STADSNIEUWS 3 CHIQUE VOORJAARSMODELLEN ZATERDAGNUMMERS VRIJDAG 14 FEBRUARI 1936 TWEEDE BLAD PAG 6 Gouden zakenjubileum Tiet zal morgen, Zaterdag, 50 jaar geleden zijn. dat de heer C Th. Breehaart in perceel Mare 60 (thans Mare 94) zijn dooi den tijd welbekend geworden zaak in stof fen en manufacturen opende. Op bescheiden voet werd begonnen, maar spoedig wist de heer Breehaart het vertrouwen, speciaal de I.eidsche dames te verwenen en hij zag zijn zaak gestadig in bloei toenemen. Het was dan ook gebrek aan ruimte, dat de fir ma deed besluiten, toen de gelegenheid zich voordeed in Mei 1907 het veel ruimere pand Mare 5S (thans Mare 92) te betrek ken. In 1910 kwam de eenige zoon van de firmant na verschillende leerscholen door- loopen te hebben, in de zaak, waardoor meerdere kracht ontwikkeld kon worden en. door particulier bezoek in voor- en na jaar. een cliënteele door het geheele land gevestigd kon worden. In 1911 werd een atelier voor dameskleeding aan de raak verbonden. Nadat in 1929 vader en zoon een ven nootschap onder firma hadden aangegaan, werd in 1930 het winkelpand naar de eischen van den modernen tiid verbouwd, waardoor o-a. bereikt werd, dat de rijke col lectie damesstoffen en manufacturen in mooie, ruime etalages tentoongesteld kon worden. Wij behoeven u niet te zeggen, dat ook deze middenstands-firma de moeilijkheden die tegenwoordig op het zakenleven druk ken aan den lijve gevoelt, maar desondanks schenken heide firmanten steeds ten volle de aandacht aan vraag en aanbod van dezen tijd en mede door aansluiting bij de Ma- nufacturiers-inkoop-centrale „Nederland" is zij nog in staat de concurrentie met succes het hoofd te bieden. Een oude vertrouwde zaak. die toch met haar tijd meegaat, dat is een mooie combinatie, die vele voordee- len heeft. Bijzonder vermeldenswaard ls, dat de oud. ste firmant, de heer C Th. Breehaart. de oprichter der zaak, die ook op ander dan zakengebied in onze stad een welbekende figuur is, en die eenige jaren geleden reeds de zeventig is gepasseerd, nog steeds in goede gezondheid zijn dagelijksch en zeer werkzaam aandeel in de zaak heeft. Wij werischen hem en zijn zoon met dit gouden jubileum gaarne van harte geluk. Het tegenwoordige Rusland Lezing van Ds. H. Janssen Op uitnoodiging van de Chr. Geref. J.V. Spreuken 22 6, sprak gisteravond in het goed bezette kerkgebouw dezer gemeente, Ds. H. Janssen, leger- en vlootpredikant in alg. dienst over: „Het tegenwoordige Rus land". In Rusland, aldus Spr., zien wij de toe passing van een tweetal wijsgeerige syste men. Het eene systeem is van Karl Marx, wijsgeerig-sociaal, het tweede van Nietsche, wijsgeerig-ethisch. Hebben beide systemen het bolsjewisme ten grondslag, het atheïs me geldt bij beide stelsels als grondprin cipe. Het Godsgeloof moet uitgerooid wor den. Voorts zien wij de gedachte: de macht is alles het recht is niets, in beide svstemen uitgewerkt. Zegt Marx, dat voor een vernieuwing Van het sociale leven een geheel nieuwe xvereld en menschheid moet geboren wor den. Nietsche oordeelt zulks noodig in ver band met een vernieuwing van het zede lijke leven. Alleen door revolutie denkt men dit te bereiken. Als grootste hinder paal zagen beiden het geloof van den mcnsch in God. Het Christendom moet dan ook uitgeroeid worden, eerst dan zal een wederopbouw kunnen plaats hebben, waar rlan de mensch en niet God in het mid delpunt zal staan. Over de vervolgingen van de Christenen Sprekende, wees Spr. er op, dat van de 1600 kerken die voor korten tijd binnen Moskou nog waren er maar 187 zijn over gebleven. In beginsel gaat deze godsdienst strijd niet tegen de Kerk, de Bijbel, het Christendom, maar tegen iedere zichtbare uiting van een relegieus-principe. Het gaat om de onderste-boven-keering van de or donnantiën Gods. In het voorbijgaan de ernst van den toe- fetand in Nederland besprekende, zeide Spr., dat er geen geestelijke dam meer in ons volk wordt gevonden. De geestelijke weer stand wordt bij ons volk niet meer gezien. Het valt uiteen, wij zagen het bij de ge houden verkiezingen, in 54 partijen. Tot zijn onderwerp terugkeerend, wees Ds. Janssen er op, dat de jeugd geheel in communistischen