AAA i HUG GET" VRIJDAG 14 FEBRUARI 1936 TWEEDE BLAD PAG. 5 In de groote tentoonstellingshallen aan de Kaisersdamm te Berlijn is men bezig .met de voorbereidingen voor de Het nieuwe schip der Cunard-White-Star-Line, de Queen Mary" nadert op de werf te Clydebank bij Glasgow zijn jaarlijksche automobieltentoonstellingwelke morgen zal worden geopend, voltooiing. Een luchtfoto van het schip, waarvan de romp geheel zwart geverfd zal worden. Onze Stgarenindustrie Iels bijzonders Kwal Heit voor allesl SUMATRA ZANDBLAD t ONOVERTROFFEN XsiGAAR SUMO* 9GARNFABI5K CUlEMBOBi K.L.M. SIGARENFABRIEK Mijlpaaltjes Sigaren Wat zijn die lekker! Zeer verklaarbaar uit de beste taltakken en... HANDWERK product. LAND- EN TUINBOUW Mais voor zaadwinning Verbouw in het groot nog niet raadzaam Een dezer dagen werd op uitnoodiging en onder leiding van den inspecteur van den Landbouw en het Landbouwonderwijs een bijeenkomst gehouden ter bespreking van de ervaringen, welke tot dusverre met den verbouw van mais als zaadgewas hier te lande zijn opgedaan- De Nederlandsche Heide-Mij te Arnhem, die de oudste en de meest uitgebreide ondervinding heeft op dit gebied, deed daarvan bij monde van haar adjunct-directeur uitvoerig mededeeliug. Ook vanwege het Rijkslandbouwproefstation te Groningen, het Centraal Bureau te Rot terdam, alsmede door den Rijkslandboiuv- consulent voor de provincie Limburg cn eenige' andere aanwezigen werden verschil lende ervaringen uiteengezet Uit de besprekingen kwam telkens weer naar voren, dat deze teelt nog geheel in het proefstadium verkeert, en dat thans nog niet met eenige ze kerheid is vast te stellen, of de mais- cultuur voor ons land van beteekenis zal kunnen worden. De moeilijkheden, waarvoor men nu nog, vooral bij de keuze van de soort, de door vogels aangerichte schade en het drogen en dorschen van het gewas, is gesteld, werden ten slotte niet onoverkomelijk ge acht Zoolang hiervan echter niet meer bekend is en zoolang bovendien niet vast staat hoe hoog men de gemiddelde op brengst van mais onder praktijkomstandig heden mag stellen, achtten de vergaderde deskundigen het niet verantwocii de teelt van dit nieuwe gewas op eenigszins groo- tere schaal aan te bevelen. Wie deze teelt wil beproeven, doe dit dus op bescheiden schaal en koope het benoo- digde zaaizaad, dat zeker niet met kwar tjes doch hoogstens met dubbeltjes per kilo behoeft te worden betaald, van een betrouw bare en gevestigde zaadfirma. Vanwege de Nederlandsche Heide-Mij te Arnhem, als mede vanwege het Rijkslandbouwproefsta tion te Groningen, zal binnenkort een een voudige handleiding voor de cultuur van mais beschikbaar worden gesteld. Getracht zal worden in 1936 alle prakti sche ervaringen, welke meer algemeene waarde kunnen hebben, te verzamelen; wie daaraan wil medewerken of een proef wil nemen, b.v. over den meest gewenschten rijenafstand of over de besta wijze van be mesting, kan zich daartoe in verbinding stellen met den Rijkslandbouwconsulent. Het rassenvraagstuk heeft de bijzondere aandacht van het Instituut voor Veredeling van Landbouwgewassen, te Wageningen, ter wijl de bovengenoemde instellingen en per sonen alle zullen blijven samenwerken om zoo spoedig mogelijk tot een goed gefun deerde beoordeeling van de waarde der maiscultuur voor den Nederlandschen land bouw te kunnen komen. De landbouwers zullen verstandig doen met de resultaten der verdere onderzoekin gen en verdere ervaringen af te wachten, alvorens tot den verbouw in 't groot over te gaan. Neerlands zuivel Op de Jaarbeurs ln Palestina Het zuivelbureau te 's-Gravenhage deelt mede. dat het met een stand in hel Neder landsche Paviljoen zal uitkomen op de Jaar beurs, welke gedurende de maand Mei van dit jaar te Tel-Aviv (Palestina) zal worden gehouden. Zooals men weet voert het Zuivelbureau een onpersoonlijke en naamlooze propagan da voor Neêrlands Zuivel, ook in