BADOGLIO BEHAALT BELANGRIJKE OVERWINNING DE „SUNDAY EXPRESS' MAAKT SENSATIE MAANDAG 17 FEBRUARI 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 De oorlog in Oost-Afrika RAS MOELOEGHETA'S LEGER IS VERSLAGEN Een treffen dat ontelbare dood en heeft gekost Het Italiaansch Iegerbericht 125 luidt: „Onze troepen aan het Eritree- sche front, die sedert 11 Februari een aanvang hadden gemaakt met een offensieve beweging, hebben gister, den 15den Februari, bij het aanbreken van den dag een grooten veldslag geopend ten Zuiden van Makalle". I Volgens nadere berichten uit Makallé zou maarschalk Badoglio na hevige gevechten rondom het bergmassief van Am be A rad am een groote overwinning hebben be haald. Dit bergmassief ligt ten Zuiden van Ma kallé. De Abessijnsche troepen, die onder bevel staan van Ras Moeloegeta en wier aantal geraamd wordt op S0.0Ö0 manschop pen, zijn voor een deel op de vlucht gesla gen. Het op de vlucht geslagen deel van dit Abessijnsche leger wordt geschat op 30.000 man. Aradam is veroverd. Sjelicot bezet, evenals de geheele vlakte Afgol, met Antalo Bel-sat en Adi Maiciaa De Abessijnsche verliezen, die buiten gewoon groot zijn, worden geschat op 20.000 buiten gevecht gestelde man schappen. De Italiaansche verliezen zou den bedragen ongeveer 400 dooden en 500 gewonden. Tengevolge van deze veldslag loopen de troepen van Ras Kassa en Ras Seyoem, die in t Tembiengebied staan opgesteld, gevaar afgesneden te worden, wanneer zij zach niet onmiddellijk terug trekken. De Abessijnen vechten als leeuwen! „Ik moet hulde brengen aan de moed der [Vijandelijke soldaten", verklaarde de on derbevelhebber van de generale staf van maarschalk Badoglio aan de journalisten. ,.Zij hebben zich liever laten afslachten, dan te vluchten. En wanneer zij zich op het oogenblik terugtrekken, dan is dat, omdat gij volkomen geslagen zijn. Onze overwinning kan aanzienlijke mili taire consekwenties hebben in het binnen land van Abessinië. Nu wij eenmaal Aradam in handen heb ben, kunnen wij eventueel onze actie voort zetten in zuidelijke riahting of in de rich ting van het Tembien-gebied. De veldslag Van Enderta is gewonnen en Enderta om vat de geheele streek gelegen ten Oosten van Makallé tot ln het centrum van Ara- 'daro. De vijand trekt zich terug in de dalen van Boe ra en Agajen. De troepen van Ras Moeloegeta worden hierdoor volkomen ge ïsoleerd." Is Badoglio geslaagd? Na deze uiteenzetting vraagt men zich" af, aldus Reuter, of maarschalk Badoglio er eindelijk in geslaagd is zijn voornemen te .verwezenlijken, dat hij, toen hij naar Oost- 'Afrjka trok, koesterde en waarvan hij ook later nog heeft blijk gegeven: een treffen met den vijand in zijn volle omvang, ten ©Inde hem een indrukwekkende nederlaag toe te brengen. Badoglio's eerste poging in deze richting was zijn streven om op 21 Januari in Tem- bien met de Abessiniërs de strijd aan te binden. Doch de vijand bood toen nog te weinig houvast om dat streven te verwezen lijken. Opnieuw schijnt Badoglio thans zijn stra tegische kansen schoon te hebben gezien. Het is in dit verband zeer zeker interes- Sant, tc vermelden, aldus gaat Reuter voort dat de groote strijd begon onder voor de Italianen niet zeer gunstige omstandigheden gezien de strategische positie van den tegen stander. I Blanke troepen in actie Vijf Italiaansche divisies bevonden zich Sn de eerste linde. Daarvan werden de divi des „23 Maart" en „3 Januari", de „Sabau- da" en de divisie Alpenjagers in het vuur gébracht, terwijl de divisie „Assietta" in re serve werd gehouden. De Italianen be schikten over een maohtige artillerie, ter wijl op ongeveer 19 KM. van het toonee.l der operaties een klein vliegveld aanwezig [was. Dit waren