llirtiun* JTriltsrijr (Courant Cr (oLWw fuzefé constant een/rooa. üitaimrwntjpdvautto. Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.T8 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (ia 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 14 FEBRUARI 1936 15e Jaargang 0R>bertentitprij?tn: Van I tot 5 regels l.17'/« Elke regel meer0.22'f» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Voor Het bevragen aan 'I bureau v wordt berekend 0.10 N°. 5705 POLITIEKE MOEITEN Terwijl de S.D.A.P. naar buiten de indruk tracht"te maken, dat binnenkamers de groot ste eendracht heerscht, weet ieder, die nauwlettend toekijkt, dat de inwendige tuatie 'hoogst gespannen is. Bijkans alle groote vraagstukken brengen verdeeldheid en onrust De landsverdediging niet in de laatste plaats. Enkele jaren geleden scheen het, of de 'S.D.A.P. de nationale ontwapening nin zou verloochenen. Wie er anders over dacht, werd voor'al wat teelijk is uitgemaakt Het zou frappant zijn b.v. uit de pamfletten, wel ke tn September 1930 zoo kwistig verspreid werden tegen het Vlootplan-Deckers enkele citaten te knippen. We volstaan met een paar zeer bezadig de verklaringen. In het eerste manifest, zwart op grijs ge- druk, wordt gezegd, dat „honderdduizenden Nederlandsche mannen en vrouwen innig overtuigd zijn, dat voor hun land ontwa pening plicht is". De volgende proclamatie, rood op wit, drukt zich aJ sterkei' uit en roept om „stel ling te némen tegen elke poging om nieuwe millioenen aan het mi litarisme ten offer te brengen", daarom moeten wij „het voorbeeld van Denemarken volgen" en met blijdschap wordt geconsta teerd, dat „uitbreiding van de vloot lijnrecht ingaat tegen de ontwapeningsgedachte, welke millioenen burgers, ook in ons land bezielt". En de heer Albarda zelf schreef in D e roode Zondag: „Wedersta het begin"; „de wereld staat voor de keuze: ondergang of verlossing"; „slechts met ontwapening is verlossing mogelijk". Het is genoeg. Leg er slechts naast, wat de heer Albarda nü in de Kamer zei: zijn fractie heeft hoofdzakelijk bezwaar tegen het feit, dat voor het weerfondsgeleend wordt I Geen wonder, dat de echte ontwapenaars in de S.D.A.P. daarmee geen genoegen ne men en _:ch niet laten vangen al scheldt de Kamero\erzichtschrijver nog in oude trant op anderen: „Zij, die reeds van oudsher dol zijn op sterke bewapening, zien een gunstige tijd .voor hun denkbeelden aanbreken". Zijn de sociaal-demoeraten, die thans voor bewapening zijn, misschien ook militaristen geworden? Gelukkig worden ze door hun meer beginselvaste partijgenooten niet zoo smadelijk bejegend als ons steeds te beurt viel. Wij wezen er onlangs op, dat Leonard Ragaz, de vrijzinnig-protestantsche theoloog, die leidir was van het religieus-socialisme in Zwitserland, de Zwitsersche S.D.AP., heeft verlaten, vooral omdat deze laatste het standpunt der landsverdediging heeft aanvaard. Naar aanleiding daarvan maakt dr. Ban ning, de vrijzinnig-protestantsche theoloog, die in ons land als een der leiders van het religieus-socialisme geldt, in het weekblad Tijd en Taak (8 Febr.) eenige opmerkingen: De eerste kan niet namens de geheele religieus-socialistische beweging zijn, moet min of meer persoonljjk blijven; ve len zullen haar onderschrijven, andiren niet. Ik bedoel: dat het aanvaarden van de militaire landsverdediging door de S.D.A.P. ook voor mij zoo diep zou mgrij pen, dat ik niet anders zou kunnen zeg gen dan: nu is het uit. Wat men na zulk een slag practisch zou doen, is van onder geschikt belang: uittreden? nieuwe par tij? rustende cavalerie worden? Waar de zwenking op dit punt is voor mij en ande ren zoo. principieel dat wij haar niet kunnen 'meemaken. In dit opzicht sta ik dus geheel aan de kant van Ragaz ook al zouden de woorden onzer moiive^ring andere zijn. Dr. Banning is ook lid van het hoofdbe stuur der S.D.A.P. Hij veroordeelt haar niet als zij ook hier de landsverdediging aan- .vaardt, maar schrijft: „Ik meen dat ik innerlijk het recht heb om te zeggen: een aanvaarden van de mi litaire landsverdediging komt voor m ij neer op verraad aan het socialisme, maar ik meen. dat wij niet het