Jliruwr gnhsdft GEouraiit BMa™«;(^4"/5'50 Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken HET DEFENSIEFONDS 11 lif 1 Iff 1 ei' 3 TUSSCHEN BRIEVENBUS EN PRULLEMAND HOE HET WINTERT abonittmtntsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week 0.13 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zendingf 430 Losse nummers 5 ct. mei Zondagsblad 7'/» ct zondagsblad niet afzonderlijk veiknjgba* Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (ia 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 5703 WOENSDAG 12 FEBRUARI 1936 15e Jaargang 9tfotrtentieprij?tn: Van 1 tot 5 regels t.17V> Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingea van 1-5 regels2-30 Elke regel meer045 Voor Het bevragen aan 1 bureau V wordt berekend0.10 De beteekenis van het wetsontwerp De houding der S. D. A. P. Het Defensiefonds, waarvan de in stelling door de Regeering is voorge steld, is naar haar oordeel urgent ge worden als gevolg van de ontwikkeling der verhoudingen op internationaal ge- Aan het streven naar internatio nale beperking der bewapening hebben we onze cijns betaald, formeel en ma terieel. Krachtdadig is dit streven ge steund. Het doel is echter niet bereikt, zelfs niet benaderd, xnaar eer zijn we verder van huis dan ooit De gevaren en dreigingen zijn grooter dan immer te voren. In dit op zicht leeren we nog dagelijks. Maar ook materieel hebben we aan de idee der gelijktijdige internationale vermin dering van bewapening offers gebracht. Op wat komen kon zijn we vooruitgelopen en aan de toerusting onzer weermacht is wel eens wat minder zorg besteed dan in 1922, bij het tot stand komen der huidige leger- organisatie, noodig werd geacht En ook toen was alles minimaal opgezet De gelei delijke wapening en uitrusting van het leger moest toen 105 millioen kosten; jaar lijks zou 4 millioen op de begrooting wor den gebracht. Deze oplossing was weinig bevredigend: de uitrusting van een leger over 25 30 jaar verdeelen is weinig rationeel. Dat be zwaar is meer en meer gevoeld, vooral toen ook op de 4 millioen per jaar bezui nigd werd onder den invloed van het Lo carno pact de toetreding van een ontwa pend Duitschland tot den Volkenbond en de ontwapeningsconferentie. Dat bezwaar is thans heel klemmend nu alle idealisti sche steunsels vrijwel zijn weggevallen en de toestand in en buiten Europa er grim mig uitziet en ons leert dat het vertrouwen op anderen zonder meer bij gewapende conflicten uitermate gevaarlijk en onver antwoordelijk is. Die toestand eischt nadenken en conse- kwenties, vooral omdat we sinds de uit voering van het project van 1922 werd on dernomen, zeker 20 millioen achterop zijn geraakt. Hoe komen we uit de ontstane en alge meen erkende moeilijkheid? De Regeering wil het langzame stelsel van materieelaanschaffing staken en aan vangende met het jaar 1936 tenzij bij zondere omstandigheden tot grooteren 6poed mochten nopen! gedurende 4 jaar uit het fonds een totaal bedrag van 53.4 millioen besteden. Dit bedrag wordt ver kregen door voorschotten uit 's rijks schat kist, die tegen 4 pet worden geleend. Aflossing in ongeveer 20 jaren in jaar lijksche annuïteiten van rond 3,57 millioen gulden. Op deze wijze te werk gaande, zou b.v. door de landmacht in 1936 al dadelijk kun aen worden gekocht: 8.6 millioen aan art materieel, 0.8 zoeklichten, 1-0 vliegtuigen, 1-2 physische strijdmiddelen, diverse uitrusting, m kazematten, en zoo in dezen geest 4 jaar achtereen. Het genoemde bedrag wordt dus in 4 jaar verwerkt, maar in 20 jaar betaald. Ook de marine neemt voor defensie doe! einden deel in de maiterieelaanschaffingen uit het fonds, in totaal met 22.4 millioen, tegenover de landmacht met 31 millioen gulden. Voor de Indische marine zal nog nader een regeling worden voorgesteld. Dezo offers, noodig voor zelfstandigheids- politiek