ontegenzeggelijk twee voor- cleelen, die men echter in het kader van [het geheel weer niet dient te overschatten; er tegenover stonden een numerieke meer derheid van de Abessiniërs en de groote [bekendheid van de zwarte krijgers met het terrein, waarop zij zich te weer hadden te stellen. Hoewel de neergutsende regens de aan komst van de ravitailleoringstroepen had den vertraagd, waren het toch uitsluitend blanke soldaten, die aan Italiaansche zijde aan de actie deelnamen. Slechts de uiterste rechtervleugel van het front werd bezet door de troepen van Ras Koeksa, doch zij zijn niet aan de gevechten te «pas gekomen. De linkervleugel werd bezet door Galla- Iroepen onder Italiaansche leiding. Deze vleugel Is nog niet gereed met het zuive rin gswerk. Het schijnt, dat het na deze gewich tige overwinning thans met militaire operaties op groote schaal aan 't noor delijk front ten einde zal zijn. Immers de regens zijn nu begonnen en het neer gutsende hemelwater, dat alles door drenkt en vele wegen vrijwel onbegaan baar maakt, maakt het moeilijk van de nieuwe stellingen een vruchtbaar ge bruik te maken. De eenige actie, die nu nog mogelijk is, is het toebrengen van schade aan het terug trekkende leger van Ras Moeloegeta. Deze actie op kleiner schaal zal des te gemakke lijker vallen, daar de luchtstrijdkrachten tijdens de veldslag hebben weten te verhin deren, dat uit Dessie versterkingen naar 't noordelijk front werden gezonden. Aan de andere kant is ook de mogelijkheid niet uit gesloten, dat na een algeheele zuivering van de vlakte van Afgol, maarschalk Badoglio de Boeia-vlakte zal trachten te bezetten, ten einde van de rivier, waaraan deze vlakte haar naam ontleent, gebruik te maken als beschermingslinie. Onder de Italiaansche troepen heerscht uitbundige vreugde Zij hebben daarvan in de afgeloopen nacht op ondubbelzinnige wijze uiting gegeven. In Asmara en in de belangrijke dorpen onder Italiaansche be zetting, werden groote betoogingen ge houden. Abessijnsche vorderingen bij den Fafam De troepen van generaal Nassöboe blijven vorderingen maken bij de rivier Fafan. Zij rukken langs beide oevers op naar Waran- dab na Italiaansche posten, die meestal uit Somali-troepen bestonden, deels vernietigd, deels gevangen genomen te hebben. Ook in de woestijn ten Zuiden van Koe- ralle zijn de Abessijnsche troepen met en kele cavalerie-afdeelingen opgerukt, waar bij zij de Italianen vrij zware verliezen heb ben toegebracht Deze operaties moeten echter voorloopig beschouwd worden als pogingen om onzekerheid teweeg te bren gen in de Italiaansche opmarsch. Langs do voor tanks begaanbare wegen zijn door de Abessijnen versterkingen aan gelegd, die voorzien zijn van een groot aan tal stukken tankgeschut Daarmede wil men verhinderen, dat de Italianen, zooals bij hun eerste offensief in Ogaden optnar- schen dieper het land in ten uitvoer leggen. Voorloopig valt echter nog niet te den ken aan grootere gevechtsoperatieg langs de Fafan, aangezien de wegen ten zeerste heb ben geleden onder de regenval. Hoe de Italiaansche aanval geschiedde Omtrent de veldslag- ten Zuiden tan Ma kallé wordt uit Asmara t volgende gemeld: Op 12 Februari hervatte des morgens om zeven uur twee legercorpsen hun opmarsch. Terwijl op de linkervleugel de versterkin gen, welke men zich ten doel had gesteld, reeds in de ochtend konden worden bereikt, hebben de strijdkrachten op de rechtervleu gel, welke bestaan uit zwarthemden ver woede gevechten moeten leveren met den vijand, welke werd gesteund door tien ka nonnen. Om vier uur in de middag was de vijand verslagen, dank zij de versterking, welke werd ontvangen van een divisie Al penjagers, de doeltreffendheid der artillerie, die de vijandelijke