DOLEANTIE-HERDENKING TE AMSTERDAM DONDERDAG 13 FEBRUARI 1936 DERDE BLAD PAG. 10 KERK EN ZENDING NED. HERV. KERK Beroepen: Te Weert (toez.), j. J. van Zorge cand. en hulppred. te Emmer Erfschei- derveen. Aangenomen: Naar Maastricht, D. van Peursem te Uitgeest. Bedankt: Voor Kootwijk, J. H. Koster te Montfoort, BEROEPBAAR VERKLAARD De classis Haarlem der Ger. Kerken heeft praeparatoir geëxamineerd en met algemeene stemmen beroepbaar verklaard den heer H. de Wit te Santpoort, cand. aan de Vrije, Universiteit Ds. J. WESTERMAN HOLSTTJN t In den ouderdom van 86 jaar is te B a a r n overleden Ds. J. Westerman Holstijn, em. predikant der Doopsgez. Broederschap. NIEUWE LITURGIE De commissie van 4 zendelingen en 4 Javanen, welke voor de in December 1931 zelfstandig verklaarde Oostjavaansche in- heemsche kerk een nieuwe liturgie zal ver vaardigen, is met haar arbeid in zoover ge reed gekomen, dat ze een rapport met een 5-tal voorstellen bij de Madjelis agoeng (d«» synode) in zal dienen. In dit rapport wordt gezegd, dat de wijze van de Zondagsche godsdienstoefening, zooals die uit Europa is geïmporteerd, niet voldoet aan de Oos- tersche behoefte. Het element van de ver geving der zonden zal sterker naar voren moeten worden gebracht. De avondmaals viering zal centraler plaats moeten ont vangen. Gebed» offer en lied zullen cultu reel meer uitgebouwd moeten worden. De formulieren der liturgie zullen in korte .verklaringen, die de handelingen begeleiden worden opgelost. De feesten zal men meer in verband brengen met de natuur van het land; zoo valt het Kerstfeest op Jaya in den regentijd; het ligt voor de hand het neerslroomende water te maken tot een symbool van den Verlosser; de Kerstboom zal type van den levens boom uit Genesis 1 en Openbaringen 22 moeten zijn; het Paaschfeest zal men gelijk in de vroegere Russische Kerk 's morgens bij het krieken van den dag vieren; het Pinksterfeest moet tegelijk oogstdankfeest zijn, waar dank-offers worden aangeboden. HONGAARSCH CALVIJNBOEK Onze medewerker voor Hongaarsche aange legenheden schrijft ons: Het groote Hongaarsche Calvynboek is ver schenen, in groot formaat en royale uitvoering door de stad Debrecen en de drukkerij van het Hongaarsche Geref. (Herv.) kerkdistrict over de Theies uitgegeven, 460 pagina's duidelijke letter, voorin een zeldzaam portret van Cal- vyn. Het boek i? samengesteld door de voor naamste theologen van Hongarije; om slechts OPVOEDING EN ONDERWIJS WERKLOOSHEID EN HAAR BESTRIJDING Intreerede prof. Ir. J. Goudrlaan Gistermiddag heeft prof. dr. ir. J. Gou drlaan in een openbare vergadering van den senaat der Technische Hoogeschool het ambt van buitengewoon hoogleeraar in de bedrijfs leer aanvaard, met het uitspreken van een rede getiteld: „De oorzaken der werkloosheid en de middelen ter bestrijding". PROF. DR. B. J. H. O VINK Vandaag is het 50 jaar geleden dat prof. dr. B. J. H. Ovink, rustend hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, thans wo nende te Brussel, aan de Leidsche Univer siteit promoveerde tot doctor in de letteren wijsbegeerte. AFTREDEN C. SMIT De Gemeenteraad van E n s c h e dé heeft op verzoek van den heer C. Smit aan dezen met ingang van 1 September op de meest eervolle wijze ontslag verleend als directeur van de Hoogere Handelsschool en van de Middelbare Handelsavondschool. ONDER WIJSBEGEERTE aariem. H.B.S. A 5-J. cursus. Tot tijdel. leeraar aardrijkskunde: de heer J. F. A. Rozenhart aldaar. „aarlem. Middelb. School voor meisjes. Tot tij del. leer. Fransch: de dames C. P. B a l te Bloemendaal en L. Rinnen te Haarlem. Hei- en Boeicop. School m. d. Bijbel. Tot hoofd (behoudens goedkeuring van den Minister) de heer H. C. Boerboom, on- derw. aan de