tyetgX& De „Action Frangaise" ontbonden VRIJDAG 14 FEBRUARI 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 LUXE DAMESSCHOENEN IN ELKE SOLIEDE ZAAK VERKRIJGBAAR Buitenland De Aclion Frangaise ageert Gisteren heeft de Parijs, terwijl de begra fenisstoet van den rovalistischen auteur, Bninville door de straten trok. een betreu renswaardig incident plaats gehad, waarbij de leider der Fransche socialisten Léon Blum aan hoofd en lials werd gewond, en een aantal jeugdige aanhangers der konings idee met den sterken arm der politie kenn's maakte. De straten in de omgeving van het Quar ter Latin waren tegen het middaguur, waarop de lijkstoet werd opgesteld, /.noals gewoonlijk overvol, en toen de auto van den social istischen kamerafgevaardigde, naar bot schijnt onopzettelijk, temidden der af zetting verscheen, heeft een verontwaardigd aantal jongelui de Franschman loopt nu eenmaal spoedig voor iets warm de rui-, ten van deze auto verbrijzeld, en de inzit tenden tot uitstappen gedwongen. Nauwelijks bleek daarbij, dat men met Blum te doen had. of men ranselde al op hem los. in het voor de hand liggende ver moeden, dat hij het nationale sentiment van deze jongeren had willen provoceeren. Vol gens de laatste berichten ie Blum er niet ernstig aan toe, ofschoon hij, geblesseerd door de scherven der autoruiten, aanzienlijk bloedverlies geleden moet hebben. Hij kon echter, na In het bekende Hotel-Dien, hel oude stadsziekenhuis, dat zich daar m de buurt bevindt, verbonden te zijn, zich al aanstonds weder huiswaarts begeven Dat dit incident juist plaats heeft gehad in het Quartier Latin, de studenferümurt hij uitnemendheid, gelegen aan don linker Seine- oever is, alleszins verklaarbaar. De leiders der royalistische beweging, Léon Daudet. ?.oon van den bekenden auteur, Maurras en Pujo, vinden het overgroote deel hunner aanhangers juist onder de aan de universi teiten studeerende jeugd, die in deze zooge naamde „Action Frangaise" en in ba&r neven-organisatie der „Camelots du Roi sfeer vindt om baar luidruchtigheid en Btrijdbaarheid gezamenlijk uit te vieren. De Liga der „Action Frangaise", de grond- organisatie der royalistische beweging in Frankrijk, is In 1903 ontstaan. Léon Daudet, eon veel omstreden figuur, die gaarne op zienbarende obstructie voert, was er steeds ©en der middelpunten van. De Liga wil strijd roeren voor het herstel der monarchie, en viDdt dus tegenover zich niet alleen de repu blikeinen in allerlei schakeering. doch even eens wat er in Frankrijk non rest aan aan hangers der Bonapartes. Het ideaal, do af stammelingen van het voormalige konings huis in de oude waardigheden te herstellen, laat echter de breede massa onberoerd, die deze beweging schouderophalend voorbijgaat; de „camelots" worden nauwelijks ernstig genomen. Vermoedelijk zit er zeer veel ver loop lu het aantal aanhangers; met net rij per worden verlaten zeer velen de gelederen, omdat de tijd der studentikese opvattingen nu eenmaal niet straffeloos kan- worden ver lengd; het leven stelt andere, meer maat schappelijke eischen. Schat men de volgelin gen van Daudet, Maurras os. op omstroeKs 60.000, dan is men eer aan den hoogen, dan aan den lagen kant Overigens hebben de bekende onlusten op de Place de la Con corde, tn Februari 1934, wellicht de rijen van deze beweging tijdelijk wat extra versterkt De „Camelots du Roi" toonen zich vooral des Zondags op de straat, reeds heel in de vroegte, als de Fransche burger met zijn gezin *s zomers de métro-uitgangen verlsat, op weg naar een dag in de open lucht, met wat sport en picnic. De jongelui bevinden zich dan op deze extra-verkeerspunten met hun blad, de „Action Frangaise", dat zij op een opvallend agressieve wijze probeeren 'lit te venten, waarbij men hen echter in den regel ruimschoots negeert. Door de onbesuisde actie, welke voerde, is de beweging eveneens in conflict geraakt met de Katholieke kerk, zoodat wie lid is der .