WOENSDAG 19 FEBRUARI 1936 TWEEDE BLAD PAG. 7 Belangen van t.b.c.-patiënten Propaganda-Ieestavond In de goed gevulde concertzaal van „Zomerlust" gaf do afd. Leiden van de vereeniging tot bevordering der belangen van T.b.c.-patiënten in Nederland gister avond een welgeslaagden propagunda- feestavonu. De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter, den heer J. Ober, die de aanwezigen welkom heette, speciaal den bondsvoorzitter, den heer I. Lessing. Deze feestavond, aldus spr., is georganiseerd naar aanleiding van liet vijfjarig bestaan der afdeeling. In het kort zette spr. het doel der vereeniging, de nazorg van uit de sanatoria als genezen ontslagen t.b.c.- patinten, uiteen. De vereeniging heeft zich tot doel gesteld een schakel te vormen tus- schen sanatorium en maatschappij. Helaas aldus spr., heeft ook onze organisatie te lij den .onder de tijdsomstandigheden. Spr. eindigde met do hoop uit te spreken, dat deze avond een ware propaganda-avond .voor de afdecling zal worden. Vervolgens werd het woord gevoerd door het hoofdbestuurslid, den heer I. Lessing. Allereerst bood spr de afdeel ing namens het hoofdbestuur gelukwenschcn aan met dit eerste lustrum. De moeilijkheden in deze vijf jaren zijn niet gering geweest Nog steeds valt elk jaar een aantal slachtoffers aan dc t.b.c. ten offer. Ons land telt ongeveer 70.000 t.b.c.-lijders. He laas wordt, aldus spr., voor deze patiënten zeer weinig gedaan. Meestal wordt met de uitzending naar een sanatorium te lang gewacht De nazorg is nog lang niet wat ze moest zijn. Te veel komt het ook voor dat de patiënten in het geheel niet in een sanatorium worden opgenomen. Zulke on verzorgde lijders vormen voor de samen leving een groot, gevaar. Talrijken smach ten naar hulp, die zij maar al te dikwijls zelf niet kunnen betalen. Wij mogen, aldus spr., niet werkloos blijven toezien wanneer er hulp gevraagd wordt. Maar al te dik wijls kan deze hulp door geldgebrek niet worden geboden. De meening, dat een pa tiënt, die als genezen is ontslagen, niet maar zoo in eens in het volle leven ge plaatst mag worden, maar zich weer lang zaam aan werk moet gewinnen, wint hoe langer hoe meer veld. Het dool van de ver eeniging is, om de patiënten in deze over gangsperiode te helpen. Dank zij de inza meling van oude belastingplaatjes, collec tes, enz. hebben wij in het jaar 1935 75 menschenlevens kunnen redden. Wij zijn. aldus spr., tevreden, doch niet voldaan. Wanneer wij niet den noodigen steun ontvangen, zullen wij verzoeken om hulp moeten afwijzen. Spr. eindigde met de hoon uit te spreken, dat het voor de t.b.c.-lijders feest zal worden zooals het voor de afdeeling Leiden hedenavond feest zal zijn. Vervolgens werd overgegaan tot he4, feestelijk gedeelte van dezen avond. Het muzikale gedeelte werd op zeer verdienste lijke wijze verzorgd door 't duo Pijnnakcn- Horree, terwijl „The noisy fellows" tusschen de verschillende nummers van hot pro gramma de stemming er in wisten' te hou den. Twee aardige tooneelstukjcs werden opgevoerd. De gaande en komende man Uit Leiden vertrokken: M. H. r. d. Boon, Kamerik no. 30 H. L. ten Cate Brouwer, Aejdenhout, Leeuweriklaan 18 A. E. v Dishoek, Arnhem, Novalaan 19 rj- L. Fries- ma, .Rotterdam, Oostplein 14 H. Gans, Cu racao H. Hamhuis, Amsterdam, Bloemgracht 661 M. E. v. Hemert, Buren, Roode Hel- derstraat. 45 P. J. Kannegieter, Wassenaar v. Calcarlaan 42 A. C. Klugkist, Rotter dam, Schiebroeksohelaan 45a C Kuijper, Sassenheim, Zuiderstr 39 E. S. de Langen Hengelo, Leliestr 27 W. M. Methöfer, Dor drecht Sumatra str. 8 E. G. Njio Den Haag, Ant, de Haanstr. 29, E. J. Njio, id. A M A W. P. Petit, Rijswijk, Hoogweg 52 K. L. Pfeiffer, den Haag, Haagweg 377 H. Postrna en fam., Deventer, Engestr 25 E. Renzenbrink, Amsterdam v. Wouwstr 115 II S. Siregar, den Haag, A. v Beurenstr 213 J. Slender, Emmen, Zwarteweg A 78 A. B. Slot., Amsterdam, Vijzelstr 14 W. Smit en fam., Voorschoten, Rijndijk 156 J. Spuijman en fam., N. O. Indië C. J. Veldhuijaen, Vorschoten, Rijndijk 94 P. W. Verbeek, Oegstgeest, Emmalaan 10 J. v. Vliet en fam., Rijnsburg, Dubbelebuurt 28 L. M. Vrijland, den Haag. W. de Zwijger laan 128 N Weidema, Hilversum, Aster straat 40 J Zaaijer, den Haag, Keizerstr 59 B M Zegarzenski, Gelsenkirclien, Wa- lerloostraat 28a T. H Zeilinga, Almeio Te Leiden gevestigd: A. M. Andringa, dienstb., Hansenstr. 