en collectieve veiligheid, bezwaren dus het Nederiandsche budget niet in ern stiger mate dan vroeger liet geval was; al leen geschiedt het werk wat vlugger. Met onze defensie blijven we dan, vergeleken met andere Europeesche landen, toch nog aan den lagep kant, zoowel wat persoon lijke ais financieel© lasten betreft. We zjjn, ook in dit opzicht, het meest bevoorreente land in ons werelddeel, gelijk het volgen de staatje doet zien. Vredessterkte Land- en Lucht- £-3 macht) «f D jfl v.d. 3 Staat gemidd. bevol <*J p- per dag king België 82 67.800 0.83 16.9 Denemarken 3.6 10-900 0.3 163 Estland 1.1 10.600 1. 19.35 Finland 3.5 33.500 L 2037 Frankrijk 41.9 360.500 0.86 35.7 Griekenland 6.6 58.400 0.80 30 Italië 42.4 247.000 0.58 21.2 Nederland 8.3 17.200 0.2 8.69 PoleD .33.2 266.000 0.8 33.7 Portugal 6.8 27.000 0.4 16 Spanje 2-4.2 113.700 0.47 16 Tsj.-Slowakije 14.8 178.400 1.2 26 Zweden 6.2 20.600 0.33 14.3 Zwitserland 4.1 12.500 0.3 12 We zeiden reeds dat ook voor Indië nog iets gebeuren zal. Hoe noodig dat is, kan blijken uit het volgende: In een onlangs verschenen boek „Japan mistress of the Pacific?" hebben Britsche auteurs geschreven over Nederlandsch-lt»- dië. De marine daar beteekent niets en ook liet leger is van geen belang. En de bekende schrijver over marine- zaken in The Naval and Military Record, de gewezen admiraal sir Herbert Russell, heeft nog niet zoo heel lang geleden in dat weekblad aan ons adres opgemerkt: „Gij zult zonder twijfel een beroep op den Volkenbond doen, indien men uw waardevolle overzeesche bezittingen aanrandt, doch indien de. groote mo gendheden die lid zijn van den Volken bond, dezelfde houding aannemen als door u wordt gehuldigd, en een zee macht in stand hielden volkomen on evenredig aan de betcekenis der koloni ale bezittingen, dan zoii die Volkenbond onmachtig zijn, om tot sancties tegen den aanvaller te besluiten." Van soc.-dem. zijde wordt hoe kan het anders? van dit voorstel der Regeering een wapen gesmeed tegen haar door het construeeren van een valsche tegenstelling met het sociaal beleid. Die tegenstelling bestaat niet en wie haar poneert is druk bezig met een stuk volks misleiding. Deze houding der soc.-dem. heeft niet de algemeene instemming der partijgenooten, daar ligt het terrein van de krant. Een belangrijk terrein. Ge ontmoet er al de leden van Uw gezin. Op zulk een terrein geeft ge niet ieder vrij spel. Vooral niet wanneer hij dagelijks terugkeert, huisvriend wordt. En nog minder, wanneer hij niet maar een uurtje telkens binnenkomt, maar den heelen dag lang. Neen, dat staat ge niet aan ieder toe. Nogal begrijpelijk. Zoo'n dagelijksche gast in den intiemen huiselijken kring is de krant. Die bemoeit zich eiken dag even met vrijwel alle leden van 't gezin. Noemt die krant zich „neutraal", dan vertelt ze o.m. over sport op Zondag, over wat er te zien is in bioscoop en schouwburg, over wat er is te beleven in een dancing, dan lokt ze met gevaarlijke adver tenties tot verkeerde dingen, enz. Een christelijke krant wil dat dagelijksch contact gebruiken om op bescheiden wijze een hulp te zijn voor het houden van den rechten koers door het leven Aan welke van beide geeft gij eiken dag weer vrij baan tusschen brievenbus en prullemand maar zij die er bezwaar tegen hebben zijn nog te zwak om de politieke leiding, voor wie de politieke agitatie alles is, te be invloeden in betere richting. De S.D.A.P. staat met haar houding weer volkomen alleen, zelfs onder haar zusterpartijen. Ook die in „het roode noorden" hebben de noodzaak gevoeld, dat de nationale veiligheid offers vraagt. Nog pas is Denemarken, dat lang als reclame-object voor de ontwapening dienst heeft gedaan, principieel van richting veranderd met instemming der soc.-dem. partij. En in het naburige België vechten de soc.