„Action" het voorrecht der kerke lijke sacramenten moet missen, waarvoor de meerderheid een merkbare onverschilligheid aan den dag legt Zulk een officieele uitslui ting staat immers wel gekleed! Maurras en Pujo moeten in het bijzonder in den laatsten tijd in hun orgaan op zepr scherpe en uitdagende manier tegenover hun politieke tegenstanders zijn opgetreden, wellicht in denzelfden toon, waarop andere extreme richtingen waarin het jeugdelement overheerscht, zich meenen te moeten uiten. Genoemde heeren ondervinden daar than6 persoonlijk de gevolgen van; de justitie zal hen niet ongemoeid laten. Overigens heeft dit incident minister-presi dent Sarraut er aanleiding toe gegeven, op grond van de wet van 13 Januari jl. beide organisaties te verbieden. Dit zou nieuw ko ren op de molen der Jongelui wezen, indien deze maatregel zeer scherp zou worden door gevoerd. Doch Saurraut heeft reeds ver klaard, dat elke openbare samenkomst ver hinderd zal worden, desnoods uiteen zal worden gejaagd. Dit is een agitatie, die ver der strekt dan zelfs de meest heethoofdige kopstukken kunnen toejuichen. De jongelui, die met hun straatrumoer op deze manier de openbare meening tegen zich in het harnas hebben gejaagd, worden on danks alles tot de uiterste rechtsche vleugel gerekend. De meer gematigde rechtsche par tijen zullen er hen niet zeer vriendelijk op aan zien, dat door deze affrospartij van 'n so cialistisch leider het linksche „Volksfront" een nieuw eenheidsélan kan gaan ontplooien! Wegens aanslag op socialistleider Léon Blum. Blum in ziekenhuis opgenomen. Dc leider der Fransche socialisten, León Blum, die met het kamerlid Monnet per auto over den boulevard St Germain te Parijs reed, ont' moette aldaar den lijkstoet van Jacques Bainville, een voorman der monarchistische „Action Frangaise" en lid der Fransche Academie. Daar zij*, auto niet dadelijk voor den begrafenisstoet ruim baan maak te, heeft een 50-tal personen de ruiten daarvan ingeslagen en de beide inzittenden aangerand. Blum kreeg eenige slagen op het hoofd en zou later met een doorgesneden slagader in een ziekenhuis zijn opgenomen. Daar het vermoeden bestaat dat leden van de royalistische liga „Ac tion Frangaise" en van dc neven-organisatie „Camelots du Roi" bij deze aanval op Blum waren betrokken, heeft de Fransche ministerraad besloten, deze beide organisaties te ontbinden. moet in het land rust blijven heerschen. In dezelfde 1*ringen wordt nog verklaard, dat er op het oogenblik nog geen sprake was van de arrestatie van politieke persoon lijkheden. De regeering zal hebben na t< gaan, hoe de wet zal worden nageleefd en dienovereenkomstig handelen. De verwondingen, die de socialistenleider bekomen heeft, blijken intusschen van niet zeer ernstigen aard te zijn. Blum is voorna melijk aan hoofd en hals gewond, hetgeen te wijten is aan de rondvliegende splinters der ingeslagen ruiten. Over den aanslag wordt nader gemeld, dat I^on Blum reeds spoedig, nadat hij te voet uit de Kamer was vertrokken, door vier leden van de Action Frangaise was aange vallen en mishandeld. Op dot oogenblik was toevallig een frac tielid van de socialistische partij met zijn auto voortujgetomen. Deae stopte en Blum - in liet eebouw van Gisteravond om kwart over acht verscheen de commissaris van de judicaire politie, gezeld van den rechter van instructie Geen evenredige vertegen woordiging in Frankrijk Gisteren zijn in de Fransche Kamer dis cussies gehouden naar aanleiding van het Voorstel van den socialist Bracke, dat, zoo als men weet, invoering van het evenredig kiesrecht tpn doel heeft. Na gedachtenwis- selingen. die verscheiden uren duurden, heeft de Kamer de kwestie, of zal worden overgegaan fnt debatten over het wetsont werp. met 219 