12c J. A. van Beuke ring, Leeuwerikstr 51 J. J. v. d. Blij, J. v. Goyenkade 41 H. M. Borst, dienstbode. Haven 36 Jhr. M. v. d. Brandeler, Nieuw- steeg 39 J. Duindam, dienstb., Rijnb.weg Gh. A. Fernhout, med. analyste, Ga- renmarkt 6a M. Chr. M. Goossens, 1.1. ver pleegster, Rijnsb.weg 10 G. Gottschewski, dienstbode, Haarlemmerstr 47 M. P. v Hardeveld, verpl., Rijnsb.weg 10 C. W. F de Haze Winkelman Breestr. 733a-WAV de Hazc Winkelman, Breestr 73a G. M. v d. Helder, dienstb., de Ridderstr 5 A. H. Bosden Hertog, Steenstr 31 II. A. M. v d Heijden, Pr. Hendrikstr 24a H. G Nieu- wenhuizenv. d. Hoek, Haarlemmerstr 287 A. E. M v. Horn, huish., Noordeinde 50 M. de Jong, Oegstgeesterlaan 51 A. M. C Kieft, winkelbed., MeePburgerstr 12 F G M Kleiss en fam., winkelchef. Noordeinde 51 P. Kuijt, koopman. Varkenmarkt 7 D Lautenbach, opz. teekenaar, Morschweg 102a J. Lighaam. dienstb.. Rapenburg 43 G. v. d Meulen, Witte Singel 63 M W Meire- rnet, dienstb.. v 't Hoofstr 2a Wed. J. M. H. GroffieMonde. Hoogewoerd Si H. R. v. Ommeren, W. Rozcnstr 32 L. van der Pot en fam., fabr. arb., Staalwijkstr 18 J. H. Rotteveel, sigarenm., Heerengr. 67 K. Schuitem en fam., handelsreiziger, P. J. Blokstr 15 R. D. J. Schut, korp. mil. pol., Weddesfr 2 J. Sparreboom, stucad., de Genestetstr 40 M. J. E. Schrijnemakers, Sc.helpenkade 46 J Timmer, verpl.ster, Witte Singel 27 A. J. v d Voet, tuinders knecht, Pr". Steynstr 9a J. E. A. Wilschut, verp]., de Wetstr. 7 W. v d Zwart en fam., fabr.-arb. Wolmaransstr. 18. UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN DAMMEN AD-C T speelde tegen „Ons Genoegen", Bo degraven en won met 146 ADC I moet nu nog één wedstrijd spelen, doch is door deze o\ei-winning al kampioen van de Rijn streek. ADC III bracht het er e\eneens goed af door van ZD en SZ II te winnen met 104 kwrvcrtallcn.) Gemeenteraad Melk verstrekking op scholen Over de raadsvergadering van Maandag valt naast de raadhuisbouw nog wel iets te vermelden. B. en W. hebben geantwoord op dc vragen van de heeren Ruijssenaars, Ko ren, Den Uijl en Geerlof inzake conflict bij een drukkerij ter plaatse en .personeel van dc arbeidsbemiddeling. B. en W. hadden hiervan geen kennis en het college was niets bekend van aanzegging. Wel heeft een amb tenaar in avonduren bedoelde werkloozcn ge wezen op een open plaats. Hij vergat dat bij steeds ambtenaar is. Meer is niet geschied. De Ruijssenaars lichtte het geval toe. 1-Iet voorstel van B. en W. inzake beschik baar stellen van f 2 per werklooze voor ex tra hulp aan steuntrekkenden en bij de werk verschaffing geplaatsten, voor 193G, gaf de hoeren Ruijsenaars en Koelewijn aanleiding over het verminderd bedrag hun teleurstel ling uit te spreken. B. en W. zullen zich hier omtrent wenden tot de Vereen, van Ncd. Ge meenten. Voorstellen grondverkoop werden aange nomen. Ook regeling bij brand met de ge meente Woubruggc. Z.h.st. werd ook beslo ten medewerking te verleenen aan verande ring schoolgebouw Chr. School Hooftstraat. Bij het voorstel verbetering Rijks- straatweg van brug Oosthoek tot de „Laetste Stuijver" gaf de heer Verdonk in ernstige overweging streng de hand te hou den aan eigen personeel. De heer Bergshoeff sprak over materiaal levering door leveran ciers uit eigen gemeente. De voorzitter merk te op, dat daar niets over te zeggen valt; dit moet bezien worden. Mogelijk bij gelijke prijzen. Na deze voorstellen werd uitvoerig gehan deld over het plan nieuw gemeentehuis, waarvan we gister reeds verslag gaven. Het voorstel, inzake subsidie Land- en Tuinbouwcursus te Aarlanderveen, nl. sub sidie verleenen tot 1/3 van de f 100, gaf de lieer Ruling aanleiding tot voorstel van de helft nl. f 50. De heer Cocx, ook een inwoner van Aarlanderveen. achtte dit niet noodig. Als er meerdere leerlingen zijn uit. andere gemeente moet men daar ook subsidie ver strekken. Na deze verklariQg en mede door dat de voorz. aangaf dat hier een basis moet zijn, anders komt het tot uitwassen, trok de heer Ruling zijn voorstel in en werd het voorstel van B. en W. zonder h.s.t. aan genomen. Het voorstel vergoeding bijz. scholen en verlenging tijd. aanstelling van br. Hildcr- nissc werd z.h.s. aangenomen. Enkele voorstellen werden aangehouden tot. de volgende vergadering. Tot slot kwam het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken óp het verzoek voor subsidie voor melk verstrekking op de scholen. De heer Den Uijl had gehoopt dat B. en W. wat gemoedelijker zouden zijn. Dat altijd