BE k i AA RDAPPELMEEL DINSDAG 11 FEBRUARI 1936 TWEEDE BLAD PAG. 5 Bovenstaande typische steenen molen te Boekei wórdt afgebroken; electriciteit neemt het werk van den wind over Ter aanvulling van de troepen van generaal Graziani, welke reeds ver in het Zuidelijk deel van Abessinië zijn doorgedrongen, vertrek' Ven vrachtauto's met Italiaansche en Ascari-troepen naar het frontom mede te strijden. DE TEKORTEN VAN DE SPOORWEGEN Eerste Kamerlid heeft critiek op de Spoorwegpolitiek Geldverspilling bij aanleg van wegen Blijkens het Voorloopig Verslag van de Eerste Kamer over de begrooting van het Verkeers fonds voor 1936 wens-ht-n verschillende leden van de Regeering te vernemen welk bedrag In 1936 uit het Werkfonds ral worden besteed voor de wegen, alsmede in hoeverre het aanvankelijk opgestelde werkplan te dezen opzichte nog wordt gevolgd- De spoorwegpolitiek werd uitvoerig ter sprake gebracht. Verschillende leden waren van oordeel dat de kapitaaldienst te sterk {eforceerd is (door te geringe afsch rij vin ten) en wezen er op, dat het pensioenfonds Ben groot tekort vertoont en dat de Staat jarant is voor de uitbetaling van de pen sioenen. Men rou gaarne vernemen, of'de commissie, welke de minister heeft inge steld. tepninde hem van advies te dienen uver de vraag, hoe de tekorten kunnen wqp- jen verminderd, reeds resultaten heeft be reikt Enkele leden betoogden, dat de Ned. Spoor wegen volgens verouderde methoden te werk ;aan. In Duitschland is het gelukt de spoor- vegen rendabel te maken. Waarom lukt het tier niet? Sommige leden verzochten mededeo- ling van de traktementen, welke da directeuren van de Ned. Spoorwegen genieten, nademaal zij hadden verno men, dat die de salarissen van da hoogst be7oidigde Rijksambtenaren verre overtreffen. Gaarne zouden eenige leden vernemen, ln velk stadium van voorbereiding de spoor wegplannen in en om Rotterdam verkeeren 3e oeverbinding te Rotterdam Gevraagd werd, hoe de financiering zal öoeten geschieden van de tweede oeverbin- ling te Rotterdam en of aan de belangen lij het doorgaand verkeer aldaar, dat eigen- ijk alleen is gediend met den bouw van de •rug beoosten Rotterdam, hierdoor niet ern- tig te kort zal worden gedaan. Enkele leden wezen op de geldver spilling bij den aanleg van wegen, die een min of meer provisorisch karak ter dragen. Zoo wist men bij den aanleg van den weg lalfwegHaarlem reeds, dat deze te smal vas en lag het al aanstonds in de bedoeling, ien later te verbrecden. Niettemin zijn langs Hen te smallen weg boomen geplant en is chter deze boomen een rijwielpad ge taakt, zoodal nu bij de verbreeding alle •onmen moeten worden verplant. Eenige leden drongen aan op bespoediging an den aanleg van den weg 's-Gravenhage Jtrecht. DE EENDRACHT(?) IN DE N.S.B. EEN GEWESTELIJK PROPAGANDA. INSPECTEUR GESCHORST .JHet bamenstelsel in de Beweging' komt aan den dag Harde en eerlijke werkers, die achter de schermen willen kjjken, moeten er uit De heer F. W. Wessels, te Utrecht, ge westelijk propaganda-inspecteur, tevens be last met den organischen opbouw van het zevende gewest der N.S.B. (Drente) en zoo, volgens Mussert zelf, feitelijk gew. commis saris, schrijft ons, dat hij Woensdag 22 Jan '36 bij den heer Van Geelkerken werd ont boden, die hem vroeg of hij Tusenius, den „vervangen" gewestelijken inspecteur voor Noord-Holland, gesproken had. Op zijn be vestigend antwoord deelde de heer G. hom mede, dat hij geschorst was, met voorstel tot royement. De Algemeen Leider was afwezig De geschorste richt nu een openbaar schrijven tot zijn „kameraden" waarin uit komt, dat de eendracht in de N.S.B.