togen 140 stemmen verworpen. Op een bijeenkomst van de voorzitters der Kamorgroonen en van de groove commissie* Is inmiddels besloten, aan de Kamer voor te stellen Dinsdag- en Donderdagmorgen de discussies over de kieswethervonning Voort te zetten. nog vaardigde. Toen de auto was aangekomen bij sterfhuis van Jacques Bainville, den dezer dogen overleden royalistisr.heu schrijver, waar de straat wegens de rouwplechtigheid was afgezet, vielen de aanwezige studenten onmiddellijk op de inzittenden van de auto aan. De ruiten van de wagen werden ver nield en Léon Blum, die zich wilde verwij deren, werd door ongeveer 100 tot 200 jonge mannen omsingeld, die met alle hun ter beschikking staande voorwerpen op hem insloegen Blum werd door eenige slagen met een wandelstok getroffen. De auto werd onmid dellijk omringd door werklieden, die aan een huis in de nabijheid werkten en agenten, die de begrafenis begeleidden. Door dezen beschermd, wisten de inzittenden van de auto deze te verlaten en een voorloopige schuilplaats te vinden in de Rue de ITJni- versité, vanwaar Blum naar het Hotel Dieu werd vervoerd. Toen Blum het ziekenhuis weder verliet, werd hij begToet door den perfect van po litie Langeron, die naar zijn toestand kwam informeeren. Van sommige zijden wordt van de overval een andere lezing gegeven, die in het kort hierop neerkomt, dat hier in het geheel geen sprake kan zijn van een overvaL De toedracht zou volgens deze aldus zijn, dat de auto, waarin Blum ge zeten was, trachtte door de afzetting voor het huis van Bainville heen te rijden en dat de verontwaardigde me nigte daarop, zonder te weten, dat men hier met Léon Blum te doen had, er op los geslagen had. Blum zou eerst erkend zijn, toen hij uit den wagen was gejaagd. Reactie In de Kamer De socialistische kamergroep besloot on middellijk na het bekend worden van den aanslag op Léon Blum in de kamer een in terpellatie dienaangaande in te dienen en van de regeering te eischen. dat de daders alsmede Charles Maurras en Léon Daudet, die verantwoordelijk gesteld worden voor den aanslag wegens de in hun blad togen Blum gevoerde campagnes, terstond zouden worden gearresteerd en dat de „Action Fran gaise" zou worden ontbonden. In het Palais Bourbon heerschte in den namiddag groote beroering en vooral in es- treem-linksche kringen was de opwinding zeer groot. Alle kamer-afgevaardigden verhieven zich van hun zetels, toen de voorzitter, Fernand Bouisson, hulde bracht aan Blum, die, naar hij zeide, het slachtoffer was geworden van „een afschuwelijken aanval", en de beste wenschen uitte voor zijn spoedig herstel. Sarraut besteeg hierop het spreekgestoelte, om zich bij de woorden van Bouisson aan te sluiten. ,31 en kan nu niet meer volstaan", zoo zeide hij, „met de schandelijkheid van den aanslag te brandmerken. Men moet thans maatregelen ter onderdrukking van deze misdaden nemen in de milieu's, waar zij met voorbedachten rade worden georgani seerd. De regeering acht het ondraaglijk, dat in dit I-and der vrijheid de goede verstandhou ding tusschen de Franschen en de veiligheid der burgers bedreigd worden door afschu welijke daden van geweld. Zij acht het on duldbaar, dat de onophoudelijke provocaties geweld en tot moordaanslagen onge straft voortduren. De regeering beschikt over de ge wapende macht, zij zal de wet toepas een en heeft dit trouwens reeds gedaan want op dit oogenblik zijn twee gerech telijke instructies geopend, om deze zaak te onderzoeken, de eerste met be trekking tot bepaalde publicaties en provocaties tot geweld en de tweede betreffende den aanslag, waarvan onze collega het slachtoffer is geworden. Ik voeg hieraan nog toe, dat de minister raad onverwijld door mij zal worden bijeen geroepen, om te beraadslagen over de toe passing van de wet betreffende de weerbaar- heidsafdeelingen en bepaalde