dD)i HET GOUDEN JUBILEUM VAN S.S.R. Ül r<3! RADION DONDERDAG 13 FEBRUARI 1936 DERDE BLAD PAG. 9 Prof. Noorizij, Minister Slotemaker de Bruine en Minister De Wilde voeren het woord De oudste reünist Dr Rijk Kramer geridderd De huishoudelijke vergadering Jaarrede Unie-praeses De Unie-praeses, de heer H. v d Riessen, wiens rede wij nop; niet hebben vermeld, bezag de trekken, welke de geestelijke crisis van onze tijd bepalen over welke cris:s met name in de studentenmaatschappij wei nig gedacht wordt. Spr. stipte daartoe aan enkele karaktertrekken der NederlanJsche studentenmaatschappij en wees erop, hoe 't noodig is voor de studentenmaatschappij een eigen sfeer te scheppen, een sfeer, die breekt met alle burgerlijkheid (in dc slech te zin van het woord) en alle valsche vrij heid uit individualLsme geboren, een sfeer, waarin de student zich onder eigen ver antwoordelijkheid vormt. Het, aangewezen middel daartoe is de studentenorganisatie en een van de voornaamste peilers, die haar in stand houden, is dat hooghouden der traditie, der„mos". Hierna lettende op den student van tegen woordig iri de culLuurcrisis van deze tijd. zeidè spr., dat de oorsprong, zoowel van de materieele als van de geestelijke crisis is de afval van den Al machtigen God in brce- de lagen der bevolking, van welke afval spr. de gevolgen in den breede naging. Vervolgens ging spn na, hoe de stu dent en met name de „S.S.R."-student in de tegenwoordige tijd staat, en wees erop, dat waar de Gereformeerde lijn aan de hoogescholen niet was bewaard gebleven, de oprichting van „S.S.R." ge rechtvaardigd en zelfs noodzakelijk was in dit miiieu om een zg. neutrale stu dentensfeer te toonen, dat er studenten zijn, die aan neutraliteit niet gclooven en slechts een vóór of togen kennen. Kruisgesprek met Indië Nadat de Unie-praeses zijn -jaarrede had beëindigd, had een radio-telefonisch kruis gesprek plaats tusschen de Unie-leden en Reünisten te Amsterdam in lustrumviering hijeen en de Reünisten in Ned.-Indië, die te Djocjacarta hijeen waren om hot lustrum ,van „S.S.R." te vieren. Woordvoerder der Unie-leden cn Reünis ten was dr J. do Lange, die God dankte voor Zijn bewarende genade en voor de uit groei der techniek, waardoor het mogelijk is met de Reünisten in Ned.-Indië op deze wijze in contact te komen. Spr. sprak er •zijn vreugde over uit, dat de Reünisten ook in Ned.-Indië bijeen zijn gekomen om het lustrum van „S.S.R." te vieren. Dat is iets nieuws in „S.S.R.". Hij sprak de wensch uit dat deze lustrumviering zal slagen. Dit is aldus spr. een dag van dank baar gedenken, een dag, waarop wij het verband vernieuwen met God, Die ons zoo veel schonk, een dag, waarop wij vriend schapsbanden vernieuwen. Bijeenkomst in Koloniaal Instituut Openingsrede Prof. Noordtzij Prof. Dr A. Noordtzij, hooglceraar aan dc Rijksuniversiteit te Utrecht, voor zitter van de Reünisten-organisatie, presi deerde deze gecombineerde samenkomst van studenten en afgestudeerden. Een kort woord van welkom in "t algemeen liet de voorzitter voor afgaan aan zijn verzoek om^ ge zamenlijk te' zin gen Psalm 1383 waarna hij in gebed voorging. Prof. Noordtzij begroette nu in zonderheid de beide Ministers: Dr Slotemaker de Bruine, .Minister van Onderwijs, vertegenwoordiger Prof. Dr A. Noordtzij van de Hooge Regeering en Mr de Wilde, Minister van Binnenl. Zaken, den spreker van dezen middag. Vervolgens verwelkomde spr. met toepas selijke woorden dë vele autoriteiten: ma joor Boswijk, garnizoenscommandant; kapi tein ter zee Meijer Ranneft, ondercomman dant van