Jliruurr ^TriJlsrijr QLmrmt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken SbormementBpnjS: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijkscbe zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 fis 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 N°. 5707 MAANDAG 17 FEBRUARM936 15e Jaargang 9bbertentieprij?tn: Van I tot 5 regels1.17"/» Elke regel meer 0.22 Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2-30 EJke regel meer 0-45 Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend0.10 HET PROBLEEM DER OVER BEVOLKING Het bevolkingsvraagstuk kan ons ernstig benauwen. Er zijn zoo heel velen, die gen: is er voor mij nog een plaats te vin den, al is' deze nog zoo bescheiden. Wan neer voor een doodeenvoudige, schraal be zoldigde gemeentebetrekking zich ver over de duizend sollicitanten melden, dan tee kent dat veler wanhopige positie. Want het zijn geen ongeschoolden, geen geluk zoekers, die de geringste betrekking am- bieeren: het zijn ontwikkelde menschen in de kracht des levens; het zijn vooral ook goed-onderlegde en gediplomeerde jonge ren, die ledig op de markt staan. De vraag benauwt: waarheen met die. overtollige werkers, die zich niet nuttig kunnen maken? De kwestie raakt ons al len, niet alleen omdat we de solidariteit in schuld en lijden erkennen, doch ook, om dat elke familie met het werkloozenleed in aanraking kornt en er offers voor moet brengen. En toch mag het antwoord op de bange vraag nooit parallel loopen met de schouwing, welke dezer dagen op de jaar vergadering van het nationaal comité der internationale vereeniging voor de weten schappelijke studie van het bevolkings vraagstuk ten beste gegeven werd. Het was de sociaal-democraat prof., mr. W. A. Bonger, die het bevolkingsvraagstuk in Nederland besprak en zijn onverbidde lijke conclusies trok. De professor wees er op, dat het sterftecijfer in ons land nog steeds terugloopt en nog steeds meer terug loopen kan; men denke slechts aan zuige lingenzorg en sociale hygiène, en het ge boertc-overschot wordt hoewel het ge boortecijfer daalt daardoor nog immer groot er. Dat is een ramp; zei de hoogleeraar. Natuurlijk, de spreker noemt de daling van het sterftecijfer geen ramp, overbevolking, welke er het gevolg van is en die dus beperkt moet worden. Ter vergadering werd hiertegen stelling genomen. Op velerlei wijze. Men Kan im mers in twijfel trekken, dat het sterfte cijfer nog verder zal dalen. Men kan wijzen op de afname der geboorten. Op allerlei natuurlijke en helaas onnatuurlijke oorzaken, welke de „vrees" voor overbevol king kunnen temperen of wegnemen. Het kaai ook zijn nut hebben naar ande re léftften te zien, waar men in vroeger eeuwi^iezelfde „vrees" gekoesterd heeft waar men nu beeft bij de gedachte, dat het volk naar het schijnt maar zeker wegsterft. En toch, dit alles is even materialistisch en deswege verwerpelijk als de redenee ring van prof. Bonger. Want wie het bevol kingsvraagstuk uit de Christelijke sfeer haalt, trekt het omlaag, ontwijdt en bezoe delt het. Hier is slechts één houding geoorloofd en dat is die van gehoorzaam en geloovig Godsvertrouwen. Vrees voor overbevolking is zondige vrees en beteekent critiek op Gods wereldbestuur. Alleen maar: geloovig berusten heft de menschelijke verantwoordelijkheid niet op. Voor een bepaalde wereldhoek kan het be volkingsvraagstuk moeilijkheden opleveren; zoe was het bij Babels torenbouw immers ook, omdat men Gods gebod om „de aarde te vervullen en te onderwerpen" niet opge volgd haji Van een „ramp" mogen Chris tenen echter nimmer spreken. Gods voor zienigheid vergist zich