geest wordt opgevoed. Reeds op vijf-jarigen leeftijd, aldus Spr., leeren zij liedjes op school, welke als volgt luiden: „Dit handje is één. dit handje is twee, daar worg ik later kapitalisten mee" en verder: ,,'t is o zoo goed, dat ik haten leer, dan ziet oom Lenin uit den hemel op inij neer". „Rusland staat of valt met het commu nisme". Als iets door de leiders goed be grepen wordt, dan is het deze gedachte. Een man als Stalin met wilskracht en doorzettingsvermogen beseft dit maar al te goed. Men is er zich tevens van bewust, dat nog vele moeilijkheden, waaronder het moreele vraagstuk wel een der moeilijkste is, dienen overwonnen te worden. Hemel tergend zijn de toestanden op moreel ge bied, waarvan Spr. er enkele noemae, zoo als de seizoen- en club-huwelijken, die soms maar een maand duren. Ook vinden wij in Rusland het collectief-vader- en kinderschap. Aan zijn eigen moraal, aldus Spr., dreigt Rusland te gronde te gaan. Het is een volk zonder relegieuse basis. In het tweede gedeelte van zijn rede, heeft Ds. Janssen uitvoerig stil gestaan bij het verschijnsel, dat in Rusland heden ten dage alles staat in het teeken van het atheïsme, dat zich in alles openbaart en waar achter de geweldhebber dezer wereld, de duivel, staat In een ernstige peroratie wees Spr. op de Volheid des tijds. wanneer Christus zal ko men als Triumfator en ook de anti-christ zal overwintien. SCHOORSTEENBRANDJE Gisteravond is ten huize van D. L. de N., Maresingel 30a, een schoorsteenbrandje ont staan. Het is op de gewone wijze gebluscht De motorspuit, die uitgerukt was, behoefde geen dienst te doen. TE WATER GEREDEN Gistermiddag ls het 17-jarige meisje C. v. H., op de Oude Rijn ter hoogte van de Hooglandsche Kerkgracht, aangereden door een onbekend gebleven wielrijder. Het meisje verloor haar stuur en reed te water. De 42 jarige H. Mank sprong haar na en bracht haar spoedig op het droge. Oogen- schiinlijk had de drenkelinge geen letsel. CHR. ORATORIUMVEREEN. „CON AMORE" Uitvoering van „Paulus" Het oratorium „Paulus" van Mendelssohn blijft nog steeds een geliefd nummer bij ver schillende grootere koorvereenigingen. Die liefde is niet misplaatst. Het werk is mooi van opzet en bouw, het is zangerig en wellui dend, het bezit afwisseling en stijging en het koor heeft er „veel in te doen'. Wel zyn de. koren lang niet altijd even gemakkelijk, hebben zij hun gevaren bij inzetten en ge varen voor de zuiverheid. Doch dit kan een kundig dirigent en een enthousiast koor slechts prikkelen om de moeilijkheden te overwinnen. En „Con Amore" heeft glans rijk getoond, dat het die moeilijkheden te boven kon komen. Unze eerste opmerking over het koor moge wel betreffen het over het algemeen zoo voortreffelijke materiaal in alle vier de stemmen. Stralende sopranen, nobel van klank, die met gemak veel en veel erooter ruimte dan de Gehoorzaal zouden kunnen vullen, een altenkoor, prachtig van timbre, mooie don kere ,/lragende" bassen en een tenorenkoor, dat niet in de minderheid bleef, dat niet een geforceerde klank gaf, dat volkomen met de rest overeenstemde. We vermelden dit met opzet, omdat in ons land hot heel dikwijls, huiselijk gezegd, sukkelen is met de tenoren. Het geheel waarborgde een nobele koor klank, dikwijls volumineus van karakter cd in de koralen fijn en ingehouden. Waar he* vrouwenkoor zich alleen deed hooren. hoor. de men verrassend mooie zang le deel No. 14. De ligging der accoorden is hier lastig en kan zoo licht tot onzuiverheid aanleiding geven. Doch hier was de zuiverheid, die dezo koorsatsen juist dat hooggewijde ka rakter geeft. Ook het mannenkoor gaf no- belen zang te genieten, waar 't alleen optrad Het zou natuurlijk te ver voeren alle koor nummers afzonderlijk te noemen. In het algemeen kunnen we vooropstellen, dat dank zij de degelijke en ernstige voorbereiding alle koren er voortreffelijk inzaten, dat er geen haperingen en weifelingen waren. Men kon onbelemmerd en vrij uit zingen en deed dit dan ook met volle toewijding en overgave. Ik denk even aan het prachtige koor: „Wie lieblich eind die Boten" en een ander dat er een tegenstelling mee vormt: „1st das nicht der zu Jerusalem verstörte