de Marine; Prof. Dr P. Zeeman, Prof. Mr A. S. de Blécourt en Prof. Dr L. van der Horst, rectoren magnifici resp. van de Universiteit van Amsterdam, de Leid- sche Academie en de Vrije Universiteit; de afgevaardigden van het Gemeentebestuur van Amsterdam, de wethouders G. Baas Kzn cn Jac. Rustige, alsmede den Hoofd commissaris van politie, den heer Ver steeg; het college van curatoren van de Vrije Universiteit, vertegenwoordigd door Mr S. de Vries Czn cn Mr J. Verdam; Dr K. Dijk en Ds F. C. Meyster, die namens het curatorium van de Theologische School aanwezig waren; onderscheidene hoog leeraren, w.o. inzonderheid Prof. Dr R. II. Woltjer, voorzitter van den Onderwijsraad. Prof. Noordtzij sprak de bede uit, dat dit gouden jubileum bij studenten en reünis ten een diepen indruk moge wekken van de waarachtigheid van het Woord van on zen God, dat Hij genade en eere geeft aan hen. die. Hem zoeken. Hoe krachteloos, hoe zwak de eerste poging van de vijf Leid- sche studenten moge zijn geweest, dit ken van God was hun bedoeling, om n.L onder de zinspreuk „Vrijheid uit de waar heid" een banier op te richten voor levens richting en levensideaal. Rede Minister Slotemaker de Bruine Na deze toegejuichte openingsrede was het woord aan den Minister van Onderw ijs, Dr J. R. Slotemaker de Bruine. De minister begon met zijn hartelijke gelukwenschen aan te bieden bij het 50- jarig bestaan der Unie. Het mag naar zijn oordeel nie mand verwonde ren, dat een mi nister van On derwijs belang stelling toont voor hetgeen in de studentenwe reld omgaat in verband met de studie en de practijk. Al is hij geen voorstander van studenten raden, toch acht hij het organisa tieleven der stu denten, dat zich richt op de tegenwoordige en de toekom stige taak van groot belang. Bovendien is hier een kring bijeen, die reeds een halve eeuw beoogt, in den stu dententijd een geestelijk goed te bewaren, dat men mee droeg uit dc ouderlijke wo ning. Het beduidt een sterking van het. na tionale leven, wanneer eigen geestelijk be zit in onderscheiden kringen wordt be waard. Religionsmengerei verdiept niet; slechts wie zichzelf is, kan het geheel die De S.S.R. werkt naar drieërlei zijde. Het persoonlijk leven moet worden verstevigd. Da^r is een verzorgen van het gemeen schapsleven; er is een jagen om het inner lijk en het gemeenschappelijke geestelijk bezit zijn grooten invloed te doen oefenen op het erf van studie en wetenschap. Ein> delijk geschiedt dit alles door Gereformeer den. Ook als spr. zich thans niet tot een theologisch betoog zet, mag hij wijzen op drieërlei dat met den naam Gereformeerd is gegeven. Het gaat om God, niet om den mensch. Het humanisme is door het theo- centrische overwonnen. Er is een openbaring Gods die objectieve grondslagen en normen ons biedt. Er gaat van deze geestelijke ga ven een werking uit ook tot ver buiten den kring van het zieleleven, naar Kerk, maat schappij en staat. Nu dit een en ander veelzins ook het le ven van spreker zelf bepaalt, kan hij met te meerdere warmte zijn beste wenschen uiten voor de toekomst van S.S.R. De oudste reünist geridderd Daverend applaus en spontane zang van 't Wilhelmus volgden op de mede- deeling van Z. Exc., dat Dr Rijk Kra- m e r, van Amsterdam, was benoemd tot officier in de Oranje-Nassau-orde, welke onderscheiding de Minister Dr Kramer persoonlijk op de borst bevestigde. De voorzitter dankte den Minister voor zijn rede, die de vergadering, zei Spr., in zonderheid heeft toegesproken, omdat S.S.R. en Minister Slotemaker in hun ge dachten, levensdoel en