niet en nooit. EEN ,,CREATIO EX NIHILO" Een minister moge eens naar waarheid gezegd hebben, dat het eigenlijk vervelend is om hetzelfde onderwerp eerst in de Tweede en dan in de Eerste Kamer te be handelen, niemand zal durven beweren- dat onze Senaat het Lagerhuis maar een beetje, nabauwt. Wat daar dezer dagen over Plan van Arbeid en N.S.B. gezegd is, was van origineele frischheid. Met een volksuitdrukking zou men kunnen zeggen: b«ide zijn er bekaaid afgekomen. Dat Prof. Diepenhorst zich niet onbetuigd zou laten, stond van te voren vast Hij bleek dan ook beide ondex*werpen volkomen Ie beheerschen. Onze Kameroverzichten ge tuigden er van. Sterk aan argumenten was ook het be loog van Prof. van Embden, den vrijzinnig- democratischen woordvoerder. En het is van belang een enkel daarvan extra dui (lelijk naar voren te brengen, omdat daar mee zoo ovei'duidelijk de waarheid worde aangetoond van wat wij meermalen schre ven: de plannenmakers denken: als het geld maar rolt, dan komt de zaak voor elkaar. Die nieuwe koopkracht, aldus Prof. van Embden is slechts een schepping in schijn Formeel is het koopkracht; in werkelijk hcid niets anders dan opmaken van hef nog aanwezige kapitaal. Hier dringt zich plotseling, aldus de spreker, een fatale ontdekking op en hij vervolgde: „Het is deze, dat men voor die schijn creatie van koopkracht de geheele open bare werken gerust kan overslaan. Indien men eens met behulp van lee- ningsgelden drie jaar lang de steunbedra gen van werklooze arbeidei-s zou verhoo gen tot het peil van normale loonen- ver hoogen eenvoudig als uitkeering, zonder emplooi, en deze giften uitkeeren aan juisl zóóveel arbeiders als volgens het Plan ar beid zouden vinden 'bij de openbai-e wer ken en in de nieuwe productie van grond stoffen, etc., die zij noodig maken wel,, dan zou uit deze uitdeeling van b.v. 100 millioen gulden per jaar dezelfde activee ring van het bedi'ijfsleven voortspruiten als het Plan schetst voor zijn stelsel. Dan vloeiden daaruit voor de pi-oducenten van consumptiegoederen dezelfde baten voort. En indien de nieuw geactiveerde industrie na liet derde jaar rendabel blijft bij de Planmethode, dan blijft zij het ook bij de methode van losse gelduitdeeling. Zoo neen, dan in geen van beide gevallen. Voor het blijven doorloopen van de nieuwe mo tor is het geheel onverschillig of er ergens in ons land al of niet nieuwe werken te vinden, die immers voorshands en recht streeks de maatschappelijke productiviteit toch niet vergrooten." Tegen dit betoog valt o. i. nu letterlijk niets in te brengen. Trouwens, zonder iets af te doen van deze vondst van Prof. Embden moet gezegd, dat de sociaal-demo craten al sinds jaren deze methode vol gen. De koopkrachttheorie is steeds door hen in stelling gebracht om de steunbedra gen te verhoogen. Immers, zoo luidde hun redeneering: de middenstanders moeien vóór een betere steunregeling zijn, want hoe hooger steun- hoe meer consumptie. Het betoog is volmaakt juist. Maar de vraag, welke direct achter deze stelling op rijst is deze: schept deze koopkracht nieuw koopkracht of is het intering van kapitaal? Indien dat laatste het geval is, dan kan men verhooging der bedragen bepleiten, omdat de uitkeering onvoldoende is, maar niet om daarmee de koopkracht van het volk op te voeren. Daarom is ook het plan van de arbeid, zooals Prof. vain Embden terecht conclu deerde: een creatio ex nihilo, een schep ping uit niets. BARON VAN HöVELL TOT WESTERFLIER Zijn laatste gang door Limburg Plechtige uitvaart te Maastricht Onder grootebelangstelling van de zijde der bevolking van Maastricht, vond heden