel de misleidende voorstelling van zaken, dat Rotterdam geen kasgeld zou krijgen, omdat er sedert September een rood college bestaat, wordt door de fei ten weersproken. In September trad het college op, in Oc- toher vroeg het 2 millioen kasgeld nog wel op korten termijn en kreeg dat ook direct, maar met de boodschap er bij, dat het Rijk op dezen weg niet kon voort gaan zonder ernstig overleg over de be groot ingspositie. Weer een maand later, op 4 November noodigden de Ministers B. en W. uit in een bespreking" over nieuw kas geld mede te deelen „wat B. en W. nu na twee maanden in overweging hadden oin het tekort tót geringere proporties terug te brengen". En toen de conferentie met de Regeering was aangebroken? We citeeren al weer Minister Oud: „Toen werd er gezegd: wij kunnen eigenlijk niets doen; er werd alleen betoogd, dat de Regeering het moest doen en dat de financieele positie van Rotter dam zoo moeilijk was". „Wij stuitten dus op een volkomen passiviteit, om geen ster ker woord te gebruiken, van B. en W.". En als men dit dan in de Handelingen van de Tweede Kamer heeft gelezen komt de heer De Zeeuw vertellen, dat hem zoo opgevallen was, de geïrriteerdheid van de Ministers! „Wat 'n weer!" zou men in de Mid dellandstraat zeggen! Is het wonder, dat de Regeering toen ging eischen: en nu komt ge eerst maar eens met voldoende saneenngsvoorstellen, vóór we over verder kasgeld kunnen gaan praten? Het Is volstrekt met de feiten in strijd indien men het breede volkslagen wil diets maken, of de Regeering als een Shylock het hartebloed van Rotterdam zou eischen. omdat de stad een in meerderheid rood bestuur heeft ver kozen. Dat eischte en dat eischt de Regee ring niet. Heel de voorstelling van zaken, dat Rot terdam, gebukt onder de lasten van het verleden (zoo men wil zelfs: „de erfenis der vluchtelingen!") en gebroken door de werkloosheidslasten, uit politieke wraak door de Regeering in den steek zou worden gelaten deugt niet. De Regeering heeft als uitgangspunt ge nomen: de oude schulden laten wij rusten, maar de dienst voor 1936 moet sluiten en dan willen wij daarbij nog zoo goed moge lijk helpen. Na aftrek van de oude tekorten bleef er nog over om te dekken f 11.235.000. De Re geering wilde ter tegemoetkoming in de werkloosheidslasten van het totale bedrag van 12 millioen, dat voor dit doel beschik haar was. 4 millioen als extra-bijdrage ver- leenen uit het werkloosheidssubsidiefonds. Bleef dus nog over 7 milloen. Wat stelden B. en W. daartegenover. 3y2 ton of 5 bezuiniging. De rest moest de Regeering maar uit s Rijks immers zoo florissante schatkist betalen. „De Regeering, aldus Minister Oud, heeft toen ten slotte als voorwaarde gesteld: gij zult direct met bezuinigingsvoorstellen ko men tot een bedrag van 2 millioen en dan zullen wij zien, wat er met he esteerende bedrag vai ader kan gebeuren." En ten overvloede voegde hij er nog toe: „Wanneer men hier zegt: Gij kunt niet erwachten, dat het tekort van ruim 4 mil lioen effectief voor 19:16 geheel zal worden gevonden, dan antwoord ik: natuurlijk, het zou ook een te ver gaande eisch zijn, maar wanneer men kwam met een redelijk dekkingsvoorstel, zoodat mijn ambtgenoot van Binnenlandsche Zaken en ik gezegd zouden hebben: hier is de goede wil bij het college aanwezig, dan zouden wij niet over een.bepaald bedrag van een millioen of zooveel ton zijn gevallen, want dan had den wij de overtuiging: het komt met Rotterdam in orde". Kan nu wie dit standpunt eerlijk toetst olhouden, dat de Regeering tegenover het Rotterdamschc gemeentebestuur uit poli tieke wraakzucht onbillijk en onredelijk is opgetreden en nog optreedt? En wat had toch, als men dit alles weet, het pathos van den heer De Zeeuw te be- teekenen, waarmee hij uitriep zijn plaats te willen inruimen voor den man, die 1936 nog 4 millioen bezuiniging wist te vinden (boven de 20 millioen, die ondanks zijn tegenwerking door het vorige college zijn aangebracht)? Volkomen valsch was de tegenstelling die de wethouder als een eersterangs troef ter tafel deponeerde, dat dan toch maar het vorige college had geschreven dat het de crisis-schuld als gevolg van de werkloos heidslasten „nauwelijks als de zijne kon erkennen". De Regeering had immers reeds gezegd over die