MAANDAG 10 FEBRUARI 1936 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS De Leidsche ijsbaan De Leidsche Ijsbaan is tijdens de dooi van gister erg verzwakt en kan daarom vandaag, al heeft het in de i-anacht flink gevroren, nog niet ge opend worden. Bij doorgaand vriezend weer wordt de baan echter morgen zeker geopend. Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde Lezing over Ceylon Op de Vrijdagavond alhier gehouden ■ge wone maandvergadering van de Maat schappij der Nederlandsche Letterkunde heeft prof. dr. L. Knappert gesproken over: Hollandsche herinneringen op Ceylon. Ter inleiding zeide hij eerst iets over de rijke archivalia uit den Compagniestijd, daarna over het tijdperk van het Nederlandsche bestuur op het eiland 16381796. Om den handel heeft de compagnie ook Ceylon onder haar vlag gebracht. Spr. verhaalde over het burgerlijke bestuur, de gouverneurs, de ker ken en scholen, waaronder de bloeiende se minaria. Hij vermeldde den arbeid van Philippus Baldaeus in Jaffnapatnain, den geleerden predikant en schrijver. Daarna voerde htf zijn gehoor door Colombo met talrijke herinneringen aan den Nederland- schen tijd: dan naar Jaffna, waar zich nog het oudste Nederlandsdie kerkgebouw op Cèylon (1706, de Wolvendaalsche kerk te Colombo is van 1749) bevindt en het ko ningshuis, eens gouverneurswoning vervol gens naar Galle met de kerk van 1754, voor de restauratie waarvan in 1927 ook uit ons land werd bijgedragen; naar Matara, waar de Hollandsche kerk van 1767 nog een van de voornaamste gebouwen is; voorts naar Batticaloa, naar Trinkomalie met de gedenk zuil voor de arme Francina van Reede; ein delijk naar Negombo. Ten slotte handelde spr. uitvoerig over de Burghers, van Neder- landsch Ceylonsch bloed; over het Ro- meinsch-Nederlandsche recht wel verminkt, maar niet vernietigd; over onze taal waarvan nog vele sporen in het Portugeesch van de ambachtslieden te vinden zijn. De beroemde waterwerken tusschen Negombo en Kalatu- ra, thans vervallen, zijn van Nederlandschen oorsprong. Wat aan Engelsche schrijvers uit vroeger tijd opviel was dat geen enkele gods dienst vervolgd werd en wij vrij waren van vooroordeelen over ras en kleur. De lezing werd met lantaarnplaatjes toe gelicht Zwem- en Polovereen. „De Zijl" J aarvergadering Bovengenoemde Vereeniging hield haar jaarlijksche Algemeene Ledenvergadering in Café-Rest. „Royal" alhier. De Voorzitter, de heer W. H. Bodde, opende de vergadering met een hartelijk woord van welkom tot de talrijke aanwezigen en sprak er zijn voldoe ning over uit dat het de vereeniging on danks de slechte tijdsomstandigheden flit- stqkend gaat. Het verheugde spreker, dat het eerste zevental er in geslaagd was tweede klasser te blijven en dat het vierde zevental het kampioenschap van zijn afdeeling wist te behalen. Nadat de voorzitter nog eenige feiten naar voren had gebracht, was het woord aan den secretaris, den heer A. H. v. Egmond voor het voorlezen van de notulen, die zonder op- of aanmerkingen werden goedgekeurd. Vervolgens was aan de orde het jaarver slag van den secretaris, dat getuigde van de uitstekende verstandhouding, die er bestaat tusschen de leden onderling en van de pret tige samenwerking met de zustervereenigin- gen. De belangstelling voor het wedstrijd- zwemmen is vooruitgegaan, getuige het feit, dat in het afgeloopen seizoen bij de Onder linge Wedstrijden voor de eerste maal het nummer 400 M. vrije slag kon worden ver- zwommen en hoewel de tijden aan den hoo- gen kant waren, hoopte spreker, dat deze zullen verbeteren, naarmate de rivaliteit grooter wordt. Behalve de Onderlinge Wedstrijden wer den in de Zweminrichting „De Zijl" gehou den de wedstrijden om het Kampioenschap van den Kring den Haag van den K.N.Z.B., cn de Politiewedstrijden, terwijl