-bewe- ging tamelijk ver zoek Is. Hij schrijft meer en meer de overtuiging gekregen te hebben, dat de hoofdleiding het. „Leidend Beginsel" waarop ieder lid de gelofte moet afleggen, niet meer vol komen nakwam. Door zijn nauw contact meit den algemee- nen leider merkte hij maar al te vaak symp tomen, welke daarop wezen. Anderhalf jaar geleden waarschuwde hij Ir. Mussert tegen zijn onmiddellijke mede werkers. Zijn raad werd in de wind gesla gen en de geest in alle kringen werd steeds slechter. Zij, die zich verzetten werden ge royeerd of wel gaven ten einde raad den moed op om tegen de hooggezeten heeren te vechten en bedankten dus. „Vele eerlijke medewerkers verdwenen en meer en meer word de toestand in de N.S.B. sléchter, ja rotter". Volgens den heer Wessels gelukte het steeds aan de „medewerkers", den leider een rad voor de oogen te draaien. Brieven aan hem gericht en die hem een duidelijk beeld zouden geven van den werkelijken toestand, bereikten hem niet en werden na ontvangst door zijn secretaresse aan de betreffende hoofden van dienst doorgezonden. Zoo moest Iedere klacht of raad geving ten doode opgeschreven wor den. Toch Is Mussert niet onkundig van den werkelijken toestand ln de N.S.B., doch hij heeft zich zoo vast gewerkt, dat hij onmogelijk terug kan. Dat blijkt uit de December-mededeeling van hem in „Volk en Vaderland", waarin hij spreekt van elementen, die zich in de Be weging hebben ingedrongen. die het ver moeden willen wekken, alsof er een bonzen- stelsel in de N.S.B. is gekomen, dit met op zet vermeldende om de Beweging kapot te maken. Is-het nü niet opvallend schrijft de heer Wessels dat deze elementen grooten- deels de oudste leden zijn? Leden met lage stamboek-nummers verdwenen het hardst, leden welke toch harde strijders waren, die zich veel opofferingen hebben getroost. Er zou gezuiverd -wo rden, maar steeds van onder af. Zij, die boven aan zaten, zijn toevallig de rechte mannen op de rechte plaatsen. Wee hen, die zich tegen deze hooguiogenden wilden verzetten. De heer Wessels deelt voorts mee, dat hij tegenover zijn menschen in het zevende ge west, die zich de jacht op sterren en strepen niet kunnen indenken, den eerbied voor den Alg. Leider steeds heeft bevorderd. Zij wis ten niet van dien strijd. Hij klaagt er voorts over, dat de be langen van het platteland door de N.S-B.-lciding steeds achteraf gesteld worden. Zoo gaf de algemeene pen ningmeester niets om Drente, alleen omdat er te weinig contributie uit kwam. Hij respecteerde alleen dfe leden, welke veel schokten en hel liet hem koud wat een lid aan medewerking presteerde. Geld en nóg eens geld had men nood ig! Op een vergadering te Meppel kwam de zelfde man op kosten van de Beweging per spoor 2e klas, at en dronk op kosten der Beweging en offerde niets. „Het vermoeden werd gewekt of er een bonzcnstelsel in dc Beweging is gekomen en terecht Er is een bonzenstelsel in de Beweging gekomen, erger dan men denkt". „Door de leiding „welke in hoogheid is gezeten" wordt niets geofferd, doch op zijn zachtst uitgedrukt: geprofi teerd". De schrijver zegt drie Jaar te hebben mee gestreden, daarbij nacht en dag in de weer te zijn geweest, doch toen hij merkte, dat de hoofdleiding van het „Leidend Beginsel" afweek, is hij op zoek gegaan. Hij wilde er meer van weten, waarom harde en vurige strijders verdwenen en met modder gegooid werden. Zoo kwam hij bij Tusenius en kreeg daar bewijzen te zien. Dit bezoek, schrijft hij, ls