alle" Ik denk aan de koralen: „AUein Gott in der Hoh' sei Ehr*. „Dir Herr, Dir wil ich mich ergeben", zoo ingetogen voorgedragen en bij wijze van tegenstelling het pompeuze slotkoor. Er is op dit alles en zooveel meer met de uiterste zorg gewerkt en die zorg is voor treffelijk beloond. Als sopraan-soliste trad od mevr. Martha Stam, die op het laatsto oogenblik en vrij onvoorbereid mevr. Sophie Both—Haas moest vervangen. Zij beschikt over een lief sopraangeluid, niet oversterk, doch waarin wel sentiment zit. Zij gaf veel schoons te genieten, doch zou wellicht meer hebben ge geven, wanneer zij den tijd voor studie van dit werk had gehad. De bekende Aria „Je rusalem", evenals verschillende andere mo menten, schonken bevrediging. De altpartij was toevertrouwd aan mej. Annie Hermes. die over een zeer mooi en vol geluid beschikt, voortreffelijk geschoold, Haar voordracht is muzikaal en vol relief, doch jammer genoeg is haar solopartij in vergelijking met de andere drie niet erg groot. Men had haar gaarne meer willen hooren. want zij weet wat zingen is. Mr. Harm Smedes vervulde de tenor partij en deed dit verdienstelijk. We willen afzonderlijk even melding maken van de fraai voorgedragen cavaline met de niet minder nobel gestreken obligaat-cellopartii. Vergissen we ons niet, dan werd die cello partij gespeeld door een vroegeren stadge noot Bram Hemerik. Het geheel was lioeiend en muzikaal. Nico Huisman droeg met vol en nobel ge luid de baspartijen voor. Ook in hem had „Con Amore" een zeer goeden medewerkf* gevonden. Afzonderlijk willen we nog even herin- eren aan de fraaie duetten van de beide heeren, terwijl ook in de kwartetten de stem men zich goed bij elkaar aanpasten. De orkestrale begeleiding was toever trouwd aan het Nederlandsch Kamerorkest, dat Juist voor de oudere oratoria zoo uit nemend geschikt is. Men voelt dat dit en- Remblo bestaat uit menschen die over een zekere cultuur beschikken en met de uiter ste toewijding hun taak vervullen. Daar door was de begeleiding steeds nobel van klank en drong zich nergens op, terwijl in korte orkestrale tusschenspelen een mooie orkestklank werd ontwikkeld. Men had het dit opzicht slechter kunnen treffen. De orgel partij werd op prijzenswaardige wijze gespeeld door mej. Lena Benraadt. Het geheel eindelijk stond onder leiding van den heer D. Smink. Ook thans weer komt hem een woord van warme hulde toe, in de eerste plaats voor alle moeite en zor gen, die hij zich heeft getroost om het koor werk in te studeeren, zoodat alles er muur vast in zat: voor de aandacht, welke hij heeft besteed aan de muzikale uitbeelding der verschillende koren; aan de groote bindende lijn van het geheel en de détails; in de tweede plaats voor het enthousiasme en de beheersching, waarmee hii de uitvoe ring heeft geleid, voor de aandacht en de greep, waarmee hij koor, orkest en solisten in zijn macht had. Een woord van warme aardeering en hulde komt hem ook van deze plaats toe voor al zijn moeite en ener gie, die in de eerste plaats zooveel jonge menschen, die onder zijn leiding staan, en in de tweede plaats Christelijk Leiden ten goede komt. De waarde van dergelijk werk wordt bepaald door imponderabilia, dingen die men nu eenmaal niet tellen en meten kan, doch die zich kenbaar maken ln de el van den mensch. De uitvoering werd met gebed geopend en besloten met het zingen van Gezang 96. Sw. APOTHEKEN De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 10 tot en met Zondag 16 Februari a.s. waargenomen door de apotheken: J. C Pel'.e. Kort Rapen burg 12. Telef. 594; J. E. M. ten Dijk, Haven 18, Telef. S5; en C. van Zijp, Wilhelmina- park 8. Oegstgeest, Telef. 274. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: G den Hoedde Vriea G J Korenhof fKoning d. OVERLEDEN. J Barende®Schol» wed 70 J; G Netje» tnan 43 J. Rechtssociologie en Arbeidsrecht Hedenmiddag heeft Prof. Dr. Hugo Sinz- hcimer, benoemd vanwege de Stichting tot bevordering van de studie van het Arbeids recht en de rechtssociologie, tot bijzonder hoogleeraar in de sociologie van het arbeids rechl. zijn inaugureole oratie gehouden over bovengenoemd onderwerp. Dc verbondenheid van rechtssociologie en arbeidsrecht, aldus spr., berust op een in nerlijke verwantschap, welke er bestaat tus- schen de rechtssoeiologische beschouwings wijze en het karakter van het arbeidsrecht De rechtssociologie ondezoekt de krachten welke het recht scheppen. Het arbeidsrecht is 'n rechtsgebied, dal deze krachten meer dan eenig ander rechtsgebied zichtbaar maakt. Bovendien heeft deze verbondenheid een algemeene beteekenis. Zij dwingt de rechtssoeiologische theorie stelling te nemen tegenover concrete vragen en maakt het daarmee mogelijk gebruik te maken van het rechtssoeiologische denken op alle ge bieden van het geldende recht De vraag naar de krachten, waardoor het arbeidsrecht wordt bepaald, houdt in de eerste plaats de algemeene vraag in, welke krachten het zijn, die ln het algemeen de ontwikkeling van het recht bepalen. Krabbe heeft hierop een beroemd antwoord gege ven. Volgens hem berust de ontwikkeling van het recht op een geestelijk levens proces, dat tot uitdrukking komt in het rechtsgevoel, de rechtswaardeering en het rechtsgezag, dat wil zeggen in de innerlijke gebondenheid van den mensch aan 't recht. Dc rechtssociologie kan deze leer slechts ten deele als juist erkennen. De rechtsvor ming is niet te scheiden van het maat schappelijk levensproces. Zij volti»ekt zich niet daarbuiten of daarboven, maar er bin nen in. Zij is er een element van. Maar al is zoodoende de rechtsvorming geheel in dit proces opgenomen, zij is er toch niet slechts een onzelfstandig deel van. Zij werkt in dit proces op een bijzondere wijze, op 'n wijze, die bestaat uit geestelijke potenties, zonder welke het maatschappelijk leven geen nieu we vormen van recht kan voortbrengen. Willen wij dus den achtergrond van een recht begrijpen, dan moeten wij deze als een eenheid beschouwen, waarin reëele en Ideëele krachten van het eene ondeelbare levensproces in een voortdurende san werking en onderlinge beïnvloeding verbon den zijn. De rechtssociologie kan haar taak slechts vervullen, wanneer haar grondbe grip van wat sociaal is, aan deze eenheid beantwoordt Wanneei men daarom naar den achter- grond van het arbeidsrecht vraagt, dan moeten de beide in het maatschappelijke levensproces werkzame krachtbronnen, wel ke met elkaar verbonden zijn, in het oog worden gehouden. De voorwaarde voor het ontstaan van het nieuwe rechtsgevoel, waar aan het nieuwe arbeidsrecht ontsprong, was een bepaalde werkzaamheid van reëele krachten. Deze ontstonden uit de „klassen- ordening", welke zich gevormd had op de puinhoopen van de oude feodale ordenin gen. Niet automatisch, maar als uitdruk king van een innerlijke, cultureel bepaalde houding van den mensch, volgde hieruit een drang naar een verandering van het recht, een drang, welke op een bepaald doel ge richt was. Datzelfde geldt voor de nieuwe rechtswaardeering, welke in het arbeids recht tot uitdrukking kwam. Zij is niet denkbaar zonder bepaalde reëele voorwaar den. Het ontstaan van de rechtsopvatting, dat de gemeenschap niet slechts voor den abstracten, maar ook voor den concreten mensch in zijn maatschappelijke positie verantwoordelijk is, waarop deze rechts waardeering berust, is de vrucht van zeer verschillende geestelijke stroomingen van religieuzen, liberalen, conservatieven en vooral ook van socialistischen aard. Wan neer ten slotte deze heele beweging voerde tot een nieuw positief recht, dan was het niet slechts een geestelijke macht, welke dit bewerkstelligde, maar waren het ook de reëele maatschappelijke krachten, welke in haar dienst werkzaam waren. Zij kwamen tot uitdrukking in de staatsmacht en in de vrije collectieve krachten van de werk gevers- en werknemersorganisaties. De rechtssoeiologische blik schouwt niet slechts naar het verleden, maar ook naar het heden, waarin de toekomst gelioren wordt. Nieuwe rechts vormen de krachten zijn aan het opkomen op den achtergrond van het arbeidsrecht. Zij ontspringen aan het probleem van de werkloosheid en de gevol gen, welke dit machtige probleem heeft. Zij wijzen niet meer slechts op de staatsmacht en op de vrije collectieve krachten waarop de ontwikkeling van het arbeidsrecht tot nu toe berustte, maar daarbovenuit