de begrafenis plaats van den Gouverneur van Limburg en Commissaris der Koningin, baron Van Hövell tot Westerflier. Gistermiddag werd het publiek toege laten tot de chapelle ai-dente, welke in de rerkkamer van wijlen den Gouverneur as ingericht Zeer velen hebben in den loop van den middag een laatsten groet gebracht aan het stoffelijk overschot. En vanmorgen waren er maar weinigen in Maastricht, die niet aanwezig wai-en bij den laatsten gang. Reeds vroeg was er veel publiek in omgeving van het Gouvernementsgebouw aan de Bouillonstraat vanwaar om tien uur de stoet vertrok naar de kerk van Sint Servaas. Vooraf gingen honderden vertegen woor- digci-s van een dertig-tal Limburgsche en Maastrichtsche vereenigingen, de vaandels omfloerst met rouw. Daarna volgden de geestelijken van de geheele stad. Om de lijkbaar schaarden zich vier Maltheser ridders, terwijl leden van Ged. Staten van Limburg als slippendragers fungeerden. Direct achter de kist volgde de verte genwoordiger van H. M. de Koningin ii: den pei-soon van H. M. Kamerheer in bui tengewonen dienst: R. L. J. H. M. Graaf Achter hem kwamen de familie-leden van de Marchant et d'Ansembourg uit Gulüen. Achter hem kwamen de familie-leden van den hoogen overledene. Daarna wei-den op gemerkt Z.Exc. prof. di*. ir. II. C. J. H. Gelissen, de leden van Ged. Staten van Limburg en de griffier, de heer J. II. Jas pan Hierna volgden de Commissarisseri van H. M. de Koningin in de overige pro vincies van Nedei-land. de Burgemeester van Maastricht, de leden van Prov. Sta ten, zeer vele Burgemeesters van Limburg sche gemeenten, de vooi*zitters der Lim burgsche waterschappen en vele anderen. Omstreeks half elf ging de stoet de kerk binnen. Daarna nam de plechtige dienst lanvang. De H. Requiem-Mis werd op gedragen door den deken van Maastricht, mgr. Wouters. Direct na afloop van den dienst celebreei-de de bisschop ook de ab- soute. Vervolgens werden toebereidselen getrof fen om de kerk te verlaten en de lange reis naar Twello in Gelderland, waar het stoffelijk overschot ter aai-de zou worden besteld, te aanvaarden. Na den dienst werd de kist in de lijk- auto geplaatst In de volgauto's nam de familie van den overledene plaats. In de volgende auto's hadden de leden •an Ged. Statén plaats genomen, die mede naar Twello zouden gaan. Uit eigener be weging sloten zich hierachter nog velen aan, die per auto de reis wilden mede maken. In trage vaart ging het door de Groote en Kleine Straat, de Maastrichter- en de Wijker Brugstraat, in de richting van het station, waar de Moorssenerweg werd ingeslagen, die hier het begin vormt van den grooten Rijksweg Maastricht— Nijmegen en waarlangs de Gouverneur van Limburg nog eenmaal een laatste reis maakte door heel het gewest, dat hij ge durende zeventien jaar lang met zooveel toewijding en liefde voor gewest en bevol king heelt bestierd. ORDENING IN HET BAKKERSBEDRIJF, Nederlandsche Bakkerijstichting opgericht Een ontwerp-overcenkomst Het Nederlandsche Bakkerij bedrijf voelt zwaar de druk der economische verhoudingen en de drang naar sa neering leeft er in breeden kring. Gedrongen door de omstandigheden is dan ook dezer dagen de Neder landsche Bakkerijstichting opgericht door de vier groote bakkersorganisa ties en de vier nationale coöperatie ve gebruiksorganisaties, waaronder de Handelskamer. Coöperaties en handels kamer vormen één groep. De stichtingsvergadering is verleden week Dinsdag te Rotterdam gehouden. Door mr. P. S. Gerbrandy is toen een toelichting ge geven op de stichtingsacte en de daaruit voortvloeiende reglementen terwijl voorts de aanwezige