komen met. principos, bij onderge schikte zaken! Men zegt hier: melk moet verstrekt worden Aan gezinnen, maar dan zal het kind niet altijd de melk krijgen en de melkboer worden doorgezonden. Spr. is daarom voor de verstrekking op scholen. De heer Geerlof is het gebleken dat de hoofden van scholen, de school niet de plaats achten voor meer afzetgebied van melk. Het kind aan de ouders en daarom stond spr. geheel aan den kant van B. en W. om het adres af te wijzen. Maar vele kinderen hebben melk wel zeer noodig en daarom zag spr. gaarne dat door bedoeld comité samenwerking wordt gezocht met an dere comités en na opgaaf van kinderen die voor verstrekking in aanmerking ko men, zullen hoofden van scholen zeker wel aan ,die kinderen melk willen uitreiken. De heeren Cocx, Van Kleef, Ruijssenaars zijn het eens met den heer Den Uijl, daar met afwijzen het kind niet gebaat is. De heer Koren sloot zich aan hij den heer Geerlof. Dc heeren Boeren en Lam achten afwijzen zooals B. en VV. willen niet goed. De heeren Den Uijl en Geerlof debatteerden kort over hel standpunt „het kind aan de ouders". Door den Voorzitter werd uiteengezet het standpunt van B. en W. Principieelen over wegingen hebben B. en W. genoopt l°t af wijzen. Dit is een eerste stan en daardoor zou schoolvoediijg met een achterdeur bin nenkomen. Hèt bezwaar is inschakelen van de Overheid. Het crisis-com. zou hier goed werk kunnen doen. Er wordt zooveel ge zegd over allerlei goede dingen. Eet meer worst leest men ook, moeilijk kan hier toch over taa'k. van de Overheid worden gespro ken. Het aantal scholen dat, er gebruik van zou maken, zou niet groot zijn. Spr. bleef bij het voorstel van afwijzen. Dit werd aangenomen met 8 vóór, 7 tegen. Voor: Koren, Sprcij, Den Ouden, Van 't Riet, Bergshoeff. Verdonk, Ruting en Geerlof. Van de rondvraag werd geen gebruik ge maakt. Ds. BROUWER OVER „OM EN BIJ 1886" Voor een gecom. verg. der J. V. Samuel, afd. A. en B. hield Ds Brouwer, em.-pred alhier een causerie over „Om en bij 1886". Na de gebruikelijke opening werden vlot enkele huish. zaken afgedaan. Het is aldus, Ds. Brouwer niet de bedoeling, nu eens een inleiding te houden over de doleantie, maar een vertelling over ervaringen uit die dagen. Spr. hoopte dat daardoor de Geref. jonge ren nader aan de kerk verbonden zouden worden. Op de hem eigene aangename wijze, waarbij gezonde humor gepaard was aan diepen ernst, vertelde Ds, Brouwer bijzon derheden o.m. uit zijn jongelingsjaren. Ook over de begeerte naar waarheid in zijn geboorteplaats (Nijkeik) en hoe de doleantie daar tot stand kwam. Verder hoe de doleerenden te lijden hadden, terwijl de pauze een en ander werd verteld uit het leven van Dr. d. Berg, waarna spr. be sloot met er op te wijzen dat zij die hun hoop op God vestigen niet beschaamd uit komen. De voorzitter, de heer W. Noomen, dankte den spr. hartelijk voor zijn woord, sloot de goed bezochte vergadering, waarna Ds. Brou wer voorging in dankgebed. Gezongen was Ps. 25 7. Onder de gasten waren o.m. Ds. J. II. A. Bosch en de heer J. H. Belgraver ALPHENSCHE SCHA -KCLUB De voortgezette onderling bordenwedstrij den van de Alphensche Schaakclub had tot resultaat:. Groep I: C. BruntJ. Blijleven 2-0 D. Brunt—W. v d Roest 1—1 J- Brunt—D/B/Snel 1—1 J. van Wijk—A. Breedijk 10. Groep II: B. SchidtD. Posthuma 1—1 C. RoggeveenJ. v. d. Haven 11 C. Deelstra—J. G. Groenenberg 10, D. Posthu ma— R. Posthuma y2x/2 Groep III: W. den HoedA. H. Balk 2—0 F. v. OordtW. Rietveld 10, W. den Hoed—B. J. v. d. Sluis 1—0. G. Dallinga— Jac. den Hoed y2x/2, B. J. SluisA. Ouds hoorn 1—0, Jac. den Hoed—A. II. Balk 10. VERMISSING Uit het gebouwtje bij het ïn aanleg zijn de Boschpark zijn verschillende gereed schappen ontvreemd. Politie stelt een on derzoek in. HAZERSWOUDE COLLECTE BLINDEN Evenals andere jaren wordt ook dit jaar wederom gecollecteerd voor de 150 blinden, tewerkgesteld in de bekende Inrichting. Plantage Middenlaan 64 te Amsterdam. De Vereeniging streeft er naar deq blinden in staat te stellen zich zooveel mogelijk in 't maatschappelijk leven te kunnen hand haven, opdat zij hun gemis zoo weinig mo gelijk zullen gevoelen. De Vereeniging hoopt dat de inwoners van Hazerswoude met milde hand zullen geven, teneinde dit schoo- ne werk in stand te kunnen houden. De collecte wordt gehouden op Maandag 21 Februari a.s. en volgende dagen. HILLEGOM PATRIMONIUM Maandagavond vergaderde de plaatselijke