op een gemeenschap van staten, voor welke het werkloosheidsprobleem wordt tot een ge meenschappelijk economisrh probleem. Na te gaan, wat hiervoor vereischt is, welke pogingen aangewend worden en wat daar- van de werkelijke beteekenis is, is in het bijzonder een nieuwe taak van de rechts sociologie van het arbeidsrecht en van haar de practische rechtsevolutio dienend stre ven. SCHAKEN Gisteravond werd de laatste ronde der voorwedstrijden gespeeld. Uit de voorgaan de ronden zijn er echter nog eenige uitge stelde en afgebroken partijen te beëindigen, die van veel invloed op den uitslag kunnen zijn. Zooals bekend, komen uit ieder der vier vóórgroepen de twee hoogst-uitkomen- den in de eindgroep. De winnaar der eind groep verkrijgt de titel Kampioen van 1936. Reeds Dinsdagavond speelden Van Veen en Slagmolen hun partij vooruit, op de clubavond van het Leidsche Schaakgen. Zonder verwikkelingen eindigde deze par tij in remise. Van Veen bereikte hiermede ongeslagen met W? (I) uit 5 de eindgroep. Gisteravond vielen de volgende uitslagen: SegaarBlonk afgebroken in een voor Blonk gewonnen stand: Bosscha^-Van der Valk 1—0; GeyerSamkalden. wegens niet opkomen van Samkalden voor hem verlo ren verklaard: Goudsmit—Van Gelder 01; DemmendalKoet 10: KoetGoudsmit Va -V£", De BruynVan der Broek uitgesteld; Van der NatAdmiraal 10; LipsDe Ble- court afgebroken. Blecourt staat heter; Van HoekZitman afgebroken. Van Hoek staat beter; Neuteboom—Rutten 01 Sensatie verwekte de partij Segaar Blonk, waarin eerstgenoemde in een winst stelling een fout maakte en daardooi plot seling de dame verloor en vermoedelijk snel zal verliezen. De afgebroken partij Van der NatT,ips werd zonder verder te spelen door Lips opgegeven. De beste kansen op eon plants in de eind groep hebben thans: Groep I: Bos«oba mei 3 (4); Groep II: Van Veen met (5) en Demmendal 4 (5) zijn geplaatst; Groep III Van der Nat mot 2V& (3); Groep ÏV Rutten met 3V£ (4) en Van Hoek 2ys (3). Keuze uit en bij elk costuum 2 PANTALONS Model „d'Artagnan", Model „Porthos", Model „Aramis" Drie modellen, even elegant als de drie Musketiers uit de 17e eeuw. Drie modellen, vervaardigd uit 'n geheel nieuwe collectie fraaie, prima stoffen. Drie modellen met bijzonder degelijke afwerking. Bovendien elk model verkrijgbaar in 5 prijzen: 39.75 45.-— 5O.55.— 60.— Dat zijn de voordeden, die DE FAAM U thans biedt in MAAT/CONFECTIE voor HEEREN. En U weetvan ouds en nog steeds geldt: DE FAAM is een vertrouwensnaam 1 Hoogstraat 1 en 2 LEIDEN UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN TWEEDE B.V.L.-AVOND De 2de B.V.L.-avond stond onder leiding van den heer C Koren. Als 1ste spreker trad op de Burgem. van Alphen a d. Rijn, de heer P- A. Colijn. Spr. ging eerst na dc geestelijke oorzaken der revolutieleer. Het overheidsgezag wordt ondermijnd. Er is een plicht om te gehoorzamen maar niet minder om te deen gehoorzamen. Dit geldt voor de Overheid, maar verder voor alle levenskringen. In de eerste plaats voor het gezin. Een goed gezinsleven gaat gepaard met een goed staatkundig loven. Hier is een eerste plicht ook voor den B.V.L.-er. Een B.V.I„-er stelt zijn leven beschikbaar voor Koningin en Vaderland Maar al te veel ziet men gezagsondermijning. Revolutiona? re elementen moeten verwijderd worden uit overheidsdienst! F.r is op dit terrein reeds iets gedaan, maar de weg is nog niet tot de helft afgelegd. Tot slot wees spi er op. dat een goede Burgerwacht en een goede B.V.L. waarborgen zijn voor de rust in ons vaderland. Hierna sprak kapitein G. F Boulogne, secr, Nat. Landstorm comm.. die aantoon de op welke wijze B.V.L.-ers nu 17 iaar geleden zich hadden beschikbaar gesteld voor koningin en vaderland en inzonder heid de jongeren opwekte met ernst kennis te nemen van de historie van ons land. niet het minst van de laatste kiwart eeuw. Verder werd het programma afgewerkt als de eerste avond. HET PACHTVRAAGSTTJK 28 Febr. hoopt mr W. Rip in Concordia te spreken over het „pachtvraagstuk". Dezo vergadering gaat uit van de Chr. Boeren- en Tuindersbond, afd. Alphen a. d. Rijn en Chr. Jonge Boeren- en Tuindersvereen. „Een dracht maakt macht." DAM KAMPIOENSCHAP VAN ALPHEN. 