nog werd deelgenomen aan een demonstratie te Roe- ]of$arendsveen ter gelegenheid van, opening van een nieuwe zweminrichting. De wisselbeker voor het nummer 100 M. vrije slag werd na harden strijd wederom gewon nen door B. Sanders. Het verslag besloot met de mededeelir.g, dat het ledental vrijwel stationair was ge bleven en met het brengen van dank aan allen, die het bestuur in het afgeloopen jaar hébben bijgestaan. ,De heer J. H. Key, polo-secretaris, ge waagde in zijn jaarverslag van het groote fcUcces van de degradatiewedstrijden tegen Poelmeer en S.Z.C. en van de met medewer king van andere vereenigingen met goed gèvolg gevoerde actie voor een betere com petitie-indeeling. Voorts memoreerde hij de verschillende prijzen, die „De Zijl" in het rfgeloopen jaar wist te winnen en herinncr- aan de nederlaagwedstrijden, die 'ang- amerhand traditie zijn geworden, en aan den wedstrijd om den Havertbrugbeker tegen S.Z.C.. dien „De Zijl" ook ditmaal weer won. Tenslotte onderwierp hij de prestaties van alle zeventallen aan bespreking en eindigde met het verzoek aan alle leden om mede werking, opdat de resultaten beter worden. Den krachtig applaus bezegelde het enthou- tlaste en uitgebreid verslag. Vervolgens was het woord aan den heer J. A. Oosterdag voor het financieele jaarverslag, dat eveneens met bijvalsbetui gingen van de vergadering werd beloond. Hij werd voor zijn gevoerd beheer gedechar geerd. Uit zijn verslag bleek, dat de vereeni ging er financieel uitstekend voorstaat. De r an de beurt van aftreden zijnde bestuurs- l.den werden allen herkozen. In de kaseommissie werden gekozen Mej. Co van der Mark en de heeren P. Klink hamer en Chr. Rameau. Vervolgens ging de voorzitter over tot het uitreiken van herinneringsmedailies aan de loden van het vierde zevental voor het In een afgeloopen zomer behaalde kampioen- t ohap. Bij de rondvraag deed de heer P. Lepelaar de verheugende mededeeling, dat hij de Vereeniging twee bekers schenkt, één voor het eerste en één voor het tweede zevental, te verspelen op door het bestuur nader vast te stellen wijze. Het behoeft geen betoog, dat dit bijzondere 'gulle aanbod door de vergadering op hoogen prijs werd gesteld. De voorzitter maakte dan e?k van de gelegenheid gebruik den heer Lepelaar hartelijk dank te zeggen voor deze eardige verrassing. Hierop volgde sluiting van de vergadering door den voorzitter, die een woord van dank sprak voor de goede opkomst. Na pfloop bleef men nog eenigen tijd ge- fcellig bijeen. Concert ten bate van de Ned. Roode Kruis ambulance in Abessinië Het concert ten bate van de Ambulance van het Nederlandsche Roode Kruis Abessynië, dat georganiseerd wordt door de afd. Leiden van het Nederlandsche Roode Kruis, wordt gehouden Vrijdag 14 Febr. a.s. des avonds te 8.15 uur in den Schouw burg. Medewerking verleenen Maartje Of fers (zang), Hans Franco Mendes (piano), Jacq. v. d. Burg (viool), J. Prins (fluit): allen leerkrachten van de Muziekschool der Maatschappij voor Toonkunst Een bezoek aan dit concert bevelen wij hartelijk aan. Leidsche Chr. Besturenbond Lezing van den heer A. Knetsch In de vergadering van de Studiekring van bovengemelde Bond sprak de heer A. Knetsch in gebouw „Patrimonium". De vergadering stond onder leiding den voorzitter van den Chr. Besturenbond den heer A. J. Schoneveld. Na de gebruikelijke opening met Schrift lezing en gebed, was het woord aan den heer Knetsch, welke sprak over het onder werp: „Inrichting en werkwijze van de or ganen van den Staat". Spr. behandelde allereerst: het begrin „Staat". De cntwikkeli-ng der menschheid is tegelijk de ontwikkeling der gemeen schap. Daar zijn drie elementen die noodig zijn voor de vorming van een Staat Een volksgemeenschap, een grondgebied en een overheid. Een nomadevolk vormt geen