afdeeling in haar gebouw aan de v. d. Ende- lariu. De voorzitter, de heer J. O. Vermeer, opende op de gebruikelijke wijze. De notu len werden gelezen en vastgesteld. Hierna kreeg de heer E. Aaij gelegenheid tot het behandelen van zijn onderwerp over „Maat schappelijke ordening". Inleider begint met te zoggen, dat het woond „ordening" tegen woordig een slagwoord is. Dit woord heeft echter een groote beteekenis. Op elk ge bied is vraag naar ordening, getuige de ar tikelen in de dagbladen. Door de oorlog van 1911 is er wanorde gekomen in het be drijfsleven. en het is moeilijk in dezen tijd om dit weer te ordenen. Wat men vandaag voor goed houdt, daar deugt morgen veelal niets van. Vervolgens behandelt hij het gildewezen. Door de Fransche revolutie ging dal alles te niet. De leus werd: „Vrij heid, gelijkheid en broederschap". Ook de grootbedrijven' deden de gilden geen goed. Het individualisme vierde hoogtij. Uit wordt echter door de organisaties bestreden. Patroon en arbeider moeten één zijn. Dit is de door God gewilde éénheid. De klassen strijd moet weg, Christus moet in het mid delpunt staan. De vraag, die thans oprijst om ordening, is echter niet harmonisch. Allerlei wan klanken worden gehoord. Reeds ziin ver schillende vormen van ordening besproken, doch men is het niet eens. Het streven naar ordening zal echter slechts dan het ge- wenschte resultaat hebben, indien het al gedaan wordt ter Eere Gods. Op dit onderwerp volgde een levendige en leerzame bespreking. Een drietal bezoe kers gaven zich als lid op. De heer G. Troost ging, op verzoek van den voorzit ter. voor in dankgebed. On_ de volgende vergadering zal de heer H. Korbee het onderwerp „Geestelijke en persoonlijke vrijheid" behandelen. WEEKDIENSTEN Chr. Geref. Kerk. Hedenavond 7 uur: Ds. Hendriksen. KATWIJK AAN DEN RIJN JAARVERG. A.-R. KIESVEREEN. Gisteravond hield de A.-R. Kiesvereen. „Nederland en Oranje" haar 4Sste jaarver gadering in de kleine zaal der Geref. kerk. De voorzitter, de heer G. v. d. Perk, liet zingen Ps. 118 8. waarna hij voorging in gebed. Vervolgens las hij 1 Kron. 32 en sprak naar aanleiding van dit Schriftgedeelte zijn openingswoord. Spr. herdacht ook de over leden leden, de heeren W. J. Kobus en D. van Egmond Gz. De 2e secretaris, de heer W. L. Noordijk. las de notulen der vorige vergadering, die onveranderd werden vastgesteld. Nadat enkele ingekomen stukken waren behandeld las de le secretaris, de heer G. de Bruijne, het jaarverslag voor. Spr. gaf een overzicht van de werkzaamheden, voor al die tijdens de verkiezingen voor Prov. Staten en Gemeenteraad. Het bestuur ver gaderde zeven malen. Het ledental bleef stationair. Uit het verslag van den penningmeester, den heer B. v. d. Jagt, bleek, dat de ont vangsten f 125,18% bedroegen, de uitgaven f 105.83. zoodat het batig saldo f 19,3514 hé- draagt Dc boeken en bescheiden werden nage zien door de heeren Jac. v. Beelen en C. Vooijs, die alles in orde bevonden, zoodat de penningmeester onder dank werd gedechar geerd. Bij de bestuursverkiezing werden herkö- GROOTE JAARLIJKSCHE NARCISSEN- TENTOONSTELLING IN „BLOEMLUST" TE SASSENHEIM Opening door Z.Exc. Minister Mr. Dr. L. N. Deckers De jaarlijks door de tentoonstellingscom missie van „Bloemlust" georganiseerde Nar cissen tentoonstelling is een gebeurtenis van beteekenis in het bloembollen vak. Verschil lende van de beste kweekers van dit artikel beijveren zich telken jare om het beste en mooiste wat geboden kan worden, op deze tentoonstelling te toonen. Gistermiddag had de officieele opening van deze tentoonstelling plaats, door Z.Exc. Minister Deckers, welke door den Burge meester van Sassenheim, J. P. Gouverneur, werd welkom geheeieu. Toespraak van den burgemeester Burgemeester Gouverneur bracht Z.Exc. dank dat hij niettegenstaande zijn drukke werkzaamheden de gelegenheid heeft ge maakt om zijn belangstelling te toonen in wat het vak kan presteeren. Oppervlakkig bezien zou men zeggen dat "n vak, dat trots de malaise zijn export op k 50 millioen Kg. heeft gehandhaafd, er nog niet zuo slecht bij staat. Maar ook Uwe Exc. is liet niet onbekend, aldus spr., dat dit kwantum, thans moet worden verkocht voor ongeveer 1/3 van den prijs waarvoor het voor enkele jaren naar het buitenland werd verkocht. Dc groote moeilijkheden hierdoor veroor zaakt, zijn in de bloembollenstreek tot uiting gekomen in het ondergaan van mooie en floreerende bedrijven. Het