-dem. ministers met alle kracht om hun geestverwan ten voor de nieuwe d'efensiemaatrege- len te winnen. Daar durft men verantwoordelijkheid aan; ten onzent wordt zij geschuwd zelfs als het gaat om de hoogste belangen van het grondgebied des Rijks in Eurona «laarbuiten. Zij geven er de voorkeur hun dubbelhartigheid in het militaire vraagstuk te bestendigen. Want als in de „Sociaal-Democraat" door den eonen schrij ver betoogd wordt: het is halfheid en laf heid anderen te doen opdraaien voor de be veiliging van ons grondgebied en daarom behoort tegen de 53 millioen geen bezwaar te worden gemaakt, of: voor de democrat! sche landen is bewapening, willen ze zich als zoodanig handhaven, een noodzakelijk heid, dan komt dadelijk Mevr. Pothuis- Smit op haar liefelijksten toon vertellen. ..dat de partij moet vasthouden aan den eisch der 'nationale ontwape ning, die in de resolutie van 1934 uit drukkelijk gesteld is. Wo moeten ons maar met economische maatrege len tegen een oorlog verdedigen." We handhaven daarom de stelling, dal de houding der S.D.A.P. in het defensie vraagstuk nog steeds onoprecht en onhe! der is en zeker niet logisch en consekwent. Het jaar 1931 domineert nog steeds. Toen schreef Prof. Bonger over de con- gresvoorstellen in zake het militaire vraag stuk, dat deze er op neer kwamen, dat men moet beginnen met de voorbe reiding van een burgeroorlog, die uit moet barsten als Nederland door een vreemden vijand wordt aangevallen. En het was voorts de heer Vliegen, die omstreeks denzei fden tijd constateerde, dat de S.D.A.P. met haar leus van nationale ontwapening zich geheel had los gemaakt van de internationale beweging op dit ge bied. Ook al mislukken de pogingen om tot internationale ontwapening of al thans 'tot vermindering van bevyape- ning te komen geheel en al, wij in- Ne derland willen toch ontwapenen zoo- dra wij er de macht toe hebben. Radicaler en duidelijker kon het niet ge zegd worden hoe het standpunt der S. D. A. P. waarop de heer Vliegen toen wel ecnige critiek had was. Is er in wezen veel veranderd? Neen. Men heeft er den moed niet toe om waarlijk nationaal te denken en te hande Jen, zooals de soc.-democraten in Zweden, Noorwegen, Denemarken, Zwitserland, Bel gië en Tsjecho-Slowakije thans zonder uit zondering doen, onder erkenning van de eischen, die thans door de internationale verhoudingen onverbiddelijk worden ge steld. Toen in October 1924 in de beruchte ver gadering in den Haagschen Diereniuin ge neraal Snijders stond tegenover een wilde horde „ontwapenaars", deed de heer Al bania de verwaten uitspraak: wij willen ontwapening, want de arbeiders zullen de toekomst den oorlog onmogelijk maken; Nederland kon, meende hij, ontwapenen, „want er is een macht, die. zorgen zal voor zijn veiligheid". Thans zeggen we: niets geleerd en niets begrepen heeft de S.D.A.P. in de achterlig gende jaren, al is van al haar ontwape ningsverwachtingen niets terecht gekomen. Zij weigert de les der historie te ver staan. Schuwt de medeverantwoorde lijkheid voor de veiligheid des Rijks ook in dezen tijd, nu het alles kraakt en woelt in de wereldverhoudingen. Laat Nederland ondergaan, laat Neder land den internationalen klaplooper spelen, als de demagogische propaganda der S. D. A. P. maar voortgang kan hebben. Zoo staat het, als vanouds ook weer nu bet Defensiefonds aan de orde is. De oogen van het Nederiandsche volk mogen open zijn voor oe bange werkelijk heid rondom ons. Dan twijfelen we er niet aan of het zal vonnis weten te strijken over de' houding van een partij, die ons land het liefst weer loos ziet te midden van het barnen der grootste gevaren en aan die onvaderlands lievende houding nog een schoon© schijn tracht te geven, een schijn, die echter vol maakt valsch is. THANS IJSVERMAAK ALOM IN DEN LANDE Voedselschaarschte in Amerika Verschillende schaatswedstrijden