Ned. Herv. School te Vianen (ingang 1 April). TREK NAAR DE VELUWE Voor de betrekking van Hoofd der Geref. School te Nunspeet (VeL) hebben zioh, naar wij vernamen, meer dan 200 sollicitan ten gemeld. doet. ex.. de he« enkelen te noemen prof. K&llay, oud-testamen- Examens ticus, geeft een studie over Calvijn aks Psalm- verklaarder, prof. Csikesz, hoogleeraar in de j Promoties. Dractische theologie, handelt over de voor-1 aamste elementen in de pastorale prediking van Calvjjn, prof. Révész, Hongarije's Kerk historicus, trekt een vergelijking tuaschen Cal vijn en Melius, prof. Vasady Eéla een nog jeugdig professor van Debrecen, Barthiaan, spreekt over de Godskennis by Calvijn in het licht van de nieuwe theologie, ma.w. hy stelt het probleem Calvyn-Barth, enz. Dit boek is een voortreffelijke gids bij de b^tudeering van het Hongaarsche Calvinisme. Ook voor ons Ne derlanders is het zeer wel bruikbaar, want en dit is misschien voor ons he t voornaamste alle artikelen worden op den voet gevolgd door een uitvoerige paraphrase in een der ge wone Europeesche talen, Fransch, Duitsch, Engelsch of Nederlandsch, byv. het artikel over de praedestinatie-leer van Calvyn wordt in het Hollandsch weergegeven. i A. Lav erge ^eht Geel.: Artaenljb^reddkunde: doet. heer H. J. J. Versteeg, ex. Geneeskunde: de heeren J. C. de n A. B. Franke, terdam. Ie gedeelte P. Leigi Th"' Landsmeer; C. L O. L Al bos Amsterdam. Teohn. Hoogeschool. Cand Ingenlèur. elec- P. J. den Hai H. a W. Lotsy. Machinisten. Den Haag. Geslaagd diploma A: A. A. De Sn&ljor. Nieuw Hel P H. Hoogerhuls, Groenekan; J. C. And rit Vitaalngen; J. R. Madiol, Amsterdam; LAND- EN TUINBOUW Monopolierecht versche appelen Van bevoegde zijde vernemen wij, dat de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale gemachtigd is ontheffing te verleenen ten aanzien van het monopolierecht voor ver sche appelen tot een bedrag van 2 cent per kg. bruto, ingevoerd in het tijdvak 1 Maart tot 30 Juni 1936 voor die versche appelen, die zijn voortgebracht in de Vereenigde Sta ten van Noord Amerika of in die landen, die op het stuk der heffingen recht hebben op behandeling als meestbegunstigde natie of voorloopig de facto .een behandeling als zoo danig genieten. Voor versche appelen, ingevoerd in het tijdvak 21 Februari—29 Februari 1936,, waarvan ten genoege der Centrale kan worden aangetoond, dat zij zijn af geladen in het land van voortbrenging na 1 Februari 1936, is de ontheffing eveneens van kracht. Een en ander is echter gebonden aan een maximum hoeveelheid en wei een voor elk land voor genoemde tijdvakken gezamenlijk vast te stellen kwantum, dat gelijk is aan dc in het jaar 1934 in dat land voortgebrachte in ons land ingevoerde hoeveelheid versche appelen. Uit het bovenstaande volgt, dat deze ver laging, behalve op den invoer uit de Ver eenigde Staten van Noord-Amerika, mede van toepassing zal zijn op dion uit Austra lië, België, Canada, Chili, Duitschland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië, Luxem burg, Nieuiw-Zeeland, Polen, Spanje, Tseclio- Slowakije en de Unie van Zuid-Afrika. De centrale heeft het recht bij invosi deugdelijke bewijzen omtrent de juistheid van het aangegeven land van oorsprong te eischen, alsmede omtrent den datum van af lading in het land van voortbrenging. Olie en Vet Zijn de verhoudingen onbillijk? Naar wij vernemen, heeft de Nederland sche Vetsmelters-Vcreeniging een vergade ring gehouden, waarin zij, naar aanleiding van de desbetreffende, door het Algemeen Nederlandsch persbureau ingewonnen in lichtingen, gepubliceerd in de bladen Februari J.l. de volgende motie heeft aange nomen: „Niettegenstaande de eetbare oliën van October 1932 tot Augustus 1934 vrij va cijns