bedrijfsgenooten de gele genheid is geboden om zich uit te spreken omtrent een ontwerpovereenkomst. Het is nl de bedoeling te komen tot verbindendverkla ring van een collectieve arbeidsovereenkomst. Deze zal voor het geheele bedrijf moeten gelden na verkregen machtiging van den betrokken minister. De stichting heeft tot doel leiding te geven aan het gezond maken en gezond houden van het bakkersbedrijf in deze landen en op te treden als centrale instelling van net Ne derlandsche bakkersbedrijf ten einde dit gezondmaken en gezondhouden te bevorde ren, de daartoe noodige organisatie in het leven te roepen en doelmatig te-doen functi- oneeren. Een twaalftal middelen worden opgesomd om het doel te bereiken. We noemen: mede werking aan saneeringsontwerpen voor ter ritoriaal omschreven rayons; het oefenen van contróle op de toepassing van saneerings- maatregelen, de aanwijzing van plaatse lijke organen en commissies ten dienste van de saneering in bepaalde rayons; het doen van onderzoekingen ten einde gemotiveerd vast te stellen in hoeverre ondernemingen op gezonde basis gebouwd zijn. In de concept-overeenkomst, die den bak kers wordt voorgelegd, moeten zij onder schrijven, dat zij als misstanden in het be drijf beschouwen: het bestaan of doen ont slaan van een te groote ovencapacitëit; het aan het bakkersbedrijf deelnemen of gaan deelnemen door technisch en/of financieel daartoe incompetente ondernemingen; het distribueeren van brood via een te groot aan tal personen of vei-koopplaatsen; het geven van cadeaux; het berekenen van in verband met den kostprijs van brood te lage pi-ijzen een bepaalden omzet te behouden of een grooteren omzet te veroveren, het toe staan van allerlei ongewenschte koi'tingen; het anders dan tegen contante betaling ver- koope.n van brood; en andere deloyale currentiemethoden. Deze methoden moeten uit den weg ge ruimd worden, zulks ten vóordeele van producent en consument, zoo luidt het in deze overeenkomst. t. 7 verbiedt deD bakkers over déze over eenkomst, haar uitvoering en werking, de stichting en haar arbeid berichten in wel ken vorm ook te publiceeren. doen publicee- ren of aan zulk een publicatie medewer king te verleenen. In art 41 wordt een rayonvergadering voorgeschreven, als 20 van de bakkers in het rayon opzegging wenscht. In art. 40 wordt de opzegging gelegd ln handen van een derde van de bakkers in het rayon tezamen verbakkende een derde van het aantal balen bloem, dat door alle in het rayon gevestigde bakkers wordt verbakken. Luchtverkeer met Scandinavië Naar wij van de zijde der K.L.M. vernemen, zal den lsten Juli a.s. een nieuw tijdperk in de ontwikkeling van de luchtverbinding met Scandinavië aanvangen. Dan zullen K.L.M. en A.B. Aerotransport behalve de luchtlijn Amsterdam-Kopenha- gen-Malmö ook een dienst Amsterdam-Ko- penhagen-Malniö-Stockholm gaan vlit_ Bovendien wordt op dien datum een lijn Amsterdam- Hamburg- Kopenhagen-Malmö- Stockholm geopend met aansluiting op de luchtverbinding Stockholm-Helsingfors. Zeker zal van de gelegenheid, om uit Londen en Parijs via Amsterdam op één dag naar Stockholm te vliegen een druk ge bruik gemaakt worden.Immers de tijdwinst is buitengewoon groot; zoowel Londen- Stobkholm als Parijs-Stockholm door de lucht is een kwestie van slechts 8 uur vlie gen. Londen-Stockholm per trein en per boot daarentegen is 49 uur reizen, van Pa rijs naar de Zweedsche hoofdstad heeft men 38 uur noodig, indien men den koristen weg over land kiest Het belangrijke verkeer tus- schen West-Europa en de Scandinavische landen zal zeker nog meer dan vroeger den luchtweg volgen. DE