levenskracht op één zelfde niveau staan, overstraald door God-, i delijke liefde. Telegrammen Aan H.M. de Koningin werd pu onder hartelijke instemming een telegram van hulde en trouw gezonden, terwijl de voor zitter melding maakte van een telegram Dinsdag door de reünisten in Oost-Indiö gericht tot den Gouverneur-Generaal. De voorzitter had medegedeeld, dat de minister-president. Dr. H. Colijn, niet aan wezig kon zijn. In een telegram heeft Z.Exc. de vergade ring gemeld, dat hij wegens de Eerste Ka merzitting verhinderd was. Dr. Colijn be sloot zijn telegram met als zijn wensch uit te spreken dc woorden van Éxodus 14:1"): „Zeg den kinderen Israels, dat zij voort trekken!" Vervolgens waren telegrafische geluk wenschen ingekomen van burgemeester Dr. W. de Vlugt, Dr. A. A. L. Rutgers, lid van den Raad van State, en van de Dins dag te Djokja, Bandoeng en Medan gehou den samenkomsten der Indische reünisten. Rede Minister de Wilde De eigenlijke feestrede is, naar onze le zers reeds hebben gelezen, uitgesproken door den Minister van Bi-nnenlandsche Za ken Mr. J. A. dc Wilde. De Voorzitter dankte Z.Exc. voor zijn woord. Gij zijt, aldus richtte Spr. zich tot den Minister, niet alleen de drager van het binnenlandsch gezag, maar ook de be lijder en de helcver van de beginselen, waaruit wij zelf leven. Staande op de hoogte, waarop God u heeft gesteld, heb! u ons tot die hoogte opgeheven en ons doen zien wat onze voormannen in 1886 hebben gedaan. Strijden, ging Spr. voort, verzekert nog niet de overwinning; ook in dit strijden hebben wij zoo dikwijls oogenblikken van zwakheid en gebrek doorleefd. Maar nog altijd leeft S.S.R. uit denzelfden rijkdom, dien gij door uw bezielend woord licht willen uitstallen. Tenslotte riep Spr. alle Geref. studenten op om als één phalanx strijdend te onderzoeken en onderzoekend te strijden. Nadat ter verpoozing muziek ten gehoore was gebracht, is de bijeenkomst door Prof Noordtzij met dankzegging gesloten, waar na een druk bezochte receptie aanving. Dc huishoudelijke vergadering der Reünisten-organisatie De Reünisten-organisatie der „S.S.R." heeft gisteren een huishoudelijke vergadering on der leiding van haar voorzitter. Prof. Dr. A. Noordtzij, gehouden. In zijn openings woord memoreerde de voorzitter den groei der organisatie. Uit het door den secretaris. Dr. C. T a z e- lar, uitgebrachte uitvoerige jaarverslag bleek o.m., dat er thans 517 oud-leden van „S.S.R." georganiseerd zijn in de organisa tie der Reünisten. Daar Prof. Dr. A. Noordtzij in verband met zijn gezondheidstoestand het voor zitterschap moest neerleggen, droeg hij dit over aan den nieuw gekozen voor zitter Mr. P. B. Bouman, uit Rotter dam. Onder daverend applaus werd Prof. Dr. A. Noordtzij benoemd tot eere-voor- zitter van de organisatie. In de bestuursvacature werd voorzien door de benoeming van Dr. Bruins, uit Deven ter, terwijl Ir. Schee res uit. 's Graven- hage voor den tijd van drie jaren werd be noemd tot vertegenwoordiger der jonge Reünisten. Aan Dr. C Ta zei aar werd het- eere lklmaadschap der organisatie aangeboden en hem als bewijs daarvan een oorkonde overhandigd. Het. moderamen der organisatie werd uit gebreid met een Indischen Reünist en een dame-reünist. De huishoudelijke vergadering der Unie In de gisteren voortgezette huishoudelijke vergadering der „Societas Studiosorum Re- formatoruth" (de studentenorganisatie) is besproken de kwestie van het corporatieve lidmaatschap van „S.S.R.", „N.D.D.D." en „F.Q.I." van de Calvinistische Studenten Beweging. Besloten werd, dat het bestuur van „S.S.R." en de Senaten van „N.D.D.D." en „F.Q.I." deze zaak nader zullen be handelen om te trachten door corpora tief lidmaatschap der drie organisaties van de C.S.B. tot hechtere organisatie te komen, dan op het oogenblik bij in dividueel lidmaatschap der C.S.B. te be reiken is. De M.S.S.