llirutur JTriïtsdK Courant l<)Luui dah üiiairwrwtitij OoecLuv^midAtdon Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'ft ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 foa 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 5893f atfotrtentieprijjen: Van I tot 5 regels1.17 '/i Elke regel meer 0.22 Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer r - 0.45 Voor het bevragen aan '1 bureau V wordt berekend 0.10 No. 5709 WOENSDAG 19 FEBRUARI 1936 15e Jaargang V tegenstellingen kweeken In. een deel der R.K. pers zijn eenige keeren vrij tendentieuse berichten versche nen over strubbelingen bij do samenstel ling der Onderwijscommissie, welke bij Kon. Besluit van 11 Februari 1.1. is inge steld. Nog maar een paar dagen voor dit K. B. verscheen lanceerde men de mogelijk heid, dat de rechtsche fracties zouden wei geren in deze commissie zitting te nemen, Toen vlak daarop de samenstelling be kend werd, zweeg men. Doch thans schijnt de Volkskrant het gewenscht een dere tegenstelling te kweeken. Ook die legende-vorming dient afgewezen te worden, Genoemd blad herhaalt nog eens, dat zich bij de samenstelling strubbelingen hebben .voorgedaan en wijst er dan op, dat er ver schil is tusschen de bewoordingen, waarin het K. B. van do instelling gewag maakt en de mededeeling van Dr Colijn op 20 Dec. 1.1. over het plan der Regeering om een staatscommissie te benoemen. De Commissie zal moeten onderzoeken: öf een wettelijke regeling kan worden ge troffen om de concentratie van bijzondere scholen voor algemeen vormend lager on derwijs te verwezenlijken op een wijze, die de bezwaren tegen paragraaf 12 van het Wetsontwerp tot verlaging der openbare uitgaven voor het onderwijs ondervangt; en zal eventueel voorstellen in die richting kunnen doen. Deze opdracht, aldus de Volkskrant, „klopt niet volkomen met hetgeen minister -Colijn wat al te militairement in de Iva merzitting van 20 Dec. had verordend." Op 20 December heette het dat een wettelijke regeling moest worden ge troffen; thans gaat de staatscommissie onderzoeken óf een wettelijke regeling kan worden getroffen. Men voelt het verschil. Wat uitgemaakt heette wordt een punt .van onderzoek. Deze voorstelling van zaken is ten eenen- male onjuist. Het K. B. van 11 Febr. 1.1. klopt volkomen op hetgeen in de verkla ring van 20 Dec. 1935 over de instelling eener commissie gezegd werd. De Minister deelde mee, dat het Kabinet „blijft staan op het standpunt, dat een wettelijke regeling moet worden getroffen ora de concentratie van bijzondere scholen te bevorderenEn dan volgde: „De vraag of die concentratie zal kunnen wor den verwezenlijkt op een wijze, die de te gen paragraaf 12 ingebrachte bezwaren on dervangt, zal op korte termijn worden on derzocht door een staatscommissie .van veelzijdige samenstelling". Ten overvloede werd hieraan nog toe gevoegd: „de Regeering hoopt op een voor de Regeering en de Staten-Generaal aan vaardbare oplossing". De woorden van het K. B., waarhij de Staatscommissie is ingesteld, zijn dus let terlijk gelijk aan de tekst van 20 Dec. Van do commissie werd toen niets meer gevraagd dan nu. Ten overvloede werd zelfs gewezen op de mogelijkheid, dat de commissie geen aanvaardbare oplossing zou kunnen vinden. Op de houding der Regeering tegenover de concentratie hehoeft zulks niet van in vloed te zijn. Het gaat er over, dat het nimmer in het hoofd van Minister Colijn en zijn ambtgenooten is opgekomen om aan een staatscommissie voor te schrijven: gij moet tot dit resultaat komen. Het verschil, dat eerst de Volks krant en daags daarna ook de T ij d maakte, be staat niet; kan eenvoudig niet bestaan. Waarom kweekt men toch allerlei tegen stellingen? Vooral wanneer men met ons zegt, dat een conflict op dit punt aller minst gewenscht isl naar zich toerekenen De devaluïsten verstaan uitnemend de kunst naar zich toe te rekenen. Het bewijs daarvan levert het Dagblad .vaD Noord-Brabant eens weer. Terwijl allerwege, ook in de r.k. pers, gewezen werd op het onvoorzichtige pro gram, dat de leiding der R. K. Staatspartij .voor de