STAPELKOOL IN NOORD-HOLLAND Voorraad is thans geringer dan ooit tevoren. Tijdens de campagne van de bewaarkool in Noord-Holland, is de provinciale commissie an veilingen aldaar gewoon om een inven sat ie te houden over de aanwezige voorraden. Het blijkt thans, dat de voorraad kool welke aanwezig is geringer is dan ooit tevoren. Er bleek n.l. aan de diverse veilingen in to taal een hoeveelheid van 1244 wagons kool elk 10.000 kilo. •er het algemeen was de voorraad in de laatste jaren nogal wisselend, doch in 1930 aren 6200 wagons in voorraad, en in 1935 >00 wagons. Er is dus nu een geringe voorraad opgeslagen Dit is niet zoozeer het gevolg van groote arname, doch meer van de misoogst door de bladluizenplaag, die in de koolstreken sterk heeft geheerscht. Vooral de gele kool heeft hierdoor sterk te lijden gehad, en van dit product is dan ook de minste voorraad aanwezig. De voorraad roode kool is nog het meest gunstig. AUTO-DRAMA NA EEN NACHTFEEST Een meisje verdronken Twee jongelui uit Enkhuizen van 26 cn 27 jaar bezochten 's nachts met de 25-jarige mejuffrouw L. uit Haarlem een nachtfeest te Haarlem en maakten, alvorens het meisje naar huis te bren gen nog een toertje door do stad. Zondjagmoi'gen omstreeks zes uur is d© bestuurder, blijkbaar door onbekendheid met den weg bij de Turfmarkt in den Kampersingel gereden. De beide heeren konden zich, door het inslaan van een ruit naar buiten wei-ken en door voor bijgangers op het droge worden gebracht. De 25-jarige mej. v. H. slaagde daarin echter niet en kwam jammerlijk om het leven. Na een half uur hebben politie en leden van den Ongevallendienst het stoffelijk overschot uit de auto gehaald. Het is naar het St. Elisabethsgasthuis overgebracht De bestuurder en zijn vriend zijn naar liet politiebureau overgebracht, waar bij onderzoek bleek, dat zij alcoholische dranken gebruikt hadden. Zij konden eerst laat op den dag verhoord worden. Nader wordt nog gemeld: Dé auto kwam van de Turfmarkt en wer* bestuurd door den 27-jarigen koopman P. B. uit Enkhuizen, Achter in de auto zat de 26-jarige G. v. d. B., leeraar aan de H.B.S. te Enkhuizen, en het meisje, de 25-jarure mej. E. G. L., wonende in de Herman Jans- sti-aat te Haarlem. De jongelui hadden met het meisje kennis gemaakt en zouden haar des morgens om 5 uur met de auto naar huis brengen. Eerst werd nog wat rondgereden en streeks kwart voor zes kwam men op de Turfmarkt Het was donker en mistig en de bestuurder is recht door gereden, waardoor de auto naast de brug met de wielen om hoog in het water terecht kwam. B. wist zich dooa* een portierraampje te redden, v. d. B. kroop eveneens door een raampje naar buiten. Zij werden op den hoogen. wal geholpen door een politie-ageni en eenige burgers, die zich daarna te water bégaven om ook het meisje te redden. Door den val was het koetswerk van de auto echter ontzet en zij slaagden er niet in de .portieren te opénen. Eenigen tijd later ls de au4o met een kraanwagen opgehaald; het meisje lag ach terin. Een dokter kon slechts den dood constateeren. Het stoffelijk overschot werd naar het St. Elisabetbs-Gasthüis vervoerd en ook de beide Enkhuizenaren werden daarheen overgebracht. In den loop van den middag zijn zij door de politie verhoord. Zij konden peen verklaring van het ongeluk geven. Wel gaven zij toe, dat zij in het ca baret bier en sterken drank hadden ge bruikt. Het onderzoek van de politie zal moeten uitwijzen of drankgebruik de oor zaak van het ongeluk is. De zwaar beschadigde auto is in beslag genomen. Ned. vereeniging van internationaal recht Viering van het 25-jarig bestaan Te Amsterdam