$lmwe geitecife (£<ntrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.5f Bij dagelijksche zending5.5< Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 cl Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Eureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (ia 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 afobertentieprijjen: Van 1 tot 5 régels1.17'/> Elke regel meer 0.22'/ Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 EJke regel meer0 45 Voor 'iet bevragen aan 't bureau V wordt berekend0.10 NO. 5708 DINSDAG 18 FEBRUAR11936 15e Jaargana WIJ DRIJVEN NIET! Het ware onbeleefd te zwijgen op het bescheid, dat de R.K. T ij d ons gaf op ons artikel van Donderdag. Maar eigenlijk is het onbegonnen werk, want het blad volgt een taktiek van polemiek, welke wij niet tot de onze willen maken. Hoe ter wereld komt de redactie er bij het is geen nieuwe beschuldiging! dat wij voortgaan „vuurtje te 6token tegen de Katholieken'? Waarom meent de redactie, dat wij het „verdeel en hecrsch" toepassen, „door het uitspelen van de Katholieke pers tegen haar geestverwante Ministers in dit Kabinet"? En waarom houdt zij zich zoo onnoozel met te zeggen: „wij weten niet, welke (r.k.) bladen bedoeld zijn"? „Er komt de laatste tijd van katholieke zijde zepr scherpe, steeds breeder om z'ch heen grijpendp critiek los op onze katho lieke ministers", schrijft de Maasbode op 16 Jan. l.L De blijken daarvan hadden wij reeds ter fcijde geiegd. Alleen vroegen we ons af of w ij er de aandacht al op moesten vestigen. Toen deed de Maasbode het vóór ons. Misschien om vuurtje te stoken tegen de Katholieken? Ziet de Tijd ons voor zóó kortzichtig aan, dat wij ons zouden verheu gen. in de oneenigheid tusschen Roomsch- Katholieken? Wij dachten, dat wij van het tegenovergestelde gevoelen en begeeren jaar op jaar blijk hebben gegeven Uitgaande van deze kwaaddenkende ver onderstelling vervalt liet blad natuurlijk \an de eene onbillijkhp.id in de andere. Ons, die verzoening prediken, wordt n.b. verwe ten,' dat wij „op vijandige en denigreerende wijze schrijven" overja over wie?; en dat zulks gebeurde in een „boos oogenblik". We moeten deze verzachtende omstandig heid afwijzen. We schreven ons artikel zon der eenige overhaasting doch het was reeds gezet voor \ve kennis genomen hadden van anderer oordeel en vóór we in d e T ij d kon den lezen, dat de redactie „de gestes over en weer in de Apollohal niet gelukkig gevon den had". „Over en weer", de r.k. ministers zullen zich misschien afvragen, welke onge- wenschte gestes zij gemaakt hebben op de Landdag? Doch misschien nemen ook alle bezoe kers niet voor hun rekening, wat d e T ij d nu feiten noemt, Waarvan zij verslag maakte zonder meer. - Die „feiten" zijn dan, dat de massa der ver gaderden de geestverwante ministers heel duidelijk maakte met applaus en volkslied, dat zo nu ja op de eerste rij mochten zitten, doch' dat men ze met evenveel genoe gen zag verdwijnen. Wij beweren niet, dat dit dc feiten waren, wij ergerden ons aan de marnier, de denigreerende wijze, waarop zóó over bevriende ministers geschreven werd. En we herinnerden er aan, hoe niet 't minst het deel der R.K. pers, dat nu zoo scherp uit de hoek komt, juist deze drie .vroeger zoo uitbundig toejubelde. De redactie maakt daar weer heel wat an- Öers van; maar wacht zich wel om mee te deelen, dat de Maasbode de hoop uit sprak om „de Katholieken niet van hun geestverwante ministers te vervreemden" want dan was het immers voor ieder duide' lijk, dat bij ons geen sprake kan zijn var vuurtje stoken". De stokebranden tusschen Roomsch-Ka Itholieken moet men eerder in de eigen pers dan bij ons zoeken en tegen hen waarschuw de de Maasbode. Wij passeeren