landdag te Amsterdam opstelde, schreef dit blad; Het partijbestuur heeft geconstateerd, 'dat de deflatiepolitiek der Regeering is vastgeloopen; om dit mede te deelen en duidelijk te demonstreeren organi seerde het een landdag, waarop niet alleen negatief geconstateerd werd, dat de deflatie mislukt is, dat zou niets anders geweest zijn dan een ijdel en machteloos gebaar; neen daarnaast werd een andere weg gewezen door oud minister Steenberghe, die dezen weg reeds eerder onderkend had. Wan neer men niet moedwillig de oogen voor deze feiten sluiten wil, zal men moeten erkennen, dat zij niets aan duidelijk heid te wenschen overlaten en men zal daarbij wellicht ook willen begrijpen, dat het hier niet ging om een conclu sie, welke de oud-minister voor zich po neerde. maar om een conclusie, welke het economisch leven zelf aan het volk opdrong. Niemand zal kunnen tegenspreken, dat 'de eerste opmerking juist is: alleen maar leggen, dat „de deflatiepolitiek mislukt is" en daar niets tegenover stellen, brengt niet verder. Wie zegt: we moeten een dere richting uit, dient die betere koers ook aan te geven. Maar de voorstanders van devaluatie re kenen wat te veel naar zich toe, zeggen hot wat al te simpel, wanneer ze beweren: „het economisch leven kommandeert devalua tie". Want dit zou beteekenen, dat velen in de R. K. S. P., dat de Regeering en economen van naam eenvoudig de oogen zouden sluiten voor de economische feiten. Indien met wiskundige zekerheid en niet te weerspreken feiten was aangetoond, dai de devaluïsten gelijk hebben, dan ware verdere discussie onmogelijk. Maar zoo staat het niet. Het blijft over en weer bij argumenteeren en concludeeren uit econo mische verschijnselen, waarbij de regel 2 keer 2 is 4 niet opgaat of beslist. WEEKSTAAT NEDERLANDSCHE BANK Goudvoorraad met vier millioen gulden gestegen Zeer ruime geldmarkt De positie van de Nederlandscüï Bank is in die afgeloopen week, blij kens de jongste weekstaat, weer over de geheele linie verbeterd. De goud voorraad is met bijna 4 millioen toe genomen. De positie van de sohatkist is zeer ruim. De dekkingspercentages zijn verder gestegen. De geldmarkt maakt etke week nieuwe vorderingen op den weg der ontspanning. De koersen zijn weer verder teruggeloopen. Calil geld noteert thans y2 en het dis conto voor 3 maanden y8IVs voor 6 maandien is de noteering 1*41% voor eenjarige biljetten 1%115/16 Morgen vindt een nieuwe schatkist emissie plaats ten bedrage van 25 millioen. Zeer waarschijnlijk zal deze onder de hui dige omstandigheden een gunstig onthaal vinden. De bmnenlandsche wisselportefeuille daalde met 6 ton tot ƒ28.8 millioen en die Beleeniuigen en Voorschotten in rekening- courant met ƒ2.3 millioen tot ƒ127.9 mil lioen. Aan de andere zijde van de balans ste gen de rekening-oourant-saldi van anderen met ƒ12.7 millioen. tot 57.9 millioen. Ook het reke n ing - cou ran tsa I do van het Rijk is toegenomen en wel met ƒ2.6 millioen tot het zeer hooge bedrag van ƒ71.0 millioen. De goudvoorraad is thans «tegen tot 674 millioen. De nieuwe vermeerdering van den voorraad is vermoedelijk te danken aan goudtransporten uit België, aangezien het Belgische devies de laatste dagen zeer zwak in de markt lag. Uit ie V. S. is nog steeds goud naar Nederland onderweg. Dit is nog niet op de weekbalans verantwoord. Ook de post diverse rekeningen is vrij sterk gestegen, nl. met ƒ6 millioen. Niet onwaarschijnlijk houdt dit verband met verdere goudtransporlen uit België. De goudvoorraad, die in het buitenland aangehouden wordt, is thans ƒ71.1 millioen groot, zoodat in de afgeloopen week voor bijna ƒ8 millioen naar de kelders van de Bank is overgebracht. De biljettencirculatie Sep terug van 755 tot ƒ747 millioen. De totale direot opeöschbare ver plichtingen bedragen thans ƒ876.9 millioen (v. w. ƒ869.5 millioen). De gouddekking hiervan bedraagt 77.01 (v. w. 77.17 in goud en 79.42 (v. rw. 79.59 in goud en zilver F. SMIT 25 jaar burgemeester van Steenderen Een gemeente zonder schuld! De burgemeester van Steendei'en, de heer F. Smit, hoopt morgen de dag te herdenken, dat hij voor 25 jaar werd benoemd tot burgemeester dezer ge meente. Fokko Smit werd 12 Aug. 1876 te Zuidbroek geboren. Hij bezocht het gymnasium te Zet ten en werd daarna geplaatst als volontair ter gemeente-secretarie te Heukelum, al waar hij de studie in de gemeente-admïni stratie begon. Daarna was hij ambtenaar te Capelle a d. IJssel en te Weesp. 