waren, tegenover een heffing op vet van 35.2 ct per K.G. is nu opnieuw een ver laging van den olie-accijns met 6 ct. in wer king getreden, waardoor de olie wederom een bevoorrechte positie inneemt Het verwonderde bovendien ten zeerste, dat het bericht verspreid werd, dat bij dp Regeering van een plan tot regeling voor vet-fabrikanten niefcs bekend zou zijn, daar de vetsmelters reeds meer dan twee jaren hierover in onderhandeling zijn e een uitge- wrkt plan reeds langen tijd geleden bij do autoriteiten is ingediend, naar aanleiding van de onhoudbare toestanden in die be drijven. In dit verband met het streven van de Re- .geering om de crisiswetten niet eenzijdig op enkele bedrijven te laten drukken, meent de Vetsmeltersvereeniging, dat een rechtvaar dige regeling in het belang van de zuivel en van het vetbedrijf dringend gewenscht is, en zij zal hier dan ook op aan blijven dringen". GEMENGD NIEUWS Brand in de „Hoogkerk" In het Nederlandsch s.s. „Hoogkerk' metende 5137 bruto ton, toebchoorende aan de Vereenigde Nederlandsche Scheepvaart maatschappij te Den Haag, is in de haven te Antwerpen brand uitgebroken in dat gedeelte van het schip, waar een lading van 250 balen jute lag opgeslagen. De oor zaak van het vuur, dat gebluscht kon wor den voordat het een omvang van eenige beteekenis had gekregen, is broeiing van de jute. De brandweer is den heelen mor gen bezig geweest met het lossen van de jute, waarin de broeiing tot smeulen was overgegaan. Tegen den middag was daarmede gereed gekomen, zoodat toen ieder gevaar geweken geacht kon worden. De jute was te Hamburg ingenomen en bestemd voor Rotterdam. In een samenkomst belegd dooi de Ned. Hervormde Gemeente Drie sprekers voeren het woord In de Nieuwe Kerk te Amsterdam Is gis teravond een goedbezochte samenkomst ge houden, belegd door den Kerkeraad van de Ned. Herv. Gemeente, aldaar, in verband met de herdenking van de Doleantie. Drie sprekers waren aangekondigd: Ds. A. G. H. van Hoogenhuyze, Dr. G. Oorthuys en Dr. P. J. KromsigL De eerste spreker handelde over het on derwerp: De Doleantie in het licht van haar tijd Ds. van Hoogenhuyze begon met et op te wijzen, dat waar van Gereformeerde zijde de doleantie wordt herdacht, de Ker keraad der Herv. Gemeente het noodig ge oordeeld heeft dat dit ook van Hervormde zijde geschiedt, en wel in Amsterdam, van waar die beweging is uitgegaan en in de na tionale Nieuwe Kerk die het brandpunt der beweging is geweest. Spr. gaf als zijn meening te kennen, dat in het middelpunt van die beweging stond Dr. A. Kuyper, die als een geniaal veldheer geheel het schema van wat er gebeuren zou had opgesteld, die, een volgzame meerder heid in den Amsterdamschen Kerkeraad ver kregen hebbende, jaren lang mede door zijn meesleepend woord, alleen, met ijzeren hand den kerkeraad regeerde. En tegenover hem, zei spr., stond een niet minder strijdvaardige figuur, Dr. G. J. Vos, de redder onzer Hervormde Kerk, de gehar naste ridder die tegen de aanslagen tegen de Hervormde Kerk gesmeed, haar heeft ver dedigd. Ware het alleen geweest, oordeelde spr., een opkomen voor de eere Gods, voorSchrift en belijdenis, onvoorwaardelijk zouden allen die van gereformeerd beginsel waren, zich aan Dr. Kuypers zijde hebben geschaard. Maar nu de ingewijden steeds duidelijker opmerkten de politieke berekening die achter alles school, keerden de mannen, die princi pieel aan den kant van Dr. Kuyper en de zij nen stonden, zich bedroefd van hem af en gingen niet mee doleeren. De fouten van de Synode en de zonden der Kerk mochten nooit leiden tot kerkelijk revolutionaire daden. Men had God moeten laten werken en niet God het werk uit handen nemen. In Januari 1886 brak het conflict uit. Toen werden 80 