groepen en bonden". De rede van Sarraut werd door linker en extreem-linker zijde met luid applaus on derstreept Ln de omgeving van Sarraut werd ver klaard, dat het de bedoeling van den minis ter-president is, ervoor te zorgen, dat het decreet inzake de ontbinding van de groe pen der Action Frangaise „geen doode letter blijft". Iedere openbare manifesta tie van de Camelots du Roi zal daarom voortaan niet al- een verboden zijn maar ook onderdrukt worden. Sarraut zal, om de wet van 10 Januari te doen toepas sen, gebruik maken van alle middelen, waarover zij hem de beschikking geeft Er In de omgeving van het gebouw was een groote politiemacht geconcentreerd. Om half negen duurde de huiszoeking in de groote zaal van het secretariaat van de Camelots du Roi, waar de tropheeën. die tijdens verschillende botsingen op de ex- treem-linksche partijen zijn veroverd, ten toongesteld zijn, nog steeds voort. Daudet, Maurras en Pujo, de leiders van de Action Frangaise, waren in vergadering bijeen, toen de politie arriveerde. In bun gezelschap bevond zich ook advocaat Calzant secretaris-generaal van de Camelots du Roi. Alle redacteuren van het blad, ..Action Frangaise" waren eveneens aanwezig in de redactiekamer, waar zij hun cople gereed maakten. Maurras' zienswijze Maurras verzamelde de persvertegenwoor digers in de directiekamer en verklaarde hun: „Toen ik op de krant kwam. vernam ik. dat er op den Boulevard St. Germain inci denten hadden plaats gehad. Het is over het algemeen gebruik, dat een chauffeur Met zijn auto plaats maakt voor een lijkstoet. Het ligt voor de hand, dat de menigte zich verontwaardigd moest toonen, te meer toen zij zich er rekenschap van gaf, dat de persoon, die zich in de auto bevond. Blum was. Het is mogelijk dat de Camelots du Roi, diet tot taak hadden, den lijkstoet van Bain ville vooraf te gaan. zich bij deze manifes taties van verontwaardiging hebben aange sloten. Het betreft hier tenslot te een ge w o on in c'i'd'e'n't, dat tengevolge van de aanwezig- he'i'd van de Camelots du Roi overmatig is opgeblazen". De secretaris der Camelots verklaarde hierop: „Het resultaat der huiszoeking kan geen enkel element opleveren, dat de Action Frangaise zou kunnen schaden. Het verzoek om de namen van onze leden mede te dee- len, heb ik formeel geweigerd". Toen de ontbinding van de liga werd me- VERSTIJFD DOOR RHEUMATIEK. Nu alle pijn voor goed verdwenen. Mej. D. L. te IJ. schrijft ons: „Ik voel mij verplicht U te schrijven hoe zeer Kruschen Salts mij goed geoaan heeft. Sinds 18 jaren heb ik dezelfde werkkring en mijn gezondheid was altijd uitstekend. Dit jaar in Januari kroeg ik ernstige pijnen tn mijn gewrichten, ik begreep terstond, dat dit rheumatische pijnen waren. Ik probeerde van alles, maar niets hielp. Ik had nimmer veel vertrouwen in geadverteerde middelen, maar tenslotte besloot ik toch een proef met Kruschen Salts te nemen. Do verbetering trad bijna onmiddellijk in en het is mij een groot genoegen u thans te kunnen mededee- len, dat de pijnen, nadat ik twee flacons Kruschen had genomen, volkomen verdwe nen waren en niet meer zijn teruggekeerd. Ik neem iederen morgen nog steeds do da- gelijksc-he dosis, mijn gezondheid is uitste kend. Ik zal niet. aarzelen, uw wonderbaar lijk Kruschen Salts aan al mijn vrienaen aan te bevelen." Rheumatische pijnen ontstaan wanneer het bloed door in het lichaan opgehoopte af valstoffen met een overmaat van urinezuur verontreinigd is. Kruschen Salts spoort de afvoerorganen lever, nieren en ingewan den aan tot krachtiger werking, waardoor de afvalstoffen worden verwijderd, het bloed gezuiverd en de pijnen verminderen om tenslotte geheel te verdwijnen. Zoo ver drijft Kruschen Salts niet alleen rheumati sche pijnen, maar Uw geheele gezondheids- toestano zal door het regelmatig gebruik van Kruschen Salts enorm verbeteren. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten A f 0,90 en f 1,60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoo wel als op de huitenverpakking, de naam Rowntree Handelsmaatschappij, Amsterdam, voorkomt (Adv.) degedeeld, antwoordde Pujo lachend: „Men kan onze mannen arresteeren en liga's ontbinden, doch men zal er nooit in slagen, onze idee te onderdrukken. Wij zijn sedert dertig jaar monarchist en ik meen, dat onze gedragslijn sedert lang voldoende bekend is. VAN ZEELAND BEZOEKT PARIJS Vertegenwoordiger van het „onderdanige België" Dc Belgische minister-president Van Zeeland vertoeft op het oogenblik te Parijs, naar men vermoedt ter bespre king van verschillende economische en militaire problemen, die op het oogen blik van belang zijn. Kort Nieuws Tijdens een nachtelijke oefening in de nabijheid van Malacky in Slowakije zijn twee 2-persoons militaire vliegtuigen met elkaar in botsing gekomen. Alle vier inzit tenden kwamen om het leven. EeD der vliegers frach'te met zijn val scherm naar beneden te springen. Hel scherm ging echter niet tijdig meer open. De overige drie inzittenden sloegen met dc toestellen te pletter. Er bestaan ernstige plannen om te ko men tot de oprichting van een gedenktee- ken voor Emile Coué, den Franschen psy choloog. Een comité, waarin bekende persoonlijk heden uit Frankrijk en het buitenland heb ben zitting genomen, zal een openbare in schrijving organiseeren ter bestrijding van de onkosten. Het gedenkteeken zal in een park bü het Coué-instituut te Nancy worden geplaatst. Volgens nog met officieele gegevens is 't aantal geboorten in geheel Frankrijk gedu rende 1935 25.000 minder dan in 1934. De voorzitter van het Egyptische anti- gas-comité heeft aan het ministerie van financiën op de begrooting 1936 een crediet gevraagd van 10.000 pond sterling, ten ein de materialen aan te schaffen voor bescher ming tegen gifgas. De romp van de „Atlantique" is voor 57.000 pond sterling verkocht aan een groep Engelsche zakenlieden. Zooals men weet, werd de „Atlantique" In Jan. 1933 door brand verwoest, waarbij 17 menschenlevens verloren gingen. VEERTIG JAAR IN DIENST VAN DE KEIZERIN Een boek over keizerin Auguste ,J\ioeder van het volk'* (Van onzen Dultschen correspondent) MATHILDE GRaFIN VON KELLER „Vierzig Jahre im Dienst der Kaiserin". Leipzig, Koehler Amelang. Met landgenooten, die tijdens de „Grüne Woche" te Berlijn vertoefden, maakte ik een uitstapje naar het historisch zoo waardevolle Potsdam. We wandelden door het vrijwel uitgestorven pack van Sanssouci naar het Neue Palais en toen we voor het onmiddel- laten. bij kennissen even naar gravin Keiler te informeeren, die sedert het overlijden van keizerin Auguste Victoria weer van Doom naar Potsdam ls teruggekeerd. Men vertelde mij, dat de ruim tachtigjarige hof dame in een „Heim" haar intrek heeft ge nomen en vroeg tevens, of ik haar boek over de voormalige keizerin al had gelezen? Ik moest met schaamte toegeven, dat ik hiertoe nog niet was gekomen, maar be loofde plechtig, dit verzuim zoo gauw moge lijk goed te maken. Thans ligt het vóór mij en mijn gedachten gaan terug naar de harde tijd, toen de kei zerlijke familie nog te Amerongen bij graaf Bentinck woonde. Ik kwam terug van een bezoek aan Bad Homburg, waar ik prins Adalbert van Pruisen had ontmoeten bracht een paar brieven voor de keizerlijke familie mee. Door gravin Keiler werd ik het park ingeleid en in een zonnig hoekje zat kei zerin Auguste Victoria, die van mijn komst afwist, geduldig te wachten. Onwillekeurig dacht ik aan de woorden, die ze op de 9de Nov. 1918 had gesproken, toen ze omtrent de werkelijke toestand nauwkeurig op de hoogte was gebracht: „Nun bin ich keine Landesmutter mehr!" Ja. dat was zij al die jaren geweest: een moeder voor haar kin deren en voor het gansche Duitsche