'Woensdag werden dé partijen voor het persoonlijk kampioenschap van Alphen ver volgd met de volgende uitslagen. Afgebr. partij K. v. leeuwen—J. Godthelp 0—2; 5e ronde J. GodthelpTh- A. v. Leeuw-en 20; J. D. v. Berk elJ. v. Oeveren 0—2; andere partiien afgebroken. De 6e ronde zal Woens dag 26 Febr. gespeeld worden. VANAVOND MISSCHIEN DE IJSBAAN OPEN! Naar wij vernemen ligt het in de bedoo ling van de Alphensche IJshaan, heden avond haar banen open te stellen. BOSKOOP RAADSZITTING De Raad dezer gemeente is ln openbare vergadering bijeengeroepen op Maandag 17 Februari, 's avonds 7 uur. HAZERSWOUDE REDE Ds. VROEGINDEWEIJ Op uitnoodiging van de Ned. Herv. Man nen vereen iging op G. G. „Onderzoekt de Schriften" trad gisteravond in het lokaal Salvatori op Ds. Vroegindeweij van Wad- dinxveen. met als onderwerp „Nicodemus"* Z.Eenv. begon met te wijzen op de betee kenis van het Koninkrijk Gods, en behandel de daarop in een leerzame rede het nacht»* liik bezoek van Nicodemus bij Jezus en het doel van zijn komst, om daarna stil te staan bij het onderricht dat hij. de leoraar Is raels. van Jezus ontving Met groote ernst werd door spr. gewezen op de noodzakelijk heid der wedergeboorte door den Heiligen Geest om te kunnen ingaan in den hemel der heerlijkheid, maar ook op de bereidwil ligheid van den Heiland om te ontvansen allen, die zich tot Hom wenden om rust voor hun ziel. Met onverdeelde aandacht werd spreker door de talrijke aanwezigen gevolgd. KOSTELOOZE INENTING Maandae 2 Maart a.s zal er gelegenheid zijn tot kostelooze inenting en herinenting. Men vervoege zich des v m. tusschen 9 en 10 uur ten huize van Dr. J. C. K. Zoete en verzuime niet de trouwboekjes mede te brengen. HILLEGOM CHR BURGERSCHOOL De Chr. Burgerschool hield Dinsdag avond haar jaarvergadering die hij afwezig heid van den voorz geleid werd door den 2en voorz; den heer J- O Vermeer Ofschoon de opkomst beter had kunnen zijn, had de vergadering een alleszins aangenaam verloop. Na lezing der notuh'n bracht het Hoofd der School zijn jaarverslag uit dat alle reden tot tevredenheid gaf. Het leerlingen aantal is 70„ Uit het Jaarverslag van den penningm. bleek dat de financleele toestand der School zeer gunstig mag worden genoemd. Beslo ten werd dat de School ook zal worden aangesloten bij den S»-hoolartsendienst en dat er zoo mogelijk in de maand Maart een ouderavond zal worden georganiseerd. AANBESTEDING Door het bouwbureau „Arti" werd een aanbesteding gehouden voor den bouw van een heerenhuis aan de Weeresteinstraat. voor rekening van den heer C. Schrama De uitslag is als volgt: Firma van Duin en Vink te Noordwdjk f 9559; Th. Reeuwijk te Sassenheim f 9229; fa. De Korte te Haarlem f 9200) J. v. d. Putten te Haarlem f 8950; B. Imthorn en Zoon.arhier, f 8860; Pottegies te Haarlem f 8465; Bransma en Bakker te Haarlem f 8373; fa. Dandey en Co. te Lisse f 7985; A. J. Seysener, alhier, f 7750; E. Schuit, alhier, f 7639; P. Vcrmey, alhier, f 7205. De raming was f 7310. De bouw werd op gedragen aan den heer E. Schuit, alhier. KATWIJK DAMWEDSTRIJDEN Gisteren werden de volgende >»e>dstrijden gespeeld voor de H.D.D.B.. nl. K.D.C. II te gen K.W.Z. Ill en K.D.C II tegen K.W.Z. IL De uitslag was: H.D.C II—K.W.Z. III C van RossumC den Duik 20 Niet opgekomen—F. Schaap (regl.) 02 C. van VeenG. Haasnoot Jr. 11 C KorpelshoekM. Zuyderduyn 11 G. VarkevisserW. v. d. Plas (res.) 02 D. Nasveld (res.)P. Zuyderduyn 02 J. van Elk (res.)J. v. d. Plas 0—2 W. BottelierM. Verloop 20 P. v. d. GugtenJ. Varkevisser 11 R. HaasnootJ. Houwaard (res.) 20 Totaal 0—11 KD.C III—K.W.Z. II B. v. d. Kamp (res.)J. Dubbelaar 0—2 J. Schoneveld—H. van Schie 11 A. VooijsJ. C. Admiraal 02 A. HortensiusL. Vlieland 02 A. BarnhoornA. den Hollander 20 A. Schouten—W. Berkheij (res.) 02 C DurieuxG. E. Haasnoot 02 A. OexmanB. Bedeker 1l J. Stabij—W. Zuyderduyn 02 A. Boskamp (res.)