is Zaterdag op fees telijke wijze herdacht het 25-jarig bestaan van de Ned. Vereeniging van Internationaal Recht. Het bestuur van de jubileerende vereeni ging heeft aan een 42-tal gasten een diner aangeboden in hotel l'Europe. Onder de aanwezigen bevonden zich om. de minister van Justitie, Z.Exc. J. R. H. var Schaick en de Burgemeester van Amster dam, de heer W. de Vlugt. Bij den aanvang van het diner verzocht prof. mr. J. A. van Hamel, voorzitter van de Vereeniging, allen op te staan, waarna hij een dronk wijdde aan H.M. de Koningin. Mr. K. Jansma zette hierop het Wilhelmus in, hetgeen door alle aanwezige Nederlanders werd meegezongen. Prof. van Hamel wijdde vervolgens nog een dronk aan alle hoofden van Staat, waar van onderdanen aanwezig waren. Aan het einde -van den maaltijd werden een groot aantal toesproken gehouden, o.a. door Prof. van Hamel, minister van Schaick, Burgemeester de Vlugt en diverse buiten- landsche gasten. Het ontslag van Prof. Van Calcar De heer Moller heeft aan den minister van onderwijs, K. en W. de volgende vragen gesteld: 1. Wil de minister mededeelen, waarom hij alsnog geen gevolg heeft gegeven aan het verzoek van de Kamer, om het ontslag van den hoogleeraar van Calcar op te schorten? 2. Is de minister bereid de stukken om trent de opheffing van den leerstoel in de bacteriologie te Leiden aan de Kamer oler te leggen? 3. Indien de ministe** van oordeel is, dat er overwegende bezwaren zijn de gevraagde stukken alle aan de kamer over te leggen, is hij dan bereid ten minste het advies van de medische faculteit ter kennis van de Kamer te brengen? J. J. BRONSVELD t Zaterdag is te 's Heerenbroek overleden ln den ouderdom van 63 jaren de heer J. J. Bronsveld, die vooral in 's Heerenbroek en omgeving een bekende en geziene figuur was. De overledene had eenige jaren zitting in den gemeenteraad voor de A.R. Partij. Hij was o.m. lid van 't bestuur van de bijzondere school te 's Heerenbroek. Door zijn lang durige ongesteldheid was hij genoodzaakt zich uit verschillende andere vereenigingen terug te trekken. De heer G. 7. van Dijk, inwonende in het Rusthuis der NedL Herv. Gemeente te Kam- pen, hoopt a.s. Woensdag 101 jaar te worden. Deze krasse oude heer geniet nog van een goede gezondheid en een helder versland; alleen is hij wat doof. Met verlangen ziet liij uit naar het voorjaarszonnetjewant dan zal hij weer zijn dagelijksche luandelingetje in het Plantsoen kunnen maken Schiphol in den mist Geen vllegdienst op Scandinavië De mist is oorzaak, dat op Schiphol de vliegdienst naar en van Scandinavië niet kon doorgaan. De Fokker F 22 die nog Malmö trachtte te halen, vloog tot aan Kopenhagen. Daar werd gewaarschuwd dat er kans bestond op ijsafzetting op de machines. Als een merkwaardigheid kan nog ver meld worden, dat de K L.M. gezagvoerder Sillevis, met een volledige bemanning, Za terdag per boot naar Engeland vertrok, om daar de 3-motorige Fokker F 12 „Ijsvogel" op te halen, waarmede zij ook inderdaad later op Schiphol verschenen. Een oogenblik leek het nog alsof de IJsvoge! niet op Schip hol zou kunnen landen en naar Rotterdam zou moeten worden verwezen, maar door eenige opklaring kon men nog landen. Men meldt ons uit Amsterdam: De mist heeft vanmorgen het vliegverkeer vrijwel geheel stilgelegd. Op Schiphol was het uitermate stiL Geen enkel vliegtuig kwam aan. De toestellen uit Berlijn, Londen, Parijs en Scandinavië waren niet gestart. Slechts de machine van de Air France is vanmorgen van Schiphol gestart naar Parijs. De machine is behouden te Brussel geland. Het ochtend toestel van de KX.M. naar Londen is niet