zonder meer de opmerking dat wij .,zoo goed als kritiekloos voor het Kabinet Colijn opkomen"; het blad weet wel beter. Het weet ook wel, dat wij het conflict van verleden zomer niet door prik kelende lectuur bevorderd hebben, zooals het ons nu verwijt. Wij kunnen de redactie verzekeren, dat menigeen het ons kwalijk nam, dat wij de werkelijk „ondermijnende kritiek" van sommige r.k. bladen te weinig gepareerd hebben. Gansch overbodig was ook de herinnering aan „het goed geargumenteerde antwoord, dat de voorzitter der R.K. Fractie op de uit daging heeft gegeven". Wat wij wenschten en nog hopen is dit, dat de R.K. pers in haar geheel zich zou aangesloten hebben bij ido verzoenende houding en wroorden van den voorzitter der R.K. Fractie nA de oplos sing van de in onvoorzichtigheid geboren crisis. Wij onderschrijven ten volle wat D e Tij d opmerkt: De katholieke homogeniteit is een an dere. Zij houdt de vrije meenings-uiting ook in de critiek in eere, maar zij doet niet mee aan het opzettelijke denigree- ren ook niet van de katholieken, die een afwijkende houding aannemen. \yant ons bezwaar is juist, dat een deel, gelukkig mé&r een deel der R.K. pers weer zóó ijverig speurt hoe zij het kabinet in een ongunstig daglicht kan stellen, dat zij zelfs gelijk D e T ij d op denigreerende wij ze over de geestverwante ministers schrijft. Deze bewindslieden zullen zich waar schijnlijk afvragen of het noodig is op zoo'n toon te schrijven, alleen om duidelijk te ma. ken, dat zij. om met De Tij d te spreken, „de risico's van hun persoonlijk optreden. geinspireerd door achtenswaardige redenen, om ons land door zijn moeilijkste tijd heen ie. helpen niet kunnen' afwentelen op de BOMMEN OP AMBULANCES Interessante proefnemingen te Soesterberg Roode Kruis dikwijls niet te onderscheiden In het laatste nummer van „De Sa maritaan" het orgaan van Oranje- en Roode Kruis bespreekt de heer G. Prins het werpen van bommen op Roode- Kruisambulanes, zulks in verband met hetgeen in dit opzicht in Abessinië is gebeurd. Hij maakt melding van in teressante proeven op dit gebied. Aan den commandant der luchtvaartaf- deeling in Soesterberg, kolonel Best werden nadere inlichtingen verzocht omtrent de raagd of het ongewild werpen van bom- nen op ambulances tot de mogelijkheden behoort. In antwoord daarop kreeg men uit Soester berg verrassende mededeelingen. In verband met de opstelling van de am bulances achtte de commandant reeds dade lijk de mogelijkheid van een ongelukkig toe- al geenszins buiten gesloten. Een ambulance, gelegen op pl.m. 100 M afstand van een voor luchtbombardement geoorloofd object, ligt binnen de vredessprei ding van het normale bombardement. Aan nemende, dat de oorlogsspreiding belangrijk grooter is, zal men, om betrekkelijk veilig te zijn, niet dichter dan op 1000 M. opstel ling moeten nemen van een object, waarop bombardementen kunnen worden verwacht. Op Soesterberg zijn proeven genomen met m rood kruis van zes meter doorsnede en een armbreedte van 80 centimeter op een ierkant wit veld van zes meter zijde. Dc waarnemingen werden gedaau, terwijl het kruis achtereenvolgens op een onder grond was neergelegd van gras, een gebouw, zand en heide. Bij de waarneming op gras was van een hoogle van 3500 m. slechts een wit vierkant zichtbaar; op 2500 m. was het roode kruis en zichtbaar omdat de aanwezigheid er- n békend was; op 1500 m. was het goed zichtbaar voor iemand, die de aanwezigheid •yan kende. Dc resultaten der proeven met als onder grond een gebouw, zand- en heidegrond waren vrijwel dezelfde als die op gras. Bij onbekendheid met de plaats van het roode kruis is de volgorde van opvallen in verband met den ondergrond: gras, heide, zand, gebouw (dit dus op