batterijen verwoestte en de goede samenwerking, welke van de lucht- vaartafdeeling werd ontvangen. Intusschen trok ook het derde legercorps op, gesteund door artillerie bombardemen ten en aanvallen der vliegtuigen, hoewel de vijand verwoede tegenstand bood. Op 13 en 14 Februari hebben het eerste en tweede legercorps de bezette stellingen geconsolideerd. Een poging der Abessijnen in het gebied van Adi Acheiti tegenaanvallen te onder nemen, werd door artillerievuur ongedaan gemaakt Ondanks het slechte weer was de ravitailleering der troepen uitstekend. Op 15 Februari zijn de beide Italiaansche vleugels verder opgerukt Om elf uur die dag ontketende de vijand nog een krachtige tegenstand, welke tot zes uur in de middag op wanhopige wijze werd volgehouden. Toen hadden de Alpenjagers Antalo bereikt. Zij keerden zich toen naar de Amba Aradam, welke door detachemen ten zwarthemden onder bevel van den her tog Pistoja werd bezet. De Italiaansche drie kleur werd boven op de berg geplant CHAMBERLAINS AANVAL OP BALDWIN De indruk in politieke kringen De scherpe aanval, die Sir Austen Chamberlain in het Lagerhuis op mi nister-president Baldwin heeft gedaan, is ongetwijfeld een politieke sensatie, zooals Londen na de Parijsche vredes voorstellen en het aftreden van Iloare niet gekend heeft De meoste bladen vermelden de redo van Chamberlain in vette leters. Terwijl de conservatieve bladen zich ln hun commentaar gereserveerd toonen, con stateert de oppositie met voldoening een conflict in de rijen van het regeeringsblok. In het lagerhuis zelf werd de rede van Chamberlain na de verdaging der zitting in de wandelgangen zeer levendig besproken. Vele afgevaardigden beschouwen de rede als een aanval, die niet alleen tegen de regee ring, maar ook tegen Baldwin persoonlijk gericht was. Dc uitwerking was des te ster ker, waar Chamberlain in het Huis veel in vloed en aanzien heeft Politieke vrienden van Sir Austen hebben moeite gedaan om de portéevvan zijn ver klaringen te verzachten. Zij verklaarden, dat Chamberlain er slechts energiek bij oe regeering op heeft willen aandringen, dat zij het Britsche verdedigingssysteem radi caal wijzigt en reorganiseert Perstemmen De „Daily Telegraph" schrijft in een hoofd artikel.dat uit het Lagerhuisdebat beter dan in de laatste tien jaar is gebleken, dat het Lagerhuis ten volle zijn aandacht wijdt aan de werkelijke problemen der nationale ver dediging. Sir Austen Chamberlain heeft daar voor het treffende bewijs geleverd. Wat hij gezegd heeft kan de regeering niet negee- ren. Het zou echter een groote fout zijn, zijn rede te beschouwen als het sem voor een oproer. De rede was geen persoonlijke aan val op Baldwin, maar de sterkst mogelijke critiek op de capaciteit van de defensiecom missie. Uit de geheele rede is de noodzake lijkheid van een radicale wijziging geble ken. Tot dusverre, aMus vervolgt de „Daily Telegraph", Is voor geen enkel der vitale defensieproblemen een tastbare oplos sing gevonden, die in geval van nood van dienst zou kunnen zijn. De toestand is als in 1914. De Regeering zal er goed aan doen, in haar witboek duidelijke mededeelingen te doen over de midde len, waarmede zij de bestaande groote bezorgdheid uit de weg denkt te ruimen. De „D&ily Mail" schrijft, dat Sir Austen door een invloedrijke groep conservatieven belast is met het tot uiting brengen van de bezorgdheid ten aanzien van de onvoldoende organisatie der bewapening. De „Evening News" wijst er op, dal de regeering brdreigd wordt door een crisis, wanneer de kwestie der na tionale verdediging niet spoedig in behan deling genomen wordt Dit is in ieder geval dé verklaring die' men geeft aan den aanval die Austen Chamberlain op den eersten minister