heeft echter de moed en energie van onze mannen niet gedoofd, maar hen geprikkeld om alle kracht in te spannen voor behoud van het afzet gebied. „Luctor et emergo" is het devies ge worden van onze bollenmenschen. Spr. wilde vandaag niet met klaagtonen den Minister lastig vallen. Hii hoopte dat nadere kennismaking met het vak de be langstelling van den Minister zoo mogelijk nog zal verhoogen. De Burgemeester riep een welkom toe aan verschillende van de bezoekers, w.o. Prof Dr. E. van Slogteren, Ir. Volkersz, de Hegee- ringscommissaris. de heer F. V. Valstar. de Voorzitter der Sierteelt cent rale, de heer Joh C. Mensing, -de lieer C. G. Segers. directeur van de Ned. Sierteeltcentrale, de nieuw- gekozen Voorzitter van de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur en vele andere vooraan staande vakgenooten, cn stelde deze aan Z.Exc. voor. Een bijzonder woord van welkom sprak hij tot de vertegenwoordigers van de P.T.T. in het bijzonder tot den heer H. J. Vooren, directeur van het postkantoor te Sassen heim, die binnenkort den dienst gaat ver laten en gedurende 35 jaren een krachtige helper is geweest van de bloembollenstreek. Nadat de Burgemeester aan de prijswin naars de bekroningen had uitgereikt, ver zocht hij den Minister de tentoonstelling te willen openen. Rede Minister Deckers Spr. heeft gaarne gevolg gegeven aun de uitnoodiging om deze Narcissen tentoon stelling te openen, welke taak hem gemak kelijker is gemaakt nu de Burgemeester hem heeft ingeleid. Een tentoonstelling van Narcissen is tfi Sassenheim niets nieuws. Reeds vele jaren geleden is met de organisatie van een der gelijke tentoonstelling begonnen, welke zoo slaagde, dat niet geaarzeld is daaraan een permanent karakter te geven. In den loep der jaren heeft deze tentoonstelling het ka rakter gekregen van een ervaringsschool, waarin de kweekers niet alleen hun nieu wigheden kunnen toonen, maar waar tevens het nut en de gebruikswaarde van deze soorten kan worden aangetoond. Zij heeft er toe medegewerkt de energie der kweekers levendig te houden en de cul tuur gebracht op een hoog peil, gesteund door de dienaren der wetenschap. t De oorzaak van een der eerst bekende ziekten in Hyacinthen werd door de Neder- landsche geleerde Dr Wakker vastgesjeld, en de bestrijdingswijze kenbaar gemaakt, terwijl de ernstige ziekte in de Narcijsen, die \oor enkele jaren de cultuur teis erde. door de bestrijdings-methode van Prof. Dr. van Sloglcren vrijwel geheel kon worden overwonnen. Ook op dit terrein is eer van Nederland hoog gehouden. De Minister waardeert de samenwerking die er bestaat tusschen de diensten vin de overheid cn het vak, m.n. het Laborat irium voor Bloembollcnonderzoek te. Lisse inder leiding van Prof. van Slogteren. De bloem,bollenkweekers hebben van meet aan zelf de handen uit do. mouwen gesto ken en zijn niet bij de pakken gaan neer zitten. Daardoor hebben ze ook begrepen het groote belang van samenwerking met Het wetenschappelijk onderzoek, en gedreven door dezen geest zullen ze met Gods hulp ook de moeilijkheden waarin het vak ver keert, te boven komen. De Stichting van het gebouw „Bloemlust" in een tijd dat alles floreerde, is nog niet lang achter den rug. Groote uitbreiding plannen werden gpscliapen toen de inzin k'ng kwam. Daarop werd de moed niet ver loren maa- ijverig voort gewerkt om met trotseermg van alle moeilijkheden het afzet gebied te behouden De Regeering is erkentelijk voor de goede, dingen die door het vak zelf in het leven zijn geroepen in samenwerking met de Overheid, b.v. de ziekte bestrijding. Dip sa menwerking tusschen overheid- en bedrijf is bet eenige middel om de moei lij kli eden te boven te komen. Spr. hoopt dat in de toekomst dezeltde energie zal worden bewaard en wil ir verband een goed woord spreken tot de Jon geren in het vak. Hij geeft hen de raad niet angstig te zijn, maar de roeping als opvol gers der ouderen te aanvaarden en door de gelijke opleiding, waartoe de Rijksbloemboï Ienschool onder leiding van Ir. Volkersz de gelegenheid biedt, te zorgen, dat zij in staat zullen zijn de oude tradities voort te zetten De Minister hoopt dat de tentoonstelling zal slagen, en dat doet ze, zoo ze meewerkt om de oude energie te handhaven. Eendracht en samenwerking met de Over heid kunnen onder Gods zegen ons land cn ons vak door de moeilijke tijden heenbren gen naar beter verschiet. Z.Exc. werd na dit openingswoord