recht hebben om te zeggen: gij anderen pleegt vei raad". Dat is een zachtmoedig oordeel. Dr. Banning kan de S.D.A.P. wel verlaten; deze heeft immers in principe de „nationale ontwapening" losgelaten. De heer Albarda, zoo staat in het roode Kameroverzicht, had ^allereerst bezwaren van financieele aard". Weg zijn de principes, welke de eeuwen zou den verduren. De politieke moeiten bestormen de S.D.A.P. En ze gaat dóór deze te camoufleren. Dèt is het fatale. De zaak-Vrijman Het onderzoek duurt wel lang Het is nu vier maanden geleden, dat de heer Wendelaar, als lid van de Commissie Voor de Verzoekschriften, in de vergadering der Tweede Kamer van 1 October 1935 na dere inlichtingen van de Regeering vroeg. En die blijven, volgens de Maasbode, wel zeer lang uit. Want: de zaak -Vrijman is niet nieuw. Wij vra gen ons zelfs af, of er werkelijk nog veel te onderzoeken valt, en snelle afhande ling is gewenscht. De heer Vrijman heeft phvsie-k en psy chisch ontzettend geleden. Hij heeft hech tenis ondergaan en werd tot gevangenis straf veroordeeld voor een daad, waar- Overzicht Tweede Kamer ONTBOEZEMINGEN ZONDER WAARDE De roode heeren lijden aan gebrek aan logica DUYS LEEST HEN DE LES Lange replieken over het Weerfonds „Het Nederlandsche volk verafschuwt den' oorlog. Aangevallen, zou het zich na tuurlijk verdedigen. Maar het veroordeelt uittarting ;n aanval tusschen volken". In dezen geest antwoordde H. M. de Koningin op 17 Mei 1933 aan President Roosevelt, toen deze zijn boodschap tot de wereld gericht had over vermindering van bewapening en het sluiten van een alge meen „heilig en definitief niet-aanvalspact". De wereld is aan deze schoone dingen niet toegekomen. Ook bij Amerika bleef het meer bij mooie woorden dan dal het tot daden overging en thans helpt hei Italië door zijn olieleveranties den oorlog in Abessynic volhouden en verijdelt daar mee een der doeltreffendste middelen er een eind aan te maken. Maar al zijn we dan niet oorlogzuchtig we kunnen de gebeurtenissen rondom ons toch niet met gesloten oogen voorbij gaan. We hebben wakker te zijn: in Europa niet minder dan in het Verre Oosten. Allerwege zijn de spanningen groot en de wereld ver wacht, dat ook wij de eerste plichten van een souvereinen staat zullen kennen en na komen. De overgroote meerderheid van het Ne derlandsche volk denkt er niet anders over dan in de woorden van H. M. de Koningin tot uiting kwam en staat, thans volkomen aan de zijde der Regeering, die met bekwa men spoed wil inhalen hetgeen in het ver leden door allerlei oorzaken verzuimd werd ten aanzien van de technische uitrusting van onze weermacht. Het verzet daartegen van vrijz.- en soc.-democraten wordt niet gedekt door de algpmoene opvatingen, die in hun kring heerschen. Met nafe de soc.-democratie isoleert zich beladen als zij is met den vloek van het verleden van wat door - 'alle soc.- dem. partijen in andere landen in dozen tijd als nationalen plicht wordt erkend en ook van hetgeen vele jongeren in haar gele deren hebben aanvaard. De Nederlandsche S.D.A.P. verklaart wel, dat haar oude leus: nationale ontwape ning landsgevaarlijk is en' oórlogsmogerijk- heden vergroot en dat. zij tot offers bereid ls. maar in de pract.ijk blijken deze ont boezemingen niet de minste waarde te hebben. Want het is een onmogelijkheid om binnen het raam der defensiebegrooting, die van 130% millioen in 1922 is terugge- loopen tot 871/2 millioen in 193G. den tcc.li- nischen achterstand der laatste jaren in te halen. En wie verklaart: wie zich niet ver dedigen kan trekt den oorlog aan. sehenlt een primair staats- en volksbelang als hij om zijn negativisme en defaitisme te ver ontschuldigen, de valsche tegenstelling tusschen defensieve weermachtsuitgaven en uitgaven van anderen aard naar voren schuift. Dat is je reinste volksbedrog ple gen, omdat moed en karakter ontbreken om den draai, die men met den mond ver klaart te hebben genomen, ook door da den té bevestigen. Zulk een daad zou ongetwijfeld een scherpe veroordeeling zijn van de mislei dende, volksvergiftigende propaganda, wel ke de S. D. A. P. sinds vele jaren met de eenzijdige