de laatste plaats). De bovengenoemde proeven werden geno men bij helderer* liemel, goed zicht en te pl.m. 12 uur. Gebleken is, dat de afmetingen van het ter beschikking staande witte veld met rood kruis te eenenmale onvoldoende zijn, oin op te vallen van hoogten boven 1500 m. terwijl de hoogten, waarop luchtbombarde menten normaal kunnen worden verwacht liggen tusschen 1000 en 5000 M. Om opvallend te zijn van pl.m. 4000 m. hoogte zal het witte veld een vierkant moeten zijn van 50 m. zijde en zal de diameter van het kruis eveneens 50 m. moeten zijn, terwijl de breedte der ar men pl.m. 10 m. zal moeten bedragen. Uit het bovenstaande is dus wel vast ko men staan, dat vergissingen zeer wel moge lijk zijn, ook al zou men dat, wanneer men zich op de aarde zelf bevindt, niet denken. Een Roode Kruis van 3 m., dat dus wel als zeer groot betiteld mag worden, en dat ook de grootte zou zijn geweest van de Zweed- sche ambulance, is dus op geen stukken na herkenbaar, en derhalve niet betrouwbaar in oorlogstijd- Te meer wanneer men be denkt, dat de proefnemingen in Soesterberg nog gedaan zijn op 't lichtste gedeelte van den dag, en de vliegers wisten, waar het embleem zich bevond. Verlichting, bijv. door schijnwerpers bij donker weer of slecht uitzicht is eveneens gebiedende eisch naast enorm groote emblemen. RAAD VOOR DE LUCHTVAART Wetsontwerp spoedig gereed? Iets over den inhoud. In aansluiting aan het bericht over de instelling van een Raad voor dé Luchtvaart kan nog het volgende worden gemeld: In de voorstellen, der commissie-Kooien wordt o.m een vooronderzoek ingeval van een luchtongeluk, dat door den Raad voor de Luchtvaart zal worden behandeld, voor geschreven. De raad leidt het nadere on derzoek. Voorts is een belangrijk purjt in de voor stellen der commissie, dat, de Raad voor de Luchtvaart de gevallen, welke hij te behan delen krijgt, in het openbaar moet behan delen op soortgelijke wijze als in de sche penwet, welke de bevoegdheid van den Raad voor de Scheepvaart regelt, is om schreven. Naar men weet is de directeur van. den luchtvaartdienst krachtens de regeling toe- zicht-luchtvaart belast met het onderzoek bij vliegongelukken. Wanneer er na dit onder zoek twijfel bestaat omtrent de juiste oor zaak van het ongeluk, wordt het geval voor gelegd aan de permanente commissie. De bevoegdheden dezer commissie zijn echter vrij beperkt De Raad voor de Luchtvaart zal elk geval in veel ruimer verband moe ten beoordeelen en tal van factorén. welke de permanente commissie niet in haar ge zichtskring kan betrekken, in aanmerking nemen. Het is niet uitgesloten, dat wanneer het bedoelde wetsontwerp door de Sta- ten-Generaal za! zijn behandeld en aan genomen. de nieuwe regeling nog dezen zomer haar beslag zal krijgen. Het inbeslagnemen van touringcars De Staat mag er niet mee doorgaan De President van de Arrondissements rechtbank te Leeuwarden, heeft uit spraak gedaan in het kort geding tns- schen de Staat der Nederlanden en de Friesch-Hollandsche Reisvereeniging. De President, vonnis wijzende, heeft den Staat verboden voort te gaan met het in beslag nemen van touringcars van de Friesch-Hollandsche Reisvereeniging, voor zoover dit bedoeld is als opspo- ringsmaatregeL Boottrein ra.s. Dempo De firma Ruvs en Co., Hoofd agente van de N. V. Rotterdamsche Lloyd méldt, dat de Rotterdam Lloyd Rapide rijdende in aansluiting op het 18 dezer te Marseille ver acht wordend ms. „Dempo". den I9den de zer om 6.16 te Roosendaal, om 7.14 te Rot terdam D P. en om 7.