—D. Zuyderduyn (res.) 2—0 KATWIJK AAN DEN RIJN TUINBOUW Met alle producten was het verloop in den handel vrij goed te noemen. Wel wordt er van den kant der kooplieden ook veel mi sère gehoord, voornamelijk omdat de ver koop allesbehalve vlot gaat, doch de prijzen kunnen we niet anders dan zeer bevredi gend noemen. En in bijn: alle artikelen was er een prijsverhooging te constateeren. Ver moedelijk heeft ook het vriezend weer hier op invloed uitgeoefend. Waschpeen ging zeer vlot tegen prijzen van f 10.40 tot f 12.75 per 100 K.G. Ook met uien ging het zelfs iets beter, zoodat weer tot f 2-90 per 100K.G. kon worden genoteerd. De prijs varieerde van f 1.90 tot f 2.90 per 100 K.G. Selderie- knollen brachten van f 2 tot f 4.60 per 100 stuks op. Doch er draaide de laatste dagen niets door. Boerenkool was al zeer gevraagd en bracht ongekende prijzen op. In de goede kwaliteit werd van f 0.80 tot f 1.25 per kist van 6 K.G. betaald voor koudegrond boeren kool. De laatste koude grond andijvie ging vlug weg tegen f 1.60 tot f 3.30 per lOOstuks. Ook kroten, den laatsfcen tijd goed gevraagd en een goeden prijs opbrengend, gingen nog iets hooger, n.l. van f 3.70 tot f 4.o0 per 100 K.G., voor dit product een zeer zeldzaam voorkomende prijs. Groene kool kon gemak kelijk van f 1.90 tot 4.70 per 100 stuks op brengen. Roode en gele kool blijven in den bestaanden prijs. Die goede kwaliteit kan aanvoeren kan er op rekenen van f 15.60 tot f 29.per 100 stuks te zullen ontvangen Partijtjes, die deze prijs halen, komen ech ter zeer sporadisch voor Het grootste ge deelte brengt van f 6.10 tot f 13.20 por 100 stuks op. KATWIJK AAN ZEE PREDIKBEURT Hedenavond om half acht spreekt ln de Gemeentezaal Ds. N. de Jong, Chr. Geref. predikant te Den Haag KOUDEKERK GEMEENTERAAD Installatie van den burgemeester tot secretaris. De Raad dezer gemeente kwam Donderdag avond te 7.45 uur in openbare vergadering bijeen. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de burgemeester. De Voorzitter opent de vergadering met ge bod. Goedgekeurd Ls teruggekomen van Ged. Staten begrooting dienst 1936 met enkele wijzigingen en opmerkingen. Opheffing van de schattingscommissie voor de inkomstenbelasting. Do Voorzitter maakt van deze gelegenheid gebruik de aftredende leden dier commis sie dank te zoggen voor de vele en in me nig opzicht moeilijke verrichte werkzaam heden. Voorts doet de Voorzitter voorlezing van het Kon. Besluit, waarbij do burgemeester wordt aangewezen als gom.-secretaris. Alle deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Adres van den kantoorhouder J. Pieter man inzake verlaging won jighuur. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. eeen grond aanwpzig achten tot verlaging. Verlaging van salaris acht men niet een gezonde basis voor liwwverminderlng. Een nuhhek gebouw vereischt ©ok meafder on derhoud. De heer Oppelaar informeert naar de ver goeding van het Rijk, waarna dc Raad zich vereenigt met het voorstel van B. en W. RADIO DISTRIBUTIE 20 KHlundbors; 12.05 Parijs Radio; pl.ra 13.0:> Brussel VI; 14.20 Kalundborg; 3 4.50 Parits Radio, 15.20 Keulen: 18.50 Droi wlch: 19.11 1.20 Droit wlch; 21.50 Bruasel VI; 17.35 Lii oltwle'i; 18 20 Dlv» Fr; 13.20 Keulen; 2U.20 Gram.-inuz. GRD; Weenen of dlv. pl.m 13.15 Brussel VI; 14.20 Brussel Fr; 15.20 Keulen; 18.20 Beromuns er; 18.30 Weenen of dlv; 19.30 Keulen; 21.20 Weenen of dlv. Programma 4: 8.05 ParUs Radio; 9 DeutscM- aendor; 10.35 Londen Rog: 13.20 Droltwleh; 18.20 Dlve-sen; 18 53 Londen Keg: 19.50 Wee tien of dtv.: 21 Droltwleh; 21.50 Londen R»g; 22.20 Brussel VI; 22.30 Londen R/sg Agenda Vrijdag, 14 Febr. Stadsgehoorzaal (klein® zaal) 2.30. 3.30 en 8 uur Zuivelkook-demon- stratie. van ons blad met het fraaie, 12 pagina's groote ZONDAGSBLAD zijn verkrijgbaar bij: KANTOORBOEKHANDEL Fa. KOUWENHOVEN DOEZASTRAAT 37 Wijziging vindt plaats van de verorde ning regelende de verdeeling der werkzaam heden van den Burgcrl. Stand. De Begrootingetn dienst 1935 en 1936 wor den op voorstel van B. en W. gewijzigd en goedgekeurd. Het perceel C 46. een arbeiderswoning in de Lagerwaard wordt onbewoonbaar ver klaard. Het voorschot volgens art. 101 der L. O.