kerkeraadsleden, 5 predikanten, 42 ouderlingen (waaronder vijf professoren der Vrije Universiteit) en 33 diakenen ge schorst. De attesten, benoodigd voor de leerlingen der moderne predikanten om elders beves tigd te worden, werden geweigerd. Dat was de geestelijke kant van de zaak. Toen echter het Classicaal bestuur inlich tingen dienaangaande vroeg liet Dr. Kuyper in de kerkeraadsvergadering van 28 Dec. 1885 een voorstel aannemen dat bij moge lijke afzetting van den kerkeraad de goede ren der Kerk aan de afgezette kerkeraadsle den zouden blijven behooren. Dat was de wereldschc kant van de zaak. Dat was kerkelijk-revolutionair, de reglemen teering van de revolutie. Het ging nu niet om de leer, maar om het beheer, om het geld, het goed, het bezit der Kerk, die ver smaad. maar wier bezittingen begeerd wer den. Dat het om het beheer ging bleek dui delijk hieruit dat ook diakenen geschorst werden. Dr. Vos, die d r !i_d deerden, no teerde de namen van de 80 voorstemmers, en schreef een vergadering van het Classicaal bestuur uit, in welke vergadering zij allen geschorst werden. De doleantie was, zoo ging spr. voort, de belichaming van de scheidings-idee, van het separatisme. Dat is het droeve gevolg, dat is de zonde der Doleantie geweest. Zéker aan beide zijden is er gezondigd. Maar als men in plaats van op afscheiding aan te sturen, samen had gebeden, gestreden, getuigd, de uitkomst aan God overlatende, hoe anders zou alles geloopen zijn. De doleerende Kerk is voornaam en groot geworden. Wij zien hoe zy zich een plaats in de kerkelijke en politieke wereld heeft ver zekerd. Wij zien hoe zij door groote offer vaardigheid zelf kerken bouwt en predikan ten bezoldigt. Wij hebben daar eerbied voor. Maar wij zien ook met vreugde en dank baarheid, dat de Heer het volk Zijner erve niet heeft verlaten, dat er in onze destijds zoo gesmade Kerk nieuw leven is gekomen. En als wij dat alles zien, aldus spr., dan stijgt er een bede op in onze ziel, dat God de breuk weer heele, en bij elkaar brenge wat bij elkaar behoort. Dat is niet slechts een vrome wensch. Wij gelooven dat God machtig is ook deze groote zaak te doen. Hierna ls gezongen Gezang 274 4 5. De Doleantie in het licht van Gods Woord Dt G. Oorthuyt gesproken wordt over de Kerk des Ouden Verbonds, die ontrouw was geworden, maar die van God toch niet den scheidbrief ont ving. Wat in dit Schriftwoord staat, geldt ook in de kerk des Nieuwen Testaments, want Christus heeft slechts één Bruid. Aan de mannen van '86 legt spr. dit woord m Jesaja voor: „Waar is de scheidbrief uwer moeder, waarmee Ik haar weggezon den heb". Omdat zij dezen niet kunnen too- nen, is hun scheiding geoordeeld. Er kunnen tijden komen, dat Gods volk de Kerk moet verlaten, zooals in de dagen van Pausdom, alleen evenwel wanneer Christus dit beveelt. Het is niet gemakkelijk intusschen om uit te maken of God de Kerk heeft verlaten, want Hij is veel geduldiger en veel barmhartiger dan de menschen. Waar vinden we ooit in het Oude Testament den eisch om de Kerk te verlaten? Trots haar vele zonden, hebben de profeten nimmer een poging gewaagd om den ouden zondigen tempel te verlaten cn een nieuwe te bouwen. En letten wij, vervolgde spr., op de Kerk des Nieuwen Testaments, b.v. op die van Corinthe, waar veie zcr.den heersebten. Toch bestraft Paulus de partyschappen, omdat Gods Geest te midden van haar woonde. Niettegenstaande al haar zonden, laat Chris tus de gemeente van Corinthe toch niet los. Wel staat in 2 Corinthe 6 een bevel tot af scheiding, niet evenwel van de onzuivere Kerk, maar van de wereld, waarmee de ge meente zich niet mag vermengen, in verband waarmee spr. wees op uitspraken van Je saja, waar Israël wordt opgeroepen uit