1 Juni 1903 werd hij benoemd tot burgemeester van St Pancras (N.H.) en eenige weken later volg de zijn benoemine tot secretaris dezer ge meente. 9 Febr. 1911 volgde zijn benoeming te Steenderen en de 20ste d.a.v. weal hij als zoodanig geïnstalleerd. 23 Mei van dat jaar werd de jubilaris tevens tot secretaris be noemd. De jubilaris heeft zich doen kennen als een trouw burgervader, met speciale voor liefde voor waterstaatkundige werken. Als zoodanig was hij een ijveraar voor de dich ting van de Baaksche Overlaat, waardoor de jaarlijksche overstroomingen van zijn gemeente tot het verleden zouden behooren. Tot heden is hem dat nog niet gelukt Gelukkig is dit gemeentehoofd te prij zen, want op 1 Jan. 1936 was de ge meente nog zonder een cent schuld. Zeker een unicum In ons Nederland. De feestdag zal voor den jubilaris, die de A.R beginselen is toegedaan, niet onge merkt voorbijgaan. Behalve, dat hij in een officieele raadsvergadering zal worden ge huldigd, heeft een comité uit de burgerij op Donderdag as. een grootsche hulde voorbe reid. VERSCH BROOD AAN HET ONTBIJT Minister Slingenberg in beginsel niet tegen ver vroegde aflevering van versch brood Mits het verbod van nachtarbeid niet in het gedrang komt Memorie van Antwoord op de Begrooting van Sociale Zaken In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer op het Voorloopig Verslag over de begrooting van Sociale Zaken deelt de Minister mede, dat hij op dit oogenilik geen toezegging kan doen inzake het bevor deren van een schrapping van art. 35 zesde lid der Arbeidswet 1929. Intusschen ziet hij niet over het hoofd, dat het vervoerverbod niet om zichzelf in de wet ls neergelegd, maar alleen om de nale ving van de bepalingen der bakkerspara- graar, met name het verbod vaai nachtar beid, te verzekeren. Dat beteekent dus, dat de minister in beginsel geen bezwaar ziet tegen vervroegde aflevering van versch brood, indien valt aan te nemen, dat daar geen overwegende bezwaren tegenover staan, met name, dat het verbod van nacht arbeid daardoor niet in het. gedrang komt. De minister zal omtrent deze aangelegen heid een nader onderzoek in het bedriji doen instellen en, zoo dit gewenscht blijkt, hierover het advies inwinnen van den Hoo- gen Raad van arbeid. Aan invoering van de 40-urlge werkweek kan niet gedacht worden, aldus de Minis ter, zoolang een aanmerkelijke loonsverla ging tot do onmogelijkheden schijnt te be- hoorem. De minister venvacht ook van een ar- beidsverbod voor 60-jarigen en ouderen niet veel. effect ten profijte van de jongeren. Een voorontwerp van wet, beoogen de ia bepaalde gevallen vrouwelijk personeel in fabriken en kantoren door mannelijk te doem vervangen, is bij den Hoogen Raad van Ar beid aanhangig. De minister meent binnen kort het advies van dat College te mogen verwachten. De minister ziet voorshands weinig aanleiding tot het vaststellen van een arbeidsverbod voor gehuwde vrouwen. Een verbod zou haar en haar gezinnen ten zeerste dupeeren. Bezwaarlijk zullen zij ander werk vinden dan wellicht hier en daar een werkhuis. Een bezwaar was ook steeds, dat de betrok kene allicht naar de zooveel moeilijker te controleeren huisarbeid zouden worden drongen. Nu intusschen binnenkort de in voering van de Huisarbeidswet kan wor den tegemoet gezien, overweegt de minister, in hoeverre daardoor het aspect van deze zaak wellicht eenige verandering heeft on dergaan. De minister staat sympathiek tegenover de gedachte van verdere invoering van de arbeidswet en hij overweegt dan ook het treffen van voorzieningen in deze i gaande den arbeid in koffiehuizen en hotels. Reeds hier echter wil hij erop wijzen, dat de toestand in dat bedrijf allerminst rooskleurig is en dat