-10 te Den Haag H.S. zal arriveeren. Aankomst Amsterdam C.S. S.4i. STEUNVERGOEDING ERWTEN Van bevoegde zijde wordt ons medege deeld, dat de steun vergoeding voor groene erwten en schokkererwten, gedenatureerd in het tijdvak van 2 Februari 1936 tot en met 8 Februari 1936 voor de kwaliteits klassen C en D respectievelijk 3,50 en 3,— per 100 Kg. zal bedragen. De steunvergoeding voor in datzelfde tijdvak gedorschtegele erwten, voldoende aan de standaardmonsters C en D zal res pectievelijk 3,— en 2,50 per 100 Kg. be dragen. Keert de ebbe? Bijna geen teruggang in het ledental van het C.N.V. Het vierde kwartaal van het vorig jaar heeft voor het ledental van het Christelijk Nationaal Vakverbond nagenoeg geen ver - lies gebracht. Slechts 93 leden ging het C.N.V. sinds 1 October 1935 achteruit Te genover de drie andere kwartalen beteekent dit een zeer belangrijke verbetering. In het eerste, tweede en derde kwartaal 1935 was de achteruitgang resp. 1444, 1261, 1282 leden, zoodat een teruggang van 93 leden zeer minimaal is en daaruit kan worden op gemaakt. dat de ebbe, die sinds 1934 intrad, begint te keereen. Dat is voor de Christelijke Vakbeweging een zeer verheugend verschijnsel. Voor belangrijk deel is dit toe te schrijven aai groote activiteit, die door verschillende vak. bonden aan den dag is gelegd met het resul taat. dat de Ambtenaren 28, de Belasting ambtenaren 18 de Fabrieks- en Transport arbeiders 62. de Metaalbewerkers 33, het Post personeel en de Technici 4, de Verze keringsagenten 3, de Voedings- en Genot middelenarbeiders 15. en de Werkmeesters 4 nieuwe leden als winst konden boeken Ook de met élan gevoerde November-actie heeft niet nagelaten goeden invloed uit te oefenen. Hierboven stelden wij de vraag: Keert de ebbe? Het antwoord van de leden moet zijn voor zoover dat in hun macht ligt door ac tieve propaganda: de ebbe is gekeerd en de vloed komt opzetten! Besturenconferentie van Prot. Chr. Mijnwerk'ersbond De kwestie van het .*.M.F. In het Grand Hotel te Heerlen heeft Zaterdag de Prot. Chr. Mijnwerkereband een besturenconferentie gehouden. De heer N. Ploeg, die de vergadering presideerde, sprak namens het hoofdbestuur een welkomstwoord, waarin hij de hoop uitsprak dat deze vergadering er toe mocht bijdragen de belangen van de mijnwerkers te behartigen. Voorts wees spr. op de be langrijke taak van de afdeelingsbesturen cu op de houding van de particuliere mijnen ten opzichte van de bedrijfsraad. Daar de particuliere mijnen zich nog steeds afzijdig houden kan de bedrijfsraad voorloopig wel s van de baan te zijn worden beschouwd Verschilende sprekers gewaagden van de wenschelijkheid van het meer propaganda voeren, vooral door de hoofdbestuursleden ap de afdëelingSvergaderingen, wat ongp twijfeld tot toename van het ledental zou leiden. De voorzitter beloofde slappen te doen om de besturenbond te Heerlen, waarbij immers de meeste afdeelingen aangesloten zijn, weer beter te doen functionneeren. Nogmaals sprekende over de propaganda wees de voor zitter op het ledental, dat de laatste jaren door het ontslag aan vele mijnen aanmer kelijk is teruggeloopen, maar ongetwijfeld nog voor uitbreiding vatbaar is. De heer Van Vuurst, vertegenwoordi ger van den Bond in het A.M.F. verkreeg daarop het woord om te spreken óver bet nieuwe reglement van het A.M.F. Over het algemeen, zeide spr., zijn er meer verslech teringen in het reglement aangebracht dan verbeteringen. Er is bijvoorbeeld niet vol doende rekening gehouden met het groote gezin, en dat is wel een van de grootste be zwaren. Men heeft deze wijzigingen aange bracht om te komen tot een verhooging van het "f>Psioen. Deze verhonp-in?» vv-cgi i-r-hmi bij lange na niet op tegen de verslechterin gen die er het gevolg van zijn. De beste op lossing zal daarom zijn, besloot spr., te probeeren medezeggenschap te krijgen in het bestuur. De voorzitter heeft deze uiteenzetting nog nader toegelicht. De