te gaan vanuit Babel. Het is een misbruiken van Gods heerlijk Woord, zei spr., om met dergelijke Schrift- plaatsen Afscheiding en Doleantie te willen rechtvaardigen. God heeft ons, zei spr., van de Ned. Herv. Kerk, overgegeven aan een echt wereldsche organisatie als de Synodale Organisatie, want wy hebben niet naar God geluisterd daarom is deze organisatie onze eigenschuld. De voormannen der Doleantie zeggen dat de kerk van 50 jaar geleden was verwereld lijkt, zij was Babel geworden. Spr. noemde een drogredeneering, want Israël ook aan Babel gelijk geworden, maar is toch niet met Babel omgekomen. De zonde der Doleantie zag spr. in haar niet rekenen met de taaie genade Gods, met Zijn verdragende trouw en ontfermende lief de. Nooit mag men Afscheiding en Doleantie ergelijken met de uitleiding uit Rome. Tot heden wordt in de Herv. Kerk ryk en vrij Gods Evangelie verkondigd en worden Zijn Sacramenten er bediend. Dat geschiedde ook voor meer dan 50 jaar geleden totdat men oordeelde, dat de Doleantie moest ko men. Nog heeft onze Kerk, besloot spr., zich niet bekeerd van haar halfheid, van haar ja en neen, van haar Christusverkondiging Christusverwerping. De dag kan komen, dat God de Herv. Kerk verlaat als de kerken Klein-Azië, maar wij mogen, zei spr., niet heengaan, zoolang God onze schuldige Kerk nog niet den scheidbrief heeft gegeven. Onze hoop is op de genade Gods. Als laatste spreker is opgetreden, nadat vooraf gezongen was Psalm 130 4, Dr. P.J. Kromsigt met het onderwerp; De beteekenis van de Doleantie voor het heden Doze herdenking wekt, aldus spr., velerlei tegenstrijdige gevoelens in ons op. Vaak moest spr. de „afscheidingsbeginselen", zich ook in de Doleantie openbaren, bestrij- Dr P. J. Kromsigt den, maar tevens gevoelt hij ook weer nauwe, geestelijke banden met personen, die daarin op den voorgrond traden en op zijn eigen vorming invloed uitoefenden, met name Kuyper en Bavinck. Toch mogen we, aldus spr., nu niet zwijgen. Onwillekeurig vergelij ken we '86 met '34. Onze houding tegenover *34 is gemakkelijker. De beweging van '34 was meer spontaan, die van '86 meer bere kend. Ook was de toestand heel anders; het modernisme was in '34 aan het opkomen, in '86 reeds lang snel aan het dalen. Hoe anders zouden, naar den mensch gesproken, de din gen zich ontwikkeld hebben, als men wat meer geduld had gehad. Wat onsstuit in '86, is de berekening, vooral het zoeken van dekking, als gold het een strategische manoeuvre, by het beheër, in geval de hoogere besturen den Kerkeraad niet langer als Kerkeraad zouden erkennen. Daardoor werd de belijdeniskwestie tot een beheerskwestie gemaakt. Daarom kunnen we, betuigde sDr., ook de zaak zelf, waarom het oorspronkelijk ging, het weigeren der at testen, onmogelijk ais een loutere daad des geloofs zien. Deze vereeniging met kerkelijke politiek werd later nog erger, toen deze zich verbond met de staatkundige politiek. Toen sloot de Doleantie zich hoe langer hoe meer af te genover de Hervormde Kerk en de oorspron kelijke gedachte van „doleeren" (treuren) ging te loor. Dit hing samen met Dr. Kuy pers afwijking inzake art. 36. Dr. Kuyper was tegen de Volkskerk in eiken vorm en voor de „vrije kerk". Dr. Kuyper wilde nog wel het gezag der Overheid op Christelijke wijze fundeeren, maar gaf de Overheidsin stellingen zelf, met name de openbare school, prijs aan de neutraliteit, d.w.z. aan het on geloof, want Christus zegt: „Wie niet voor Mij is, die is tegen Mij". Hoezeer door dit alles de Herv. Kerk, die als nationale, gere formeerde kerk uit den aard der zaak met de nationale, openbare instellingen nauw verbonden is, schade heeft geleden behoeft geen betoog. Doch daardoor werd te vens het Christelijk