volk! En thans, nu ik de brieven en dag boekbladen van de tengere gravin Keiler lees, die van 1881 tot 1921 met voorbeel dig plichtsbesef haar moeilijke en ver moeiende dienst vervulde voel ik weer de zwaarte van het verlies, dat Duitschland 'n die rampzalige winter van 1918 heeft getroffen. De dood van koning George V van Engeland en de deelneming van het gansche volk van Groot-Brittannië en Ierland, heeft weer eens onomstootelijk bewezen, dat de traditie van vroegere eeuwen ook voor onze tijd van zelfover schatting nog wel Iets te zeggen heeft! ving der keizerin behoorden, waren gravin Brockdorff, Frfiuleln von Gersdorff en gra vin Keiler. Door dit drietal hofdames leert men de „Höfische" sfeer kennen, waar vele menschen van onze tijd schouderophalend aan voorbij gaan. Maar men overziet, dat een volk in zijn vorstenhuis zichzelf eert en dat de traditie van zulk een vorstenhuis de bet eekenis van de staat representeert Over de jonge keizerin vertelt gravin Kei ler ln haar dagboek het volgende: „Begin April 1882. Gisteren, Witte Don derdag, gingen wij naar het H. Avondmaal. Vandaag waren we in de Friedcnskirche. Voor de eerste maal werd er voor ons prin sesje gebeden. Op haar gelaat stond duide lijk te lezen, waar zij haa>- kracht zoekt en vindt In de loop van de dag zond ze mij als een souvernir aan het gemeenschappe lijk genoten Avondmaal een kaart met de tekst uit Jes. 38, ver.: 19". Zoo beleven wij deze vrouw als kroonprin ses, als koningin van Pruisen en keizerin van Duitschland, maar bij alle uiterlijke waardigheid blijft ze in de eerste en laatste plaals een voorbeeldige echtgenoote voor haar keizerlijken g-emaal en een liefderijk moeder voor haar eigen kinderpn en voor het gansche volk. Zoodoende wordt de her innerlng, die het Duitsche volk nog steeds aan deze „Landesmntter" bewaart doo*- het boek van gravin Keiler gesterkt en verle vendigd. Aangrijpend is de beschrijving van de laatste levensuren van den hoogbejaar den keizer Wilhelm I en van den door keelkanker gekwelden kortstondlgen keizer Friedricht Hier spreekt een vrouw, die dit alles van dichtbij heeft meegemaakt en wij luisteren met eer bied naar den ook bij ons bekend ge worden hofprediker KögeL die de laat ste uren van den zwaar lijdenden monarch bijwoont Tenslotte begeven we ons met de schrijf ster naar Huis Doom. waar de keizer naar Berlijnsch model een kleine rozentuin aan legt. EeD tweede verrassing is een harmo- nium. waarop de lievelingsliederen der kei- ze-in worden gespeeld en dat was tevens de laatste vreugde, welke deze vrouw kon worden bereid. Tijdens ons bezoek aan Sanssouci wan delden wij van het Neue Palais naar het mausoleum, waar keizerin Auguste Victo ria haar laatste rustplaats heeft gevonden Wij stonden de deuren open en door het ijzeren hekwerk zagen wij tallooze kleine-e en grootere kransen en boeketten rondom het altaar neergelegd. Blijkt ook hieruit niei duidelijk, hoezeer deze voorbeeldige vorstin in het hart van haar volk is blijven voortlevend De Brusselsche ..Standaard" schrijft naar aanleiding van dit bezoek o.m.: Frankrijk heeft nu juist in de taatste da gen zijn trouwste vrienden ontvangen- Titoelescoe uit "Roemenië; Hodza uitTsjecho- Slowakije; Litwinoff en Toesjaysjewski uit Rusland; koning Carol uit Roemenië; den prins-regent van Zuid-Slavië. Thans komt het trouwe onder danige België aan de beurt Wij gelooven niet dat de heer Van Zee land naar Parijs reist alleen maar om aan tafel te zitten en geestdriftige redevoeringen te beluisteren, waarvan gewoonlijk niets overblijft De heer Van Zeeland zal te Parijs ge sprekken voeren met de heeren Sarraut en Flandin. Sommigen beweren dat die ge sprekken loopen zullen over de economi sche betrekkingen tusschen heide landen en over de stabilisatie van de deviezen. Er valf nog steeds veel te beredderen