dus vooralsnog slechts eenige behoedzame stappen op dit gebied ge zet zullen kunnen worden. De Minister kan geen medewerking ver- leenen aan de totstandkoming van een wet telijke regeling inzake de verbindendverkla ring van loonen. Een wettelijke regeling van de verbindendverklaring van algemeene be- drijfshepalingen betrekkelijk sociale voor zieningen is in voorbereiding. Aan het departement van 'den minister is een wetsontwerp in voorbereiding, dat de strekking heeft om ook de bedrijfsvereeni- gingen te betrekken bij de uitvoering van de bij de Ongevallenwet 1921 geregelde verzeke ring. Deze voorbreidioig bevindt zich reeds in gevorderden staat. De minister hoopt binnenkort een voorstel tot wettelijke regeling van het ziekenfondswezen bij de Staten-Generaal aanhangig te kunnen maken. De hnnrverlaging De regeering heeft in 'de laatste jaren de huren van met. rijksvoorschot gebouwde wo ningen niet onbelangrijk verlaagd en brengt daarvoor offers in den vorm van bijdragen zoo die onmisbaar zijn. Op verwezenlijking de in het rapport der Commissie-Vlie gen aangegeven denkbeelden kan in de te genwoordige omstandigheden niet in haar ollen omvang gerekend worden; het rijk kan de daarvoor noodige offers niet brengen Ten aanzien van de huurverlaging, het eerst nodoige, wordt met kracht doorgewerkt De Minister is niet voornemens de al gemeene normen der steunverleening te verlagen. De aangelegenheid van wijziging der huurtoeslagregeling is nog in overweging De Minister heeft omtrent verschillende voorstellen over dit punt van gedachten ge wisseld met de Contact-Commissie uit de 'akcentralen en die uit de gemeenten. Een beslissing ter zake is nog niet genomen. Het ligt zeer zeker in de bedoeling van den Minister, voor zoover de gelden daar voor aanwezig zijn en de omstandigheden uit landbouwkundig oogpunt daarvoor plei ten, de stichting van boerderijen niet alleen bij de N.V. Onlginningsniaatschannij „He-4 Land van Vollenhove", doch ook bij de an dere ontgin.ungs-maatschappijen te bevor deren. Reeds zijn a n deze instellingen daar- j voor de noodige machtigingen verleend. I De bedrijfsraden l de bevoegdheden Het Tweede Kamerlid Hermans heeft er de aandacljt van den Minister van Soci ale Zalven op gevestigd, dat uit verschillen de feiten blijkt (o.m. mijnbedrijf, sigaren- industrie en grafische bedrijven); dat een minderheid van werkgevers in een bepaald bedrijf de totstandkoming van een Bedrijfsraad kan verhinderen; dat de uitvoering der Bedrij fsraden wet, als ordening bedoeld, tot wanorde leidt, en dat niet bereikt kan worden, wat in de Memorie van Toelichting op genoemde wet als verwachting werd uitgesproken, nL dat „de gunstige resultaten, die in de sociale ontwikkeling van het economische leven worden bereikt", zouden worden „geconso lideerd". Daarom vraagt de heer Hermans aan den Minister of het niet noodzakelijk is dat aan de Bedrijfsraden een meer beteekenende taak wordt opgedragen en zoodanige be voegdheden worden gegeven, dat zoowel werkgevers als werknemers het in hun be lang achten in deze colleges naar goede sa menwerking te streven. Binnenschippers en Binnenvissckers Het Tweede Kamerlid Duymaer van Twist heeft aan de Ministers van Land bouw en Handel gevraagd, of geldelijke steun zal worden verleend resp: aan de bin- nenvisschers en binnenschippers, nu ook aan de kleine boeren en tuinders financiee- le steun zal worden verleend. Onrechtmatig steuntrekken op groote schaal Te Maassluis is opnieuw gebleken, dat nog steeds op groote schaal getracht wordt, op onrechtmatige wijze steun te trek ken. Na de geruchtmakende zaak welke in het vorig jaar voor de Rotterdamsohe recht bank werd behandeld, heeft de Maassluisohe politie bijzondere aandacht aan de bestrij ding van deze onregelmatigheden geschon ken. Dezer dagen is de recherche er in geslaagd niet minder dan twaalf personen op te spo ren, die door het valsohelijk opgeven van hun inkomsten aan het bureau voor steun verleening aan crisis-werkloozen, Rijk en Gemeente in een enkel jaar voor ca. f 1500 hebben benadeeld. Tegen hen