door wethouder Warnaar op de tentoonstelling rondgeleid. Bekroningen Door de Jury, bestaande uit de heeren J. F. Ch. Dix te Heemstede, Chr. Eggink te Voorschoten, D. W. Lefeber te Lisse, J. M. van Til te Lisse en J. van der Wilden t« Noord wijk, werden de volgende bekroningen toegekend. Groote zilveren wisselbeker voor de beste collectie van 30 tot 50 soorten aan de firma Warnaar en Co. N.V. te Sassenheim. Wandplaquette voor de mooiste inzending in zijn geiheel (aangeboden door de fa. C Guldemond te Oegstgeest) aan dc firma G Zandbergen, Ter Wegen, Sassenheim. Verguld Zilveren Medaille aan de N.V van der Voet's Bloemb. bedrijf te Sassen heim. Zilveren Wisselbeker voor de beste eollee tie van 20 tot 30 soorten aan de firma K Oudshoorn en Zn. te Sassenheim. Verguld Zilveren medaille (aangeboden door de Lissesche Kistenfabriek) aan de fa. G e li r. Eggink te Voorschoten. De tentoonstelling maakt in zijn geheel een uitstekende indruk. Verscheidenheid en kwaliteit van het tentoongestelde is sdhitte rond. Wij hopen daarop morgen nog terug te komen. De Eere-Voorzitter van het tentoonstel lingscomilé, wethouder Warnaar deelde nog mede dat voor de tentoonstelling va volgend jaar door de firma C. Guldemond te Oegstgeest een kunstvoorwerp wordt bc schikbaar gesteld als wisselprijs voor de 10 mooiste trompetnarcissen. Deze moet 2 maal ■worden gewonnen. Tevens was bericht ingekomen van de N.V Lissesche kistenfabriek dat voor die ten toonstelling wederom een verguld zilveren medaille wordt beschikbaar gestell terwijl deze firma de groote zilveren wisselbeker, zond ra deze definitief is gewonnen, door een niéuwe zal vervangen. Deze hoogste onderscheiding is thans twee maal gewonnen door de firma Warnaar en Co., twee maal door de fa. van Leeuwen en twee maal door de firma G. Zandbergen allen te Sassenheim, en moet drie maal achtereen gewonnen zijn om definitief in het bezit van den winnaar te komen. Wethouder Warnaar sloot zich aan bij een woord van Min. Deckers bij een vroegere ge legenheid gesproken, dat het vertrouwen be staat dat voor 't bloembollonvak, dal thans gedrukt is, een betere toekomst is weg gelegd. zen de heeren G. v. d. Perk. Joh. v. d. Gug- ten cn W. L. Noordijk.. De heer P. Slingerland braoht vervolgens verslag uit van het verhandelde op decur- susvergadering der Hulp-Centrale Leiden. Dil verslag, waarbij verschillende politieke vragen aan de orde kwamen, kon met recht een referaat genoemd worden en werd met groote aandacht door de aanwezigen beluis terd en met een warm applaus betoond. Een geanimeerde bespreking volgde nog. Bij de rondvraag werd ter sprake gebracht de onhoudbare toestand op het terrein van Jan v. Paridon. Het bestuur zal deze zaak- nader onderzoeken en zoo noodig trachten in dezen toestand verandering te brengen. Na dankgebed volgde sluiting. KATWIJK AAN ZEE A.R. PROP.-CLUB „IDENBURG" Gisteravond vergaderde in de kerkeraads- kamer van de Geref. Kerk de A.-R. Pro- pagandaclub „ïdenburg". De heer Boender leidde de bespreking in over het onderwerp „Het gele gevaar". Een lange bespreking rolgde. De opkomst had beter kunnen zijn. 17e .olgende vergadering is op 10 Maart. De heer Vink zal dan spreken over: „Werkloos heidsvoorziening JAARVERGADERING. G. J. O. De algem. ledenvergadering van de C. J. O. is vastgesteld op Donderda; 27 Febr. des onds om 8 uur in de conversatiezaal van het Jeugdhuis. KOUDEKERK GEREF. MANNENVEREENIGING De Geref. Mannenvereen. „Schrift en Be lijdenis" vergadert op Dinsdag 25 Februari des avonds om 7 uur, in het lokaal achter de kerk. Inleider: G. Goedhart. Onderwerp: art. 7 Ned. Gel. Bel. LEI DSCHEND AM ANTI-REV. PROP. CLUB Dinsdagavond hield de anti-rev. prop.- club weer een goed bezochte vergadering in het vereenigingslokaal Damlaan 44. De voorzitter, de heer K. Vink, opende met gebed en de lezing van Jesaja 28 (slot). Naar aanleiding van dit. Schriftgedeelte wees hij er op, hoe de Bijbel de handen arbeid en speciaal de landbouw eert en waardeert: hoe God zelf het program hier voor den mensch leert en hoe verschrikke lijk het is als de mensch dit eenige plan an de arbeid verwerpt en „eigen lot in handen wil nemen". Vervolgens sprak de heer R. A. den Ouden een uitvoerige rede uit over het „Plan van de Arbeid", het jongste import artikel van de S.D.A.P. Achtereenvolgens stond de spr. stil bij de goede eigenschap pen. welke dit plan sieren, die echter slechts theoretische