heeft gericht In politieke kringen wordt geconstateerd, dat Baldwin een revolte ln de conservatieve partij moet verwachten, wanneer hij d» waarschuwing niet ter harte neemt De mannen die dit te vreezen hebben, moeten moer aandacht schenken aan het opstellen van een defensieplan dan tot dus verre. Een Jaar geleden heeft de regeering reeds onder Rhmsay MacDonald een Witboek uit gegeven, waarin gewezen werd op den bui tengewoon erostigon toestand van de Brit sohe weermacht Sindsdien heeft men een beperkt program voor dc vergrooting der luchtvloot uitgewerkt en dit program later bespoedigd. Do regeering heeft echter niet meer gedaan om de verontrusting barer aanhangers te kalmeeren. De laatste dagen heeft een reeks prominente persoonlijkhe den, o.a Winston Churchill, Lord Winterton. Sir Edward Grigg in particuliere besprekin gen den toestand bestudeerd. Het resultaat van deze bespreking is geweest, dat men Sir Austen Chamber lain verzocht heeft uitdrukking te geven aan hun bezorgdheid. De redevoering van Chamberlain heeft In het Kabinet sterke bezorgdheid ge wekt en Baldwin Is derhalve in Londen gebleven oim beraadslagingen te houden, terwijl hij gewoonlijk reeds Vrijdagmid dag voor het week-end de stad uitgaat. De „Evening Standard" schrijft ln zijn hoofdartikel in nog scherper toon. Het Brit sche volk eischt, aldus het blad, dat de zwakte der voornemens en de geestelijke verwarring, die Engeland in dezen ongeluk- kigen toestand hebben gebracht, niet langer zullen worden geduld. De natie is 't slacht offer van een ontzaglijke inbreuk op ver trouwen. Zij is in een valsch veiligheidsge voel in slaap gewiegd door de onjuiste con stateeringen van den eersten minister wiens dwalingen thans duidelijk naar voren zijn gebracht en wel door een van zijn trouwste en eerlijkste aanhangers. Een nieuwe machinerie voor dc verdedi ging is noodzakelijk. Men verlangt geen nieuw ministerie van defensie, maar een samenvattende commissie, die de gestelde taken der defensie oplost. Baldwin heeft thans een gelegenheid een gebouw weer op te bouwen, dat hij tot verval heeft laten ko men. Hij moge van deze gelegenheid gebruik maken, zoolang het daartoe nog tijd is. Het land (Tuldt geen dralen meer. Het is ernstig en terecht gealarmeerd. Alleen door onmid dellijk handelen kan de bezorgdheid ver dreven worden. Te New-York zijn botsingen ontstaan tus- schen een stoet van 12000 werkloozen, die naar het werkverschaffingsbureau tracht ten op te rukken, en ongeveer 300 politie mannen, die dit wilden verhinderden. Daarbij werden ongeveer 100 personen door slagen met den gummi-stok of door uitglijden op de met ijzel bedekte straat, gewond. Het republikeinsche congreslid Marc An tonio en twaalf andere leiders van den stoet zijn wegens onbehoorlijk gedrag gear resteerd, maar spoedig weer vrijgelaten, omdat men hun niet het genoegen wilde geven op een goedkoope en gemakkelijke wy'ze tot martelaar te worden gepromo veerd. De politie had de optocht wegens den toestand der straten die met sneeuw en ijzel bedekt waren, verboden. Stelen spionnen vliegtuigen?, Een fantastisch verhaal! De luchtvaartcorTespondent te Parijs van de „Sunday Express", Victor Bur nett, seint aan zijn blad het volgende eigenaardige verhaal: Ergens in Europa leeft een meester spion, die zijn specialiteit maakt van de modernste soort misdaad. Hij steelt vliegtuigen. In de afgeloopen paar maanden zijn vliegtuigen verdwenen van vliegvelden ln Frankrijk, Hongarije, Polen, Tsjecho- Slowakije en Nederland. Sommige dezer gestolen vliegtuigen waren mili taire toestellen van nieuwe en geheime typen, anderen waren particuliere luxe-toestellen. Al deze vliegtuigen zijn op geheimzinnige rustige wijze verdwenen. Niemand