aangelegenheid was zeer moeilijk en daarom lijkt het onbegrijpe lijk dat men destijds over een zoo moeilijke kwestie in een vergadering van zeven mi nuten kon beslissen. Een aantal vragen die nog gesteld werden heeft de heer Ploeg op duidelijke en afdoen de wijze beantwoord, waarna de vergadering gesloten werd. HET BOUWBEDRIJF IN DE MIJNSTREEK Te Heerlen heeft de eerste conferentie plaats gehad van de besturen der patroons bonden voor de bouwvakken en de vertegen woordigers der werknemers over de ver nieuwing van de collectieve arbeidsovereen komst van het bouwbedrijf in de mijnstreek. Na de bespreking van den algemeenen toestand in de bouwvakken werd besloten om behoudens enkele werkzaamheden van ondergeschikten aard de volgende vergade ring te houden na afsluiting van het lande lijk collectief contract. AUTO IN VLAMMEN Tusschen 'Poeldijk en Loosduinen is Maandagmiddag een met benzine én carboli- neum beladen vrachtauto van de Texaco, depót te Honselersdijk, door kortsluiting in brand geraakt. In een oogwenk sloegen de vlammen hoog boven de auto uit, en bleek het onmogeliik het vuur te blusschen. Met groot gevaar wist men de vaten die reeds aan het branden waren geraakt van het voertuig te rol'en. De hoog op1 aaiende vlammen veroorzaak ten. dat het vei keer over aen weg geduren de eenigen tijd stopgezet moest woeden. GRAANHANDEL EN CRISIS Noodtoestand van den Nederlandschen invoerhandel Een adres aan de Tweede Kamer Het comité van Graanhandelaren te Rotterdam, heeft zich in verhand mei de aanslaande behandeling van de be grooting van het Landbouw-crisisfonrds opnieuw met een uitvoerig adres gewend tot de Tweede Kamer, om te wijzen op den benarden toestand, waarin de Ned. invoerhandel van buitenlandsche gra nen zich bevindt. In hef adres wordt er aan herinnerd dat an 1931 tot 1935 de invoer van voedergraan met 50 pet. terugliep. Zoolang de monopolie- heffingen op granen en andere voerartikelen niet aanmerkelijk worden verlaagd, is vol doende daling van de kosten van levens onderhoud onmogelijk. Het adres geefi vervolgens eenige richt lijnen aan om uit de impasse te geraken waarna er op gewezen wordt dat de graan- voorziening van Nederland thans van slechts enkele landen afhankelijk is, terwijl door Voortdurende wisselende beslissingen be paalde soorten graan hier uit bepaalde lan den dan weer niet. dan weer wel mogen orden ingevoerd. De daardoor geschapen onzekerheid ontwricht den handel. Onzekerheid van dezen en anderen aard heeft ook tengevolge, dat de voor raden van buitenlandsche graan tegen woordig in ons land zeer dikwijls van zoodanigen geringen omvang zijn, dat daardoor ongerustheid wordt gewekt, ook in regeeringskringen. Onzekerheid en belemmeringen hebben ie internationale rol van den Nederlandschen graanhandel en de plaats van onze havens als internationaal distributie-centrum van graan reeds vrijwel verloren doen gaan, me» erschuiving der werkzaamheid naar bui tenlandsche handelscentra. Wanneer e.en dergelijke verschuiving eenmaal tot eenige ikkeling is gekomen, valt zij zeer moei lijk te stuiten of te herstellen, terwijl haai nadeelige gevolgen ver uitgaan buiten het belang van den geschapen bedrijfstak alleen De goh eel e eeonomische structuur onzer Ne- deriandsche samenleving komt daarbij id het gedrang. In het belang van de geheele Neder- landsche samenleving wordt het nood zakelijk geacht, flat-paal en perk wordt gesteld aan de uitbreiding van de graan- teclt in ons land en dat zelfs terugge treden wordt op de in die richting reeds afgelegden weg. De weg, die nu bewandeld wordt en verd» van verschillende zijden wordt bepleit, kan slechts leiden tot autarkie, met als gevolg verdere verarming der geheele bevolking Wij meen