-gewoonte 1 Tijdens dc groote herdenkingssamen komst van S.S.R. in het Koloniaal Instituut. Op de voorste rij de minis- ters De Wüde en Slotemaker de Bruine Op het gemeentehuis te Heerlen vergaderde Woensdagmiddag de Commissie van Advies betreffende de instelling van een Bedrijf.sraad voor de Limburgsche Mijnen, Daar de particu liere mijnen zich hiervan afzijdig hielden, meende de Commissie, dat een Bed rijf sraad voor de Mijnen op het oogenblik niet mogelijk ie. In dezen geest zal de Commissie rapporz aan de Regeering uitbrengen. Hoe verder Ge in de week komt. hoe meer de vermoeienissen en jachtige beslomme ringen van Uw dagtaak, in dezen ong hoopen en Uw bloed verontreinigen, zoo moe, zoo raat en zoo lusteloos maken. En als Ge dan 's Zaterdags Uw weektaak hebt beëindigd, dan voelt Ge U Zondags te moe, te mat en te landerig om van Uw welverdiende Zondags-rust te genieten* Maak het daarom tot een goede geregelde wekelijksche gewoonte eiken VRIJDAG en ZATERDAG één ol twéé M.S.S.-cachets in te nemen, voordat Ge naar bed gaat. Uw haperende spijsvertering, Uw ver» traagde stoelgang, zal zich dan herstellen. Uw met afval-stoffen gevulde darmen sullen zich zacht ledigen en vol welbehagen be merkt Ge, dat Ge U nu op Zondag-ochtend eens lekker frisch en opgewekt gevoelt, zoodat Ge van dezen rust-dag zonder eenige belemmering naar Uw eigen opvatting kunt gebruik maken. Dat Ge al Uw plannen kunt volvoeren, dal Ge U kunt ontspannen en kunt genieten, .voor Uzelf, voor Uw gezin, voor Uw huisgenooten een zegen. En 's Maandags gaat Ge dan weer vol lust en energie aan Uw nieuwe week-taak. Volg dus do M.S.S.-gewoonte >ok wel g« mocht hebben, Traag hem ie witten bestellen. Ze koilei bi] alle apotheken iheé? gelijk, lomj géén Toorraad tan ie even voor U per IS rtnki 60 cent. RUBRIEK^, GEMENGD NIEUWS De brandramp te Amsterdam Nog slechts vier lijken geïdentificeerd Tot nog toe zijn slechts vier der acht lij- keil geïdentificeerd kunnen worden, nL die van Saks v. d. Weyde, mevr. Postma, het 15-jarig zoontje van de familie Eggermond en het kindje van 14 maanden van de fa milie Postma. Waarschijnlijk zal Vrijdag as. het stof felijk overschot der slachtoffers ter aarde orden besteld. De toestand der gewonde slachtoffers, die i het binnengasthuis worden verpleegd is nog niet veel veranderd, al schijnt de ern stig gewonde mevr. Eggermond thans wel buiten levensgevaar te verkeeren. De toe stond van den zevenjarigen Albert Postma blijft echter nog steeds zeer zorgwekkend. Het zal wel onmogelijk zijn, met zekerheid uit te maken, op welke wijze de brand is itsiaan. De eenige getuige, die daaromtrent lichtingen zou hebben kunnen geven is de bij den brand orn het leven gekomen be woner der eerste etage zelf. Men neemt aan, dat de brand veroorzaakt is door de petroleumkachel van den bewo ner der eerste etage. De brand is niet ont staan nadat de bewoner der eerste etage is thuisgekomen, doch reeds daarvoor. De verduisteringen bij de M.T.S. te Heerlen In verband met de arrestatie van den boek houder van de M.T.S. te Heerlen, G., die verdacht wordt van verduisteringen, kan der worden gemeld, dat door een samenloop omstandigheden de ontdekking heeft plaats gehad. De directeur had in verband met het heffen van