zag, nie mand hoorde ze gaan. Op een goeden dag stonden de machines er. Even later waren zij weg. Deze diefstallen aldus vervolgt de cor respondent hebben de Geheime Diensten der betrokken landen tot een uitzonderlijke veronderstelling aanleiding gegeven. Er gens in Europa bestaat een geheim vlieg veld een beurs voor gestolen vliegtuigen. Dit vliegveld kan zich op een verborgen plateau bevinden in bergreeksen, of mis schien in een open plek van de vele dichte wouden in Duitschland. Frapkrijk of Oos tenrijk. Vliegtuigen zijn gestolen uit Boedapest, Amsterdam, Marseille en Warschau. In Duitschland heeft de luchtpolitie speciale instructies gekregen alle vreemde toestel len, die gezien worden, op te vangen. Tol dusverre heeft de vliegtuigendief weten te ontkomen. Ofschoon het practisch onmogelijk ls in Engeland een vliegtuig te stelen in ver band met de registratie en de radio-con trole, die over de bewegingen der vliegtui gen wordt uitgeoefend, is zulks niet zoo moeilijk op het vasteland. Grenzen zijn slechts denkbeeldige lijnen en een des nachts vliegend toestel zou binnen een paar minuten over die grenzen heen kun nen zijn en verdwijnen. De veronderstelling van de Geheime Dienst is, dat de diefstallen een uitbreiding vormen van de spionnage, die thans in zoo hevige mate over Europa gaat Het ls algemeen bekend, dat wanneer of waar ook een nieuw type militaire ma chine ontworpen wordt, de plannen auto matisch langs fotografischen weg worden gecopiecrd en uit het betrokken land wor den gesmokkeld. Dit werk wordt verricht door vele internationale groepen spionnen, die thans aan het werk zijn. In sommige gevallen echter kan een chine niet nagemaakt worden volgens de enkele plannen. Dan moet men een uitge werkt model hebben om naar te kunnen werken. Dit nu is de gelegenheid voor de groepen, die machines stelen. In een recent geval is een oorlogsvlieg tuig van een geheel nieuw type verdwenen van een vliegveld in Centraal Europa. Het was in een hangar geplaatst onder het oog van een bewaker. Des morgens echter w het verdwenen. Het is practisch zeker, dat de bewaking hier voor een hoog bedrag is omgekocht voor een zoo hoog bedrag, dat dit opwoog tegen de schande en de mogelijke gevange nisstraf, die na de diefstal door een krijgs raad zou kunnen worden uitgesproken. Het na deze diefstal ingestelde onderzoek wees uit, dat dc machine niet zou hebben kunnen worden gebouwd volgens dc plan nen, die opzettelijk onvoltooid gelaten wa ren. Daarom is een geheel toestel verdwe nen. Het geluid van een vertrekkend vliegtuig is niet ongewoon op een vliegveld. Nie mand zou daar op het geluid acht slaan. Ook wees het onderzoek uit, dat de ma chine des nachts gestart en vertrokken moest zijn. Piloten werden niet vermist. Men denkt daarom, dat Iemand zich toe gang moet hebben verschaft tot het vlieg veld, in de hangar is toegelaten en het vliegtuig weggehaald heeft. Ambtenaren van buitenlandsche mi nisteries van luchtvaart meenen de na tionaliteit te kennen van den verant woordelijken spion. Voor zij echter het geheime vliegveld kunnen ontdekken, of de methode, waarop de vliegtuigen vam de hand worden gedaan, zijn zij machteloos. Zij hebben geen direct be wijs. Men vermoedt, dat eenige der minder belangrijke .agenten in de afgeloopen paar weken gearresteerd zijn tijdens eenige der massa-arrestaties van spion- nengroepen in Duitschland en Kopen hagen, maar tot dusverre heeft men geen direct bewijs kunnen krijgen. Nieuwe en geheime militaire vliegtuigen in Engeland worden zwaar bewaakt, dag en nacht, door betrouwbare mannen. Het zou volkomen onmogelijk zijn een Britsch militair vliegtuig te stelen en er mede het land uit te vliegen. Voor het over het Kanaal zou zijn gekomen, zou een es kader R.A.F.