en in overweging te mogen ge ven om uw invloed te gebruiken, aldus het adres, opdat dit voor den graanhandel, andere bedrijftakken en de geheele bevol king dreigende gevaar wordt .afgewend. BUITENLANDERS MOGEN NIET SPREKEN Minister van justitie beantwoordt de vragen van den heer de Savornin Lokman R K Staatspartij, die met hen geen politiek contact onderhoudt" Wie drijven? vraagt De Tij d. Wij drijven niet, is ons aptwoorcl Hooni' soit qui mal y p:n'se. Geen toepassing van eenige discriminatie Het Eerste Kamerlid de Savornin- Lohman heeft onlangs aan den Minis ter van Justitie vragen gesteld betref fende een verbod aan buitenlanders om op een openbare protestvergadering tegen de Russische geloofsvervolging op te treden. Het betrof hier, zooals men weet, het voor gevallene met betrekking tot de op 7 Januari j.l. te Rotterdam gehouden openbare protest vergadering. De Minister merkt op, dat het hier niet gold een vergadering, uitsluitend belegd om te protesteeren tegen Russische geloofsvervolgingen. Dit kan, naar het oor deel van den Minister, o.a. reeds blijken uit den oproep tot deze vergadering, in welken o.a. Stalin genoemd wordt en wat deze ver klaard heeft, en uit de aankondiging van het onderwerp van den eersten buitenlandschen spreker, luidende: „Het wereldgevaar van het Bolsjewisme". Einde November j.l. was aan dr. Krop reeds vanwege de politie te kennen gegeven, dat vreemdelingen op openbare vergaderin gen, als hierbedoeld, die mede een politiek karakter dragen, niet mogen spreken; deze heeft toen zijn voornemen kenbaar gemaakt, zich daarover tot den Minister te wenden. Dit is echter niet geschied. Op 6 Januari j.l. beeft de hoofdcommissa ris van politie te Rotterdam voor alle zeker heid aan den Minister de toestemming tot een verbod van optreden van de buitenlandsche sprekers gevraagd, welke toestemming is ge geven. Na kennisneming van het verbod heeft de Minister'Zich desgevraagd te genover dr. Krop bereid verklaard tot een mondeling onderhoud, waarvan de aanvrager echter nader heeft afgezien. het beginsel, dat aan vreemdelingen niet kan worden toegestaan hier te lande politiek te voeren. Afwijking van den strengen regel zou op zich zelf in sommige gevallen zeker te billij ken zijn; het is echter niet wel mogelijk gebleken te dien aanzien der politie eenige aanwijzigingen te verstrekken zonder dat gevaar voor willekeur of rechtsonzekerheid ontstaat. Met het toepassen van eenige dis criminatie hetgeen gedurende eenigen tijd is beproefd is geen goede ervaring op gedaan. De Minister is niet overtuigd, dat er toe zou moeten worden overgegaan buitenlan ders toe te laten tot het houden van rede voeringen tegen de godsdienstpolitiek va Russische Regeering. Deed men dit, dan zou het moeilijk zijn tegelijkertijd het verbod van soortgelijke redevoeringen tegen de politiek van andere Regeeringen te handhaven. Waar ook elders op dit gebied toestanden heer- schen, die door velen in hooge mate worden afgekeurd en waartegen waarschuwing door personen, die uit ervaring kunnen spreken, alleszins op haar plaats zou kunnen, ou het bezwaarlijk zijn om dan niet tevens vreem- delngen toe te laten tot critiek ook on andere Regeeringen. Door. zich echter op dezen weg te begeven waarbij er tevens nog aan moet worden gedacht, dat men kwalijk zou kunnen verhinderen, dat weder andere vreemdelingen zouden mogen treden in wederlegging van onjuiste voorstellingen van zaken zou men de deur openzetten voor een aantal zich op politiek terrein begevende vergaderingen met buitenlandsche sprekers, welke op dit oogenblik zeker niet aan de openbare ordeen rust in ons land zouden ten goede komen. Het optreden van Lord Cecil In verband met een soortgelijke aangele