staat, want het eigen grondgebied ontbreekt Israël en Egypte bijv. vormden nog geen Staat. Er zijn verschillende Staatsvormen. Het gezag Ijerust bij de overheid. Naar Christelijke opvatting ligt de rechtsgrond van het gezag in God. Prof. Krabbe zei: het recht is souveroin De Staten moeten zijn rechtsdragers. In de gedachte door deze Prof. uitgedrukt is or veel, dat ons aantrekt. Rousseau zocht den oorsprong vun het Staatsgezag in een overeenkomst tusschen overheid en onderdanen. Het volle is vol gens hem de souvereine drager van het ge zag. Spr. besprak vervolgens de vormen van de Staten van de omliggende landen, 'zoo als Duitschinnd, Oostenrijk, Zwitserland, enz. Daarna volgde de historische ontwik keling van den Nederlandschen Staat Het ontstaan van het Nederlandsche volk besprak Spr. uitvoeriger. Nederland hoeft heel lang bestaan uit kleine staatjes. De Staatsregeling van 1798 proclameert de eene en ondeelbare republiek. Onder Lode- wijk Napoleon wordt de Staatkundige een heid verder doorgevoerd. Het Koninkrijk der Nederlanden stond in eenheid van den Staat bij zijn optreden steviger dan vóór de revolutie. De Nederlanden vormen dan een constutioneele monarchie. De nieuwere tijd in de Staatkunde brak aan. Breedvoerig besprak de inleider vervol gens dè organen van de Nederl. Staat. De Koning is het hoofd van de Staat Hij regeert overeenkomstig de Grondwet Bij hem berust de uitvoerende macht In de grondwet van 1814 was bepaald de Staten- Generaal. Hoe deze er kwam, toonde Spr. nader aan. Aanvankelijk hadden we een beperkte monarchie. Ook de kwestie van de Vereeniging der Nnordeüike en Zuide lijke Nederlanden werd. belicht, door Spr. Na de afscheiding van België volgde her ziening van de Grondwet in 1844. Thor- becke ijverde zeer voor de herziening van de Grondwet die in 1818 tot stand kwam. De verkiezing van de leden van de Eerste Kamer heeft plaats door de leden van de Prov. St. De Eerste Kamer heeft 50 leden. De Tw. Kamer heeft 100 leden. De verkie zing der leden van de Tweede Kamer ge schiedde aanvankelijk volgens de Kieswet van 1850. Het aantal kiezers was beoerkt tot hen die een bepaald bedrag directe be lastingen betaalden. De Kieswet 1850 bleef, tot 1896 N. V. UNIE-WINKEL-MAATSCHAPPIJ Filialen gevestigd: u.w. 49 b LEIDEN, Haarlemmerstraat 65, Oriftstraat 3D, Heerenstraat 43 STUDENTENHUIS „DE STINS" GEDEELTELIJK UITGEBRAND BEWONERS KONDEN BIJTIJDS VLUCHTEN Politie vindt een politiesabel Een van ouds bekend Leidsch Studen tenhuis, „De Stins", gevestigd Steen- schuur 18 is hedenmorgen gedeeltelijk een prooi der vlammen geworden. Om tien voor negen ontdekte een voorbij ganger, dat er brand ontstaan was in de be stand. In hoofdzaak bestaat nedenvoorkamer van dit groote ouderwet- deze Wet thans nog. De wijziging van de sche heerenhuis op de hoek van het Leven- Grondwet in 1917 bracht het algemeen kiesrecht. De werkwijze van de beide Kamers toon de Spr. daarna aan. Wetsvoorstellen ko men in de Eerste en Tweede Kamer aan de orde, eerst -nadat de Raad van State advies aan de Regeering heeft uitgebracht. De Ministers door den Koning benoemd, zijn verantwoordelijk. Naast de wetten staan de algemeene maatregelen van be stuur. Bij de voorbereiding van wetten van sociale aard verleent de Hooge Raad van Arbeid advies. In deze H.R. is ook do Vak beweging vertegenwoordigd. Tijdgebrek noopte Spr. af te zien van breedvoerige beschouwingen over de be voegdheden van de Prov. Staten en de Ge meenten. Er volgde een breedvoerige bespreking van verschillende onderdeelen van het on derwerp. De heer Knetsch zag kans de verschillen de vragers volledig van antwoord te dienen. Daarna werd de vergadering gesloten. Het tegenwoordige Rusland Tijdxede van Bs. H. Janssen Op uitnoodiging van de Chr. Geref. J. V. zal