-machines er achteraan zitten. Radioboodschappen zouden ieder vliegveld op het vasteland waarschuwen er naar uit te kijken. Maar er is een groot verschil tusschen een grens al4 het Kanaal en de afbakeningslijnen in Europa. Tot zoover het even sensationeele als merkwaardige verhaal van Victor Burnett in de „Sunday Express", DE POLITIEKE WERELDPROBLEMEN Een beschouwing van Phillips Dc Amerikaansche onderstaatssecretaris Phillips heeft voor de Chicago'sche Ver- eeniging voor Buitenlandsche politiek een lezing gehouden, waarin hij bijna alle bui tenlandsche politieke problemen van Ame rika heeft behandeld. Wat de Londensche vlootconferentie be treft verklaarde hij, dat een pariteit der veiligheid zoowel de superioriteit in de va- derlandsche wateren alsook andore factoren in zich opsluit. Do. lange kusten van Ame rika en de noodzakelijkheid ver-afgelegen gebieden te beschermen vereischen een grooter vloot dan die van Japan. Japan is van de vlootconferentie vertrokken omdat het dit standpunt niet gedeeld heeft Wat de overige vier mogendheden nu nog kunnen bereiken is een kwalitatieve beperking, d.w.z. het vaststellen van de vloten op de tegenwoordige scheepstypen Daarentegen is door het uittreden van Ja pan een quantitatieve beperking onmoge lijk geworden. Toch zijn de vier mogend heden het met elkaar eens geworden over het elkander op de hoogte houden van dc vlootbouw-programma's. De tot dusverro bereikte afspraken staan voor andere mo gendheden open. Wat het Verre Oosten aangaat moet Amerika zich houden aan het principe van opendeur-politiek. Dit principe geeft allen landen gelijke han delsmogelijkheden. Overigens mengt Amerika zich niet in de conflic ten van andere landen, al vertegen woordigt het ook het standpunt en legt het er ook steeds weer den nadruk op, dat internationale verdragen nageko men moeten worden. Vrede en gerechtigheid kunnen in het Verre Oosten in stand gehouden wor den, wanneer de mogendheden die het negen-mogendhedenpact hebben onder teekend hun verplichtingen met betrek king tot het Verre Oosten nakomen. Wat de betrekkingen tot pan-Amerika aangaat kan men zeer verheugende vorde ringen noteeren, die haar basis vinden in wederzijdsch vertrouwen, samenwerking en wederzijdsehen steun. Sprekende over de verhouding tot Sovjet- Rusland zeide Phillips, dat Amerika de betrekkingen met dit land hervat had met het doel de bestaande moeilijkheden ge makkelijker uit den weg te kunnen rui men. De betrekkingen zijn echter hervat onder uitdrukkelijke en plechtige voor waarde, dat Moskou zich niet zou mengen in de binnenlandsche aangelegenheden van Amerika. Toen de Komintern zich toch verleden zomer officieel met Amerika bezig hield, heeft staatssecretaris Huil scherp daartegen geprotesteerd en verklaard, dat hierdoor de betrekkingen ernstig gedrukt, ja in gevaar gebracht werden. De Vereenigde Staten houden vast aan dit belangrijke standpunt. Dc hoop op opheldering der financieele problemen en op een druk handelsverkeer met Sovjet-Rusland is niet in vervulling gegaan, daar de Russische regeering een regeeringsleening van Amerika verlangd heeft, een verzoek dat Amerika natuurlijk heeft moeten afwijzen. De betrekkingen van Amerika tot den Volkenbond zijn beperkt tot een medewer king in sociale en humanitaire kwesties, overigens houdt Amerika zich buiten alle politieke problemen, die daar gesproken worden. In de kwestie der neutraliteit streeft de regeering er naar den vrede te behouden en zich te hoeden voor een betrokken wor den in de oorlogen van andore landen. De bestudeering van dit probleem is nog niet beëindigd. Het verbod der .Action Francaise" Maurras verhoord Botsingen