beteekenis hebben, omdat de financieole roekeloosheid, de praktische on uitvoerbaarheid en de principieels oncliriste lijkheid het plan voor ons onaanvaardbaar maken. l)e gedachtinwisseling over dit onder werp breidde zich zoodanig uit, dat besloten werd de discussie voort te zetten in de vol gende vergadering, de derde Dinsdag in Maart, des avonds om half S precies. De heer Den Ouden zegde toe de gestelde vragen en de gemaakte opmerkingen alsdan te zullen beantwoorden. Het was weer een mooie vergadering met nieuwe belangstellenden. RADIOREDUCTIEBONS De Radio-luisteraarscommissie samengesteld uit de K.R.O, N.C.R.V en V.A.R.A. deelt mede dat zjj Dinsdagavond 25 dezer in Hotel „De Zwaan" weder zitting houdt van 78 uur tot uitreiking van de Radio-distributie-reductie- Men is verplicht werkloozenkaart, laatst betaalde kwitantie van de Radio-distributie en bewijs van lidmaatschap mede te brengen. Aan kinderen worden geen bons medegegeven LISSE DE HUISBROEITENTOONSTELUNG De huisbroeitentoonstelling van de K.J.C is uitgesteld tot Zaterdag 29 Febr. a_s. Aan vankelijk zou deze tentoonstelling op 22 Febr. geopend worden, doch om practische redenen achtte de commissie het beter dit een week later te doen plaats vinden. NAAR HAARLEM GEBRACHT. Door de politie is verdacht van diefstal aangehouden en voorgeleid voor den Officier van Justitie te Haarlem, zekere M. J. W., alhier. DIENST DES WOORDS Donderdag: Geref. Gem. 7 uur, Ds. II. Lig- tenberg; Chr.. Geref. Kerk 7.30 uur, Ds. W. Hendriksen. NOORDWIJK HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING In het Vereenigingsgebouw aan de Hoofd straat zijn gisteravond de kookcursussen vanwege het Comité voor de Huishoudelijke Voorlichting officieel geopend. De voorzitter van het Comité, de heer Braun, sprak openingswoord, waarna de burgemeester, Uc heer v. d. Mortel de officieele openingsrede uitsprak. Spr. wees op het groote nut van deze cursussen, die er op gericht zijn om de huisvrouwen, die in deze moeilijke tijden over weinig geld beschikken, te leeren toch een smakelijke maaltijd te bereiden. Van de eere-presidente, mevr. v. d. Mor tel, die in Zwitserland vertoeft, was een telegrafische gelukwensch voor het welsla gen van dc cursussen binnengekomen. Nadat koffie met gebak was gepresen teerd nam de eerste cursus een aanvang OEGSTGEEST LEDENVERGADERING „POELMEER" Gisteravond werd in „Het Witte Huis' alhier een algemeene ledenvergadering ge houden van de Oegstgeester Zwemvereen. „Poelmeer". De voorz. Dr. H. W. Borgerhoff Muldgr opent de vergadering en spreekt een ope ningswoord, waarin hij in 't kort memo reert het verloop van het vereenigingsleveu in afgeloopen jaar. Hoewel het bezoek aan de inrichting niet zoo druk was als in het vorige jaar was de finantieele uitkomst bevredigend, zoodat een belangrijk bedrag aan de gemeente kon worden afgedragen tot aflossing van de schuld. Voorts heet hij allen welkom en geeft, het woord aan den secretaris, den heer v. Ingen Schenau tot het lezen der notulen. Deze worden zonder aanmerking gearresteerd. Hierna volgt het verslag over 1935 benevens het finantieel verslag. Aan deze verslagen ontleenen w het. volgende: Het leden aantal over 1935 bedroeg 1245. Het aantal baden was als volgt: dames 17134. heeren 16933, militairen 720. volksb'a den 1864. De exploitatie der inrichting vertoont een batig saldo van f 1639.73. De rekening van de vereeniging heeft een batig saldo van f 1039.24, terwijl over 1935 aan de gemeente Oesgtgecst een bedrag van f2678 97 werd _fgedaan. Beide verslagen werden na en kele opmerkingen goedgekeurd. De commissie voor het nazien van heft finantieel beheer brengt verslag uit: alles is in orde bevonden en de penningmeester wordt gedechargeerd. De aftredende bestuursleden mej. G. D. M. de Vries en Ed. H. de Bruijn worden met groote meerderheid herkozen. Tot leden van de kascommissie voor 1936 orden benoemd de heeren Mr. G J. Gouii- smit en J. A. J. Knuttel. Hierna rondvraag, waarbij aan de orde komt de wenschelijkheid van aansluiting an de inrichting aan de waterleiding eri de telefoon. Hierna sluiting door don voorzitter. Ver meld dient, nog te worden dat. de burge meester van Oegstgeest deze vergadering met zijn tegenwoordigheid vereerde. RIJNSBURG DAMCLUB In verband met de Kringvergadering der Geref. Mannenvereen. in Concordia zal de Damclub haar competitiewedstrijd houden in de zaal van Verbree. NED. HERV. KERK In de Ned. Herv. Kerk hoopt Donderdag avond 9 uur op te treden Ds. Poot, van Den Haag. KRINGVERGADERING De Kring Rijnsburg yan de Geref. Man nen vereenigingen hoopt te vergaderen a.s. Vrijdag, 's avonds 8 uur. in Concordia. In leider is de heer Rietkerk, uit Lisse, die hoopt te spreken over: Het vraagstuk van den Zondag. Deze vergadering is ook toegankelijk voor belangstellenden. ZIJN BROER MISHANDELD De veldarbeider J. J. v. K. alhier, die op 14 Aug. jl. ziju broer met een boksbeugel verwondde, is door den politierechter ver oordeeld tot één maand gevangenisstraf. Het Haagsohe Gerechtshof bevestigde het vonnis. 