schoolgelden de lyst opgevraagd van de inkomens der ouders van de leerlingen der M. T.S. Deze inkomens stemden niet overeen met de bedragen, welke door den boekhouder waren aangegeven. Wanneer iemand een inkomen van 6600 gulden had, gaf de boekhouder 5000 op. Het verschil in schoolgeldbetaling beide klassen verdween in zijn zak. Op deze wijze moet een groot bedrag verduisterd zijn. Het accountants-onderzoek- had nog niet lang geleden plaaus gehad. Het onderzoek is in vollen gang en strekt zich voorloopig uit tot de M.T.S. G„ die ook boekhouder van de ambachtsschool te Heerlen was, zou ook daar gelden verduisterd hebben. G. heeft deze v duisteringen gepleegd in de jaren 1928 tot met 1935. Bij zijn verhoor verklaarde hij, dat hij in 1928 geld had verloren en toen geld uit de kassen van de school had genomen. Dit werd niet ontdekt, waardoor hij met het wegnemen van geld doorging en ieder jaar bedragen van f 1800 tot f 2000 verduisterde In 1935 nam hij rond f 3000 weg. Na beëindiging van het onderzoek door de politie zal G. naar Maastricht worden ge bracht en daar ter beschikking van de justitie worden gesteld. VRIJDAG 14 FEBRUARI HILVERSUM 1 1875 M. 8.00 VAJ.A. 10.M1 VPRO. 11.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.0* VARA. 8.00 VPRO. 11.00 VARA. 8.00 Gram.pl. 9.00 Orgelspel. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Gram.pl. 10.30 Lezing. 12.30 Omroeporkest. 2.30 Causerie. 4.05 Gr.pL 5.00 Kinderuurtje. 5.30 Variatieconcert* 7.00 Boekbespreking. 7.50 Berichten. 8.05 Lezing. 8.30 Hartvelt-kwartet 9.00 Lezing. 9.30 Vervolg concert. 10.15 Causerie, 10.^5 Berichten. HILVERSUM H 301 M. Algem. Programma» verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftle zing, meditatie. 10.30 Morgendienst door Ds. J. F, v. D u y n e, Ned. Herv. Pred. Ui Amsterdam. 11.00—12.00 Sopraan em piano. 12.15 Gram.pl. 1.00 Ensemble v. d. Horst. 2.30 Chr. Lectuur. 3.00—3.45 En semble v. d. Horst 4.00 Orgelspel. 5.00 Voordracht en gram.pl. 6.30 Tuinbouw— praatje. 7.00 Berichten, reportage. 7.30 Literaire causerie. 8.00 Berichten. 8-15 Haarlemsche Orkestvereen. 9.00 Lezing. 9.30 Vervolg concert 10.25 Berichten, 10.3011.30 Gram.pL DROITWICH 1500 M. 12.10 Orkest. 1.35— 2.20 Philh. Strijkorkest 3.20 Lezingen, 4.20 BBC-Midland-orkest. 6.20 Berichten, 6.50 Strijkkwartet en cembalo. 8.20 The Kentucky Minstrels. 9.20 Violarecital. 10.40 BBC-Orkest. RADIO PARIS 1648 M. 12.35 Omroeporkest. 2.50 Zang. 3.05 Gram.pl. 4.20 Bendetti- kwartet. 5.50 Orkestconcert 8.20 Zang. 9.05 Operetteconcert KEULEN 456 M. 7.50 Blaasconcert 11.20 Omroepkleinorkest. 1.30 Amusementsor kest 3.20 Weragkamerorkest en voor dracht. 5.20 Symphcnie-orkest 7.30 Sol- datenmuziek. 8.20 Omroeporkest BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: Zigeuner- muziek. 6.35 Pianorecital. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 8.30 HoorspeL 9.10 Gram.pL 9.20 Zigeunermuziek. 484 M.: 1.30—2.20 Gram.pl. en zang. 5.20 Accordeonmuziek. 6.50 Pianorecital. 7.33 Zang. 8.20 Voor Oud-Strijders. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Beet- hovenconcert 8.50 Concert en sport-repor tage. 9.40 Wintersportnieuws. HET ONVLUCHTE JOGGIE Zfjn toestand gaat vooruit In den toestand van het aaht-jarig jongetj# v. d. B. dat 's nachts kans zag uit het zieken huis te Weert, waar het ter verpleging wag opgenomen, te ontsnappen en dat 'e morgens in half bevroren toestand in een schuur nabfl de ouderlijke woning werd gevonden is een gunstige wending gekomen, zoodat de jongen waarschijnlijk geen blijvend letsel van zifn