in de provincie Charles Maurras, verantwoordelijk redacteur van het blad der „Action Fran caise" tegen wien een aanklacht is ingediend wegens opruiing tot moord zulks in ver band met den aanval op den socialist Blum is Zaterdag verhoord. In de provincie hebben de prefecten tal rijke vergaderingen, die door de Action Francaise bijeengeroepen waren, op grond van een schrijven van den minister van bin- nelandsche zaken verboden. In verscheiden 6teden is het tot incidenten gekomen, zij het ook van niet ernstigen aard. In Grenoble heeft de garde mobile betoo- gers van verschillende politieke richtingen, die in een vechtpartij waren gewikkeld, uiteen moeten jagen. In Dieppe is het tot handtastelijkheden gekomen tusschen krantenverkoopers van verschillende politieke richting. In Nantes hebben honderden leden het Volksfront voor het clubhuis der Action Francaise een betooging gehouden, zij werden echter door de politie uiteengedre ven. In Bordeaux is het Zaterdag tusschen hangers van de Action Francaise en poli tieke tegenstanders tot botsingen gekomen De politie moest handelend optreden om de orde te herstellen. De incidenten ontston den, toen socialisten vlugschriften verspreid den waarin de arbeiders werden opgeroe pen tot deelneming aan de protestdemon stratie van het Volksfront. STEUN VOOR AMERIKAANSCHE BOEREN Het nieuwe ontwerp voor den Amerikaan- schen landbouwsteun is door den Ameri- kaanschen senaat Zaterdagavond laat aan genomen. Het ontwerp gaat nu naar het Huis van Afgevaardigden, dat naar men meent onge twijfeld zijn goedkeuring er aan zal hech ten. In den senaat werd het ontwerp aan vaard met 56 tegen 20 stemmen, welk re sultaat bereikt werd na twaalf dagen scherpen parlementairen strijd, waarin de republikeinsche senatoren, gesteund door verscheidene leden uit het democratische kamp, het ontwerp bestreden op grond van hun overweging, dat het in strijd was met de grondwet en niet meer beteekende dan „een zuiver politiek gebaar". ftCKSTKCE5T§ÖNSl>> oorDHUPiND I GOED SMAKEND S 35 ct. per doosie. Is Ras Desta gedood? Een bericht als zou Ras Desta zijn gedood wordt door het agentschap Stefani bevestigd door te Dsjiboeti uit Addis Abeba aangeko men Europeanen Gaat Litwinoff naar Tokio? De mogelijkheid van een bezoek van den Sovjet-Russischen volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Litwinoff, aan Japan, wordt in politieke kringen druk besproken. Het Japansche persbureau Domei had reeds kortgeleden uit Moskou gemeld, dat men in bepaalde politieke kringen in Japan den wensch te kennen had gegeven, door een bezoek van Litwinoff aan Tokio te komen tot een directe gedachtenwisseling over de kritieke Japansch-Sovjet-Russische betrek kingen. Deze wenschen zijn via den verte genwoordiger te Tokio van het officieele Sovjet-Russische Telcgrdaf Agentschap door gegeven, en than6 wordt de juistheid van dit bericht door Tass bevestigd. Naar Domei voorts meldt, heeft men op het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken geen bericht omtrent dergelijke reis plannen ontvangen. Men moet echter, zoo wordt voorts verklaard een bezoek van Lit winoff aan Tokio als niet ongunstig be- schouwen.Deze uitlating van het ministerie van buitenlandsche zaken meenen verschil lende Japansche politici als een zekere aan moediging van eventueele reisplannen van Litwinoff te kunnen beschouwen. In verband met de verergering van den toestand in het verre oosten en het herhaalde voorkomen van grensincidenten, zou een dergelijk be zoek in deze kringen als politiek van zeer veel belang worden beschouwd. Parlementsverkiezingen in Spanje Gisteren hebben in Spanje parlementsver kiezingen plaats gehad die voor zoover be kend vrij rustig voor