nationale ontwapening waarin het gevaar lag opgeslo'en voor burgeroor log gedreven heeft. Het is misschien teveel om zulk een erkenning van begane fouten voorshands van de S.D.A.P. te verwachten. Mogelijk moeten we wachten tot het mi nisterieel gewaad ook in haar gelederen gedragen zal worden en men er zich op zal kunnen beroepen, dat ter wille van andere belangen de landsverdediging noodgedron gen moest worden aanvaard. Deze dingen zijn ook gisteren nog weer eens' duidelijk geworden We zullen er niet veel meer van zeggen na wat er reeds over Is opgemerkt. Daarom verwijzen we ook naar de rede van minister Colijn, welke opvie] door haar gematigdheid ook met betrekking tot het standpunt van den heer Albarda naar ons verslag. Intusschen beteekende die gematigdheid niet, dat den rooden hoeren niet hun ge brek aan logica onder het oog werd ge bracht. Ook over de pikante noot van den mid dag mogen we ons kortheid veroorloven Dat was het duel Duys—Albarda, waaruit naar onzen smaak de heer Albarda niet al te best te voorschijn is gekomen. De heer Duys erkende ruiterlijk zijn fou ten in het verleden en dankte den heer Co- lijn, dat deze de voorziening in het aller- noodigste voor de landsverdediging had ter hand genomen. Hij zou er ook met lief de, de liefde, die elk Nederlander past voor zijn vaderland, voor stemmen. De r. pliek van den heer Albarda was niet zeer gelukkig. Zij eindigde bij 1918 en sloeg ten deele op allerlei niet open bare besprekingen van partij-internen aard. Daardoor raakte het debat van. een zakelijke basis af en kon de heer Albarda positief antwoord ontwijken op de hein gesteldp oomcrete vragen. Duidelijk is intusschen wel dit geworden, dat bij de S.D.A.P. de houding in het defensievraagstuk volko men beheerscht wordt door overwegingen van tactisch-politieken aard. De moed ont breekt om in de innerlijke frontverandering bij de leiders „de partij" te doen meedraaien en daarom tracht men haar tevreden te stellen met resoluties, waar iedereen uit lezen kan wat hij graag wil. Nu men ech ter voor pen practisch-politieke beslissing staat, ontbreekt de moed tot logisch en consekwént handelen. Dat de heer Duys daar scherp op attendeerde, was begrijpe lijk. Anderen voor. hem hadden het even eens reeds gedaan. In de pers en op con gressen en bij den aanvang der Kamer vergadering was .het de heer Amelink, die den heeren de wetten las. Tot het bittere einde is de vergadering voortgezet De lange replieken brachten geen nieuws meer. Over de beide wets ontwerpen: instelling van het fonds en be grooting van het fonds sprak niemand. De stemming werd het was inmiddels ruim 7 'uur geworden aangehouden tót a.s. Dinsdag 1 uur. Vandaag is er afdeelingsonderzoek. van. zeer zacht uitgedrukt de intrinsieke strafwaardigheid voor vele tot ooideelen bevoegden niet vaststaat Hij werd uit de rijksdienst ontslagen zonder eervol ont slag. Zes jaar lang werd er beslag gelegd op zijp -persoonlijke bezittingen met het oog op een civiele-procedure, die de Staat echter niet tegen hem, gevoerd heeft Maandenlang was er 'n bewaker in huis van den hoofd-ambtenaar. Pas door tu«- schenkomst van de Kamer werd dit be slag opgeheven. Duizenden en duizenden guldens heeft deze man, die dat be twist niemand het Rijk jarenlang eer lijk en trouw diende en wien men geen zelfbevoordeeling ten laste kon leggen, aan zijn verdediging ten koste moeten' leggen. Hij verloor een zeer groot deel van zijn vermogen. Kan iemand euvel duiden, dat zulk een man in zulke om standigheden eervol ontslag en billijke schadevergoeding vraagt? De „Kwak" op Schiphol In 36 nnr van Java naar Bagdadt Het K.L.M.