nachtelijk avontuur zal behouden. Gebleken is, dat het jongetje door een ra&ns uit de box waarin het geisoleerd lag, is one* snapt en wel na de nachtelijke controle van vyf uur te morgens. Deze controle vindt om hel uur op de ziekenzalen plaats. De jongen is tot deze daad gekomen, omdat hy naar huis vet- langde en zyn. moeder hem beloofd had hen» daags te voren uit 't ziekenhuis te zullen halei^ I GESCHENKEN BIJ verkrijgbaar tot 29 Februari KOP EN SCHOTEL voor 4 uitknipsels O N T B IJ T B.O R D BOVENDIEN BEHOUDEN DE GESCHENKENBONS HUN WAARDE „DE LIEFDE IS DE MEESTE" NAAR HET ENGELSCH -.>• (17 May Harford stond hem aan te staren met. een blik op hef. gelaat, dien niemand daar nog ooit op had waargenomen. Al het koude en stroeve, dat zooveel had benomen aan haar schoonheid, had zich nu opgelost in een groote teoderheid Toch hield ze fcich nog steeds teruggetrokken van hem. „Je bent toch niet hier gekomen, om mij op te zoeken?" zei ze; -en de toon alleen, waarop zij dit vroeg, was als een lipf- koozing. „Neen, ik ben nieit voor jou gekomen; daar heb je gelijk in. Ik had geen idéé, dat je hier was! Ik had de hoop opgegeven, om je ooit weer te ontmoeten. Hoe heb ik naar je gezocht De deur ging open en Gwendolen trad het vertrek binnen. „Verlangt u mij te spreken, Mr. Carey?" vroeg zij, in de grootste verbazing naar hen beiden starend. „Ik ben eens komen zien, of u nog hier was", antwoordde hij koel, maar zijn blik ontmoette nu niet den hare met die onder zoekende uitdrukking, die ze van hem gewoon was. „Wat heeft u tegen mijn zuster gezegd?1' vroeg ze, van den een naar de ander kijkend. Ze zou op May toegetreden zijn, maar die gleed langs haar hoen, zonder een woord te spreken en verliet het vertrek. „Wat beduidt dit?" riep Gwennie weer. „Heeft u haar be dreigd?Heeft u haar dingen verteld van mij?Gaat u mij beschuldigen? Is u diiarom hier weer gekomen?" „Stil!" zei hij streng. „Zulke gevaarlijke dingen moet u niet êens denken! Het i° allerdwaast, om die uit te spreken, zóó luid flat het heele huishouden ze hooren kan. Neen, ik heb uw naam niet genoemd tegenover uw zuster." „Wat scheelde haar dan? Wat heeft u met haar uitstaan? Ik wist niet eens, dat u haar kende." Carey nam geen notitie van haar ademloos gevraag en ant woordde enkel koel: „Ik ben u even komen waarschuwen, toch vooral geenerlei pogingen in het werk te stellen, om het huis weer te verlaten en Mr. Mostyn niet weer te ontmoeten en vooral nergens met hem samen te komen. Geloof mij, het is beter en veiliger voor u beiden, om voor het oogenblik in geenerlei betrekking tot elkaar te staan. Mocht 'hij hier komen, dan moet u weigeren, hem te ontvangen. Het is niet alleen in uw eigen belang, maar ook in dat van Mr. Mostyn, dat ik dit zeg." Gwendolen luisterde nauwelijks naar wat hij zed en niet zoo dra hield hij op met spreken, of zij stelde een andere vraag: „Wat bestaat er tusschen u en mijn zuster May?" Hij stond verstrooid naar den grond te kijken, met de lippen op elkaar geklemid, als iemand, die diep nadenkt. „(Vilt u zoo good zijn te antwoorden?" vroeg Gwendolen ongeduldig. Carey keek op en zei: „Pardon, Miss Harford. ik vrees, dat ik u ophoud. Dit was él wat ik zeggen wilde: u waarschuwen, om niet onvoorzichtig te zijn in uw spreken betreffende enkele zaken en om geen onder houd te hebben met Mr. Mostyn. Goeden morgen!" Eer zij haar vraag hei-halen kon. had Carey al het vertrek en het huis verlaten. HOOFDSTUK X Het verhoor inzake den Honourable Thomas Hippsley were? gehouden op den volgenden morgen, zooals Carey