Spanje zijn ver- loopen. Uit de provincie wordt gemeld, dat drie personen bij kloppartijen met politieke te genstanders zijn gedood. Te Sevilla, Bilbao en Santander werd de orde verstoord, waardoor de stemming van eenige districten ongeldig moest worden ver klaard. De politie had nochtans overal maatrege len genomen voor de handhaving van de orde. Te Madrid werd de ordedienst verzekerd door 7400 beambten van de veiligheidspoli tie en 1600 reohchercheurs. Elk der 1003 stemlokalen van Madrid werd bewaakt door een recheroheur en drie politiebeambten. Bovendien stonden, behalve 300 auto's 20 met machinegeweren uitgeruste pantserwa gens gereed. Uit hei geheele land worden den geheelen dag berichten ontvangen over het beloop der verkiezingen. Er werd nauwlettend toe zicht gehouden op dc kerken, banken, gas fabrieken en electriciteitscentrales, theaters, bioscopen, enz. Het publiek werd overal gefouilleerdjjfcor- al in de kerkgebouwen waren vrouwelijke beambten in functie. In het Noorden zouden 200 revolutionnai- ren, die in het bezit waren van valsche stembiljetten, hun stem hebben uitgebracht. Naar een pan-Amerikaansche conferentie Roosevelts uitnoodiging Thans is van officieele zijde het schrijven gepubliceerd, dat president Roosevelt aan de verschillende Zuid-Amerikaansche staten heeft gezonden en waarin hij voorstelt om in Buenos Aires een Pan-Amerikaansche conferentie te doen bijeenkomen om midde len te overwegen ter versterking van den vrede op het Amerikaansche continent en daardoor aan andere volkeren een lichtend voorbeeld van het werk voor den vrede te geven. In zijn schrijven aan den Argentijnschen staatspresident wijst president Roosevelt er op, dat de toestemming van Bolivia en Pa raguay tot het vredesprotocol eindelijk den tragischen Chaco-oorlog heeft beëindigd en dat thans de tijd gekomen is de nu gescha pen gunstige atmosfeer uit te buiten en in een speciale Pan-Amerikaansche vredescon ferentie te beraadslagen over het tot stand brengen van een machinerie, tot instandhou- ring van den vrede en het vermijden van der gelijke oorlogen op het Amerikaansche con tinent. Een zoodanige machinerie, aldus wordt !n dezen brief verder gezegd, kan bestaan uit de ratificatie van reeds gesloten conventies, dan wel in de openstelling van een nieuwe, met de ervaringen van de laatste jaren in overeenstemming zijnde, vredesconferentie. Zij zou de pogingen aanvullen en verster ken, die van den kant van den Volkenbond en door alle bestaande of toekomstige vre- desorganen gedaan zijn of zullen worden ten aanzien van het verhoeden van oorlogen. Deze kwestie is zoo belangrijk, dat presi dent Roosevelt zich veroorloofd heeft in plaats van de gebruikelijke diplomatieke we gen, den vorm van een persoonlijken brief te kiezen opdat de presidenten der Ameri kaansche republieken onverwijld tot een gedachtenwisseling over dit voorstel kun nen overgaan lE Kort Nieuws Adolf Hitier heeft verklaard, dat Duitsch land thans voldoende synthetische benzine en rubber kan vervaardigen, waarvan 'le duurzaamheid 35 pet grooter is dan van natuurlijke rubber. In het westelijk deel van New-York is een luchtspoortrein op een anderen in eon station stoppenden trein ingereden. Negen tien passagiers werden gewond De brand weer moest den passagiers met ladders van de straat af te hulp komen. Aan de universiteit van Posen hebben de studenten Zaterdag groote betoogingea op touw gezet, teneinde nadruk bij te zetten aan hun eisch tot verlaging der college gelden en inschrijfkosten. Tijdens dc de monstraties is het tot botsingen gekomen, zoodat de politie de orde herstellen moest. De universiteit is tot nader order gesloten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2