Ds. H. Janssen, leger- en vlootpredikant in algetn. dienst. Donderdagavond in het kerkgebouw der Chr. Geref. Gemeente aan het Steen schuur een tijdrede uitspreken ge titeld: „Het tegenwoordige Rusland". Damman Nieuwelingenwedstrijden Door den gestadigen toeloop van nieuwe leden heeft het bestuur der LD.V. besloten nieuwelingenwedstrijden te organiseeren. welke a.s. Donderdag zullen aanvangen. De eerste ronde is als volgt samengesteld: D. FuchsG. J. Kühn. F. Simons—Z. v. d Linden, J. VermeerJ. v. d. Hoef. K. Vermeer—A. J. v d. Lelie, S. KootenN. Libochant. Th. G. Barthen is vrij. Eerstgenoemden spelen met w i t. KAMER VAN KOOPHANDEL VAN RIJNLAND Wijziging. Naaml. Venn. „Leidsche Duin water Maatschappij". Leiden. Stationsweg 12. De heer G. J. van Spall is dd. 1 Febr. 1936 afgetreden als wnd. directeur. De heer T. S. Goslihga is afgetreden als comm.-voorz. en benoemd tot commissaris. De heer M. G. Verwey is afgetreden als commissaris en be noemd tot commissaris-voorzitter. N. dir.: P. Lindenbergh, Leiden. Firma C. Ketel en Zn. Alphen a. d. Rfjn, Hooftstraat 25/27. Manufacturen. Overl M. KeteL N. E.: Wed. A. Ketel—Bo- gaards, Alphen a. d. Rijn. daal. In deze kamer, een studeerkamer, be vond zich niemand. Trouwens in het ge- heele huis waren zoowel de bewoners, do fa milie Verboog, als de studenten, nog in diepe rust Alleen een dagmeisje was op een der bovenverdiepingen van't huis aau't werk.' De voor bij ganger, die de brand ont dekte, trok, bij wijze van alarm, krachtig aan de bel. waarop het dienstmeisje naar beneden snelde, doch eenige seconden later sloegen de vlammen reeds door de ramen naar buiten. Een rechercheur van politie, die toe vallig in de omgeving verkeerde, snelde naar boven en liep de vele kamers af om de verschillende bewoners te wek ken. De meeste van hen waren door 't belgelui reeds wakker, doch een der stu denten lag nog in een diepe slaap en zou zeker door de geweldige rookont wikkeling gestikt zijn, als de recher cheur hem niet had wakker gemaakt. In nachtgewaad vluchtten de bewoners naar buiten. Ondanks de kou bleken de stu denten de situatie vroolyk op te nemen. Met bloote voeten stonden zij op de straaf- steenen en lieten zich in hun wonderlijke toiletten mot hun brandende „tent" op de achtergrond, fotografeeren. De politie-brandweer, die zeer spoedig met de motorspuit ter plaatse was, tastte de vlammen met twee sralen aan en slaag de er in het vuur binnen zeer korten tijd onder de knie te krijgen. Na een half uur was zij de brand mpester. De nablussching nam echter nog eenige uren in beslag. Aan 't feit, dat de brand zoo in de onmiddellijke nabijheid van de politie-brandwccr woedde, is het te danken, dat het vuur, dat ongeloof lijk snel om zich heen greep, in dat oude perceel geen grooter verwoestingen heeft aangericht. Hoewel het er aan de buiten kant op gelijkt, dat vrijwel het geheel* pand uitgebrand is, is in werkelijkheid slechte de benedenverdieping zoo goed als geheel vernield, terwijl op de eerste en tweede etage betrekkelijk slechts geringe schade werd aangerl^it Het pand dat evenals de inventaris tegen brandschade is verzekerd behoort in eigen dotn toe aan den heer Schoondergang al hier. De inwonende studenten waren de heeren W. A. v. Dorp, P. A. Offers, D. Ver at, J. v. Vollenhoven, N. J. Westpalm v. Hoorn, W. H. F.mmerling en J. C. v. Dam, terwijl als logé in het huis nog vertoefde de heer Dumbar. De oorzaak van de brand is onbekend Er wordt gedacht aan kortsluiting. Het hlusschingswerk stond onder leiding van den politie-inspecteur van de brandweer, den heer Couzy. Een merkwaardige bijzonderheid Een merkwaardige bijzonderheid hij deze brand was, dat de politie, toen zij bij de nablussc1 ng de kamers inspec teerde, daar een politie sabel vond, die Zaterdagavond van een