-vliegtuig „Kwak" is gister middag te 17.03 uur op Schiphol geland. Smirnoff vertrok 5 Febr. van Bandoeng en was reeds den volgenden dag te midder nacht op het vliegveld van Bagdad, zoodat hij het volstaan had in 36 uur deze stad vanuit Java te bereiken. Vóór de zon op •as. bevond zich op 7 Februari de „Kwak te Cairo en nog denzelfden dag werd in Alhene de lunch gebruikt, 's Avonds dacht Smirnoff op Schiphol te zijn, doch Bari bracht een kink in de kabel. Het oponthoud duurde bijna 6 dagen! Niettemin is Smir noffs nieuwe prestatie boven alle lof ver heven. Na aankomst op Schiphol heeft Smirnoff aan den heer I. A. Aler, chef van den Vlieg- technischen Dienst op Schiphol, verzocht, den Italiaanschen autoriteiten te Bari en den Nederlandschen consul langs telegrafi- schen weg den dank der K.L.M. over te brengen voor de buitengewone medewerking welke de bemanning van de „Kwak" van hen ondervonden heeft A: dit verzoek is volgaarne gevolg gegeven. Werk voor Aviolanda Alweer een opdracht van Soesterberg De vliegtuUrenfabriek Aviolanda te Paipen- drocht ontviner opnieuw een belangrijke opdracht van Soesterberg, thans voor het •en van een groot aantal draagvlakkan en vleugels. NOOIT GEBRUIKT GESCHUT Krupp voerde de bestelling maar half uit Later was het materieel verouderd Mededeelingen van Minister Colijn De Minister van Defensie heeft thans geantwoord op de schriftelijke vragen, van het Eerste Kamerlid Van V e s s e m betreffende het in 1913 ten behoeve van de kustverdediging bestemde geschut. De Minister geeft toe, dat het bedoelde zware geschut, nl. 8 vuurmonden van 28 cM. 1.45, dat deel uitmaakte van een aan Frie- drich-Krupp te Essen-Ruhr, opgedragen le vering van 4 pantserkoepels van 28 C.M. 1.45, inderdaad nimmer gereed voor 's lands defensie is opgesteld. Het betreffende contract werd 1 Juli 1913 door den Minister goedgekeurd. Deze pantserkoepels waren bestemd voor het te bouwen fort De Ruyter bij Vlissingen en het te verbeteren fort Kijkduin bij Den Helder. Geleverd zijn 8 kanonen kaliber 28 c.M., waarvan 2 met een complete wieg. 2 met gedeeltelijk complete wieg en 4 met 'n wieg in voorbewerkten toestand, echter zonder munitie; voorts een aantal pantsers. De firma Krupp had zich verbonden uiterlijk op 1 September 1916 2 complete koepels, dus met geschut, en uiterlijk op 1 Juli 1917 de 2 andere koepels te hebben opgesteld. Bij de uitvoering van de aan deze firma gegeven opdracht werd in het eerste jaar met groote voortvarendheid gewerkt, zoodat het zich liet aanzien, dat oplevering zou kunnen geschieden vóór de hierboven ge noemde data. Door het uitbreken van den wereldoorlog 19141918 trad echter een belangrijke ver traging in de werkzaamheden in, terwijl door'de daaropvolgende ratificatie op 10 Januari 1920 van het Verdrag van Versailles de werkzaamheden met betrekking tot het eesloten contract moesten worden stopgezet Daar de firma Krupp zich door deze om standigheden op overmacht kon beroepen, moest de Nederlandsche Rcgocring daar mede genoegen nemen. De totale kosten, welke voor de aan schaffing, het vervoer en den opslag het geschut en de pantsers zijn be steed, hebben bedragen f 1.334.335.72. Hieronder is begrepen een bedrag van I 18.438, dat in de jaren 1923 1931 voor onderhoud moest worden uitgegeven. Door de sedert 1913 sterk gewijzigde tijds omstandigheden zouden voor het afwerken van het fort de Ruyter en het verbeteren van het fort Kijkduin nog zéér belangrijke bedragen noodig zijn geweest. Hierbij kwam, dat de inzichten nopens het gebruik en de opstellingswijze van zwaar ge schut bij kustversterkingen ingrijpende wij zigingen hadden ondergaan. Een en ander heeft tot gevolg gehad, dat het meergenoemde geschut nimmer is opge steld geworden. Wel is nog uitvoerig nagegaan, of het ge schut kon worden ingericht en bestemd voor spoorweggeschut of beddinggeschut, maar ook daarvoor zouden nog aanzienlijke be uragen noodig zijn geweest. Gelet op andere Dehoeften der weermacht, die den voorrang moesten hebben, konden zeze bedraggen niet Deschikbaar worden gesteld, te eer niet, wijl de aanmaak van de munitie op ongeveer f 3000 per schot zou neerkomen, berekend naar de prijzen, welke golden in 1920. Tot verkoop is voorts niet overgegaan, dan nadat gebleken was, dat ook het legerbestuur in Ned.