- wet 1920 over 1936 aan het bestuur der Ned. Herv. School zal bedragen f 1129.60. Het kohier hondenbelasting dienst 1936 wordt vastgesteld tot een bedrag van f 223 en het suppl. kohier dienst 1935 op f 7-50. De verordening inzake ziektegelden wordt goedgekeurd. De extra hulp aan ondersteunde werkloo- zen over 1936 wordt vastgsteld, berekend naar 56 werkloozen a f 4.20 per hoofd, waar van f 2 komt voor rekening van de gemeen te. Het bedrag is f 150 minder dan het vo rige jaar. De burgemeester ook secretaris De voorzitter deelde daarna mede, dat volgens het gewijzigde artikel 2 der Ge meentewet do. Kroon gemeenten van 5000 zielen en daarbeneden aanwijst, waarin ..do bediening van secretaris door den burge meester wordt bekleed". Dit voorschrift, opgenomen in het z.g. Be- zuinigingsontwerp der Regeering. aldus spr., deed Uwen Raad in het vorige jaar beslui ten nog niet in de vacature van secretaris te voorzien, doch met ingang van 1 Juni j.L een tijdelijk en secretaris te benoemen. Thans is bij K. B. van 2S December 1935, ter kennis van het gemeentebestuur ge bracht den 17 Januari j.l., bepaald dat o.m- in onze gemeente de bediening van secre taris door den burgemeester zal worden be- kleed. Een benoeming heeft niet plaats, evenmin zal later ontslag noodig zijn. Niet de per soon doch de gemeente wordt aange wezen. Het schijnt in de bedoeling te liggen dat de burgemeester de voor den secretaris ver- eischte eeden ook in dit geval aflegt, al past de zuiveringseed hier niet, omdat er im mers ook geen benoeming plaats had Alvorens deze eeden af te leggen, wil ik hier' een woord van afscheid spreken tot den tijdelijken secretaris, den heer Oirts. Gij zijt benoemd voor het tijdvak, aldus spr., dat de vacature duurt. Vandaag is dus uw taak afgeloopen. Ik zeg u hier, mede namens het gemeen tebestuur dank voor de wijze waarop gij uw taak vervuldet en voor do prettige samenwerking. Gaarne blijf ik, nu m ijn t.aa.k verzwaard is, op uw steun en welwillendheid rekenen, Spr. heeft zich de moeite gegeven de öe- stuurekosten dezer gemeente over 1932 en 1936 te vergelijken. In 1932 werd voor wedden van burgemees ter. secretaris, ontvanger, ambtenaar van den Burgerlijken Stand en ambtenaar ter Secretarie met inbegrip van pensioensmj- dragen, uitgegeven f 9690, terwijl de begroo ting voor 1936 wordt belast met f 6561. In totaal een verschil dus vron ruim f 3100. De gemeente dankt dit aan de omstan digheid, dat nieuwe combinatie-mogelijk heden ontstonden na het aan den heer Hol- le.ma verleend eervol ontslag, eerst als ont vanger, later als secretaris en natuurlijk ook aan de plaats gehad hebbende salaris verlagingen. Spr. ziet de aanwijzing van onze gemeen te als een crisismaatregel. Hij mag niet zeg gen dat hij zijn verbrcede taak met groot enthousiasme aanvaardt. Ze hoeft echter deze aantrekkelijkheid dat door deze combinatie, het opcentenaan- tal op de Personeele belasting met 30 kon worden verminderd; immers wordt de wed de van den secretaris thans op de helft ge bracht. Intusschen ware het mij aangenaam, waar ik niet meer in deze gemeente woon, nog een deel van die helft in de gemeente kas terug te storten en wel een zoodanig bedrag als ik, hier wonende, ongeveer aan opcenten op de gemrentefondsbelasling en aan personeele belasting zou moeten beta len. Dit zal op dit oogenblik pijn. 25 pet. der wedde zijn. Natuurlijk geldt dit aanbod tot wederop zegging. Waar de Rijksbijdrage in de secre- tariswedde 75 pet. bedraagt, zal op deze wijze het secretariaat worden vervuld ge heel buiten bezwaar van de kas dezer ge meente. De Raad moge in het n'dus verkregen voordeel eenige troost vinden voor het feit, dat deze aanwijzing tot secretaris geheel zonder zijn advies of inmenging tot stand kwam. Nadat de burgemeester de vereischte eeden bad afgelegd, werd hij toegesproken door wethouder SlegtenhorsL Bij con belangrijke bestuursfunctie, aldus spr., welke u reeds een reeks van jaren onder ons vervult, ontving u e°n tweede, welke gij. als voor Gods aangezicht zwe rende. beloofde te vervullen, zooals 't meest kan strekken tot welzijn der gemeente. Spr houdt, zich verzekerd dat hij spreekt ook mede namens zijn mede-wethouder pn den geheelen Raad, wanneer ik u hartelijk feliciteer ook met deze hoogst belangrijke nieuwe functie als eem.-secretaris. God de Heere geve u gezondheid, wijdheid en kloek verstand om den arbeid en verantwoorde-

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6