rijwiel van een agent was ontvreemd. Studenten hadden n.l. Zaterdagavond bij een ietwat luidruchtige dies-viering in de Graan beurs rumoer veroorzaakt toen zij in de naastgelegen lokaliteit, waar de H.B.S. vereeniging Emtegeës een hal hield, trachtten binnen te dringen. Zij werden door de politie uit de balzaal verwijderd en daarna met sabel en gummistok van hét terrein aan de Burcht afgedreven, waarbij harde klappen vielen. Bij deze ge legenheid miste een der rijwielagenten de sabel van zijn fiets, die blijkbaar een dor studenten kans had gezien mede te nemen. Op het terrein van de brand waren aan wezig de Burgemeester, Mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, wethouder van Stralen en de commissaris van politie de heer Meyer. Voetbal Voor de hoofdklasse van den Ned. Politie Sportbond speelt Dinsdagmiddag 2 uur alhier op 't N.B.L.O.-terrein L.P.S.V. I t Rotterdam I. Rotterdam I staat momenteel in de kop van deze klasse. Woensdagmiddag te 3 uur speelt te Katwijk een Quick Boys-combinatie tegen C.G.W. I. AUTOBRAND Hedenmorgen te 8.10 uur is in het perceel Nieuwe Rijn 65, waarin gevestigd is de ga rage van den heer G. K., bij het aanslaan van de motor brand ontstaan in een auto. De auto werd onmiddellijk naar buiten ge reden, waar het vuur met emmers water werd gebluscht. De andweer, die met de motorspuit was uitgerukt, behoefde geen dienst te doen. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: I Slra 24 j en A Cornet 24 J; W Loornan 25 j en E J FlanderhUn 22 J; J C Ooücndük 27j en A A Slootjes 24 j. BEVALLEN: J L KlemannErketens d; J C Fnss'Hir—Stoutsn z. OVERLEDEN: M KennU—v d Wereld vr 60 J UIT DEN OMTREK ALKEMADE VERGADERING GEMEENTERAAD Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoor dig 12 van de 13 leden. Afwezig de heer P. de Jong, wethouder. Na opening der verga dering met het gebruikelijke gebed stelt de voorzitter voor de notulen aan te houden in verband met de huldiging van den heer de Jong, die met zijn echtgenoote en kinderen is uitgenoodigd om ongeveer 8 uur ten raad. huize aanwezig te zijn. Vandaar dat deze raadsvergadering thans op een eenigszins primitieve wijze op de gemeente-secretarie wordt gehouden. Spr. verzoekt de leden voor deze keer kortheid tijdens de afhandeling tier agendapunten te betrachten. Hoewel het de gewoonte is hij de jaarwisseling een te rugbük te werpen op het. afgeloopen jaar wil Voorzitter hiervan thans afzien. Alleen dankt hij de leden en de ingezetenen voor de hij de jaarwisseling ontvangen gelukwcn schen en biedt hij wederkcerig voor 1936 de beste wen schen mm Aan de orde is thans de agenda: 1. Vaststelling suppletoir 9 kohier straatbe le.sMnc. Wordt z.h vastgesteld. 2. Reclames straatbelasting Voorzitter ver wijst _naar de stukken. De heer Pemimgs uit ziin bevreemding dat dp raad niet be voe.gd is aanslagen oninvordenbaar te ver klaren, zoodat degenen, die niet kunnen bo talen aan den deurwaarder zijn overge leverd. Voorzitter merkt op dat de aanslagen wel ke terecht overeenkomstig de verordening zijn opgelegd geworden niet on in vorderbaar kunnen verklaard worden. De deurwaarder heeft tot taak het bedrag van den aanslag na aanmaning in te vorderen. Blijkt de be lasting met verhaalbaar dan geeft hij een verklaring van onvermogen af aan den ge meente ontvanger. Eerst dan kan de raad het bedrag oninvorderbaar verklaren. De reclames worden hiorna afgehandeld ovegTeenkomstlg voorstel van Burgemeester en Wethouders. a wijziging raadsbesluit bepalende het maxi mimi gewicht voor den dorpsweg door Koe lofarenrtsveen en gesloten verklaring van oen aantal bruggen voor motorrijtuigen bo ven een bepaald gewicht. De Voorzitter licht de beide voorstellen nader toe, en deelt mede dat mede tenge volge van de opheffing van de spoorlijn mo menteel