vertrokken. Ook het scheepvaartverkeer ondervindt door de mist belangrijke vertraging. Verschillende schepen liggen voor IJmui- den te wachten tot de mist optrekt. In het Noordzeekanaal ligt de Heemskerk van de Holland-Afrikalijn die sedert Zon dagavond met opstoomen wacht. Tegen tien uur klaarde het weer op en vielen vier schepen IJmuiden binnen. Zij zullen opvaren naar Amsterdam. Felle brand te Hengelo Twee winkels afgebrand Zondagmiddag is alhier door onbekende oorzaak brand uitgebroken in een oud pand in de Willemsstraat, waarin gevestigd wa ren de slagerij van den heer De Leeuw en de manufacturenhandel van den heer Van Woerkom. De brand, die ontslaan was in de woning van den heer Van Woerkom, die niet thuis was, werd door buren ontdekt, die onmid dellijk de brandweer waarschuwden. Deze kon niet verhinderen, dat beide winkels ge boel uitbrandden en kon er zich dan ook slechts toe beperken met drie stralen de be lendende perceelen nat te houden en over slaan van het vuur te verhinderen. Van cle inboedels kon nagenoeg niets gered worden. De schade wordt door verzekering gedekt. Gevaarlijke brand Moeder en kind nog gered Te Haarlem heeft Zaterdagavond om streeks 11 uur een felle brand gewoed ln perceel Leliestraat 23, bewoond door den heer D. Mevr. D. en haar 6-jarig zoontje waren bij het uitbreken van het vuur alleen thuis en konden zich nog juist bijtijds in veiligheid stellen. Hoewel de brandweer de .Tammon met drie stralen op de water lei ding bestreed, kon toch niet verhinderd worden, dat het huis volkomen uitbrandde. Aangezien er gevaar bestond, dat het vuur op het naastgelegen huis zou oversflaau. hebben de bewouers dit ontruimd. De brand weer wist het vuur echter tnt perceel 23 te beperken. De oorzaak van de brand is voor- loopig nog niet bekend. Felle boerderij brand Vijftien koeien en vier paarden in vlammen TeOldeberkoop (Fr.) is 's nachts brand uitgebroken in de groote boerderij van den heer Willinger Prins uit Den Haag en be woond door de familie W. Bouma. De brand nam spoedig een groote omvang m en de bewoners moesten zich in nachtge waad in veiligheid stellen. De motorspuit van Oldeberkoop was kort na het uitbreken van de brand ter plaatse, doch kon niets meer uit richten. In minder dan een uur tiids waren huie en schuur geheel afgebrand. Viiftirn koeien en ~ier paarden kwamen in de vlammen om. van de inboedel kon niets worden gered De oorzaak van de brand is onbekend. Alles was verzekerd. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen De buitenlandsche persvereeniging heeft la den Haag onder groote belangstelling haan tienjarig bestaan gevierd. De belastbare vermogens in Nederland zijn in het afgeloopen jaar weer eenigszins ge* stegen. Ernstig auto-ongeluk te Haarlem. Te Rotterdam is opgericht de Nederland sche bakkerijstichting om tot ordening iil het bakkersbedrijf te komen. Ten zuiden van Makallé heeft een zware veldslag plaats gehad, die in een beduidende nederlaag van Ras Moeloeghcta geëindigd is* ln Spanje hebben gisteren de parlements verkiezingen plaats gehad; de uitslag laat zich nog wachten. Nog steeds ijsgang op het IJssel meer Verscheidene schepen teruggekeerd. Zaterdagmorgen werd er bericht ontvan gen dat de stoomvrachtboot „Koophandel'* van de N.V. Gebr. van der Boom's Stoom- bootreederij te Rotterdam tusschen Pampus en Marken in het ijs was vastgeraakt. Do sleepboot „Pampus" van Roelof's Motor en Lichterdienst N. V. te Amsterdam werd gerequireerd .orn het schip te hulp te ko men en deze baande zich een weg door de ijsmassa's, ten einde de „Koophandel" op sleeptouw te nemen. Vermoedelijk