Protestantsch Gerefor meerd karakter der natie prijsgegeven, het geen aan Rome op alle manier ten goede kwam. De grootste zorg, ging spr. voort, baart de afgeslotenheid dei- Geref. Kerken. Men heeft zich geconsolideerd, heeft een afgesloten we reldbeschouwing, een afgesloten kerkbegrip en vormt een afgesloten groep in ons volks leven. Dit heeft groote lichtzijden voor den eigen kring. Er ligt ook een bewarende kracht in voor het opgroeiend geslacht. Het órganiseeren van Dr. Kuyper ging ook op zijn stichting, zoowel kerkelijk als politiek, over. Er is veel te prijzen: groote offervaar digheid, stichten van pr.edikantsplaatsen en kerken, scholen, ook op middelbaar en gym nasiaal gebied met de Vrije Universiteit als centrum, persarbeid, zending, ziekenverple ging enz. Dit zijn schoone vruchten van een krachtig Christelijk leven. De groote schaduwzijde blijft de afgeslo tenheid, de prijsgeving der openbare instel lingen aan de neutraliteit. Dit is, aldus spr., een ernstige verzaking van onze roeping voor het nationale leven, samenhangend met prijsgeving van een stuk van de belijdenis, waarvoor men eerst zoo vurig was opgeko men. Wy moeten, zegt spr., voortgaan binnen onze Herv. Kerk den roep te laten uitgaan nog altijd krachtiger: „Terug tot het Woord". zeer veel, waarover wy hebben te kla- n ons hebben te verootmoedigen. Nog altijd bleef de roep om reorganisatie onbe antwoord. Onze Kerk is wel formeel, krach tens historie en art. 11 Alg. Rgl., een belij dende Kerk, maar niet in den vollen zin van wege haar tuchteloosheid. Dit blijft een zware schuld, die op de Kerk als geheel rust. Ook is het te betreuren, dat tal van gemeen ten hiervan niets beseffen. Als men zelf het Evangelie hoort, bekommert men zich om het geheel niet. Dat ook de zending nog steeds niet met de Kerk als zoodanig in ver band staat, is een misstand en is mede oor van de finantieele moeilijkheden. Het groote stadsprobleem vraagt voorts dringend >m een oplossing en doet ons de misstanden n onze Kerk te dieper beseffen. In dit alles is oorzaak voor verootmoedi- Jng en schuldbelijdenis. In het dal der ver ootmoediging, zoo besloot spr., zullen wij el kander het best kunnen ontmoeten. Moge nog eenmaal in dien weg de eenheid van de Kerk der vaderen worden gevonden. Dr. Kromsigt gaf ten slotte nog op te zingen Psa'm 62 5, waarna hy in dankzeg ging voorging. Slotzang was Psalm 72 11. PAUZE IN HET IJSVERMAAK THANS LICHTE DOOI De vooruitzichten echter gunstig De stille vrees die wij gisteren koesterden, dat het zou gaan dooien, is inderdaad be waarheid. Was dc temperatuur vannacht nog constant om het vriespunt, vanmorgen om negen uur was het kwik reeds tot 4 graden boven het bekende punt gestegen. Aldus teleurstelling onder ijsclubbesturen en schaatsenrijders. De meeste banen zullen immers vandaag wel gesloten blijven. Maar, men behoeft de hoop nog lang niet te laten varen. Bedriegen de vooruitzichten niet, dan is er slechts sprake van een korte pauze in het ijsvermaak, waarin de bi weer op hun verhaal kunnen komen. Het weerbericht sprak vanmorgen al weer wind uit Oostelijke richtingen en afnemende bewolking. (Vanmorgen was immers de wind West en de lucht tamelijk bewolkt). Voorts wordt lichte tot matige vorst voor speld in den nacht, overdag temperatuur om het vriespunL Blijkbaar maakt dus de koude slechts een uitstapje om weer heel spoedig terug te koeren. Om niet alles te verliezen, verliezen we dus ook den moed nog niet! Wedstrijden Behalve in Friesland zijn er nog niet veel wedstrijden verroden, daar de gesteldheid van liet ijs nog steeds zoo is, dat men eenigs zins sceptisch tegenover het vaststellen van wedstrijden staat. Zoo zijn de wedstrijden, die heden op de banen van Volharding te Heemstede ge houden zouden worden om het provinciaal kampioenschap kunstrijdien voor dames en paren voor de provincie Noord-Holland, af gelast. Gisteren zijn op, dezelfde baan nationale proefwedstrijden voor amateurs in hardrij den gehouden, waarvan de uitslagen luiden Deelnemers boven '20 jaar: 500 M., 1. J. Havekotte, Diemen, 52 sec.; 2. G. Henne- man, Bloemendaal, 53 sec.; 3. IJ. Hiyde, Leeuwarden, 53.1 sec. 1500 M.: 1. IJ. v. d. Heyde, Leeuwarden. 