in het vooruitzicht Invoer versche appelen Monopolieheffing verlaagd Onlange hebben we gemald dat de monopolie heffing voor verscbe peren was verlaagd ir verband met het afsluiten van het nieuw han delsverdrag met de V. S. Thans is ook aan de Ned. groenten- en fruitcentrale ontheffing ver leend t. a. v versche appelen tot een bedrag van f 0.02 per k.g. nette. We hadden 'tniet meer gedacht, dat we dezen winter nog zouden schaatsen. Een paar keer was het al bijna zoo ver ge komen. maar telkens vielen de plannen op het laatste moment letterlijk en fi guurlijk in het water, tot groote teleur stelling van schaats-minnend Nederland. Maar nu is het dan toch heusch zoo ver gekomen, heeft de vorstperiode, zij het ook nog eenigszins aarzelend, door gezet. Na de stevige vorst van gister nacht waagden_ tal van ijsclubs het hun banen open te stellen. Toch was het ijs nog niet overal betrouwbaar genoeg: verschillende clubs waren na eenige uren weer genoodzaakt hun banen te ont ruimen. Te verwonderen valt dit niet, daar de vorst tot nu toe niet bepaald streng te noemen was. en de zon in dezen tijd ran het jaar al vrij sterk is. Op singels en slooten was het over het algemeen niet vertrouwd, daar zich op verschillen de plaatsen nog wakken bevonden, ten gevolge van den wind van de laatste dagen. Als de voorteekenen echter niet al te zeer bedriegen, zal nu het ijsvermaak over alle linies hoogtij gaan vieren, zullen banen en slooten, singels en grachten r wemelen van bonte figuren, lustig glijdend en zwierend op de smalle ijzers. De temperatuur vannacht Vannacht heeft het wel zooveel ge vroren, dat de banen, die gisteren net niet sterk genoeg waren, het thans waarschijnlijk wel zullen zijn. Het zag er gisteravond anders niet zoo hoopvoL uit Zoo tegen donker ging de lucht langzamerhand betrekken en was er gegronde reden te vreezen dat er neer slag in de een of andere vorm zou komen. De temperatuur schommelde bedenkelijk rond het nulpunt. In de loop van de avond werd de lucht echter weer schoongeveegd en al 9poedig tinkelden de sterren aan het firmament. Langzaam daalde het kwik van de thermometer en vannacht om twaalf uur kon 4% gr. C voret genoteerd worden. Om twee uur was het bij windstil weder 5 gr. Celsius beneden nul en daarbij bleef het zoo ongeveer het verdere van de De vooruitzichten Hoe zal zich de toestand verder ontwik kelen? Het is altijd zeer gevaarlijk zich aatr voor- snellingen te wagen in verband met de spreekwoordelijke veranderlijkheid van het weer. Zal er verandering komen? Nu, daar is eenige kans op. Het weerbericht spreekt van tijdelijk toenemende bewolking, met eenige kans op neerslag. Daar komt bij de groote kracht, die de zon reeds heeft. Er bestaat dus inderdaad eenige kans op dooi. hoewel deze vooralsnog zeer gering is. Zoo waren vanmorgen enkele plaatsen in ons land ook gehuld in een lichte nevel, waar zich later met moeite de zon doorheen brak. De verdere vooruitzichten houden echter de hoop levendig: waarschijnlijk aanhouden de vorst. Den moed dus niet verlorenl Winter In het buitenland De koude, die bij ons nu nog niet zoo heel erg is. heeft in tal van andere staten veel ergere vormen aangenomen. In Amen- ka heerscht reeds meer dan drie weken een hevige koude-golf, die reeds tal van dooden geëlscht heeft De levensmiddelenschaarschte die hiervan het gevolg is, dreigt in vele sleden van de Midwest tot een catastro- phale hongersnood te leiden. de staten Michigan en Iowa. waar vele dorpen en steden tengevolge van de sneeuw stormen volkomen van de overige wereld zijn afgesloten, neemt bet eebrek aan melk er andere levensmiddelen dreigenden vorm Uit Grand Rapids in Michigan wordt ge meld, dat de meikvoorraden der stad vol ledig zijn uitgeput. Ook de treinen, welker bevrijding uit de sneeuwhoopen aan de spoorwegen van de