tenge volge van den mist heeft de „Pampus" het schip met kunnen vinden, hetgeen echter geen ernstige gevolgen heeft gehad, aange zien de „Koophandel'' Zondagmorgen op eigen kracht de Oranje-Sluizen is binnen gevaren. van welk feit de bemanning van d<i „Pampus" die des middags terugkeerde, op de hoogte is gesteld. De ingevallen dooi ten spijt is de ijsgang op het IJsselmeer nog dermate belemmerend voor de scheepvaart, dat verscheidene sche pen. die Zondag van Amsterdam zijn uitge varen, ónverrichterzake moesten terugkoe ren. Tot deze behoorde ook een uiotorvraclit- scheepje van schipper Bakker uit Amers foort, dat evenwei Zondagmiddag, toen het weer wat opklaarde, opnieuw een poging heeft gewaagd om zich door de vaargeul tusschen de door de Oostenwind opgestapel de ijsschotsen een wég'naar dc Eem t© banen. De „moeder" van Megen Nog meer wreedheden Uit nader onderzoek blijkt, 'dat mej. W4 te Megen zich reeds eerder aan pleeg kinderen heeft vegrepen. De zaak blijkt een treurige voorgeschiedenis te hebben: geliad, welke thans door burgemeester vart Vlokhoven geheel tot klaarheid is ge bracht. Een achttal jaren geleden vestigde zich' -e ongehuwde mej. W. te Megen, waar zij een huis aankocht, teneinde daar kostgan gers te houden. Dit gelukte niet, doch haaf werden twee voogdijjongens ter opvoeding toegewezen. Gedurende vijf jaren zijn dez© jongens bij haar verpleegd, waarna zij vol wassen geworden, naar elders werden ge dirigeerd om bij landbouwers het boeren vak te leeren. De beide jongens verklaarden nu, dat zif meermalen op ergerlijke wijze waren mis handeld. De vrouw had zich niet ontzien de jongens met een waschbord duchtig too te takelen, terwijl het herhaaldelijk voor kwam, dat zij zonder eten naar bod wer den gezonden. Verder was het hun toege diende voedsel van dien aard, dat het meestal oneetbaar was. Door de mishan delingen zijn de knapen verschil lende ma len bloedend aan lichaam en gelaat ver wond. Zij waren echter zoo beangst voor hun pleegmoeder, dat zij hiervan niets aan anderen durfden te vertellen. Thans zal vrouw W. zich ten tweede male voor den rechter te verantwoorden hebben. Tankauto te water Olie op de golven Te Amsterdam is Zaterdagmorgen ten gevolge van de gladheid van den weg een met olie geladen tank-auto van de firma Jongerius uit Utrecht ter hoogte van perceel 30 in de Oude Waal ge,reden. De bestuurder en een naast hem gezeten hel per konden er bijtijds uitspringen. De tank auto was tusschen een schuit en den wal kant terecht gekomen. In den walkant was een groot gat geslagen. De motorkap en een groot gedeelte van de cabine sta ken nog boven het water uit. De brandweer, die later op den morgen een reddingwagen en een motorspuit had uitgezonden, kon in verband met het groo- te gewicht van de tankauto, waaruit po- stadig petroleum ontsnapte, geen afdoende nufp verlëenen; hiervoor moest eerst de petroleum uit de tank worden verwijderd. Heel de gracht was met olie overdekt Een andere tank-auto heeft hiertoe 'n po ging aangewend, doch aangezien de slangen ïfaikt n' m°eSt dH Werk wordcn Fe* Vermoedelijk zou vandaag het werk van het leeghalen en het lichten van liet ge- vaarte worden voortgezet. ZE WILLEN HET GOED MAKEN Dp fcejaarrte bosrhwarhter Verhoeven te Loon op Zand, die n.im een |an £ele den het slachtotfer werd ven oSn rSXor- k™.- T he tni.dndiirersheni-.. 'an twee inwoners van ft* 7ij eaven hem njft'R nullen welk bedrag door een va,. vTom"!? '"rat'iflM hnn was ,Pr hand ge- Hot was znn aandeel ln de huit ee- weest en thans wilde hij het weer goed

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1