2 m. 52.4 s.; 2. De Koning, Purmerend, 2 m. 54 s.; 3. J. Havekotte, Diemen, 2 min. 54.3 sec. Deelnemers van 18 en 19 jaar: 500 M.: 1. J. Roos, Amsterdam, 52 sec.; 2. S. Bouwmia, Alkmaar, 56.4 sec.; 3. Th. Ekelschot, Am sterdam, 57.0 sec. 1500 M.: 1. J. Roos, Amsterdam, 2 m. 54 sec.; 2. S. Bouwma, Alkmaar, 3 m. 11.6 s.; 3. Th. Ekelschot, Amsterdam, 3 m. 12.7 sec. Juniores 15—17 jaar: 500 M.: 1. J. v. Es Amsterdam, 57.3 sec.; 2. S. v. Hoorn, Zaan dijk, 58 sec.; 3. R. Heitsana, 59 sec. 1500 M.: 1. J. van Els, Amsterdam, 3 xn. 9 s.; 2. S. v. Hoorn, Zaandijk, 3 m. 10.8 s.; 3. Th. Hoogeveen, Amsterdam, 3 m. 14.3 s. Rondrit door Zuid-Holland De Zuid-Hollandische IJsbond doelt mede dat "tochten bij aanhoudende sterke vorst eerst over een paar dagen ondernomen kun nen worden, daar de dikte van het ijs zeer verschillend en lang niet overal betrouw baar is. Zaterdag as. te half twee zal een onderlinge wedstrijd tusschen leden der af deelingen van den Z.H.IJ. worden gehou den op de baan der IJsvereen. „Kaager- meer", bij het dorp Kaag. Voor deze rond rit moet het lj-3 veel sterker worden. Eerst Zaterdag zal worden overwogen of de stand van het ijs deze rit toelaat en zoo ja, wammeer hij kan worden gehouden. Inge schrevenen voor dien rondrit, die mochten zijn verhuisd, dienen adresveranderingen ten spoedigste op te geven aan den admini strateur van dien rondrit, den heer K. Boes- senkool, Valkenboschplein 18, Den Haag, telefoon 394846. Tocht Rotterdam-Gouda reeds volbracht In vervolge op ons bericht van gisteren kunnen we melden dat van de zyde van den Zuid-Hollandschen Ijsbond wordt medege deeld, dat de grootste voorzichtigheid moet worden betracht met het ys eter toegangs wegen naar Gouda. Niettegenstaande dit waren er gistermorgen toch reeds Rotterdammers die de traditioneele tocht naar Gouda hadden volbracht Met enkele hunner hadden we een kort onderhoud omtrent de toestand van het ijs van Rotter dam naar Gouda. Hun oordeel was niet ongunstig; evenwel verklaarden zij dat het by de meeste bruggen en bruggetjes nog vol trekgaten was. Oppassen is dus de boodshap! Drie menschen in het wak Bijtijds gered. Te Bus sum zijn twee dames, die schaatsen reden op een sloot achter de Breedelaan, door het ijs gezakt, fcij stonden tot haar hals in het water. Drie kapelaans, die ook van de schaats sport genoten, schoten te hulp en wis ten met stokken de dames op het droge te brengen. Een vierde rijder, die even eens hulp wilde verleenen, geraakte daarbij zelf in het wak. Hij kon gered worden. TWEE JONGENS DOOR HET IJS GEZAKT Twee jongens van 10 en 11 jaar die zich waagden op het ijs bij de Willem dc Zwij- gerlaan te Amsterdam, zijn er door gezakt. Door toegeschoten burgers zijn zij uit hun minder aangename toestand bevrijd. Een der omstanders had intusschen de brand weer gewaarschuwd. Toen deze ter plaatse kwam, werden beide knapen reeds in een naburige woning voorzien van droge klee- ren. Een auto van dc Geneeskundige Dienst bracht lien naar huis. De Onnes-zaafc in Mei a.s. weer in behandeling Naar wij vernemen zal de strafzaak te gen den heer Onnes van Nvcnrode hoogst waarschijnlijk in Mei a.s. weer worden be handeld. Zooals men weet, is de heer O. lango tijd onder behandeling van een dokter geweest, na