Gwendolen al gewaarschuwd had. Zij had Miles in het geheel niet meer gezien, van het oogen blik af, toen ze weggegaan was van hem a<an de deur van het huis, ver buiten Londen. Hij was 's avonds niet op Eton Square gekomen, zooals zij dit van hem verwacht had, en het was haar dus makkelijk genoeg gevallen, om de raadgevingen van Hugh Carey op te volgen; maar zijn stilzwijgen en zijn afwezigheid vervulden haar met een voor haarzelve onverklaarbareu angst De zitting was nagenoeg al begonnen, toen een slank figuurtje in heit zwart gekleed en zwaar gesluierd, geruischloos plaats nam achter in de zaal. Enkele van de aanwezigen daar in do onmiddellijke omgeving keken wat verrast of nieuwsgierig, maar over het geheel was het publiek veel te zeer verdiept in de handelingen van het Hof, orn veel aandacht te schenken aan het jonge meisje, dat intusschen doodsbleek en huiverend achter haar sluier zat. Vrij dicht bij de tafel van den Officier van Justitie zag zij haar vader zitten en in een hoekje daarachter werd zij Hugh Carey gewaar. Nog steeds was zij niet bekomen vin haar verbazing betref* fende het geheimzinnige van de ontmoeting van Carey met haar zuster. Ze had de geschiedenis trachten te weten te komen van May, maar die poging had zij toch gauw Opgegeven. Even later had zij voor niets anders oogen clan voor Miles Mostyn, die binnengekomen was. Zijn vader, Josiah Mostyn werd verhoord Terwijl Mr. Mostyn sprak, boog Carey zieh wat voorover en fluisterde den Officier van Justitie enkele woorden in. „Had Mr. Hippsley ook vijanden?" vroeg de Officier. „Niet dat ik weet", zeide Mr. Mostyn. „Maar ik ben hem jaren lang uit het oog verloren, terwijl hij in Indië was. Wat daar gebeurd is. daar ben ik niet van op de hoogte; maar hij heeft nooit iets tegen mij gezegd, dat mij kon doen denken, hoe hij bijzondere vijanden had, of dat hij leefde onder bedrei gingen van mogelijke wraakneming." Gwendolen was verontwaardigd. Waarom zou Oom Thomas toch vijanden hebban?Dat was weer iets voor dien ver- se hrikkel ijken Carey, om daar zoo op te blijven hamer on. Een van de Juryleden vroeg, of Mr. Hippsley gefortuneerd was geweest en of er ook iemand was, die bij zijn dood profiteereo zou. „Zijn familie denk ik", antwoordde Mr. Mostyn. Het liefst zou Gwendolen zóó zijn opgestaan en de rechtzaal verlaten hebben, als ze niet bang was geweest, dat dit te veel aandacht op haar gevestigd zou hebben. Was ze maar niét gekomen, dacht ze een oogenblik, maar ze had zich zóó bezorgd gemaakt over Miles, dat ze er bij tegenwoordig had willen zijn. Rodd sprak, zichtbaar aangedaan, van het vinden van het lijk van zijn geliefden heer in den kelder. Nu werd Miles Mostyn verhoord. Hij stond daar, flink rechtop, een lange, knappe verschijning, eenigszins uitdagend in zijn optreden. „U kende Mr. Hippsley heel goed?" „Ja zeker, hij was een oude vriend van mijn vader." „Is het waar, dat u verloofd was met zijn nichtje?" „Ja ik ben verloofd met zijn nichtje." „Was de jonge dame niet de erfgename van haar oom?" „Ik weet niets van Mr. Hippsley's bedoelingen in dit opzirht". antwoordde hij en gaf in den toon van zijn stem duidelijk ta kennen, dat hij die vraag al heel onkieseh vond. Het jurylid, dat te voren al had gevraagd, wie het fortuin van Mr. Hippsley zou erven, kwam nu weer met de vraag ta voorschijn: „Hing uw trouwen niet af van de erfenis van de jonge dame van haar oom?" .Zeker niet", antwoordde Miles. Verscheidene leden van de jury keken hem veelbeteekeneivi (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9