Noordwestelijke staten reeds een bedrag van vier millioen dollar heeft gekost, kunnen onmogelijk alle aor- pen meer bereiken. In Wisconsin wordt met behulp van ski's paarden en muilezels de melk in de stad rondgebracht Menige farm is door de enorme sneeuw massa's geheel aan het oog onttrokken. In de kleine dorpen van Iowa en Dakota zijn de boeren genoodzaakt hun mais te ver branden om zich tegen de onmcnschelijke koude te kunnen beschutten. Strenge kon In Engeland In Engeland blijft de strenge koude even zeer aanhouden. In Londen zijn verschillen de gevallen voorgekomen van personen, die tengevolge van de koude bewusteloos raak ten. Twee menschen zijn daaraan zelfs over leden. In de monding van de Theems is het water tot ongeveer een mijl in zee geheel bevroren. De storm, die de laatste 24 uur over de Britsche eilanden heeft gewoed, heeft tot dusverre zeven d o o d e n geëischt Aan de kust be reikte de storm soms een snelheid van 160 kilometer per uur. Te Weymouth werden van verscheidene huizen d© daken afgerukt. Geweldige brekers vernielden de ruiten der aan de zee gelegen woningen. In het Kanaal zijn vele schepen in moeilijkheden geraakt Op de Theems bij Reading is een boot, waarin een acht van de univer siteit Reading oefende, gezonken. Een der roeiers is verdronken. In andere landen De koude In Polen is zoo hevig geworden, dat in het Noorden des lands de tempera tuur gedaald is tot 30 graden onder nul. Sneeuwval belemmert in ernstige mate het spoorwegverkeer. Boven Saloniki en geheel Macedonië is een hevige storin losgebroken. Zware sneeuw buien verblinden de voetgangers en maken elk verkeer welhaast onmogelijk. De wind was zoo krachtig dat verschillende men schen zich op straat niet op de been konden houden, terwijl van talrijke huizen in de voorsteden de daken afwoeien. De omvang van de aangerichte schade en het aantal slachtoffers zijn nog niet vastgesteld. Gister morgen werd een korte aardbeving gevoeld, die onder de inwoners van Serres een pg- niek veroorzaakte. In Bulgarije is de Gradetz buiten zijn oevers getreden en heeft de streek van Simitli wederom onder water gezet De brug bij Esverite is vernield, zoodat de verbin dingen tusschen Nevrokop en Sofia verhro ken zijn. Tegelijkertijd woeden in geheel Bulgarije hevige sneeuwstormen en orka nen, zoodat het spoorwegverkeer ernstig te lijden heeft. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen De voorgenomen reisbelasting zal op andere leest geschoeid worden dan oorsprun» kelijk het plan was Overleden is burgemeester 3. J. Snel ta Moordrecht. De viering van het gouden jubileum van S.S.R. Overleden is Mr E. O. J. M. Baron van Hövell tot Westerflier. Commissaris der Ko* ningin in de provincie Limburg. Tecle Hawariatevoormalig Abessijnsch Volkenbondsgedelegeerde, is thans met een commando op het zuiderfront belast. Geopendebanen Door het heele land waren gister reeds tal van banen geopend. In Rotterdam wa ren twee van de drie ijsclubs geopend; in Dordrecht één. evenals in Leiden. In Utrecht vierde het ijsvermaak reeds hoogtij, terwijl men het in Den Haag beter achtte nog éen dag te wachten. Alleen op de kunstijsbaan kon daar gereden worden. In het Westland zijn diverse banen al ge opend, in Zevenbergen werd druk gereden, terwijl ook in Gouda volop gelegenheid tot ijsvermaak was. De baan van de afd. Gouda der Z.H. Ijs bond is reeds voor een deel opengesteld De toegangswegen tot de stad. vooral van de zijde van Rotterdam, zijn nog niet berijd baar. Bij aanhoudende vorst zullen van de zijde der Krimpenerwaard de ijswegen even wel spoedig bruikbaar zijn, hoewel tenge volge van de hevige wind van begin dezer week, voorzichtigheid betracht moet wor den. Het begint er dus al echt oud-Hol- landsch uit te zienl Gisteren heeft men overal in ons land al volop genoten van t schaatsenrijden. En