met zulke zware vrachten over de wegen wordt gereden, dat hieraan paal en perk dient te worden gesteld. Nog kort ge leden is een vrachtwagen aangehouden met 17 ton vracht, welke reed over de gebituinecb- de LauReweg, waarbij de huizen stonden te schudden. Het gewicht waarlwvcn niet gaan mag worden is om twee redenen laag gehouden. De eerste roden is om op de meest gemak kelijke mnnier tegen de overtreders op te treden. Wannec het maximum gewicht is bepaald b.v. op 2500 K.G. dan neemt aan dat een bostuurder van een vrachtauto eerst bij een gewicht van 3500 K.G. strafbaar Is. Bepaalt men echter het gewicht op 3500 K.G. dan wordt do grens daarboven weer moeilijker te trekken. De tweede reden is de slechte conditio waarin sommige bruggen momenteel ver- keeren. Dn heer Rietbroek heeft in het ontwerp- raadsbcslult niet gelezen dat ontheffing mo gelijk is. Hij acht deze bepaling, die ook In het vorige raadsbesluit stond gewenscht voor de houders van vrachtwagens uit de gemeente. Voorzitter merkt op, dat B. en W. deze be voegdheid reeds hebben krachtens het Mo tor- en rijwiel reglement, nadat de raad het college van B. en W. daartoe heeft ge machtigd. De heer Hogenboom wijst naar het rap port van den gemeente opzichter, die meent dat de dorpsweg een gewicht kan hebben van 5000 KG.. Voorzitter wijst er op dat dit gewicht als uiterste grens is bedoeld. De heer van Ruiten wijst op de export. Wan neer een gewicht van 3000 K G. voor de brug te Rijpwetering wordt vastgehouden dan kan geen enkele behoorlijke vrachtwagen de comepnte inkomen en verlaten. Voorzitter antwoordt dat de bruggen ?e Rijpwetering en Oud-Ade niet tegen een ge wicht boven de 3000 TC G. bestand zijn. De aandacht van de provincie is hierop reeds gevestigd en do mogelijkheid Is niet uitgesloten dal door omlegging van den weg een niouweg brug te Rijpwetering wordt ge bouwd zoodat de bestaande brug kan komen te vervallen. Hierna wordt met algemeene «temmen de voorstellen van B. en W. aangenomen, tor- wijl B en W. hierbij tevens worden gemach. tlgd in bepaalde gevallen ontheffing te ver leenen. De verordening als bedoeld bij art. 10 dei- Drankwet bepalende het maximum aantal te verleenen vergunningen voor elko huurt schap wordt na toelichting door den Voorzit ter onveranderd vastgesteld. Het. maximum aantal vergunning wordt hierbij als volgt bepaald. Voor Oude-Wetering 4 vergunnin gen: voor Roelofarendsveen 6; voor Nieuwe- Wetering 2: voor Rijpwetering 4; voor Oud Ade 2 en voor de Kaag 1. Ten aanzien van de jaarwedde voor brug wachter R. J. de Jeu wordt overeenkomstig voorstel van dc commissie voor georgani seerd overleg besloten aan den heer Mini* ter van Binnenlandsche Zaken te berichten dat de Raad geen termen aanwezi? acht tot verlaging der bezoldiging te besluiten. De jaarwedde voor den gemeente-veld wachter M. Cornolisz wordt op voorstel van den Voorzitter vastgesteld op f 1500onder toekenning van 4 periodieke verhoogingen Aan J. Went wordt verhuurd de woning rtaande te N.-Wetering voor f 4.— per week. De verhuring geschiedt bij de week met een maximum huurtijd van 3 jaren. De wijziging van de gemeen te-begrooting, dienstjaar 19:35 wordt na toelichting onver anderd vastesteld. Ingekomen is nog een reclame tegen de Hondenbelasting welke wordt afgehandeld overeenkomstig voorstel van B. en W. Tot slot bieden B. en W. nog ter vaststelling aan het suppletoir kohier Hondenbelasting dienst 1935. welke wordt vastgesteld op f 2. Te ongeveer 8 uur wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. ALPHEN a.d. RIJN RADIO DISTRIBUTIE MAANDAG 10 FEBRUARI Programma III: 8.00 Brussel VI.; 9.20 Keu- i len; 9.35 Deutschl.