tusschen Frankrijk en België in economisch opzicht. Wij doen zoo ontzaglijk veel voor Frank rijk in militair opzicht, aldus genoemd blad. Hoe beloont Frankrijk ons in economiscn opzicht? Op dit thema kan de heer Van Zeeland te Parijs wel een praatje voeren. Wij geven hem den raad de Fransche ministers te bewerken onmiddellijk nadat de heildronken op de beide zusternaties op het banket van de Franco-Beige zullen toe gejuicht zijn". De oorlog in Oost-Afrika ABESSIJNSCHE OPMARSCH IN OGADEN De posities rond Makallé Generaal Naziboe bevestigt de berich ten, dat zijn troepen, <n het bizonder de voorhoede, oprukken in Ogadon. In de omgeving van Curale hebben Abes- sijnsche ruiter-afdeelingen Italiaansche patrouilles aangevallen, terwijl zijn in fanterie een sterke Italiaansche afdee- ling, welke zich ten zuiden van Curale trachtte te nestelen, met zware verlie zen heeft terugged reven, na een hevig gevecht Volgens de mededeelingen van de Abessijnen maakten zij aanzienlijke hoeveelheden wapenen en eenige auto's buit Aan het noordelijk front werpen de Italianen nog geregeld bommen op de plaatsen ten noorden van Dessie, vooral Waldia en Kobbo moesten 't ontgelden. Ook passeerden de toestellen eenige malen Dessie, zonder evenwel bommen te werpen. Het Erythreesche front Het agentschap Stefanl maakt melding van een door een deskundige gegeven uit éénzetting omtrent den militairen toestand van Abessinië aan het Erythreesche front. De positie van Abessinië hier zou de vol gende zijn: In de streek ten Zuiden van Makallé be vinden zich 60.0000 manschappen onder commando van Ras Moelocgc-ta, den minis ter van oorlog. In het Zuiden van Teinbien staan 40.000 man onder bevel van Ras Kassa Darghie. Aan den Beneden-Tacazze liggen 25.000 man onder Ras Imroe, aan den lin keroever van de Sitit 35.000 man onder Dedjas Ayeloe. in de omgeving van Dessie 40.000 man rondom den Negus. Italië's beschavingsarbeid De speciale correspondent van de „Petit Parisien" naar Oost-Afrika, Emmanuel Ja cob, is naar Asmara teruggekeerd, na ceu langdurig verblijf aan het front In een in terview met S'efani verklaarde hij o.a. dat men verbaasd is als men sommige Europee- sche bladen leest De waarheid kan men te Adoea zien, waar de Italianen een aanzien van beschaving hebben gebracht in de vorm van een ziekenhuis, scholen, wegen en be stuursvormen. Sprekend over Makallé, dat thans door sn asfaltweg met Adoea ls verbonden, zei de Jacob, dat de stad een waar legerkamp Deze stad. waarvan Europeesche bladen herhaaldelijk de aanstaande val berichten, is nooit ernstig bedreigd geweest De journalist is ook door Ras Koeksa ont vangen, die hem sprak over de weldaden van de Italiaansehe tezetting van Tigre. Makallé wordt geciviliseerd de bevolking leeft rustig temidden van de Italiaansche soldaten en toont deze geheel te vertrou wen. Jacob heeft 20 dagen te Makallé ver toefd en verklaarde nooit te hebben gezien, dat een 1'aliaan een inlander mishandelde; de berichten, dat Italiaansche soldaten re- pressailles zouden toepassen <»p dc inlnnd- sche bevolking voor de wrejd,,eid, welke is bedreven tegen de Italiaansche soldaten zijn leugens. Jacob besloot met te zeggen, dat hij er over verbaasd is, dat verscheiden bladen de regeering van Rome en het barbaarsche des potisme van Addis Abeba op een lijn plaat sen. DUITSCHE VLIEGBOOT VERGAAN Er waren dertig passagiers aan boord Een telegram uit Teneriffe, op de Canari- sche eilanden meldt, dat ln de omgeving van Punta del Gada een watervliegtuig in zee is gestort en verpletterd. Dit zou een Duitsche vliegboot geweest zijn, die dertig passagiers aan boord had. Het Engelsche oorlogsschip „Furious", heeft onmiddellijk opdracht ontvangen naac het verongelukte vliegtuig te zoeken. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. UIT OOST INDIE Hoogere Marine-uitgaven Een 14000-tons dok te Soerabaja, BATAVIA, 13 Febr. (Aneta). Bij den Volks raad is ingediend een aanvullende begrooting voor het Departement der Marine, waarbij de uitgaven in Nederland worden verhoogd f30.0C0 voor de aanschaffing van materieel voor den luchtvaartdienst. De uitgaven in Neo.-Indië worden o.a. ver» verhoogd met f 226.000, waarvan f 110.000 bestemd is voor verbouwing van het 14.000 tons dok te Soerabaja, zulks in verband met de afmetingen van Hr. Ms. kruiser ,fie Ruyter'', die begin 1937 hier kan wor den verwacht, zoomede voor de aanschaf fing van voorraden. De bedoeling te de uitvoering van de ver bouwing van het dok aan de particuliere in dustrie te gunnen. De kosten voor den Marine-luchtvaartdienst worden met f 60.000 verhoogd, terwijl f 38.500 wordt aangevraagd ten behoeve van de moder niseering van de radio-installaties van de Gou vernementsmarine. Hiertegenover worden de middelen verhoogd met f 126.000 wegens het overdoen van niet langer noodig zijnde Marine-goederei aan een anderen tak van dienst. De oliebijdrage in den Volksraad Het voorstel aangenomen in tweeden termijn, BATAVIA, 13 Febr. (Aneta). De Volksraad behandelde de extra bijdrage van f 5.000.UUQ der aard-olie-maatschappüen. Nadat de Regeeringsgemachtigde had antwoord en eenige discussie was gevoerd trent de motie-De Hoog, wordt tot stemming overgegaan. De begrootingspost-zelve wordt met 38 stemmen voor en 9 stemmen tegen aangenomen. De motie-De Hoog wordt aange nomen, onder aanteekening dat de Economisch» groep heeft tegengestemd. Vervolgens wordt in stemming gebracht de motie-Thamrin welke mede-onderteekend door de heeren Soeroso, Wirjopranoto en w in wordt aangedrongen om voor den binnen- landschen verkoop van petroleum maximum prijzen vast te stellen op een basis-prijs, gel dend 1 Januari 1935, waarover de stemming in de vergadering van 20 Augustus 1935 werd aan gehouden. Deze motie wordt met 15 stemmen tegen en 11 stemmen voor verworpen. De Wegverkeersordonnantie Tenslotte beëindigde de Volksraad de behan deling van de wijziging van de wegverkeer»- ordonnantie, waarbij geen nieuwe gezichtspun ten naar voren kwamen. Enkele amendemen ten werden ingediend, alle betrekking hebben de op ondergeschikte punten. De stemming over het gewijzigd ontwerp en over de a dementen werd bepaald op 17 Februari a IN DE RIVIER VERDRONKEN Uit een sampan gevallen PONTÏANAK, 13 Febr. (Aneta). Zaterdag te orrwtreeks 11 uur is de heer De Buy by Wenniger bij het oversteken van de Kapoeas- rivier uit een sampan gevallen en verdronken. De politie en de havenmeester stelden onmid dellijk maatregelen in het werk en in den voor avond werd het lijk opgehaald. Zondagmidag heeft de begrafenis onder groote belangstelling plaats gehad. MED AN. 13 Febr. (Aneta). Uit Penang ar riveerde alhier aan boord van de „Pangkor" d« Amerikaansche millionair George Vanderbilt vergezeld van zyn echtgenoote, die een wereli trip maken. Zij zullen gedurende 14 dagen op Sumatra verblijven. De beer Vanderbilt reisds lar Atjeh. waar hij een tügerjacht zal hij- in. Vervolgens vertrekt het echtpaai Siam, China en Japan weer naar Amerika terug. Partij en pers In een polemiek verklaart de roode pers: Wat onze partij betreft, voor nauw tact tusschen pers en partijleiding Is zorg gedragen, doordat de hoofdredacteur a Me vergaderingen van het partijbestuur woont. Voorts heeft het partijbestuur het recht den hoofdredacteur te schorsen als deze de partijpolitiek saboteert Eind- t:ik benoemt het partiirongres van jaar tot jaar den hoofdredacteur. Deze ondergeschiktheid van per= aan par tij, zou ons heel slecht liggen. Maar wat nauwer, geregelde-- en duidelijker geformu leerd contact zou in onze kringen geen weel de zijn en waarschijnlijk aan onze actie ten goede komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2