schuld niet te willen spro ken doch alleen over den dienst van 1936 waarbij ze dan nog het tegenwoordige col lege veel verder tegemoet komt, dan in vroeger jaren het vorige? De vraag, die open blijft en die nood zakelijk beantwoord moet worden is deze de heer Baars heeft daar in een sterke rede alle aandacht op gevestigd of B. en W. hun verderfelijke politieke houding willen prijsgeven en er toe willen mede werken om het crediet van Rotterdam van de straat op te rapen, waarop zij het door hun onmogelijke halfslachtige verzetsposi- tie hebben gegooid. Het gaat om groote dingen: mét de Re geering vóór het waarachtig welzijn van Rotterdam en zijn toekomst, die in de ha ven ligt, öf tegen de regeering in naar een financieele débacle op hoop van politieke winst. Wat wil de Rotterdamsche sociaal-demo cratie? De nieuwe voor zitter van den Raad van Arbeid te Rotterdam De heer M. J. Harts, thans voorzitter van den Raad van Arbeid te Middelburg, ia benoemd in ge lijke betrekking te Rotterdam. De benoemde treedt met 1 Mei te Rot terdam in functie. Malversaties door een gemeente-ontvanger De gemeente-ontvanger te G i 1 z e-R ij e n (N.Br.) heeft f4000 verduisterd van ont vangen school- en legesgelden. Deze ver duistering was bij den burgemeester reeds eenige weken bekend, doch daaraan was geen ruchtbaarheid gegeven, daar de familie zich bereid verklaard had het tekort aan te zuiveren, terwijl de ontvanger zelf eer- ol ontslag uit zijn functie zou aanvragen- Naast gemeente-ontvanger was de man echter penningmeester van een groot aantal vereenigingen en ook uit de kassen van die vereenigingen bleken verschillende bed ra gen verdwenen te zijn. Dit kon ten lotte al evenmin verborgen blijven en is directe aanleiding geweest, dat de ontvanger zich bij de justitie aanmeldde. Een soort kermispaarpot is ook door hem verduisterd. Groote verwondering heeft in Gilse vooral het feit gewekt, dat de heer B. reeds eerder op een belangrijke fraude was betrapt, dnch toen als ontvanger is gehandhaafd geble ven, nadat vader het tekoit had aange zuiverd. De Mijdrechtsche millioenen De kweeker veroordeeld tot twee jaar De rechtbank te Amsterdam veroordeel de de Mijdrechtsche kweeker J. B. wegens het gebruikmaken van valsche geschriften tot eeu gevangenisstraf van twee jaar. De man is reeds eerder veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf omdat hij zich met valsche documenten poogde meester te maken van een groot deel van de mil- lioenen-erfenis, nagelaten door mevr. de wed. Van Wieringen—van Soest uit Mij drecht. De officier van justitie had eveneens twee jaar geëischt Naar wij vernemen zal verd. van dit vonnis in hooger beroep gaan. Meisje door vallend schoolbord getroffen Doodelijk ongeluk op school In de openbare lagere school aan de Her- benusstraat te Maastricht is gisteren een 12-jarig meisje. M. C Gijbeis, door een van den muur vallend schoolbord in de klas ge dood. Het meisje was bezig het bord schoon te maken, toen het plotseling van den muur l->sschoot en boven op het kind terecht kwam. Het meisje is vrijwel onmiddellijk overleden. De gevolgen van het Februari-onweder Op tal van plaatsen de bliksem ingeslagen Men meldt ons uit Barendrecht: Bij het korte, doch hevige onweder, dat Woensdagavond boven Bareudrecht woedde, sloeg de bliksem op twee plaatsen in. De turen der Gerei, kerk werd geraakt en de bliksemafleider vernield. Bij den heer J. Vat aan de Talmaweg werd een gat in het tjal; geslagen en de electrische leiding in hei huis verhield. Brand werd niet veroorzaakt. Ook de leidingen in de bijstaande huizen mcesten het ontgelden. Eveneens werden daar nog pannen van het dak gerukt. De bliksem sloeg Woensdagavond in de woning van den heer A. v. G. aan Korten- oord. Gelukkig veroorzaakte dit geen brand en werd er ook niemand van het groote gezin, dat zich in huis bevond, getroffen. Al leen was er in de woonkamer nogal wtft schade veroorzaakt. Man door den bliksem neergeslagen Te Ouderkerk a. d. IJssel heeft de bliksem heel wat verwoesting aangericht Men meldt ons vandaar, dat het hemelvuur sloeg op een antenne van de radio, verbon den aan de woningen van B. Verburg. C d-3 Winter en W. de Winter, in de buurtschap „De Spreeuwen hoek". Bij den heer G de Winter kwam de bliksem langs de electa- sche lichtleiding naar binnen. De heer de W.. die bij het schakelbord stond en voor- nemens was het licht af te zetten werd te gen den grond geslagen. De eene zijde van zHn lichaam werd geheel met schroeiwon- VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen VANDAAG BEGINNEN WIJ MEI EEN NIEUW FEUILLETON „GEESELIKC* DOOR D. KRIJGER Het Nederlandsche motortankschip Dip» ping V is bij Bremerhafen geramdVijf per soncn kwamen om het leven. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten tot gedeeltelijke dempin-g van het Rokin. In Rijnland en Westfalen zijn talrijks roomschen en communisten gearresteerd, verdacht van gezamenlijke staatsgevaarlijks actie. Hoe men ook weeklaagt FISK seeft den huil™ Do toekomst ziet er letten, steeds nooit Biecht uit Vooruit! den overdekt De ijlings ontboden genees heer wist hem weer bij te brengen en do wonden te verbinden. Voorts werden bij den heer C. de Winter de splinters uit het deur kozijn geslagen, alsmede uit de kap, terwijl het plafond scheurde. Bij den heer B. Ver burg werden de ruiten ingedrukt, terwijl da bliKsem enkele gaten in de overgordijnen brandde. Bij den heer W. de Winter werd een gat in het dak geslagen, terwijl hec pialond. van de W. C naar beneden kwam, De straatverlichting in de Spreeuwenhoek en een gedeelte van den Groenendijk weid vernarid. Ook in de Kromme werden enkele lichten stukgeslagen. Talrijke stoppen der schakelborden sprongen, zoodat vele inwo- ners m het donker kwamen te verkeèren. Gelukkig ontstond nergens brand. Ware dat bij de vermelde woningen geschied, dan ware de ramp, daar deze drie huizen deel uitmaken van een blok van acht. niet te verzien geweest. Volgens ooggetuigen lichtte de hemel on. ophopdehjk en bijzonder feL Men meldt ons uit Moordrecht? In de Zuidplas-polder werden twee Soc men door den bliksem getroffen. Een huis, dat in de onmiddellijke nabijheid stond werd niet getroffen, hoewel de bewoners de woning moesten verlaten vanwege de zwaveldamp. Bond van Chr. Geref. K.V. Viering van het UVHarlg Jubileum De Bond van Chr. Geref. Knapenvereenï- glngen in Nederland hoopt begin Augus'rs te herdenken, dat hij voor 12% jaar ie Utrecht werd opgericht. De eere-voorzitter de. u. Janssen zal een jubileumrede uit sproken. Typhus-epidemie te Uithoorn Een vieze veehouder Te Uithoorn (N.-H.) is een typhus- epidemie uitgebroken, waarom de genees kundige dienst te Amsterdam te hulp werd geroepen. Geadviseerd werd alle voorradige melk van een veehouder in beslag te nemen en hem iedere verdere distributie te verbie den. Het slootwater uit de slooten grenzende aan de woonhuizen van oatiëuten bleek mti typhusbacillen besmet te zijn. Bij verder onderzoek is gebleken, dat de f eist0 patiënt op nog onverklaarbare wijze is besmet, waarna door den afvoer van de riooleering op de sloot verdere besmetting ontstond van het slootwater. Ofschoon hu den bovengenoemden veehouder een duin waterleiding was, is deze afgesloten, doordat ze te duur werd, en kwam hiervoor een pompinstallatie op de sloot in de plaats. Bij het, wasschen en spoelen van de melkem mers met het slootwater is verdere besmet, ting van de melk ontstaan, waardoor we derom de gebruikers, voor zoover ze de melk niet kookten, besmet konden wordna Op de sloot bleek bovendien een W. C, aangesloten te zijn. Op advies van den in. specteur van de volksgezondheid heeft d» burgemeester den betrokken veehouder order gegeven de oorspronkelijke waterleiding weer aan te sluiten en de pomp op nel slootwater te laten verdwijnen. LICHT GERAAKT TeAmsterdamisin de Spuistraat een garagehouder, terwijl hij zich in zijn kan toortje bevond, aangevallen door een man die hem na het uiten van bedreigingen met een mes een onbeduidende wonde in de zij toebracht De gestokene volgde zijn aanvaller, toen deze de vlucht nam, op straat en wees hem in de Raadhuisstraat aan een aeent aan. die den man arresteerde Het voor- loopig onderzoek wees uit, dat de dader «Taak had willen nemen voor het feit. dat de garagehouder hem des morgens, toen hij op znn fiets door de Heisteeg reed even met den voorkant van ziin auto had' geraakt, waardoor het achlerspafl ord van het rijwiel beschadigd werd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1