het bui tenland waar zulks wcnschelijk en moge lijk blijkt. In overeenstemming hiermede zal de inzending te Tel-Aviv een neutraal karakter dragen, evenals dit verloden jaar in Brussel, Parijs, Leipzig en Utrecht het geval was. De aandacht zal worden geves tigd op de producten: gecondenseerde melk, melkpoeder, kaas en boter in verschillende soorten en verpakkingen, op het belang der Rijkscontrole op de bereiding en den afzet naar vrijwel alle landen ter wereld, alsmede op de beteekenis, die de Nederlandsche zui velproducten gedurende de laatste jaren voor Palestina hebben verkregen. Tevens bestaat het voornemen belanghebbenden in de gelegenheid te stellen zich van de bijzondere kwaliteiten en den smaak der pro ducten te overtuigen- Het Zpivelbureau, gevestigd Laan van Meerdervoort 84, is gaarne tot het geven van nadere inlichtingen bereid. Nacovo-vergadering Ditmaal te Zwolle Het ligt in de bedoeling binnenkort een algemeene vergadering van het Nationaal Comité voor Voederbouw te houden. Wer I op 23 December 1935 te Roermond verga derd, ditmaal zal de bijeenkomst plaats hebben te Zwolle, zoodat belangstellenden uit Drenthe, Friesland. Gelderland en Over- ijsel gelegenheid vinden haar te bezoeken zonder dat zij groote onkosten behoeven ie maken. Natuurlijk zijn ook belangstellen den uit andere gebieden zeer welkom. Deze vergaderingen hebben ten doel van gedachten te wisselen over actueele vraag stukken die zich voordoen bij den voeder- bouw, de ensilage en de voedering mei silaten. Reeds vele jaren wordt door den weten- schappelijken tuinbouw strijd gevoerd te gen het z.g.n. wortelaaltje, dat een vernie tigende bedreiging voor de tomatencultuur beteekent. Deze bestrijding is voor een groot deel gevoerd door het uitstoomen van den grond, terwijl ook door diverse chemische stoffen de verdelgingspogingen zijn gevoerd. Niet alleen dat geleidelijk de opbrengst van dc tomatenplanten verminderde tengevolge van het werk van het wortelaaltje, doch de grond werd voor deze cultuur totaal onge schikt. Hoezeer het aaltje voortwoekert moge blijken uit het feit, dat volgens ver klaring van deskundigen ongeveer de helft van de tomaten kassen in het Westland er van te lijden hebben. De bestrijding van dit kwaad is dan ook een levensbelang voor de tomatencultuur. Dank zij het werk van deai Plantenziek- tenkundigendienst, is thans een nieuw be strijdingsmiddel op ruime schaal in het Westland en elders in ons land toegepast met succes, n.I. het gebruik van zwa- elkoolstof. Gedurende pl.m. vier jaren zijn proeven met dit bestrijdingsmiddel genomen en de resultaten waren zoodanig, dat tal van kweekers er thans toe zijn over gegaan om hun kasten uit te zwavelen. Een bezwaar echter dat het gas zeer gevaarlijk is, en alleen deskundigen dit werk moeten uit voeren. Na behandeling met dit gas. bleek de tomatenopbrengst belangrijk te stijgen en de grond vrijwel geheel van de tomaten- aaltjes gezuiverd. De kosten van een en ander zijn niet onbeduidend, doch Wel zoo danig, dat veel kweekers er gebruik van maken, om hun tomatenteelt op deze wijze te behouden. UIT HET SOCIALE LEVEN Alg. Ned. Chr. Ambtenaarsbond In Apeldoorn vergaderde Dinsdag de vak groep Waterstaatspersoneel, onder voorzit terschap van den heer W. Braakhekke. De voorzitter uitte zijn vreugde over de groote opkomst en heet in t bijzonder de heeren L. Vermeulen en J. Goote van Den Haag welkom. In zijn openingswoord memoreert de zitter het oprichten van de vakgroep, juist een jaar geleden. Fel waren de aansla gen van neutrale zijde; verdachtmaking was het deel van hen die zich Christelijk wilden organiseeren, maar het stemt de voorzitter tot blijdschap, dat wij in Gods kracht onze groep hebben voorwaarts ge bracht en dat deze sind6 de laatste verga dering weer met drie leden Is toegenomen De secretaris van de groep, de hoer J Arentsen, gaf een jaaroverzicht. De