genheid het optreden van Lord Cecil te Amsterdam heeft de heer Albarda vragen aan den Minister van Justitie gesteld. Hier op heeft deze geantwoord, dat er geen reden was hem niet onder het verbod te laten vallen, omdat de benaming van het te be handelen onderwerp „De bommenwerping op de Zweedsche ambulance" he» politiek ka rakter der te houden vergadering voldoende aangaf. Onvermijdelijk toch zou op een be vriende Regiering critiek geoefend worden. van /oen /uuvuui'i- VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Badoglio's troepen zetten de achtervolging lonrt van ras Moeloegeta's uiteengeslagen leger. In Spanje hebben de partijen van links een stembusoverwinning behaaldwelke liun de volstrekte meerderheid heeft bezorgd. De Rijksmiddelen hebben in Januari 27.7 millioen opgebracht of 3.4 mi'.'ioen. minder dan verleden jaar. Voor de zng. di recte belastingen is er een voordeelig ver schil van f 7 millioen. De Minister van Justitie heeft geantwoord op vragen van het Eerste Kamerlid de Sa vornin Lohman inzake het optreden van buitenlanders in „niet-politieke" vergaderin gen. Het Comité van Graanhandelaren heeft een adres aan de Tweede Kamer gezondenT rin minder stimuleering van den ninnen- landschen graanhandel wordt bepleit. Ortrnnibureau Bartels behandelt octrooi- aken. deponeert handelsmerken. Dessins Gebrauclismuster etc. in alle landen. Besui- denhout 43. Den Haag. Telef. 120011—720012. Auto- en motorongelukken Te M u i d e n verliet de Amsterdarnsohe veekooper J. Blok met zijn auto het erf vain een boerderij aan dien Rijksweg tusschen de Vechtbrug en de Merwedebrug, toen vanuit Amsterdam een auto naderde. De bestuur der hiervan, de heer H. Dreu uit Laren, was er niet op verdacht, dat er vanuit het zij wegje onverhoeds een auto zou komen. Er ontstond een hevige butsing, waarbij de heer B. een hersenschudding en ernstige hoofd wonden opliep. Na verbonden te zijn, is hij naar een der ziekenhuizen te Amsterdam vervoerd. De heer D. kreeg lichte kwetsuren, Te B 1 e r i c k (L.) reed de 21-jarige sla gersknecht van den heer S. door tot nog toe onbekende oorzaak op den overweg Blerick Venlo met zijn rijwiel tegen een van Horst komende auto op. Met een zware hersenschudding werd hij opgenomen en naar het ziekenhuis te Venlo overgebracht. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. Door de marechaussee uit Venlo wordt een onder zoek ingesteld. Te Tilburg is de achtjarige W. M toen het bij het. spelen achter een tol aan liep en van de Boomstraat de Korteschijf straat kwam ingelonpen, door een daar pa» seerende auto overredien. De jongen kreeg een bovenbeenbreuk, inwendige kneuzingen en een hoofdwonde. In ernstigen toestand moest hij door den f-'.G.D. naar het zieken huis worden overgebracht. BOERDERIJ IN DE ASCH GELEGD Vee in de vlammen omgekomen Te Heithuijsen (L.). is door onbe kende oorzaak de boerderij van de kinderen Clephas afgebracht. Van het vee verbrandden drie koeien, een paard en twee varkens. Verzekering dekt de schade. ONDER DE WIELEN GEDOOD De landbouwer L. te G e 1 e e n (L.), die onder de wielen van zijn eigen kar geraakte toen het paard plotseling op hol sloeg en zeer ernstige inwendige kneuzingen en verwon dingen opliep, is in het R. K. Ziekenhuis te Sittard aan gevolgen van dit ongeluk over leden. ERNSTIG TRAMONGELUK Op den Overtoom bij de Rheinvts Feith- straat te Amsterdam is een ernstig ongeluk gebeurd. Een man van 54 jaar. die aan deze halte van de tram zou stappen, wachtte niet tot dat zij stilstond. Hij sprong er verkeerd af en viel tusschen den motor- en den bij wagen, welke laatste wagen hem overreed. Met een bekkenfractuijr en inwendige kneu zingen is hij naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. Een