geen verraad tegen de „Beweging", al werd hij daarom en daarom alleen geschorst Hem werd niet door Van Geelkerken ge vraagd: wat is de reden van je bezoek, al leen het bezoek is voldoende voor zijn schorsing en royement En „dit terwijl nooit een order is gegeven, dat het verboden was met genoemden kameraad in verbinding te treden. Hetzou wattevergaan wan neer men Van Geelkerken moest vragen met wie men mag spreken en mot wie niet Mogelijk droomt Van Geelkerken over een diet xtuur, doch zoover zijn wij nog lang niet en zullen wij ook wel nooit kornen". De heer Wessels besluit met te schrijven: „Men vreest de waarheid en hij die achter de schermen tracht te sten moet ■H rgtm 51^3 WH B mmm voor het binden van groen* ten en soepen, voor het maken van pudding en vla Uw keuken m m VEREENIGDE NEDERLANDSCHE AARDAPPELMEEL-JNDUSTRIE - VEENDAM zoo snel mogelijk verdwijnen, opdat de voordeelen, welke enkelen in de hoofd- leidlng genieten, veilig blijven".. N.C.R.(eis)V. Twee belangrijke zeereizen De Ned. Chr. Reisvereenlging organiseert dit jaar, naast vele andere reizen, o.m. twee belangrijke zeereizen, één naar het Noorden en één naar het Zuiden. Voor de vereenigingsreas naar de Noor- sche Fjorden werd bereids gecharterd hel m.s. „Sibajak" van de Rotterdamsche Lloy I van Zaterdag 25 Juli tot Za terdag 1 Aug 1936. Bezocht worden o.m. de Hardanger- fjord, de Norangsfjord, de Geirangerfjord de Sognefjord, alle bekend om hun schit terende natuur. Door een vroegere reis der N.C.R.V. geniet de „Sibajak" een zeer goede reputatie. Voor deze reis wordt zeer veel belangstelling verwacht, temeer, daar he*, algemeen zal worden toegejuicht, dat deze intereressante zeereis met een Nederland- sche boot zal worden ondernomen. De reis naar het Zuiden, naar het Hei lige Land en Egypte zal in het voor jaar geschieden met het bekende m.s. „Mon'e Rosa" van Donderdag 16 April tot Zaterdag 9 Mei 1936. In Palestina zullen vrijwel alle merkwaardige plaatsen worden bezocht. In Egypte: Kaïro en de pvramiden Bovendien worden aangedaan Sicilië Rho des, Corfu en Dalmatië. Voor deze reis be staat reeds zeer veel belangstelling, wat ver klaarbaar is, daar deelname mogelijk is voor een zeer lagen prijs en vooral door de toezegging van P r of. D r. F. M. Th. B h l, den bekenden Leidschen Oud-Tcstanienticus en Palastinakenner bij uitnemendheid, om zich met de leiding te belasten. Zoo zal voor velen een lang gekoesterd ideaal, een be zoek aan de Bijbelsche Landen, in vervul ling kunnen gaan. Men vrage onverwijld over deze reizen nadere inlichtingen aan het bureau der N.C.R.V., Weteringkade 22a. 's-Gravenhage. Waardevast geld Spreek er niet meer over...... Vergissen we ons niet, dan werd op de Amsterdamsche R.K. Landdag druk ver spreid de brochure van de „Ned. Ver voor waardevast geld": ..Spreek er niet meer. overik doe het toch niet!", welke ons daarna ter recensie werd toegezonden. Do brochure staat oi ondanks het leger van professoren dat hier leiding geeft niet Op hoog peil. 1. omdat Pr. Colijn gansch ten onrechte vergeleken wordt met een dwingerig „kind vrouwtje", dat argument-loos zich verzet tegeu noodzakelijke levensaanpassing; 2. omdat gansch ten onrechte „geconsta- teerd^" wordt, dat aan de „monetaire voor lichting hier te lande zeer veel ontbreekt", terwijl het geheele geschrift besteed wordt aanweerlegging van de argumenten door Dr. Colijn tegen devaluatie aangevoerd; 3. omdat .het officieele advies" niet luid de, „het vraagstuk te verzwijgen" zooals men zegt, want dat is gansch wat anders, dan