heer L Vermeulen hield een opwek kende rede. Spr. trof zoowel het openings woord van den voorzitter, als het gelezen Schriftgedeelte van den Spreukendichter over de wisseling van den tijd, over ruim te en tijd- De prediker was een philosoof. Als hij moest afbreken, bouwde .hij tegelij kertijd Zoo is het met het waterschapsper soneel op organisatiegebied gegaan. Men moest om des beginsels wille de neutrale grondslag afbreken en bouwen aan di Chr. ambtenaarsbond Spr staat vervolge uitvoerig stil bij de taak eri roeping die wij van Godswege hebben op het naatschappe- ROFFELR1JMEN FOUT, Iemand die het goed kan weten, En er geen belang bij heeft. Vraagt me plaats voor de gedachte Die in veler harten leeft: Onze kleine groenteboeren Kampen mei de hoogste nood, En de Groente- en FruitcentraHe Drukt ze langzaam verder dood. Dat is krasmaar 't is niet anders. Zegt hij, 't is ten hoogste tijd Dat voor deze kleine zwoegers E.ens terdege wordt gepleit. Dat de doorgedraaide groente Naar de mestvaalt werd gebracht En de armen honger leden, Niemand heeft dat goed geacht. Iedereen prees de Regeering Toen ze een beslissing nam En de groente voor een koopje Aan de werkeloozen kwam. Niemand viel de kwaliteit aan, Zeker niet op goede grond, En de prijs ivas meer dan matig: Anderhalve cent per pond. Nochtans kwamen er bezwaren: Het menu moest uitgebreidl Onze Groente- en Fruitcentrals Boog zich in gehoorzaamheid, Kocht behalve doorgedraaide Ook veel duurder groente op En de kleine groenteboertjes Droegen de geduchte strop Kunnen niet meer concurreeren, Raken al hun klantjes kwijt, Want de Groente- en Fruitcentrals Geeft het voor een kleinigheidI Gunnen wij den werkeloozen Hun goedkoope groente niet Graag maar fout is dat dit alles Langs de handel heen geschiedt. Als de kleinhandel vernield tvordt Komen er wéér velen bij Die zich elke morgen scharen In der ondersteunden rij (Nadruk verboden.) LEO LENS lijk en sociale terrein en waarschuwt voor het gevaar elkander te verketteren Voorts meent hij in verband met aanvallen van neutrale zijde een uitvoerige schets te ten geven van de historie der classificatie en van de jongste herclassificatie en rele veert in dit verhand de arbeid van de coin miss-ie-Stork, de rommissie-De Wilde en het rapport van de staatscommissie-Raaijma- kers Met een dankwoord voor de gebrachte hulde aan het hoofdhetuur en opwekking tol trouw en volharding eindigt de heer Vermeulen ziin met aandacht gevolgde rede Hierna ving de bespreking van diverse acties aan, die tot genoegen verliep Over gegaan werd tot vorming van een groeps raad Behoudens goedkeuring van hef hoofd bestuur zullen in den p -oeps raad zitting ne men de heeren R. Groenendijk. .T van Wie- ringen H J. Bot"i*man, B de Graaf en W I Braakhekke Na rondvraag en opw&kkond woord van Onze Schoenindustrie schoenen GROOTSTE KEUS NIEUWSTE - CREATIES Kinderschoenen LUXE DAMESSCHOENEN DE IDEALE SCHOENWAS SOEKABOEMI, 13 Febr. (Aneta). Uit het pestgebied in den Preanger is een met pest besmet persoon naar zijn kampong terugge keerd, alwaar hü drie anderen heeft aange stoken. De terugkeerende en de drie be smetten zUn allen overleden. Diverse con tact-personen zijn reeds geïsoleerd. Een Gouvernements Indisch arts en een •Gewestelijk arts zijn uit Buitenzorg der waarts vertrokken. Links: In verband met het overlijden van den Commis saris der Koningin in de provincie Limburghangt de vlag op het gouvernementsgebouw te Maastricht halfstok De onder Poolsche vlag varende logger G.D182", welke eenige maanden geleden te Katwijk strandde, is vlot gébracht en naar Scheveningen gesleept, waar aan het bekende ,éPoort Waarachtig", 'n onderdeel der oude vestingwerken van Maas havenhoofd velen getuige warenwan de aankomst, tricht, is door onverklaarbare oorzaak ingestort, zonder ongelukken te veroorzaken

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5