gladde vogel gesnapt Hoe hij steeds wist te ontkomen Te Beverwijk had een „koopman" da ..gewoonte" aan keukeningangen van villa's snuisterijen te koop aan te bieden. Hij maakte den indruk van een fatsoenlijken erder. Echter, vele portemonnaies moeten in de zakken van den man zijn verdwenen, soms wel met een inhoud van f 25. De poli tie deed alle mogelijke moeite den nog steeds onbekenden dader op heeterdaad te bétrap- pen. Dag en nacht surveilleerden politie, rijksveldwacht en marechaussee in 't Villa park en omgeving, de Villabewoners zelf waren op hun hoede, maar zij hadden met een gladden vogel te doen. De volgende week waren in het Villapark twintig politiemannen op recherche, waar van een aantal in de villa's zelf post had gevat. Het net scheen nu wel zoo nauw ge spannen te zijn, dat het onmogelijk moest zijn door de mazen te ontsnappen. Toch was er zoo'n maas, want terwijl de politieman nen geduldig op hun post bleven, sloeg do brutale indringer zijn slag in een villa aan den Zeeweg in de onmiddellijke nabijheid van het door de politie „bezette" gebied. Do indringer ging er met een welgevulde por- temonnaie vandoor, achtervolgd door om wonenden. die hem zagen vluchten. De bru tale dief zag echter kans op een fiets een goed heenkomen te zoeken. De politie be schikte nu echter over een vrij goed signa lement en met behulp daarvan slaagde zij er in den man in gezelschap van zijn verloofde te arrestperen. Hij legde, nadat hij door eenige gedupeer de villabewoners was herkend, een volled'èe bekentenis af. Hij verklaarde een Amster dammer te zijn. die eerst korten tijd in Be verwijk woonde. Uit het verhoor bleek ook op welke wijze hij er in geslaagd was tel kens aan de handen der politie te ontkomen. Hij had namelijk gewoonlijk op zijn fiets oen koffer .waarin zich verscheidene jasspn be vonden. Daardoor kon het gebeuren, dat men den „koopman" steeds in een andere kleeding zag verschijnen. Ernstig ongeluk tengevolge van de mist Zware vrachtauto omgekanteld; één doode Maandagavond omstreeks acht uur ls een zware vrachtauto van een expediteur op Nieuwveen, komende uit Amsterdam, op den Bovenkerkenveg nabjj Amstelveen door de mist van den weg geraakt. De auto zakte met de rechterwielen in den zachten berm. De naast den chauffeur zittende 33-jarige A. Vlasman uit Langeraar sprong uit de ca bine, juist toen de auto kantelde, waardoor hij onder den zwaren last terechtkwam. Met groote moeite wist men den ongelukkige te bevrijden: de dood was echter reeds ingetre den. De chauffeur van den vrachtwagen, die in de cabine was blijven zitten, kon zich later gemakkelijk bevrijden en bekwam geen letsel. AUTODIEVEN GESNAPT Ongeveer vier weken geleden werd te Enschedé door den handelaar G. een a-ito vermist. Deze auto is in De Bilt den volgenden dag totaal vernield aangetrorfen. Van den bestuurder was geen spoor te be kennen. Het is thans gebleken, dat twee personen uit Enschedé S. er, K., resp. 26 tn 2c jaar oud, deze auto hebben weggenomen en na ret engeluk in De Bilt uaar Rotterdam ziin gegaan en toen na kleedingstukken te hebben beleend door België naar Frank rijk zijn getrokken, waar ze zich aanmeld den voor het vreemdelingenlegioen. Ze zijn daar gekeurd, maar bij gemis aan voldoe de papieren, over de grens geleid, waar hun zwerftocht weer begon, totdat ze te Dor drecht, zijn aangehouden en naar Enschedé gebracht. Verdacht van diefstal zijn ze ter beschikking der justitie gesteld. DOODELIJK MIJNONGELUK Te Heerlen is in het Ziekenhuis over leden zekere Adams uit Voerendaal, wlen de vorige week op .het emplacement van de Oren ie Nassaumyn 1 te Heerlen een arm werd afgereden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1