-s.Brussel VI.; 14.20 F'arlte Radio: 17.20 Keulen: 19.10 BeromUnster;; 19.50 Berlijn; 21.25 Paris Post© Par. of dlv.; 21.40 Berlijn: 23.20 Weenen of dlv. Programma IV: 8.05 Parijs Radio: 10.35 London Reg.: 17.05 Droltwich; 18.20 Diverse 18 50 Droltwich: 19.10 Londen Reg.; 20. Droltwich; 20.55 Londen Reg.; 22.30 Bruss VI.; 22.30 Londen Reg. DINSDAG 11 -FEBRUARI Programma 3: 8 Brussel VI; 9.2o Keuten: 11.20 Kalu.idborg; pl.m 12.15 Brussel VI; 14.21 Kalundborg; 15.20 Keulen: 17.20 Brussel VI; 18.50 Brussel Fr; 19.29 Beromunster; 21.35 Brussel Fr; 22.20 Brussel VI; 22.35 Weenen diversen P1..T1 121. Drotlwlch: 18.20 Diversen; 18.50 Drol'* 19.15 London Reg: 20.20 Droitwich; 21.50 Lon den Re«; 22.20 Droltwlca Agenda Woensdag 12 Februari 7.30 uur Restaurant Zomerzorg simultaan-seance dammen Rai- chenbach en Springer. APOTHEKEN De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 10 tot en met Zondag 16 Februari a.s. waargenomen door de apotheken: J. C. Pel'.e, Kort Rapen- hurg 12. Telef. 594; J. E. M. ten Dijk, Haven 18, Telef. 85; en C. van Zijp, Wilhelmina- park 8, Oegstgeest, Telef. 274. meentehuis te verkrijgen, nagegaan. Het denkbeeld ter verkrijging daarvan een prijs vraag uit te schrijven, ontmoet bij B. eu W. financieele bezwaren en bedenkingen ge grond op het tijdverlies, dat aan deze vorm onverbrekelijk is verbonden. Bovendien wordt bij een prijsvraag hetzij eon open- hare, hetzij een z.g. besloten de beslissing welke ontwerp als het beste is aan te mer ken en moet worden uitgevoerd, tenzij men tot schadeloosstelling voor 't bekroonde ont werp wil overgaan onttrokken zoowel aa» den raad als aan B. en W. Anderzijds erkennen B. en W. gaarne dat, wanneer opdracht aan één bepaalde archi tect wordt gegeven, elke keuze'en veirge- lijking is uitgesloten. Daarom meenen B. W. een andere oplossing te moeien voor stellen, n.l. die van een meervoudige op dracht. In het algemeen komt deze regeling hier op neer, dat aan twee of meer, maar in pik geval 'n zeer beperkt aantal, architecten op dracht wordt gegeven tot het maken van een voorloopig ontwerp met globale kostcn- berekening. De hiervoor te betalen vergoe ding bedraagt voor elk ontwerp een tiende gedeelte van het honorarium, dat voor een volledige opdracht verschuldigd is. Hiervoor wordt het voorloopig ontwerp eigendom dei- gemeente en kan de raad onder voorlich ting van B. en W., in samenwerking met de comm. van bijstand voor openb. werken, zoo noodig bijgestaan door een deskundige, zijn keus bepalen. Waar B. en W. op grond van verschillende gegevens, gebaseerd op de noodzakelijke ruimte van het gebouw en den prijs per M3. inhoud, meenen te moeten: aannemen dat een bedrag van f 140.000 voor den bouw met inbegrip van centrale ver warming, electrlsche installatie e. d. vol doende moet worden geacht, exclusief ho norarium voor den architect zal dus elk voorloopig ontwerp een bedrag van 1/ 10 x 5.75 pet. van f 140.000 is f 805 vorderen. Aan- hem. wien de opdracht voor den boiuv wordt verstrekt wordt de som, als vergoeding voor het voorloopig ontwerp bepaald, op liet ho norarium in mindering gebracht. Ger'ien het vele werk voor eigen dienst, als rioleeringsplan e a. achten B. en W. hot. ongewenscht dezen dienst daarmee te be lasten en stellen voor twee architecten uit te noodigen, waar de raad zoo noodig een derde aan toe kan voegen. De keuze van B. en W. is gevallen op het architecten-bureau, de firma Hooijkaas en Lookhorst te Rotterdam, ontwerpsters van het gemeentehuis te Katwijk, en den heer Blaauw, ontwerper van het Leidsche stad huis. B. en W. stellen voor: a. te besluiten, dat et nieuwe gemeentehuis zal worden ge bouwd op het terrein, liggende in het ver lengde der Lemzonlaan; b. genoemde archi tecten uit te noodigen tegen honorarium als gemeld en verder dat de maximum bouw som zal zijn f 140.000 en de plannen uiter lijk twee maanden na de opdracht moeten zijn ingediend. HAZERSWOUDE