1 SASSENHEIM CHR. GEREF. KERK In de Chr. Geref. Kerk alhier zal op Woensdag (heden) des avonds om 7.30 uur een kerkdienst worden gehouden, waarin zal voorgaan Ds Ponstein van Lisse. Jhr. J. W. SCHORER OVERLEDEN Gisteren is te 's Gravenhage op 69-jarigen leeftijd overleden Jhr. J. W. Sohorer, welke gedurende de jaren 18991903 Burgemeester en Gemeente-secretaris van Sassenheim ls geweest. GEMENGD NIEUWS DE ..STEUN" VOOR EEN MAN DIE VEEL SCHREEF In de gemeenteraadsvergadering van 's-G ravenzande klaagde een raadslid over het feit, dat een werklooze, die aan de commissie voor B.-steun een paar schoenen en een werkbroek had gevraagd, een bon toegestuurd kreeg „goed voor een blocnoot i een potlood". De wethouder van Sociale Zaken, die om trent dit geval opheldering gaf, deelde mede. dat de betrokken werklooze herhaalde ma len een briefje instuurde, waarin hij om het een of ander vroeg. Er ging vrijwel geen vergadering c'er commissie voorbij, of het bekende briefje was aanwezig. Omdat de man echte.' vaak werk had, meende de com missie de verzoeken te moeten afwijzen. Do commissie had echter vernomen dat voor het schrijven van zijn briefjes de schrij ver telkens naar zijn buren ging om pen en inkt ter leen te vragen. Daarom werd beslo ten een bon te verstrekken, waarop de schrij ver in het bezit zou worden gesteld van een bloknoot en een potlood. VERDRONKEN Te Dongen heeft men uit het Wilhel- minakanaal opgehaald het lijk van den on geveer twintigjarigen Van der B. uit Hank (Gem. Dussen) die sedert Zondag 9 Februari vermist werd. DE ONTGOOCHELDE GOOCHELAAR Te Amsterdam is in de Kerkstraat uit een auto een koffer met goochelappa- raten ontvreemd ten nadeele van een goochelaar-artist. TERNAUWERNOOD GERED. Maandagavond had op de Maas onder Alphen (Gld.) een ongeluk plaats da: bijna aan twee menschen het leven heeft ge kost. De 26-jarige lasscher G. Veenendaal en zijn 15-jarige knecht II. v. Os, beiden uit Alphcn afkomstig en in dienst bij. de Slie- drechtsche bagger-maats'chappij, die in de Maas daar ter plaatse baggerwerkzaamhe- den verricht, hadden zich in een roeil-oot. begeven, waarin een zwaar stuk ijzer gela den was, dat bij den baggermolen gebruikt moest worden. De roeiboot was aan een sleepboot uit Sliedrecht vast gemaakt. Doordat het stuk ijzer overboord sloeg ging de roeiboot kan telen. De inzittenden geraakten te water. De oudste kon een roeispaan grijpen en de andere een plank. Zij wisten door hulpge roep de aandacht van arbeiders van een baggermolen te trekken, die den kapitein van de sleepboot waarschuwden. Na een kwartier rondgedreven te hebben werden zij opgehaald. Zij waren verstijfd van de koude. Op de sleepboot werden zij verzorg! en later per auto naar huis gebracht. NACHTELIJKE VECHTPARTIJ TUSSCHEN POLITIEKE PARTIJEN Men meldt ons uit Amsterdam: Dinsdagnacht zijn aanhangers van twee elkander vijandig gezinde politieke partijen in de Rapenburgerstraat met elkander slaags geraakt. Een twintigtal personen, voor het nieerendeel jongelieden, nam aan de vecht partij deel. Een van hen werd daarbij zoo geslagen, dat hij een arm brak. Na in het. Binnengasthuis behandeld te zijn, kon hij zich naar huis begeven. De vermoedelijke dader van deze ernstige mishandeling, een 23-jarige jongeman, is in het bureau J. D. Meyerplein opgesloten. BRANDSTICHTING Te Gouda is aangehouden de 31-jarige monteur J. D. G., verdacht van brandstich ting. Ten gevolge van huiselijke omstandig heden had de man tn overspannen toestand eenige meubelen met petroleum gedrenkt en in brand gestoken. Hij heeft daarna het huis verlaten. Buren hebben de politie gewaar schuwd, nadat zij eerst het vuur hadden ge doofd. G.. die na zijn daad de stad verlaten had. werd te Zuilen gearresteerd. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7