vandaag zal 't zeker niet minder zijn. Een vroolijk groepte aan zwier on d? ijsbaan te Leiden* 1 Wedstrijden De K.N.S.B. heeft voor Donderdag en Za-i terdag verschillende provinciale bampioen-i schappen uitgeschreven. Donderdag 13 Februari wordt te Heem stede op de baan van „Volharding" het kampioenschap van Noord-Holland schoon- rijden voor dames gehouden. Eveneens op 13 Febr. is het Drentsch® kampioenschap hardrijden bepaald (afstan den 500, 1500 en 5000 m.) op de banen voor „De Pandijk" te Oosterhesselen. Zaterdag 15 Februari wordt het kampioen schap voor Gelderland hardrijden gehouden (500 m., 1500 m. en 5000 m.) te Zutfen op de banen van de Zutfensche IJsevereenigiug. Tot zoover de wedstrijden die nog komen, Maar er zijn ook reeds wedstrijden gehou den. Op de Dienlensche ijsbaan aan de Ouderkerkerlaan werd gisteren onder groot© belangstelling een aanvang gemaakt met de wedstrijden van den K.N.S.B. Was het weer ideaal, van het ijs kon dit niet gezegd worden, htegeen later op den middag tot uiting kwam. Begonnen werd met den wedstrijd ovef 500 meter. Er verschenen 38 rijders aan den start De uitslag: 1W. J. Keetman (Winkel") F? sec. 2. J. A. Roos (A'dara) 52 sec.; 3. J. G. Renout (Zuid-Scharwoude) 52 sec.; L Klaas Schenk (Anna Paulowna) 53 sec.; 5. IL da Boer (Edam) 54 sec.. Nauwelijks was begonnen met de 1500 ra. of de heer Taconis, die bij een gat in de baan had postgevat om de rijders voor val len te behoeden, zakte door het ijs. Ln zijn pogingen om er uit te komen brak hij de DE REISBELASTING Groote moeilijkheden bjj de voorbereiding Naar het „Vad." van welingelichte zijde verneemt blijkt de voorgenomen wijze van heffing van een belasting op buitenlandsche plezierreizen op zoo veel bezwaren van practischen aard te stuiten, dat dit plan als onuitvoerbaar is terzijde gelegd. De wijze van heffing brengt bij het huidi ge systeem van grensbewaking zooveel moei lijkheden met zich, dat reeds vier uitgewerk te plannen op practische overwegingen niet voor uitvoering vatbaar bleken. Thans wordt aan een nieuw plan gewerkt dat de wijze van heffing op een geheel an dere leest zou schoeien en waarbij er naar gestreefd wordt het fiscale doel van de bef fing niet door al te groote uitgaven voor ex tra-controle verloren te doen gaan Met dit al wordt het twijfelachtig of de heffing nog tijdig vóór het komende reissei* zoen zal kunnen worden ingevoerd. TWEEDE KAMER Afdeelings-voorzitters De Tweede Kamer heeft gisteren na het trekken der afdeelingen, fot voorzitters van die afdeelingen gekozen de hoeren: Schouten (A. R.). Albarda (S. D.), Joekes (V. D.), De Geer (CH.) en Aalberse (R.K) Tol. onder-voorzitters werden aangewezen de heeren: Vliegen (S.D), v. Voorst tot Voorst (R.K.), Van Dijk (A.R.), Rutgei-s van Rozenburg (C.H.) en Biorema «'Lib.) Steun voor gedenatureerde rogge Vastgesteld op drie gulden per 100 K.g. De Minister van Landbouw en Visscheril heeft vastgesteld de „Crisisstennbeschikking 1936 rogge (oogst 1935)". Uit het Landbouw-Crisisfonds zal steun ver leend worden aan roggehandelaren voor rogge van den oogst 1935, op voorwaarde, dat de voor steun aangeboden rogge is gedenatureerd over eenkomstig het bepaalde bij of krachtens het Crisis-denaturatiebesluit 1936. Het bedrag van dezen steun is vastgesteld op f 3 per 100 K.G. gedenatureerde rogge. De marine oefent BATAVIA, 12 Febr. (Aneta). De onder zeeërs K IX, K X, K XII en K XIII en Hr. Ms. kruiser „Sumatra" zullen van 14 tot 17 Februari as. een bezoek brengen aan Oost haven. Een divisie torpedobootjagers. nl. de „Witte de With", „Van Galen", „Piet Hein" en „Evertsen" zullen dezelfde dagen even eens een oefenreis maken. Alle schepen ko men van Soerabaja en varen oefende ora de West, waarna zij op 22 Februari te Batavia arriveer en.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1