wat minister Colijn bedoelde; er tegen de Regeering over zwijgen is niet hetzelfde als „verzwijgen"; 4. omdat in de brochure met freen woord gerept wordt over het feit, dat wij niet al leen grondstoffen invoeren, maar dat onze gehcple invoer nog steeds veel grooter is dan onze uitvoer. Van deze brorhure zelf kan dus gezegd worden, dat „aan de voorlichting in ons land zeer veel ontbreekt". Een pak slaag gevraagd Als maatregel tegen Jeugdige baldadigen Het Hoofdbestuur van het Verbond voor Nationaal Herstel heeft een adres gezonden aan den Minister van Justitie, waarin uiting wordt gegeven aan de groote inge nomenheid, waarmede het Verhond kennis heeft genomen van den aandrang, uitgaan de van de Eerste Kamer der Staten-Gene raal, om maatregelen te nemen ter bestrij ding van de baldadigheid der jeugd. Het Verbond is van oordeel, dat deze baldadigheid, de jeugdmisdrijven en de algemeene zedenverwildering voorna melijk toegeschreven moeten worden aan den ontbindenden invloed van het marxisme op de zedelijke en geestelijke tradities van ons volk en aan de vol slagen mislukking van de zoogenaam de, vooral door het marxisme voorge stane „humanitaire" opvoeding. Een lichamelijke tuchtiging zou vele kin deren er voor behoeden van kwaad tot er ger te vervallen, om ten slotte met den strafrechter in aanraking te komen. Om deze redenen verzoekt het Hoofd bestuur den minister het daarheen te wil len leiden, dat bij de eventueel te nemen maatregelen aan de „humanitaire" opvoe ding geen verdere concessies worden ge daan en dat het aan gezagsorganen en be voegde personen het recht worde toegekend teugdige personen met lichamelijke tuchti ging te straffen. ROFFELRIJMEN TURKSCH VOORBEELD It» TurktJ» re «nobillsten en fietsers proevi afleggen i niet alleen aretes •röders. maar ooit »cn in. ^vaardigheid geneeskundig gekeurd Niet den kilometervreter Die langs 's heeren wegen jaagt En naar kippen- en konijnen^ Noch naar menschenlevens vraagt Wil ik in bescherming nemen, Maar ik wil een woordje doen Voor de Neer en-autorijders Die hun wegwerk netjes doen, leder druppeltje benzine Dat hun wagentje vergastt Elke kilo, ieder onsje Dat ze wegen, is belast. Eer ze 'n meter mogen rijden Worden ze gelest, getraind En na ernstige, beproeving Wordt hun 't rijbewijs verleend. Dat is alles niet het ergste Daarvoor krijgen ze hun weg En hun brug, en in het rijden Handigheid en overleg. Maar de handigste bestuurder Heeft aan al die grapjes niets Als zijn dure vjeg gekruist wordt Door de onbestuurde fiets. Elke Hollander mag fietsen, Of hij fietsen kan of niet, Mits hij zich van een wit spatbord En een rijwielmerk voorziet. Doet misschien het Turksche voorbeeld Ons een middel aan de hand Om ook hier de weg te vinden Van wat meer gezond verstandt (Nadruk verboden.) LEO LENS, Misschien nog wel koorts ookl Aspirin is de on overtroffen bestrijder van ver koudheid. Na Uw verkoudheid ©zult U met zo velen zeggeni Zo'n Aspirientje helpt toch maar! S7£i!!*2?2rfcri'9ba8' do °r«"la-bandbui»ja« vtn 20 laU. 70 da. an oranjeiakjai van 2 tab!, a 10 ca. Officieele Berichten LEGER EN VLOOT Aan den sen.-majoor ran het Kon. Ned.-Tnd. leger J Beumer, is wegens volbrachten dlenst- tltd. eervol ontslag uit den mil. dienst veerlend. He™ 's de titulaire rang van lult.-gen, vor- BELASTING EN ACCIJNZEN Met Ingang van 16 Maart a-s. te da gemeen te Bunschoten afgescheiden van het kantoor der dir. bel. en aec. te Baarn en gevoegd bH bef kantoor Hor H(r - Amersfoort.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5