MANNENVEREENIGING Woensdag 12 Febr.. des avonds 7 uur, hoopt voor de Ned. Herv. Manuenvereen. op G. G. „Onderzoekt de Schriften" in 't lokaal Salvatori op te treden Ds. Vroegihdoweij, van Waddinxveen, met het onderwerp: „Nicodemus". WERKLOOSHEID Bij het correspondentschap voor Arbeids bemiddeling staan alhier als werkloos in geschreven 223 personen, waarvan S4 steun trekkend, terwijl 27 personen in werkver schaffing zijn te werk gesteld. LEDENVERGADERING Woensdagavond 7 uur za! in het lokaal achter de Geref. kerk oen ledenvergadering worden gehouden. Door Ds. M. Htuzcveldt zal worden behandeld „De Doleantie" en door den heer D. Qualm „De prediking des Woords". Maximum bouwsom 140.000. Voorge steld wordt architecten bureau firma Hooijkaas en Lockhorst te Rotterdam en de heer C. J. Blaauw, ontwerper van het Leidsche Stadhuis. B. en W. hebben de.n raad de eerste voor stellen voor raadhuisbouw doen toekomen. In de vergadering van 25 November 1935 is het besluit genomen tot den bouw van een nieuw raadhuis en daarvoor op de bo- gi'ootlng 1936 f 18.000 uitgetrokken. B. en W. hebben verschillende in de laat ste ia ren gebouwde raadhuizen bezichtigd. Inmiddels is bekend geworden, op welke voorwaarden een maximaal bedrag van f 160.000 uit het werkfonds ter beschikking zal worden gesteld. Deze voorwaarden ko men in hoofdtaak hierop neer. dat de perste vijf jaren geen rente zal verschuldigd zijn. terwijl een bedrag van pl.m. f 108 000 in vijftig gelijike jaarliiksche termijnen zal moeten worden terug betaald en het restee- 1 deel, uitmakend de waarde van het legaat en de opbrengst der tegenwoordig! gebouwen zal worden afgelost naar mati deze bedragen aan de gemeente zullen toe vallen. Nu ook de begroeting voor den dienst 1990 goedgekeurd, achten B. en W. don tiid gekomen aan den raad nadere voorstellen te doen. ter verdere voorbereiding van don bouw. Allereerst dient een beslissing te wor den gehomen, waar het gebouw van het ieuwe gemeentehuis moet verrijzen. Hoewel uit het. door den raad op 9 Mei 1932 vastgestelde uitbreidingsplan niet on duidelijk dp bedoeling blijkt waar hot nien- gemeentehuis werd gedacht, is een for- meele beslissing omtrent de plaats noc nimmer r-enomen. B. en W. mpenen, dat voor den houw uit sluitend in aanmerking komt het tPrrpm gelegen in 't verlengde van de Lemzonlaan Indien B. en W. do noodzakelijke afmetingen van het terrein waarop uiter aard ook van invloed ziin de afmetingen en dn vorm van het te st/tehton gebouw be kend ziin, zullen R. en W. nadere voorstel len doen. on welke wiize het terrein aan h*» Grpndhedriif ware te onttrekken Nauwgezet hebben B. en W. de verschil lende moeilijkheden, welke er zijn om onr- I d. vaststelling suppletoir kohier straatho-" werpen voor den bouw van een nieuw ge-lasting. HILLEGOM GEMEENTERAAD De raad der gemeente vergadert op Dins- dag 11 Februari a.s. des namiddags kwart voor drie. Agenda. 1. Ingekomen stukken 2. Voorstel tot ruiling van grond tusschen de gemeente en de N.V. A. J. v. Engelen. 3. Voorstel tot wijziging van de verorde ning op de heffing van loges ter sperptarie en aan het bureau van den Burgerlijken Stand in de gemeente IliMegom. 4 Benoeming agent der arbeidsbemidde ling, tevens ambtenaar belast met de uit voering der regelingen voor do werkloos heidsverzekering, werkverschaffing cn steun "erleening. 5. Modedeelingen: a: voorstel van den heer Van Lierop, raadslid, inzake wijziging -fan de verordening op de heffing van oen Irnafbelasting; b. verzoek oin afwijking 'an het uitbreidingsplan ten behoeve van bebouwing van den T.oostorweg III alhier; c. verzoek om afwijking van het uitbrei dingsplan ten behoeve van den verhouw van een bollenschuur aan de T.eldscbestreat-

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6