een keeloperatie te hebben ondergaan. Met het oog hierop was de behandeling van deze strafzaak in hooger beroep uit- HET DOOIT Zóó luidde gistermiddag 2 uur de bel van de ijsbaan te Kralingen't publiek werd verzocht de baan te verlaten, Vandaag zullen de meeste banen wel gesloten blijven. Eén blik naar buiten zegt 't u: de dooi gesteld. Als verdediger van den heer O., die in eerste instantie door dc rechtbank Amsterdam is vrijgesproken, zal vederom optreden, Mr. Th. Muller Massis. Ernstige autobotsing Twee gewonden Bij Velden (L.) Is op den rijksweg VenloNijmegen een personenauto in volle vaart op een vrachtauto gereden. Na de aanrijding slipte de auto en kwam vervolgens op de tramrails en daarna tegen een boom terecht. De be stuurder, zekere II., uit Eist, brak een enkel en liep inwendige kneuzingen op. Do mede-inzittende B., uit Zwolle, kreeg ernstige verwondingen aan het hoofd. Na verbonden to zijn, zijn de slachtoffers per auto naar hun woning vervoerd. De personenauto is zwaar be schadigd. Van een autohuurder, die niet terugkwam Bij een taxi verhuurd er te Treebee vervoegde zich dezer dagen, iemand di graag een taxi wou huren om enkele per sonen naar Maastricht te vervoeren; zijn eigen auto was volgens zijn zeggen net ka pot. Daar de verhuurder de familie van den huurder kende als zeer betrouwbaar gin$ hij dan ook zonder aarzelen op het verzoek in. Evenwelde auto kwam niet terug, evenmin de huurdermaar wel de po litie. De bestuurder was nl. 't „smokkel- pad" op geweest en ha/1 op den Meersener- weg de auto op den weg laten staan en het hazenpad gekozen, toen er jacht op hem gemaakt werd. De auto werd in beslag genomen en hij 't doorsnuffelen kwamen de papieren van den taxiverhuurder voor den dag. Gelukkig staat deze niet onder verdenking zich ooit met smokkelen te hebben ingela ten. Daarom is de justitie zoo goedertieren hem zijn ford, waarschijnlijk met een goede raadgeving, binnenkort terug te geven... WEERBERICHT BAROMETERSTAND Hoogste stand te Janmayen 766.9 WEERVERWACHTING Zwakke tot matige wind. aanvankelijk veranderlijk, later uit Oostelijke richtingen, afnemende bewolking, weinfg of geen neer» slag, lichte tot matige vorst 's nachts, over dag om het vriespunt. ALGEMEEN WEEROVERZÏCHT De depressie over Scandinavië trok waarts of Z.O.-waarts af. Aan haar achter» zijde stijgen de barometers flink. Zweden, Noorwegen, Finland. N. Polen en N. Duitss! land melden allen een hoogere luchtdruk dan gisteren. Het laat zich aanzien dat zich over het N.O. van ons waarnemingsgebied een hooga druk gaat ontwikkelen. De van hooge drukking welke gisteren van Groenland en IJsland tot aan de Britsche eilanden reikte, heeft zich verder naar O uitgebreid. De depressie over de Golf van Biscayc is aanvankelijk nog verder opgevuld doch ai toonde zich hedenmorgen weer wat actiever met barometerdalingen in Frankrijk en het Z.W. van Engeland. De temperatuur is over de Britsche eilanden, Scandinavië cn Midden-Frankrijk weer gedaald. Over Enge land en Schotland vriest het thans ook matig; in Scandinavië blijft vorst nog strong evenals in Z. Duitschland en het aangren- zendo deel van O. Frankrijk. Over ons land steeg de temperatuur flink'. Rond de Oostzee waait het flink uit N. cn N.W.. hier en daar met sneeuw. De vooruitzichten zijn gunstig voor een ruimen van de wind naar het Oos ten waarbij de terugkeer van de vorst in het Noorden aanhoudt en de vorat in het Zuiden van ons land waar schijnlijk is, THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen half twaalf 3.2 C. 14 FEBRUARI 22 uur, zonsondergang 5.08 uuf 0.1S uur onder v.m. 9.01 uur 14 FEBRUARI 5.3S uur tot 's morgens 6.50 uuf

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10