-Indië op deze kanonnen geen prijs stelde. De aanschaffingskosten van het geschut zijn bestreden uit het Fonds tot verbetering van de kustverdediging, dat bij de wet van 23 Juni 1913 is ingesteld. Het geschut van 28 c.M. 1.45 ls geen eigen dom meer van den Nederlandschen Staat. Op 21 December 1932 is het geschut aan de firma Vlessing en Co. te 's-Gra- venhage voor den prijs van f 50.000 verkocht; deze opbrengst ls op 23 April 1933 in 's Rijks schatkist ge stort Ter toelichting op de beantwoording van de vragen deelt de Minister voorts nog me de. dat de firma Vlessing en Co. bij contract verplicht is de kanonnen op eerste aanwij zing van de Marinewerf te Amsterdam te verwijderen De kosten van dit transport wer den destijds geschat op f 25.00040000. Deze aan den gesloten koop verimnden voorwaarde moet hij de beoordeeling van de koopsom mede in aanmerking worden ge nomen. Voorts betreft het hier een moeilijk verkoopbaar object, hetgeen blijkt uit het feit, dat de kanonnen nog steeds niet door genoemde firma zijn verkocht kunnen wor- Zij is voorts nog verplicht, vanaf 1 Januari 936 voor elke week, dat het verkochte niet an de opslagplaats is weggevoeri een be- Irag van f 50 voor terreinhuur te betalen. Dit bedrag wordt in 's Rijks schatkist ge- Door den stroom getroffen Twee monteurs gewond Gistermiddag zijn twee monteurs van de Ned. Spoorwegen, die het haanvak Maassluis—Hoek van Holland contro leerden, door nog niet geheel opgehel derde ooi-zaak door den electrischen stroom getroffen. De mannen stonden beide op een z.g. A.-ladder en een van hen hield een onder spanning staande draad vast. Dit behoefde op zichzelf geen gevaar op te leveren, zoolang er maar geen contact met de aarde werd ge maakt Vermoedelijk heeft echter de tweede man een oogenblik een paal vastgehouden en dit heeft dan beider ongeluk veroorzaakt Andere arbeiders, die aan de lijn werkten, zagen plotseling de twee monteurs bewusteloos neer storten. Direct werd de Geneesk. Dienst te Rot terdam gewaarschuwd en deze rukte met een auto uit om hulp te verleenen. De 25-ia- rige C. Mu'gers, uit de Borgesiusstraat to RottCT-dam. die van den ladder was geval len, bleek daarbij een hersenschudding te hebben opgelocpen. Verder had hij verschil lende brandwonden. Hij kon niet worden ge hoord en zal vermoedelijk een operatie moe ten ondergaan De 27-jarige J. H. Pijpers, uit de Essen- burgstraat te Rotterdam, had brandwonden aan beide har.den, maar was er verder vrij goed afgekomen. De beidé mannen zijn naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. RUMOERIGE VERKOOPING Te Putten op de.Veluwe waren voor een verkooping zooveel koopers en kyklustigen, dat er voor den notaris en zfln helpers geen plaats was om te staan of te zitten. Omdat geen ruimte werd gemaakt kon de notaris met den verkoop niet beginnen. De marechaussees maakten ruim baan met den gummistok. Hin kelen werden door een dokter verbonden. La ter bleek van een van de rijwielen van de po litiemannen een band met een mes te zjjn ver nield. De dader wordt gezocht. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit VIER bladen. De Minister heeft geantwoord ov de vra gen van het Kamerlid ran Vessem betref fende het in 1913 ten behoeve van de kust* verdediging bestemde geschut. De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp tot wijziging van de Pensioenwet voor de spoorwegambtenaren aangenomen. In de Tweede Kamer is de behandeling van het Weerfonds voortgezet. Minister Co lijn heeft de sprekers beantwoord. De werknemersorganisaties in het bak kersbedrijf hebben te Amsterdam vergaderd in verband met het vraagstuk van het ver- sche kadetje. De Kwak is op Schiphol geland. Gistermiddag zijn op het baanvak Maas sluisHoek van Holland twee mannen doon de electrische stroom gewond. Vitgifte van schatkist papier tot een be* drag van ten hoogste 25 millioen gulden. Verschenen is het verslag van de bewind voerders van de Kon. Holl. Lloyd over de surceance van betaling. De Fransche Kamer heeft zich uitgexpro* ken tegen het kiesstelsel der evenredige vertegenwoordiging Een Duitsch watervliegtuig ls in de na bijheid der Canarische eilanden in zee ge stort en vergaan. De Fransche socialisten-leider Lèon BIurn is door royalistische studenten afaerosl. Den FISK-vrienden dank die ons op de RAI bezochten zjj konden het getuigen hoe FISK hougles verkocht et Met kwaliteit en service slaat FISK de crisis neer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1