allen is proces verbaal wegens valschheid in geschrifte op gemaakt. Het juiste bedrag van de fraude kon- tot op heden nog niet worden vastgesteld. Als kenmerkend staaltje van de brutaliteit, waarmede sommigen te werk gingen, diene dat een der verdachten inkomsten van f35 in een week had gehad, doch deze bij de op gave geheel had verzwegen, zoodat hem de volle steun werd uitbetaald. Hierdoor incas seerde de man een weekgeld van bijna f50. Het onderzoek der recherche wordt in sa menwerking met den controleur voor de crisis-werkloozen nog voortgezet. Een avontuur op het IJsselmeer Vrijdagavond kreeg de olieboot „Purfina VII" een lek iin den sohroefaskoker. Op het IJsselmeer heeft het vaartuig daardoor dre dagen rond gedreven. Men was met klein zeiltje in de richting Hoorn gevaren, doch onder Etershehn raakte de boot aan lager wal. Tot overmaat van ramp was er geen eten aan boord. Eerst Maandagavond hebben drie bewoners van Oosthuizen brood naar de uitgehongerde bemanning gebracht. Door het drijf ijs was het onmogelijk naar den wal terug te keeren. De lichte roeiboot werd aan boord geheschen. De Oosthuizers hebben de reis naar Hoorn meegemaakt De electrische installatie was intact ge bleven, zoodat men geregeld seinen kon ge ven naar passeerende schepen, welke ech ter niet opgemerkt schenen te worden. Zaterdag heeft men den geheelen dag rondgedreven, daar er te weinig wind was om met het primitieve zeil en zonder zwaar den vooruit te komen. De bemanning, be staande uit kapitein G. Kok, den stuurman G. Hofstetter en den machinist J. Deelstra, heeft voortdurend met een holle maag moe ten pompen om zinken te voorkomen. Van slaap kon niet veel komen. Zondag en Maan dag kon men met vrij gunstigen wind op Hoorn aansturen, doch onder Oosthuizen geraakte men door het krimpen van den wid onder lagerwal en moest voor anker worden gegaan. Men wist de Oosthuizers duidelijk te maken, dat er honger aan boord was. Met bekwamen spoed werd brood ge reed gemaakt en niet zonder risico, daar er intusschen drijfijs was gekomen van bijna een meter dik, naar boord gebracht. Twee keer werd de reis met de roeiboot gemaakt. Toen de Oosthuizers weer naar den wal wilden terugkeeren ging diit niet meer. Het lichte bootje kon het ijs niet breken. Er zat niets anders op dan aan boord te blijven, zoodat zij den naoht aan boord hebben door gebracht. Het bootje had eenige schade op- geloopen. Inmiddels had d!e loco-burgemeester van Avenhorn den commissaris van politie te Hoorn gewaarschuwd, die zich met den Rijkswaterstaat in verbinding stelde, waar na de olieboot de haven van Hoorn werd binnengesleept. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Verschenen is de Memorie van Antwoord, aan de Eerste Kamer over de Begrootinj van Buitenlandsche Zaken. Verschenen is de Memorie van Antwoord, aan de Eerste Kamer over de Begrooting van, Sociale Zaken. In de Tweede Kamer is de interpellatie- Schalker behandeld over het beleid der Re- geering ten opzichte van Rotterdam. Daarna is begonnen aan de Surinaamschc begroo- ting. Interview met den heer 7. Pietersent Moens naar aanleiding van het a.s. jubilev.rn van de Bond van Chr. Zang' en Oratorium, Vereenigingen. De weekstaat van de Nederlandsche Bang toont een vermeerdering van de goudvoor raad met vier millioen gulden. In de Fransche kamer zijn de debatten in zake het Fransch-Russische pact voortgezet4 De revolutie in Paraguay is beëindigd; de opstandelingen hebben de regeering over genomen. In het noorden en zuiden van AbessiniS versterken de Italianen de veroverde stel lingen Voorkomt verkoudheid en keelpijn Ivorol-gebraikers zijn zelden verkouden en hebben zelden keelpijn, omdat deze tandpasta den mond dagelijks grondig desinfecteert, Officieele Berichten ONDERSCHEIDING AUDIëNTIE De gewone audiëntie van den Minister van RAAD VAN ARBEID TE ROTTERDAM Tot voorzitter van de Raad van Arbeid t« 13 benoemd. M. J. Harts, onder ce- t? j eervol ontslag als voorzitter van 'da Raad van Arbeid to Middelburg. jeen SB; 0176 H

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1